VOETBAL Tweede Kamer. MRd, De pakhnlBen ritten rol, en irft Frankrijk, an ders het «roote alietgebded, komt heelemaal geen vraag. EEN RARE VONDST. Ie Bljsson is on het fabrieksterrein van de firma Ter Horst en Cr bij het graven een kist met 200 echerpo patronen gevonden. De patronen hebben een doorsnede van ongeveer IX cAL De slaghoedjes wa ren nog ongeschonden. OUDE NIEDORP. Gisteravond vergaderde het „Ondersteuningsfonds bij riekte", alhier, in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier. Tegenwoordig waren 12 leden. Na opening aer vergadering en lering dor notu len, bracht de seoretaris verslag uit over net afge- loopen jaar. Het ledental is verminderd niet 2 en bedroeg op 1 Januari jL 35. Besmettelijke riekten kwamen onder de leden niet voor.. Do ontvangsten bedroegen totaal f239.62; de uitgaven 261.65, alzoo eoo een nadeelig saldo van f22.031/#. Aan 0 personen werd uitgekeerd f 206. voor gelijk aantal ziektedagen. Den secretaris werd een wo<tfd van dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag. De heer C. van Zoonon braoht namens den raad van toezicht verslas: uit omtrent de rekening en advisoerdo dozo goea te kou ren. Do oijfers zijn hiér boven genoemd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heerén M. Kooiman ön A. van Zoonen. Tot. lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer P. Wit. Na rondvraag werd de vergadering, gesloten. ZIJPE. Wij vernemen, dat de nieuwbenoemde Rijksveld wachter alhier, te Oudesluis geetationnèerd zal wor den, doch dat hij, zoolang aldaar geen# gesohikto woning is te bekomen, voorloopig de polifiewoning tc Zand zal betrekken. NOORD-ZIJPEv Gelegenheid tot kostelooze inenting en hor inen ting jsal alhier worden gegeven op Woensdag 19 dezer, des voormiddags te 10 nur, ten huize van Dr. óterdoom te 't Zand en des namiddags te lVs uur in de O.L. school te Oudesluis. EIERENVEILINGEN. Te Purmerond wordt naast de eierenvoillng van een aantal eondenboudera voortaan ook een veiling gehouden door de Noord-Hollandscbe Plulmvèever- e^niging. Deze tweede eierenvelllng is gistermorgen officieel geopend In tegenwoordigheid van den heer Van As- poren Vervenne, rijkspluimveeconsulent, het gemeen tebestuur van omliggende gemeenten. Er was eer flinke aanvoer en ook een flink aan tal koopers Do veiling wordt voortaan eiken Dins dagmorgen ceborden. GEEN BESMETTELIJKE LONGZIEKTE IN DREN- THE. Prof. Bemmelts, directeur van den veeartsenflkuru dlgvn Ölenst, doelt het volgende mee: liet onderzoek van de ziektegevallen onder het vee lu Drenthe hoeft uitgemaakt, dat besmettelijke long- zickte is uitgesloten. De ziektegvallen waren van verschillenden aard en betroffen hoofdzakelijk een ontsteking van do longen van nlot ernstig besmette lijk karakter. Alle maatregelen ter plaatse wordten ingetrokken en het vorvoorverbocL van vee In Dren the v.rxrdt opgohevon. Ook de geruchten als zou in Duitschland, onmid- dellijik over de grenzen bij Gendringen* longziekte zijn uitgebroken, zijn onjuist gebleken. Uit Assen meldt men: Prof. De Bliek te Utrecht heeft vastgesteld, dat de veeziekte In Drontbe niet dé gavreeedo longziekte is. Van Woensdagochtend af zijn de maatregelen opgo- hoven. Hot onderzoek naar den hard der riekt» wordt voortgezot. D VLIEGTUIG-BESTELLING VOOR XNDH TN NE. DERLAND GEPLAATST. Naar wij vernemen. is da bestel Itog van f700.000 op Vliegtuigen ten behoeve van de Indische Militaire Ducht vaart Afdooltng, waarvoor een conumdssio uit Iodiö naar Europa waa overgekomen, geplaatst bij do N.V. Nederlandsche Vliegtuigonfabriek' te Am sterdam. In opdracht werd' gegoven het bouwen van. 15 verkenners van het type Fokker C. IV, uitgerust met een Napier „Lten" mxvtotr van 450 pk. en van, drie verkenners voni hetzelfde! type zonder motor. Bil de N.V. Nationale Vliegtuig Industrie te Den Haag werd bij wijze van proef de levering opgedra gen van een verkenner van het type Koolhoven f.K. 81. uitgerust met een 400 paarde Brtetol „Jupi. ter" motor. Hdbld. - SC H OO KL. Ter voorziening itru do vacature van liJd, van den go- moe niaraaJd. anttsiaom door het bedanken van don hoer D. Lühro als roodanig, is ddor het Centraal Stembureau benoemd verklaard mevr. D. Kok-de Jager, die hare benoeming heeft aangenomen. EEN GEZONDE PLAATS, j Te Z wammerdom, een gemeente van 2300 inwo ners, is in de eerste twoe maanden van dit Jaar geen enkel sterfgeval voorgekomen. UIT DE SCHOENINDUSTRIE, Uit Waalwijk, 10 Maan. Het Is algemeen be kend dat sedert korten tijd! Sn de schoenindustrie een algemeen» opleving valt waar te nemen. Daarin dreigt thans verandering te zullen komen, doordat ten gevolge van de voortdurende stijging van alle grondstoffen van 10—30 pet. do echoenfabri kanten godwomgon zijn gewoiMen hun prijzen met 5 pet. te verhoogen, waar de winkeliers zich Over hot geheel genomen, niet willen aanpassen. Het bestuur van den Nedorf. Bond Van Schoen makerspatroons- on Schoenwinkoliersvereendgimgen wijst echtetr zijn léden er op, dat verschillende toe- kenen er op wijTjert, dat do verhoogde lederprijzen al echts korten tijd' gehandhaafd zullen blijven en dat dientengevolge do verhooging van de sohoenenpriju zen niet van langen duur zal zijln. Met dit vooruit zicht waarschuwt rij de echoenwinkeliera ernstig te gen het koopen op speculatie tegen verhoogde prij zen. Het is haar bekend, dat do regeetrfng mét groot» belangstelling den loop der schoenenprijzen volgt en durft veronderstellen? ddt rij door middel van de acheenenwet elke abnormale prijsstijging Zal tegen werken. TeL VERKEERSONGEVAL, Door het losgaan van oen moer van de verbinding van den stuurstang botste Maandagmiddag op den Amsterd&mschen staatweg tusschen Elde en do Klomp een autobus van B, uit Veenendioal in volle vaart te gen een boom. Van de acht inzittenden Hopen «enige peroanon kwetsuren op. De bestuurder werd ernstig aan het hoofd' verwond, een oor werd hem half afgesneden. De wagen vod totaal vernield. SPREKER DE KOK EN DEBATER DB WOLT. Men meldt uit Enschedé: In „Ons Huis1'' zou vanwege de Vrijdenkersver- eeniging „De Dageraad" een openbare vergadering worden gehouden. Als spreker zou optreden1 do, gewezen katholieke geestelijke De Kok met het onderwerp „Do roman van oen Monnik." Honderden plaatsen waren opgekocht door katho lieken, sommigen hadden er zelfs hoogs prijzen aan derden voor betaald. Toen het De Kok ter oore kwam, dat de heer DO Wolf uit Amsterdam zou débatteeren (debat was, wij) weigerde hij dit Onder protest verheten1 dei katholieken de zaak, waarna de politie do mal ver der ontruimdo In het katholieke vereenigingsge- bouw Concordta heeft de heer De Wolf de aanwezi gen toegsproken. De kaartjes worden ingezameld, waarna gepoogd' werd ze aan „Ons Huis" weer in te wisselen. Dit word echter geweigerd. Men zal nu te* gen de .Dageraad" een civiele procodure beginnen. In den omtrek van bedde verenigingsgebouwen, vooral bij Concordda, was het «ra rumoerig. Samenu scholingen werden verboden. - BURGERBRUG. Maandagavond ontstond een begin van brahd in hot perceel, bewoond door den heer A. v. Egmond alhier. Door het flinke optroden van den bewoner, die de straal uit de waterleiding op de brand) riohtte, bleef deze tot de bovenverdieping beperkt. Toch was de schade aan het huisraad veroorzaakt, niet gering. De oorzaak van het ongeval is onbe kend. 8T. MAARTENSBRUG. Naar ons word medegedeeld is do rederijkerska mer „D.N.O." alhier ujtgenoodigd om' aen len Paasendag op fco treden in het lokaal van den heer Langedjjk te Burgerbrug, met het blyspel „Mijn heer de Senator*', dat alhier reeds eerder met zéér veel succes word opgevoerd. Liefhebbers van een mooi tooneelstuk kunnen wij de verzekering geven, dat hun een genotvollem avond staat te wachten!. LUTJEWINKEL. Maandagavond kwart over elven, heb ik waar genomen, schrijft een onzer lezers,, aan den West- Noord-Westelijken hemel, een schitterend natuur verschijnsel. Eensklaps oen vurige bol, met verblin dend licht, achterlatende een breede vurige stroép. Het verschijnsel deed don geheelen omtrek hél ver lichten en duurde eenige seconden. Ik hoop, dat .meerderen dit gezien hebben en er eên betere verklaring voor kunnen geven dan ik. HET EILAND SCHIERMONNIKOOG. Men sohrjjft aan de Maasb. Het is van algemeene bekendheid, dat op hot eiland Schiermonnikoog een gedeelte der duinon verdwenen is. Het majestueus© strandhotel, werd zelfs voor een goed deel een prooi der zee. De Rjjkswatéretaat ofschoon het telken jare eenige honderden guldens besteedt, om door middel van takkebossen aen af slag tegen te gaan bleek, ook al door de bekende bezuiniging, niet in staat de duinen te behouden. De eigenaresse van het hotel heeft nog gepoogd door net. maken van een pa*flfundeoring hot ergste kwaad te voorkomen, maar hot werk was tever- geefsch. Toon dan ook hot eerste deel in zee stortté hoeft do N.V. hot hotel op afbraak verkocht on thans is men druk bezig te eloopen. Maar juist nu komt de natuur een woordje meespreken. De zandbank, die voor nofc eiland ligt en voor eenige iaron in plaats van ot> de gewone wijze te „rollen doorbrak, deeo zandbank nu is büna tot het strand genaderd on zal hoogstwaarschijnlijk binnen eenige weken bij paal 8 geheel bij het eiland aansluiten. Het strand is de laatste weken reeds eenige hon derden meters brec-dor geworden en bedriegén dé toekenen niet, dan hebben wij reeds dozen zomér het prachtigo breede strand van vroeger terug. Ook de duinen vormen zich daar weer van zelf- Aar dig is zulk een duinformatie to volgen. Reeds be sloot de Blooper van het hotel het afbreken stop to zetten, omdat do mogelijkheid groot is. dat het oos telijk gedeelte van het hotel geheel béhoudén blijft. Ook do tweede zandbank is aanmerkelijk dichter bijgekomen efc „rolt" als 'fc ware het eiland tere- raoot. L ANOENDVK. Naar wo vernemen zijn de bussen fnet inraaak:- grocmton en yleesch, waarvan onlangs een grooto partij .ontvreemd is uit de fabriek van den heer Verburg. teruggevonden onder een stroosohelf in do onmiddellijke nabijheid van de fabriek. NIEUWE NIEDORP. De afdeeling Nieuwe Niedorp rhn de 9.1).J,P, heeft een openbare vergadering - belegd tn lokale van den hoor G. Groot to Nieuwe Niedorp, op Zaterdagavond! 15 Maart, waar hot onderwerp: „Is rood dunrP" zal wordon behandeld en waarbij do Vrüz. Dom. Kiosrveroeniging te N. Niedorp^ tot debat is uitgenoodigcL (Men zie de advertentie in dit, nnmmór). AARONDIS8. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitopraken van Dinsdag 11 Maart 1224: He. Draaijer, (godotir..), verduistering. 4 mnd. gov. voonvaardelijk, met 8' jaar proeftijd. N. van Tiol, Hoorn, mishandel., nadere matruotao gelast Zij po, j ach twetsoverfcreding, (kp- pèlzaak kantonger.), vonnis bevestigd. OUDKARSPEL. Het Nutsdepartement hield gisteravond een ge- zelligen avona voor leden en genoodigden, welke goed bezocht wak. „,H©t Kleine Tooneel" verleendé voor dezen avond volledige medewerking, door. de opvoering van oen drietal één-aoters, waarmoo do gohoolo avond gevuld was. Het eerste: ...Brand in De Jonge Jan word op twoe ondergosonikte rollen na, gohoel vertolkt door den hoer H. Slikker. Dozo wekte de al gom één e bewondering op voor de wijze waarop 7 rollen door hem vertolkt werden. Het was oen zwaar stuk work, aat in do puntjes werd uitgevoerd. We dur ven. to zeggen tot volle tevredenheid van het pu bliek. Het daverend applaus was daarvoor wel het Daarna werden opgevoerd „Het Kind", een dra ma in één bedrijf en „De Hand', oen klucht in een bodrijf, welke beide stukken eveneens keurig wér den uitgevoerd. Trouwens, we kunnen van „Het Kleine Tooneel" niet anders verwachten. De voorzitter, Burgemeester Kroon, bracht ^en warm woord van dank aan het clubje, dat do ledpn een zoo echt mooie avond bezorgde en dankte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. oudkarsPel. Het bestuur van het Nutsdepartement heeft be sloten het volgend voorjaar weer «jen huisvlijtton- toonstolling te organiseeren. Deze korte medodéé- Iir»g ral zeker weer vele nijvere handen in bewéging brengen. WAT 18 VRIJZINNIG"? Men schrijft aam de NJLCrt: Te Ruurlo is een eigenaardige srtrifcD ontstaan tus- schen de (vrijzinnige) kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk en het bestuur der Evangelisatie over de betee- kends mn ihet woord „vrijzinniig". Wijlen mr. baron van Heeckeren van' Keil' had en kele jaTen geleden aan de kerkvoogdij een eenzaam tusBchen de basschen staand lokaaltje nagelaten, be nevens f5000 tot onderhoud daarvan, met de ver plichting, „dit lokaaltje" op vTijrinnige wijze, te ge bruiken voor prediking en godsdienst-onderwijs." NU is do vraag: wat betoekont hder de uitdrukking „op vrijzinnig» wjjze"? De vrijzinnige kerkvoogdij meent, het is duidelijk, het legaat bedoelt, dat ihet gebouwtje alleen -maar! gebruikt mag worden voor prediking en godsdienst onderwijs. die op vrijzinnige wijze, dus in vrijzinni gen geest plaats hebben. Het bestuur der Evangelisatie evenwel zegt: Neen! het legata zegt niet, dat er in het lokaal alleen maar op vrijzinnige wijze gepredikt, maar dat het op vrij zinnige wijze gebruikt moet worden. Eni in dien zin hoeft het woord „vrijzinnig" geen theologische, maar een zedolijke beteekends en) moet dus wordon opgevat in den zin van „vrijgevig", „ruimhartig". Het bestuur beroept er zich op, dat dit ook de bedoeling geweest moet zijn van den erflater., daar hijzelf ook tijdens zijn leven het gebouwtje op waarlijk ruimhartige •wijze ter beschikking heeft gesteld gelijk hij ge woon was te zeggen, „voor ieder die wat goeds te brengen had." Nu moet gelijk bekend' is een testament wot- dén uitgevoerd. Is nu de opvatting der Evangelisatie judst, dan moet het gebouwtje dus ook ter beschik king der rechtzinnlgen worden gesteld. Is echter de opvatting van de kerkvoogdij juist, dam1 meg deze or zelfs ge er rechtzinnige prediking, enz. in toelatenl Daz» laaigte consequentie heeft de kerkvoogdij ech ter niet aanvaard, maar »e heeft de Evangelisatie te verstaan gegeven, dat, ofschoon ri) het recht der orthodoxen op hot lokaal miot erkende, hun het ge bruik toch wel oogluikend iwou toelaten. De Evan gelisatie ech'ar wil, van het gebouw geen gebruik maken, ais ze er geen recht op heeft. Em doo wordt dus het lokaaltje door niorhend ge bruikt, noch door de rechtzinnlgen, noch ook zelfs door de vrijzinnigen, maar staat ledig te droomen tusschen de dennenbosschen. En het testament blijft onuitgevoerd. HEERHUOOWAARD, De afd. der Holl. Mij. van Landbouw hield Maan dagavond in het lokaal van den heer Rus hare voor jaarsvergadering. De heer Met, voorz., opent deze bijeenkomst, verklarende graag aan een grooter aantal leden het welkom te mogen toeroepen en geeft daarna het wcord aan den secretaris, den heer Van Slooten, tot hei lezen der notulen, welke onder dankzegging wordei\ goedgekeurd. De vragenlijst van het Hoofdbestuur, voor een groot deel door den secretaris reeds van antwoorden voorzien, geeft alleen aanleiding tot de vraag of de H. M. v. L. zich geheel niet bemoeit met emigratie, hetgeen men toch wel op den weg der Mij. gelegen acht. Allerlei drukwerken worden voor kennisge ving aangenomen, enkele ter lezing meegegeven. Hierna brengt de secretaris verslag uit betreffende den gehouden cursus in landbouwboekhouden. De cursus werd tamelijk getrouw gevolgd door een 15- tal deelnemers; de commissie woonde met genoegen enkele leasen bi) en nam een gunstigen indruk mee van den sluitingsavond. Do blijvende resultaten zul len eerst blijken wanneer het geleerde in praktijk wordt gebracht. De rekening van dezen cursus sloot met een klein batig saldo, waaromtrent, besloten werd dit te reser veeren voor komende gelegenheden. Vervolgens werd gepauzeerd voor het nazien der rekening, wat ge schiedde door de h.h. D. de Jong en H. Wuijs. De re kening werd op advies dezer commissie goedgekeurd. Met het saldo over 1922 groot f 35.53, bedroegen de to tale ontvangsten f 345.53, de uitgaven bedroegen f323.48, alzoo een batig saldo van f22.05. Het leden tal was iets verminderd en bedroeg thans 56. De heer Blauw vraagt, of dit ledental door het ver spreiden van een circulaire niet te verhoogen zou zijn. Men is echter van oordeel, dat persoonlijke pro paganda meer resultaat zal opleveren. De voorz. herinnert er aan, dat ln de vorige verga dering een verzoek der afd. Hoorn om stefra voor haar te houden tentoonstelling Is aangehouden en stelt dit nu aan de orde. Na eenige bespreking woixit bösloten f 15 hiervoor uit te trekken tot aanbieding van oen verguld zilveren medaille, aan de tentoon stellingscommissie vocxrloopig de beschikking hier van over te laten. Ingekomen zijn statuten, Huishoudelijk reglement, enz., benevens brochures der Vereeniging voor Vee- arhitrage te Utrecht, vergezeld van het verzoek voor deze zaak propaganda te willen maken. Een zeer breedvoerige discussie wordt hierover gehouden, waaruit blijkt, dat men zeer veel voor de zaak ge voelt, zoodat dan ook statut-en, huishoudelijk regle ment enz. worden voorgelezen. Na nog eenige dis cussie wordt besloten, zoovéél mogelijk medewerking te verleenen door verspreiding der desbetrffende cir culaires en aanvraagtormu 1 ielren voor het lidmaat schap, dat slechts f 1 per jaar contributie eischt, bi) de vereeniging aan to vragen en aan eventueel be langhebbenden uit te reiken. De aanwezige veehou ders verklaren lid te willen worden. Algemeen ia men van gevoelen, dat deze vereeniging eerst goed tot haai' recht zal kunnen komen, wanneer aanslui ting van handelaars zoowol als van veehouders zoo algemeen mogélijk wordt. Naar aanleiding der ontvangen circulaire, door paarde nh ouders, betreffende paardenvordering worden hieromtrent inlichtingen gevraagd, welke door den secretaris worden gegeven. Bij even- tueele vordering, welke echter hoogst zelden plaats heeft, zuWon de aangeschreven eigenaars met hun paarden moeten samonkomen bij „De Hengstman" om vandaar naar Hoogwoud' te gaan, welke plaat* voor deze omgeving is aangewezen voor de presen tatie. Hiermee is de agenda afgewerkt, doch voor den voorzitter tot sluiting overgaat, stelt hij. met het oog op zijn aanstaand vertrek, do vraag of nu alvast nidt een nieuwe voorzitter gekozen dient te wordon. De secretaris acht het"*neerfcggcn zijner functie door dén heer Met niet noodzakelijk, althans komt het spr. gewenscht voor, dat hiermee in elk geval wordt gewacht tot de zomervergadering, waarin toch bestuursverkiezing moet plaats hebben. De vergade ring stemt hiermee in en de heer Mot verklaart dan maar voorloopig els voorzitter te zullen blijven fun- geeren, waarna met een woord van dank voor aller medewerking de vergadering wordt gesloten. HEERHUOOWAARD. Bij de verkiezing van 2 Hoofdingelanden van den polder, aftr. de hoeren C. Poland en Jb. Wijmker, werden uitgereikt 286 sterablljetteo; uitgebracht op den heer C. Poland 251, op dien heer P. Tromp llÖJ op den heer Jb.-Wijnkor 175, op den heer P. van der Molen 3 en van onwoardo 2 stemmen. Alzoo werden de aftredonden herkozen, hoewel door de R.K. kies- vereeniging waren aanbevolen de hJi. C. Poland en P. Tromp. EEN BRUTALE DAAD. Gistermiddag omstreeks drie uur "belden twee personen bij een dame, wonende Spuistraat 226 te Amsterdam. Toen geïnformeerd werd wat de I mannen wilden, zeiden zij, dat ze kwamen om den Ëasmeter te oontroleeron. De vrouw des huizes I et de onbekenden daarop binnen en terwijl de een een boekje te voorschijn haaide, sloeg de ander eens- jdaps de dame met een breekijzer op het hoofd. Toen aj daarop luidkeels begon te schreeuwen sloe gen de indringers ijlings op de vlucht. De aangevallene maakt het, de omstandigheden m aanmerking genomen, nogal goed. De toege brachte verwondingen zijn niet van ernstigen aard. De daders hebben oen trommel opengebroken, doch vonden daarin niets van hun gading. De politie speurt ijverig naar hen. gangar wordt. Dan zullen de rood broeken nog wat anders moeten werken. De wedstrijd ging onder leiding van den heer Sieswerda. JL'UANADORP. Zondag kreeg J.V.O. de vereeniging „Atlas" van Helder op bezoek, om haar oompetitie-wedstrijd te spelen. Zooais in het sportnieuws al bekend ge maakt was, zou het -een mooie wedstrijd worden, daar beide olubs nogal zekere kansen hadden. Nu, 'zoo vrijdenkend is niet geweest, maar wel dat zij geen slecht figuur zou maken. Maar deze wedstrijd tusschen J.V.C. XI en Atlas is geen mooie geweest en is dan ook onder protest van J.V.C. geëindigd, over den buitenspêlregel van de laatste twee punten. De leiding was door af wezigheid van den heer Dol opgedragen aan den heer O, 8 wart. Beide partij en waren flink tegen elkaar opgewassen on do wedstrijd ltad beslist eon goed verloop gehad als genoemd geval niet was voorgekomen. Nu werd het spel gewoon gebroken 'en ging de goede geest van de spelers te niot, wat erg jammer was. Wel moet Atlas onder het oog fP)bracht worden, dat zij hare supporters er op moet wijzen, om hare spelers op zoo'n onbehoor lijke manier aan te moedigen. Want dat zou dé club een klechten naam bezorgen en dat iu het eerste jaar al, dat zij in den NJI.V.B. medospèelt. Hun spel is wel wat forsch, maar tamelijk goed. Laten wij hopen, dat bij een volgenden wedstrijd: deze beter en mooier verloop mag hebben, want beide clubs wegen tegen elkaar op. HOOGWOUD. Wegens afkeuring van heit sportterrein kon de korfbalwedstrijtd1 tusschen U.D.L 2 en N.K.V. van N' Niedorp niet doorgaan. ANNA PAULOWNA. Zondag was het voor Exoelsior weer een drukke dag. Om half drie moest E. I spelen tegen Storm vogels van Spanbroek. Zij had echter fortuna niet niet mee en wist, in éen gelijk opgaanden strijd/ waarbij zij voor 't doe) de meest opgelegde kansen op onbegrijpelijke wijze miste, met 30 to verlie zen. Hiermede heeft zij tevens de le en 2é plaats in haar afdeeling verspeeld, E. II wist in Wiermgerwaard tegen W.F.C. I, na een zwaren strijd, met 32 te verliezen, waar door ook het mooi o kruisje, door W.É.O. beschik baar gesteld, verloren ging. E. In deed beter werk, door W.F.C. II in eigen veste met 51 te kloppen. Zoodoende zijn aeze jongelui het kampioenschap al aardig genaderd. Houdt er den moed maar in, jongens I Zondag nog tegen Sparta ,V en dan behoort ae competitie voor de 3de klasse weer tot het verleden. HOOGWOUD, Op Zondag 9 Maart J). wérd alhier op het gemeen telijk sportterrein' den wedstrijd gespeeld! tusschen de voetbalclubs H.F.C. I en N.V.V. I van N. Nüedorp. De ze wedstrijd werd dioor N.V.V, gewonnen mot 5—0, NOORDSCHARWOUDE. Holland I 'had Rood-Wit II uit Alkmaar te gast. Bei de elftallen waren onvolledig. H. speelde mot 10, R'. W. met 9 mlan. Holland! bleek' in dezen wedstrijd ver uit de sterkste, met een 8—1 nederlaag wercl R.W. naar huis gestuurd'. Holland II verloor meft 5—0 van D.T.V. n in Hecr- hugowaard. BREEZAND. B.F.C. heeft Zondag uit-gespeeld en wel B.F.0. II tegen Sparta V te Sohagen, waarvan de uitslag 00 was, waar beide partijen mede tevreden moch ten zijn. B.F.C.. I speelde te Winkel tegen Blauw-Wit, met als uitslag 03 voor de thuisclub. Het terrein, Mat zwaar was om te spelen en bovendien zeer lastig, was wel de schuld dat er slapjes werd gescpeefiu van beide kanten. Zondag a.s. komt K.F.C. van Kolhorn, terwijl B.F.B. II vriendaohappoliik W.F.C. H gaat "be zoeken. WIEHINGERWAARD. Zondagmorgen speelde W.F..C. II tegen Excelsior III van Anna Paulowna. Eerstgenoemde kon het evenwel lang niet bolwerken en moest met 51 verliezen. 's Middags speelde W.F.C. I voor de oompetitie tegen Excelsior II. Dat dit een spannenden strijd, zou zijn. was te verwachten. Het ring niet alleen om het kampioenschap der tweede klasse, doch ook nog om een zilveren kruis, uitgeloofd door den heer J. Oudendijk. Bij den aanvang was het reeds te zien, dat beide keepers hét druk zouden krügen. Voorloopig ring 't vrij gelijk, doch dan krijgt W.F.C. een vrije sonop te nemen, die er onhoudbaar wordt ingezet. De rust 'gaat in met 10. Even na de rust maakt Excelsior gelijk en is een poos in de meerderheid. Het tweede doelpunt voor Excelsior volgt dan ook spoedig. Even laat W.F.C. den moed zakken, doch niet lang, want als de roohtsbuiten van W.F.C. den stana met een mooi schot gelijk maakt, is het met de meerderheid van Excelsior gedaan. De rollen zün nu omgekeerd; W.F.C. heeft hot spel weer in handen. Even voor het einde kopt een speler van E. uit een oorner den bal in eigen doel. Het einde was toen 3—-2 in het voordeel van W.F.C., die thans zoo goed als seker kampioen is der tweede klasse en nu over- De heer J. ter Laan (s.-d.) vraagt een inten>elr latie aan over den stand van zaken in de commissie voor georganiseerd overleg betreffende de salaris- regeling en do arbeidsvoorwaarden der rijksambte naren. Hierover zal morgen worden beslist Bij de voortzetting van do behandeling der htv grooting van onderwijs stellen de heer Gerhard (s.-d.), mej. Westerman (V. B.) en de heor Van der Molen ■.(a.-r.) vragen over het sohooltoezioht. Mi nister De Vissbr t deelt mede, dat hij een regeling ontwerpt, waarbij flink bezuinigd en voldoende schoolbezoek gewaarborgd wordt. Op vragen van dan heer Heukels (A-r.) antwoordt de minister voorts, dat het aantal rijksnormaallessen en rijks kweekscholen met 85 wordt verminderd, en dat het beurzenstelsel vervalt. Als antwoord op verdere op merkingen zegt de minister nog, dat Coevorden goon rijksdagnormaalsohool krijgt on dat de nor maallessen zooveel mogelijk moeten verdwijnen, mode uit bezuinigingsoogpunt. Op oen vraag van don heer Gerhard verklaart de minister zïoh bereid de golden voor de liohamen- Ujke opvoeding anders te disfcribueeren. Spr. zegt op een vraag van Dockers toe, dat de schippers- echool te Brielle zal worden geholpen. Daarna komen wij aan de begrootingsposten voor Kunsten en Wetenschappen en het is hier vooral de heer Kleerekooper die het schrappen van verschil lende subsidies veroordeelt. Ook andere sprekers achten het verkeerd dat deze afdeeling het zwaarst onder de bezuiniging moet lijden. Spijt werd uit gesproken over het heffen van 'entreegelden voor musea enz. De minister achtte het entrée Juist goed, dan ko men alleen de ernstige bezoekers. Het verwijt, dat spr. onder pressie der rechtscho partijen zich onverschillig zou hebben getoond voor dramatische kunst, weersprak spr. ten sterkste, en dit verwijt griefdé do minister. Bij de verdere bespreking was het nogal heftig en rumoerig, doordat de heer Beumer inging op een argument des heeren Kleerekooper. Deze wilde op de burgerwachten bezuinigen, om voor dat geld de oude gebouwen te onderhouden. Do heer Beumer wilde Juist de burgerwachten steunen, in de over tuiging dat hij daardoor bijdroeg aan het behoud der oude gebouwen. De heer Kleerekooper: De oude Geuzen hebben den boel kajrot geslagen. Hierdoor ontstond een langdurig rumoer. Er werd nog gesproken over den toren van Mede in blik, over de openbare leeszalen, het Haarlemsch Orkest enz., enz. De Onderwijsbegrooting werd daarna aangeno men met alleen de S.DAJP. en V.-D. tegen. 's Avonds werd1 een begin gemaakt met de be handeling van Financiën, waarbij bezwaren werden ingebracht tegen den aanslag in de rijksinkomsten belasting voor religieuzen. Daarna werd gespróken over de tabaksaccijns, welke belasting nog niet vol doende was doorgewerkt. De wijze waarop de be lastingheffing in het algemeen plaats had, werd veroordeeld, ook het nalaten in sommige geval-, len. Men heeft b.v. tal van Duitsche dienstboden vergeten aan te slaan. Samenwerking niet do pas- senbureaux is hier noodig. Verhooging tabaksaccijns werd veroordeeld. Accijns op gedistilleerd werd eveneens behandeld en do ambtenaren mogen In doze niet provoceerend optreden. De heer Van Dijk sprak over de nooduitkcer.ngeik aan de gemeenten en meent dat in de^e toch coa- 11 D1eltheernj.etter^Laan behandelde de ontduikingen der Riiksinkomatenbelasting. Hij drong eveneen« aan op een; nieuwe forensenbelasting. Spr. dient een nooduitkceringsmotie in, waarin wordt aangedron gen alsnog een nooduitkeering aan de gemeenten te geven. Andere spreker» behandelden eveneens deze nood uitkeering. De heer Oud verklaarde bezwaar te heb ben tegen de motie-Ter Laan. Volgens hem had! men alleen na te gaan or er ge-, meenten waren die in moerilijkhoden vOTkroiMen, voor die moest oen middel tot helpen gefvondien w or- devOT-rolg«n, werd- de taJ»toacct>na nogmaala U. waton.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2