AUeieci Nieivs- iiititntlt- WMlal SPAANDER J Co., ALKMAAR. Zaterdag 2 Februari 1924. 67ste Jaargang. No. 7377. (Uitleversi N.V, v.b. TRAPMAN Co, Sctiageo EERSTE BLAD. De dingen om ons heen. Kweekerij „Sursom Corda", Schoorl, 15 °|0 korting tot 15 Februari Kleermakerij. CREDIETEN. DE LANGES DEMÜRAAZ, Alkmaar Binnenlandsch Nieuws. DAMES I SCHAGER C DURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bi] inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKE&IINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijano. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit vier bladen. Nu Macdonald vermoedelijk binnenkort een ont moeting met Poincaré zal hebben en nu de subcom missies van de Commissie van Herstel te Berlijn de behandeling van hun taak voortzetten, ligt het voor de hand, dat eerstdaags een verandering in de hou ding der Entente ten opzichte van Duitschland is te verwachten. Macdonald in Engeland, Henriot in Frankrijk, schijnen het er op toe te leggen eindelijk de Duit- schers wat verademing te bezorgen, zelfs al zou dit op de Fransche' begrooting een noodlottige bres ver oorzaken Wij wezen reeds vroeger op het verschil van stand punt, dat Engeland en Frankrijk in dit opzicht in nemen. Frankrijk dat betrekkelijk weinig buiten- landschen handel noodig heeft, Engeland, dat er ge heel van moet leven en zonder dien handel niet uitkamt. Frankrijk, dat zijn budget geheel heeft in gericht op de formule, dat de „Mof alles moet be talen", terwijl de Britten sedert lang de schadever goeding practisch afschreven omdat zij liever za ken doen dan misschien): hij' gelegenheid eenige millioenen te beuren en voorts geen. zaak meer te kunnen sluiten, met een totaal uitgeput Duitschland. Het ziet er hoe langer hoe meer naar uit alsof de Engelsche opvatting voortaan zal gelden. Al was het alleen omdat zij gebaseerd is op de feitehi en de logica, had dit reeds veel vroeger het geval moe ten zijn. Doch de regeeringen/die Engeland na den oorlog had, zaten te vast in de tradities der En tente, dan dat zij zonder meer ter wille van een eco nomische of zoo men wil: mercantiele opvatting met Frankrijk konden breken. Voor Macdo nald is het echter een geheel ander geval. Wij we zen er reeds op, dat zijn ministerie tal van „defai- tisten" en dienstweigeraars bevat, die voor en zelfs tijdens den oorlog evenals nu nog sterk naar Duitschland zijn georiënteerd en veel liever te ma ken hebben met een Duitsch arbeider, die ook niet voor zijn plezier in de loopgraaf stond, dan met de Franschen, die van den ochtend tot den avond bral len over hun „glorie" en alleen maar geld over heb ben voor soldatiery, hetzij in eigen land, hetzij bij de vazalstaten, die zij rondom Duitschland hebben weten te stichten. Er is dus kans, dat Duitschland wat verademing krijgt. Zij het dan ook, dat die verademing vermoe delijk op allerlei wijze zal worden beperkt en be knibbeld. Tal van misstanden vereischen onmiddel lijke herziening. In de eerste plaaits hen) geknoei van de separatisten, die nu aan den Rijm, dan in de Palts, doch steeds op Fransche instigatie met welwillende medewerking van al wat Fransch offi cier is, bezig zijn het Rijk te verbrokkelen en der halve geheel buiten staat te stellen ooit zijn ver plichtingen na te komen. Opmerkelijk is, dat men in België begint in te zien, welke gevaren de Fransche politiek meebrengt. Ge varen van financieelen, doch ook van politieken aard. Het proefballonnetje van een tolverbond is reeds dadelijk gebarsten. Daartoe leent men zich te Brussel niet, omdat men zeer goed begrijpt (zooals Nederland het begreep toen voor een kwart eeuw Berlijn tegenover ons uit dat vaatje tapte) dat dit de eerste stap zou zijn op den weg naar volkomen onderhoorigheid. Ook heeft Brussel eindelijk ingezien, dat het la ten der Belgische bezettingstroepen onder het op percommando van Degoutti niet anders dan verkeerd zou kunnen werken, zoodat deze troepen thans on der het onafhankelijk bevel van een Belgisch gene raal zijn gesteld. Deze twee feiten wijZen er op, dat in België lang zamerhand ietwat meer inzicht komt "voor de wer kelijke verhoudingen en feiten, zoodat het niet on mogelijk is, dat België handelsland, als Enge land op den duur ook tot beter economisch inzicht komt. De motie der Duitsch'e Volkspartij (de industrieele groep) waarin wordt gezegd dat de 170.000 man, die België en Frankrijk tezamen an Rijn en Roer heb ben in het laatste kalenderkwartaal 350 millioen goudmark hebben gekost, is buitengewoon leerrijk. Tweeduizend mark per man per drie maanden. En na zulk een aderlating, die voortduurt, en zou moe ten voortduren en waarbij nog niet eens de steek penningen voor de separatisten zijn begrepen, zou men nog betalingen van Duitschland verwachten? Het spreekt vanzelf dat het een het ander uit sluit. Als men met geweld Rijn- en Roergebied van het Rijk wil afnemen, zal men dit zelf moeten be talen en we gelooven dan ook dat de andere cre diteuren van Duitschland er zeer veel op tegen zul len hebben, dat twee hunner: Brussel en Parijs het er op aanleggen de kosten dezer losmaking, die fei telijk neerkomt op annexatie via een strooman, ten deele te laten betalen door de andere schuldeischers, die geenerlei voordeel hebben bij den gewijzigden stand van zaken, doch wel zeer groot nadeel. Ook de uitslag der verkiezingen aan den Saarkant is veelzeggend voor de separatistische actie. Het Baarland (dat feitelijk een voortzetting van Luxem burg is), had vijftien jaar gekregen om zich onder Fransch bewind zoo veilig te gevoelen, dat de be volking tegen Duitschland en voor Frankrijk zou opteeren. ALLE BOOMKWEEKERU-ARTIKELEN. Groote voorraad. Lage prijzen. Aanbevelend. P. v. BODEORAVEN. Dit was de berekening bij de schikking dienaan gaande in het verdrag van Versailles gemaakt. Doch de stembus, waaraan nu eenmaal een bajo- woude. omzet der producten worde gebracht op 1/10 pet, terwijl het percentage voor de voreenigingen ge steld worde op 1/20 procent. De heer P. Timmerman vraagt naar aanleiding van het gehoorde verslag van den penningmeester, of wij door deze regeling van vermindering van ïn- j komsten voor de vereeniging aanstonds met op 'zwart zaad zullen zitten. De heer Glas antwoordt, dat op andere posten dit wederom bezuinigd kan worden. Do hoeren C. Slot en A. Slot vragen, of men niet mede kan gaan met het voorstel van Zuidschar- net buiten de deur niets kan veranderen, had tot resultaat, dat ge>en enkel pro-Fransch, geen enkel separatistisch candidaat is gekozen, doch wel Duit- schers van allerlei pluimage: communisten, socialis ten, naast conservatieven. Zulk een uitslag kan moeilijk zonder invloed blij'- ven op de Fransche mentaliteit. Men zal door der gelijke feiten, waarop geen enkele in Frankrijk po pulaire explicatie past, wel allengs gaan besef fen, dat men op den verkeerden weg is geweest en dat de heer Poincaré het liever eens op een andere manier moet probeeren. Ook het debat over de financiën in de Fransche Kamer, waarbij een tip van den sluier werd opge licht over de wijze, waarop men bij de uitbetaling der schadevergoeding in de verwoeste gebieden grof weg heeft gestolen en gegapt, moet ten slotte ©enigen indruk maken. Een fabriekje van 350.000 franken, welks vernie ling (is stilstand van bedrijf) met tien millioen werd betaald, is een schoon voorbeeld van de opdrljverij. Hier is toch zeker negen millioen aan een handigerd cadeau gemaakt, die zoo ergens in de Fran sche schatkist hadden thuis behoort. Maar in dit opzicht is Frankrijk niet alleen de zondaar. De manier, waarop hét peuterige, gammele Dinant van 1914 is herbouwd tót het Dinant met zijn hotels en bazars en bankpaleizen van 1924, is al evenzeer een voorbeeld van riemen snijden en welke rie men! van andermans leer. Als de commissies van onderzoek, speciaal die welke zich bezig houdt met het nagaan waar het Duitsche kapitaal is gebleven, zich ook mot deze dingen gaan bemoeien en gaan becijferen, hoeveel sommige „stakkers" uit het verwoeste gebied er „beter" van geworden zijn, zal men tot merkwaar dige resultaten komen. Ook omtrent hetgeen feitelijk is betaald op conto „oorlogsvergoeding Misschien dat eindelijk betere tijden voor de we reld aanbreken. Want het bijbelwoord is nog steeds waar: „Zoo een lid lijdt, zoo lijden alle leden mee Zelfs al zijn zij geen lid van den Volkenbond. UITKIJK. ANNO 1804. broek op langendijk. Vervolg. 2. Voorstel ingeleid door den heer H. Glas, wan neer producten ter markt worden aangeboden met verborgen gebreken, moet dit op het veilingbordje worden vermeld, terwijl zichtbare gebreken niet nader behoeven te worden omschreven. Spreker achtte het altijd moeilijk en kiesch om op het voilingbordje zijn eigen aangebodenwaar te moe ten qualificeeren als te zijn met gebrek behebt, Als voorbeeld nam spreker pokkige aardappelen; deze zijn zicthbaar, dus behoeft hier geen verdere vermelding van. De heer C. Wit vraagt, hoe het dan moet met onze doorgeschoten kooL De heer A. Slot vraagt, hoe te handelen met vurige wortelen, de eene koopman zal het gezien hebben, doch de andere niet, omdat hij ietwat verder af zit. De heer C. Slot (keurmeester) acht het veel voor- deeliger te vermelden, als er wat aan mankeert. ib heb zichtbaar, dan kan men het evengoed ver melden ook. Spreker haalde het voorbeeld aan voor verzending naar Engeland mett zijn strenge keur, en Duitschland geen keur, dan is vermelding ook van pokkige aardappelen noodig. De heer W. Dirkmaat achtte het beter te laten zooals het nu is. Als voorbeeld haalde hij aan, hoe het te Loosduinen gaat, waar men van elke partij een mand omsmijt, of zak leegstort, of per bos of krop laat zien. Dit vordert zooveel tijd, daar kunnen wij niet aan beginnen. De heer P. Glas wil bekendmaking van gebre ken, maai1 geen wering van verkoop. De heer S. Wagenaar diende de volgende motie in: De Tuinbouwvereeniging „Groentecultuur" te" Broek op Langendijk, in vergadering bijeen op 28 Januari, verzoekt den Veilingleider eene meer soepele toepassing van de regelingen welke in gebruik zijn aan onze markt. (Toelichting). Wan neer men door omstandigheden aanvoert bevro ren kool, dan moet dat den aanvoerder vrij staan; evenzoo met groene aardappelen, doch onder be paling dat het vermeld staat op net veilingbordje. De heer Jc. Glas leidt het 3e voorstel in: het percentage dat de koopman ontvangt van den De heer S. Wagenaar zegt, dat dit een tweeledig voorstel is, want wordt het eerste verworpen, dan zullen wij het andere wel weer willen vasthouden, n.1. houden fl-an Let tegenwoordige 1/10 procent. Spreker meent, dat vrij onze inkomsten niet kun nen derven, opdat wij toch nog dikwijls verbeterin gen aan kunnen brengen, Zie hier onze brug, waar wij ook een flink bedrag voor konden noteeren. De heer K. Huiberte vraagt, of de kooplui dit zullen aooepteeren, waarop ae heer P. Glas ant woordt, dat op geen enkele veiling in Nederland een percentagebedrag aan de kooplui ten goede komt voor contante betaling. Na veel discussie wordt door den heer C. Slot een voorstel ingediend, om het percentage voor 'de kooplieden geheel te laten wegvallen, en dat der vereeniging te laten zoo het thans is. Over het bestuursvoorstel en dit voorstel wordt ge stemd, met als uitslag dat het vooratel-Slot met 89 stemmen wordt aangenomen. Bij de rondvraag bracht de heer P. Glas een voorstel naar voren voor de Vergadering van de L.G.C., om zich af te scheiden van de Prov. Com missie, en wel ook om de reden, dat men de contributie wederom met 100 j>ct. wil verhoogen. Aangehouden. De heer H. de Graaf wil het presentiegeld der leden op de helft terug brengen, Met applaus aangenomen De heer Knitwaard vraagt inlichtingen over het Hoogheemraadschap en de kool telling-bek endmaJ king van Broek. Wordt beantwoord door den heer Bouwens. De heer Jo. Wagenaar klaagt over de uienleve- ring, dat dit zooveel tijd vordert. Zal ter plaatse waar het behoort, gebracht worden. Daarna sloot de voorzitter met een woord van dank, ook aan de pers, de vergadering. enkhuizen—stavoren. De veerdienst Enkhuizen-Stavoren ia Zaterdag ochtend volledig hervat. de loonsverlaging bij philips fabrie ken. Uit Eindhoven, 31 Jan. De directie der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft thans een loons verlaging van 15 voor de arbeiders op de Philips Glasfabrieken aangezegd. Naar wij van arbeiders zijde vernemen, zullen de arbeiders met deze verla ging geen genoegen nemen. En zal een conferentie gehouden worden tusschen de arbeidersorganisaties en de directie, ter bespreking van het toesluit. Tel, geschorst. Nuar „Het Huisgez." verneemt, is mr. Van Haastert, advocaat-procureur te Eindhoven, door den Raad van Discipline bij -de Bossche rechtbank voor den tijd van zes maanden geschorst. Deze schorsing, houdt verband met de gerucht makende onthullingen te zijnen opzichte, door de beide beklaagden in de Valkenswaardsche strafzaak gedaan. jubileeeen. Uit den Bond van Staatsburgeressen en .andere Touwenorganisaties in den lande heeft zich een comité gevormd, om dr. Aletta H. Jacobs, ter gele genheid van haar 70sten verjaardag op 9 Februari, in Den Haag te huldigen. bezuiniging op de salarissen. Naar de Res. bode verneemt, is de Centrale com missie voor het georganiseerd overleg tegen Dins dag 12 Februari a.s. bijeengeroepen voor de behan deling van de nieuwe bezuinigingsvoorstellen, door deregeering in haar Memorie van Antwoord op hoofdstuk I aangekondigd. De regeering heeft die commissie medegedeeld, met haar te willen overleg gen of op andere wijze, en zoo ja, welke wijze, de millioenen kunnen gevonden worden, welke de re geering door een verlaging van 10 pet op de salaris sen meende te kunnen verkrijgen. Aan dit overleg zullen de minister van financiën en waarschijnlijk ook de voorzitter van den minis terraad persoonlijk deelnemen. de werktijd in het zuivelbedrijf. De directeur-generaal van den arbeid heeft, naar het Hsgz. meedeelt, de besturen der betrokken orga nisaties van werkgevers en werknemers uitgenoo- digd tot een bespreking over de toekomstige rege ling van den werktijd in het zuivelbedrijf. wormerveer. De gemeenteraad besloot in zijn vergadering van 4 September j.1. de wethouders-salarissen terug te brengen van f 1000 op f500 voor eiken wethouder. De soc.-dem, raadsfractie ging vap dit besluit in ,bo- roep. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten thans bericht, dat de salarissen zijn teruggebracht tot f750. groenveld. Woensdagavond omstreeks 8 uur kwam de heer Troost alhier thuis, haalde, als gewoonlijk, de sleu tel dor boet uit het woonhuis om aldaar zijn rijwiel te bergen. Na ontsluiting kon de deur slechts half open, met als oorzaak dat hiervoor een zak erwten lag. Bij onderzeek bleek het raam der boet hoog op hol was, had zich een groote zwerm bijen verzameld die zich daar hebben laten overwinteren. Het was oen mooi gezicht, hoe kunstig die beestjes daar werk zaam zijn geweest. Voor bijenhouders was 't mia« schien wel de moeite waard om ze in een korf ovei te halen. WIERINGERWAARD. Woensdagavond vergaderde de vereeniging „Vrije Liefdadigheid" onder leiding van den Edelachtb. heer C. Haringbuizen. Aanwezig 13 leden. De secre taris, de heer Limpers, leest de notulen, welke wor den goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan, dat de koeten van eene bedeeling taarten bij gelegenheid der jubileum» feesten aan enkele oud© en arme menschen hebben bedragen f 16. Voor dit doel was f 25 uitgetrokken. D© rekening van den penningmeester was door de commissie, bestaande uit de heeren J. Oudendijk en W. Peereboom, volmaakt in orde bevonden. Ont vangst f 488.68 H, uitgaaf f 310.86 K, batig saldo f 177.8Z Penningmeester wordt dank gebracht voor zijn ge houden beheer en gedechargeerd. Uit het jaarverslag hebben we aangeteekend, dat het ledental iets is vooruitgegaan. Er la aan 0 per sonen verstrekt 1422 liter melk, tot een bedrag van f169.19, of pijn. 11M cent per liter. Er was betaald 8 cent en ook 16 cent per liter. Dan zijn aan 5 per sonen 528 eieren verstrekt tot een bedrag van f 61.20. terwijl éénmaal turfbedeeling is gehouden aan 17 personen. Bij de rondvraag informeert de heer K. Koster, hoe 't kan dat hij dezer dagen een quitanitie ont ving van f 6, inplaats van f 5. Voorzitter, licht toe, dat vorig jaar een I ijst is rond gegaan met verzoek tot contributieverhooging. De heer Koster meende, dat dit een bijdrage voor één jaar was geweest Voorzitter zegt, dat het beschouwd is geworden als een blijvende contributieverhooging. Hierna sluiting. wenscht U een LUXE SCHOEN GLASTRA's Schoenhandel heett een reuzensorteering ontvangen tegen LAGEN PRITS. Ziet de Etalage. bedenkelijke activiteit. Een sigarenfabrikant te Krommenie heeft aan het Verbond van Ned. Fabrikanten naar de „Neder- landsche Nijverheid" vertelt mededeel ing gedaan van een drama in vijf bedrijven, waarin de voorzit ter van den Raad van Arbeid, te Amsterdam de hoofdrol speelt. Eers'e bedrijf: De firma ontvangt een papier, ge dateerd 21 December 1923, waarop vermeld staat, da' door haar op de rentekaart van een harei ar beiders nog verschuldigd is een bedrag van f3.60, wegens -e weinig betaalde premie, omdat over het tijdvak 28 October 19238 December 1923 geen zegels zijri geplakt „Ik noodig u uit", staat verder op dit papier gedrukt, „dit bedrag binnen 8 dagen te vol doen op een der volgende wijzen: a. betaling te mijnen kantore, afd. zegelverkoop, b. door botaling aan het bijkantoor te Zaandam, c. door storting of overschrijving op Gemeentegirorekening R 600. De vonrzitter van den Raadl van Arbeddi te Amsterdam Keulemans". Het was aan de firma bekend, waardoor deze schuld ontstaan was. nL door het te vol zijn van het boekje, omdat er tijdelijk dagzegels geplakt waren. Tweede bedrijf: De firma verzond een postwissel groot f3.6G aan den Raad van Arbeid, met opgave van den naam van den arbeider en van de oorzaak van het niet voldoende plakken. Derde bedrijf: De firma ontvangt op 7 Januari weer een schrijven van denzelfden voorzitter met verzoek om de volgende vragen te beantwoorden: Naar aanleiding van het door u <Ld. 3/1—24 per postwissel betaalde bedrag ad f3.60 ter voldoening eener dezerzijds ingestelde navordering, verzoek ik u mij, voor zoover mogelijk, omtrent het navolgende in te lichten: 1. Welken datum droeg de navoideringskaart? 2. Welk rentenummer was daarop vermeldT 3. Hoe luiden naam en voornamen van de(n) ver- zekerde(n) voor wiefn) betaald werd? 4. Wat is zijn (haar) adres? Vierde bedrijf: De firma vult een en ander in en zendt het stuk terug. Vijfde bedrijf. De firma ontvangt op 9 Januari een papier, waarop gedrukt staat: Waarschuwing. Daar gij geen gevolg hebt gegeven aan onze uitnoodiging om voor den verzekerde (volgt de naam van den be- wusten arbeider) de nog verschuldigde premie ten bedrage van f3.60 te betalen, wondt gij aangemaand alsnog binnen 8 dagen aan uw verplichting te vol doen door storting van genoemd bedrag ten kantore van den Raad van Arbeid, Droogbak la (kamer 110), onder vermelding van rentenummer en naam van den verzekerde. Bij nalatigheid zal het door u ver schuldigde bij dwangbevel moeten worden ingevor derd. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Am sterdam KeulemansHdbL tuinders crediet. Het vorig jaar heeft de provincie Noord-Holland met medewerking van de provinciale commissie uit de veilingen en door tusschenkomst van de plaatse lijke boerenleenbanken aan de tuinders, die wegens de slechte bedrijfsuitkomsten daaraan behoefte had den, tijdelijk crediet verleeraL Thans hebben Gedeputeerde Staten medewerking geschoven en de schutspoort, welke met een touw Thans hebben Gedeputeerde btaten meaeweriung gesloten was, geopend en het touw stukge-verleend aan een anderen vorm van crediet verstrek- sneden. Uit alles blijkt, dat hier dieven aan het king door de gemeente Heemskerk, terwijl ook de werk zijn geweest, welke door de komst van den gemeente Heiloo een dergelijke aanvrage heeft in- heer Troost in hun werk gestoord zijni en die vlucht hebben genomen - ANNA PAULOWNA. Politie. Verloren een oortemonnaie, inhoudende eenig geld. Inlichtingen ter secretarie. ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen, staat de heer F. j. Damen, gezonden. Deze vorm komt hierop neer, dat het ge meentebestuur een commissie van advies benoemt uit het gemeentebestuur en de tuindersorganisaties, die adviseeren omtrent een crediet van gemeente wege in de aflossing waarvan door de tuinders de provincie zich voor 70 pet. garant stelt. Het crediet strekt in Heemskerk voor de uitbetaling van loon onderwijzer aan 9chool I dezer gemeente, te Ursem aan arbeiders en zoo noodig ook voor loon van den no. 1 op de voordracht voor Hoofd der school. tuinders zelf, alsmede voor den aankoop van mest- WIERINGERWAARD. sloffen, in de gemeente Heiloo alleen voor aankoop Langs den Molenweg alhier worden vanwege het van meststoffen. In deze streek bleek ook dit jaar Polderbestuur enkele zware boom en gerooid. In een hulp dringend noodig, vooral wegens de mislukking van die oude hoornen, die van binnen bijna geheel van den aardbeienoogst.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1