Binnenlandse!* Nieuws. POORTER's Tapijt- Meubelhandel G E S L 0 T E N IS. directe heffingen moeten -worden aangetoond. De heer Kérsten, Staatk. Ger. Partij, ontwikkelt ©enige speciaal protesbantsche éischen en veroordeelt •scherp de coalitie met Rome, die de politiële door trekt met Roomsche kerkbegrippen. Mevr. Bakker-Nort vroeg zekerheid1 omtrent het ontslag der huwende ambtenares. Zij verzette zich tegen beperkingen van de vrijheid der gehuwde vrouw ten aanzien van) de door haar te vervullen arbeidstaak. Man en' vrouw moeten dat sa men uitmaken, Spr. waarschuwde tegen: onbillijkhe den, waartoe een' wettelijke regeling allicht lei dl Morgen voortzetting. Na aanneming van enkele kleine wetsontwerpen werden Vrijdag de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting voortgezet. De heer Rutgore (a.-r.) de financieele politiek der regeering besprekende, constateert, dat de onderdee- len van het regeeringsplon voor wijziging vatbaar zijn. Spr. acht in de geleverde kritiek op dat plan veel onbillijks gelegen. Het budget dient bij voorkeur sluitend gemaakt te worden door reorganisatie en in krimping van den staatsdienst. Spr. bestrijdt de motio-Troelstra, waardoor de onderwijsbezuiniging op de lange baan geschoven wordt. Spr. vorklaarx zich bereid de regeering bij de on derwijsbezuiniging te steunen. Hij verdedigt verder de voornemens der regooring inzake de ambtenaars salarissen tegen de critiek van mr. Marchant, en ver klaart, dat de regeering om de Kamer nooit gebonden kunhen zijn aan de onzekere uitkomsten van het ge organiseerd. overleg inzake art. 40 van het bezoldi gingsbesluit. Dit artikel moet verdwijnen otn een bil lijke salarisregeling mogelijk te maken. Spr. vraagt verder, op welke wijze do in de Grond wet. vastgelegde inkomens zullen kunnen worden ver laagd. Hij komt op tegen het persoonlijk karakter van mr. Troelsf.ra's rede, en vraagt tenslotte een crema tieverbod. bestrijding van het. bioscoopgevaar, en een nieuwe Zondagswet: Aan hot slot zijner red© zeide spr., dat hij en zijn fraotie do regeeriiig zullen steunen, zij hot ook met gaarne, doch omdat de financieele toestand het noodzakelijk maakt De hoer J. ter Laan(s.-d.) ging na of do regoo ring bij do opstelling van haar fmantioolo politiek wel voldoende rekening had gohoudc-n met den in ternationalen toestand en ©f niet te gemakkelijk wordt afgebroken, wat eerst is opgebouwd. Do memorie van antwoord getuigt van verval on on- maoht der kapitalistische klasse om het kleine stnk- i'e volkswelvaart van *üe arbeidersklasse to hand- taven. Spreker zegt dat de regeering slordig met do mil- lioonon omgaat en laat verschillende begrooting»- posten de revue passooren. Hij wijst op verhooging der uitgaven voor leger en vloot. De schuld aan den huldigen toestand ligt geheel bij de regeering en do. Kamermeerderheid. Spr. is bereid een zeker percentage af te staan van zijn inkomen, dus, niet alleen „van de stumperige toelage", doch dan moeten niet alleen de heeren van de overzijde meedoen, doch allen, die voldoende in komen hebben. Snr. is alleen bang, dat de regeering die gelden zal gebruiken om vliegtuigen en kanonnen mee aan te maken. Do heer Wijnkoop (comm.): Precies! Daarom doe ik niet mee! (Vroolijkheid). De spreker sprak tenslotte de hoop uit, dat het aan schouwelijk onderwijs, door Kamer en Regeering ge- ceven. de oogen der volksmassa zou openen. De heer Flcskens (r.-k.) drong aan op maatregelen tegen de valutaconcurrentie, waarbij hij vooral noem de de meubelindustrie en de confectiebedrijven. De heer Schokking (C.-H.), ontkent dat het Kabi net danst naar de pijpen des heeren ColIJn en spr. twijfelt niet aan de eensgezindheid van het Kabinet. Evenals de heer kovink becritisecrde spr. het voor stel, om op Onderwijs en Defensie 12b» millloen to bezuinigen, doch op de overige departementen slechts •5 millioen. Do heer Schokking vroeg of do regeering rekenen kan op do modewerking der ambtenaren. Do volks ziel verzet zich tegen do bezuiniging en het zou dus niot to verwonderen zijn, wanneer zich die geest, bij do ambtenaren ook toonde. Ook de gemoenten dienen mede te werken tot be zuiniging on zij mogen, in moeilijkheden geraakt, maar niet terstond oen beroep op het Rijk doen. Spr. bepleitte' opschorting van de verhooging van de leeftijdsgrens tot toelating op de lagere school, tot- drft het zevende leerjaar-ontwerp in cle Kamer is be handeld. De heer Weitkamp (C.-H.) zou de regeering steu nen, mits deze niet gaat in de richting van protectio. Moor bezuiniging op Landbouw dan op andere diensttakken is z.i. niet geechtvaardigd en in strijd met 's lands belang. De landbouw wordt voorts veel achtergesteld en het platteland wordt al te dikwijls vergeten. Minister Ruys, die veel gevoel voor den Landbouw toonde, moet maar eens tecen minister Colijn zeggen: „Hoor .eens confrère, uw wieg heeft niet ver van den ploeg afgestaan, vercreet dus den landbouw niet!" Mej. Suze Groeneweg (s.-d.) besprak nogmaals de nositio der gehuwde vrouw en toen volgde de heer Beumer (a.-r.) die er op woes hoe gering het aantal vrouwen is die de maatregel bij huwelijk zal treffen. De souvereiaifeit van den Staat Is in doze on aan vat baar en -hij heeft 't recht om te bepalen wie hij; in dienst wil hebben. Dinsdag is minister Ruys aan' het woord. SCHOORL. Woensdagavond vergaderde de vereeniging „Hulp in Nood'^m de zaal van don boer Timmorman. Aanwezig -sparen 40 leden. Oin> 8 uur procice opende de heer S. Hoogvorst als vico-voorzitter, do vergadering met een har- tol ijk wolkom on geeft te konnon, dat do voorzitten door mokte niot aanwezig is. Ook de penningmees ter was afwezig. Hierna geoft sprokor het woord aan don secre taris,* dio do notulen van. de vorige vergadering1 voorleest. Naar aanleiding hiervan maakte de heer D. Groen een opmerking over het laten drukken van regle menten; voor bezuiniging is dit oenter moedwillig er uit gelaten en spr. is er nu ook nog niet voor om te doen. De notulen worden hierna onder dankzegging* verder goedgekeurd. Hierna verslag van de rekening, welke door den lieer W. v. d. Molen als lid van de commissie van beheer werd goedgekeurd. Door afwezigheid van dont ponningmoester leest de heer Groot de re- koning voor, waarvan de uitgaven f 1095.58Vs zijn on doi ontvangsten fl3fi2.83. Voorzitter dankt voor het accuraat beheer. Voorzitter wil nu een lid van hot bestuur er bü kiezenomreden dat hij vreest dat de voorzitter wel zal "bedanken en dezen als dan te benoemen tot oore-voorzitter: spr. is van meening, dat het bestuur versterkt moet worden. De hoor Jn. Stam vraagt of dit ©en werkman of een .donateur moet zijn. Hierover worden nog oenige discussies gehouden en werd verder aan de vergadering overgelaten. De voorzitter zegt, dat do heer W. Kooij bedankt als lid van het bestuur, zoodat hier ook nog oef» ander voor moest worden gekozen en vraagt aan de vergadering, om er rekening mee te willen houden, dat als wij aanstonds tot stemming overgaan, het bestuur zoo goed mogelijk to verdeelen in de ge meente im geoft de vergadering een aanwijzing^ maar hier werd niet op ingegaan en volgte en vrije stemming. Voor het stembureau worden gekozen de heeren P. One, W. Wognum en A. Button; deze bremgeri hun versla» uit, dat de heer A. Zwagerman met meerderheid van stemmen werd gekozen. Deze noemt de benoeming aan en neemt plaats aan dé tafel. Hierna leeesfc voorzitter een brief voor van de vereeniging ,,WesbFriesland, een collectieve onge vallenverzekering voor verenigingen. Spr. vraagt hierover de meeriing van de vergadering, doch deze wonscht hierop niet in te gaan. Hierna werd overgegaan tot net stemmen voor een bijkomend bestuurslid, waarvoor de heer W. v. d. Molen met meerderheid van stemmen werd ge- kzen. Deze neemt ook de benoeming aan. Daar het bestuur de functies onder elkaar verdeelt, wordt de heer W. v. d. Molen al dadelük benoemd als secretaris. De periodiek aftredonaen, de heeren H. Groot, G. v. d .Duin en K. Peis, werden .bij' acclamatie herkozen. Om de rekening van. dit jaar na te zien werden benoemd de heeren T. Timmer man, Jn. Stam en D. Groen. Voor do BondsvergaJ dering worden tot afgevaardigden benoemd de hee ren D. Groon en W. Wognum. Over de vergoeding van deze afgevaardigden naar de Bondsvergadering werd nog het een en ander besproken en werd ae vergoeding vastgesteld voor Alkmaar op £2.50 en voor Amsterdam op f3, plus het reisgeld. Hierna leest de heer K. Peis het verslag voor van de laatste bondsvergadering In den Haag. Op voorstel van don voorzitter wordt do secre taris, de heer van der Molen, benoemd voor de distrjetsvergadering. Rondvraag. De heer Groen wonscht voor de volgende vergadering convocatie-biljetten te zen den en de agenda bekend te maken. Dit zal in ge dachte worden gehouden. Oók stelt de heer Groen voor, om presentiegol'd te geven. Ten koste van do kas is dit wol bezwaar lijk en werd, tot stemming overgaande, verworpen met 30 tegen en 7 stemmen, voor. De voorzitter brengt tor kennis, dat er iemand gevraagdheeft om lid te worden, maar daar deze vroeger lid is geweest en later heeft bedankt, en aangezien er oen artikel van het reglement gewij zigd is, zoodat deze nu den leeftijd overschreden! is, is voorzitter van meening hierover door de ver gadering te laten beslissen. De heer Groen zegt, dat er zoo nog wél meer zijn. De heer Kooij vindt, dat met de omstandigheden rekening moet worden gehouden en is er voor, deze persoon weer aan te nemen als lid. Dit werd door de vergadering goedgevonden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering en dankt do aanwezigen voor de aangename^ samen werking en hoopt dat de afwezige voorzitter de volgende vergadering weer in den kring mag zijn, en wenscht ae leden en de vereeniging een voor* doclig jaar toe. IJ8. Twee schepen, van Zaandam gekomen en bestemd voor Nijkerk, zitten in het ijs vast een half uur vóór de haven van Nijkerk. Het zijn schipper Van Nieuwhoen, van Nijkerk, en De Wildt, van het Oe ver, bij Putten. Zij heeschen de noodvlag. Daar het ijs nog te zwak is, kan men hen niet bereiken. JEUGDIGE VANDALEN! De politie te Velsen heeft onder Wijkeroog een drietal jongens aangehouden, die in eonige pasgo- bouwdo huizen nabij Watervliet,- die nog niét in ge bruik waren genomen, als vandalen hadden huisge houden. Zij hebben ruiten ingeslagen, steunijzers uit de muren gerukt en den inhoud van eenige potten met verf over den vloer uitgespreid, welken zij bo vendien nog versierden met allerlei „fraaie" opschrif ten. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. EEN PRACTISCH DENKBEELD. Reizende per tram van Haarlem naar Leiden moet men to Heemstede nabij Groenendaal overstappen van de electrische op de stoomtram. Als wachtlokaal Is bij die overstapplaats te Heemstede gebouwd eon dadaïstisch afdak van ruim 1 Meter diepte, aan een zijde geheel opon. Naar verluidt hebben enkele her* ren, die do reis Lisse, Hillegom tiaar Haarlem on terug nog al vaak maken, de Tramweg Maatschappij aangobodon, voor hun rekening eon behoorlijk grooto net afgewerkte, gesloten wachtkamer met voldoende vorwarming to bouwen tegen vergoeding van 25 der opbrengst van het meerdere personenvervoer. Het grooto publiek hoeft geen kei bezwaar tegen dit plan! i GRIEP. Onder hot garnizoen te Amersfoort heerscht naar het V. D. bureau meldt, de Spaansehe griep in die, mate, dat het Militair Hospitaal geheel bezet is en in do Infanteriekazerne een chambreo in gereedheid is gebracht ter verpleging van nieuwe patiënten. DE WET DP DE COÖPERATIEVE VEREENIGIN- GEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid1 Weitkamp, betreffende do indiening van een wetsontwerp tot wij ziging der wet op de coöperatieve vereenigingen, heeft de minister van Justitie^ de heer Heemskerk, geant woord; dat een ontwerp van wet, houdende regeling opnieuw der coöperatieve vereenigingen. ter overwe- ning aanhangig is gemaakt bij den Raad van State. KENNEMER HANDELSBELANGEN. Uit Alkmaar, 14 Febr. In de gisteren ten stad- huize gehouden vergadering van de Kamer, van Koop handel in het district. Alkmaar, drong de heer Grondsma er op aan, nogmaals bij de regeering aan te dringen op ae erkenning van Rusland. De Kamer was van oordeel, dat dit ln 'hot belang van den han del ten zeorete gewensebt is. De voorzitter verklaarde nog, dat'hetgeen de heer Grondsma wilde, roeds was geschied. Besloten werd den minister kenbaar te maken, dat naar het oordeel der Kamer op den Keuringsdienst in het district Alkmaar niets meer bezuinigd kan wor den, zonder de belangen, van de Volksgezondheid te schaden. In verband met het aan de koningin gezonden adres der vereeniging van Kaashandelaren in Noord-Hol land, waarin verzocht wordt medewerking te willen vorleenen om te bereiken, dat een verlaging van in voerrechten op Nederlandsche kaas in Spanje worde verkregen, opdat deze althans niet hooger zijn dan die voor kaas uit Zwitserland, werd besloten een her nieuwde actie in het leven te roepen, wanneer ook dit adres zonder uitwerking zou mogen blijven! Besloten werd den minister van Nijverheid1 en Han del to verzoeken aan de Kamer een overzicht te ver strekken van do bedrijfsresultaten van de Coöp. In- en Verkoopvereeniging „De Handelskamer". De Kamer was overtuigd, dat., wanneer de minister den moed had de resultaten te publiceeren, dit in stituut wel zeer spoedig zou verdwijnen. Tel. LEGER DES HEILS. (Stichter Willlam Booth.) Bovengenoemde instelling, (niet te verwarren met andere «zoogenaamde Legers), het oude Leger des Heils, dat roeds ongeveer veertig, jaren zijn arbeid, die reeds duizenden tot maatschoppeüjken en geeste lijken zegen is geweest, uitoefent, houdt van 8 Maart tot 8 April zijn jaarlijksche voorjaarsaanvroge ten behoeve van dien arbeid. De nood der tijden is groot, de aanvragen om hulp zijn vele, zoodat ook aan het Leger des Heila groote financieele eischen gesteld worden. Het Leger is grooten dank verschuldigd aan allen, die in het verleden zoo ruim hulp boden, en doet ook nu in het vaste vertrouwen een beroep op die hulp. Vriendelijk verzoeken wij een ieder, die hun gave voor dat doel willen schenken, die alleen af te geven aan collectanten, gekleed in de welbekende uniform van het Leger des Heils en voorzien van een vol macht, geteekend door Jens. A. Poolsen, Comman dant. BARSINGERHORN. Tot arbeider, belast met het ophalen van vuilnis in de gemeente Barsingerhorn, is benoemd de heer L. de Graaf Lz. te Kolhorn. NIEUWE NIEDORP. De aftleeling Nieuwe Niedorp van den A.N.G.O.B. zal 9 Maart haar jaarlijksche feest vergadering hou den in de kolfbaan van den heen C Groot. Het bestuur va» de vereeniging heeft gezorgd voor een mooi, afwisselend programma. Mej. Sluis van Barsingerhorn en de heer Hovenier van Nieuwe Nie dorp, zullen ons hun muziek laten genieten. Daarnaast mocht het bestuur zich verzekeren van de medewerking van den heer Klijnveld van Am sterdam. Wie ééns kennis heeft gemaakt met de zeer bijzondere humoristische kunst van dezen heer, zal met vreugde de gelegenheid aangrijpen hem we der te hooren. Hoe voldaan waren indertijd allen die bij zijn eerste en eenig optreden aanwezig waren, Het was inderdaad kostelijk en hoe heerlijk dat hij nu weder komt. Voor het overige verwijzen wij naar de advertenties die ter gelegenertijd geplaatst worden. NIEUWE NIEDORP. Vrijdag 15 Februari jl. werd in de O. L. school I alhier door een rondtrekkend ondernemer voor de schoolkinderen een eekhoorn vertoond benevens een paar vossen. Een en ander gaf de Jeugd een aange- paam uurtje. SPOORWEGPERSONEEL. Naar wij vernemen is in eene gisteren gehouden vorgadering van het hoofdbestuur der Ned. Ver. van 'Spoor- en Tramwegpersoneel besloten, om op Dins dag 20 Februari a.s. te Utrecht een buitengewoon congres te houden, waarin beslist zal worden of do Vereeniging de voorstellen van de diirectie der Ned. Spoorwegen inzake artikel 36 RDV en de afronding van de loonen van het werkplaats personeel, zal aan nemen. ONDER EEN BOOM. Te Bakkeveen (Fr.) is een boomhakker onder een vallenden boom geraakt en overleden. IJS. Vanwege het vole ijs is de zeilvaart door de Oranjesluizen gestremd. Te Volendam kan het visschersbedrpf op de Zuiderzee niet uitgeoefend worden tengevolge van dorirjsgang. In het Noorden van Noord-Holland is ongeveer de geheele kleine scheepvaart gestremd. In het Noord-Hollanusch Kanaal is veel drijf ijs, doch de scheepvaart heeft er nog weinig hinder van. In Zuid-Oost-Drente is de scheepvaart in alle kanalen, tengevolge van de invallende vorst, ge stremd. Uit Texel: De boot deed twee reizen, maar blijft 's nachts to Helder. DE WERKVERVERSCHAPFINGEN IN DRENTE. .Ten gevolge van het weer invallen van de vorst zün de werkzaamheden bü alle werkverschaffingen, in Drente weer gestaakt. Ruim 5000 arbeidersge zinnen 2ü*n hierdoor weer op een steunregeling aangewezen, wanneer de Regeering machtiging tot het weer toepassen van de getroffen steunregeling verleent LAAN - SCHAGEN, maakt hiermede hekend, dat de zaak vanaf hedenavond hal! acht lot Dins dagmorgen BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. In haar Memorie van Antwoord zegt de Regeering. dat. zij ten opzichte van den zomertij,dl meer rekening zou houden met de belangen van den Landbouw als zij goheel vrij was. Voor een wettelijk verbod van het gebruik van den hond als trekdier hier te lande bestaat geon vol- doende aanleiding. Sedert de verschijning van het Voorloopig Verslag is de inwerkingtreding van de Jachtwet 1Ó23 bepaald op 1 Maart 1924. Het betreffende Koninklijk besluit zal spoedig af-1 cekondigd worden. Met een wettelijke regeling der Jachtschappen houdt dieze inwerkingtreding geen ver- >and. Dat die inwerkingtreding zou behoeven te worden uitgesteld in verband met de niet onbelangrijke kos ten, aan de instelling der wildschade-commissie ver bonden. wordt door den Minister niet beaamd. I De uitgaven voor het personeel bh den VisscheriJ- dienst, zijn van bijna f200,000 voor 1921, teruggebracht tot ongeveer f 112.000 voor 1924. Hot denkbeeld om de forensenbelasting geheel te deen vervallen, heeft de instemming van den minister niet. Het is den Minister bekend dat de forensenbelas-1 ting, zooals die thans werkt, de taak der Rijksbelas- i tingambtenaren belangrijk verzwaart, waarmede toe neming van werkzaamheid voor de gemeentebesturen gepaaid gaat. Het aangekondigde wetsontwerp zal gelegenheid bieden zoowel aan dit bezwaar als aan de moeilijk- heden bij de verdeeling van het tweederde, ingeval van forensaal-aanslag in twee of meer gemeenten, de vereischte aandacht te schenken. i De Minister sluit zich geheel aan bij de zienswijze volgens welke de Burgen achten, Vrijwillige Land storm, Politietroepen nog zijn te handhaven. Uit hoofde van de algemeen noodzakelijke bezuini-1 ging wordt. art. 33 met f38000 verminderd. Dé Minister is van het standpunt uitgegaan, dat de I werkverschaffing in de eerste plaats taak is der ge-1 meerite. Aan de gemeenten is slechts dan subsidie in de I klosten verleend indien en voor zooverre de financieele positie der gemeente in verband met den omvang der werkloosheid daartoe aanleiding gaf. De resultaten met de toepassing van deze twee hoofdregelen verkregen in een groot aantal ge meenten is aan een aanzienlijk aantal werkloozen werk kunnen worden verschaft zijn van dien aard, dat de Regeering voornemens is, aan deze regelen ook voor 1924 vast te houden. Van hot invoeren van beschermende rechten op landbouwproducten verwacht de Minister voor den landbouw in zijn geheel geen gunstige gevolgen. Dat de moeilijkheden, welke in den land- en tuin bouw worden ondervonden, gTootendeels een gevolg, zouden zijn van gebrek aan cultuurgrond, kan^ be-' zwaarlijk worden toegegeven. Een onderzoek naar de gronden, welke na ontwatering in cultuurgrond kunnen worden herschapen, behoort tot de werk zaamheden van het Rijksbureau voor de Ontwate ring. Gebleken ls reeds, dat zeer groote oppervlakten, welke thans slechts weinig opbrengen, door eene verbeterde ontwatering belangrijk hoogere opbreng sten kunnen geven. Er beslaat geen aanleiding tot het instellen van een landbouwraad. Beperking van uitgaven, ook op Landbouwonder wijs. is onvermijdelijk. Van de gunstige uitkomsten met het Rijksmerfc voor boter en kaas, alsook met de keuring van Rijks wege van voor uitvoer bestemd vleesc-h en levend vee, is de Minister ten volle overtuigd. De quaestie van intrekking der crisiswetten heeft do aandacht der Regeering. De yraag of maatregelen kunnen genomen worden om pachters te steunen, dio door te hoogre pacht in moeilükheden verkeoren, is niet aan de -Pachtcohimissie voorgelegd en zulks mede omdat in deze van wettelü'ke maatregelen zeel weinig is te verwachten en de toestand zich door het dalen der pachtprijzen wat gunstiger laat aan zien. Naar de werking van de wet omtrent het tus- schentüds verlagen der paoht, welke in Duitschland tot stand is gekomen, zal een onderzoek worden ingesteld. Het komt den Minister voorshands niet gewenaoht voor tot verdere inkrimping van het roods vermin derd aantel consulenten over te gaan, nu met het ook op de voor den land- en tuinbouw ongun srige tijden de behoefte aan deskundige voorHobtii-g in eiken tak dier bedrijven zioh sterk doet gevoel-1 f. SCHAGERBRUG. Uitslag der verkoopingen, welke Vrijdag Jl. hebben plaats gehad ten overstaan van Notaris Vrijburg m het Bondshotel van den heer J. Broer, i a. Woonhuis met veestalling, erf en weiland, aan den Ruigeweg, groot 0.17.40 H.A, van den heer G. Bakker; kooper de heer P. Tuin te 't Zand voor f 12245. b. 3 Perceelen weiland, groot 31/4 H.A., van de Coöperatieve Malerij „De Goede Verwachting", opge houden op f 5575. c. Huismans woning met schuur, erf, tuin. bosch, water en weiland, genaamd „Zeeslot"'. groot J.69.05 II.., van den heer R. Rezelman; kooper de heer W. Slijkerman to Stolpe, voor f5225. HEEHHUGOWAABD. De Raad van Hoerhugowaard besloot ln zijne ver gadering van Vrijdag, tot aansluiting bij hot Water leidingbedrijf. Het besluit werd genomen mét 6 stemmen voor en 5 tegen. DE „100,000" OP EEN GEHEEL LOT! .Uit 's Hertogenbosch, 14 Febr. Een ingezetene uit deze stad, die meestal met ©en gehool lot in de Staatsloterij speelt, heeft dim aal he geluk go- had om den hoofdprijs van" f 100.000 to winnen. EEN BETONWERK VAN 10 MILLIOEN. De N.V. Internationale Gewapend Betonbouw ,te Breda heeft onder den naam van een speciaal voor dat doel opgeriohte Spaansehe maatschappÜ i mgesohreven voor de groote kaaimuurwerken in beton voor de haven te Valencia. Zü was daardoor de laagste inschrijfster en het werk word haar op- gedragen. De aanhemingssom bedraagt ongeveer 10 millioen gulden. GEEN NED. LANDBOUWHUIS TE LONDEN, j ln de Dinsdagavond gehouden j'aarvergadering der Nederlandsche Kamer van Koophandel deelde de secretaris, de heer M. Wynand Wolff, mede, dat de Kamer om advies was gevraagd in zake de op richting van een Nederlandsoh "Landbouwhuis te Londen, doch geantwoord had, dat do wenschelijk- hoid hiervan haar niet gebleken was, zulks op grond van de gemakkelyke en vlugge verbinding tus- schen< beide landen. Zü zal evenwel eerstdaags de kwestie overwegen der instelling van een derge Rjko monsterkamer of huis voor Nederl.-Indische producten. Tel. I VEENHUIZEN. j De laatste Nutsbijoenkbrnist in dit seizoen was niet zoo goed bezocht als de vorige. De 'heer H. Scheer had I de lezing Als stuk had hij gekozen „Rijk getrouwd'", j door N. Mets. Deze nouvelle, die vlot en onderhou dend geschreven *en zeer goed voorgedragen werd, boeddie ieder van 't begin tot bet einde. Verder gaven d© heeren C. v. Twuiver, J. dje Beurs, R. Ruiter, K. i Haringhuizen en mej. T. Haringhuizen-Pijper allen iets ten beste, deelis van humoristischen; deels van ernstigen aard en zoo vloog de avond', onder lafwisse-. ling door gemeenschappol ijlken zang snel om, 't Was al laat toen wijl huiswaarts gingen. BURGERBRUG. I-Iet bestuur van het dep. Nut alhier, steeds er op bedacht, zijh leden prettige en nuttige samenkomsten te bereiden, had deze .week groot succes mat het la- I ten optreden van den heer H. Slikker to Warmenhui- zen. D,eze heeft aan de leden' dier vereeniging en. hun ne gasten een bizonder aangenamen avond bezorgd. Ook anderen hebben daartoe het hunne tyjgebracht. Een alleraardigst tooneelstukje wórd ten gehoore ge bracht. En dan de zang van de belangstellende leden der zangvereeniging met hun onvermoeiden' leid er 1 't Was alles even mooi en aangenaam'. Moge het Nut te Rurgerbrug nog menigmaal een dergel ijken avond laten aanbreken! ZIJPE, Op Maandag 25 Maart aj*. tzullen de dienstplichti gen G. Bakker, D. Bekiendam, R. C. Kos, J. Molen* -\ J. C. Rentenaar en P. Visser van' dé lichting Ï924 wtorden ingelij'fd bij het 21e Rog. Infanterie, garni zoen Amersfoort. SCHAGERBRUG. Wij vernemen, dat op den Jl. gehoudon Ouderavond (in de O. L. school alhier) o.m. besloten werd tot het gemeentebestuur het verzoek te richten, het school plein in beteren toestand te brengen door het te ver- grooten, er een. veranda te plaatsen en een gedeelte van! het plein met asphalt te bedekken. Door het aan- - brengen van deze verbeteringen zullen de kinderen een voldoende en veilige ruümte hebben voor hunne spelen en zullen ze beschut zijn tegen regen en sneeuw. ZIJPE. Gedurende den laatsten tijd hoort men meermalen verkondigen da 't gemeentebestuur voornemens zou zijn ten aanzien van het leveren van stroom door het G.E.B. een nieuw tarief in te voeren en wel een ver plicht vastrecht-tarief. Van bevoegd© zijde vernemen wü, dat van hét invoeren van een verplicht vastrecht tarief geen sprake is., doch dat voorstellen zullen worden gecÈaan de verbruikers een keuze te laten doen uit verschillende tarieven, waarvan één vast recht-tarief. Deze tarieven zijn, naar men ons mede deelt, zelfs gunstiger dan de bestaande tarieven. ZIJPE. Men deelt ons mede, d)at door tusschénkómst van het gemeentebestuur een 15-tal werklooze arbeiders uit deze gemeente geplaatst is geworden bij de zand» afgraving óp die plaats van den heer J. de Graaf te Burgerbrug, welke afgraving dbor de firma Zwart en Co. ie Alkmaar ter hand is genomen. AARTSWOUD. Dinsdagavond hield het Nut haar bü'oenkomst in de zaal van den heer Voerman. Als spreker trad op Ds. van Giesen. met ernstige etn luimige voor drachten. Slechts een 35 bezoekers bezochten deze büeenkomst. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van' 13 tot en met 15 Febr. 1924. Geboren: Elizabeth Cornelia, dl v. Nicolaas Petrus Kruijor en van Wilhelminia Margaretha Miaria Stuijt Ondertrouwd: Klaas Breed, oud 24 j., melkventer, en Grietje Kreijger, oud 21 j., zonder beroep, beiden wonende te Zijpe. Getrouwd!: Eugenius Anthonius Marie van Vught, oud 24 j., kleermaker, wonende te Zijpe en Johanna Maria van! dór Ven, oud 29 j., zonder beroep, wonende té Alkmaar, onlangs te Rotterdam. Overleden: te Castricum, Neeltje Blaauboer, oud 36 eohtgen. van Jan Brak. MOERBEEK. Vrijdag had in het café van den heer K. Bart ton overstaan van Notaris H. de Boer de verkooplng plaats van een huismanswoning met 7.68.50 H.. wei en bouwland, toebehoorende aan. Jb. Kooij Kz. te Nieuwe Niedorp, en Mevr. dé Wed. J. Kooij te Zeist. De eerste drie perceelen: Huismanswoning met J.23.60 H.A. weiland, werd gekocht door P. Scheltus te Nieuwe Niedorp, voor f2885. De andere vier perceelen, zijnde 5.32.30 H.A, wei- rand, en 1.12,60 H.A. bouwland', werd gekocht voor mevr. de Wed. J. Kooij te Zeist voor f 15030. ANNA PAULOWNA. Vrijdagmorgen zakte een jongen van de R. li- school tot aan zijn hals toe door het ijs. Door het j kordaat en oordeelkundig optreden van den melk boer P. Harder, werd gelukkig erger voorkomen. BREEZAND. Donderdagavond geraakte d© heer F. Koster in den Grasweg met zijn door twee paarden bespannen wa gen op hol, Toen de wagen over een grinthoop reed wist de heer Koster zichzelf in veiligheid to bren gen. De dieren echter holden door tot zij, nabij de brug aan Zand- en Molenvaart met voertuig en al te water geraakten. Eenige mannen in aller ijl uit hun slaap gewekt, slaagden er na veel moeite in, alles weer óp het droge te brengen. DE ONDERWIJSPLANNEN VA N I»: REGEERING De Tijd (r.-k.) verneemt, dat ook te" rechterzijde ernstige bezwaren bestaan tegen de onderwijsplan-

Schager Courant | 1924 | | pagina 2