RAUW KOEVET, Reclameaanbieding. 60 ct. per pond bij de 5 pond. D. J. DONKER - Hoogzljde 16, Schap. gen en vindt, dut het niet te roei la. Het vooxwflel wordt algemeen goedgekeurd. By de rondvraag zegt de heer Schoorl, dat nu wel enkele paarden te laag ln hef fonds staan. Wat echter ook de meening is van den heer Baas, doch de di recteur zegt. liever mett verbooging even te willen wachten, met het oog op de vraag van het buiten land naar paarden. Dit' kan hier best invloed op heb ben. De heer Groottes zou gaarne zien, dat er wat pro paganda voor ons fonds gemaakt werd. Wij kunnen toch best wedijveren wat den omslag betreft. Ook in de Zijpe en Heerhugowaard kan wel wat gewerkt worden. De direoteuT belooft den heer Grootss, dat er bin nenkort een brochure de wereld inkomt, betreffende ons fonds. De heer Schoorl zou echter den kring niet zoo uit gebreid' willen hebben, doch laat het overigens aan de vergadering over. Do heer Grootes bespreekt daarna het merken der paaden en zegt, dat dilfl niet altijd gebeurt. De heer Schoorl zegt, dat er nogal klachten ko men: over het merken der paarden, in dien nek, lastig als dit Is daar de dieren steeds staan (te schuren of rossen. Vandaar dat liier wel even mee gestopt wordt. Er zijn zelfs eigenaars die zulks beslist niet meer willen hebben, wat door de andere commissa rissen wordt beaamd. Di)t punt wordt rijkelijk be sproken. totdat tenslotte besloten word' om voorloo pig de paarden niet meer te merken, doch nauwkeu dg do paarden opnemen en omschrijven, hetgeen ook bij de groote verzekeringen gebeurt. Daar voorts geen byzonders aan de orde was. sluit de directeur met een woord van dank deze aange name vergadering. WIE MNGER WAARD. Maandagavond vergaderde de afct Wieringerwaard van den Bond voor StaatepensionneerLng. Aanwezig 13 leden. Voorzitter de heer H. Limpers; secretaris de heer H. Kok. Na opening en voorlezing notulen volgit verkiezing 2 bestuursleden in de plaats van de hoeren Hoog land en H. Sijbrands. Eerstgenoemde, die penning meester is, wordt herkozen. De heer W. F. van der Ham wordt na -herstemming gekozen. De rekening van den penningmeester is nagezien) dloor de heeren) W. v. d. Ham, J. Zeegers en J. van Ham. Eerstgenoemde deelt mede, dat de ontvangsten hebben bedragen met inbegrip van 't saldo vorig jaar f 612.26&, uitgaven f49.64H, alzoo een batig saldo ad f 113.62. Verslag federatie vergadering wordt niet gedaan, Men vond dit niet noodlg, omdat iedereen 't in de Sch'ager heeft kunnen lezen. Rondvraag. De heer Van Ham zegt, dat verleden Jaar is besloten geen afgevaardigde naar de alge- moe ne vergadering te zenden, is evenwel van mee ning, dat er op zoo'n vergadering verschillende licht punten opgaan' en wil daarom in overweging geven om 't van de min of meer belangrijkheid van dien beschrijvingsbrief te laten afhangen of we een af gevaardigde zullen zenden. Verder vraagt de hoer Van Ham of er nog geen redevoeringen in diruk zijn verschonen. Men zou zich dan met betrekkelijk wei nig kosten aardig materiaal kunnen verschaffen. Voorzitter zegt, dat dit reeds op de fedoratieverga- dering is besproken. Dev heer Hoogland! heeft een goedkoopere aanbie ding gehad van muziek bij1 gelegenheid; der uitvoe ringen en meerit dat dit wel overweging verdient. We kunnen ook wel iets bezuinigen. Na oendge discussie wordt besloten1, alvorens hiertoe over te gaan, eerst overleg to plegen met den heer Zon, die toch altijd voor goede muziek heeft gezorgd. De heer Schouten maakt bezwaar om voortaan de plaatsbespreking gratis te doen. Er is zeer veel drukte aan verbonden en vindt 't niet prettig dat allemaal voor niemendal te doen. Aangezien de proef bij de laatste uitvoering goed is bevallen wil men •toch voor Dinsdags de gratis plaatsbespreking hand haven en wordt goedgevonden, dat de heer Schouten f 5 zal ontvangen uit de kas. De heer K. Mosk vraagt, waarom bi} uit dé pro paganda club is verstooten. Voorzitter zegt, dat dit oen zaak is die niet in de ze vergadering moet worden besproken. Dat be hoort b'y 't bestuur der propagandaclub. Voorzitter deelt nog mede, dat in 't laatst van Fe bruari wederom een uitvoering zal worden gegeven en sluit met de beste wenschen vooi* den Bond van Staatspensionneering deze vergadering en spreekt tevens den wensch uit, dat enkele zusterafdeelingen die dreigen te vallen weer opgebouwd zullen worden. WIERINGERWAARD. Naar we vernemen, zal het verleden jaar opgerich te kinderzangkoortje onder leiding van den1 heer Van Ham eerstdaags voor liet eerst een openbare les houden. Gezien het uitgebreide programma kan het een prettige avond worden, te meer, daar vele ouders óp kinderzang gesteld zijn. ST. MAARTENSBRUG. In de gehouden vergadering van de Commissie tot. Wering van Schoolverzuim, werd tot voorzitter herkozen de hoer A. Olie, tot secretaris de heer W. Blaauw. BURGERBRUG. Mej. S. Klerk te Helder is met ingang van 1 Febr, a.s. benoemd tot tydelyk onderwijzeres aan de O. L. school alhier, zulks in verband met de ziekte van den onderwijzer H. van Ekeren. WINKEL. Door een commissie van ingezetenen is destijds het plan opgevat om door het inzamelen van gelden voor Winkel's Harmonie enkele muziekinstrumen ten te kunnen aanschaffen, waaraan behoefte be stond, doch waarvoor eigen middelen ontbraken. Voor dit geld zijn 3 instrumenten aangekocht ,Saxe- phones), welke te bezichtigen zijn in de uitstalkast bij den heer J. Boogaardt alhier. De aanbieding aan de vereeniging zal op nader te bepalen datum plaats hebben, en bij- welke gelegenheid twee con certen zullen worden gegeven, n.L één voor de in gezetenen van Winkel en één voor de ingezetenen der buitenwyken, omdat by één concert voor allen de kolfbaan veel klein zou biyken te zyn. SCHOORL. Zaterdagavond gaf in de zaal van den heer A. Kuiper te Groot, de zangvereeniging ,.Zang en Vriendschap", onder leiding van den heer J. H. Arpeau, voor een volle zaal een welgeslaagde uit voering. Zoowol zang als het tooneelspel: „Een knap stel", werden uitstekend uitgevoerd. Een gezellig bal besloot deze uitvoering. SCHOORL. Zondag j.1. kreeg S.V.V. I—D.T.S. I uit Oudkarspel op bezoek om vriendschappeiyk to matchen. Dit ging dan ook zeer vriendschappeiyk en speelden ge- ïyk 2—2. ST. MAARTEN. Tot voorzitter en secretaris der Commissie tot We ring van Schoolverzuim zyn herkozen de heeren D. Swart en W. C. Speets. ST. MAARTEN. By de alhier ten huize van den heer Jb. Schermer- horn gehouden verhuring der landerijen van de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft dit in massa opgebracht f3177.—, tegen f3078 in 1918. INBRAAK IN EEN POSTZEGEL WINKEL. Uit Rotterdam, 29 Jan. In den afgeloopen nacht is ingebroken bij den postzegelhandelaar Max Pool, gevestigd aan de Keizerstraat alhier. Toen de eige naar, die niet in den winkel woont, vanmoigen de buitendeur wilde openen, merkte hy, dat het Lips- slot niet gesloten was, hoewel hy zeker wist, dat hy liet gisteravond gesloten had.. In den winkel vond hij alles in de grootste wanorde. By een nader in gesteld onderzoek bleek ,dat uit de kasten der vi trines voor een waarde van f 3000 aan vreemde post zegels was gestolen. Ook had men getracht, de brandkast te forceeren^ hetgeen echter niet is ge lukt. Hoe de dieven zyn binnengekomen, is op het oogen blik nog een raadsel. De mogeiykheid bestaat, dat zy zich van een belendend pand hebben laten zak ken en zoo in den winkel zijn gekomen. Vast staat, dat de dieven den winkel door de buitendeur heb ben verlaten. Tel. INBRAAK. Er is ingebroken by den landbouwer Kr. in den Houtrakpolder onder Halfweg. Een brandkast werd geforceerd en een groote soxn gelds wordt vermist. DE STOPZETTING VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De rechtbank te Rotterdam, Dinsdag uitspraak doende in de procedure tusschen de Van Oldenbar- neveldtschool te Rotterdam en den Staat der Neder landen, over uitbetaling van gelden, staande op een rekening van den postchéque- en girodienst, heeft den Staat veroordeeld om aan die school te betalen het gevorderde bedrag van f5000, vermeerderd met een rente van 5 pet. van den dag der dagvaarding tot de voldoening, terwijl het meer of anders gevor derde werd ontzegd. Zooals men zich zal herinneren, had de Staaf aan geboden W* pet. rente te betalen, GEMASKERDE BANDIETEN. Uit Hoensbroek, 29 Jan. Alhier hebben gister avond zeer brutale inbrekers een poging tot roof gedaan, echter zonder succes. Twee gemaskerde cn bovendien gewapende bandieten drongen n.1. bij af wezigheid van het, kantoorpersoneel, de woning van notaris Beckers binnen. Zij ontmoetten in de gang een der dienstboden. Onder bedreiging gelastten zij dit meisje geen woord te uiten. Een ander dienst meisje, dat de kerels zag, riep evenwel luidkeels om hulp. Eenige vrouweiyke huisgenooten schoten toe, waarop de indringers een schot losten, gelukkig zon der iemand te raken. Door de verwarring, die ont stond. konden zy ontkomen. Tel. B REE ZAND. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Tj. do Vries, thans besteller by den Post- en Telegraafdienst te Berkhout, zal op zyn verzoek met ingang van 16 Febr. a.s. naar Anna Paulowna worden overgeplaatst. KOLHORN. Den 27sten gaf het Holl. Tooneelgezelschap, dir- De Vries van Amsterdam, een voorstelling in het lclcaal van' den heer Buis. Opgevoerd werd „Odetta", de straatmeid uit het Apachenleven. Het spel was, zooals van dusdanig gezelschap was te verwachten, zeer mooi, maar de -opkomst was helaas te gering. ST. MAARTENSBRUG. Zondagavond hadden wij hert genoegen1 in die zaal van den heer Kossen een uitvoering bij1 te wonen van de rederijkerskamer „D.N.O.". De opkomst was vrij bevredigend. Voor diénaal had de kamen gekozen: „Weldoeners der Menschheid", -tooneelspel1 in 3 -be drijven; een mooi stuk, dat echter aan de spelers hoog© eischen stelt. Wil willen alvast beginnen met, te verklaren, daitl d'e tooneelen, ook de werking mot het licht, uitstekend verzorgd waren en dat de vertol king in veel opzichten verdienstelijk was té noemen. Nog zien we voor ons het itooneel in het 2e bedrijf, toem d'e strijd tusschen den ouden en dén jongen dok tor openlijk naar voren kwam. Da)ti was een prachtig moment, waarbij hot publiek in groote spanning ver keerde. Indrukwekkend was ook hot tooneel in het 3e bedrijf, het oogenblik waarop de Geheim-raad, na een hevigen innerlijlken strijd), er toe overging aan zijn kinderen, dié omi hem heen stonden geschaard te verklaren dat hij, terwille van zijn ijldelheid, onmen- echelijk gehandeld! haidL Wanneer wij nu de personen, die dit stuk' vertolk ten, de revue laten passeeren, dan moeten wijl in dé eerste plaats een: woord van lof toekennen aan den heer Jn. Sleutel die de rol van Martius, de tempera mentvolle zoogenaamde rooie dokter, prachtig heeft uitgebeeld. Maar ook mej. G. Brak, die wij' voor de eerste maal in een dergelijke gemoedsgesteldheid za gen optreden, makén wij: een compliment voor dé wijze waarop zy de moeilijk! te vertolken rol! van Ka- tharina heeft weergegeven'. Volop hebbeni wij. boven dien weer genoten van het mooie spel van den heer G. Groot Sr., die dé rol' van geheimraad Von Forten- bach vertolkte. Met niet minder genoegen hebben wij ook geluisterd naar het verdienstelijk spel' van mej. G. Dekker en de heerenl W. den Hartog en G. Groot Jr. in dé rollen van Paula. Dr. Kaijser en Gustaaf. De laatste wist zich het voorkomen te geven van een flink Dui'tsch officier, terwijl dé twéé eerstgenoemr den, ondanks -de ernstige gebeurtenissen die om hun heen plaats hadden, hun liefdé niét voor elkaar wis sen te verbergen. Verder hebben de dames M. Sl-uia, M. Brak en de hee ren J. C. Mol, G. Veu-ger en H. Oosterman, die optra den in de rollen van Freule von Rudolfie, Louize, Karei Victor, Kamerheer van Broek en Frederik Ka- rel, zich uitstekend van hun taak gekweten. Het was een dankbaar publiek, dat met groote aan dacht het spel' der spelenden heeft gevolgd. Het langdurig en daverend applaus, waarbij -het scherm nog eens gehaaid moest worden, moge den spelenden als bewijs dienen dat het publiek volop genoten heeft. Een prettig bal -was het besluit van dézen moeien tooneelavond. ZUID SCHARWOUDE, Door de zangvoreoniging „Gemengd Koor" en het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal op 10 Februari a.s. een .concert gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk, ten bate van het Rode Krouis ZUID SCHAR WOUD E. Als gevolg van het in werking treden van het Koninklijk Besluit, waarbij de leeftijd vtoor toe lating tot de scholen voor gewoon lager onderwijs met 1 jaar is verhoogd,, zal het aantal leerlingen der o. L school nog beneden do 100 dalen. Op 't oogenblik is er reeds een boventallige onderwijzer, die gelukkig in overeenstemming met een over gangsbepaling der Wet, voorloopig nog door het Rijk wordt betaald, 't Is to hopen, dat er vóór 1926 E vacature ontstaat, daar anders die vergoe- door het Rijk ook ophoudt, als in die vacature voorzien. NOORDSCHAKWOUDE. De R.-K. schoolj die met het oog op de toelating van nieuwe leerlingen noodwendig moet worden iiitgebreid, waartoe reeds een aanvraag is inge diend, zal nu in haar tegenwoordige grootte wel voldoende blijven, daar met 1 April geen nieuwe leerlingon kunnen worden toegelaten, ih verbahd met het .verschenen^ Koninklijk Besluit. Voor de gemeen te-financiën is dit wel pen oplichting. Of de ouders het echter wel op prijs zullen stellen F -- ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokale vna den hoer P. Kramer vergaderde het Onderling Begrafenisfonds in deze gemeente. Na opening der vergadering en lezing mot goed keuring deer notulen, werd het jaarverslag uitge bracht, waaruit bleek, dat or 7 begrafenissen had don plaats gehad en ae vereeniging thans 516 leden telt. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat er, na alle ontvangsten en uitgaven, een bezit is van f 2872.21. De rekening was door het Be stuur in orde bevonden en word door de vergade ring goedgekeurd. De vergoeding der bestuursleden werd gebracht voor den voorzitter op f25, den secretaris ponning meester op f50 en ieder der overige bestuursleden f 10. Do aftredende bestuursleden, de heeren W. Koel man en T. van Bergen werden herkozen; zij namen deze benoeming weer aan. Voor de a.s. Bondsvergadering werd geen enkel voorstel ingediend. Het bestuur werd en bloo aan gewezen om do vereeniging op de a.s. Bondsverga» dering jbe vertegenwoordigen. Bij de rondvraag word uitvoerig gediscusseerd over het bedrag van uitkeoring bij overlijden. Ten slotte werd bij meerderheid van stemmen be sloten, deze te brengen van 65 op f 67.50. Daarna werd do vergadering gesloten. KOLHORN. Het Nutsdepartement alhier vergaderde 25 Januari in het lokaal van den heer Buis. Als spreker trad op Db. Van der Veen van Barsingcrhorn met het onderwerp: „Quo V&dia". Mot het oog op deze lezing was de toegang voor een ieder vrij opengesteld, waarvan zeer weinig gébruik werd gemaakt. Heel en heel jammer kan zulks heeten, want on derwerp en voordracht waren hoogst leerzaam en boeiend. JULIANADORP. Dinsdagmorgen vergaderde de Afd. Helder van de i Hollandsche M'aatschappy van Landbouw, in het café „Blauwe Keet", van den heer J. Marees. Aanwezig twaalf leden en een gast. De voorzitter de heer Jac. Verfaille, opent de vergadering. De notulen der vorige byeenkomst worden na voor lezing met dank aan den secretaris, goedgekeurd. Nu wordt aan de orde gesteld het ©enigste punt der agenda, n.1. verslag afgevaardigde inzake premie van slachtvarkens. De heer Grin als afgevaardigde brengt een uitvoe rig, zeer zakelijk verslag uit. Voorzitter zegt den heer Grin dank voor zijn uit stekend verslag, dat gevolgd wordt door het stellen van vragen en het geven van nader© inlichtingen. Uit de besprekingen maakt voorzitter op, dat een ieder er mee accoord lean gaan en wordt- door hem een instructie voorgelezen en staande de vergade ring deze door allen geteekend. Mot deze lijst zal worden rondgegaan en' een ieder in de gelegenheid worden gesteld aan de verzekering deel te nemen. De heer Grin deelt nog mede, dat hij niet alle leden persoonlijk za.1 bezoeken, en wordt ook de heer A. van Stipriaan hiermede belast. Voorzitter hoopt dat ieder Koegrasser hieraan zal deelnemen en wekt die genen, die geen lid zyn van de Afd. Helder van de H. M. van Landbouw, dit nu te worden, daar de contributie der af deeling thans meervoudige bespa ring zal geven. Vertrouwende dat velen hieraan ge hoor zullen geven, wordt de vergadering met dank aan de aanwezigen gesloten. extra dik, prachtig: van kleur, Aanbevelend, PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Dinsdag jl. werd de najaarszitting der Provinciale Staten voortgezet onder leiding van den Commissaris der Koningin. Allereerst werd' in 'hartelijk© bewoordingen d'e na gedachtenis van het overleden Statenlid den- hoer S. P-rins geëerd. Vervolgens werd toegelaten als lid! dé heer G, C. Dekker van Purmenend. Het voorstel om f 10.000 te verlëenen voor de tuber culosebestrijding voor het Noorderdeel van deze pro vincie en daarvoor dé N.H. Vereen, tot bestrijding der tuberculose dit bedrag te geven, werd' goedge keurd. Het voorstel van Ged'. Staten om in heti leven te roe pen de functie van Hoofdingenieur hij- het Provinciaal Waterleidingbedrijf, werd! goedgekeurd, met enkele stemmen tegen. Het voorstel betreffende de subsidieering van open bare leeszalen, werd eveneens goedgekeurd. Komit' thans aan de orde het voorstel van Ged. Sta ten -tot overneming van -den Zaanlandschen commu nicatie weg en de daarmee in verband staande ideeën van Ged. Staten over een primair wegennet in deze provincie. Hiervan, zouden de totale kosten van in richting volgens den hoofdingenieur-directeur beloo- pen f 18.600.000, terwijl hij de j aarlij ksche kosten van onderhoud' en bediening der over te nemen wegen met daarin gelegen kunstwerken, welke na aftrek der bijdragen van naasfbelanghebbenden en voormalige onderhoudsplichtigen item laste der Provincie zullen blijven, -op f 150.000 meent te moeten stellen. Ged. Staten, die zich van dén aanvang af bewust zijn geweest, dat) het ter hand nemen van het beheer van een -primair wegennet zeer belangrijke bedragen vergen zou, worden door de resultaten dezer meer nauwkeurige raming dier bedragen versterkt in hun ne opvatting, dat een ingrijpen der Provincie met betrekking tot het wegenbeheer onvermijdelijk is te achten. Aan -de uitgaven, welkle -de Provincie zich jaarlijks ten behoeve van het wegenbeheer zal hebben te ge troosten, zal de opbrengst der te zijnertijd in te voe ren weggeldbelasting ten goede kunnen komen. Hoe wel -daaromtrent geen vaststaande voorspellingen kunnen worden gedaan, raamt de hoofdingenieur- directeur deze opbrengst, indien de heffing overeen komstig zijn denkbeelden daaromtrent zal geschie den, reeds vrij- spoedig op f 500.000 's jaans. Omtrent de vraag, of, en zoo ja, welke bij!d!ragen van de naast-belanghebbenden zullen moeten wor den verlangd in de kosten van aanleg of verbetering van primaire wegen kunnen moeilijk algemeen© re gels worden gesteld. Van het overleg, dat in d'e daarvoor in aanmerking komende gevallen met de belanghebbende besturen zal worden gevoerd, hebben Ged. Staten goede ver wachtingen en- de dientengevolge te verkrijgen vrij willige bijdragen zullen ongetwijfeld op dé volgorde, waarin den spoed, waarmede de verbeteringen ter hand genomen worden, van invloed kunnen zijn. Wat daarentegen de onderhoudskosten betreft, daarin zullen althans de voormalige onderhouds plichtigen als regel wel hebben- bij te dragen. Ged. Staten ontraden- het denkbeeld, in d'e afdee- lingen geopperd om het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier met het verbeteren der wegen te belasten. Het wordt bestreden, dat dit hoogr heemraadschap hét wegenbeheer economischer dan do provincie zou kunnen uitvoeren. Overigens mag niet worden voorbijgezien, dat op dracht van dat beheer aan -het Hoogheemraadschap de mogelijkheid zou afsnijden, om de kosten ten dee- le door heffing eener weggeld-belasting op de gebrui kers der wegen- te verhalen. Vier leden hebben over dit punt het woord gevoerd en verschillende meeningen kwamen naar voreni. Eerstens om dit punt over den Zaanlandlsohen1 com- municatieweg te behandelen los van de principieel© vraag van een provinciaal wegenme terwijl juist van andere zijde dit wegenplan een provinciaal be lang werd genoemd. Dat gaf ook juist den doorslag bij de beoordeeling dat de provincie de wegen moet aanleggen, onderhouden en het toezicht houden. De taak van het Hoogheemraadschap werd genoemd! het toezicht houden op de dijken en niet op dé wegen, terwijl tevens de vraag werd' geopperd hoe dan te handelen in het Zuidérdeel der provincie. Aange drongen werd op de instelling van een bureau, spe ciaal belast met het wegen-vraagstuk in dé provincie). Voor werkverschaffing werd dit voorstel een goede gelegenheid genoemd. De heer De Miranda diende eeni motie in, waarin de Staten uitspreken, dat zij sub b van het ontwerp-lbe- sluit alleen van toepassing verklaren voor de over neming van den Zaanlandschen Communicatieweg en waarbij tevens Gedeputeerden werdén uitgemoo- digd een wegenplan te ontwerpen met. een financieel plan, benevens het systeem van fintneieering. De bieér Van Leeuwen diende een) voorstel in, waar in de Staten uitspreken, dat alleen' zy, die van on- derhoudslast van primaire wegen worden bevrijd, be. •hooren verplicht te worden tot een uitkeoring ten behoeve van de provincie in de onderhoudskasJtén dier wegen, déch tot geen hooger bedrag dan dat, waarop hun de ondérhoudslast jaarlijks gemiddeld te staan is gekomen. Thans kwam by monde van den heer Kernkamp een verdediging van het onderhoud der wegen door dé provincie, maar dat dit moet geschieden) door middel van het Hoogheemraadschap. Een meening die door den heer Balk werd onderstreept onder het motief dat bet Hoogheemraadschap thans reeds be schikt over een ploeg goede werkers en de provincie een nieuwe tak van dienst ral moeten invoeren. On derhoud door bet Hoogheemraadschap met subsidie der provincie werd economischer geachlt. Ook dé heer Dekker n-oemde het Hoogheemraadschap het best geoutilleerd voor dit werk. Spr. wilde wel dé Zaanlandsche Communicatieweg overnemen, maar los van het wegenvraagstuk. De heer Bosman was over dén Zaanlaxwiöchén Gom municatieweg als primaire weg slecht' te spreken, Spr. noemde de aangegeven wegen bureauwerk en spr. vnoeg, of Ged. Staten1 van plan ztfj'n een emmissde in te stellen, die zal aangeven op welke wijze het we- genvraagstuk moet worden opgelost. De heer Ketelaar besprak de kosten en/ noemde het niet. onbiliyk om de ude belanghebbenden' in dé kosten te doen bijdragen. Daarnaast is een nieuwe categorie van belanghebbenden. Spr. voelt veel voor opcenten op de belasting, daar de primaire wegen een provinciaal belang zijn ©n de geheele provincie daaraan bijdraagt. Tal van sprekers voerden nog het woord!, te veel om op te noemen. Ei werd nog ingediend het voorstel-Bosman ryq,, waarin Ged. Staten verzocht wordt, een commissie te benoemen uit vertegenwoordigers van' belangrijke ge meenten, waterschappen, landbouw, handel, verkeor en scheepvaart, die een wegenpLan voor deze provin cie zal samenstellen. De zitting werd verdaagd tot beden Woensdag. AARTSWOUD. Zondag gaf de alom bekende Eerste Wieringer Bioscoop twee, voorstellingen. Zondagmiddag een kindervoorstelling. Het hoofdnummer „De Ge laarsde Kat", in poppenspel, viel zeer in den smaak bij de kinderen. Hartelijk werd er gelachen om de komische films, o.a. „Vacantiekoorts". Zondagavond wederom een voorstelling. De Zaal was flink bezet. Goede films, duidelijke boel don, g-oe de explicatie, deden de voorstelling uitstekend slagen. Het hoofdnummer „De bruid van Armand Gauthier", viel zeer in den smaak van het publiek en een dankbaar applaus bleef dan ook met uit. Ook de andere films waren prachtig, o.a, „Schet sen van het eiland Urk", Een gezellig bal was 'het slot van dezen avond. Wij roepen de bioscoop een hartelijk tot weerziens BROEK OP LANGENDIJK. Jaarvergadering van de Tuinbouw-vereeniging „Groenteoultuur", op Maandag 28 Jan. in het lokaal van den heer ijzelaar. De voorzitter, de heer W. Slot, opende de verga dering met een hartelijk woord van welkom. Na goedkeuring der notulen, bleek uit het Jaar verslag vaji den secretaris, dat aan sommigen een tuinderscrediet verstrekt was: 600 manden waren door do vereeniging aangekocht en onder de leden verdeeld; dat naar de vergadering van den Ned. Tuinb. Raad 2 afgevaardigden onzer vereeniging heen geweest waren; ratten-serum verstrekt was tot verdelging; subsidie verleend was aan het ziekenfonds „Steunt Elkander", groot f100; een drietal cursussen werden gehouden; het ledesntal thans 212 bedraagt; spreker hoopte wederom op een goed iaar, opdat vervuld werd do spreuk: „Dao zijn land bouwt, zal met brood verzadigd worden." Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat do ontvangsten hadden bedragen f2000.03, uit gaven f 1923.60, en dat het bezit thans was f 707.07. Bij monde van den heer W. Balder Jo.z. (com missie tot nazien der rekening) werd do vergade ring medegedeeld, dat alles in de beste orde be vonden was. Uit het rapport der wortelzaad-oom missie bleek, dat men dit jaar veel te kampen, had gehad mot de koude, en deswege het gewas zeer bemoeilijkt- werd de opbrengst was dus niet zoo hoog ge weest maar de qualiteit was trots alles, zeer goed te noemen, en was aan de aanvrage voldaan. Uit het rapport der Commissie van onderzoek naar plantenziekten bleek, dat geen nieuwe ziek ten openbaar geworden zijn, en bekende nioc «zwaarder geweest waren. Voor witte kool (inmaak), welker bekende zietkte (van binnen zwarte randjes), was geprefereerd oene bestrijding met bemesting van kali. Alhoewel het scheen teTielpen, is toch gebleken op den duur, dat de proef is mislukt. Dit jaar kwam randjes in de kool hoegenaamd niet voor, terwijl stippel geheel uit bleef. Medegedeeld werd. dat in Zeeland proeven zijn genomen op uienvelden, welke aangetast waren mot de ons bekende mopziekte, daar cichorei op to Verbouwen; en was gebleken bij wederhouw, dat deze ziekte weggebleven was. Daar cichorei, welke bij ons niet verbouwd wordt, overeenkomt mot Brusselsch witlof, werd aangeraden hiermede proe ven te nemen, op uienvelden, welke door mop aan getast waren geweest. Rattenserum had ter bestrijding van ratten goed. voldaan, doch wil men afdoende arbeiden op dit gebied, dan zal men dit gebruiken moeten over het geheele Geestmer-Amacht. Een voorstel zal daarom naar de L.G.C. gezon den worden. Voorgelezen werd het antwoord ingekomen van de L.G.C.betreffende het uiensorteoren. Het bestuur nam dit schrijven voor kennisgeving aan. Wordt vervolgd. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 29 Januari 1924. Uitspraken: H. Koek, Dén Helder, (ged.), zedenmisdrijf, 9 nmd. gevangenisstraf. J. T. Boots, Spanbroek, diefstal, f40 of 40 <L h. R. Veenenkanip, Andijk, diefstal, 1 mnd. gev, HET LANDGOED „HET RUSSENDUIN". Bij de gisteren in het Oranje Hotel te Bergen ^ge houden afslag van het landgoed1 „Het Russenduin" te Bergen aan Zee, werd dit in bod staande gebouw op f20.700 afgemijnd op f31.000 door de makelaars Staal en Haalmeijer te Amsterdam voor rekening voor den heer P. W. Jansen, zoon van den vroegeren eigenaar, die dus voor f51.700- kooper werd. BEZUINIGING. Het Staatsvisschershaven'bedrijf te IJmuiden heeft het contract met de gemeente Velsen, volgens het welk de gemeente den politiedienst rondom de Vis- schershaven deed uitoefenen voor rekening van voornoemd bedrijf, uit bezuinigingsoogmerken opge zegd. HEIMWARTS. Men schrijft van de grens: Nu de toestanden in Duitschland beter worden, gaan vele Duitsche dienstmeisjes naar het vaderland terug-. Sommige Duitsche bladen schatten hot aap tal, dat sedert 1 Januari uit Nederland wederkeer de op vlj-f- tot tienduizend. HET BURGEMEESTERSCHAP TE GROOTEBROEK. Grootebroek, met Lutjebroek, de welvarende ge meente in „De Streek", telt op het oogenblik 3804 zielen, van welke 841/* procent katholiek. Deson danks had Grootebroek immer een liberalen burge meester. Nu burgemeester S. Priiis is overleden, zal een adres uit de burgerij' worden gezonden aan H. M. de Koningin, den Minister van Binhehiand.- sche Zaken en den .Commissaris der Koningin in Noord-Holland, verzoekende de benoeming van een R. K. burgemeester voor GrootebroekLutje broek te willen bevorderen. HET BESTUREN VAN MOTORRIJTUIGEN. Naar de Minister in de Memorie van Antwoord! op het voorloopig verslag de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging der Motor- en Rij wiel wet mededeelt^ is ook hij bij nadere over weging tot de overtuiging gekomen, dat het ver band, in het wetsontwerp cusschen het motorrij tuig en het nummerbewijs gelegd, te eng is. Als gevolg van een en ander worden sommige bepalingen gewijzigd, andere geschrapt. De minister blijft beperking van den geldigheids duur der rijbewijzen tot twee jaar wenschelijk vin den, jterwijl hij er eveneens bezwaar tegen biyic

Schager Courant | 1924 | | pagina 2