Raad Hoogwoud. kunnen hun vrouw medenamen als die moh bereid verklaart mede te werken op de boerderij. Voor gehuwde arbeiders met kinderen zal het beter rijn, aafc vrouw en kinderen voorloopig hier blijven en de man hen later, als hij een bestaan zal hebben gevonden, laat overkomen. Het overkomen van ge-1 zinnen prefereert de Canadeesche regeering met met het oog op voldoende hirisveetiging die voor loopig ontbreekt in een te ontginnen streek. Als arbeider er heengaan is net beste, hetzij men arbeider of boerenzoon is. Beschikt de emigrant gelf over reisgeld dan komt hem dit ten goede, •doch beschikt hij zelf niet over reisgeld dan kan hij ook geholpen worden, doch de gemeente zal dan moeten voorschieten het reisgeld, vanaf rijn woonplaats tot de boerderij in Canada, waar hij te werk gesteld zal worden, (vooraf t wordt dit door middel van het bureau voor emigratie bepaald) en deze kosten bedragen per persoon pl.m. f 350. Dit bedrag nu moet inverdiend worden. Het loon zal vermoedelijk aanvankelijk bedragen 20 dollar per maand als minimum, en dit. kan loopen tot 30 a 35 dollar per maand, benevens kost en inwoning. Van een loon van 20 dollar zal de werkgever 3 dollar moeten inhouden en van een loon boven 20 dollar 5 pet. Deze bedragen, waarvoor de werk gever zich verbindt, komen door bemiddeling der emigratie-oommissie aan de gemeente welke voor schot gaf. Aangenomen mag worden dat op deze wijze de gemeente, welke voorschot geeft, wel 80 pet zal terug krijgen. Do voeding schijnt er zeer goed te zijn, en voor- nanjriük vJeescb wordt er in overvloed gegeten. Zij die emigroeren moeten personen zijn die er heer. 'san met een wil om daar vooruit te komen, c-n zich voornemen, over veel veranderingen heen te stappen. De nooaige energie mag niet ontbreken. Wc diunc men er zich rekenschap van te geven, dat er anders gewerkt wordt als hier, de zomers zijn korter doch warmer, deo oogst duurt korter, het rijpen gaat veel vlugger en als gevolg, veel harder c. krtii. L,e winters znn kouder en langer. Voor vaklieden, zooals we die in de steden o.a. kennen Ls in Canaaa geen plaats en elke poging om te emigreerftr behoort hen ernstig ontraden te wor den. Bii de gevolgde discussie wordt opgemerkt, dat Canad: vraagt de beste krachten, doch die vinden hier ook een plaats en rijn hier ook noodig. Voorts wordt de vrees geuit, dat, wanneer er een hoofo. var een gezin heen gaat de gemeente niet al leen klaar is met reisgeld te geven, doch ook wel zal hebben to zorgen voor het onderhoud van de ach; terblijvende vrouw en kinderen, want de man zal bij een verdienste van 20 dollar per maand, waarvan nog een deel wordt ingehouden voor terugbetaling van reiskosten, niet veel aan zijn gezin kunlieïi doen. Mededeeling wordt voorts^ gedaan door den Bur gemeester van Callanfcsoog, in wiens gemeente nog al liefhebberij was om te emigreeren, van een onderhoud dat hij heeft gehad te Alkmaar, waar over het onderwerp een voordracht is gehouden. I t Deze voordracht ging1 uit van een ander emigra tiebui eau ..en hoewel dit bureau als belanghebbende stond tegenover de emigratie, gaf dit in ernstige overweging toch goed te overwegen alvorens to emigreeren. I De voorwaarden zijn zoo, dat de beste van de 1 besten en de gezondste van de gezonden slechts in aanmerking kunnen komen en dati Bog de vele eischen welke worden gesteld. Zoo b.v.f wordt ge- i eischt, de meest strikte onderworpenheid aan den werkgever, alles te doen wat worat opgedragen en zooals hot wordt opgedragen. Dit alleen reeds meent spreker, zal zoo'n eerste klas kracht wel eens tegen op komen. Voorts schij nen de loonen te laag te zijn. Iéder die gaat, gaat als boerenarbeider, zelfs als er iemand zon willen gaan, die zelf beschikt over enkele duizenden jguldens, dan nog wordt aan geraden: „zet je geld in Nederland vast en vertrek als arbeider om na een tijd. als ge met de gebrui ken van het land en do toestanden bekend rijt, te overwegen of ge uw gold in grond zult steken, en een bedrijf zult opzetten. Personen beneden 20 en boven 40 jaar, behoeven aan emigreeren niet to denken. De Wethouder van Schagen, de hoer Helder, die zelf enkelo malen Canada heeft bezocht, doet me- dodoclingen omtrent land en klimaat en spreker ziot in emigratie een toekomst en juicht het toe, dat de regeling daarvan van bovenaf wordt ter hand genomen, en in goede banen geleid. Zelf heeft spreker reeds in de laatste jaren eenige per sonen weggeholpen en op een zeer enkele uitzonde ring na zijn ze geslaagd. Als de meest gewensohte Srovincie voor vestiging in Canada noemt spr. 'ntario. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen het aanknoopen van onderhandelingen met 1 ahd-agen ten. In Canada zyn emigranten niet gebleven en ih hot boerenbedrijf zijn ze over het algemeen ook niet gebleven, om de eenvoudige reden, dat er te weinig wordt verdiénd. De meeste emigranten naar Canaaa gebruiken deze gelegenheid om in ae Ver- eenigde Staten te komen en daar is geld te ver dienen, en gebrek aan arbeidskrachten in de indu strie. Rechtstreeks emigreeren naar de Vereenigde Star ten is bijna niet doenlijk, als gevolg van zeer be zwarende toelatingsvoorwaarden, doch vanuit Ca nada gaat dit gemakkelijk. Spreker meent, dat hot mogelijk is dat voor het verlies dat de gemeente zal lüaen, bij het voorschieten van reisgeld, oen waarborgfonds zou zijn te vormen, waarin by to dragen zou zijn door vooraanstaande personen en organisaties op het gebied van landbouw. Deze bijeenkomst, bedoeld als een gelegenheid om de voorwaarden voor emigratie te kennenl ingeval daarvoor plaatselijke aanvragen mochten inkomen, werd na een zeer geanimeerde bespreking, met een woord van "dank voor de belangstelling, door den voorzitter gesloten. VERKOCBTa Het huis met tuin («onder sportterrein) van den heer D. Hartland aan! de Loet alhier, is verkocht aan den' heer A. Bakker, Tolken. BEVORDERD. Van de 2e naar de Klasse der Middelbaar Tech nische School te Amsterdam is bevordert! de heer J. Keesman alhier. DE FRIEZEN BIJ ELKAAR. De Krite Skagen tot befoarderien fen de Frvsko tael en skriften. hield Zaterdag In hot Noord-IIol- landach Koffiehuis alhier 'n butongewoano goar- komste. wearop het Selskip Friso to Alkmaer het successtuk van R. W. Canne „Dor wier ris..." op veerde. Een indrukwekkend" omschrijving van dit tooneolstük te geven, is to lastig, omdathot stuk alleen goed tot zijn recht komt;, als het in de Friesche taal, voor Friezen wordt opgevoerd. Het echte,' het typische, de ziel van het werk wordt ver nietigd, als zijn inhoud in het Hollandsch wordt teruggegeven. De hoer Jensma. Lutiewink"l. foarsitter fen de krite Skagenbracht grooten lof aan de opvatting van den regiseur^ toen Tiij den vertolkers dankte voor hun echt Friesch snol. Aan een stormachtigen bijval ontbrak het den spelers natuurlijk niet,waarvoor de voor zitter van Fiso, de heer H. Brink, aan het einde, zyn wel gem eer den dank betuigde. Voor do opening en tusschen do pauzen worden tal van Friesche „&lde sankies" gezongen, die op vAortreffolijke wijze door onze plaatsgpnoote, Mej. M. de Veer, begeleid werden. De voorzitter noemde haar terecht op een Friozen-joun onmisbaar. De brtengewoane goarkomste was zeer druk be zocht; vooral uit de gemeenten Winkel, Nieuwe Niedorp, Opmeer en Spanbroek was de opkomst groot. Een vrouw op gevorderden leeftijd uit Lutie- winkel, vertelde ons, dat er van haar 5 zoons, waarvan 4 met hunne vrouwen, en 2 dochters met ewekt bah waarvan de „Schotse was, werd de bijeenkomst ge kard mannen, aanwezig waren. Ons woed btf onder zoek 120 k 130 personen genoemd. Voor de vereeniging Schagen waa het tevens een succesavond. Het getal van naar leden steeg van 45 op 107. Op nitnoodiging van de voorzitter gaven 5 manljuwe en 4 frouljuwe rieh als leden yoor een Frysk Tonielselskip, gevestigd te Skagen aan. Waarschijnlijk zullen bij de eerste optreding daar van eenige meerstemmige Fryske liederen worden gezongen. Met ee fcrije" de sloten. BAL-MASQUé In het Theater Royal alhier ié Zaterdagavond jl. I een welgeslaagd bal-masqué gegeven. Tegen elf uur 's avonds, het oogenblik dat Prins Carnaval zijn intocht zou houden, zijn wij een- kijkje gaan nemen. Maar wij' hadden buiten d'en waard, in dit geval de Directie van het Theater gerekend, want de intocht had vroeger plaats gehad en rus was er voor de Pers niets meer te zien en te melden. In de zaal was het (frak, maar ook. hier had een uur te vroeg minstens, het démasqué reeds plaats ge had. De zaal bood werkelijk een gezellig aanzien. Het was een kleurige, fleurige schaar danseressen en dansers en door velen was bijzonder werk gemaakt van hun „pakje". Het tooneel was met allerlei tentjes en stands be zet, waar een waarzegster haar kunsten- vertoonde. Voordrachten, muziek moest zorgen voor wat af wisseling. terwijl de dans en verdere jolijt de vroo- lijkheid brengen moest. Voor de verschillende costumes waren aardige prij zen beschikbaar gesteld. Van de dames kreeg de ha remdanseres den eersten prijs; van de heeren de Cow boy; van de groepen de Arabieren, terwijl de „boo nenjuffrouw" een prijs kreeg voor 't meest typisch eostuum. Een daarvoor aangewezen jury deed bij; monde van den heer Van Erp deze uitspraak bekend maken. Het was zooals gezegd, een welgeslaagde avond, die behalve veel „dansera" ook veel „kijkers" had gelokt. DOOR DE GLADHEID. Gisteravond, loopende in de Mtolienstraat, kwam de heer J. dé N. zoodanig te vallen, dat bi| doktersonder- zoek' bleeik, dat het rechterbeen gebroken was. DE VIER LUCHTDUIVEL8. Wij waren Maandagavond in de gelegenheid om de film te zien die thans in het Theater Royal wordt afgedraaid en geheeten de Vier Luchtduivels. Het is een succesfilm met het vroolijke, woelige leven in zulk een milieu. Het is alles afwisseing en boven dien een drama met groote sensatie en spannende momenten. Goed in scène gezet houdt het gebódens ons den gamschen avond bezig. Vanavond gaat deze aantrekkeijke film voor verlaagde prijzen in een express gearrangeerden volksvoorstelling. De adver tentie in dit blad geeft daarover de bijzonderheden, VERKOCHT. We vernemen, dat het Heerenhuis van .de familie Bijpost, dm de Landbouwstraat. in eigendom is overgegaan aan den heer P. de Boer, alhier. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog- i woud, gehouden op Maandag den llen Februari 1924, des voormiddags 10 uur. Voorzitter Burgemeester Breebaart. Aanvankelijk afwezig de heer Bossen, die onder het lezen van de notulen ter vergadering komt. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt voorzitter i mede, dat de oorzaak, dat het electrisch licht in Hoogwoud langer brandt dan in Aartswoud, hierin zit. dat de klokken van dat electrisch licht niet ge lijk loopen. Getracht zal worden naar verbetering. De lijnwerker van het G.E.B. zal enkele menschen in de diverse wijken vragen, hem kennis te geven, indien er gebreken zijn. Bij informatie is voorzitter ten opzichte van de ter vorige vergadering ingebrachte klacht over de postbestelling aan de Langereis. gebleken, dat dit enkel betrof bestelling van drukwerk. De heer I. Hoekstra heeft bericht gedaan, dat hij zijne benoeming tot II. d. S. Kerkelaan aanneemt en 1 April a.s. in functie hoopt te treden. De heer R. Bruin heeft kennis gegeven dat hij de benoeming tot onderwijzer aan den cursus voor schoolvrije jeugd te Aartswoud aanneemt. De Inspecteur van het Onderwijs heeft zijne goed keuring er aan gehecht, dat B. en W. mej. H. C. Duijne. onderwijzeres aan de school in de Kerkelaan, tot 1 Maart a.s. als tijdelijk hoofd dier school heb ben benoemd. Jaarverslag commissie tot wering van schoolver zuim is ingekomen en wordt na voorlezing voor kennisgeving geaccepteerd. Ingekomen een schrijven van de gemeente Hoorn om adhaesiebetuiging aan haar adres aan den Mi nister om de Rijksnomaalschool te Hoorn niet op te heffen. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen, een belangrijke onderwijsinrichting als die school voor onze omgeving is. Algemeen goedgevonden adhaesie te betuigen. Schrijven van het gemeentebestuur van Spanbroek, dat tot keurmeester voor den vleeschkeuringsdienst I is benoemd Dr. P. Stapel en tot hulpkeurmeester de heer Th. Mul, beiden te Spanbroek en dat heffings-, verordening en instructie hulpkeurmeester met alle betrokken gemeentebesturen voor zijn aangenomen, I terwijl de instructie keurmeester met op één na al len voor (Hoogwoud uitgezonderd) eveneens werd aangenomen. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is de balans en winst- en verliesreke ning 1923 voor den keuringsdienst voor waren. Het winstsaldo over 1923 was f.26975.57, zoodat door rijk en gemeente over dat jaar een teveel aan bijdragen is gegeven. De balans sluit op een eindcijfer in debet en cre dit van f 108598.93. De Raad van Alkmaar heeft een en ander goed gekeurd. Vooriztter zegt dat de zaak dus een gunstig verloop heeft gehad. De rekening zal ter inzage beschikbaar zijn voor den Raad. De heer Vtjn: Dus van 'tjaar betalen we half geld. Anderen: 'tls toch wel mooier, dan dat het tekort komt. B. en W. vragen machtiging om enkelen, die geen schoolgeld kunnen betalen, ontheffing daarvan te vrrlcenen. Goedgevonden. Ged. Staten hebben schrijven gezonden met af schrift van Koninklijk besluit, houdende^ goedkeu ring van bet besluit van den Raad der "gemeente Hoogwoud tot heffing van 20 opcenten op de perso- neele belasting. Ingekomen schrijven van Ged. Staten, dat naar het oerdeel van den Minister de belastbaarheid van het inkomen inzake schoolgeldheffing Lag. Onderw. be hoort aan te vangen bij een inkomen van f800, ter wijl die thans aanvangt bij een inkomen van f1050. In overweging wordt gegeven om tot wijziging in den aangegeven zin over te gaan. Voorzitter zegt, dat B. en W. het niet gewenscht vinden om hieraan te voldoen en achten f800 te laag. Ben W. stellen voor het zoo te wijzigen, dat bij f 1000 inkomen de belastbaarheid aanvangt. Voorzitter zegt. dat dit vermoedelijk wel niet zal worden geaccepteerd en zoolang wij de oude regeling hebben np<*spn wij die toe. De beer Bossen zegt niet te kunnen begrijpen, dat de Minister tot f800 wil gaan, de menschen kun nen bet, dan niet betalen. De Raad vindt algemeen f800 te laag en vereenigt zich met B. en w.'s voorstel. Voorzitter zegt, dat ea eenige opmerkingen van Ged. Staten, meest van administratieven aard zijn ingekomen ten opzichte van de gemeentebegrooting dienst 1924, waarvan na wijziging terugzending wordt verzocht. Goedgevonden wordt om opnieuw begrooting G.E.B. in te dienen, gewijzigd zooals Ged. Staten dat in hunne opmerkingen kenbaar hebben gemaakt. Ten opzichte van de Gemeentebegrooting vraagt Voorzitter of we de jaarwedden Burgemeester en i Gemeente-ontvanger zullen stellen zooals Ged. Sta-1 ten wenschen. Voorzitter zegt, de meerderheid van B. en W„ de heer Schilder en ik, willen toegeven. De heer Vijn: Ik blijf bij mijn meening om niet toe te geven. De heer Glas vraagt hoe het salaris van den Ge meente-ontvanger bedoeld wordt. Voorzitter zegt, dat het op f1400 is gebleven. De heer Glas: Vindt u het niet in strijd met de circulaire, die ze ons stuurden. Voorzitter: Ik vermoed, dat zij ons een algemeene regeling zullen sturen. De heer Vijn: Wanneer? Hiernamaals? Voorzitter: Neen( die zal weldra wel te verwach ten zijn. De heer Glas: Ons is vroeger gevraagd hoe het loon van den gemeente-ontvanger moest zijn in ver- band met de vermindering zijner werkzaamheden. En nu f 1400 salaris. Wat beteekende eerder de circu- laire aan ons dan? Dan moesten Gedeputeerden maar zeggen: wijzelf zullen 't wel doen. Voorzitter: De regeling is nog niet klaar en zoo lang die niet klaar is, houden zij zich aan het Kon. Besluit. De heer Glas: Als dat dan niet klaar is, konden ze j dat ons toch wel laten weten, maar zonder boe noch j bah het salaris weer f1400, dat vind ik vreemd. La- i ten zij het ons dan niet meer vragen. De heer Bossen vraagt wat de Vereen, van Nederl. i Gemeenten er van zegt. Voorzitter zegt, dat thans niet te weten, want die i vereeniging laat den laatsten tijd zeer weinig van zich hooren. De heer Glas: Ik vind het tegenstrijdig dat ze ons dwingen f1400 salaris voor den gemeente-ontvanger te stellen en dan de menschen bij f800 inkomen in schcolgeldheffing te betrekken. Dat is iets tegenstrij digs De heer Vijn: Ze zullen nog net zoolang dwingen tot het op is. De heer Bossen: Die kapitaal heeft, stuurt zijn kin deren allicht naar een onderwijsinrichting in de stad. Spr. zegt zoo langzamerhand te begrijpen, dat het een ambtenaarsregeering is. Voorzitter zegt dat de werkzaamheden voor het ontvangersschap uitgebreid zijn. Er is veel werk aan het gemeenteontvangersschap. De voorschriften daarvoor zijn talrijker geworden. Er is veel werk aan voor den gemeente-ontvanger om die uit te voe ren. Van 130 gemeentebegrotingen waren b.v. slechts 5 voedvekeurd wat toch nogal beteekent. De heer Vijn vindt* We geven te veel om op merkingen van Ged. Staten Voorriter brengt in stemming het voorstel van B. en W. (waarvan de meerderheid voor en de min derheid tegen dat voorstel is) om jaarwedden Bur gemeester en gemeente-ontvanger op de begrooting overeenkomstig de zienswijze van Ged. Staten te stellen. Bij stemming zijn daar 4 leden tegen en 3 voor, dus is het voorszei verworpen. Voor waren de heeren Schilder, Portegies en Groen. Tegen de heeren Vijn, Glas. Bossen en mevr. HoekSnaander Voorzitter zegt, bericht vin dezen uitslag te zullen verzenden. Verschillende toelichtingen, ook oo kleine salaris sen, worden door Ged. Staten gevraagd. De heer Vijn: Er wordt te veel aan het verlangen van Ged. Staten toegegeven. Voorzitter: Ze moezen het u laten behandelen. De# heer Vijn: Ik zou ze niet zooveel terug-» schrijven. De heer Glas: Dat over kleine salansseni ook al toelichting wordt gevraagd, vind ik treurig. Voorzitter vraagt, of toegegeven moet worden .be treffende den post voor gymnasium eu Nijverheids onderwijs. De heer Glas: Als we weigeren? Voorzirter: Dan zetten zij ne^er op. De heer-Vijn: Volgend jaar zouden we moeten maken, dat zy het niet kunnen vindeh eh wij ook niet. De heer Schilder: Het geeft niet, al gaan wy er tegen in. De heer Bossen: Zij hebben onze meening niet te vragen, het geeft toch niet. We zullen op t eind failliete gemeenten krijgen. Met de stemming is de uitslag 3 voor en 4 tegen om den post voor genoemd onderwijs op de be- Kooting te zetten "éh zal die post dus er niet pp men. Voor waren de heeren Schilder, Portegies en Groen, tegen de andere 4. Voorzitter zegt, er mededeeling. van te zullen doen. De heer Glas zegt. anders niet graag te willen, dat ze ons zouden kunnen vervolgen. De heer Bossen: 't Moet toch op. De behandelde begrootingspoeten zullen overeen komstig de genomen besluiten worden vermeld en zal 'daarna de begrootim ter goedkeuring worden opgezonden. (Rest morgen; Ruwe en schrale huid van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met PmroL In doozen van 80, 00 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. PLANTEN ZIEK TENLEEH. 83 VRAGENBUS Vraag J28. N. B. te Medemjblik vraagt het vol gende: „Kan het ook goed zijn een heg, die ver leden jaar is kaalgevreten door de „ragrups", nu te besproeien. Zoo ja, welk goed moet ik daarvoor gebruiken? Ook heb ik jonge vruchtboom en gepoot, waaronder Bonne "Louise, moeten deze ook be sproeid met vruchtboomcarbolineum? Antwoord: De heg moet nu niet besproeid wor den, daar de eieren der stippelmotten, waaruit de ragrups en komen, toch niet te dooden zijn met carbolineum, evenmin als b.v.. de eieren van den ringelrupsvlinder te dooden zijn met carbolineum. U moet spuiten als de heg uitgeloopen .is en dan met Parysch groen en wel een ons gebruiken op de 100 L. water, plus 1 Kg. kalk. De peren kunnen nu gespoten worden met carbolineum, b.v. een 8.pct.- oplossing, dat doodt de. meeste insecten en eieren. Ik grijp deze gelegenheid aan, om er pp te wijzen, dat het nu den tijd is, om een begin te. maker\ met het sproeien van carbolineum, daar by de 10 geboden voor den sproeier, welke ik eenigen tijd geleden publiceerde, volgend. Vraag 129. S. K. te Zwaag doet my enkele sla- Slantjes toekomen, welke in een warenhuis staan en ie wegsmeulen. Welke ziekte is het en welk be strijdingsmiddel? Antw. Uw slaplant)es zyn aangetast door een schimmel, die we kennen onder den naam Botrytis. Een afdoend bestrijdingsmiddel tegen deze para siet is niet op te geven, alleen moet U maar flink luchten. Vraag 130. P. D. G. te Lutjebroek kan ik be richten, dat zijn aardappelen onschuldige vlekjes vertoonen. Vraag 131 van G. N. de V. te Bovenkarspel; voor antwoord zie vraag 130. Vraag 132. J. d. H. Tb. te Andtfk, schryft het volgende: „Ik heb mijn pootaardappelen staan in een vertrek van ongeveer 22 M3. Bedoeld vertrek is met een schuif in verbinding met de buiten lucht, ook is «r een schoorsteen in. Nu heb ik weer heel wat yarbroeide spruiten in mijn aardappelen. Verleden jaar had ik er niets geen hinder van en thans weer zoo erg. Daar ik ze nog moet af spr ui ten, wou ik vragen of er nog wat aan te doen is. dat de volgende spruiten het niet krijgen. Het kan m" naar mijne meening niet van komen, dat de bakken te vol zijn, daar er maar een laag in is. —Hoe komt het nu, dat spruiten verbroeid raken, is er wat aan te doen, dat men. dat niet krijgt? Antwoord: "Ik doe het best, hier êvon te laten volgen, wat er in de brochure: „Ziekten vort aardappelen en kool" over het verbroeien der spruiten geschreven staat Ik lees daarin: „Telken- jare komt het voor, dat in de bakken, vooral bij Schotsche muizen, aan de spruiten zwarte topjes komen. Dat verschijnsel worat verbroeien genoemd maar hiermee is nog niet veel gezegd. (Het topje is dood en daaronder loopt de spruit opnieuw uit). Dit verschijnsel ligt 'hoofdzakelijk aan de bewaar plaats. Een dompig1 warm vertrek bevordert hot optreden, zoomede Het te lang onder veel dek laton staan. Wanneer dit verschijnsel, dat geen eigen lijke ziekte is, optreedt vóór het afspruiton, kan het met zoo veel kwaad. Heeft de tweede spruit het, dan krijgt men later in den grond veel stengel- ontwikkeling. Toch is het een heel ongevaarlijk verschijnsel; men heeft er zijn poters niet om te verwijderen, als de tweede spruit het ook heeft." IJ moet Uw aardappelen dus zoo koel mogelijk houden en niet onder te veel dek zetten. De Controleur bij den Plantenziekten- kundigen dienst te Hoorn, K. VAN KfcüLEN. i m Binnenlandse** Nieuwa, DE ZOMERTIJD DOOR DEN HEER BRAAT. De a.r. „Rotterdammer" driestart: Geen die de handhaving van den' zomertijd zoo sterk bevordert als de heer Braat. Reeds dem anier waarop hij een vorig maal zijn initiatief-voorstel' verdedigde, was weinig gunstig voor de afschaffing van den zomertijd. Dat hiji thans in zenuwachtige overhaasting het systematisch voorbereide pogen van d|e djrie groote landbouwmaatschappijen ongedaan maakte heeft in sommige kringen kwaad bloed gezet Radicaal heeft hij deze week de zaak' bedorven door een onbeholpen hanteeren van d'e obstructie waardoor hij weer onderscheidenen .tegen zijn optre den kopschuw heeft gemaakt Bij rustig beleidvol ageeren had het einde van den zomertijd mogen verwacht worden. Die verwachting ls nu dank zij den heer Braat goeddeels vervlogen. Ala wij: den zomertijd behouden danken wij. dit met name aan.den heer Braat WIERINGEN. Bij de verkiezing van leden voor het Kiescollege in de Hervormde Gemeente van Oosterland, c.a., de den zich stemmen op uit de gemeente om verande ring te krijgen in den tegenwoordigen treurigen toe stand op kerkelijk gebied te dezer plaatse, ontstaan door het doorloopend vacant blijven der predikants plaats. Zij meenden, dat de Kerkbesturen hun plicht niet naar behooren vervulden. En dat de Gemeente dus hen daartoe moest aanzetten. Men kwam Over een alle vrouwelijke en mannelijke lidmaten per advertentie ter, vergadering op te roepen, teneinde die besturen den wil der Gemeente te doen kennen. Deze bijeenkomst had plaats Zaterdagavond in de Kapel te Den Oever. Al dadelijk bleek uit de op komst, dat de groote belangstelling bij: ©enigen, niet groot was bij velen. Zelfs van Den Oever zeiven was geen enkel vrouwelijk lidmaat, die doorgaans toch het meeste aan de opvoeding harer kinderen laat ge legen liggen, opgekomen. De grieven werden nog eens gereleveerd. Het ge mis van een eigen predikant doet zich vooral voelen bij het c&tichisatieonderwijs. Dit wordt door ringpredikant alleen gegeven gedurende de winter maanden, wanneer hij nog vaak vele weken door ijs gang of anderszins verhinderd ls hiertoe over te ko men. Ook kan hij slechts op de middaguren hier zijn en op een dag in het midden der week. Voor meisjes die in betrekking zijn en voor schoolkinderen komt dit heel slecht van pas en. voor de jongens vooral de zeevarende, is het gereel onmogelijk van dit onder wijs gebruik te maken. Daardoor zijn sedert eenige jaren geen jongelingen tot lidmaat aangenomen, zij verwilderen, terwijl bij voortduren der vacature het mannelijk en belasting betalend deel der Gemeente uitsterft. Doch hoe verbetering te bekomen? Een deel det» opgekomenen meende, dat combinatie met onze zuster-gemeente te Hippolytushoef de aangewezen weg was. Een ander deel zag daarbij onoverkomelijke bezwaren en wenschte, dat de leden maar wat die per in den buidel moesten tasten om een eigen pre dikant te verkrijgen, wat door de eersten weer als onmogelijk beschouwd werd. Terwijl eindelijk de resteerenden, hoewel weinigen, meenden dat de toe stand moest blijven, zooals hij was. Duidelijk bleek, dat waar de belangstellende loden het niet eens konden worden, zij het bestuur niets te verwijten hadden. Daar de vergadering zich niet met een voorstel tot afdoende verbetering tot het be stuur kon wenden, werd alleen bepaald, dat den Kerkeraad verzocht zou worden Ds. Eilerts de Haan uit te noodigen eens naar deze gemeente over te ko men om haar als deskundige, aldus door Ds. Van Loon daartoe aangewezen, voor te lichten en dan in een officiéél uitgeschreven ledenvergadering er over te laten stemmen om tot combinatie of tot het be roepen van een eigen dominee over te gaan. HET ZUIVELCONSULENTSCHAP VOOR NOORD HOLLAND. De Tel. verneemt, dat de regeering voornemens is, het personeel van het zuivelconsulentschap voor Noordholland in te krimpen, door met ingang van 1 Mei a.s. den assistent op wachtgeld te stellen. Wanneer men bedenkt, dat het geheele personeel uit 3 personen bestaat (behalve den conciërge) en dat de niet productieve administratieve werkzaamhe den blijven en voortaan beslag zullen leggen op den tijd van den hoofdassistent en den zuivelconsulent, dan is het duidelijk, dat inkrimping van den dienst een onvermijdelijk gevolg zal zijn en dat veel nut tig werk ongedaan zal moeten blijven. Er is nog ge tracht, de verminking, der instelling te voorkomen door sommige werkzaamheden door belanghebben den te laten betalen, doch deze gezonde wijze van bezuiniging verlaagt de begrooting niet en is daar om bij het Rik onbruikbaar. Thans moet weer een instelling het ontgelden, die van groote beteekenis is voor de zuivelbereiding in Noordholland, die toch zoo'n belangrijke bron van inkomsten is. Het Zuivel consulentschap is feitelijk een vorm van vakonder wijs. Het heeft zich ook sterk in deze richting ont wikkeld. DE LOONEN BIJ DE SPOORWEGEN. Uit 's-Gravenhage, 11 Febr. Naar wij vernemen zou de minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid de vorige week een schrijven hebben gericht aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, waar in de directie een wenk zou zijn gegeven om de voor- loopige 10 loonsverlaging van het personeel, welke met ingang van 1 Januari 1924 is ingevoerd, in te trekken en het over Januari reeds ingehouden bedrag terug te storten. Naar het oordeel van den minister n.l. zou deze inhouding in strijd zijn met het Reglement omtrent de Dienstvoorwaarden van het personeel en derhalve niet gewettigd. Zooals men weet, heeft de BA.N.S. besloten op dienzelfden grond tegen de directie te procedeeren. Of dit bceluit, waaraan deze week uitvoering zou worden gegeven, in eenig veriwnd start tot boven- bedoelden ministerieelen wenk aan 'c directie, valt 'vooralsnog niet uit ta maken.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2