B irgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Marktberictiïasu Plaatselijk Nieuws. VOETBAL 2 HARENXARSPEL. Maandag 3 Maart j.L had de afslag en oombi- natie plaats van de verkooping van een boeren woning met 6.73.30 H.A. gras- en bouwland, eigen dom van den beer P. Hoedjes, in den Slootgaard.* polder.., ten overstaan van notaris Hilbrand te Ob- dam. Het geheel werd gekocht door den heer P. Verbrug te Noordsoharwoude, voor de som van f16.175. NIEUWE NIEDORP. Op Maandagavond 3 Maart 1924 hield de Rundvee- fokvereeniging „Vooruitgang" alhier in het lokaal van den heer C. Groot eend ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer Jb. Kooij Cz. Aanwezig zijn een 10-tal leden. Voorzitter opent met welkom de vergadering, waarna de secretaris, de heer Strijbis, de notulen leest. Worden goedgekeurd. Eenigo aanbevelingen voor candidhten voor lid van het bestuur van den Bond zijn ingekomen (vacature Laan). Op voorstel van voorz. wordt besloten do candidatuur van W. Jimmink, 't Zand, te steunen. Van het comité der Land- en Tuinbouwtentoonstel ling te Hoorn is ingekomen eeno aanvrage om subsi die. Besloten wordt f 5 subsidie te geven. De heer O. Strijbis Bz., secretaris eni controleur der vereeniging, brengt jaarverslag uit, dat om inhoud en uitwerking met algemeene instemming goedge keurd wordt onder dank aan den samensteller. Het ledental was van 17 op 15 teruggegaan, terwijl het onderzoek over 175 koeien liep. Van een 10-tal dieren waren de melkatatcn afgebroken. Voorzitter constateert, dat uit de productie onzer dieren wel blijkt, dat ze op hoog peil staan. De rekening van den penningmeester, den heer 0. Strijbis Bz., wordt nagezien door de heeren J. Root jes, R. Mijts en Jn. Langedijk. Eerstgenoemde rap- portoeTt dat alles in orde is bevonden en dat tot goedkeuring wordt geadviseerd. De rekening wordt onder dank goedgekeurd. Ze geeft aan f 1763.32 ont vangsten en f 1689.88 uitgaven, dus f 73.44 voordeelig saldo. Aan materiaal is het bezit der vereeniging f125.-. De afgevaardigde ter Bondsvergadering van 15 De cember jl„ de heer H. Rezelman, brengt rapport uit over die vergadering, waarvoor hem dank wordt ge bracht. Daarna wordt algemeen goedgevonden den contro leur tegen ongelukken te verzekeren bij de Land- touw Onderlinge. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering voor den tijd van een jaar, wordt benoemd de heer R. Mijts en tot plaatsvervanger de heer P. Donker. Daarna wordt de beschrijvingsbrief voor de vergade ring van den Prov. Bond van Rundveefokvereenigin- gen, te houden te Hoorn, op Woensdag 5 Maart. a.«„ behandeld. Deze levert geen stof tot besprekingen op. Besloten wordt, de heer W. Jimmink Hz. te 't Zand te steuiien als candidaat voor Bondsbestuurslid (ter voorziening in de vacature D. Laan te Berkhout, aftr. en niet herkiesbaar). Overigens krijgt de afgevaar digde vrij mandaat. Do secretaris-penningmeester-controleur, de heer O. Strijbis Bz., vraagt verbooging van zijn salaris en wel van f 500 op f 600. wegens de vele bezigheden, die de fuctfën met zich brengen. De heer Strijbis verlaat even de vergadering. Bij bespreking is men het algemeen eens ovöi do uitstekende wjj"ze< waarop de heer Strijbis het werk doet. Daarover is memten volle tevreden, doch daar de gevraagde verhooging in haar geheel vocfi de vereeniging op 't moment wat bezwaarlijk wordt geacht', wordt voorgesteld door den heer R. Mijts, om het salaris van^ f 500 te brengen op f550. De vergadering: vindt dit algemeen goed. De heer Strijbis, weder ter vergadering komen- de, wordt hiermede door Voorzitter in kennis ge steld. Is er volgend jaar aanleiding om nog eens nader hierop terug te komen, dan zal de vereeni ging .zulks aoen. Do heer Strijbis vindt goed, dat vge* dit jaar hei salaris op f550 wordit gebracht ên jvoréüt aldu# besloten. Bij de rondvraag zegt de heer H. Nobel, wegens vertrek naar elders als lid te bedanken. Hiervan zal nota worden genomen. Verder wordt aiog besproken, of een stier van wege .de vereenigring zal worden aangeschaft. .Besloten wordt, om geen stier voor de vereeni ging aan te schfrean, en door te werken zooals het vorig jaar is gedaan. Onder donk wordt daarna de vergadering ge floten VERHOOGING BIERACCIJNS EN INVOERRECHT OP THEE. In zijn Memorie van Antwoord over bovenstaand wetsontwerp, zegt de Minister eenigszins tegemoet te willen komen aan de geopperde bezwaren en wil het invoerrecht van thee terugbrengen van f100 op f75 per 100 K.G. Invoerrecht op koffie wordt overwogen. .De voorgenomen accijns verhooging voor hier is onvermijdelijk. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het wetsontwerp is ingediendhoudende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten, en daarin komt ten opzichte van vaccinatie voor, dat de voorschrif ten niet behoeven te worden gewijzigd, behoudens een feoging om tegemoet te komen aan eerlijke ge wetensbezwaren. De inentingsquaestie wordt ook aan den inspecteur in handen gesteld. Het gewetensbezwaar tegen inenting is een gevolg van een godsdienstige overtuiging. Aan den wetgever komt daarover een oordeel niet toe. Het systeem, in dit ontwerp neergelegd, komt neer op het volgende: De burgemeester kan een bewijs van bezwaar ge ven, dat recht geeft tot-schoolbezoek zonder inenting zoolang niet dat bezoek op grond van het voorkomen van' ziektegevallen bedenkelijk moet worden geacht. CALLANTSOOG. Zondagavond 2 Maart gaf de Eerste Wieringer Bioscoop een voorstelling in hotel Duinzicht Het hoofdnummer „De dochter van de Lorelei", was zeer interessant en bood bovendien gelegenheid tot het bewonderen van zeer mooie natuuropnamen. Den ex plicateur, den heer Boeker komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij de film vertelde. De zaal was druk bezet; de toeschouwers hebben evenwel ook veel genoten. Na afloop der bioscoopvoorstellin gen konden de danslustigen nog een paar uurtjes hun hart ophalen. WINKEL. Zondagavond werd door de afd. Winkel van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, bij den heer Bakker een Liefda digheidsvoorstelling gegeven. De tooneelvereeniging „Ons Genoegen" verleende geheel belangeloos hare medewerking, door opvoering van het tooneelstuk „Wantrouwen" van K. H. Spijkman. Nadat de voorzitter der regelingscommissie een welkom had doen hooren aan het groote getal be langstellenden en door hem met een enkel woord is uiteengezet het dool der vereeniging en het pogen om door stijving der kas enkele kinderen te kunnen uitzenden, waarvoor het resultaat van de verkochte programma's zeer bevredigend was, gaat het scherm op. Ren goed verzorgd tooneel en bekende spelers. „Wantrouwen" is gespeeld op een wijze, zooal9 maar eeningszin9 kon pakkend, roerend zelfs, en ook in zijn geestige zetten, vermakelijk. Hat publiek leefde mede, de toestand van den vader, zoowel als die van de moeder en de dochter. Niet mogelijk is het, alle rollen te noemen, maar er zijn nu eenmaal in elk stuk hoofdrollen en die waren in goede handen, en als straks, na driemaal gehaald te zijn, het scherm valt, en de voorzittér allen die aan dezen avond hebben medegewerkt, daarvoor dank brengt en niet het mi net „One Ge noegen", dan is het niet onverdiend al» die drie hoofdpersonen een extra woord van dank krijgen. Met het einde dezer opvoering is het eerste ge deelte afgeloopen en begint het hal, dat velen der bezoekers nog lang aangenaam bijeenhoud en ver schillende attracties de goede stemming er in hou den. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GeborenPieter, jzoon van L. J. Hoep en van A. Brommer. Maria Elisabeth, dochter van J. de Bree en van M. Vlaar. Ada Cornelia, dochter van P. Lubbert en .van G. van Vliet. Ondertrouwd en getrouwd geene. Overleden: een ais Jevenloos aangegeven kind van A. Schouten en van E. Groenhart. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maan Februari 1924. Geboren: Cornelia, zoon van A. Pielkenrood en J. Verheus Jacob, zoon van P. Noordwest en T. Sijpheer Aart, zoon van C. de Gier en P. Hoogenboom. Jan, zoon van G. Glas en G. Wagenaar. Elizabeth, dochter van M. Wagenaar en M. Jonker. Overleden: Aafje Bouwens, oud 80 jaar, weduwe van J. de Geus. Maartje Ottes, -oud' 73 jaar, getrouwd met C. Verheus Jacob Blokker, oud 63 jaar, getrouwd met A. Schoonhoven. Hermanus, oud 2 jaar, aoon ven A. Pielkenrood en J .Verheus. Ondertrouwd: Cornelia Kwantes, oud 24 jaar, van Amsterdam met Aafje Plugboer, oud' 22 jaar. Abram Visser, oud 27 jaar, met Neeltje Wagenaar, oud 23 jaar. Gerrit Pluister, ouid 21 jaar van Heilbo, met Maartje Vroegop, oud 20 jaar. Jacob Schoenmaker, oud 30 jaar, van Alkmaar, met Hillegonda Bakker, oud 23 jaar. Pieter v. d. Werff, oud 21 jaar van Sint Pancras, mat Neeltje Dirk-maat, oud 19 jaar. Getrouwd: Cornelis Kwantes, oud 24 jaar, van Am sterdam, met Aafje Plugboer, oud 22 jaar. Abram Visser, oud 27 jaar, met Neeltje Wagenaar, oud 23 jaar. Gerrit Pluister, oud 21 jaar, van Heiloo, niet Maartje Vroegop, oud 20 jaar. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Bregitta, dochter van Johannes Ever- hardus Dekker en van Catharina Hooijboer. Dieuwer- tje, dochter van Hermanus Arie van der Sluijs en van Gerritje Kuiper. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met eenig geld. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. DE BEPERKING DER BEWAPENING. Uit Londen, 3 Maart. In het Lagerhuis werd heden tot den premier MacDonald de vraag gericht of hij bereid was onmiddellijk stappen te dden tot bij- eenroeping van een internationale conferentie voor de beperking der bewapeningen. De premier antwoordde, dat deze kwestie reeds door den Volkenbond is besproken. Spreker achtte het huidige moment niet gunstig voor een afzonder lijken stap van dien aard. HTij wilde eerst de ontwikkeling van den toestand afwachten. ENGELAND—FRANKRIJK. De beide Premiers van Engeland en Frankrijk, MacDonald en Poincaré, hebben een briefwisseling gehouden over de buitenlandsche politiek. En deze briefwisseling is thans gepubliceerd. In een uitvoerig schrijven van 21 Fébruari heeft MacDonald den heer Poincaré een uiteenzetting ge geven van het Britsche standpunt in het Duitsche vraagstuk. Onomwonden zegt de Britsche eerste mi nister, welke.de bezwaren zijn, die. men in..Groot-. Britannië tegen de Fr&nsche politiek heeft en wijst hij er op, hoe in breede Britsche kringen de opvat ting heerscht, dat het doel van deze Fransche poli tiek is, om zich datgene te verzekeren, wat Frank rijk tijdens de vredesonderhandelingen niet kon doorzetten. Achter de Fransche politiek, zoo zet MacDonald uiteen, ziet men in Engeland het stre ven om zich de Rijngrens te verzekeren en om Duitschland in blijvende, onmacht te houden. En de Britsche premier waarschuwt dan, dat indien «deze opvatting van de Fransche politiek de juiste zóu zijn, men in Frankrijk behoort te bedenken, dat men aldus noch zijn veiligheid, noch de betaling van een oorlogsvergoeding blijvend zal kunnen waarborgen, Maar hij toont daarbij' tevens begrip voor de om standigheden, waarin Frankrijk verkeerde door de mislukking van de Britsch-Amerikaanscbe garantie door Wilson en Lloyd George beloofd en door de teleurgestelde verwachtingen omtrent de van Duitschland to verkrijgen schadeloosstelling. Tegenover het beroep van Fransche zijde op de in den oorlog verwoeste gebieden, plaatst MacDonald, gelijk vroegere Britsche staatslieden, de economische moeilijkheden, waarin Groot-Britannië verkeert we gens de aanhoudende ontwrichting der Europeesche markten, tengevolge van de onzekerheid in de be trekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Deze moeilijkheden hebben in Engeland een stemming ge wekt van wantrouwen in de Fransche politiek en zoo zien velen in het eerstgenoemde land met on- ?;erustheid naar de Fransche bewapeningen, de mi- itair-politieke betrekkingen tusschen Frankrijk en de nieuwe Oost-Europeesche staten en zien ze ach ter de militaire politiek van Frankrijk niet zoo zeer het verlangen tot waarborging der eigen veiligheid, maar het streven naar de hegemonie in Europa. MacDonald zet verder op vriendschappelijken toon uiteen, dat men het algemeen met elkaar eens moet worden en dat de Volkenbond hierbij een: belangrijke rol kan spelen. Engeland en Frankrijk moeten het voor alles eens zijn. Poincaré is eveneens zeer vriendschappelijk en meent dat de Fransche wenschen voor veiligheid en schadevergoeding niet' in strijd zijn met het Engel- sche verlangen naar economisch herstel. Frankrijk heeft geen achterbaksche bedoelingen en Poincaré zegt dat geen enkele Franschman denkt aan annexa tie van Duitsch gebied. Het denkbeeld dat Frankrijk militaire maatregelen zo-u treffen tegen En geland, wijst Poincaré met beslistheid af. Voor den Volkenbond voelt Frankrijk veel, maar noemt niet Duitschland bij de staten die hierin moeten samenwerken. Dat is juist het verschil. Dat Engeland en Frankrijk voor alles moeten samen werken, daarover is Poincaré het eens. Veel is men o.i. met dit mooie gebaar niet opge schoten. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING, Uit New York, 1 Maart. Men meent thans, dat bij de ontploffing wel 30 personen zijn omgekomen. De Arnmonite Cy., welke het gebouw waar de ont ploffing is voorgevallen in huur had, vervaardigde kunstmeststoffen van de zware ontploffingsmiddelen uit niet-gebruikte granaten, die zij na den oorlog van de regeering had gekocht. EEN „DUITSCHE DAG" TE JENA, Met goedkeuring der Thuringsche regeering had gisteren de „Jungsturm" een „Duitschen Dag" irr Jena georganiseerd. Als sprekers waren Hindenburg, Mac- kensen en Von der Goltz aangekondigd. AReen Van der Goltz verscheen, die door een afdeeling der land's- po'litie aan het station werd ontvangen. De commu nisten hadden groote tegen-demonstraties voorbereid, die niettegenstaande de tegenmaatregelen der politie op verschillende plaatsen der stad tot ernstige bot singen leidden, waaTbij aan beide zijden gewonden vielen. Een groot aantal communisten werd door de politie gearresteerd en ontwapend, o.a. ook het eom- murJ»ti»ch« Ruktdaglid Zimmerman, die echter spoe dig weer werd vrijgelaten, daar hij zich op zijn im muniteit beriep. EEN GEHEIMZINNIGE ZIEKTE. In de Engelsche stad Bradford heerscht een ge heimzinnige ziekte, waarvan men den oorsprong nog niet kan vaststellen, doch die vermoedelijk aan ver giftiging is toe te schrijven. In een enkele straat zijn niet minder dan twintig personen aangetast. De ziekte openbaart zich door brakingen, gevolgd door ijlende koorts, die in verschillende gevallen zoo hevig is, dat de lijders naar het ziekenhuis moeten worden over gebracht HET AANTAL WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Volgens een verklaring van den rijksminister van arbeid bedraagt het aantal werkloozen thans vijf mil- lioen; het aantal van degenen, die van ondersteuning leven, 15 millioen. SPOORWEGONGELUK MET EEN BUURTTREIN BIJ PARIJS. Tengevolge van verkeerden wisselstand is het laat ste rijiuig van een buurttrein gederailleerd' bij het verlaten van het station St. Lazare. Twee personen zijn gedood, vijftien gekwetst, van wie twee ernstig. TWEESPALT ONDER DE DUITSCHE SOCIALIS- TEN. Uit Berlijn, 3 Maart Gisteren is het congres der soc.-de;n. voor Groot Berlijn en het aangrenzende Teltow Beeskow gehouden, in welke beide districten de radicale richting de overhand had. Deze heeft doorgezet, dat Heimann en Bernstein, door het par tijbestuur aanbevolen om bovenaan den lijst ge plaatst te worden voor de Rijk&dagverkiezingen, ver vangen werden door de gewezen onafhankel ijken Chrispien en Zubiel. Hierop ontstond kabaal en scheldpartijen, met het gevolg, dat alle candidaten die tot de vroegere soc. deern, partij hebben behoord zich terugtrokken. Toen de partijvoorzitter Ditmann tot vrede maande, werd hij overschreeuwd. Voorts werd temidden der verwarring een protest aan partijbestuur tegen de candidaatstelüng van Nos- ke aangenomen. Dit is kenschetsend voor de twee dracht in den boezem der sociaal-democratie. Som migen spraken reeds van een nieuwe splitsing. SNEEUWSTORM IN ENGELAND. Over het noorden van Engeland heeft Zaterdag een felle sneeuwstorm gewoed, terwijl over het Zuiden des lands bij helderen Zonneschijn alles in opgewaai de stofwolken gehuld werd. In Schotland en hefc Noorden van Engeland ble ven vele treinen in de sneeuw steken en de reizigers moesten soms den heelen nacht in den trein door brengen. In de streken waar de boeren schapen fok ken. is men zeer bezorgd voor de kudden. In Aberdeenshire zijn een diligence, die met paar den bespannen was, en een autobus omgewaaid (zonder nadeel voor de passagiers, gelukkig). Het hoofd te Grimsby werd door een stuurloos schip geramd en bij Peterhead araakte een oude krui ser op drift. In, Inverness lag de sneeuw van zes tot twaalf voet dik. Niet alleen zijn overal veel lammeren omgekomen, maar in de hoenderparken in Yorkshire is ook een groote sterfte onder de vroeg uitgebroede kuikens voorgekomen. LLOYD GEORGE AAN HET WOORD. Reuter meldt d.d. gisteren uit Londen, dat Lloyd George in een te West-Hartlepool uitgesproken rede er op heeft aangedrongen, de arbeiders-re- geerlng met geduld en welwillendheid te bejegenen. De fouten, tot dusver door die regeering begaan, zijn in hoofdzaak fouten uit onervarenheid geweest. Lloyd George voegde er aan toe: ,Xaat hen maar eens een tijdje achter den ploeg loopen; spoedig zullen zij spierpijn in den rug krijgen en een ver moeid gemoed hebben; maar zij zullen heel veel heb ben geleerd." OMGEKOMEN. Te Norden (Oostfriesland) kwam Vrijdagmorgen de tijding dat een stoomschip met bemanning, ter vi&chvangst bij IJsland, was verongelukt 5 ingeze tenen uit Norden zijn omgekomen. De volgende week hbpen we te zien, of er nog lel» ta doen valt tegen deze ziekte, die de practijk kent onder den naam van „het vuur". De Con.tr. bxL Plantenz. dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. ALKMAAR, 3 Maart 1924. Peren f32 a 37. Roode kool f 12.90 a 21.90. Gele kool f15 a 20.70. Wortelen f4.50 a 6.10. Uien f 10.50 a 13.10, alles per 100 Kg. Boerenkool f3.80 a 4.30 per 100 stuks. Spruiten f 35 a 60, por 100 Kg. WARMENHUlZEN, 3 Maart 1924. Roode koolle soort f 17.30 a 20.10, 2e soort f 16.80 a 17.10, uitschot f9.. Gele kool, le soort f 19.70. Witte kool, le soort f9 a 11.20, 2e soort f7.80 a 10.10, 2e soort f7.80 a 10.10, uitschot f3.90 a 4. Aanvoer: 30345 Kg. roode kool, 500 Kg. gele kool, j 33745 Kg. witte kool, NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 3 Maart 1924. Grove uien f 12.60 a 13.70, drie- lingen f 13.30 a 13.90. Roode kool f 16.90 a 21.30, 1 doorschot f16 a 17.80. Gele kool f 16.20 a 20.70. Doenseho witte f 9.40 a 11.40, doorschot f 8.20 a 11.10, allee per 100 Kg. Aanvoer op 1 Maart: 3600 Kg. aien. 58800 Kg. roode kool, 23300 Kg. gele kool, 91700 Kg. D. witte. LANGENDIJKER GROENDEN VEILING. 3 Maart 1924. Wortelen f5.40 a 6. Roode kool, le«s oort f 17.80 a 21.39, 2e soort f7.70 a 10.70, Gele kool, le soort f 18 a 22.10, 2e soort f 16.80 a 17. Witte kool, le soort f9.80 a 12. Uien f 12.50 a 13, drielingen f 14.80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 1950 Kg. wortelen, 31400 Eg. roode kool, 33200 Kg. gele kool, 49400 Kg. witte kool, 3700 Kg. PLANTENZIEKTENLEER. 86. Tuipenzlekten. Aangezien de tulpenteelt zich in Noordhollands Noorderkwartier steeds meer uitbreidt de 'laatste ja ren, zal het niet kwaad zijn over de ziekten van dit gewas eens iets te schrijven. Gelukkig is het geen groot aantal ziekten, dat te beschrijven valt; hoofdj- zakelijk zijn het er behalve de dierlijke vijanden, slechts een drietal, die de tulpencultuur bedreigen. Mede naar aanleiding van een vraag van A, te Zwaagdijk wil ik eerst iets zeggen over De BötrytiMlekte der tulpen, ■veroorzaakt door de zwam Botrytis parasitica. Deze kenmerkt zich gewoonlijk door de volgende ver schijnselen: Is een bol door deze ziekte stprk aange tast, dan blijft de scheut als hij een lengte bereikt heeft van ongeveer 10 c.M., in den groei steken, krijgt plakken, groeit krom en sterft ai. Dikwijls worden de bladeren, zonder dat zij zich ontplooien, in dit af stervingsproces betrokken. Bij zwakke infectie ziet men den scheut verder groeien en de ziekte bepaalt zich tot één blad. Ook komt 'het voor, dat de bollen nog bloeien, hoewel het gewas niet krachtig is. Soms is pas na den bloei aan een roodbruine ver kleuring van het loof waar te nemen, dat de bol door Bctry'is is aangetast. Het zwamdrad en weefsel der zwam woekert in den bol meer of minder ver door en vormt ten slotte, meestal aa"n de buitenste bolschubben en ook wel aan de stengels, 1—-2 c.M. groote, koolzwarte korstjes te vermis de zware korstjes die we wel eena op aard- appeiknoilen vinden) welke gemakkeyük van die, gevormd door Sclerotium tuliparum, zijn te onder scheiden. Meestal zijn zij eenigszins in het weefsel weggezonken en zitten er daardoor stevig aan vast. Door verzending van ballen, aan welker achuhben doze zwarte korstjes zijn vastgehecht, kan de ziekte gemakkelijk worden verbreid. Aldus kan men ook verklaren, dat de ziekte zoowat overal optreedt, waar de tulpencultuur van eenige beteekenis is. Niet alleen door de zwarte korstjes, maar ook door zaden (hporen) verbreidt zich de ziekte. In een vochtige omgeving vormt de zwam op de aangetaste organen, zaaddragers (sporendragers), die een groot aantal za den (sporen) voortbrengen. Deze worden door den wind gemakkelijk meegevoerd. Komen zij op een tul penblad terecht en is de atmospheer voldoende voch tig, dan ontkiemen zij. De zwamdraden dringen dé weefsels binnen en op de bladeren ontstaan grijsgele vleKken, die grooter worden en vervolgens afsterven. Op de zieke plekken groeit het blad niet door en daardoor krijgen de bladeren krommingen. Aantas ting van den stengel bestempelt de practijk wel met den naam „stengvuur". Vanuit de bladeren en den siengci kan het zwamdradenweefsel zich ook in den bol begeyen. Worden de levensvoorwaarden voor de zwam, minder gunstig, dan vormt zij op de stengels en bollen sclerotion (do reeds genoemde zwarte korst jes) vooral wat de bollen betreft op de buitenste dro- gi- schubben. Ook op de daaronder gelegen vleezige schubben worden de solerotien soms wel aangetroffen Eigenaardig is het, dat over het algemeen de oudere dikkere bollen meer lijden aan Botryti9 dan de klei nere. Dit verschijnsel doet zich vooral sterk voor by de variëteiten (soorten) Gele Prins en Prins van Oos tenrijk. Waaraan deze eigenaardigheid moet worden toegeschreven is nog niet opgehelderd. Overigens ia de eene variëteit veel vatbaarder dan de andere: Behalve de bovengenoemde kunnen we als vatbaar vermelden: Proserpina, La Candeur, Keizerskroon, La Preaieuae en La Retna. U0II. ALKMAAR, 3 Maart 1924. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 17 koeien en ossen f240460, 6 vette kal veren f80160. p. ned. pond f 1.401.80, 282 nuch' tere kalveren xlO32, 1 vet schaap f 40, 467 vette varkens p. ned. pond f 0.640.80. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 350 vette koeien le kw. f 1.201.35. 2e kw. fl 1.15, 3e kw. f0.851, 90 melk- en kalfkoeien f350 500, 54 vette kalveren 2e kw. fl.101.15, 3e kw. fl1.10, 162 nucht. kalveren f1626, 17 schapen f 4555, 562 vette varkens le kw. f 0.890.91, 2e en 3e kw. f 0.86—0.88, Overz. en Geldersche f 0.89 tot 0.91, 36 paarden f150350. WARMENHUlZEN, 1 Maart. Roode kool, le soort f 17 a 20.10, idem 2e soort f 16.40 a 17.30, idem uitschot f6.90 a 12.30, gele kool f 16 a 20,10, idem uitschot f 12, witte kool f 9.70 a 11,30 idem 2e soort f 9 60 a 10. idem uitschot f 4 a 4.50, nep, drielingen f 14, uien f 13.10. peen f 6 30 a 6.50. Aanvoer: 24550 Kg. roode kool, 3510 Kg. gele kool, 50260 Kg. witte kool, 380 Kg. uien, 3175 Kg. peen. ALKMAAR. 1 Maart. Op do heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 4 paarden f200-—550, 7 koeien en ossen f275 tot f 475. 237 nucht. kalveren f 12—28, 200 vette schapen f 1228, 7 mag. varkens f 24—28. 67 biggen, 10 w. f 8 tot f 22, 3 bokken en geiten f 413. Roterprijs van heden: le soort f.120—1.32K, 2e soort f 1.10—1.15, kipeieren f 78, eendeieren f 6. Reclames. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Fosters Maagpallen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op. regelt de vloeiing aer gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bfoed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig vereuikerde pillen f0.65j m apotheken en drogistzaken. VRIEND FRITS. Dit békende en al jaren gespeelde succes-stuk van Erckmann Chatrian ging Zaterdagavond in de zaal van den heer Zwaag. En de groote attractie was dit- maal het wederoptred'eni van onzen grooten tooneel' speler Louis Bouwmeester na zijn ziekte. De altijd jonge oudé heeft ook ditmaal ons weer verbaasd door zijn onverwoestbare kracht. Wel be woog hij zich wat moeilijk, door het auto-ongeval, maar anders was het nog de groote Louis. Zijn uit beelding van dén ouden sympathieken Rebbe was weer geheel è.f; en in alle opzichten welverzorgd. Hij vul- T de het tooneel en stak hoog boven zijn omgeving uit a en juist dat bracht dë onvolkomenheid van de ande- ren zoo scherp naar voren. s Vriend Frits is een, zooals gezegd, zeer sympathiek jj stuk, maar men moet het in fijnen toon weten te houden. Niet jagen naar grof effect, niet dik-doen a enz. dén is de stemming er uit. En jammer ge noes jj was deze Zaterdagavond zoo dikwijls verloren. Maai j als de oude Rebbé er was, dan vergat men dat an dere, dat niet mooi was en genoot volop van die zoo e fijne trekjes van dat mooie stille spel, alles zoo vol tintelend leven. Een enthousiast applaus heeft Bouwmeester tel kens gehuldigd. ANDERE BESTEMMING. Als onverhoopt het kantongerecht hier wordt op geheven, zal in het gebouw, naar men ons meedeel de, het kantoor der directie belastingen en accijnzei worden gevestigd. VERSLECHTERING VAN HET ONDERWIJS. Zondag 2 Maart hield de afd. Schagen van het Ne dorl. Onderw. Genootschap een spoedvergadering te: t bespreking van bovengenoemd onderwerp. Beslotei werd tegen Donderdagavond 8 uur in- De Posthoon een vergadering te beleggen van afgevaardigden van de besturen der corporaties, die voor een paar jaai een Schager comité vormden ter bestrijding van d toen door de regeering voorgenomen verslechtering van het lager onderwijs. ST. PANCRAS. Vrono vierde Zondag 1 Maart feest met alle wef kende leden, leden van 't Bestuur, van de elftalcom missie, aandeelhouders en enikele genoodigden dn 1 café „De Driesprong". Do zaal was aardig versierd en bij het aanvangsutf geheel bezet. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opende d« bijeenkomst met een hartelijk welkom. Hij vond 1 aangenaam zooveel bekende gezichten van 't voetbal veld te zien. Hij verheugde zich er over, dat Vrone ifl 4 A 't hoogst staat en hoopte, dat dit 000 mocht blij ven en uitte de wensch .dat de feestavond een feee tel ijk verloop mocht hebben. Hierna -werd een groote program van niet minde! dan 26 nummers afgewerkt, 't Eerste nummer wa«' Terug 4n Holland, en zoo .in bonte rij stukje zang, mu ziek of declamatie, 't Liep vlot van stapel en tod werd het vrij laat. Een der aardigste was: 't A.B.C. enz. van den voof zitter. getiteld Spotternij of Sotternij?, waarin menif lid een veer moest laten, zoo dat b.v. op den keep# R is ons Reintje, Hij staat klaar als een schiet. Hi jast er alle ballen uit, want zenuwen heeft hij niet terwijl van de aandeelhouders gezongen werd: A 2# de aandeelhouders. Die hielpen Vrone trouw. Ze dok ten hun lieve centen, En rente kregen ze louw. Zoo had dit feest een prettig verloop en mocht voorzitter met groote voldoening bij 't sluiten er (f wijzen, dat Vrone gezellig had feestgevierd. an dll in te da vir da pr; wa eer la r ha: h<-.; bel lac! oua ont T rna< heb scIK cp als

Schager Courant | 1924 | | pagina 6