Ultiem Mieiws- Alitimiit- Lailimllal P. Th. YPMA, PIANO oï ORGEL Woensdag 12 Maart 1924. 678te Jaargang. No. 7399. Ingezonden Stukken. Het KOOPEN van een is een zaak van vertrouwen. Binnenlandsch Nieuws. SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag ,en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiëji nog zooveel mogelijk in het eeratuitkomend nummer geplaatst (ilKievers i N.V, v.b. TRAPMAN CoSchagen POSTReKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs por 3 maandon 11.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. BELIQQ7USE OPVOEDING. Mag ik ook nog oen duifc in het zakje doen? Eigenlijk heeft hetgeen ik zeggen wil, hoed weinig meer met het oorspronkelijk onderwerp van mijn open brief aan Astor te maken en zoó is het op schrift van dit stokje onjuist geworden. Maar aan gezien de daaruit voortgevloeide discussie nog ge heel in dit teeken stond, zal ik nu, aan het ©indet maar niét onder een andere vlag gaan varen. Zeker, ik kan tevreden zijn,, nu de beschouwing van As tor nog twee pennen in beweging bracht. Aan den goeden raad van „de schrijver" heb ik, Astor vermoedde het reeds, niets. Maar al heeft „de schrijver" mij niet begrepen, toch vind ik het prettig, dat hij zijn meening gaf; ik ben er hem dankbaar voor. En is hij er wel zoo erg ver naast? levende menschen zijn, die bij alle mysteries en alle moeilijkheden, waar het leven hen voor plaatst, niet eens, in mogelijk zwakke oogenblikken, verlan gen naar dq vreae, die een sterk geloof in een per soonlijk God geven kan? En die dan niet o zoo ge makkelijk komen tot dat, wat „de schrijver" aan beveelt? Aan den heer Boekè heb ik weinig moer te zeg gen, na hetgeen Astor- hem tegenvoerde. Wan neer ik menschen als D. E. B. hun meening hoor verkondigen, krijg ik een neiging, mijn dikste win terjas aan te trekken, de kraag op te zetten en een berenmuts over m'n ooren te halen. Dat koude, cynische „Christendom" is wel niets voor menschen die nog een beetje warm, menschelijk bloed in hun lichaam hébben. De angst van den heer B. voor een Roomsche invasie in het dierbaar West-Friesland vind ik nogal klein. Hoe meer menschen een krachtig, levend geloof bezitten, hoe liever. Moe ten we dan altijd in de eerste plaats vragen, of dat geloof nu toevallig hetzelfde is, als wat wii zelf zijn toegedaan? Wanneer het Roomsch Katho lieke geloof zooveel levenskracht zal hebben, dat het doordringt in de harten van de bewoners van onze Noordelijke provinciën, dan vind ik dat heele- roaal niet erg, al ben ik niet blind voor de onaan- Senamo gewoonte, die de Roomschen als clique mot o, rechtzinnige" Protestanten gemeen hebben, om altijd weer te trachten, de vrijheid van andersden kenden te beknotten. Laten we hopen, dat ze dat in den tusschentijd afleeren. Dit wil ik echter den heer B. wel zeggen: ofschoon zelf stammende uit een Protestantschen kring en daardoor behebt met, ik zou haast zeggen, natuurlijke vooroordeeien, heb ik honderd maal liever te doen met de bewo ners van wat U ongetwijfeld noemt „het donzere Zuiden", dan met ae uitgesproken Protestanten, die b.v. het Noordelijk en Noordwestelijk deel van Overijsel bevolken. Beide streken ken ik door en door, ik kom met alle lagen van do bevolking in aanraking en kan er dü9 misschien een beetje over meepraten. In geest en innerlijke beschaving staan onze Limburgers werkelijk heel wat hooger dan de andere groep, die ik noemde. Dit alles zal U weinig zeggen; inderdaad speelt persoonlijke appre ciatie bü dergelijke vergelijkingen geen kleine rol. Maar de benauwdheid van sommige Protestanten voor Rome is wel erg benepen en hot getuigt ook niet van ©en overgroot vertrouwen in do kracht véöi het eigen beginsel Met Astor ben ik hot wel zoo ongeveer èens. Ik heb ook hem op het oogenblik weinig meer te zeggen. Alleen pyer één opmerking zou ik nog graag oven uitweiden. Tot mijn spijt heb ik zijn eigcnlijko antwoord aan mij niet bij de hand; ik, moet dus uit het hoofd citeeren. Hij spreekt, naar ik meen, van geestelijke verkrachting van de kin deren, wanneer zij op jongen leertijd met een bepaalde godsdienstrichting m zeer nauw contact ^•bracht worden. Maar wordt bij deze uitspraak (die toch verondersteld mag worden een afkeuring aan het adres van de bedrijvers van de „verkraoh- fcing" in te houden) wel voldoende gedacht aan de dograatisch-godsdienstige opvattingen van de ouders en verdere opvoeders? Mogen ouders en ilijkheid, die zioh nu eenmaal op het stand punt plaatsen, dat# de eeuwige zaligheid van het kind er mee gemoeid, ig, wel anders handelen, dan zij doen? Ik voor mij zag het ook liever andens, natuurlijk, maar - naar. mijn meening mogen wij het in ae geloovigen (in engeren zin) nier afkeu ren, dat zij om .zoo te zeggen, reeds bij de geboorte beginnen, de kinderen in hun richting op te voe den. Dit is nu niet bedoeld als letterzifters, maar om eens de aandacht te vestigen op een fout, waar in wij allen, bij de beoordeeling van de daden van andersdenkenden, al heel gemakkelijk vervallen. Astor geeft in zijn laatste slot niet onduidelijk te kennen, dat hij nu genoeg heeft van dit onder werp; hij wil nu .tot zijn beschouwing over het patitheïsme komen. Met het bovenstaandeheb ik niet do bedoeling, hem nog eens tot het uitstellen daarvan te verleiden. Gaarne betuig ik hem hier miin har til ijken dank, voor ..de vriendelijke en uit voerige wijze, waarop hij mij antwoordde. DE BEZORGDE HUISVADER. {Land, dus niet op een enkeling behoort geschoven te worden. Wie met de verbetering en onderhoud te belas ten? Mijn inziens do thans betrokken lichamen, gemeente- en polderbesturen, mogelijk misschien nog beter het laatst genoemde lichaam. En waarom? Omdat de boer geneigd is (uit zijn aard en nood zakelijke positie) zuinig en met overleg te leven fa zeer goed op de hoogte is van werken en wat wer ken is. Ten tweede, daar dan de uitvoering v?.n werken veel en veel goodkooper zal blijken, als dat het onder toezicht kwam van Rijk of Provincie, want dan krijgt men ambtenaren met f5000 k f6000 of meer salaris en wat daar allemaal ótón vast kleeft, en leden van polderbesturen. verdienen geen duit in 't uur joor .al hun bemoeienissen. Dus, voor die ambtenaren-salarissen heeft men een massa onderhoudsmateriaal. En het zal toch wel meer gaan om de verbetering. van wegen, als om een in stituut van ambtenaren in het leven te roeperi? En hoe eerder toezegging van subsidie van Rijk en Provincie komt, hoe Deter, want.. voor arm lastige polders is het langer ondragelijk om haar eil te houden. En als Rijk en Provincie Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd een plaatsje in Uw blad; ho pende dat .net door andere bladen zal worden over- genomen. Bij voorbaat mijn hartelijk dank. Naar aanleiding. van de ingezonden stukken van de heeren D. Kooiman, J. Zpp, S. de Jong en V. Klaij, in de Sehager Courant enz., zoo wil ook mijn gedachtcngang eens. openbaren omtrent het wegen- vraagstuk. Mijn inziens behoeven de wegen over 't algemeen een dringende verbetering te ondergaan, daar er door t moderne verkeer veel van de wegen geve-gd "wordt en we toch ook wel niet meer naar de trekschuit verlangen terug te gaan. Maar door wie behooren die kosten van verbetering en on derhoud te worden betaald? Mijn inziens door R-pk en Provincie en ten deele door de thans betrokken lichamen. Waarom door Rijk en Prn- vmcier Doordat het moderne verkeer van exn£Rtio en personenvervoer, direct en indirect een lvdinw is van geheel de bevolking, zoowel van stad als vnn kerd zijn. wegen pj groofcendeels bijdragen in de kosten, dan betalen de boeren toch evengoed driemaal 'aan de kosten, dus blijven ze wel zuinig en behouden zö het ver antwoordelijkheidsgevoel En zoo ik gezegd heb, hot verkeer is een algemeen belang en niet méér van den enkeling en men moet den geest van znjh ïd meegaan, maar zoo ver en niet verder, laat dat Is wachtwoord dienen. Dan nog wat de heer Keuris schrijft over Zui- derzee-droog-maken. Mijn inziens hoe eerder droog gelegd hoe beter, dan is er voor een massa werkS loozen werk te vinden en de millioenen kunneh niet beter besteed worden. En ik meen dat dat plasje Zuiderzee toch wel een druppel aan een emmer vergeleken kan worden, bij al die wateren van 't heelal, zoodat de heer Keuris zich wel wat ngernst maakt miin inziens. Aanpakken en afwachten, dat zal wel het beste zijn en de vischjes zullen wel blijven, al is het op een andere plaats. Hoogachten tb •I. BROUWER. Enge Worm er, E 9, (Gemeente Wormer;. 10 1924. die ge doet «werkt» het leder Uwer schoenen. - Wat werkt en niet gevoed wordt gaat spoedig ten gronde. - Behandel Uwe schoenen met Erdal, want Erdal is voedsel voor het leder. - Door de speciale samenstelling van Erdal bevat dit alles wat het leder noo- dig heeft - Erdal herstelt het leder in zijn oorspronkelijken toestand. PIaANTIINZIEKTENl«EER« 87. „Roodneus Jes" bij boonen. Het z»u Wegeningen hizonder aangenaam zijn alle mogelijke gegevens te ontvangen omtrent „roodneus jes" bij boonen, omdat van deze ziekte nog heel wei nig bekend is. Wie stuurt mij dus eens inlichtingen met materiaal van zieke boonen er bij? Ook mededee- 1 in gen omtrent zwart- en schimmelneusjes zijn wel kom. De heeren F. J. Burger te Venhuizen en C Dol Jzn. te Hoogkarspel dank ik al reeds voor hun zen dingen, eveneens de heeren P. Broertjes te Ooster Blokker en C. Velt te Enkhuizen voor het sturen van boonen met vlekroest. Van laatstgenoemde ontving ik ook reeds schimmelneusjes en van den heer Broertjes takjes met eieren van de witvlak vlinder. Hiervoor ook mijn dank en Ook aan den heer D. Regter te Beemster, die mij „Zwartneusjes" verstrekte, Hat «vuui" dier tulpen. (Vervolg.) Ik kom thans tot do bestrijding van d'eae riekte. Een afdoende bestrijdingsmiddel is niet op te geven. Wel kunnen eenige voorbehoedmiddelen opgegeven worden: Ten eerste wiede men niet met nat weer of 's morgens als de bladeren vochtig zijh door den dauw in zijn tulpen, daar dit de verspreiding der ziekte in de hand werkt Vooral ook zie men op zijn bollen toe, daar do ziekte in den varm vami zwar te korstjes op den bol overblijft en men dus waar kan nemen of de bollen al dan niet aangetast zijn. Ik heb mij omtrent deze ziekto in verbinding ge steld met den Plantenriektenkundigen dienst te Wa geningen, teneinde te weten te komen of men in de bollenstreek ook bespuitingen uitvoert tegen Botrytis Wageningen bericht mij thans het volgende: „Wij hebben thans uit de bollenstreek van eenige contro leurs bericht ontvangen, dat tulpen niet bespoten worden ter voorkoming van het vuur. Ten eerste doordat het vuur zeer wisselvallig optreedt, ten twee de dat bet wel eens schadelijk is geweest en ten der de, dat tulpen zoo moeilijk te bespuiten zijn, wegens den stand van het blad en gladheid der bladeren. Ind*en U proeven wenscht te' nemen, dan raden wij U aan te probeeren 1 pet kopervitriool, X pet. soda en IX pet. harszeep. Tot zoover Wageningen. Wie met dit bestrijdings middel eeDs een proef wenscht te nemen, schrijve ev-m een briefkaart en hij kan van mijn hulp verze- Pezicringwcirm. Uit Wageningen ontvang ik over dit schadelijk in sect bot volgend schrijven: ZooaJs U bekend is, zoe ken bijna alle in den stam van coniferen levende ke vers kwijnende boomen uit, om daarin hun eieren te deponoeren. Nu lijkt 'het mij wel Interessant na te gaan of de pereringworm dit ook in zoohi sterke mate doet, dat het als middel kan gebruikt worden ter, be strijding van dit dier. Zoo mogelijk zou voor dit doel in een boomgaard op een paar punten een vrucht- boon» aangebracht moeten worden, die men anders toch moet rooien. Wie geeft zich op voor dezen proef. De Contr. b. (L Ptante nz. dienst te Hoorn, IC VAN KEULEN. DIJ PIASHES TOT AABSGHAFFISG WBSDÏ D TOT DE FIRMA LANGESTRAAT 69 ALKMAAR. GRATIS IHUCHTIHGBR. COSCURRBBRBSDSTE GOSDITlEs. WAT CIJFERS. Aan het gemeentelijk Bureau voor Statistiek in Amsterdam, zijn eenige dagen geleden cijfers goj bliceerd over het laatste kwartaal van 1923. Het voor onze lezers ook wel eens belangwekkend daar over enkele mededeelingen te lezén: De bevolking was Pp 1 Januari 1923: 696.484, op 31 December 706.199 (338.720 mannen en 367.479 vrouwen). Zij vermeerderde in 1923 dus met 9715 zielen tegen 7284 in 1922, waarvan 7859 door het geboorte-overschot, dat eveneens grooter was dan m 1922 (6901). Ok de toeneming door meer veétiging dan ver trek was grooter dan in 1922 (1856 tegen 389); zij was evenals in 1922 uitsluitend het gevolg van he groote aantal vrouwen dat zioh nier vestigt (Duit- sche dienstboden); van mannen leverden vestiging en vertrek, evenals in 1922, een verlies, dat inTT" met zoo groot was als in eerstgenoemd jaar (91 tegen 1363 in 122). Het aantal huwelijken was aanzienlijk lager dan ui 1922 (6800 tegen 7327. Het percentage aat door een godsdienstige plechtigheid gevolgd werd, bleef vrywel gelijk (35.3 tegen 35.8 in 1922). Het geboortecijfer was, vergeleken met 1922, brf- na onveranderd (20.33 tegen 20.31 in 1922), het sterftecijfer daarentegen aanzienlijk lager (9.12, hot laagste cijfer ooit bereikt, tegen 10.36 in 1922) niet tegenstaande de hittegolf in Juli een buitengewone sterfte heeft veroorzaakt. U|fc 4? °Üfers betreffende het luchtverkeer, wélké, dank rij de welwillende medewerking dor Kon. Ned. Luchtvaart-maatschappij, voor het eerst over 1923 beschikbaar zijn, blijkt dat tusschen Amsterdam eai Londen 1597 passagiers en 58.673 Kg. goederen ver voerd werden, waaronder 5441 Kg. brief- en pakket- post en tusschen Amsterdam en Parijs 1097 pas sagiers en 49.649 Kg. goederen, waaronder 281 Ki briefpost. Cpakketpost kwam niet voor). Het reizigersverkeer in de hotels welke daarvan opgaven verstrekten, bedroeg 102.188 reizigers met 294.861 logeernachten tegen reep. 102.781 en 803.000 in 1920. Uontvangsten der gemeente bleven in 1923 aan- zienlijk.bij die van 1922 achter f55 millioen tegen 167. millioen in 1922), maar overtroffen toch de raming met ruim f6 millioen. totale gebruik begrepen consumptie van bevroren vleesch was echter veel grooter. n.1. 2.704.000 Ke. tegen 1.841.000 Kg. in 1922. Door «de voornaamste bedeelende instidlineren werd in 13.095 gevallen onderstand toegekend teren 11.390 in 1922. terwijl door het Burgerlijk Armbe stuur f3.946.000 aan ondersteuning werd uitgekeerd tegen f2.802.Ó00 in het geheelo jaar 1^22. Bn de gemeentelijke kindervoeding klom 't ge middeld aantal opgekomenen per keer van 2610 in 1922 tot 8602 in 1923, tenviil net aantal verstrakte porties voedsel (zonder die aan het personeel) steeg van 818.483 tot 1.097.516. Ook het aantal nachtverblijven aan oribehuisden was grooter (347.205 tegen 333.540 in 1922). Dezelfde beweging vertoont het aantal faillisse menten van te Amsterdam gevestigde natuurlijke of rechtspersonen (550 tegen 462 in 1922). Eveneens steeg het aantal economische misdrijven (4823 tegen 4380 in 1922) hetwelk do biine uit sluitende oorzaak was van do stijging van hot to taal aantal misdrijven (4146 tegon 5566 in 1922). Het aantal overtredingen van de bepalingen van het W. v. S. is echter verminderd van 4024.in 19*», tot 8648 in het afgeloopen jaar, hoofdzakelük door ver mindering van het aantal geconstateerde gevallpn van dronkenschap (in 1922 en 1923 resn. 3124 en 2822). ZTTCDSCHARWOUDE. We vernemen, dat het in het voornemen liet van het comité tot verbreiding van het godsdienstig le ven om meerdere bijeenkomsten te houden met opti wreker zooals die heeft plaats eehad in de Ned. Herv FerV. zuidscharwqudf. Met April zullen slechts een 1?-tn! leerMn^n school verlaten. We vernemen, dat een aen™prir»l1ik grooter getal toelatingen vragen, zoodat, wordt de >okonde marttregel van den Minister tot verhooging van den toelatingsleeftijd, voor goed opgeborgen ln de antieke kast, het aantal leerkrachten wel op de tegenwoordige sterkte zal kunnen blijven, althans tot 1 Januari 1926. Z UIDS C ELAR WOUDE. Het verzoek der vergadering van de Coöp. Boe renleenbank aan het Roode Kruis-Comité om gelden in te zamelen voor armen en werkloozen is in dezen vorm 'niet ingewilligd. De collecte zal evenwel toch gehouden worden, doch niet onder de auspiciën van dat Comité. Dit besluit doet wol wat vreemd aan, als men bedonkt, dat voor het buitonland wèl van wege dit comité is gecollecteerd, doch nu het eigen inwoners geldt dit niet geschiedt ZUIDSCHABWOUDE. Een dochtertje van M. S. viel van een der brug leuningen te water. De dochter van mej. de wed. Z. gelukte het, de drenkelinge gelukkig weer op het droge te brengen. OUDKARSPEL. De heer P. Berkhout heeft zijn sigaren-, koffie- en theezaak verkocht aan den heer C. Groot te Hugo- waard. De heer B. gaat rich metterwoon in Alk maar vestigen. BREEZAND, Maandagavond 10 Maart hield de melkleveran- ciorsvereeniging een algemeens vergadering bel lokaal van den heer D. Zoav. De voorzitter, de heer A. Bik opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt zijn voldoe* ning uit over de trouwe opkomst der leden. De secretaris, de heer A. Pranger, leest vervolgens dé notulen, welke onveranderd worden vastgesteld, Voorzitter zegt, dat de leden wellicht in de moening zullen zijn, in den laatsten tijd te weinig uitbetaald! gekregen te hebben. Dit was, zegt spr„ evenwel geen abuis; ze hebben ons in den Helder eenvoudig 2 centen per liter afgenomen. Voorgelezen wordt een desbetreffend' schrijven, van do Heldersche Melk- centaale, waarin verklaard wordt, dat zij niet meer dan 12 cent per liter uitbetaalt en dat men voortaan vrij tegenover elkander staat, als kooper en verkoo- per. Dit schrijven óntlokt tal van opmerkingen deu loden, waarvan de eindcancluslo is: zo spelen daar aan dén Helder gewoonweg met ons, zooale de Cen trale altijd gedaan heeft. Enkele leden hebben bedankt en leveren hun melk thans aan de fabriek te Haringhuizen. Ook de heejg P. Voorihudzen, bestuurslid, levert daar, hoewel, zoo als voorzitter uiteenzet, noodgedwongen en de vraag is nu, mag de heer Voorthuizen thans nog Bestuurs lid blijven? De een bepleit van wol, de ander van niet en de heer Voorthuizen zelf wenscht liever te be danken, want het is hem gebleken, dat een zeer zware taak op het Bestuur rust en hij heeft alle respect voor de activiteit zijner medebestuurders, wier arbeid en buitengewonen Ijver hij, gedurende het poosje dat hij zelf Bestuurslid is, van nabij heeft leeren kennen. Na nog heel xyat heen en weer gepraat wordt, na eenige bedankjes, ten slotte de heer A. C, Brouwer tot Bestuurslid gekozen, die ridh, op heel sterk aan dringen, tenslotte laat overhalen, deze functie voor oen half jaar op rich te nemen. De besprekingen over het volgende punt der agen da, namelijk vervoer van de melk vanaf 1' Mei, brengt de gomr>.xie.ren langen tijd in beroering. Het Bestuur vindt het bedrag waarvoor de melkrijder, voor wien het overigens niets «dan lof hoeft, te hoog. Het meent, dat wel voor X cent per Hter kon gere- dlon worden. Er wordt gemiddeld) ruim 1400 liter per dag goloverd cd, in ronde cijfers, 10.000 L. per week, wat 500.900 L wordt per jaar. Tegen, gcondddcld 11X cent per L. zou dat een bedrag worden van; rond 55500 gulden, waarop niet minder den 26000 gulden door anderen wordt verdiend. En dat botreft slechts de leverantie van 43 kleine boertjes Het Bestuur meent, dat beet voor X oent peer L. kan, gereden wor den. Ook het aanschaffen van een eigen auto komt tor Sprako: voor 26QP0 guldén of ruim 500 gulden per week, kan toch heel wat gedaan worden. Het Be stuur doet echidr. alsnog aan den melkslijter het voorste] om te rijden voor 00 cent per 100 liter, doch deze gaat daarop niet in. Een voorstel van een der leden om te laten rijden tegen 75 cent per 100 In krijgt niet zóóveel steun, dat het in stemming wordt gébracht. Eindelijk doet het Bestuur het voorstel om opnieuw te laten inschrijven voor het melk vervoer en dat gegadigden dan bij bet Bestuur de condities kunnen vernemen. Dit voorstal wordt door de ver gadering aangenomen. Aan H. Kranenburg wordt, wegens géi eden scha de. op voorstel van het Besftrur 25 gulden vergoeding verleend. Bij de rondvraag wordt door hei deeld. dat te beginnen met Zout" mélkwagen een half uur eerder i Hierna sluiting. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Uit Almelo schrijft men: In de Almelosche textielnijverheid!, welke tot nu toe voor ihet overgroote deel buiten den strijd ge houden is, doordat de Almelosche Fabrikantenver- eeniging niet deelnam aan de actie tot arbeïdsver- lenging van de Enschodeache werkgevers, dreigt thans een conflict uit te breken. In sommige fabrie ken hier ter stede is nL sindis «enigen tijd! bet toe zicht op de arbeiders en het product, dat zij a™®ve" ren, aanmerkelijk verscherpt, zoodat de touiwbejzen en de arbeiders herhaaldelijk geschillen1 hebben, om. trein de boeten, welke opgelegd) worden door de di recties, die een scherpe controle hebben ingesteld op alle stukken, welke de getouwen verlaten hebben. Do klachten van de arbeiders geiden voornamelijk de slechte garens, welke zij te verwerken krijgen en waarmee hi. niet een behoorlijk product gemaakt kan worden. Vooral onder de art>eklere van de Ka toenmaatschappij v.h. Gebre. Scholten, waar bijna duizend werklieden werkzaam zijn, heerscht groote ontevredenheid over het boetestelsel aan die fabriek, waar iedere week op verscheidene stukken een boe te gelegd wordt. Deze arbeiders hebben rich aanvan kelijk tot de directie gewend, h. L met een negatief resultaat. Er is thans overleg gepleegd tusschen de hoofd besturen van St. Lambertus. Ünitas, De Eendracht en de Federatie van Textielarbeiders, om middelen te beramen om dit boetestelsel op te heffen. GEEN WERK. Uit Noordwolde. Aan ruim 100 werklieden van de rietenmeubelenfabrieken alhier is ontslag aange- uur medege- as., door den gereden worden.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1