fiinnenlandsch Nieuws. Uit en Voor de Pers. Burgerlijke Stand. Reclames. zooals die door de vroegere Mohammedaansche ge leerden zijn geïnterpreteerd en tot een stelsel van Wel ls waar wil de overlevering, dat de Profeet Mohammed gezegd heeft, dat met de verandering- der tijden moet worden rekening gehouden, doen dit kan altijd toch nog maar tot op zekere hoogte gelden, wanneer de Koran ondubbelzinnige uit spraken geeft, zijn die niet zoo ruaar op zijde te zetten. Ten aanzien van de polygamie nu is de Koran zoo duidelijk als men maar kan wenschen. „Huwt dan met wat u aanstaat van de„ vrouwen, twee, drie of vier; vreest gij echter haar niet het haar toeko mende te kunnen geven, dan ééne of dat wat uw rechterhand bezit (d.i., een slavin".) Hoe oorspron kelijk deze bepaling in den Koran gekomen is, doet hier niet ter zake; in ieder geval vond zij haar oorsprong in de maatschappelijke verhoudingen van de plaats en den tijd, waarin Mohammed leef de. En zij heeft tot gevolg gehad, dat tot heden ten dage toe bij alle volken, die den Islam belijden, de zedeloor het veel-vrouwenstel aanvaard heeft. "Ook dus bü de Turken, die in hart en nieren de cultuur van den Islam in zioh hebben opgenomen. Intusschen heeft de loop der maatschappelijke ont wikkeling in Turkije langzamerhand tengevolge gehad, dat het voorkomen van polygamie hoe lam ger hoe zeldzamer werd. Ongetwijfeld heeft "hierbij ae economische factor een groote rol gespeeld, daar in ae meeste standen het onderhouden van meer dan één vrouw voor do mannen te waar was go- worden; alleen in de kringen der vorsten en aan zienlijken kon men zich nog veroorloven er groote harems op nu te houden. Anderzijds was ook juist bij de alferbehoeftigste klasse, die der kleine boe ren, de mogelijkheid en wenschcly'kheid van veel wijverij blijven bestaan, daar hier iedere vrouw een arbeidskracht meer was voor de verwerving van het dagclijksch brood en deze arme lieden te vens zoo weinig eisohen aan het leven stelden, dat het grootero bezwaar om meer dan een vrouw te onderhouden niet meer behoefde mede te télléii. Maar naast de economische facotren heeft ook het binnendringen van de opvatting-en onzer christelijke moraal gedurende de negentiende eeuw grooten invloed uitgeoefend. Die opvattingen gaven den Turken een geheel anderen kijk op het familieleven; dan zij tot nu toe hadden gehad. De oudere moraal van den Islam kende geen familieleven; dat ge deelte van het leven van een man, dat zich achter de gesloten deuren van zijn harem afspeelde, werd door de conventie genegeerd; kwam men er in den dagelijksehen omgang over te spreken, dan was het goede toon om door omschrijvingen en zijdelmgsche toespelingen de tot iemands gezin behoorende per sonen aan te duiden, alsof het iets was, waarvoor mon zich eigenlijk diende te schamen. Geen wonder dus, dat de Mohammedaansche vrouw in het sociale leven een quantité négligeable was geworden. Deze toestand is al'sedert lang geen regel moer bij een zeer groot deel der tegenwoordige Turken. De steeds verder voortschrijdende monogram ie heeft ook hen de vreugde van een huiselijken haard •loeren waardeeren en het gewicht van net familie leven voor de ontwikkeling der maatschappij loe ren inzien. Tot nu toe had echter nog geen over heid eraan gedacht op dit gebied regelend, wet gevend in te grijpen, zooals dat in de Christelijke binden al lang gebeurd is. De eerste maal dat een boring is gedaan om het familierecht in Turkije te reglementeeren, was in 1917. Toen heeft de Jong-Turksche regeermg een regelement uitgevaardigd, waarin de overheid zeke re voorschiften gaf omtrent de bekwaamheid om een huwelijk aan te gaan, omtrent de huwe lijkssluiting, den bruidsschat en de scheiding. In het algemeen was dit reglement evenwel slechts een bevestiging van hetgeen de handboeken der Heilige Wet leerden. Do bevoegdheid om vier vrouwen te hebben, liet dit reglement onaangetast; zoo wordt onder do beletselen voor een man om oen huwelijk aan te gaan genoemd het geval, dat hij steeds vier vrouwen heeft. Op éen punt wordt een ter afgeweken van de Heilige Wet: oen vrouw, die van haar man gescheiden is, daarna met oen ander in het huwelijk treedt en ook van dezen ge scheiden wordt, mag daarna met haar eersten man geen huwelijk meer aangaan. Dit druischt lijn recht in tegen het Mohammedaansche recht, dat juist een tweede huwelijk met den eersten man veroorlooft wanneer de vrouw in dien tusschen fcud de echtgenoote van een ander is geweest, welk laatste voorschrift dikwijls aanleiding heeft gege ven tot het misbruik van een schijnhuwelijk. Gezien het conservatisme, waarvan reeds sprake, mocht dit door de JonspTurksche. regeering uitge vaardigde reglement zich allerminst in de alge- meene sympathie verheiigon; zoodra na den wapen stilstand van 2 Nov. 1918 die regeenng gevallen was, is hét dan ook nyeer ingetrokken en bleet alles bii het oude. Nu heeft in Januari van dit jaar de vooruitstre vende regeering van Angora de zaak weer ter hand genomen. Zij wil een huwelijkswetgeving invoeren die in hoofdzaak gelijkt op die van 1917, doch blijk baar is uitgewerkt door meer conservatieve elemem ten Er is ech.tcr een sterke, vooruitstrevende panty onder de Turken, die geen genoegen neemtmet die reglementatie en die met name verlangt, dat het nieuwe reglement de polygamie eenvoudig zal ver bieden. Voor Turkscho opvattingen zou dit een ongehoorde innovatie zijn, hoezeer ook de praktyk zien reeds aan het monogame stelsel heelt gewend. Do radicalen storen zich echter aan geen traditie meer. Onder hen bevinden zich vele vrouwen, waar- Van sommige door ingezonden stukken in de bladen aan hun gevoelens lucht geven. Als men zoo leest wat zy te zeggen hebben, kan men haar Jteen onge lijk geven. Zy bezweren de afgevaardigden in de dat zelfde moment was ik zoo met haar vertrouwd, alsof ze met me geboren was. Ik weet 'dat ik' Tatjana Nikolajefna graag ongelukkig had gemaakt en dat Ik eerst alle andere middelen heb overdacht, daar ik als arts altijd tegen cmnoodig» wreedheden was. Gebruik makende van mijn invloed op Aïexis dacht ik hem te laten verlieven op andere vrouwen, of hem tot dronkaard te maken ihij had «er aanleg toe maar al die middelen vond! ik ondeugdelijk. Boven dien zou Tatjana de sflimste middelen aanwenden om gélukkig te blijven; hem zelfs aan vreemde vrouwen gunnen., zijn dronkemanspraatjes aanhooren en zijn dronkcmansliefkoozingen verdragen. Er zijn zulke slavenzielen. En als slaaf kunnen zij niet begrijpen de krachten, die niet van den meester zijn. Verstan dige, goede talentvolle vrouwen zijn er geweest, maar de wereld heeft er nooit rechtvaardige gezien en zal ze ook nooit zien. I beken openhartig, niet om een onnoodig gun stig oordeel, maar om te toonen, hoe recht en nor maal de weg was, waarop ik tot 't besluit kwam, dat ik tamelijk lang geworsteld heb mot medelijden voor den man, dien ik ter dood veroordeelde. Ik schrok terug voor zijn doodsangst en om die seconden van lijden nis zijn schedel gebroken werd. Ik was ook bang voor mijn eigen leven. Ik weet niet of U dat be grijpt. In het handig werkende, levende organisme is oen bijzondere schoonheid, en de dood is evenals ziekte voor alles wanstaltigheid. Ik herinner me nog nauwkeurig, dat, toen ik de colleges op de universi teit zou eindigen, mij eens een mooie, jonge hond, met schoon gevormde, sterke leden, in de handen viel en hoeveel inspanning 't mij kostte, hem de huid af te stroopen, zooals de proef 't eischte. En lang daarna -was me nog onaangenaam eraan te den ken. En was Alexis niet zoo ziekelijk en zwak ge weest, dan weet Ik niet of 'k hem wel gedoodf zou heb ben. Van zijn mooien kop spijt het me nog. Zegt U, dat, als t U belieft, ook aan Tatjana Nikolajefna. Zijn kop was zoo mooi, zoo mooi. Leelijk alleen wa ren zijn ïogen, bleek, zonder glans en energie. groote nationale vergadering het oude stelsel van een totaal verwoest familieleven toch niet te besten digen en daarmede indirect het doodvonnis van de Turksche natie te teekenen. De volksverte genwoordigers moeten meer dan eenig ander insti tuut het gewicht van het gezinsleven noogschattein. Een der inzendsters betoogt verder, dat het feit, dat Mohammed vier vrouwenf "toestond, geenszins een belemmering behoeft te zyn voor het verbie den der polygamie, want dat uit den Koran zelf blijkt, dat de profeet eigenlijk die ellendige zede geheel had willen afschaffen door aan het hebben van vier vrouwen allèrlei bijna onvervulbare voor waarden te verbinden, zooals het geheel en al ver vullen van zyn godsdienstige verplichtingen. Nog over andere punten wordt met bezorgdheid gespro ken, zoo over het gerucht, dat het nieuwe ontwerp als huwbare leeftijd voor vrouwen dien van negen jaar zou hebben bepaald en voor mannen, veertien jaar (in het reglement van 1917 waren die cijfers respectievelijk 17 en 18). Zulk een bepaling kan in den tegenwoordigen tijd niet anders aan belachelijk en absurd worden genoemd. ENKELE CIJFERS. De New-Yonksch© correspondent der N.R.Crt. schrijft: Volgens het jaarlijksche medische rapport zijn 240 kinderen tusschen de vijf en tien jaar oud gedood dcor autoanobielongevallen in de stad New York in 1923. 370 menschen stierven tengevolge van !het ge bruik van alcohol, terwijl onder het aantal dooden als een gevolg van misdaad, geweld en ongelukken 15 menschen zijn begrepen, die gedood zijn door poli tiebeambten in de uitoefening van bun plicht. Er had den 3G3 moorden plaats en 1234 personen vonden den dood door ongelukken op straat. Automobiel-onge lukken kostten het leven aan 36 personen, en 71 menschen stierven aan kwetsuren opgeloopert bij spoorwegongelukken. Het bureau van den hoofdin specteur van den medlschen dienst behandelde 12.075 gevallen, waarvan 5.206 sterfgevallen dloor gewelda- dige oorzaak waren. 126 menschen vonden den dood door een revolver- schoi, vier door worging, een door vergiftiging, een door brandwonden, zes dloor gasverstikking. Een per soon werd gedood door een val uit een venster in de „Bromx" en een door overstrooming te Queens. Er waren acht gevallen van kindermoord. Het aantal lijkschouwingen in verband met moorden was 285. In negen gevallen hadden' moorden plaats in verband met zelfmoorden. Negen en twintig moorden werden opgegeven onder de negers'en drie ondeai het gele ras. Elf mannen doodden hun vrouwen en twee vrouwen doodden hare mannen. Twee personen werden dood geschoten door een ongelukkig toeval en gedood dioor kinderen. Van de 879 gevallen van zelfmoord werden 334 ge ploegd door gasverstikking. Het zelfde aantal geval len van zelfmoord \Nxrdt opgegeven voor liedien die zich het leven benamen door te springen van hoog© gebouwen en voor hen die zichzelf doodden door een revolver, namelijk 123. 126 zelfmoorden hadden plaats door verdrinking, 112 menschen maakten een einde aan hun leven door ophanging. 57 personen zochten den dood door vergiftiging. Het aantal dooden tengevolge van ongelukken op straat kan als volgt worden samengevat: «door pas sagiersauto's 497, door vrachtauto's 355, dioor andere straatvoertuigen 26, door onder- en bovengrondsche treinen 55. IMMIGRATIE IN DE VER. STATEN. Uit Washington, 5 Mrt. Het Bondsgerechtshof alhier heeft beslist, dat echtgenooten en minder jarige kinderen van de inde Ver. Staten wonende vreemdelingen niet kunnen worden toegelaten bo ven de vastgestelde quota, tenzij bewezen kan wor den, dat de in de Ver. Staten woonachtige vreem deling was getrouwd gedurende een tijdelijke af wezigheid buitenslands. Dit besluit maakt opeens een eind aan het bin nenkomen van vele immigranten-vrouwen en -kin deren, die tot nu toe vrij werden binnengelaten. DE VERDACHTE VEEZIEKTE IN DRENTE. Prof. De Blieck, uit Utrecht, en prof. Remmelts, uit 's-Gravenhage, hebben het onderzoek naar den aard der verdachte veeziekte voortgezet. Zij hebben twee verdachte dieren aangekocht en doen slachten, maar de sectie leverde geen nadere bijzonderheden op. Het wachten zal dus blijven op het bloed<uid££» zoek der verdachte dieren in Utrecht, waarvan nog geen resultaten' bekend zijn. Van belang is alleen de mededeeling, dat de klinische waarnemingen \an de practiseerende dierenartsen, dr. Van Staal en Van Rosmalen, in de laatste dagen niet meer wijzen in dfe richting van de gevreesde longziekte. Het is vol strekt niet onmogelijk, dat het eindonderzoek ean het licht zal 'brengen, dat een enkel dier de ver schijnselen dezer ziekte heeft vertoond, maar dat de óverige ziektegevallen gewone longonsteking be troffen (zooals trouwens in veel gevallen reeds po sitief is vastgesteld). VERKEERDE BERGPLAATS. Een jongen te Woubrugge, die vier 'briefjes van f100 moest wegbrengen, was zoo onvoorzichtig deze in de klep van zijn pet op te bergen. Door een plot- selingcn rukwind Vloog dze hem' evenwel van het hoofd, waardoor de vier bankbiljetten „naar de vier winden verstrooid werden". Hij slaagde er gelukkig in ©r drie terug te vindien; het vietnde echter moet nóg gevonden worden! EEN WAARSCHUWING VAN DEN BURGEMEES TER VAN GRONINGEN. Do burgemeester van Groningen heeft aan de ver schillende boekhandelaren daar ter stede een cir culaire gezonden van den volgenden inhoud: „Dezer dagen bereikte mij de klacht, dat door jon- Ik zou Alexis ook niet gedood hebben als de eri-, tici gelijk hadden gehad en hij inderdaad een zeer begaafde, degelijke letterkundige geweest was. Het 'leven is zóó donker en heeft op zijn weg talenten zóó noodfg om voor te lichten dat ieder van hen bewaard moet worden als een edelsteen, om 't bestaan van duizenden nuttelooze en vunze wezens te recht vaardigen. Het is hier niet de plaats voor een beoordeeling zyner werken. Leest eens de meest geruchtma kende ervan en U zult zien, dat zy niet noodig zyn voor'fc leven. Noodig zijn ze en interessant voor hon derden vadsige wezens, die afleiding zoeken. Maar koor 't leven niet, niet voor ons, die net trachten te ontraadselen. In deze tijden, nu een schrijver 'door do kracht zijner gedachten iets nieuws moet schep pen, beschreef hy het afgezaagde en poogde zelfs niet 's levens geheimen nader te komen. De eenigsté zijner vertellingen, die mij bevalt, waarin hij raakt het gebied van 't ongewetene is „Het Geheim", maar zü is een uitzondering. En 't ergste is, dat Alexis blijkbaar uitstekend begon, maar door 't geluk zijn laatste tanden verloor, om 't leven aan te bijten en te kraken. Zelf sprak hij niet zelden met mij over zyn twfel en ik zag dat deze gegrondt was; duidelijk en in bijzonderheden heb ik plan nen. voor zyn literairen arbeid uitgewerkt. Zyn vurige bewonderaars kunnen gerust, zyn: er was niet» nieuws en degelijks in. Van allen die ver trouwelijk met hem verkeerden', zag alleen zijn vrouw het verval van zyn talent niet en zou het ook nooit gezien hebben. En weet U waarom niet? Zij las nooit iets van haar man en als ik poogde haar eenigszins de oogen te openen, schnld ze me kort weg voor deugniet. "En als zo overtuigd was, dat wo alleen waren, zei ze: „Gij kunt hem iets anders niet vergeven. „Wat dan?" „D&fc hij mijn man is en ik van hom houd. Als Alexis voor U niet de genegenheid voelde,..." gelui, die leerling zijn Tan de inrichtingen van Mid delbaar Onderwijs te dezer stede, dikwijls boeken worden besteld op naam en op rekening van hun vader, welke boeken zij niet noodig hel/ben of reeds bezitten, waardoor zij in de gelegenheid zijn door verkoop van deze nieuwe boeken aan zakgeld te ko men. Al is het waar, dat dergelijke praktijken al tijd wel zijn voorgekomen, in den laatsten tijd is dit kwaad zóó voortgewoekerd, speciaal door jonge lui, wier ouders niet zóó financieel-krachtig zijn en moeilijk in staat zijn de gevolgen van de door hun zoons gepleegde handelingen te dragen, dat het mij gewenscht voorkomt daarop bijzondere aandacht te vestigen. Gebleken is, dat er te dezer stede hande laren in tweedehands boeken zijn, die er niet tegen opzien deze nieuwe boeken tegen zeer gereduceerden prijs op te koopen. Tegen dezen zullen de meest scherpe maatregelen worden genomen. Tegelijk echter doe ik een beroep op u om mede te werken tot uitroeiing van dit kwaad, door geen boeken te leveren aan jongelui, als ook maar eenigs zins twijfel bestaat, aan de eerlijkheid der bestelling, hetgeen zal kunnen worden gecontroleerd, door in dergelijke gevallen een bewijsje van den vader te eischen of door de boekon niet aan de jongelui mee te geven, maar aan het adres van den vader te be zorgen." PRINS HENDRIK IN SPANJE. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen telegram is Hr. Ms. Heemskerck, mét den Prins der Nederlanden aan, boord', Donderdagmorgen te BaTcelona aangekomen. Havas seint uit Barcelona: Donderdagmorgen om 9 uur is de Nederlandsche kn iser van Heemskerck, aan tuord' waarvan zich Prins Hendrik bevindt, in de haven aangeko men. De prins is ontvangen door den adjudant van den koning, luitenant-kolonel Pedro Obregon, die hem gedurende zijn verblijf in Spanje zal vergezel len en den Nederlandschen gezant, die daartoe uit Madrid was overgekomen. Daar dei reis een onoffi cieel karakter draagt, had de prins de autoriteiten verzocht, zich niet naar den aanlegsteiger te begeven. Voor den maaltijd heeft de prins in het rijtuig van het stadhuis, dat de burgemeester, luitenant-kolonel van den generalen staf Alvarez de la Campa te zijner beschikking had gesteld, een rijtoer door eenige wij ken van de stad gemaakt. Vanmiddag zal hij de mu sea bezoekefi en morgen een uitstapje maken naar het klooster Mont-Serat. 't Avonds zal hij aanzitten aan een intiem en maaltijd, aangebodén door de Ne derlandsche kolonie te Barcelona. Zaterdagavond zal de prins naar Madrid vertrek ken, v/aar hij een bezoek zal brengen aan de Konimk- 1 ijko familie. Vervolgens zal bij nog eenige Spaan- sche sleden bezoeken en zich eindelijk weer voor Nederland inschepen. POST EN TRAM. 1 Naar de Tel. verneemt, wordien thans tusschen' de direct Je der posterijen en het gemeentebestuur van Amsterdam onderhandelingen gevoerd met het doel, de trams, die voorzien zijn van brievenbusjes, ook ta doen stoppen bij de haltes, als er geen trampassa giers staan, doch wanneer iemand een brief wil pos ten. Deze onderhandelingen hebben veel kans van slagen. Het rijk zou dan voor het arbeidsloon voor het schoonmaken der busjes in de remises en voor het verhangen der busjes, een kleine vergoeding ge ven Tot dusver heeft de gemeentetram, waar het een proef gold. de busjes gratis vervoerd. DAT LIEP MIS. Gistermiddag vervoegde zich in den sigarenwinkel van Hillen op de Groenmarkt te 's Gravenhage een persoon die na wat gekocht te hebben een biljet van f300 ter wisseling aanbood'. Hij poogde echter toen hij het wisselgeld ontvangen had, zich met dat geld èn het biljet uit, de voeten te maken. De chef sprong over de toonbank den dief achterna. Het werd een wilde jacht door Hoogstraat, Nobelstraat en Juffrouw Idastraat. waar de dief een fietsenwinkel in Vluchtte Toen de eigenaar bem de deur uitzette, viel hij in banden van een agent van politie, die inmiddels aan do jacht had deelgenomen, waarna bij naar het poli tiebureau aan de Groenmarkt vervoerd' werd. Het bleek te zijn de 28_jarige Hollandsche handelsreiziger W. J. de P.. wonende in Parija Hij ié teer beschikking van den commissaris gesteld. WAT EENZIJDIG? De (A.R.) Rotterdammen schrijft: Door de Ministers van Financiën en van Arbeid wérd! een commissie ingesteld die een onderzoek zal hebben in te stellen' naar d'e financiën van enkele groote Rijksdiensten, zooals: Rijksverzekeringsbank, Pensioenfonds, Rijkspostspaarbank en dergelijke. Ook de vraag of de belegging van de groote geldsommen dezer instellingen door een centralen beleggingsdienst zal moeten geschiedén. zal aan de commissie ter be oordeeling worden gegeven. Eerste krachten uit de kringen van hoofdambtena ren en directeuren van bovengenoemde Rijksdien sten werden in deze commissie benoemd. Alle' man nen ter zake kundig en genietend een groote reputatie van deskundigheid. Toch valt één ding ons op. En wel dit, dat voor deze. commissie uitsluitend' leden in d'e ambtenaars kringen werden gezocht, terwijl het particuliere be drijf volkomen wordt genegeerd. Geldbelegging is toch steeds een zaak, die twee zij- den heeft en van belang is, zoowel voor de beleggen de partij als voor haar, die gaarne een deel d.e»r te beleggen gelden zou ontvangen. Was het dan niet wenschelijk geweest, dat ook een andere vertegenwoordiger van het hypotheekbank wezen, van het grootbankbedrijf enz. in deze commis sie ware opgenomen? Afle zaken dienen toch van twee zijd!en te worden bezien, wil men niet aanleiding geven tot de hierbo ven staande vraag? Zy aarzelde en ik voorkwam haar, door haar ge dachte te beëindigen: „Zoudt ge my verjagen?" In haar oogen schitterde de lacht, maar ze zei lang zaam, met eeu schuldeloos glimlachje om de lippen: „Neen. Ik zou U laten voor wat U was". Nooit heb ik door eenig gebaar of woord laten merken, dat myn liefde voor haar niet gedoofd was. Maar nu dacht ik: „Zooveel te boter, als zy 't zich bewust wordt." De daad, het leven te ontnemen aan een menseh, schrikte me niet terug. 11^ wist, dat het een mis daad is, die door do wet streng gestraft wordt. Maar mén moet zeer kortzichtig zijn om niet te zien, dat bijna alle6 wat we doen misdaad is: 't zy voor God, pij" de geloovigen; 't zy voor de men schen; 't zy voor zioh zelven, bij dezulken als ik. En 't zou geen groote misdaad zijn geweest, als ik na erkend te hebben, dat het dooden van Alexis noodzakelijk was, die gedachte niet tot werkelijk heid had gemaakt.t Dat de menschen onderscheid maken tusschen kleine en groote misdaden en dood slag onder de groote rangschikken, heeft mii dan ook altijd een menscheïijke gewoonte-leugen toege schenen, een laffe poging om te ontkomen aan ^t inslaan 't voor eigen leven. En waA gewichtiger was dan alles, ook voor mij zelven was ik niet bang. Voor een moordenaar, een misdadiger, is 't vreeseliikste niet de politie, niet het gerecht, maar hjj zelf, zijn zenuwen, het mach tige protest van zijn heele wezen, ongevoed vol gens de maatsehanpelyke tradities. Herinnert D zich Raskolnikof, de zoo beklagenswaardig en zoo stompzinnige schipbreukeling op de levenszee? En zeer lang. zeer nauwgezet, heb ik stilgestaan by de vraag, die ik my zelf voorhield, wat er van mij zou worden na den moord. Ik zeg dit niet om eigen gemoedsrust te verzekeren dergelijke verze kering is> niet weggelpgd voor den denkenden menseh, die alle gobeurtelykheden voorziet maar na zorgvuldig alle gegevens uit mijn verleden ver- GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven godurende de maand Februari 1924. Geboren: Cornelis Johannes Petrus, zoon van Jo- hannes Tromp en van Catharina Petronella van Wissen. Trijntje, dochter van Klaas Zevenhuijzen cn van Maart je Dalenberg. Elizabeth Geertruida, dochter van Nicolaas Kaag en van Alida Maria Groot. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Spaans en Aagje.' van Lente. Overleden: Maria Peeterman, wed. van Cornelis Keizer, eerder van Volkert Krabman, 72 jaar. Jan Polle, echtgenoote van Catharina Stam, 65 jaar. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven, gedurende de maand, Februari 1924. Geboren: Cornélia Alidia, dochter van Cornelis Langedijk en van- Antje' Groot. Johannes Petrus, zoon van Petrus Oudeman en van Trijntje de Boer. Corne- lis, zoon van Simon Doorn en van Klazina Dekker. Trijntje Grietje, dochter van Jan Cornelis Knibbe en van NeeJtje Hoogland. Theoflorus, zoon van Theodo- rus Rood; en van Jantje Jonker. Petrus Johanfios. zoon van Reindert van) Langen en van Géertje Wes- ter. Adrianus Cornelis, zoon van Ario van Langen en van Antje Dekker. Dirk, zoon van Cornelis Swart en van Maartje Olij. Piet, zoon van Hermanus Wolfs winkel en ij0.n Kaatje Wijn. Marie, dochter van Pietor Meereboer en van Grietje Bossen. Koes. zoon van Ja- cob Bleeker en van Catharina Huibers. Overleden: Dirk* Brui jns, oud 56 jaren, echtgenoot van Aafje Weel Maartje Ottes.- oud' 73 jaar, echtge noote van Cornelis Verheus, wonende te Broek op Langendijk. Hendrik Koopman, ou'd 83 jaren, weduw- I naar van Agatha Kloet. Cornelis Doom, oud 10 da gen, zoon van Simon 'Doom en van Klaziné- Dekker. Helena Catharina Boots, oud 12 jaren, dochter van Pieter Boots en van Neeltje van Duin. Levenloos aangegeven kind van Einte Folkertsma en van Doet je Vellema. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1924. Geboren: Franciscus, zoon van Petrus Johannes Muileboom en Adriana Kramer. Klaas Cornelis, zoon van Pieter Swager en Aafje Nieuwland TW dorus Johannes, zoon van Jacobus Ligtliart en Aag je Doodem an. Maria, dochter van Pieter Dan en- I berg en Sigaberta Jong. Simon Wilhelmus, zoon j van Johannes Kuil boer en Anna Filmer. Jan, zoon f van Cornelis Fiym en Maria Spaans. Jan, zoon v«ii Jan Kant en Sy'tje Vader. Ondertrouwd en gehuwd geene. Overleden: Elizabeth Raatgers, oud 69 jaren, echt genoote. van Pieter Hoedjes. Anna Buter, oud G£ jaren, echtgenoote van Hendrik Kramer. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 15 tot en met 29 Febfuari 1924 Geboren geene. Overleden: Andries Martinus van Bergen, oud 65 jaren, echtgen. van Hendrika van der Heijden. Elizabeth Renooij, oud 83 jaren, weduwe van Cor- f neliö Nannes.(overleden te Oude Niedorp. Cornelis Klomp., oud 54 jaren, echtgen. van Trijntje Kort. j Ondertrouwd geene. Getrouwd: Hendrik Dam, oud 23 jaren te Hoog woud, met Trijntje Schuit, oud 20 jaren, to Sybe- karspel. Jan Leek, toud 28 jaren, to Alkmaar., met Johanna Stempelaar, oud 29 jaren, te Alkmaar, on langs te Hoogwoud. GEMEENTE SINT MAARTEN. Ingeschreven godurende de maand Februari 1924. Geboren: Arie, zoon van Cornelis Heneweer en Maartje Rus. Simon, zoon van Jan Schermer en Anna Jacoba de Boer. Ondertrouwd, getrouwd en overleden geene. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1924. Geboren: Jochem, zoon van Jan Bruinewoud en Corneiia van Nieuwen hoven. Ondertrouwd en getrouwd: Jan Kliffen te Broek op Langendyk en Johanna Gelder, alhiert Overleden: ReinJg-je Toepoel, oud 72 jaren, wo- duwe van Lippus van Nieuwenhoven, wonende to Schagen. Elizabeth Renooij, oud 83 jaren, weduwe van Cornelis Nannes. eerder van Jaoob Druif, wo nende te Hoogwoud. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht, van S. G. Boob' en Antje Bruin. Cornelis Pronk, oud 82 jaron, we duwnaar van Elizabeth Leijeu. Zelfs vrouwen klagen. Wy leven in een drukkenden 'ty'd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisisplint zijn aanbeland, waarop of hun gezond heid moet lijden of jsij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en ph'n in den rug zijn waarschuwin gen vvan opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gy hebt ge biedend rust, ontspanning en Irissche lucht meer leven8zonneschijn noodig. Overwerking strijdt met 'onze levenseischen; al t© vaak is zy de oorzaak va# nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle .eischen. Zij herstellen dé ongemakken 'en onrust, veroorzaakt door nierverschijnselen als urinaire kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rheu- matische pijnen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nierzand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatiek, nierwa- terzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h fl.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). i zameld te hebben, na rekening gehouden te hebben met de kracht van mijn wil, met de onverwoest bare sterkte mijner zenuwen, met myn diepe en oprechte verachting voor de gangbare moraal, kon ik aan een betrekkelijke zekerheid van den gun- stigen afloop der onderneming gelooven. Hier is 't niet overbodig, U een interessant feit uit mijn leven te vertellen. Eens ik was nog student van 't vijfde se mester stal ik 15 roebel van een vriend, die my volkomen vertrouwde en wien ik zei, dat de kassier zich vergist had in de berekening. Allen geloofden me. Het was meer dan eenvoudige dief stal, als wanneer een dervende neemt van een rijke; hier was misbruik van vertrouwen en wegno men van geld van oen hongerende, die bovendieïj vriend, .was en student fcn daarbij bedreven door iemand met middelen, (vandaar dat men my geloofde). U lijken waarschijnlijk die manie ren onsympathieker dan de moord door mij be gaan, is 'fc niet zoo? Maar ik herinner me, hoe opge wekt ik was, omdat ik dat zoo goed en handig had klaargespeeld en hoe recht in do oogen ik hen keek, die ik zoo vrijmoedig, brutaal zelfs, voorloog. Maar 't meest wekte myn trots, dat ik geen gewe- tensknaging voelde. En tot op den hüidigen dag denk ik met bijzonder genoegen aan t onnoodig overdadige middagmaal, waarop ik my zelf ver gastte, met smaak verorberde en betaalde met ge stolen geld. En voel ik nu misschien gewetenswroeging of Be rouw. In geenen deele. Ik "ben dreef te moede, zinneloos droef, als niemand •ter wereld. Mijn haren worden grijs. Maar dat is iets anders. Iets anders. Het vreeséliike, onverwachte, on waarschijnlijk in zijtn ontzettenden eenvoud Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 10