Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. NOÖRDSCHARWOTO& De étfd. Lang,endlik van de vereenlging voor Va« cautie kolonies hield Vrijdagavond! haar gewone jaar vergadering in Concordia. Als naar gewoonte waren alleen bestuur en pers aanwezig. Do voorzitter, de heer Staal, opent met een woord van welkom de vergadering, de wensch uitspreken de dat het voor de vereenlging een uitstekend jaar mag zijn. Wie zouden hopen, dat het niet noodig was één enkel kind uit te zendén, doch jammer genoeg zijn er altijd meer dan waarvoor uitzend,ing finan- tleel ai mogelijk is. Als het echter noodig zitten we gaarne met een ledige kas. De secretaresse deelde na het lezen van de notulen mee, dat de buscollecte op de Jubileumfeesten 148.04 M heeft opgebracht. Uit het jaarverslag bleek, dat een leden- en een bestuursvergadering zijn gehouden, dat 4 kinderen zijn uitgezonden, waarvan een voor een dubbele ter mijn. Een kind is naar Heelisum en drie zijn naar Egmond geweest. Do minste gewichtstoename wae 3 pond 2 ons de hoogste 5 pond. Een zware slag ook voor de vereenlging was het overlijden van een kind' to Egmond. De meest spoe- digo dok'orshulp en ook de geneeskundige inspec teur Dr. Sieburg waren niet in staat het kind 'te be houden. Bij de teraardebestelling is het bestuup ver tegenwoordigd geweest en een krans van de vereenl ging dekte de baar. Dit was het laatste wat de ver oeniging nog kon doen. Met het oog op de kosten was de vereenlging met vertegenwoordigd op de jaarvergadering te Utrecht. Een woord van dank werd gebracht vooral aan heeron doktoren voor hunne medewerking bij; beton derzoek der kinderen. Het aantal leden bedroeg op 31 December 283, waarvan 89 te Oudkarspel, 67 te Noordischarwoudc, 65 le Zuidscharwoude en 42 te Broek op L. Do in komsten aan contributie was f 359.37^; f 43.04/4 col lecto, f 39.75H bijdragen der ouders en' f 41.29Y sialdo vorig jaar, totaal alzoo f483.47. De uitgaven waren f 419.74, zood'at er een saldo is van f 63.73, veroorzaakt doordat e enkind, dat voor uitzending was aangewe zen. niet werd goedgekeurd. Het te bouwen boschhuis te Nu rispeet zal worden begiftigd- met eeh bedrag van f 10. Daar een kind groote behoefte aan boschverpleging heeft, werd besloten, dit kind uit te zenden in den wintermaand 21 Fehr.25 Maart, mocht het noodig zijn de termijn te verlenger -tot 29 April. Behalve dit kind, zullen voorloopig 3 kinderen voor verpleging worden aangewezen en uitgezonden worden in de termijnen half Mei—half Juni. Besproken werden de noodlge middelen om de kas te versterken. Daar elk jaar voor meer kinde ren verpleging gewenscht Js. werd de wensch geuit, om steun van de gemeente'besturen te vragen, zoodat uit elke gemeente één kind meer zou kunnen wor den uitgezonden. Daar een steun van ongeveer 60 gulden per Jaar voor dit 'doel voor een gemeentebe stuur niet te bezwaarlijk behoeft te worden geacht en de vereenlging daarmee belangrijk meer haar doel zou kunnen nastreven, werd besloten tegen de behandeling, der hegrootingen een zoodanig adres bij de gemeenteraden in te zenden. Nog werd besloten te trachten met behulp van enkele vereenigingen of personen een gezelligen avond te organiseeren, met als doel versterking van de kas. Daar de secretaresse voorloopig haar werk niet zal kunnen vervullen, werd dit voorloopig door de da mes Wagenaar—De Waard en Reindors—Kroon overgenomen. Hierna sluiting der vergadering. FFN INÖFWIKKELDE ZAAK. Eenigen tüd geleden werd bij Slunder en Co.'s Bank, gevestigd aan het Slagveld te Rotterdam, een effect ter waarde van 1000 dollar ter verzil vering aangeboden. m Daar het een zeer incourant stuk betrof, dat hier op de Jjeurs vrijwel nooit verhandeld wordt, zond de firma Slunder het naar een. harer bankrelaties te Londen met het verzoek de waarde er van te bepalen. Men ontving het stuk echter terug met do mededeoling dat net in 1922 te New York uit een postzending was gcStolen. De firma S. stelde daarop de politie met het ge val in konnis en deze slaagde er in den man, die het stuk ter verzilvering had aangeboden, op te sporon. Het was de koopman P..v. S. en njj ver telde, dat hij het effect In commissie had van den vuurwerker W. K. Ook deze werd gearresteed. K. beweerde het stuk in October j.1. als onderpand te hebben gekregen van den zeeman T., die echter kort geleden in Finland verdronken is. t Beiden werden voorloopig als verdacht van he ling in het bureau Groote Pauwensteeg in verze kerde bewaring gesteld. 1 Do politie deed intusschen een onderzoek naar de waarheid van het verhaal van den vuurwerker. Daarbij bleek, dat z'n beweringen inderdaad juist Waren. Daarop zijn zoowel v. S. als K. hedenavond weder op vrije voeten gesteld. T.el. ANNA PAULOWNA. Niet alleen het aantal vrachtauto's, maar ook het getal auto's voor personen neemt in onze gemeente in den laatsten tijd' geregeld toe. Zoo vernemen, wij, dat de heer A. Dekker te Kleine Sluis eerstdaags een der nieuwste modellen „Ford" -ten, dienste zal stellen voor personenvervoer. Bij de uiterst' beperkte treinen loop hier in heit Noorden en de nog maar steeds ge handhaafde hooge reistarieven bij de spoorwegen, zal die toename van gemakkelijke verkeersmiddelen ongetwijfeld velen welkom zijn. En natuurlijk ook evenzeer met het oog op de groote afstanden in onze gemeente zelf. BREEZAND. Donderdagavond 24 Januari hield de Nutsvereeni- Sing „Vriendenkring" een vergadering met dames net lokaal van den, heer Jb. Borst Do voorzitter, de heer A. Raap, heette de aan wezigen welkom en hooptéj dat 1924, voor hen zoowel als voor de vereenlging, een goed jaar zou mogen zijn. De secretaris, de heer J. Petter, leest daarop de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd met dank voor de goede weergave. De heer O. van Oorschot haa als lezing gekozen een drietal korte schetsjes: Tr^ingevallen, 'Vrijge zellen en Sh-Nicolaas. terwijl de heer C. W. van Oorschot als vaste bijdrage gekozen had: v,Waak hond". Zoowel lezing als bijdrage ontvingen een gunstig onthaal. Ook het tooneelstukje „Aont* da gen na de bruiloft", viel blijkbaar in den smaak. Na de pauze werden eerst eenige korte kamer stukjes opgevoerd. Door den heer C. W. van Oor schot: Hannes bü den photograaf: door de dames Van Oorschot, Van der Peet en L. van der Aart achtereenvolgens: „Eeuwig; trouw" en „Wij arme vrouwtje#", waaraan zij bij het .publiek veel plei- zier mochten'beleven. Daarna kregen we nog een drietal voordrachten, en wel: „Hannes op Koninginnedag", door don heer O. van Oorschot, „Kriek met 'n betrokken lucht", door den heer X. Nieuwland en „Tabé Nonja", door den heer J. Wiggergt aan welk drietal een hartelijk applaus ten ofeel viel. Toen sloot de voorzitter, met te oonstateeren k dat het een aangename, gezellige avond was ged weest. waarvoor Hij allen dankte, die daartoe had den medegewerkt. HET ZEVENDE LEERJAAR. Ingediend is een wetsontwerp om de invoering van het. 7e leeriaar te verschuiven tot 1930. Kinde ren. die 1 Sept. e.k. aan den 6-jarigen leerplicht hebben voldaan, zullen de school kunnen verlaten. waarover Dpnderdag vooral de sMJÜ geloopen Been (verlenging productenbelastingen en invoering aard oliebelasting) ging, er met 52 tegen 13 stemmen door, en over het tweede wetsvoorstel, waarin oa. de op heffing van het uitvoerrecht op aardolieproducten zit, behoefde zelfs geen hoofdelijke stepiming plaats te hebben. Interpellatie girodienst. Daarna werd den heer Boon gelegenheid geboden, te interpelleeren over de werking van den post- chèque- en girodienst en de stopzetting, van dat bedrijf. Zonder de crisis zou déze afgevaardigde al eenige maanden eerdor van leer hebben getrokken. Sinds dien is de postchèque- cn girodienst nog steeds gesloten; Ja alles doet vermoedenfcjlat de schatting, indertijd door mej. Van Dorp vragenderwijs gemaakt, de werkelijkheid biet zal overtreffen en dat het lijd zame publiek alles saamgenomen op zijn minst zes -maanden geduld zal moeten oefenen. In krasse termen stelde de heer Boon het schan daal, dat tot vernietiging van onzen mooi werkenden postchèpue- en girodienst heeft* geleid, aan de kftak. De interpellant wil .Bat de schuldigen aan dit schan daal, dat voor honderdduizend aangeslotenen zooveel last en schade heeft veroorzaakt, en dat aan het Rijk tonnen gouds kost, gevonden worden. Hij stelt ten slotte een dertiental vragen aan den Minister, waarvan de laatste was, of de Minister bereid is, zoo spoedig mogelijk tot den gedécentraliseerden dienst terug te keeren? De Minister van Waterstaat was Vrijdagmiddag niet voor zijn pleizier uit, vooral niet, waar er zoo bitter weinig tegen de gegrondheid der beschuldigin-, gen is in te brengen. In zijn antwoord aan den heer Boon gaf bij hier dan ook uiting in. Hij heeft zich immers persoonlijk aan het gebeairde bij den Postchèque- en- Girodienst in Ivpoge mate geërgerd. Hij vindt) het gebeurde een voudig afschuwelijk. Spreker heeft nog nooit zoo iets beleefd. Zulk een grenzenloos optimisme e'n zulk een zelfvertrouwen is spreker nog een raadsel. De minis ter begrijpt alleen niet hoe hij zich in den beginne heeft kunnen Ia-ten bedotten. De leiding van de Giro zeide eenvoudig: dat komt alles van zelf in orde,. I,a'at ons maar stil begaan. Dat spijit spreker. Want door nog sneller ingrijpen waa nog veel te heratellen geweest. We zagen het geheel© girohedrijf in den afgrond storten. Wij moesten de zaak stoppen om nog ie red den wat te redden viel. Het was een' geval van over macht. De -directeur heeft de zaak gesloten, maar on der pressie van de regeering, tegen zijn zin. Hij meende ttoen nóg, dat fhij de zaak kon redden! Dat aan rekeninghouders de uitbetaling der saldi wordt geweigerd, is een natuurlijk gevolg van de sluiting. In een geval van overmacht' is van on- ipchtmatigheid geen sprake. Men heeft zooveel mo gelijk getracht de rekeninghouders tegemoet -te ko men door instelling der bekende commissie. De klachten daarover zijn van lieverlede verminderd. Zeer ernstige klachten hebben spreketr niet bereikt. Tusschen de' 70 en 80 millioen la uitbetaald van oen totaal bedrag van f117 millioen. Juist ten gevolge van de onzekerheid 'in de rekeningen moesrt Finan ciën tegen misbruik waken. De borgstelling diende voor het geval men te veel mocht ontvangen dan men te goed bad. De Minister stelt zich niet voor, dat alle rekenin gen precies sluitend zijn te maken, maar daarop be hoeft de heropening van den dienst niet te wach ten. Als er b.v. 90.000 rekeningen in orde zijn, dan kan wel weer begonnen worden. Dit kan binnen korten tijd tegemoet gezien, worden. Do door het Rijk geleden schade aan rente-» verlies wordt, op 4V3 ton geschat. De schade, door het meerdere personeel geleden, bdraagt ook öönigö tonnen. Over schade door fraude zpn gegevens. De uitbreiding van den postwisseldionst in den tijd der sluiting heeft echter van October tot Dp- cember bijna 7 ton aan postzegels opgebracht, plus 32 duizend gulden aan meerder auitantièrecht. 1 (Uit deze cijfers ziet men eens, dat het publiek, de zakendoenden, ruim 7 ton schade hebben, al leen aan extra porto). tEr wordt een commissie benoemd, die van ad vies zal dienen over de heropening van den dienst. Een beslissing is nog niet genomen, of de dienst gecentraliseerd zal blijven, al helt de Minister voor zich cpersoonlijk wel over tot dit systeem.. De Heer Boon diende daarna eene motie in, uit sprekende, dat niet tot geheele centralisatie moet worden overgegaan; zoolang geen afdoende zeker heid van regelmatige werking is verkregen. Deze motie komt dadelijk in behandeling. Nadat nog enkele leden het woord hadden ge voerd, alles vol afkeuring over het gebeurde, werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag. Dan zal de oeslissing over deze aangelegenheid vallen. Donderdag werden enkele Indische belastingont- werpen door de Kamer behandeld. Minister De Graaff kon Vrijdag met een gelukkig gezicht de Kamer verlaten. I^amer» het wetsontwerp, GEMEENTE ZIJPH Ingeschreven van 23 tot -en met 25 Jan. 1924. Geboren:. Marie, dochter van Cornelis de Leeuw en van Aafje Moleman. Ondertrouwd: Eugenius Anthonius Marie van Vught. .oud 24, jaar, Kleermaker alhier en Johaima Maria van der Ven. Johannes Jacobus Kabel, oud 39 jaar. bollenkwoeker en Cornelia Alida Janson, oud 24 jaar, zonder beroep, wonende beiden alhier. Overleden: Jannetje Vestering, oud 78 jaar, wed. van Loureptius Frederiks. Meinoutje Helming, oud 75 jaar. wed. van Arie van der Werf. gunstig voor de dtroj da nfrowe Baron sftrric «üe- fenomen scheepvaart op de Main. De doorvaarten leken voor de moderne Rijnschepen zeer klein en vooral bleek de stroom in deze nauwe doorvaarten een hindernis voor de scheepvaart te zijn. Er werd daarom tegen een sterke strooming van liefhebbers der oude kunst, besloten de oude brug af te breken en een nieuwe, breedere, met veel grootere doorvaar ten voor de scheepvaart te bouwen. Maar daar het verkeer over de Main juist hier zeer groot was, kocht de gemeente Frankfort eerst een hulpbrug van de gemeente Dresden en deze werd naast do af te breken oude brug over de Main gelegd. Dit ge beurde in 1913 en toen deze, 'brug voor het verkeer geopend werd, duurde het niet lang of de mooie oude brug was afgebroken. In 1914 werd met den bouw van de nieuwe begonnen doch al spoedig moest door het uitbreken van den oorlog deze bouw worden gestaakt. Het geheele verkeer liep dus verder jaar in jaar uit over de noodbrug, die men zich echter niet als een licht gebouwde oeververbinding moet voorstellen. Op zeer zware ingeheide stammen rustten lange ijzerconstructies, die weer de eigenlijke brug droe gen. Het zware vrachtwagenverkeer. dat deze brug uit te houden had, maakte trouwens eeno stevige constructie noodig. De gemeente Frankfort kon in den oorlog door gebrek aan gold niet aan den bouw van da nieuwe brug denken en zoo bleef de hulp brug, die slechts voor een tijdperk van eenige Jaren diensten zouden bewijzen niet minder dan 11 jaren in gebruik. Het gevolg was natuurlijk, dat de palen waarop de brug rustte, steeds zwakker werden en vooral aan de oppervlakte van het water begonnen te rotten. Reeds in 1922 dreigde de brug bij ijsgang in elkaar te storten. Toen liep het echter nog met een sisser af en werd slechts één der peilers eenigs-1 zins scheef gedrukt. Maar nu dit jaar een zeer strenge winter reeds kort na Kerstmis de Main deed dichtvriezen en verdere lange weken vorst het ijs op de Main buitengewoon dik deden worden, was het geen kunststuk te voorspellen, dat als op een goeden dag de dooi mocht intreden en het ijs met hoogwater loskomen, het grootste gevaar voor de hulpbrug zou ontstaan. De brug werd dan ook al vroeg voor het verkeer gesloten en toen de dooi begon was hier alles vol spanning hoe dit drama zou afloopen. Gisteren is het dan gebeurd. Reeda den geheelen dag waren er toeschouwers in overvloed. Heit water begon zichtbaar te «tijgen, het ij;s kraakte, alsof er een batterij; geschut aan het schieten; was. Men had voor de brug reeds groote geulen in het ijs geslagen om een normaal afdrijven van heti loskomende ijs te bevordren. Voor de houten peilers der hulpbrug had men ijsbrekers eveneens van hout gebouwd, dat was alles wat men doen kon. En hoe gering bleek dit alles, toem het* ij» 's mid dags in beweging kwam. De schotsen waren, bijna Yi Meter dik en men kon heel duidelijk zien, hoe ze de splinter» van de houten balken der peilers afruk ten, als ze zich door de doorvaarten- persten. Mis schien ware toch nog een onheil voorkomen al» niet plotseling ongeveer een kilometer voor de houten brug een opeenhooping van ijis was ontstaan. De ijsschotsen schoven daar over elkaar heen en vorm den in minder dan geen .tijd een' ongeveer 3 Meter hooge barrière midden door do Main. Dit beteekendd 't einde van de hulpbrug. Want wat gebeurde ér nu? Achter deze barrière werd hert water opgestuwd. De Main, die -hier bijtn^ 100 Meter breed' is en door de dooi veel wate had, vulde de ruimte, achter deze barrière snel met water en toen ten slotte de ijsdam den eenormen druk van het water nieti meer kon uit houden, stortte zich déze watervloed', met de zware ijsschotsen tegen de toch al zoo verzwakte houten peilers der hulpbrug. Deze water- en ijlsvloed werd een oogenblik nog uitgehouden, toen schoven de ijs- schotsen zich ook hier met -groot geweld en gekraak op en over elkaar tegen de brug, die dezen aanval niet meer kon uithouden. Onder ademlooze spanning van het groote publiek, kwam het dramatisch mo ment de middelste twee ^peilers werden gekraakt, de schotsen' sneden de palen glad door en onder ver schil kelijk gekraak en lawaai stortte het gevaarte in het midden van het water. Voorloopig is het ge deelte, waardoor de groote scheepvaart gaat nog niet ineengestort, en er bestaat op het oogenblik ook geen gevaar voor. Maar als we nu weer eenj periode van strenge vorst krijgen, zooals men1 vandaag 'ge neigd zou zijn aan te nemen, dan lijkt -het wel zeker, dat ook dit gedeelte van de brug, dlat nu nog over eind staat er aan gaat. Want van de houten peilers, die dit gedeelte dragen, zijn ook reeds vele door het ijs doorgesneden en- vele anderen sterk versplinterd. De ineengestorte brug levert wel een beel treurig gezicht op, vooral ook, omdat de eigenlijke schuld van deze tragedie niet bij de brug te zoeken is, maar bij den oorlog en de gevolgen daarvan. Of de hulp brug herbouwd zal worden is de groote vraag. Over winnaar is tot nu toe de oude brug uit den tijd van Karei den Groeten gebleven en als men dé tegen woordige ruine aanschouwt, meent menigeen zeker wel de vraag van de oude brug te -hooren: Waarom heeft men mij zoo vroegtijdig afgebroken? Ik had de ze ijssto-rmen, die ik' reeds eeuwen doorstaan- bad ook nog wel verdere eeuwen- uitgehouden. EEN VERBOD OM TE STAKEN. Uit Munchen, 25 Jan. De Beiersche staatscom- missaris heeft 'n verordening uitgevaardigd, waarbij staking, alsmede uitsluiting in ziekenhuizen, land bouw- en andere vitale bedrijven worden* verboden. Overtreding kan worden gestraft met gevangenis- en tuchthuisstraf, eventueel met den dood, indien door de strafbare handeling, menschenlevens verloren gaan. LENIN'S BEGRAFENIS. Lenin wordt Zondag begraven. Er wordt te Moskou een reusachtige belangstelling v erwach t. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING IN DE PALTS. Donderdag werd de separatistenleider Schllch, die indertijd de leider was van de separatistische actie in het district Mayen en gedurende de heerschappij der separatisten aldaar als landraad fungeerde, tusschen Nieder- en Ober-Mendig doodgeschoten. Hij werd door acht kogels getroffen. Van de daders geen spoor. LENINGRAD. De stad Petersburg, ook wel genoemd Petrograd, zal in de toekomst Leningrad worden genoemd. Petersburg was een stichting van Peter den Groote. GROOTE BRAND IN CANADA. Te Londonville, in de provincie Vermomt (Canada) heeft een hevige brand gewoed. Tot dusver is komen vast te staan, dat vier personen in dé vlammen zijn omgekomen. De schade wordt geschat op 500.000 dollar. DE VERNIETIGING VAN DE HULPBRUG TE FRANKFORT. Men schrijft uit Frankfort a. d. M. d.d. 22 Jan. aan de N. R. Ct.: Wat al lang verwacht werd is dan eindelijk giste ren gebeurd; het ijs op de Main, die al sedert weken dichtgevroren was. is aan het kruien gegaan en heeft daarbij de in' 1913 gebouwde groote hulpbrug ver nietigd. Deze hulpbrug speelt al sedert Jaren een groote rol In de geschiedenis van Frankfort. Tóen men in de jaren 1911 en '12 met den bouw van de nieuwe groote Malmihavdh in bet oosten van Frankfort ten einde was en de haven in gebruik genomen werd, bleek de oude prachtige brug, die nog in den tijd van Karei de Groot» ia gebouwd, al spoedig weinig GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jan Cornelis Noorden, oud 30 jaren, landarbeider, wonende te Anna Paulo-wna en Aal tje Braaf, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. Pieter Jan Renooij, schilder, wonende te Zijpe en Ellsabeth Rotgans, zonder beroep, wonen de te Schagen. Overleden: Elisabeth Cornelia Broertje», oud 17 J. POLITIE. Verloren: een handschoen; een portefeuille met rijbewijs. Inlichtingen ter gem.secretario.. SCHAGER VEEFONDS. Onder voorzitterschap van dén heer J. de Veer had Vrijdagmiddag in „dé Beurs" van den beer C. Boon tjes. de algemeene vergadering plaats van -het Scho- ger Veefonds. Naast het voltallig bestuur waren 2 leden aanwe- *%oor den secretaris ,dén heer. W. Roggeveen C-z., worden de notulen voorgelezen-, die onder dankzeg ging werden goedgekeurd. Daarna bracht de secretaris een keurig samenge steld jaarverslag uit. De toestand van -het fond» wordt gunstig genoemd- en ondanks dat het aantal verzekerde runderen, dat in 1922 bedroeg 4319, in 1923 terugliep tot 3731, een vermindering dus van 588 stuks, wa9 het batig saldo ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. Een feit dat zijn oorsprong vond in het minder aantal afgekeurde runderen, in 1922 nl. 30 stuks, dit jaar evenwel 22. Er wordt evenwel in het verslag erop gewezen dat deze 2 achtereenvolgende jaren- geen al te hooge ver wachtingen mogen opwekken, want boog en laag wis selen zich bij oms fond» dikwijl» zeer onverwacht» af. Van de 3731 verzekerde runderen waren 2312 van le den en 1919 van nietdeden. Met nadruk wordt gewe zen op het misbruik dat niet-ledén ruderen -ter verzekering laten inboeken van leden,, waardoor die leden restitutie zouden ontvangen van koeien, die hun niet toebehoorden. Het is niet' uitgesloten, dat die nlet-leden' daarvan mede-profiteeren. lm het al- geloopen) jaar traden 5 nieuwe leden toe, waardoor het ledental' steeg tot 113. Onder applaus van- de vergadering dénkt voorzit ter den secretaris voor zijn jaarvers-lag, daarbij nog eeps gelegenheid vindende te wijzen op de ongeoor loofde handelwijze dat niet-ledén koeien loten1 inboe ken voor leden. Spr. is van oordeel dat! dit niet de bedoeling van het lidmaatschap ia Namens de commissie van Toezicht wordt, door den1 beer P. Stammes Jbz. rapport uitgebradht over het finamtieel beheer van den administrateur, den heer W. Roggeveen Cz. Aileis is steeds in de beet» orde be vonden en aan den administrateur wordt daarvoor dank gebracht, HöC batüg «Md vra 1922 Bedroeg f £408.52, de op brengat der verzekeringspremiën f14214, inleggelden f150, totale ontvangsten f24796.08. Uitbetaald word als vergoeding voor afgekeurde runderen f12116.95, restitutie leden f2287, terwijl dé totale uitgaven bed roe gen fl6394.9lH, zoodat over 1923 het batig saldo f 8401.16# bedroeg. Overeenkomstig het' voorstel van "dé Commissie van Toezicht wordt de rekening en verantwoording goedgekeurd. Het bestuursvoorstel om het inleggeld voor nieuwe leden wederom- te -bepalen op f 30, wordt goedgekeurd. De restitutie voor eik door dé leden in 1923 verze kerd rund' wordt op fl bepaald. De heer J. de Veer, die als bestuurslid periodiek moest aftreden, wordt met! 8 stemmen 1 blanco als zoodanig herbenoemd1. Onder dankzegging neemt de heer De Veer zijne benoeming aan. i 7,7, ^jt^raag wijst de secretaris op de noodza kelijkheid dat d'o menschen, die hun koeien; verzeke ren, vooral letten op dé z.g. oornummers der koeien en. deze nummers nauwkeurig aan den administni teur opgeven. Hierdoor toch worden kwesties, dio kunnen ontstaan, wann&or iemand meer dan ó^n koe verkoopt, te«ren' verschillenden prijs, in «oval van afkeuring voorkomeni Door den voorzitter wordt ook gewezen op de ver 5?' M do verk<K>P<M- zijn koeien bij den administrateur opgeeft en het Bestuur is van zins om aan die verplichtinj? streng de hand te houden. Hierna volgt sluiting. EENE BEMERKING. De Burgemeester maakt aanmerking op de vol gende zinsnede uit ons Raadsverslag van de ver gadering van Dinsdag, voorkomende in de courant van Donderdag Er staat: „Voorzitter zegt, dat door de Wethouders is goedr „gevonden, dat spr. beslist over de al of niet be langrijkheid van de stukken en daarom zijn de „stukken deze onderwijzersvacature betreffende, „niet aan de leden toegezonden." Dit nu, schrijft ons de Burgemeester, is onjuist en heeft hij ook niet gezegd. In de betrokken verga dering van B. en W. heeft de Burgemeester voorge steld, dat niet hij, Raadsvoorzitter, doch het college van B. en W., zou beslissen, welke stukken vóór eene raadsvergadering aan de leden zouden worden thuisgestuurd. Dit voorstel werd aangenomen, en dit deelde Voorzitter in de bovengenoemde Raadsver gadering mede in antwoord op eene vraag van den héér Bregman. Door deze mededeeling zij dit puntje aldu» recht gezet. MARKTOVERZICHT. Zeer weinig vette koeien waren er Donderdag J.1. aangevoerd; de handel was daarbij vlug, duur. Ze werden hier weer duurder verkocht, hoorden wij een koopman zeggen, dan op grootere markten. De prijzen varieerden van 5(Ml8 ct. per pond. In de gelde- en kalfkoeien was de handel stug, duur. Trek kend was de han,del in de stieren, deze konden gel den van 4050 ets. per pond. De nuchtere kalveren gingen nogal goed van de hand. In de paarden was niet veel handel. Do handel in overhouders was heel goed, vooral voor den dood. Er was weer een grooten aanvoer van biggen, de handel hierin was ma/tig. Evenzoo was 'het met de schrammen, biggen golden tot de f21, schrammen tof f38. Londensche varkens golden tot 32 ct., vette varkens tot 38 ct per pond; de handel was vrij' goed. De handel in kippen, konijnen en eenden was heel goed. deze worden altijd nogal goed verkocht, met veel vraag. Boter zelfde prijzen. Eieren iets duurder, de han del was goed. DANSEN! Zaterdag 2 Februari a.s. zal in het Noordhollandsch Koffiehuis hoogstwaarschuijnlijk optreden de dan seres Gertrud Leistikow. Deze danseres die overal met groot succes optreedt, zal voor haar vertrek naar Indië nog een a/fscheidstournéo door cms land houden en daarbij- ook Schagen bezoeken. Daar zulk een dansavond voor Schagen geheel nieuw is, twij felen wij niet of het bezoek zal zeer groot zijn. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. Heden, Zaterdag, en morgen, Zondag, heeflt; weder om dé groote tenitoonstelling plaats, welke -de laatste jaren regelmatig georganiseerd wordt door de Pluimvee- en Konijnenvereeniging „West-Friesland" te Schagen. Deze voor enkele jaren opgerichte ver- eengiging neemt gestadig in invloed en kracht toe, en hare ten-toonstellingen, klein en, bescheiden begon nen, worden van jaar tot jaar belangrijker, zoodat ze nu werkelijk gezien kunnen worden. De tentoonstelling van hedeni omvat een groote col lectie van velerlei soorten kippen, eenden, konijnen, duiven, ganzen, fazanten* en pauwen, in totaal circa 350 nummers. Vooral de afdeelingen kippen, konijnen en duiven zijn in groote verscheidenheid vertgênwoordigd en bieden voor de vele liefhebbers ongetwijfeld een rij ks gelegenheid! tot genoegen en leering. Toen we Vrijdagavond een kijkje namen in Cérès, was het grootste gedeelte der inzendingen reeds pre sent en. georganiseerd en kregen wij uit de toelichtin gen van den volijverigen secretaris, den ,-heer C. Mooij©s, die met recht de ziel der onderneming mag genoemd worden, en uit de indeeling van het ten- to ons tellingslokaal den indruk, dat hier een goed stuk werk was tot stand gebracht. De tentoonstelling is voor het publiek geopend! Za terdagavond vanaf 5 uur en Zondag vanaf 9 uur 's morgens en itegen een matige entree voor ieder toe gankelijk. Een druk bezoek moge het loon zijn voor de vele bemoeiingen. Wij vernamen nog, dat' de loten van de aan de ten toonstelling verbonden1 loterij zoo goed als totaal uit verkocht zijn. EEN ONGELUKKIGE VAL. Donderdagochtend zou de heer H. v. d. V., be- hoorende tot het rangeerjoprsoneel aan het spoor wegstation alhier, een schijf bevestigen achter één van de wagens van den pas aangekomen trein. Verondersteld wordt, dat hij daartoe met één voet op het trapje achter den wagen stond, met don ander wellicht op den bufferstang en uitgleed, doch hoe 't ook zij, v. d. V. kwam zóó ongelukkig te vallen, dat een hoofdwond ontstond en aanvankelijk voor hersenschudding gevreesd werd. Dr. Melchior ver leende. geneeskundige hulp. We vernemen evenwel, dat de toestand van don patiënt zich thans wat gunstiger laat aanzien. UIT DE RAILS. Van den trein die 's morgens om 7.50 uur uit Amsterdam hier aankomt, geraakte vanmorgen bij den overweg aan de Dorpen een wagen uit do rails. De wagen werd over de baan meegesleept tot aan 'b station en werd terdege beschadigd. Ook een wissel geraakte onklaar, en de spoor-' baan was beschadigd, zoodat het noodzakelijk was, eenige voorloopig© voorzieningen aan te brengen, eer ae sneltrein naar Amsterdam kon vertrekken. Met een 20 minuten vertraging kon deze tenslotte het station verlaten. VOETBAL SPABTA I—R.C.Z. l Zondag ontvangt Sparta I bezoek van het zeer sterke R.Z.C. uit Zaandam. Indien het weer ©enigs zins meewerkt gaat deze wedstrijd door en zal zeer zeker een van de meest spannende, wedstrijden zijn dio Sparta in deze competitie nog moet spelen. R.C.Z, staat in de tweede klasse -bovenaan, doch ook Sparta heeft nog kan» op het kampioenschap en staat op de derdé plaats. Beide elftallen schijnén goed uit re ko men, zoods/t het een prachtige wedstrijd wordt. De leiding berust in handen van den bekenden le klaas» N.V.B. scheidsrechter, den' heer Katoen uit Aaoatei»-

Schager Courant | 1924 | | pagina 14