DERDE BLAD. Zie naar Engeland! Uit hef hart van Holland. DE GEDACHTE. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Zaterdag 8 Maart 1924. 67ste Jaargang. No. 7397. Wie de benauwenis voelt van de politieke atmos feer in Nederland, die begrijpt hoe het lands be lang in de verdrukking is tengevolge van de on waarachtige partijgroepeering, die sinds 1901 haar stempel heeft gedrukt op wetgeving en bestuur, moet wol vol bewondering zijn voor de breedheid van opvatting, die de leidende politici in Engeland be zielt. Tijdens den oorlog vormden een deel van de libe ralen met de conservatieven er een so<#t van na tionaal hloc, dat er in slaagde den oorlog te win nen en tè financieren. Al spoedjg na den oorlog viel dit gelegenheidsbloc uiteen ,de gesplitste libe ralen vereenigden zich weer en het parlement be stond weer in hoofdzaak uit vertegenwoordigers der drie groote partijen. De conservatieven alleen beschikten over de meerderheid en vormden de re geering. Maar nauwelijks repte de regeering van protec tie ter bestrijding van de werkloosheid of de roep om verkiezingen weerklonk? Neen, de re- gcering, die zonder protectie als programpunt in zee was gegaan, voelde zich verplicht do kiezers te raadplegen, een correcte opvatting van constituti- oneelo verplichtingen, die men in Engeland van zelf sprekend acht, maar die in. ons land zelfs niet wordt nagevolgd. De verkiezingen, die volgden, brachten de conser vatieven in de minderheid en zoodra uit een parle- ments-votum bleek,, dat de regeering niet meer over eene meerderheid beschikte, trad zij af. Drie dagen later was er een nieuw ministerie uit de Labour- party. Geen gekonkel over samenwerking van twee der drie groote partijen, geen onmachtsverklaringen van partijen, die niet over eene meerderheid beschikken, maar de grootste der partijen, die oppositie waren geweest, nam de regeeringsverantwoordelijkheid op zich. Dit alles gebeurde, alsof het vanzelf sprekend was en dit, ofschoón er geen precedent was. Tot nu was de Regeering altijd gevormd door de meerderheids partij. De liberalen gingen met deze oplossing accoord. Zij stellen zich op het standpunt, dat de Labour- regeering bfj hare voorstellen natuurlijk rekening zal moeten houden met de omstandigheid, dat zij er slechts in zal slagen, die voorstellen aangenomen te krijgen, wanneer zij ze opstelt in overeenstem ming met de gemeenschappelijke programma's van Labour en liberalen. Dit is een waarborg tegen een zijdige wetgeving; waarmede de liberalen genoegen nemen. Dit breede schouwspel kan de Engelsche politiek slechts 'bieden omdat zij wordt opgebouwd door par tijen, die, ieder voor zich, naast eigen 'beginselen eigen politieke wenschen hebben, partijen, die van elkaar gelooven, dat haar streven gericht is op het heil van land en -volk. Hoe anders bij ons! Toen de liberale partij in de minderheid was geraakt, in 1887, kwam niet de grootste der Rechtsche partijen aan de regeering, maar werd een kabinet gevormd uit de Rechtsche partijen gezamenlijk; de coalitie was in beginsel ge boren. In 1901 werd dit herhaald. Meh wilde Rechts niet anders en dit is te verklaren uit de omstan digheid. dat de protestantsch-kerkelijke groepen de Roomsch-Katholieke partij niet vertrouwden. Men ging „door den nood gedwongen" zoq heeft Dr. Kuyper het uitgedrukt samen en om er den moed bij de volgelingen in te houden heeft men slagwoorden verzonnen, die dit samengaan als de meest principieele en de meest natuurlijke zaak ter wereld moesten voorstellen. Meer en meer bleek in de praktijk hoe onwaar die politieke leuzen zijn geweest. Er is bij de partijen van R'echts in zekeren zin wel eenheid van beginsel, maar het is voor iedereen duidelijk geworden, dat dit beginsel in Staatkundige vraagstukken geen richtsnoer kan zijn. Van eerbied van politieke ver langens is, na de pacificatie op het gebied van de school, nóch bij de Rechterzijde, nóch in elk der Rechtsche partijen sprake. Toch blijft men samen gaan; toch steunt .men door dik en dun het ministerie, dat uit mannen van Rechts bestaat, maar dat na haar echec bij de Vlootwet geen kabinet uit de meerderheid meer is. Niet alleen, dat dit het voor elke partij-van Rechts onmogelijk maakt, eigfti programpunten te propa geer en, waardoor het politieke leven schade Lijdt, het is de oorzaak dat ons volk wordt opgeschept met maatregelen en wetten, die de meerderheid der kie zers beslist niet wenscht. Soms kan dat blijken. De actie tegen de Vlootwet beeft belet, dat -djeze wet, die d*e coalitie bijna geslikt had, werd aangenomen. Telkens als bij een verkie zing de protectie inzet van den strijd is, verliezen de Rechtsche partijen dien strijd en toch herhaalt sch'ier elke Rechtsche regeering de poging om be scherming in ©enigen vorm in te voeren. Door dit noodlot hebben we eene sociale wetgeving gekregen, arm!, 68 voertuigen per minuut in elke richting die bijna niemand bevredigt en worden we door eene heeft gesteld. regeering, die de souvereiniteit in eigen kring pre- Bh ons is het op dit uur niet in elke richting, dikt, geregeerd op de meest centraliseerende wijze, doen in de eene richting, van de binnenstad uit, waaihij de zelfstandigheid van de gemeenten in het zal het vermoedelijk 68 of zoo iets por seconde i redrang komt zijn. Er zijn inmiddels teekenen dat ook de Rechtsche Nadat wii, Hagenaars, derhalve het record vau I kiezers gaan begrijpen, dat de politieke verhoudin- de grootste wereldstad glansrijk hebben geslagen, zen wijziging dringend behoeven. In de Roomsch- beginnen we aan een nieuw record: dat aer auto- Katholieke partij gist hot. Eerst toonden zich de con- bussen. servatieve elementen in deze partij bou van de sa- We hebben voor ons derde millioen stadgonooten menwerkiny met de democraten; zij stichtten de vijftien electnsche en vier stoom tramlijnen. Wat Nieuwe KnthóHeke Partij d'e op bevel van den He- behoorlijk is te noemen. Doch ml dort een jaar h nis weer verdween. Lnter waren het de democraten, ben we ook een net van autobussen, dat zoowat om die naar elcen afzonderlijke partijvorming streef- den anderen dag met eontio wordt uitgebreid, den en indien niet de clerus opnieuw ingrijpt is (Aangezien de straten anders te vol zouden wor- splitsing van een katholieke partij zeer gootl mo- don, verdwijnt er om do twee dagen een van do Kolijk. „lijnend wiens ondernemer de vijf gulden afbeta- De Anti-revolutionnaire Partij heeft hare leiding ling op zijn Ford niet heeft kunnen bolwerken), opgedragen aan Col ij n, die een gansch anderen koers i Hoeveel van die „Uinen" cr zijn, weet geon ster voling, zelfs niet ae inspeoteur van het vervoer wozom omdat juist als hij niet heeft gekeken naar do veeren van een niet heelemaal betrouwbaar tram- rijtuig of naar de ontbrekende remmen van do gam mele wagens van den tram naar Leiden, er juist uit wil. dan zijne voorgangers; of de „kleine luy den", door Kuyper en Talma tot democraten opge voed. hem daarbij nog lang zullen volgen, mag wor den betwijfeld. Daar komt bij, dat de Christelijk'-hiétorische par tij door haar snellen groei bewijst, dat ze meer en meer haar karakter gaat ruilen voor een conserva tieven aanleg; ook hierin schuilt neiging naar meer waarheid. Zoo zijn verbeteringen stellig op komst, veibete- kan de Nederlandsche politiek weer gezond worden! Het is de verdienste van de vrijzinnig-democratische partij, dat zij van hare oprichtiDg af het hare heeft gedaan om die betere partij-groepeering voor te be reiden. Aan het euvel van kleine partijen, tot samenwer king genoodzaakt, zitten we nog voor jaren vast. Maar dit behoeft ons niet te beletten, te pogen uit onze enge, benepen politiek te raken. Engeland geeft ons een navolgenswaard voorbeeld. weer achter zijn rug een nieuwe ,!iiin" is geopend, 1 die. net als de tram, poogt „in een behoefte te voorzien. Alleen doen de bussen het iets practi- scher dan de tram. Want men mogo op den platte grond van den Haag het Vredespaleis bijv. aan het Plein wezen). Daar concentreert zich een zeer groot deel van het Haagsche leven, omdat dit pleintje juist in het hart der winkelstraten ligt, waar dus iedere Haag sche vrouw (en van den weeromstuit elke Haag sche man) verplicht is zich te vertoonen om .te zien en gezien te worden. Ik zei reeds, dat-do Groenmarkt niet groot is en dcrhalvo is het niet te verwachten, dat er vele tramlijnen passeeren. Vooral niet, omdat onze veel geroemde en tevens voel gesmade lijn 3 op de drukke uren een voortram en oen volgtram heeft, terwijl do hoofdwagen een oneindig-lange en een kleine bijtram meezeult, zoodat dus het halve plein tje volstaat als er toevallig twee convooion een op en een neer aanwezig zijn. "Maar behalve die 1:;~ - i--4m dat van Er zijn monschen, die er hun post van maken, den ongelukkigen vreemdeling, die zich in den Haag - - waagt, mee te zeulen naar de Gevangenpoort en de j ten *j„18 eF a"een nog maar een lijntje, verschillende musea, waaronder ook, die, waar zij het \V esteinde ^naar het Plein rijdt, waar geen zelf nog nooit een voet hebben gezet en ook nooit Westeindenaar Iets heeft te zoeken en dit heb ik ieen zouden zetten, ware het niet vanwege dien j vreemden bezoeker. Persoonlijk vind ik dit even groote dwaasheid i als van een huisvrouw, die aan haar gasten toestaat 1 even een blik te werpen in de steeds gesloten kast, waarin het „aller-mooiste" kristal wordt bewaard. Men Leeft het moois, doch heeft er nooit cenig genot van. De vreemdeling, die bij mij komt, be hoeft niet bang te zijn met levensgroot© zeeën, pri mitieven, Reinbrandtfs en idyllische boschgezichtcii te worden vervolgd en nog minder met den aanblik van de zeer onvriendelijke instrumenten, waarmede onze vaderen hun misdadigers on hen, die een an dere meening durfden hebben, dan de overheor- schende, .tot berouw en inkeer plachten te brengen. Er zijn andere dingen in den Haag, die interes santer zijn. Zich aan mijn hoede toevertrouwend zal de vreemdeling den vorkoersdiender zien, dié om het uur moet worden afgelost,, om uit den knoop gehaald en gladgestreken te worden, omdat liil staat op een punt waar het verkeer zoo boveil- inenschelijk technisch volmaakt is ingericht, dat niemand meer weet, Welken kant hij uitmag. Ik noem den Kapelsbrug-agent. Nadat de vreemdeling dezen stakker in functie heeft aanschouwd, zou ik zorgen, dat hij er niet meer komt voor 's Zondags, als wanneer dat zelfde kruispunt door Zondags-jannen op motors, wagen- tjes en auto's nog veel drukker en gevaarlijker is dan anders, terwyl het_ verkeer dan zichzelf in de perfectie en zonder eenige moeilijkheid regélt, zon- i aer den armen tandakkenden diender. Maar vooral krijgt mün bezoeker het pleintje te zien, gevormd door Laan van Meerdervoort, Zeestraat en Javastrat en^ wel de vijf minuten tot kwart over twaalf. Wat men daar te zien krijgt heeft nergens in de wereld een parallel, be halve dan op het kruispunt Laan van Meordervoort- Reinkensfcraat een paar minuten later. Den Haag heeft n.1. een duren (zéér duren) eed tedaan, als er iets komt van de rijwielbelasting, ie heelemaal alleen te betalen. Aangezien man, vrouw en kind in Den Ilaag fietst en tevens in de stad op een regeerings-, gemeente- en bankiers kantoor werkt, terwijl iedereen bovendien in Duin oord woont, trekken er op dat uur onafzienbare horden fietsers naaf hun koffietafels. Een verkeersagent heeft daar een sinecure, om dat de stroom die tien minuten zoo krachtig is, zoo volhardend is, dat zolfs een Delftsch student met een duo-meisje op zijn Red Indian, geen kans ziet dwars door die file te passeeren. Misschien, doch met mijn oogen heb ik het nooit aanschouwd, zou do auto van*, de Koningin of oen begrafenisstoet kans hebben dien fietserssfcrooih even te doen ophouden, maar ik twijfel er ten sterkste aan. Hoogstens, een brandspuit zou dit ef fect kunnen hebben, primo omdat "die nu eenmaal vanwege het beroep vliegt als een heel krankzinni gengesticht en geen enkele consideratie heeft voor het publiek en secundo, omdat vele fietsers graag even met de brandweer meerijden, waardoor dus van zelf een diversie ontstaat. Dit moment behoort ieder vreemdeling te zien en och, hoe valt daarna het gereputeerd drukste plekje van de wereld af: do home van Knightbridge- Park Lane in Londen, waar men wel eens, och .altoos een "dwaasheid gevonden. Als men meent twee lijneij over de Groenmarkt te kunnon brengen moeten dit twee hoofdlijnen zijh en moet niet de een een lijntje zijn, dat als het mor gen verdwijnt, door niemand wordt gemist. Et zijn talrijke combinaties to verzinnen, waardoor men het oude centrum beter bereikbaar zou kunnen maken dan door dit dwaze West eind ort je, dat van niks naar niemendal loopt en daarvoor een dubbeltje vraagt. De bussen zien dit beter in. Aangezien zij ongenummerd zijn en nog niemand zoo gelukkig is geweest een complete dienstregeling van de verschillende diensten te pakken te krijgen, kan ik niet precies nagaan hoeveel verschillende bussen de Groenmarkt aandoen. Doch een stuk of vijf verschillende zeker. Uit het feit, dat dit mogelijk is zonder opstopping of verkeersversperring blijkt duidelijk, het groote voordeel van de bussen 'boven do trams. Dezer dagen tornde 'n tram tegen vn vracht auto en gedurende acht minuten stond het geheélo tramverkeer en een groot deel van het wagenverkeer stil, terwijl er feitelijk niets aan de hand! was. Den volgenden dag kroeg een bus eon malleur, werd even terzijde gesjouwd en alles ging gewoon zijn gang. Men heeft veel afgegeven op de trammaatschappij en die heeft waarlijk niet altoos gedaan wat in het publiek belang was. Er is dam ook een sterke stroo ming om de concessie niet te verlengen. Op de me rites van het voor en tegen zal ik 'thans niet ingaan (Tk heb er reeds vroeger iets van gezegd.) Maar als do huidigé rage met de bussen doorgaat en als de geschiedenis van de eigen lijntjes geconsolideerd wordt in een werkelijk busnet met behoorlijke omni bussen, inplaats van poederdoosjes op 'n onderstel, ben ik vrijwel zeker, dat er in 1926 geen tramploboem meer in den Haag zal zijn, omdat dan niemand meer tramt, doch ieder bust Dan zullen we een nieuw record hebben, want dan zal dd fietsenlile noodgedwongen een „busfile" zijn geworden. ALleen de stuk of wat overgebleven voetgangers die het. eventueel nog wel tegen 'n fiets, maar niet tegen een bus kunnen opnemen, zullen zich wellicht te be klagen hebbenA. Van LEONED ANDREJEF. Uit 't Russisch vertaald/door U. WESTER. o Den llden December 1900 beging dokter Anton Sgnatjewitsj Kerzjentsdf den moord. Zoowel 't gehee- le complex van omstandigheden, waaronder deze plaats had, als eenige der voorafgaande dedjen het vermoeden postvatten dat zijn geestvermogens ge krenkt waren. Ter observatie overgebracht in 't Elizabethgestlcht, een inrichting voor zenuwzieken, werd Korzjentsef onderworpen aan een streng en nauwgezet onder zoek van eenige ervaren psychiaters, onder wie zich ook de onlangs overleden professor Dr. Zjebitski be vond. Ziehier d'e schriftelijke opheldering, welke door ar. Korzjentsef in t verloop van de eerste maand1 van 't onderzoek van 't voorgevallene gegeven werd. Te zamen met andere bewijsstukken door de instructie verkregen, kwam zij voor in het verslag der hoeren deskundigen, EERSTE BLAD. Tot nu toe hoeren deskundigen, heb ik de waarheid vbrheeld. Maar nu dwingen de omstandigheden me haar te openbaren. En als U haar kent, zult U begrij pen, dat het geval niet zoo eenvoudig is, als het on- ïngewijden mag lijken: „Of het hemd van den krank zinnige of de boeien van den misdadiger. Er is nog een derde. Vreeselijker misschien, dan boeien en hemd tezamen. De door mij gedoodo Alexis Konstan- tinowitsj Sawelof was mijn vriend op 't gymnasium un*verrs^e^' ofschoon wij.ons niet in betzelfde vak bekwaamden. Ik ben, zooals U weet, medicus, studeerde in de rechten. Ik kan niet zeggen, dat ik niet van den gestorvene hield, hij was me altijd sym- pathiek en een intiemer vriend dan hem heb ik niet gehad. Maar met al zijn innemende eigenschappen behoorde 'hij toch niet tot die categorie Van men. Rheumatiek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra ge nezing door Sanapixin.Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. LIJDENSOVERWEGINGEN IN DE R.K. KERK TE SCHAGEN. Ieder jaar wordt gedurende den Vastentijd do zes weken, die aan de viering van bet Paaschfeest voorafgaan! in de katholieke kerken een reeks z.g. Lijdensoverwegingen gehouden. In deze Lijdensover- wegingen ook Vasten- of Lijdensmeditaties geJ noemd worden cfe achtereenvolgende gebeurtenis-1 sen van Jezus' lijden ter herdenking voorgesteld, de gevoelens, die «dit lijden in ons moet opwekken, wor-, den onder woorden gebracht, terwijl het aanleiding! geeft tot het maken en bevestigen van daarbij pas-' sende besluiten. 't Zou kunnen rijn. dat er cöderr de nlet-TcathoI?e- kern, die dezen winter conferenties in de katholie- ke kerk te Schagen gevolgd hebben eni daardoor hun j belangstelling toonden voor de uiteenzeting van eeni ge leerstukken van den Roomschen godsdienst, eeni gen zijn, die deze Lljdensoverwogingen welke minw der van leerstelliger! aard zijn dan wel de ge loof s- praktijk raken wenschen mee te maken. Tot bij. woning daarvan1 worden dezen uitgenoodigd. Ze wor den gehouden gedurende zes weken, lederen Zondag- avond om 7 uur, te beginnen Zondag 9 Maart. Met net aanwijzen van een plaats zullen zich eenige katholieken belasten, die zich daartoe achter in de kerk zullen bevinden. Men kan zich ook bij een of anderen bekende onder de katholieken aan sluiten, die dan natuuriijk voor een plaats zal zor gen. Do Lijdensovorwegingen, waarbij nog komt een korte godsdienstoefening, het z.g. Lof, duren onge veer één uur, hoogstens vijf kwartier. Ze zullen dit jaar gehouden worden door pastoor D. de Kok, van Burgerhrug. 't Spreekt van zelf dat van de niet-katholieke be zoekers niets gevraagd wordt dan welwillende be. langstelling. Met dank aan de Redactie voor de plaatsing en hoogachtend, J. W. VAN HEESWIJK, Schagen. Deken-Pastoor. HE TWEG EN VRAAG STUK IN NOORD-HOLLAND. Naar aanleiding van de bespreking in uw blad over genoemd onderwerp, door het lid van Ged. Sta ten, den heer D. Kooiman en het antwoord daarop van den heer J. Zijp, zij het mij vergund ook mijne zienswijze omtrent deze zaak in uw blad te publi- ceeren. Waar ik in de herfst vergadering van „de Ver- eeniging Hollands Noorderkwartier" te Purmerend dit punt hob ingeleid, zoo zullen1 enkele uwer lezers mijne opinie omtrent dit punt reeds kiennen. De we gen moeten zich aanpassen aan het vorkeer, of het verkeer moet zich aanpaSsfen aan do wegen Zooals het nu gaat kunnen de betrokken onderhoudsplich tigen veel gold betallen, en, zijn de wegen ver van best te: noemen. Er dient dus en liefst spoedig, in een of andere richting een oplossing gevonden to worden. Do eerste conclusie, .de wegen- moetien zich aanpas sen aan het vorkeer" is onuitvoerbaar, hot zou kapi talen kosten, evenalls met de dijken zouden we mis schien het driedubbele moeten betalen om de spoor wagens in den vorm van vrachtauto's op den publie- ken weg te krijgen. Een buitengewoon dure weg maken en onderhou den, de tekorten der spoorwegen op die manier nog grooter maken en ook indirect meebetalen. Door het maken van eenige primaire wegen wordt het be zwaar niet ondervangen, de vracht- en personenauto's moeten toch altijd op de andere wegen in de dorpen terecht komen. Waar Amsterdam het contract met do Zes Steden reeds heeft opgezegd, zou zij dan wel genegen zijn, deze begrooting van achttien millioen te voteeren, zonder zelf een andere concessie te vra gen? Reeds wordt voorgesteld voor.Amsterdamsche we gen zelf te gaan leenen. Evenals de ihoer Zijp. ben ik bang voor het in 't leven roepen van nog meer over heidsbedrijven, ook niet van de provincie. Do onder vinding van de uitvoering van het elecirisch bedrijf en de herstelling der zeedijken ligt ons nog versch in het geheugen. Bij de provincie wordt hot een ambte naarszaakje, bij de waterschappen en gemeenten die tegenwoordig het onderhoud hebben, hebben do be langhebbenden door tusschenkomsi. der bostuurslo- den, zelf nog eenige controle, een factor die een uit stekende invloed heeft. De lasten der provincie N— Holland in den vorm van opcenten zijn reeds hoog genoeg, verlaging is meer gewenscht dan vorhooging, ook speciaal met het oog, dat land- en tuinbouwpro ducten in de toekomst wél eens lager prijzen konden doen. Maar! Wat wil U dan, hoor ik zeggen, alles bij het oude laten? Ik zou dit willen: Auto's zonder luchtbanden en boven zeker gewicht verbieden; personenauto's van bijv. 20 personen als maximum toelaten, daar zij vele afgelegen plaatsen eenigszins uit hun isolement verlossen en op die zwaarten onze wegen niet vernie len en ook speciaal de wagens van fouragehande- laars. coöperaties en kaasfabrieken etc., die boven de drieduizend «pond vervoeren. Veel breeder velgen, maximum breedte van lading en rijtuig. Ten slotte onderhoudsplichtigen van w*ffen, zich deze plicht vrijwillig opleggen, bij vernieuwing zooveel mogélijk de boharding verbroeden. Als al deze zaken werden uitgevoerd en behartigd, geloof ik, dat wij veel beter wegen hadden, al gingen er dan wat zware vracht auto 9 mmder, daar kunnen we toch geen wegen voor aanleggen de spoor is daarvoor en die maakt en onderhoudt zelf zijn wegen.. Hauwen. v. KA IJ Jt schen, die mij achting afdwongen. De wonderlijke weekheid en toegeeflijkheid van zijn aard, de be vreemdende onvastheid op 't gebied van denken en voelen, de uitgesproken begrensdheid en de versle tenheid van zijn altijd zich wijzigend oordeel, lieten mij op hem neerzien als op een kind of een vrouw. Menschen, die "hem na stenden en die niet zelden te lijden hadden onder zijn uitvallen en toch in inen. schelijke inconsequentie veel van hem hielden, trachtten zijn tekortkomingen te vergoelijken door hem „kunstenaar" te noemen. En werkelijk, het j kwam zoo ver, dat dit niets zeggende woord hem rchtvaardigde en alles, wat in een normaal imensch zot zou zijn, in hem volkomen aannemelijk maakte, zelfs goed pleitte. Zoo groot was de kracht van dat woord, dat zelfs ik mij verloor in de zwoele atmosfeer om hem en hem gaarne zijn kleine onvol- maaktheden vergaf. Kleine onvolmaaktheden, om- j dat hij voor groote, als voor a'lles wat groot was, niet de vermogens bezat. Daarvan geeft ook zijn letter- kundige arbeid voldoende getuigenis. Alles erin is klein en nietig, wat kortzichtige beoordeelaars, die als een hond naar een' stuk wild, altijd speuren naar een' nieuw talent, ook.mogen zeggen. Toen Alexis stierf, was hij dertig jaar oud, een! weinig meer dan een jaar jonger dan ik. Alexis was gehuwd. Als U zijn vrouw nu na zijn sterven ziet, nu, dat zij 't rouwkleed draagt, kunt U zich geen voorstelling mak'en van haar vroegere schoonheid. Zoo leelijk, zoo afgrijselijk leelijk is ze geworden. De wangen zijn ingevallen, de huid is verwelkt en lijkt op afgedragen handschoenen. En rimpels ze heeft. Nu zijn het nog rimpels, maar ovor een^aar zijn het groeven en kloven. Zoo lief had ze hem. En haar oogen lichten niet meer en la chen niet meer zooals ze vroeger altijd deden. Zelfs wanneer zo beter konden weenen. Eén heele minuut zag ik haar. toevallig haar treffende bij den rechter en was verslagen door die verandering. Zelfs boos naar me kijken kon ze niet meer. de arme. Wij drieën slechts Alexis, Tatjana Nikolajefna en ik wisten dat ik 5 jaar geleden, 2 jaar voor haar huwelijk met Alexis, aan Tatjana een huwelijksvoor- stel deed, dat afgewezen werd. Nou ja. bij wijze van spreken zijn er maar drie; in werkelijkheid heeft Tatjana een tiental vrienden en vriendinnen, die tot in bijzonderheden ervan op de hoogte zijn, hoe dr. Kerzjentsef eens over een huwélijk dacht en een ver nietigende weigering ontving. Ik weet niet of zij het zich herinnert, dat zij begon te -lachen. Waarschijnlijk wol niet, 't lachen was haar oen gewoonte. Dat zij het zich dan herinnere: don 5den September Jachte zij luid. Als ze zich geschikt heeft in do omstandig heden en dat za'1 ze moeten laat ze zich dan herinneren hoe dat zich afspeelde. Ik, do sterke man, die nog nooit woonde, die niets en niemand vreesde, stond sidderend voor haar en zag hoe ze op haar lip pen beet. Reeds strekte ik de armen uit; jui^t sloeg ze do oogen op, waarin weer die lach. Mijn armen bleven zweven iru de lucht. Zij lachte lang en luid, zoolang als 't haar lustte, maar eindelijk veront schuldigde ze ïich toch. „Neem mij als 't u belieft, niet kwalijk", zei ze met steeds de lach in haar oogen. (Ook ik glimlachte, en mag ik haar haar eigen 'lach al vergeven, dan toch nooit mijn glimlach. Het was den 5den September om 6 uur, Peiersburgsche tijd. Dit laaitste voeg dk er aan toe. omdat we ons bevonden op 't terras van een wachtkamer en ik heel duidelijk het groote witte DE POLYGAMIE IN TURKIJE. Men schrijft aan de Nieuwe Rotterdamsche Crt.: Dezer dagen, heeft de openbare meening in het nieuwe Turkije zich zeer bezig gehouden met het vraagstuk der polygamie. De .dienaangaande geuite mee*V-"i8ren werpen een duidelijk licht op do groote moeiteklieden, waarvoor zich dat land en zijn ro- geering op het oogen blik geplaatst zien. In het al gemeen genomen spruiten <fie moeilijkheden voort uit het probleem van de losmaking van het Tur- kendom uit de oude Mohammedaanscho traditie en het verwerven van een nieuw georiënteerde be schaving. Het I\|ohammedaansche huwelijksrecht is tot voor kort altijd beschouwd als berustend op den Koran, Allah's woord, en de uitsDraken van den Profeet, Eien feit is het. dat Tatjana Nikolajefna mij nóg een keer een gek figuur liet slaan, waarvan de herinne ring nu nog mijn bloed Iaat koken. Daar ik Alexis goed kende, was ik overtuigd, dat zij hi H huwelijk roet hem ongelukkig zou zijn en naar mij terug zou verlangen. Daarom heb ik tot dat huwelijk aange spoord, toen 't gevoel bij hem niet anders dan opper vlakkige verliefdheid was. Nauwelijks een maand voor zijn tragischcn dood zei hij tegen roe; Aan jou heb ik mijn geluk te danken, nietwaar Tat jana. Ze keek me aam- „Je. dat is waar". Eo altijd lachten dio oogen. Ook ik glimlachte. En toen hij haar in zijn armen «floot1in mijn bijzijn geneerden ze zich niet voegde ze er aan too: „Je hebt jo ver gist, vriend." waarop we alle drie lachten. Die on verstandige, ontaktische uiting verkortte zijn leven een heéle week. Voor het eerst besloot ik' hem den 8sten December te dood en. Ja, het huwelijk had hen gelukkig gemaakt, vooral haar. Zijn liefde was niet diep tot diepte ontbrak hem het vermogen en bovendien had hij zijn Itef" hebberij de litteratuur die zijn belangstelling naar sflaapkamertafereelen voeardo. Maar zij hield slechts van hem en Seefde alleen door hem. Dan was zijn gezondheid niet al te hecht: veelvuldige hoofdpij nen en slapeloosheid kwelden hem. Em. haar grootste cijferblad zag, waarpo zich de zwarte wijzers geluk was nu hem in zijn ziekte te vertroetelen en al scherp afteokenden: een rechte lijn, maar boven en naar beneden. Alexis Konstantinowitsj werd ook pre cies om 6 uur gedood. Een bevreemdende overeen komst, die echter voor scherpzinnige geesten veel duidelijk kan maken. zijn luimen in te willigen. Als een vrouw liefheeft, kan men haar niet meer ernstig nemen. Zoo zag ik dag aan dag haar gelukkig lachend ge laat, jong, schoon en onbezorgd. En dacht; „dat is mijn werk". Ik wilde haar een liederlijken mna ge- Een der redenen, waarom men mij hierheen heeft ven en haar den grond onder de voeten laten wegzin- gevoerd, was de afwezigheid van elk motief tot de ken en inplaats daarvan kreeg ze den man dien ze misdaad. Nu ziet U, dat dat er heusch wel was. 't Was echter geen banale ijverzucht, die een opvliegend temperament en zwakke geestvermogens tot voor waarde heeft. Juist 't tegengestelde hiervan is bij mij aanwezig, bij mij, koud en bezonnen man, die ik ben. lief had en ik kon op een afstand blijven. U begrijpt de vreemde verhouding. Ze was geestrijker dan hij en praatte graag met mij. Praten leven deed zo met hem en was gelukkig. Ik herinner me niet wanneer voor 't eerst de ge- Wraak? Ja eerder wraak, om dat afgezaagde woord j diachte bij me opkwam Alexis te dooden. te gebruiken voor nieuwe en onbekende gevoedens, I Plotseling was ze er in alle helderheid en vanaf

Schager Courant | 1924 | | pagina 9