Alititti Nienis- Dinsdag 29 Januari 1924. 67ste Jaargang. No. 7374. EERSTE BLAD. Raad Oudkarspel. SCHAEER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst- Uliijöversi N.V, v.h. TRAPMAN Co, Schaqen POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummora 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering: van den Raad dezer gemeente, op Zaterdag 26 Januari 1924, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met een woord van welkom deze eerste vergadering in dit jaar en wenscht alle leden met hunne gezinnen een gezegend nieuwjaar. Ik geloof, aldus de Voorzitter, namens u allen te kunnen spreken, wanneer ik mijn blijdschap uit spreek, dat de tuinbouw een anderen tijd mee maakt dan in 1923. Ik verheug me er ten zeerslte over. dat er wijziging in den economischen toestand der tuinders is gekomen en ik hoop, dat het geheele jaar 1924 voor ae gemeente eu voor de tuinders een voorspoedig jaar mag zjjn. Daarna worden de uitgebreide notulen van de vorif vergadering gelezen en onveranderd vastge- Naar aanleiding van de notulen deelt de Voor zitter mee. dat het voorstel van den raad, om de lantaarns ook 's morgens een paar uur te laten branden, in de gascom missie besproken is, doch de commissie zien er bijna algemeen tegen ver klaard heeft. De heer Paaxlberg vraagt op welke gronden de commissie zich or tegen verklaard heeft. Spreker heeft gehoord, dat het motief was. dat de lantaarns niet branden voor het publiek als zoodanig, doch voor de veiligheid. Voorzitter zegt, dat dit wel mede een motief was, doch dat het Hoofdmotief was, dat het als niet van belang voor den tuinbouw beschouwd werd. Het is een maatregel van veiligheid, evenals het een maatregel van veiligheid is, dat ze 's nachts een paar uur langer branden. De heer Paarlberg merkt op, dat tegen die mo tieven wel iets te zeggen is; hij legt zich er echter bii neer. daar de tuinbouw er wel verder op door zal gaan, als het door hen algemeen als een be lang gevoeld wordt. De neer Bakker merkt op, dat het voorstel; toen door den heer Paarlberg gedaan, bij de tuinders reer sympathiek werd ontvangen en vraagt in verband daarmee, of het niet mogelijk is, dat we deze regeling toepassen alleen voor tonze gemeénté. Voorzitter zegt, dat een zoodanig voorstel be handeld kan worden en vraagt of de heer Bakker er een voorstel van wenscht te maken. De heer Bakker doet het voorstel voor de vol gende vergadering. De heer Kostelijk merkt op, dat ook als bezwaar genoemd werd, dat de tijden meermalen verzet moeten worden, omdat het de eene tijd later licht is dan den anderen tijd. De heer Paarlberg merkt op, dat er natuurlijk altijd bezwaren genoemd^ zullen kunnen worden. Echter, waar een wil is, is een weg. De voorzitter doet daarna mededeeling van een conferentie, welke B. en W. met het bestuur van de ijsclub heeft gehad op verzoek van genoemd bestuur. In den ijstijd, wordt door de ijsclub steeds veel werk verschaft, doch daar det kas aan bloed armoede leed en het: toch wenschelijk was, dat het •werk werd verricht, werd de vraag gesteld, hoe B. en W. dachten over het verstrekken van steun ter bestrijding van de werkloosheid. Onder voor behoud van goedkeuring van den raad, hebben B. en W. in deze een gunstige beslissing genomen, door het verleenen van een crediet. Nu heb ik, zegt do Voorzitter, gehoord, dat ze zich zooveel mogelijk willen redden. De raad gaat algemeen met de toezegging ac- coord. De heer Paarlberg wijst er op, dat de laatste mededeeling van den voorzitter den indruk zou kunnen vestigen, dat de ijsclub op haar verzoek iets is teruggekomen. Dit is niet net geval, want ook op de conferentie is meegedeeld, dat zoo mo gelijk niet van den steun genoten zal worden. Tot hedên wordt steeds elk iaar 100 gulden uit gegeven voor het gebruik van ae kolfbaan als gym nastieklokaal voor de schoolkinderen. Daar op 1 April twee gymnastieklokalen komen leeg te staan, stellen B. en W. voor, om tusschen die lokalen het schot weg te 'halen, voldoende maatregelen te nemen voor geluiddemping en dan dit lokaal voor gymnastieklokaal te gebruiken. Van den raad wordt toestemming gevraagd om de mogelijkheid en de kosten te onderzoeken. De heer Kostelijk juicht dit voorstel ten zeer ste toe.. De heei Paarlberg zegt in de bladen gri°zen te hebbendat, bh Kon. Besluit is bepaald, dat de schoolplchtige leeftijd is verhoogd yan 6 qp 7 jaar. In d;t verband vraagt spreker of er niet aan ge dacht- moet worden een bewaarschool te stichten, daar het voor alles niet gewenscht kan zijn, dat ae kinderen tot het zevende jaar rondloopen. Als de raad hiervan ook doordrongen is, zal een der lo kalen daarvoor noodig zijn en zou het jammer zijn, als dan pas de kosten gemaakt wdren voor het m orde brengen van een gymnastieklokaal. Het zou goed kunnen zijn, dit nader te overwogen voor tot verandering van het lokaal wordt overgegaan. Voorzitter was met dit besluit niet bekend, doch zegt in deze omstandigheden zeker voor oen be waarschool te gevoelen en zal het dan ook gaarne in overweging nemen. De heer Kostelijk vraagt of het verplicht is, wat ontkennend beantwoord wordt. Ingekomen is het bericht, dat door Ged. Staten on bij Kon. Besluit de jaarwedde van de gemeente ontvanger is bepaald op 500 gulden. Het tractemunt van de wethouders is met ingang van 1 Januari 1924 bepaald op 150 gulden voor elk. Do rekening van de gemeente over 1922 is goed- SencT d tei"l924 ekomen' de begrooting voor Bij de laatste kasopname bn den gemeente-ontvan ger waren kas en boeken in orae en bleek in kas te zijn f 5672.95V». De heer D. Q.uax uit de Diepsmeer had zich ®et een reauest tot Ged. Staten gewend om een googere bijdrage voor het vervoer van zijn beide «aderen naar de Katholieke school. De gemeente Voorzitter in vervallen. Iedereen fteeft gaarne vrijen tijd. Voorde huisvrouw is dit echter niet weggelegd De behandeling der wasch vordert speel teveel tijd Toch kan zij hierin verandering brengen en Volop tijd behbeo om zich met de kleinen bezig te houden. RINSO, de nieuwe uitvinding voor de gezinswasch, zal baar taak verlichten. Zij behoeft alleen voor het naar bed gaan het goed te weeken te zetten in RINSO ®op volger» de gebrtriksaanwijzing op bet pakje. Terwijl zij slaapt reinigt RINSO het goed Des morgei» behoeft zij bet alleen uit te spoelen. RINSO de zuiverst denkbare, geconcentreerde zeep in korrelvorm en overal verkrijgbaar. Koop oog heden een pakje en probeer bet vanavond -&L inso ou urvzau zeep kaanchapvu. vlaxrdokxbl betaalt hier voor f 150 per jaar en hij wenschte dit I steld moeten worden, dat ingezetenen dezer bedrag opf 300 bepaaldT te zien. Imeen te liefhebberij visschers, hierin mogen vissohen Ded. btaten hebben afwijzend op dit verzoek met enkele nader omschreven vischtuigen, tegon b^brict, op grond dat do afstond minder is dan j betaling van ten hoogste f2.50 jaarljjksche confcri- 4 K.M. en dus de gemeente niet verplicht is ver- butie aan den pachter, dat bjj het maken van een goeding te geyen. weg eventueel door het ambacht naar Koedijk, het Ingekomen is een adres van de afdeeling land- te dempen water in eigendom van de gemeente en tuinbouwarbeiders en de afdeieling bouwarbei-terugkomt, zonder vergooding; dat bij vriezend dors, met verzoek om productief werk voor de weer het ijsveld zoo noodig in beheer komt bij de werkloozen. gemeente, alsof het haar eigendom is. SS fft00 T°°J kem^-j Voorzitter deelt mee, dat dit voorstel in hoofd v^ro-ndArïnc nrn cr o^f a K vorige zaak gedaan wordt, omdat hot niot gewenscht is, behandeld ia en dat steeds de toestond bestaan blijft, dat de pol- is meege eeid, dat zoo iemand werkloos is, der onderhoudsplichtige en de gemeente eigönaar is rrk vinden. De heer Bakker vraigt wolkvoord^len^etToor er werkloozen zun. do gemeente kunnen znn, daar de raad toch hier K w .1 rit om de gemeentebelangen te behartigen. cSfpnmvpndp dïï ni vt v<x?rJ*e^ yer- Om hierop een antwoord te geven, smiorst de ÜTS5? .11^ zuUen Voorzitter een oogrenblik de vergadering. nalaten, alles te doen wat mogelijk is. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. Van den heer C. Bakker is bericht ingekomen, dat hij zich niet beschikbaar stelt als lid van de plaatselijke schoolcommissie. D. Nap vraagt ontheffing voor het betalen van schoolgeld, ornaat hem dit niet mogelijk is. De gevraagde ontheffing wordt verleend. L. Wit vraagt om ontheffing van schoolgeld voor het vervolgonderwijs, daar zjjn dochtertje wegens ziekte den geheelen winter met van dit onderwijs kan profiteeren. Ook hierop wordt goedgunstig beschikt. Di» gemeente-veldwachter van der Meulen vraagt een verhooging van salaris van f 1100 op f1500, om dat hij er van hot bedrag niet komen kan, vooral niet, omdat daar nog 119 gulden voor pensioenstor ting afgaat B. en W. hebben dit verzoek nog niet behandeld, waarom op voorstel van don hoer Bakker wordt goedgevonden, het adres in handen te stellen van B. en W. om advies. Van de Visschersvereeniging is een verzoek in gekomen, om het vischwater opnieuw te mogen os.'hten, zoo mogelijk voor den tijd vim 10 jaar. Dit verzoek zai tegeüjk^-met een volgend punt worden behandeld. Van de banne Oudkarspel is het verzoek inge komen om overname van het water aan de west zijde der gemeente, dat nog steeds eigendom van de gemeente, doch bij de banne in onderhoud is. B. en W. stellen voor, dit water, met een opper- vlako van ongeveer 40 H.A. en dat zich bepaalt tot de hoofdvaarten tusschen de akkers, de ringvaarten om de meren en de vaart langs het dorp, te ver koopen voor den prijs van 25 gulden totaal, in gaande 1 Januari 1924. Het water te verkoopen, onder voorwaarde, dat zonder toestemming van den raad het water niet mag worden onttrokken aan het publiek verkeer, dat de kosten der koop- acte voor r.ekening der koopers is, dat bij ver pachting yan het vischwater de voorwaarden ge- Na heropening merkt de heer Bakker op, niet geweten te hebben, dat de gemeente nog zoo rijk was. Spreker is echter in principe niet voor verkoop yan gemeente-eigendommen, daar het vroeger meermalen is voorgekomen, dat hetzelfde later voor dure centen moest worden terugge kocht Het geval zal hier mogelijk van onschuldi- gen aard zijn, doh het kan ook voor andere doel einden als omschreven noodig zijn. Spreker zou de bepaling er in opgenomen willen zien, dat alles wat de gemeente later noodig mocht hebben, gratis teruggevorderd kan worden. De heer Paarlberg zou geen bedrag yan f2.50 bepaald willen zien, doch zou het zoodanig gefor muleerd willen zien, dat door hen dezelfde con tributie betaald wordt, die door de leden aan de vereeniging wordt betaald. t Waar in het be staande contract reeds bepaald is, dat geen entree geld van hen gevorderd kan worden, blijft dit na tuurlijk van kracht en kan hot niet zoo'n groot verschil worden. De vereeniging stelt hare contri butie vast, zoo hoog als het door de aanplanting van visch noodig is. Onbillijk zou het zijn, dat niet- leden der vereeniging daarvan met minder contri butie zouden profiteeren, dan de leden dit doen. doen. Do hoer P. Kroon vraagt, hoe hoog de pacht som is. Voorzitter zegt van 50 gulden. Do heer P. Kroon: Dat is dan nu voor deax polder. De heer Paarlberg merkt op, dat de Panne Koe dijk te leeren geeft en zou ook bepaald willen zien, dat de verpachting zal plaats hebben aan de Visschersvereeniging „Geestmerambacht", zoolang die vereeniging bestaat. Nadat de voorgestelde wijzigingen in het koop contract door ae heeren Bakker en Paarlberg naar voren gebracht, door den raad waren over genomen, werd met algemeene stemmen tot ver koop van het water besloten. Het verzoek van de Visschersvereeniging acht do verband mot het besluit De hoer Paarlberg merkt op, dat als gemeente- water nu nog te verpachten overblijft het Waardje. In de plaats yan den heer O. Bakker, die de benoeming als lid van de plaatselijke schoolcom missie niet heeft aangenomen, dienen B. en W. de ^volgende aanbeveling in: L A. Swager Aa, Bij stemming %*erkrijgen A. Swager 4 stemmen, K. Dekker 2 stemmen, terwijl een stem Plan co wordt uitgebracht. Alzoo gekozen de heer Swager. Het volgende punt is het aangehouden verzoek van het Witte Kruis, om subsidie voor de ont> ametti ngsovens. Verschillende inlichtingen zijn ontvangen, om te laten zien, waardoor de tekorten ontstaan zijn. Ofschoon niet recht #de verklaring kon worden gevonden, waarom juist Alkmaar zoo veel tekort Kwam. kon uit de stukken wel worden opgemaakt, dat do tekorten ontstaan door het minder gebruik maken yan de ontsmettingsovens. Voorzitter stelt voor, om op het adres afwijzend te besohikken .omdat het meer op den weg van de afdeeling van het Witte Kruis ligt, hier subsidie te verleenen. Zij kan dan beter weer bij de gvuneentö komen aankloppen, als het noodig is. Overigens ia het wei goed, als zulke diensten tekort komen. Hoe minder ontsmettingen verricht moeten worden, hoe beter gezondheid. Ik zou het eohter betreuren, als de dienst te Alkmaar zou moeten vervallen. De heer P. Kroon: Dat is verschil van opvat ting. Als Alkmaar vervalt, kan er in andere plaat sen gebruik van gemaakt worden. De heer PaarlbergAls het algemeen ons gevoe len is. dat Alkmaar bestaan moet blijven, moeten we ook steunen. Dan is het niet billijk, bet aan de vereeniging over te laten, De heer Kostelijk: De afdeeling kan toch ook subssidie geven. Ze hebben een groot aantal leden. Do heer Paarlberg: Het blijrt ten slotte het zelfde als ze subsidie geven en ze vragen het van de gemeente weer terug. Als ze de besprekingen hier volgen, zullen zij den noodigen steun aan den ontsmettingsdienst geven en hier zeker zijnde van een gewillig oor, komen vragen om de steeds geno ten subsidie met dat bedrag te verhoog en. De heer Groen vraagt, uit welke bronnen de ont smetting betaald wordt. Voorzitter antwoordt, dat de betrokkenen dal betalen. Als er b.v. van oen armlastige ontsmet moet worden, betaalt het armbestuur de koeten daarvan. De heer Bregman zou het jammer vinden, sis de dienst te Alkmaar teniet zou gaan. Het Witte Kruis zal zeker de besprekingen hier vernomen en daarom ondersteun ik het voorstel van den Voorzitter. De heer Bakker is het met den heer Paarlberg eens. Als we hier de noodzakelijkheid van het be staan van dezen dienst voelen, moeten we dezen ook steunen ,als er tekort komt Uit do woorden! van den Voorzitter maak ik op, dat het nood zakelijk is, dat die dienst bestaan blijft Voorzitter beaamt dit, doch met subsidie die over het Witte Kruis gaat Rechtstreeks door de gemeente is niet de weg. De hoer Jb. Kroon acht het geen berwaar, wan neer een van de drie diensten wordt opgeheven, als ze biet alle kunnen blijven bestaan. Hierna komt aan de orde het voorstel tot levo- van gas voor gaskachels ad 6 oent per M3. heer Bakker aoht het niet noodig^ om er veel woorden over te verspillen. Het is reeds door vrijwel alle gemeenteraden aangenomen. Hij is echter geen bewonderaar van dezen maatregel. Als alleen de koleuprijs gerekend wordt zijn de kosten van productie 7 oent Wordt daarvan de opbrengst van cokes en andere artikelen afgetrok ken, schiet er een klein winstje over. Met andere bijkomende kosten, die het bedrijf met zich brengt wordt natuurlijk geen rekening gehouden. Het zijn hier alleen de gegoeden, die er Het meesto gébruik van kunnen maken. Als er meer gas verkocht moot wordon, Iaat men dan zorgen voor goede waar; daaromtrent hooran we nogal klachten. Voorzitter: Het gas is goed. Zeer zeker gebeurt er wol eens iets, zooals b.v. met de vorst, als er water in de buizen zit De tijdsomstandigheden dragen er soms toe bij. In Alkmaar was ik do vorige week bij iemand, waar het gas slechter was dan hier. Wat het gebruik van gaskachels betreft, dat kan een ieder, even zoo goed als een ieder in de gelegenheid is, muntgas te gebruiken. De heer Paarlberg ziet er ook het nut niot van in, er veel van te zeggen, dooh hij verklaart zich er vlak tegen. Hij maakt zich geen illusie», dat het verbruik er aanmerkelijk door zal toenemen, doch is dat wel hot geval, waarom het toch te doen is, wordt het een flinke strop voor de fabriek. Voorzitter: Od de door u genoemde gronden? De heer Paarlberg: Het ligt voor de hand. De heer Bakker gelooft ook niet dat hot invloed heeft Er moet al heel wat voor dezen prijs ge beuren, wil de algemeene prijs er een cent mee verlaagd wordon. Voorzitter is van oordeel, dat alles geprobeerd elkaar kan "R1 bij ten moet worden. Alle kleintjes slotte tot verlaging leiden. De hoor Kostelijk wijst er op, dat hot gas aan het Noordeinde blijkbaar zeer slecht is. Er bereiken hem meermalen klachten. Voorzitter merkt op, dat enkele gedeelten van den Langendijk zeer slecht zijn voor do leidingen. Ook kan de oorzaak schuilen bij de binnenleidingen. De hoor Jb. Kroon: Wij zijn meegegaan, omdat ons word meegedeeld, dat het voor het bedrijf evengoed winst zal opleveren. Wij zijn geen des kundigen. In stemming gebracht, verklaren de heeren Paarlberg, P. Kroon en H. Bakker zich tegen heb voorstel: de heeren Bregman, Jb. Kroon en P. Kostelijk voor en de heer Groen blanco, waardoor het voorstel aangenomen is. Rondvraag. De heer Paarlberg informeert hoever B. en W. gevorderd zijn met hun onder zoek inzake de hekken. Voorzitter doelt mee, dat enkele perceelen de vorige week zijn opgeschreven, doch er verder nog niets aan gedaan is. De heer Paarlberg merkt verder op, dat het besluit tot waterverkoop eerst nog ter goedkou- ring moet woruen opgezonden, terwijl het nu reeds

Schager Courant | 1924 | | pagina 1