P. SLUIS, PU ROL UIÏSLAGTË ILIN G TandartsBROKKHORST Ét te consulteeren. Voerbieten te loop, HUZIEKÜiTÏOERlKG MANHENKWARTET Itlle zenuwstoornissen GELDEN beschikbaar LEERLING gevraagd, een nette Dienstbode, op Zondag 17 Februari, Geldbelegging Boerenplaats, Woensdag 20 Februari 1924. Vrijdagmiddag Eenigenburg. net medewerking van een Een Dagmeisje Loonploegen. loonploegen met de tractor. nelte Juffrouw, VERtTAS- Naaimachines Barsingerhorn. Do learfcrachtèn daarvoor hebben dezelfde berroegd- heid ais cle fröbelonderwjjéerewan. De zee leerjaren 713 jaar zullen dan voldoende blijken, om het leerplar. af te werken en de kinderen blijven 7 ja- r8In teginsel IJjkt dit denkbeeld wel aannemelijk, mi te er do hand aan worde gehouden, dat in dat eerste leerjaar, dat niet onder de leerplichtwet kan vallen, géén lager onderwijs wordt gegeven, en er dus geen clandestien 7e leerjaar komt. In ver schillende gemeenten zal wel een regelihg van deze soort overwogen worden. Het yerschil met de vroegere regeling zal zijn dat de kosten van dat eerste jaar voor een decU van het Rijk naar de gemeente worden verplaatst, zocals we voorspeld hebben. "Voor een deel, omdat fröbelonderwijs goodkoopor is, dan lager onderwijs. oud karspel. Gisteravond had een ouderavond plaats, welke vrij goed bezocht was. De voorzitter, de heer de Wijn, wees bij de ope ning op het belangrijke punt dat deze vergadering aan de orde komt, n.1. de verhooging van den toe latingsleeftijd voor kinderen. In het bijzonder werden welkom geheeten B. en IW. on eon tweetal raadsleden, die door hun aan wezigheid blijk gaven het belang van. het onder wijs voor te staan. In de vacature "ontstaan door het vertrek van don heer R. Mulder, werd na een viertal stemmin gen gekozen de heer C. Sloovee, die de benoeming aannam. gestela wera, was ae ouaers aer dat in deze gedaan moest worden. Naar voren werd gebracht het punt fröbel- of bewaarschoolonderwijsj dat in de laatste raadszit ting reeds naar voren is gekomde®* kallen waren het er over eens dat het noodzakelijk is het die richting heen te sturen, als het niet mogelijk is op de gewo ne wijze de kinderen vanaf 5l/s jaar op de school toe te laten, ook al moet dit met kosten voor de gemeente gepaard gaan. De wenschelijkheid werd besproken om dan de kinderen daar toe te laten vanaf den leeftijd van 41/2 jaar, om zoo het aantal grooter te maken, dat het fröbel- en bewaarschoolonderwijs ontvangt. Vooral omdat dit evengoed mee een leerkracht zal kunnen geschieden en er voldoende lokaalruimte beschikbaar is. Besproken werd de wenschelijkheid om een adres tot den raad te richten, doch dit werd niet noodig geacht omdat het punt toch in de e.k. raadszit ting aan de orde komt en er wel ©enige reden is om een gunstig resultaat te verwachten. Met dank voor de opkomst en goed vertrouwen voor de toekomst, wera hierna de vergadering ge sloten. oudkarspel We vernemen dat deze week een vergadering ge houden wordt om het punt jweg door het Ambecht naar Koedijk" vervier te bespreken. Op teekening schijnt de weg wederom gereed te zijn. Laten we ho pen, dat het nu ook een*3 weilkelijikheid wordt. noordscharwoude. In de kolfbaan van den heor Jn. de Bakker wordt een 50 slagen kolf wedstrijd gehouden, waarvoor uit verschillende plaatsen reeds een belangrijke deelna me is. De wedstrijd wordt in 3 klassen gehouden. noordscharwoude. Pogingen worden aangewend om te komen1 tot op richting van -oen biljartvereeniging. z uidsch ar w oude. We vernemen, dat voor den nieuwen cursus aan de U.L.O. uit onze gemeente 3 leerlingen zullen deelnemen. langendijk Eerlang zal een begin worden gemaakt met het achteruit zotten der hekken, ten einde de passage, die hier tegenwoordig zeer druk is. wat te verge makkelijken en de veiligheid te verhoog on. 't Ia te hopen aat vele eigenaars tot die verplaatsing de bevoegdheid geven aan de B. en W/s, die, naar we vernemen, de situatie hebben ondernomen. schoorl. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht 1925 bedraagt voor deze gemeente 13 personen. schoorl. Uitelag verhuring voor de gemeente Schoorl van de Jaagkade, gehouden op Dinsdag j.L in het lo kaal van den neer K. Peis te Groet, is als vol perceel 1. G. Stam, voor f165; pero. 2. G. v. haai! rtfwTel, waarna een Korte worsteling gnatond, die zoo hevig werd, dat de man haar de bovenklee- ren van het lijf scheurde. Toon de vrouw hem plot seling een fikschen scnop gaf. kreeg hij er blijkbaar genoeg van en koos het hazenpad, waarbij, hij de in middels naderende arbeiders van Philips wist te ont- loopen. Men is er nog niet in geslaagd hem te ar resteeren. Zijn signalement is bekend. melk naar duits chland. Omtrent de opzegging tegen 1 Maart van de Duitsch- Nederlandsche overeenkomst betreffende de levering van melk, wordt uit Duitschland gemeld, dat deze opzegging enkel bedoeld is al9 een preventieve maat regel. Het ligt in de bedoeling, dat ook na 1 Maart met de levering van melk zal worden doorgegaan. aangehouden. a Te Winschoten is gisteren de koopman a. K. aan gehouden met 1016 mollevelletjes. levend verbrand Te Pietersbierum in Friesland is de 68-jarige werkman J. T. van Dijk op tragische wijze om het leven gekomen. Tijdens zijn arbeid ontstond brand in het braad- hok, waarin hij werkte. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat de man niet meer te redden was. Later werd zijn geheel verkoold lijk van onder de asch te voorschijn gehaald. brandstichting. Uit Wolvega, 12 Febr. De politie alhier heeft ge arresteerd den 23-jarigen E. G., afkomstig uit Noord- wolde, beschuldigd van brandstichting. Werkzaam zijnde als boerenknecht bij J. Kuipers te Oldetrijne, heeft hij in den nacht van Zondag op Maandag de boerderij van Kuipers in brand gestoken, waarbij de veestapel voor een groot deel verloren ging. Deze brandstichting gold als wraak, daar de boer hem na een woordenwisseling, den dienst had opgezegd. De aangehoudene heeft bekend. esn duitsche fabriek te boxmeer? Uit Boxmeer, 12 Febr. Er worden alhier onder handelingen gevoerd over verkoop van het uitge strekte landgoed „Lactaria", eigendom van jhr. Biocq van Scheltinga te Velp. In de jongste ge meenteraadsvergadering van Lambeek werd in ver band daarmede de verkoop van een aangrenzend stukje grond aangehouden. Naar verluidt zouden on derhandelingen gaande zijn toet Krupp te Essen, die hier een staalwarenfabriek zon oprichten. Tel. 3. A. Burg voor f320; 4. W. Koojj voor perc. 6. J. Kooiman voor f235; perc. 7. J. Kooiman - - A A«a Q T f~\ .Tl A O Roiis voor f330; pero. pero. 5. J. Louwo YOor f245; voor 160; pero. 8. K. Ooetindië, voor f55; pero. 9. Jb. Polle voor f165; pero. 10. A. v. Lienen voor f135; pero. 11 J. Kooiman voor f 100. Totaal f2110. wethouderssalarissen in wormerveer. We berichtten reeds eerder, dat Ged. Staten van Noordholland de wethouderssalarissen voor Wormerveer vaststelden op f750 per jaar en dus met 25 pet. verminderden. Het minder aangename bestaat' voor de wethouders nu hierin, dat aan het besluit terugwerkende kracht is verleend tot 1 Sept. 192.3," terwijl de uitbetaling nog steeds ge schied is naar den ouden maatstaf van f1000 per jaar en ook op de bogrooting 1924 f2000 voor twee wethouders bleef uitgetrokken. Beiden zullen nu oene niet onbelangrijke somr hebben terug te be talen. Het Volk. zakkenrollers in rotterdam. De laatste dagen komt het telkenmale voor, dat aan bezoekers van het postkantoor alhier en omge ving portefeuilles of portemonnaiee gerold worden. Gisteravond, meldt de N. R. Ct." merkte een re chercheur twee mannen op, die in het postkantoor op verdachte wijze ter weerszijden van een heer rondliepen. Hij hield beiden aan. Het waren Polen, die zich koopman noemen; de eerste geeft op te Luxemburg te wonen, de andere zegt te Brussel woonachtig te zijn. Beiden zijn, hoewei ïrj beweren elkander met te kennen, gisteren met denzelfdeh teem uit Amsterdam gekomen en hun bagage draagt, een opvolgend nummer. Tot dusverre is te nen geen bewijs gevonden dat zij aan de gre- rno 7.0L-L-ohtaII.11 j:_ mi _i Ruwe en Schrale Huid Per doos 30, 60, 90 Ct. Bij apoth. en drogisten Phann. Fabriek A. CALLANTSOOGk a a Naar wij vernemen, zal de tweede Callantsooger verloting, uitgaande van de Ver. tot Bevord. van het Vreemdelingenverkeer, gehouden worden op 21 Augustus 1924, en de daaraan voorafgaande ten toonstelling op Zondag 17 Augustus. callantsoog. De föe8tvergadoring van de V.V.V. te Callantsoog voor de leden met hun gezin zal gehouden worden op Woensdag 19 Maart. ZIJPE. Woensdag j.L werd door het Bestuur van het Waterschap Zijp© en Hazepolder een aanbesteding ding gehouden van het leveren van grint. Inge schreven was door de N.V. Internationale Bagger- Scbeepvaart en Handelmaatschappij te Amster dam voor f3.38 per M3. en door den heer O. Sohip- pe te Amsterdam voor f3.25 per M3. m De levering werd aan den laags ten inschrijver eggund. schagerbrug. Aan den heer D. de Leeuw te 't Buurtje, is door B. en W. verlof verleend voor den verkoop van alooholischen drank, anderen dan sterken drank, in het café „Tramzicht" aldaar. NIEUWE NIEDORP. W ij vernemen, dat de zoo gunstig bekende Wie- ringer Bioscoop, Zondag a.8. een paar voorstellin gen zal geven in de zaal van den heer Groot alinea Op het programma staat Jackie Coogan als Oli- vier Twist, naar het meesterwerk van Charles DiokensQMen zie de advertentie in dit blad). VEENHUIZEN. Heden had alhier de verpachting plaats van het grasgewas langs den polderweg te Veenhuizen. Huurder werd de heer K. Laijen van de Lan gereis voor f122. 't Vorig jaar werd de weg door aenzelfden gepaoht voor 1140. winkel. De afdeeling Winkel der Vereeniging tot bevor dering van het Vakonderwijs in Westfneeland, ver- Saderde Woensdagavond ten huize van den heer A. de Bruijn. De opkomst was maar matig. Opening, lezing der notulen en ingekomeh stuk ken heeft een gewoon verloop. De rekening over 1923 wordt door een oommissie onderzocht en in orde bevonden. De begrooting voor 1925 wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f1143. Bestuursverkiezing. De heer D. Brugman wórdt herkozen. In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer Speets, wordt gekozen de heer P. Langereis. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. Volger, wordt gekozen de beer S. de Reus. Tot afgevaardigde naar de in Maart te houden al- gemeene vergadering wordt benoemd de heer D. Brugman en tot plaatsvervanger de heer J. J. van Tot lid van het Hoofdbestuur wordt benoemd de heer D. Brugman. Bij de rondvraag spreekt de heer de Reus nog over smidswerk als proefwerk op de laatste tentoon stelling aanwezig, aat als smeedwerk vermoedelijk zaad. In de oorlogsjaren namelijk la In ons land veel Silezisch klaverzaad uitgezaaid, waarin verbA- zend veel warkruidzaad (cuscuta) voorkwam. Er is daar toen veel over geschreven. Gaarne zou men van dir zijde nu weten, of de leden der afdeeling daar misschien ervaring van hebben en hoe het gegaan is met de besmetting van het land. De aanwezigen blijken echter daaromtrent weinig of geen klagen te hebben. Do afdeeling Hoorn en omstreken wenscht dit jaar te Hoorn een Land- enTuinbouwtentoonstelling te houden en vraagt daarvoor een bijdrage in den een oi anderen vorm. Besloten wordt een zilveren me daille ter waarde van f 10 ter beschikking te stellen Het Westfriesch Makelaars- en Administratiekan toor deelt mede, dat nog enkele avonden beschik baar zijn voor het houden eener populaire uiteen zetting van een beperkt aantal onderwerpen, land bouw en veehouderij rechtstreeks rakende. Uit de ge noemde onderwerpen kiest de afdeeling: Wettelijke bepalingen omtrent koop en verkoop, benevens Koop vernietigende gebreken en Veearbitrage. Over het gebruik van Norgesalpeter blijken de ge bruikers over het algemeen weinig enthousiast. Het hoofdbestuur wekt op tot aansluiting aan de Vereeniging voor Veearbitrage. Door algemeene aan sluiting zal het mogelijk zijn alle geschillen in den vee- en paardenhandel door arbitrage te beslechten, d.w.z. door een snelle, goedkoope en billijke recht spraak, gelegd in handen van deskundige scheids rechters. Met voorbijgaan en vermijding alzoo van alles wat de gewone rechtspraak duur en onzeker maakt en oorzaak is, dat veeprocessen dikwijls vele maanden, ja soms enkele jaren zelfs duren. In ieder geval hoopt het hoofdbestuur, dat men het onder werp „Veearbitrage" tot een punt van bespreking zal maken (waartoe, blijkens het bovenstaande, de af deeling reeds besloten was). De heer K. J. Kaan breekt een lans voor het con- cours-hippique alhier. Het blijkt wel in den smaak te vallen, maar tot nog toe moest er helaas geld bij. Den eersten keer moest er 25 den tweeden keer zelfs 50 uit het waarborgfonds worden bijgepast. Wenschelijk i9 het wellicht dat het initiatief tot het houden van het concours voortaan van de afdee ling uitgaat, zooals dit bijvoorbeeld ook door de of- deelingen Schagerbrug en Opmeer geschiedt. De kosten zouden wellicht te verminderen zijn door te trachten van te voren kaarten te verkoopen, het con cours op Zondag van kermis te doen houden, omdat men dan gemakkelijker ook van elders komen kan en de prijzen lager te stellen, waardoor er ongetwijfeld meer deelname van hier en uit de naaste omgeving zal zijn. Ook heeft het in orde maken van het terrein hogal geld gekost en mogelijk zijn ook die onkosten nog wel op de een of andere wijze te verminderen. Als attractienummer zou carousselrijden in aanmer king kunpen komen. Heft schijnt althans, dat ver scheidene dames daarvoor groote ambitie gevoelen en zich gaarne willen oefenen. De meeste aanwezigen blijken voorstanders van een concours-hippique te zijn, doch verreweg de grootste meerderheid ia er tegen, dat het van de af deeling uitgaat. De heer J. C. Geerligs bepleit de oprichting van een motorcursus. Velen hebben een motor of gebrui ken een tractor bij ploegen enz., maar bij het minste dat er aan mankeert, staat men doodverlegen. De heer Heeroma van Helder nu, iemand dien. men hier van vroeger reeds kent, is bereid in een cursus van 10 lessen de behandeling en samenstelling van mo toren practisch te doen kennen. Berekend wordt da* die cursus, welke Zaterdagavond van 810 uur moet gehouden worden, aan de deelnemers hoogstens slechts f5 zal kosten, terwij.' arbeiders met heel wat minder kunnen volstaan. De belangstelling blijkt zóó groot, dat reeds staande de vergadering 40 deel nemers worden opgegeven. Het cursusgeld kan dus nog minder worden. De heer D. Stammes doet tenslotte desgevraagd nog enkele mededeelingen omtrent de oprichting van het Varkensfonds, doch deze zaak is nog te zeer in een stadium van voorbereiding, om hierover reeds uitvoerige inlichtingen te kunnen geven. Hierna sluiting. DIRKSHORN. De Muziekvereeniging „Onder Ons" alhier heeft Dinsdag j.L in de algemeene vergadering besloten om over te gaan tot het laten maken vgn een muziek tent. Meermalen is zulks reeds ter sprake geweest, doch altijd was het, hoe 'komen wij er toe, er moet geld voor wezen, en daar bleef het bij. Eendge le den waren er die niet ophielden en deze zaak van den goeden kant bekeken, er moest, zoo meenden zij, een muziektent komen, een groote behoefte als hieraan bestaat voor de vereeniging en waar nu een mooie gelegenheid is op het erf van den heer IJ ff, waar bovendien bij het geven van concerten over pl.m. 180 zitplaatsen te beschikken is, zoo zal dit een groote verbetering worden ook voor diegenen die iets voor muziek gevoelen. Nu is echter het woord aan de inwoners van Dirks- horn en omgeving om deze vereeniging te steunen, door donateur te worden, waarbij hen dan tevens bij de te geven concerten een vrije zitplaats zal wor den aangeboden, terwijl van de niet-donateurs voor een zitplaats een kleine entree zal worden gevorderd. ien schuldig zijn. Zij zijn al- lerlandscn gold. Echter zijn gen pleegde zakkenrollu leun in het bezit van gisternamiddag van een schoenhandelaar van den ochiedamschenweg in het postkantoor een porte- monnaie met f50 gerold en van een ^expediteur van den Boezemsingel in het gebouw van de Am- sterdamsche Bank op den Coolsingel drie bank biljetten van f60. Een dor medewerkers van het Hdbld. meldt na der, dat do belde Polen later weer op vrije voeten zijn gesteld. weer aan t werk. Na ongeveer een jaar te hebben stil gestaan, zal eerstdaags de chemische fabriek „Kampen" weer in werking worden gebracht. door electrischen stroom gedood. u ®°^ell)oerderij van den heer A. Scheus te Wehl heeft door een klein defect aan de lichtleiding een ijzeren paal in den stal contact gekregen en is dood1* °°m gekomen, waardoor een koe werd ge- LANDKS:E UITV0ER BELGIS naar neder- J?e Z oer uit België is gedurende den laatsten tijd zeer toegenomen, in het bijzonder van allerlei eet- aren. Tengevolge van de daling van den frank wor den thans te Antwerpen, naar de „Msb." meldt, groote hoeveelheden eieren, sinaasappelen, koffie, ~VKlk?len welke Nederland in norma- on tijd aan België levert en tal van andere waren, °Prrwni« ?^Q/__N.ejerïan^ 16 worden verzonden. een dame aangerand. irw£ndagavo!lc! 18 °P den openbaren weg tussehen en Oirschot een dame aangerand, die per flato uit Eindhoven kwam. Een pereoon, die aan dan kant van den weg stond, stootte haar plotseling veo BOCliHie aaatneus. ouiw-nv.» was bedoeld, doch gedraaid en autogemscti gelast was. De jurv dient daar wel op toe te zien. Aan |hot slot der vergadering Drengt de voorzitter den secretaris een woord van dank voor al hetgeen hij gedurende verscheidene j'aren voor het vakonder ■wijs heeft gedaan. De heer volger is den voorzitter dankbaar voor diens gesproken woorden en bedankt voor de wel willende medewerking steeds ondervonden. In een na de ledenvergadering gehouden bestuurs vergadering werd herbenoemd tot voorz. de heer D. Brugman en benoemd tot secretaris penning mes ter dc neer P. Langereis. AARTSWOUD. Tot voorzitter der Notabelen der Ned. Herv. Kerk is tot voorzitter gekozen de heer P. Hartog Jbz., inplaats van den heer D. Slooves, die be dankt had. EENIGENBURG. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s. Zondag de derde Muziekuitvoering plaats vinden, met be lang el ooze medewerking van oen Mannen-kwartet uit Dirkshorn en andere solisten. - AARTSWOUD. Uitslag van den voorwedstrijd der Biljartvereeni ging „Holl. Noorderkwartier': Joh. Veerman, Aartswoud, 3 part. gewonnen; J. Koomen, Aarts woud, 3 part. gew.; S. Koora, Hoogwoud, 3 part gew.; Joh. Bakker. Aartswoud, 2 part. gew.; P. Wijdenee, Twisk, 2 part gew.; K. Zijp, Twisk, 2 port gewonnen. De drie eerstgenoemden komen in de finale uit. ANNA PAUL6WNA. Dinsdagmiddag hield de afdeeling Anna Paulowna der Holl. Mij. van Landbouw een goedbezochte ver gedering in Veerburg, onder leiding van den voor- ritter, den heer J. A. Waiboer. Van dén plantenziektenkundigen dienst te Wage- aingtn was een schrijven ingekomen over klaver De vereeniging Boorft op (Tere wïjw, dat Baar Uit gaven voor de tent, nog wat ged&t kunnen worden. ZIJPE. Naai- men ons meedeelt ie het dubbel woonhuis met bouwgrond, gelegen aan het NoordhollancL-vrh Kanaal bij de Stolpervlotbrug. eigendom van den heer J. Louwe, verkocht aan den heer Jb. Schoen van 1 Buurtje. anna paulowna. Dinsdag 12 Februari hield de beer S. SmodiDg, rijksiandbouwconsuient, voor een, Hink aantel be langstellenden in „Veorburg" een lezing over „De factoren die hot suikergehalte on de opbrengst van bieten beïnvloeden." Terwijl we zien, zegt spreker, dat aan verschillende landbouwcultuurgewasser reeds lang alle aandacht wordt gewijd, dat er allerlei prowtn mee worden ge nomen voor verbetering van de cultuur, wordt daar entegen de biet wei een beetje verwaarloosd. Aan stu diereizen, om zich op de hoogte te stellen van de bie tencultuur in andere landen of streken, wordt maar heel weinig gedaan. Toch verdient de biet een veel grootere belangstelling, omdat een hooger suikerge halte en een betere opbrengst kan verkregen worden dan tot nog toe meestal het geval ia. In Zeeland, bij ons nog altijd bet laad voor de bie tencultuur, is duidelijk gebleken, aat er bij verschil lende ^rassen" (variëteiten) een groot verschil be staat wat betreft het suikergehalte en suikeropbrengst per H.A. In Duitschland zijn met de biet echter veel meer proeven genomen dan bij* ons te lande. Als vóórvrucht is klaver vooral aanbevelenswaar dig gebleken, al valt niet te ontkennen, dat deze ook nadeelen met zich brengen kan. Onderzoek verdient dan ook in ieder geval aanbeveling, Voorts kan als vóórvrucht worden aanbevolen: erwten, paardeboo- nen en karwij. Haver daarentegen geeft dikwyis min der goede resultaten. Diepe grondbewerking is gewenscht, liefst in den herfst; dit zal den aanslag bevorderen. Laat ploegen verdient geen aanbeveling, 't Verdient ernstig onder zoek of de resultaten niet te verbeteren zijn door meer zaaizaad aan te wenden terwijl 't gebruik van drukrollen eveneens aanbeveling verdient. Biji een oordeelkundige grondbewerking en verple ging van het gewas, heeft anen (wat door spreker na der wordt uiteengezet) minder kunstmeststoffen noo dig. In vergelijking met tarwe moeten hieten zwaar be mest worden, hier in den Anna Paulownapolder wel licht zwaarder dan dikwijls gebruikelijk ia Stalmest is voor de biet heel1 goed, want deze werkt in velerlei opzichten gunstig, doch zij dient in niet te groote hoe veelheden te worden gebruikt en moet in den herfst ondergeploegd worden. En natuurlijk dient zij te worden aangevuld met kunstmest. Verder is groenbemeeting, mits aangevuld met kunstmest alweer, een zeer gewen echte bemesting. Chili is voor een snellen jeugdgroel van belang, doch men geve het niet te laat en hoede zich voor een te veel. Het gevaar voor komtvoiming is bij chili ech ter niet uitgesloten, zoodat ook voor de bietencultuur meer aandacht geschonken dient te worden aan Nor- gesalpeter. Door superfosfaat wordt een snelle jeugdontwikke ling en tijdig rijpen bevorderd. Op de zwaardere gron den kan het in d!en herfst worden aangewend, op de lichtere grondon in het vroege voorjaar. Kali-bemesting komt voor lichtere gronden in aan merking. waarbij gezorgd moet worden voor tijdige aanwi/d-ing. Ook zwaardere gronden kunnen hiervoor dankbaar zijn. De standtruimte Jé bij bieten altijd van groot belang. Voor zwaardere gronden geldt: „,Zet de bieten niet te ruim"! Laatrij-pe soorten zette men nauwer dan vroe gere. Men neme den afstand tusschen de rijen in het algemeen niet kleiner dan 36 a 37 C.M., maar in de rij kan oen kleinere afstand dan hier gebruikelijk is, naar sprekers oordeel aanbeveling verdienen. Daar door halen de bieten minder plantenvoedende stof fen uit den grond, dus dit is goedkooper Bij ruim zetten daalt het gehalte. Een flinke rijenafstand, b.v. 40 c.M. is daarom ook aan te bevelen wijl dan de grond beter en langer valt te bewerken. Op grond van door spreker aangehaalde proeven in het buitenland en do ervaring in andere streken van ons eigen land, meent hij, met het oog op de meest go- wenschte standruimto voor Anna Paulowna, op het nemen van prooven aan te moeten dringen. Wat de verpleging betreft is los maken on los hou den van dien grond een eerste voorwaarde. Te laat op stuk zetten is niet gewenscht, wijl dit heel veel scha de doet. De rooitijd is op het suikergehalte van grooten in vloed; hoe later gerooid, hoe meer suikergehalte, en kilos' bloten, al zal de vrees voor vorst den boer na tuurlijk altijd aansporen, om niet te lang met rooien te wachten. Men neme dus bij voorkeur goede soorten die op tijd klaar zijn. Ook hieromtrent proeven te ne men, is dringend noodzakelijk. Daar de biet na rooiing riet dood is, geeft bewaring verlies, waarom dan ook een spoedige verzending moet worden bevorderd., voorafgegaan door een zoo. clanige bewaring, dat verdamping en hiermede uit drogen, zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Door de aanwezigen werden tal van vragen gedaan, die spreker alle uitvoerig beantwoordde. Advertenlïén. in opbod, gehouden te Alkmaar op lo Februari 1924. ten overslaat van den Notaris Mr. A. P. H. Dl LANGE, van de kapitale bestaande uit nieuwe boerenhof scede met stallingen, nooiberging voorhuis, wagenhuis en boet ei diverse perceelen uitmuntend wei land en eenig bouwland, watermo len en erf. arbeiderswoning met erf, uitmakende den Hempoldei .tan het Noord HoU. Kanaal en df Zijpersluis, gem. Schoorl, te zamei groot 28 85 61 H A. alwelke per ceelen te zamen in bod staan op f 75089.20. De afslag en combinatiën blij ven bepaald op des morgens 10 uur, in het café „Het Gulden Vlies", aan de Koor straat te Alkmaar. gelegen aan vaarwater. L. LEUN SE, Grasweg, Anna Paulowna. in de NED. HERV. KERK, nam. 7 uur, uit DIKKSHORN. PROGRAMMA'S l 25 ets. aan den ingang. behandelt J. RUIJTER. Hofdijkstraat 2, ALKMAAR. Opname van Patiënten. Spreekuur dagelijksch van 10—12 en 1—3 uur, behalve Donderdags gevraagd, bij H. K A P E R. Loet, Schagen. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor Overal te ontbieden. A N TT I 7 Stoomweg, U Uj Anna Paulowna. De NOORDERSPAARKAS te Warmenhuizen heeft ter belegging op soliede eerste hypotheken op landerijen, tegen matige voorwaarden. door K. PATER, Smid, Noord, Schagen. DIRECT GEVRAAGD: (geen Duitsche). boven 18jaar, P.G., bij B. H LENGHAUS, Kleerma kerij. Winkel. ^GEVRAAGD, bij alleenwonende dame P.G., van middelbaren leeftijd, v. gezelschap en medehulp in de huishouding. Br. fr. lett. IT, bur. van dit blad alleen bij

Schager Courant | 1924 | | pagina 3