illSlffl Nitlis- ilratntu- LnitiivUü. SPAANDER 4 Co., ALKMAAR. DE LANGE&DE MORAAZ, Alkmaar Uitgevers t N.V, v.h. TRAPMAN Co., Schogen EERSTE BLAD. Rekening-Courant m. rentevergoeding. DAMES I 15 °|0 korting tot 15 Februari Kleermakerij, Door overspanning en zorgen. Gemengd Nieuws. Zaterdag 26 Jauuari 1924. SGHAOER 67ste Jaargang. No. 7373. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver* tentiön nog zooveel mogelijk ln hot eerstultkomend nummer geplaatst. 'I-Ui.. 1 J IJWWSaMSSSfl-—555HSË- P09TRBKBNINO No. 23330. INT. TELEP no. 20 Prijs por 3 maanden (1.65. Losse nummers 6 cent. ADVKRTEN- TIöN van 1 tot 5 regels (1.10, lodore regel meer 20 cent (bowljsno. inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BHSTAAT UIT VIER BLADEN. Binnenlandsch Nieuws. OUDKARSPEL. De vereeniging „Hulp in Nood" hield den 24sten aarvergadering in het lokaal van den heer G. Oud- ïuis. Aanwezig waren 33 leden, terwijl tevens aanwezig vaa het eerelid. de heer Joman van St. Pancras. Na opening der vergadering worden de notulen telezen en onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen blijkt tusschen den voorzitter en den heer J. Bruin een groot verschil van meening te bestaan over de meer of minder ?oede inrichting der boekhouding van de vereeniging. De heer Bruin meent, dat een kladboekje voor eene vereieniging, waarin duizenden gulden» omgaan, niet jewenscht is. Ook heeft nog eenige bespreking plaat» over de yehouden lezingen door den heer Kuiper uit Den Waag en de door dezen spreker voorgestane premie heffing. Daarna deelt de secretaris mee. dat voor de be stuursverkiezing slechts één candidatenlijst is inge- everd, waardoor de heeren K. Bakker en L. de Wit, herkozen en de heer H. de Geus gekozen is in de olaats van den heer W. v. Dok, die niet meer in aanmerking wilde komen. Allen verklaren de benoeming aan te nemen. Daarna brengt de penningmeester verslag uit over het afgeloopen half jaar, waaruit 'blijkt een ont vangst van f1331.92, een uitgaaf van f 1070.79, alzoo ?en saldo van f261.13. 98 Uitkeeringen zijn gedaan aan 20 verschillende jersonen. Het aantal ziekendagen was 504. In de commissie voor het nazien der rekening vordt benoemd de heer C. Blokker. Uit het Jaarverslag blijkt o.m. dat de ontvangsten iver het afgeloopen jaar bedroegen (2509.06K, de litgaven (2035.19, alzoo een saldo van f473.87, waar nee de reservekas is gestegen tot f 2989.21 J4. 192 uitkeeringen zijn gedaan aan 49 verschillende •ersonen, met een totaal aantal ziekendagen van 41. Het aantal leden is gedaald van 252 op 244. Daarna komt aan de orde een voorstel van het >estuur: Onderlinge verzekering, kosten ziekenver- jleging. Voorzitter merkt op dat dit geheel iet» nieuw» is, loch een uitvloeisel van een vraag van den heer 2. Kuilman in de vorige vergadering. We hebben er, aldus de voorzitter, over nagedacht, lebben tarieven van verzekeringmaatschappij opge vraagd, die onaannemelijk bleken te zijn en ook een indere oplossing vonden we niet, totdat de heer 'aarlberg ons een idéé aan de (hand deed, dat we lirect aanvaardden en. dat ons als een mooie oplos- iing voorkomt. Het doel is dan een onderling verband van hen, ie er voor gevoelen, door vasten omslag den eersten .eer een kas vormen van b.v. (100, daaruit het erste geval derde klas ziekenhuisverpleging betalen n dan een omslag heffen om de kosten van het ge- al te dekken; dan geen kosten meer te heffen, totdat en volgend geval zich doet. Het begin moet natuur- ijk zijn, dat zooveel mogelijk leden zich daarbij aan- luiten. Het komt natuurlijk te staan naast de zie- .enkas. Het i9 een mooi idée. Zij, die bij den dokter n het fonds zijn, hebben dan geen extra kosten ueer. Natuurlijk zullen een 200 300 leden noo- tig zijn om het voldoende dragelijk te maken. Allen, td of geen lid van H.I.N. zouden kunnen toetreden. De heer C. Kuilman merkt op, dat niet gesproken s over het vragen van steun. Het zal een voordeel vorden voor kerk- en armbestuur, waardoor het wel ■p den weg ligt om van die lichamen subsidie te ragen. Verder zou spreker een vaste wekelijksche ontributde prefereeren. Voorzitter meent dat het de weg is zich zoo moge- ijk zelf te redden. De heer Paarlberg licht de zaak nog uitvoeriger oe, hoe hij het zich voorstelt. Hij wijst op het nuttige dat een patiënt de meest litnemende verpleging ontvangt wat op deze wijze onder veel bezwaar mogelijk is. Rekende op een irecte toetreding van 375 personen, wordt het voor Ik lid een heel geringe bijdrage. Er is gesproken van toetreden ook van niet-leden -an Hulp in Nood, doch spr acht dat minder ge- venscht. Met het vragen van steun zou spreker ab- tohmt niet mee willen gaan. Voor een ieder moet iet doel zijn zich in alle opzichten zelf te redden. >an pas, wanneer dit niet mogelijk blijkt, moet tot iet vragen van steun worden overgegaan. Het voorstel, hierna in stemming gebracht, wordt angenomen met 32 voor en 2 blanco. Besloten wordt om spoedig een nieuwe vergade- ing te beleggen. Daarna komt aan de orde een bestuursvoorstel m bij loting elke halfjaarvergadering één lid vrij j geven van contributie gedurende een half jaar. ut om het vergaderingbezoek te bevorderen. Met applaus wordt dit voorstel aangenomen. Direct wordt er een aanvang mee gemaakt en is o. 34, de heer Jb. Stet, ditmaal de gelukkige. Vervolgens een voorstel-C. Kuilman: Afschaffing undidatenlijst. Het staat me aldus de voorzitter tegen de ;>rst, dat dat punt weer op de agenda voorkomt, adat het de vorige vergadering nog verworpen is. iet is nu gedaan, doch het gebeurt niet meer. De heer Kuilman verdedigt zijn voorstel, omdat iy een vrije stemming meer zuiver acht. r tf* y°orstól. wordt mede verdedigd door den heer Bruin en den heer J. Keizer en bestreden door len heer J. Joman en J. Ooijevaar. Ten slotte wordt het verworpen met 20 tegen 13 voor en 1 blanco. Rondvraag. De heer H. de Geus vraagt hoe het moet met de loting voor leden die wegens ziekte verhinderd zijn. Voorzitter acht dit moeilijk te ondervangen. Bo vendien is het toch het doel alleen om er een beter **Pgaderbezoek mee te bereiken. De heer J. Keizer wijst op het 25-jarig bestaan het ANNO 1804. volgend jaar en stelt voor dit ln de e.k. half Jaar vergadering te bespreken. Spreker zou verder een presentiegeld ingesteld willen zien voor het bezoek der vergaderingen. Vervolgens bespreekt de heer Keizer afscheiding van den bond, wat een belangrijk punt is. Hij vraagt zich af, of het nog langer dienstig is lid van den Bond te blijven. Komt de wet er door, wordt het een reuzen-ambtenarij en komt het er niet door, wordt het bij den) Bond een reuzembaantjesjagerij. De Bond is niet den weg van bezuinigen doch den weg van steeds duurder maken opgegaan. Graag zou ik zien da' het bestuur afscheiding in overweging namen. Voorzitter deelt mee, dat het 25-jarig bestaan reeds in het bestuur besproken is en de volgende vergade ring een punt daarvoor op de agenda zal staan. Wat presentiegeld betreft, meent spr. dat het be ter is, het voorloopig bij het straks genomen be sluit te laten. Afscheiding van den Bond is direct niet klaar. Als de distri ets vergadering komt, gaat het bestuur er enbloc heen. Daar zullen we bekend maken, hoe onze leden over den Bond denken, ook wat de reor ganisatieplannen betreft. De heer Joman wijst er op dat in elk geval de re geling van overname bij verhuizing dient behouden te blijven, wat in de dtètrictsvergadering ook een punt van bespreking zal uitmaken. De bode deelt daarna mee, dat 4 leden vertrok ken, 1 overleden, 4 geroyeerd en 1 lid afgeschreven zijn, terwijl 4 leden uit andere gemeenten zijn inge komen en 1 nieuw lid in toegetreden, zoodat het ledental in dit halfjaar gedaald is van 250 op 244. De heer Jb. Bruin zou in verband met den goeden toestand van de kas de uitkeering van 9 op 10 gul den per week willen brengen. Voorzitter erkent, dat de kas flink vooruit gaat, doch er dit jaar ook bijzonder gunstig gewerkt is. Als dit weer eens anders wordt, slaat je de schrik om het hart door het tekort dat elke week ge maakt wordt. De heer Paarlberg raadt de vergadering aan hier mee zeer voorzichtig te zijn. Hij is bezig met het nagaan der leeftijden van de leden en er komen er vele voor, die in de jaren 1850, 1860, 1865 enz. ge boren zijn, terwijl het aantal leden van omstreeks 1900 veel te gering is. Door deze hooge leeftijden dient een flinke reserve gevormd te worden om later niet in moeilijkh -dun te komen. De heer Ooijevaar wil bij overlijden van een lid nog enkele weken uitkeering uitbetaald zien en stelt voor dit punt op de volgende agenda te brengen. Dit wordt goedgevonden. De voorzitter sluit hierna de vergadering met de gewone plichtplegingen. wenscht U een LUXE SCHOEN? GLASTRA'S Schoen h andel heeft een reuzensorteering ontvangen tegen LAGEN PRIJS. Ziet de Etalage. W ARMENHUIZEN. In de Woen&c'ag jl, gehouden raadsvergadering, waarvan uitvoerig verslag werd -toegezonden aan on ze abonné's te Warmenhuizen en omgeving werd o.m. tot hoofd der school benoemd de heer T. Donia van Boornbergum, gem. Smallingerland. Ondanks het bestaande contract tusschen de ge meenten Warmenihuizen en Harenkarspel dat, geen concessies zullen worden verleend tot hert leveren van andere dan gasverlichting van de gasfabriek al hier werd met 4 tegen 3 stemmen goedgevonden dart de gemeentewoning, bewoond door den heer Dr. Groenhart, te Dirkshorn, aangesloten wordt aan het P.E.N. Uit de mededeelingen over deze zaak worde ver meld. dat het P.E.N. voor 1 Februari a.s. antwoord van de gemeente Harenkarspel verlangt, of de ge meente al of niet van zins is een gem.-electriciteits- bedrijf te gaan exploiteeren. Officieele mededeeling werd gedaan dat hert hulp- postkantoor te Schoorldam zal worden opgeheven en dat daarvoor in de plaats komt een z.g. poststation, terwijl het telefoonkantoor dan van 's morgens 8 -tot 's avonds 7 uur geopend zal zijn. Besloten werd het nadeelig saldo, zijnde ongeveer f200, van de feestcommissie der jubileumfeesten, voor. rekening der gemeente te nemen. HET BROEKER SPOORTJE. Als je niet meer mee kunt, omdat je -te oud wordt, dan danken ze je af, en nemen andere krachten, die productiever zijn. Een tooneelschrijver ontleent er zijn stof aan voor een tooneelstuk ,J)e uitgeknepen citroen." Jn je jonge jaren, toen je krachten nog over- voldoende waren, om daarvan aan anderen het mees te profijt te verschaffen, werd! je geëerd en bemind, maar nu je niet meer mee kunt als jonge sterke kracht, laten, ze je links liggen. Zoo ongeveer mocht ons goede Broekertje wel den ken bij het overpeinzen van zijn levensgeschiedenis. Wat is er om haar gebedeld, geadresseerd en gecon fereerd.! Wat was het voor de inwoners van Zuid- scliarwoude en Broek, alsmede voor een deel van die ie Noordscharwoudo, een last en ongemak, om naar het station Hugowaard of Noordscharwoude te moe ten gaan, ten einde zijn treinreis aan te vangen, hetzij naar Alkmaar, hetzij verder. Eni wat werden er juich tonen aangeheven, toen het Broekertje ook voor het personenvervoer werd beschikbaar gesteld. Hoe werd er steeds verder aangedrongen op verbetering, zoo van de stationsgebouwen als van de dienstregeling. En *t mag gezegd, dat de Directie steeds met welwil lendheid aan de verlangens trachtte tegemoet te ko men. Ter meerdere zekerheid van de H.S.M. en ter ontlasting van haar eventueel risico, eischte zij een garatie van een jaarlijksche ontvangst van f 10.000 van de gemeenten, die als belanghebbende i n deze exploitatie konden worden aangemerkt Bijgepast moest er echter niet worden, want de ontvangsten bereikten, ja overschreden verre de limiet, die in de zen werd gesteld. En de Langendykera waren ln de wolken met „hun" Broekertje. En nu is dat alles veranderd. Men ziet er niet meer naar om en schijnt vergeten de diensten, aan ons Langendijker publiek zoovele jaren bewezen. Het 's nog slecht» een eenzame reiziger, tot wien de weten schap nog niert 18 doorgedrongen, dat men de helft van een honderdtal malen met de autobus van en naar Alkmaar kan, een eenzame reiziger, zeggen we, die zich harer, het Broekertje, erbarmt. En de ontvangsten verminderen en daarmee de kansen der betrokken gemeenten, om nog langer ver schoond te blijven van de noodzakelijkheid, het te- kor: beneden de limiet bij te passen. Met de voortr schrijdende verbetering, of liever het meer volmaakte van een vlugger verkeer, heeft men bij de vaststelling van de garantie-overeenkomst begrijpelijker wijze geen rekening gehouden en staat men ongetwijfeld spoedig voor een fait accompli: bijdragen ln hert defi cit van ons locaalspoortje. Zoo wijzigen zich de om standigheden en met haar de tijdeni Ons moderne le ven is hard in zijn consequenties en streng in zijn principes, waarvan het dan ook de consequenties zal hebben te aanvaarden. Maar zeker zullen velen steeds blijven gedenken de belangrijke diensten, die het Broeker spoortje aan vele Langendijkere heeft bewezen in tijden, dat men van autobussen als moderne vervoermiddelen nog niet droomde, al gaan zij nu op levensgevaar af den Twuijverweg langs, die blijkbaar nog niet de ver schrikkingen biedt, die velen hem toedichten Mocht eenmaal de doodsklok over ons spoortje lui den, dan plaatsen wij op haar grafsteen een welga- Tree cd: R.I.P. WIERINGEN. Opnieuw is de postdienst door het met den -Oosten wind terugkomende zeeijs in moeilijkheden geraakt, doordat de zee weer vol ijs zit en de boot Woens dagnamiddag weer niet kon varen. Vandaag, Don derdag. is de ijsvlet weer in dienst gesteld. WIERINGEN. Door den heer Commissaris der Koningin is aan den heer W. P. Hegoman, buitengewoon gemeente veldwachter te de Gest alhier, op diens verzoek eervol ontslag als zoodanig wegens gezondheidsredenen ver leend. NOORDSCHARWOUDE. De vergadering van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" besloot, nu er nog geen zekerheid- ia om trent de ziektewet, voorloopig nog bij den 'Bond: van Ziekenfondsen aangesloten te bl'Jjvenu ZUID SCHAR WOUD E. Het burgerwoonhuis met boet van den heer T. van Wijland. bracht in openbare veiling f2700 op. Koo- pers werden de heeren J. Jonker en M. Borst, beiden alhier. De 93K snees bouwland, liggende in de ge meente Haren-karspel, brachten f-3410 op. Eigenaar werd de heer C. Schelt/us te Oudkarspel. LANGEND IJK We vernemen, dat het hakhout aan weerszijden van den Twuijverweg, den in den laatsten tijd zoo veel besproken drukken verkeersweg tusschen St Pancras en Langendijk, thans wordt opgeruimd. Het gevolg zal hiervan wezen, dat men nu den weg bo ter zal kunnen overzien, zoodat het gevaar voor on gelukken aanmerkelijk zal zijn verminderd. WIERINGERWAARD. Aan den Kantoorhouder bij" den Post- en Tel ei graafdienst, den hoer W. Peereboom, is met in gang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend, zulks in verband met de omstandigheid, dat het voornemen bestaat, de inrichting van zijn dienst vak zoodanig te veranderen, dat zijne werkzaam heden overbodig zullen worden. BEZUINIGING. Naar aanleiding van de geruchten omtrent be zuiniging op het ftyksschooltoezicht, wordt gemeld, (Zat de vier hoofdinspecteurs bij het lager onder wijs van den minister van onderwijs een verzoek ontvingen hem in een rapport mogelijke bezuini ging te adviseeren. De indiening van dit rapport wordt spoedigvorwacht. LEEFTIJD, WAAROP KINDEREN TOT HET LA GER ONDERWIJS WORDEN TOEGELATEN. Onder overweging, dat het wenschelijk is den leeftijd, waarop de kinderen tot eene school voor gewoon L. O. mogen worden toegelaten, met één jaar op te schuiven, is bij Kon. Besl. bepaald, dat art. 1 van het K.B. van 13 Deo. 1920, later gewij zigd, gelezen wordt als volgt: „De kinderen, die, tot eene school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, moeten oij het begin van het schooljaar or van den sqhoolcursus den leeftijd bereikt hebben van zeven jaren, ver minderd met zooveel tijd als de helft bedraagt van den klasseduur der school. Onder schooljas" t of schoolcursus wordt verstaan de in het loerp'aa der school vastgestelde kl vs-eluur". Thans is de toelatingsleeftijd ongeveer 6 ji r. Mannen zoowel al» vrouwen hebben onder zenuw achtige, beproevende omstandigheden gewerkt. ZIJ raakten overwerkt en missen de krach-A oon do bacil len van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspan ning en spoeddg volgen verschijnselen als: hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, gra veel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urin-ezuur aangetaste gewrichten, stijve schou ders en pijn in den rug. Daartegen worden Fosterie Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al 4e vaak tot rheumatiek, spit, steenvorming, ontseking van de nieren of blaas en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en over werking. tocht, koude, epidemische koorts, scnadelij» ko bezigheden, enz., wendt U dan met vertrouwen tot Fosterie Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.75 por flacon (geel etiket met zwarten opdruk). DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. Tengevolge van de spoorwegstaking zijn er thans 100.000 mijnwerkers in Zuid-Wal es werkloos, als mede 8000 in het staalbedrijf. De spoorwegdirecties moeten afwijzend beschikt hebben op het verzoek terug te komen op de beslissingen van den natiDna- len loonr&ad. Het uitzicht op een spoedige bijleg ging van het geschil wordt thans donker geacht. De machinisten en stokere hebben besloten de sta king voort te zetten. LENIN'S STOFFELIJK OVER8CHOT NAAR MOS KOU. Uit Moskou wordt gemeld: De commissie die aangewezen Is om namen» de regeering het lijk van Lenin te begeleiden, is Woens dagochtend om 7 uur te Gorki aangekomen. Tal van delegaties van arbeiders kwaimen er eveneens heen om een laatste hulde te brengen aan den gestorven leider. Te 10 uur werd het stoffelijk overschot gekist en met een rood vaandel bedekt, in tegenwoordig heid van Stalin, Krassin, Boekarin, Zinowjef en Ka- menef. De kist werd den weg van 4 K.M. van het sterfhuis naar het station gedragen door vrienden en leerlingen van den afgestorvene, terwijl duizen den den stoet volgden. Groote drommen boeren en boerinnen sloten zich bij den stoet aan. Men was verre gekomen om Lenin de laatste eer te brengen. Te 1 uur 's namiddags bereikte de rouwtrein het Padelez-station te Moskou. Hier werd het stoffelijk overschot door vrienden van Lenin in ontvangst genomen en door deze en door afgevaardigden van de boeren in den algemeen-en sowjet, door leden van den militairen raad der republieken, overgebracht naar het vakvereenigingsgebouw, begeleid door een groote menigte rouwdragenden. Het stoffelijk over schot werd in de groote zaal van het gebouw op gesteld, waar hert gedurende drie dagen zal blijven en waar het volk zijn laatsten groet aan den leider zal kunnen brengen. Lenin is zeer weinig veranderd. HU ligt in de kist gekleed in zUn gewoon dagelUksche grijze klee ding met het eereteeken van de roode vlag in het knoopsgat. HET EN GELS C HE KABINET. Het kabinet is zoo goed als compleet en heeft over het algemeen een goede pers, zoo meldt de N.R.Cr. Vele bladen die tortnutoe tegen alles wart arbeidsre- geering is, geketterd' hebben, -toonen zich min of meer gerustgesteld, nu de benoemingen hebben plaat» gehad. Dat heeft echter nog een ander gevolg, na melijk dat het kabinet onder de menschen van d» arbeiderspartij zelf slechts matig enthousiasme wekt. Velen hunner vertrouwen het zaakje klaarblijkelijk niet heelornaal. MacDonald'a kabinet ziet au noga] rech-ts uit. Kabinetsleden uit arbeiderskringen zijn er wel, maar niet talrijk. Enkele der voornaamste lad ders van vakvereendgingen zUn aanwezig, maar zU zijn verre in de minderheid. De linkerzijde van de partij is in het kabinet: alleen door Wheatley verte genwoordigd. Daar komt Shinwell als onderminister nog bU- De aanwezigheid van verschillende Lords, on der wie een conservatief als Chelmsford' ten slotte verklaart juist de gematigde tevredenheid van de conservatieve pers en bet wantrouwen der labour- menschen. Zij zien in de conservatieve tevredenheid het bewijs dat het kabinet -te veel naar recht» helt Als ik mU niet vergis loopt MacDonald gevaar meer last te krijgen van zijn eigen partijgenooten dan van de liberalen. Op de vergadering van de parlementaire arbeiders partij in het Lagerhuis zijn dingen voorgevallen, waaruit men zien kan in welk een moeilijke positie de regeering vaak verkeeren zal. Smillie maakte na tuurlijk weer aanmerking op de geweldige salaris sen. MacDonald wilde daar niet in treden. Toch zou het voor bezuiniging niet kwaad zijn, wanneer de salarissen nu eens flink verlaagd werd. Zij zijn tweemaal zoo hoog als in de Vereenigde Staten, waar het leven veel duurder is. Beter ware het den mi nisters pensioen toe te kennen. Belangrijker is de ter vergadering gestelde eisch dat de regeering met de partij voortdurend voeling zal houden. Velen schijnen te verwachten, dat de regeering zien min of meer als een commissie uit de partij zal be schouwen en voor iedere belangrijke daad de partij zal raadplegen. Dat deze gedachte zich nu reeds actief voordoet, bewijst hoe precair MacDonald'a positie in menig opzicht is. Alles hangt af van de kracht wnarmede hij zijn persoonlijkheid doet gelden. In de minister lijst meent men een aanwijzing 4e vinden, dat hij zijn eigen vasten weg wil vol gen. Die lijst immers beantwoordt zeker niet aan de verwachtingen van menig voornaam lid van de arbeiderspartij. Dit ziet men zoowel in de keus van mannen in en buiten de party als ook in de verdee ling der portefeuilles. DE ENGELSCHE LUCHTVLOOT. De Daily Chronicle meldt, dat het luchtminisiene heimelijk een vliegtuig van een nieuw type bouwt, lat. bestemd is de eerste eenheid te worden van een 'uchtkoopvaardijvloot van eendekkers die onver vijl 1 veranderd kunnen worden in militaire vecht* en crLcuningevliegtuigen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1