Binnenlandsch Nieuws. het reservefonds heeft alleen bij liquidatie van het Station plaats. Den heer Joustra, Beemster, is het aangenaam dat de zaak zoo goed staat, maar spr. vraagt of het op de statuten gegrond is, dat, zij die om gezonde redenen uittreden, geen aandeel van het reserve fonds genieten. Die leden hebben toch ook de risico geloopen. Voorzitter zegt dat een dergelijke regeling nader overwogen zou kunnen worden en dit zou het be stuur nader onder de oogen moeten zien. De heer Slagter herhaalt het reservefonds zoo min mogelijk te willen opdrijven. De heer Kaij begrijpt, dat het contributieschema en daarmee verbonden de vermindering van 30 gebaseerd is op deze balans. Daarom zou spr. met deze saldoverdeeling accoord willen gaan, wanneer echter bepaald werd dat de reserve als maximum f 10.000 zul bedragen. Voorzitter vraagt of de heer Kaij dan kan goed vinden dit maximum te bepalen op f 10504.11, het bedrag dat thans op de balans staat. De heer Ham meent dat het bestuur dit voorstel- Knij zoo gretig aanpakt, opdat het geen andere con tributieregeling behoeft te maken. Spr. oordeelt ech ter dat we nu eenmaal de ambtenaren hebben en die moeten hun werk er maar aan geven. Spr. handhaaft zijn voorstel om het reservefonds te hal- veeren. De heer Slagter wil het op f4000 laten. Voorzitter wijst er op dat het saldo voor een be langrijk deel ontstaan is door de entréegelden en de boeten. Dit Tij» «venwel gt*e» vaste poeten. Spr. wijst qok op de groot* productie van vorig jaar, wat dit jaar wel minder kan wezen. Om deze redenen acht het bestuur het noodig voorzichtig te wezen. Het bestuur evenwel, is bereid het voorstel-Kalj over te nemen. De heer Ham meent dat de boetes en de entrée gelden ieder jaar in de lucht zitten. De heer K. Kuiper erkent dat deze vereeniging niet met een kleine reserve moét werken, doch ten opzichte van de posten boete en entreegelden merkt hij op dat deze posten op de begrooting voorkomen als pro memorie. Spr. acht dit dus geen argument. Voorzitter zegt dat dit ook heel voorzichtig ia. De heer Veldstra, Opmeer, wil de entreegelden voor reserve bestemmen, dat lijkt spr. jul9ter. Voorzitter noemt dit een goede wenk en hot be stuur zal dit idéé overwegen. Voorzitter zegt dat het bestuur nu in stemming zal brengen het voorstel-Kaij, en het bestuur kan er mee accoord gaan het reservefonds af te ronden op f 10.000. De heer Slagter voert nogmaals het woord, doch voorzitter oordeelt dat do zaak voldoends is bespro ken. Het voorstel-Kaij wordt aangenomen met 109 stem men voor en 61 stemmen tegen. De heer Kaij dringt aan om voortaan de verschil lende posten beter te om schrijven en noemt den po9t salarissen, reiskosten, rijwielvergoeding, enz. Voorzitter zegt dat dit jaar deze vergadering wat vroeger gehouden wordt, doch die specificatie zal ge heel in hét jaarverslag opgenomen worden. Een ieder mag vrijelijk weten, hoe de salarissen enz. zijn. Op de vraag hoeveel controleurs er zijn, antwoordt voorzitter van 7. De heer Commandeur, bestuurslid, zegt, dat de finantiecle commissie tot in de puntjes met een en ander op de hoogte is. Voorzitter vraagt of een lid dezer commissie mis schien inlichtingen wil verstrekken, doch geen enkel lid der finantieele commissie blijkt ter vergadering aanwezig te zijn. De heer Joustra informeert naar den post con- tributiën. Uit de toelichting door den secretaris ver strekt, blij Jet dat veer het Landbouwhuis te Alk maar f300 contributie wordt gegeven en voor lo kaalhuur aan dezelfde instelling f1000. De heer Slagter: Ja, ja, dat is geld. De heer Ham meent dat op den post porti ook wel wat te bezuinigen valt, al weet hij direct nog niet op welke wijze. Voorzitter erkent dat door de uitslagen der con trole niet per post te verzenden, doch ze met de controleurs bij het eerstvolgend bezoek mede te ge ven, een belangrijke besparing zou worden verkre gen. Het bestuur evenwel oordeelde dat een der gelijke bezuiniging niet door de leden gewenscht zou worden, omdat de leden met het oog op prijs enz. graag spoedig zullen willen weten van welk percen tage hun kaas is. De heor Ham komt terug op de contributie en huur van het Landbouwhuis en oordeelt dat het heel gemakkelijk is dat op deze manier een derge lijke instelling levensvatbaarheid heeft. Spr. zou die bedragen willen halveeren, het moet maar op klei ner schaal. Voorzitter zegt dat het op kleiner schaal niet kan, het station heeft een groot laboratorium noodig en voor de administratie is de ruimte die we innemen noodig. In verband met het laboratorium dat aan de eischen voor ons Station voldoet,, is de huur niet hooger dan de gewone norm. Wat de contributie be treft, draagt het station bij in evenredigheid met andere vereenigingen. Spr. wijst er op dat de ge- moente Alkmaar op het Landbouwhuis een1 belang rijk deel, f3000, toelegt en. dat kooit de landbouwor ganisaties ten goede. De heer Ham blijft van meening dat er bezuinigd moet worden en ook in het bestuur zijn men9chen die er anders over denken. Door een paar aanwezigen wordt nog ter sprake ge bracht het beboeten en voorzitter verzekert dat de boeteregeling een voortdurende zorg voor het bestuur is, omdat het naar billijkheid wil handelen. Tenslotte wordt de exploitatierekening en de ba lans goedgekeurd. Vervolgens komt aan' de orde de begroeiing voor 1824. Ze sluit in ontvangst -en uitgaaf op f 57500 en bevat o.m. de voflgende posten: ontvangsten, abon nementskosten Botercoivfcrolestation f 10.000, deel batig saldo 1923 f 7500, bijdragen leden f 40.000; uit gaven, salarissen f36500, reös- en verblijfkosten. rij- wieLen en dienstreizen controleurs f6500, pensioen en ongevallenverzekering f3500, vergaderkoste n f 1500, algemeene onkosten f 6500, propaganda f 1700. Toegelicht wordt, dat de leden in 1924, dus hébben bij te dragen f 40.000, terwijl dit in 1923 f 50.000 was. Do overige posten zijn gelijk gebleven aan 1923, be halve de post algemeene onkosten, dKe f2000 lager geraamd kon worden. De post propaganda is nog wat verhoogd, wat het Bestuur we Hachelijk voorkomt De finantieele commissie verklaart met deze be grooting accoord te gaan. Door dén heer Spaandér wordt er op gewezen dat reeds vorig jaar bleek.dat de algemeene varadering bezwaar had, tegen den kindertoeslag, maar dat men liever een betero regeling wilde. Spr. vraagt of nu met dien wensch rekening gehoudten is. Voorzitter licht uitvoerig toe, dat rekening is ga- houden met de gewijzigde omstandigheid, dat over leg met het personeel heeft plaats gehad en de con clusie was tenslotte dat het bestuur meende dat de regeling voor 1924 ongewijzigd moest blijven. Spr. wijst met nadruk op de toename van dé werkzaam heden, terwijl geen extra hulp is aangesteld. Een dergelijke wijze van werken moet gewaardeerd wor den. Ook dé gunstige toestand van het station kan' In rekening gebracht worden bij de salarisregeling en spr. wijst op de belangrijke verlaging, 30 pet., van de contributie De heer Spaander sluit zich gaarne aan bij de 'huld'e over de ijver van het personeel, maar het spijt hem toch dat het Bestuur geen rekening met den wensch van de vergadering heeft gehouden. Spr. zal geen voorstel doen, maar hoopt dat er volgend jaar rekening mee gehouden zal worden. Voorzitter zegt, dat allea ter sprake ié gebracht door hét bestuur en den toestand van het personeel géhoord is. De heer K. Kuiper vraagt nadere uiteenzetting van dien poet aalaricéen ad f86600. Voorzitter wijst ook aiu weer op heit aA Jaarverslag, doch de heer Ham meent, dat de vergadering dan weer achter het net vischï De leden willen deni om slag verlaagd zien, en spr. oordeelt, dat de tijd al ndet zoo gunstig is. We moeten ook bezuinigen door de entreegelden te verlagen. Voorzitter wijst op de belangrijke contributieverla ging van 30 pet. en op de groote krachtsinspanning van het personeel. Spr. wijst ook op Zuidholland en Utrecht. De heer Slagter meent, dat vorig jaar door den voorzitter gezegd is, dat de kindertoeslag van f 500 voor den directeur enkel voor 1923 was. Spr. wijst er op dat de post salarissen 2/3 vormt van het begroo- tirgsbedrag. Voorzitter kan zich niet herinneren dat door hem vorig jaar is gezegd dat de kindertoeslag volgend jaar niet op de begrooting geplaatst zou worden, wel zal hij gezegd hebben dat de kindertoeslag alleen voor 1923 gold. De heer Joustra verdedigt het standpunt van het Bestuur en noemt het geen ■wonder dat de post sala rissen zoo'n voorname plaat9 op de begrooting in neemt. De zaak bepaalt zich alleen tot salarissen. Andere lichamen bijv .hebben nog aanschaf f ingskos- ten van steenkolen e.d. De heer Kaij zal geen critdek op de begrooting uit oefenen, maar spr. wijst er op, dat juist om deze quaesties besloten was tot statutenwijziging. Spr. vraagt evenwel of voor het personeel de 8-urendag geldt. Voorzitter zegt van niet, het personeel geeft niet ota tijd. De heer Harp, Wogmeer, verklaart zich als tegen stander van het systeem-kindertoeslag en meent dat hét Bestuur meer rekening dient te houden met het oordeel van de vergadering. Door den secretaris wordt tenslotte voorgelezen, hoe de salarisregeling luidt en daaruit blijkt dat vo rig jaar het maximum-salaris met f 400, het minimum met f 200 is verminderd- De kindertoeslag bedraagt f50 peir kind' beneden 15 jaar. Het salaris van den directeur is f 5600 en een kindertoeslag vani f 500. De heer Ham acht hét salaris van den directeur veel te hoog. Voorzitter zegt, dat het inzicht van het Begluur anders la. 'De heer Ham vindt het jammer, dat In het Be stuur maar 2 belanghebbenden zitting hebben. Spr. wil ndet op de andere bestuursleden afdingen, want dan zou hij bewijzen moeten aanvoeren. Maar toch zou het zuiverder wezen als er, meer belonghebben. den' in het Beétuur zaten. Voorzitter zegt, d'at het Bestuur alle zaken op. knapt en dat is niet weinig. In het bestuur worden de verschillende meerlingen ook weergegeven, terwijl de algemeene vergadering niet zoo in staat ds een juiste basis te zién. Spr geeft de verzekering wat hemzelf betreft, de zekerheid! te hebben eerlijk en goed gedaan te hebben. Als de vergadering nu de begrooting wil afstemmen, welnu, dan moet men dat maar doen, maar dan zegt spr. saluut Men moet niet denken diat er achter de schermen maar iets ge beurt De heer Ham zegt, niemand beticht te' 'hebben, maar wanneer de leden het met een regeling niet eens zijn, is het hun plicht daartegen op te komen. Waar gewezen wordt op de gunstige uitkomsten, is dit voor spr. een bewijs dat de leden te veel betaald •hebben. Voorzitter zegft, dat die gunstige uitkbmsten ver kregen zijn door de groote werkkracht van het perso neel, door een zuinig beheer, plus de boeten en en treegelden. De heer Blink, bestuurslidi, is van oordeel, dat de zaak een verkeerde kant uit gaal De vergadering moét vertrouwen» stellen in het Bestuur, terwijl het Bestuur rekening dient te houden met dé wenscheol van de vergadering. Wat betreft het salaris van den directeur wijst spr. op de salarissen van ingenieurs bij spoorwegen en1 fabrieken' en aan de hand daarvan is het Bestuur overtuigd, dat het salaris van den di recteur niet te hOog is, maar <lat het is een beschei den belooning voor een dergelijke positie. Het is niet de bedoeling van het Bestuur die salarissen maar vaét te' stellen, over dé algemeene vergadering heen, want dat zou toch tenslotte vastloopen. Applaus De heer Ham verklaart zich bevredigd' door de woorden van den heer Blink, het optreden van den voorzitter verwondert spr., want dat is hij- niet van dien voorzitter gewend. Wat de bezuiniging betreft, gewoonlijk wordt er begonnen ibdji de centen, maar niet bij de guldens. Voorzitter zegt, diat hij» het miéschien' wel wat hard handig gezegd heeft, maar spr.'s méendng is, dat wanneer de begrooting afgestemd wordft, dan ver dwijnen wij. Een persoonlijke hatelijkheid tot den heer Ham heeft spr. er niet mee bedoeld. De begrooting wordt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en voorzitter dankt de verga dering voor het uitgesproken vertrouwen. Hierna 'komt in behandeling de vaststelling van de bijdragen dér ledén per 100 Kg. kaas voor 1924. Het olgende schema wordt de vergadering daarbij, voor gelegd: De totale kaasproductie met merk bedroeg in 1923 15,903.738 Kg. en in 1922 14.153.093 Kg„ dus aanzien lijk meer. Er kan contributie worden geheven over een totale productie van 16.057,907 Kg. aldus ver deeld: 476 leden der le klasse, totaal productie 2.049524 Kg. 13 led'en der 2e klasse, totaal productie 274.681 Kg. 34 leden der 3e klasse, totaal productie 2.467,037 Kg. 42 lecfen der 4e klasse, totaal productie 5,739,491 Kg. 10 leden der 5e klasse .totaal productie 2.348.861 Kg. 4 leden der 6e klasse, totaal productie 1,340.335 Kg, 2 leden der 8e klasse, totaal prodiictie 1,122,754 Kg 1 lid der 10e klasse, totaal productie 715524 Kg. totaal dus 582 ledeni met een. totaal productie van 16.057,907 Kg. Hieruit volgt dan volgens art. 4 van het Huishou delijk Reglement het volgende contributieachema per 100 Kg. kaas: le klasse 1924 56 ct., was in 1923 78,5 ct, 2e klasse 1924 33 ct.. was in 1923 47,1 ct.; 3e klasse 27,5 ct., was in 1923 39,25 ct.; 4e klasse 22 ct., was in 1923 31,4 ot.; 5e klasse 1955 ct., was in 1923 27,475 ct.; 6e klasse 16,5 ct., wa9 in 1923 23,55 ct; 7e klasse 13,75 ct, was in 1923 19,625 Kg.; 8e en hoogere 11 ct, was in 1923 15,7 ct Dit is dua een contributieverlaging van 30 pet- Het Bestuur stelt nu voor de bijdragen per 100 Kg. kaas volgens het bovenstaande schema vast te «tel len en wijst daarbij nog op de op een na laatste ali nea van art. 4 van' het Huishoudelijk Reglement: „Het minimum bedrag door een aangeslotene in een zekere klasse over zijn geheele productie te betalen is gelijk aan het maximum dat een aangeslotene dér lagere klasse kan hebben te betalen." De regeling wordt zonder bespreking goedgekeurd. Aangezien de mogelijkheid bestaat dat in 1924 de propaganda voor het kaasmerk in het buitenland wordt ter hand genomen, komt het ons Bestuyr ge wenscht voor om hiervoor buiten de som voor de ge wone propaganda, die op dé begrooting reeds werd uitgetrokken, nog een bedrag beschikbaar te hebben voor deze buitengewone propaganda. Daarom wordt voorgesteld dat de ledenvergadering aan het Bestuur machtiging verleent om hiervoor ozo noodig maxi maal f 1500 te gebruiken van de gewone reserve. De finantieele commissie kon zich met dit voorstel ge heel vereenigen. Door de heqren Kaij, Spaander en Slagter worden enkele vragen geételd, geïnformeerd naar dén vorm van reclame, de opmerking gemaakt dat men dacht dat het mérk voor zichzelf voldoende reclame in hield, enz. Door den voorzitter wordt het belang van reclame- maken naer voren gebracht en na ©enige bespreking wordt het bestuursvoorstel zonder stemming geaccep teerd. Bij de rondvraag brengt de heer Veldstra ter spra ke het verschil dat gemaakt Wordt ten aanzien van het percentage der volvette kaas tuascherc de kaas van zelfkazende boeren en de kaas van dé fabrieken. Spr. dacht d&i er één vegeling w&s, doch uit betgkxaa straks over het beboeten door een der aanwezigen is gézegd, blijkt het- anders te wezen. Voorzitter zegt, dat er voor de fabrieken is dé be- drijfscontrole, voor de kazen op de boerderij gemaakt de productcontrole. Een goede regeling te krijgen is de voortdurende bron van' moeilijkheden en steeds wordt gezocht naar een regeling, die een basis vormt voor aile stations. Door den secretaris worden over de regeling ook mededeelingen gedaan1. De heer Veldstra oordeelt, dot het in dezen dan een kwestie wordt van niet-vertrouwen der fabrieken. De heer Dr. Scheij. meent, dat de kwestie naar bil lijkheid is geregeld en dat toch de heer Veldstra moot toegeven, dat hét bedrijf van de fabriek niet ge lijk te stellen is mot de boerenkaasbereiding. Eener- zijds allerhande melk bijeen, wat van groote invloed is op de samenstelling van de melk, anderzijds een meer gelijke samenstelling voni 'de melk. Met ver schillende feiten moét. rekening gehouden worden' en dat de fabrieken de melk voor volvette kaas mogen gebreken ia een voorrecht. De heer Veldstra voelt die becswaren wel, maar het percentage van 48 is te hoogu voor de fabrieken. Spr» durft de morgenmelk al niet ite verkazen, en als er volvette kaas moet worden gemaakt, wordt er soms room toegevoegd. En als men dan zoo zijn best heeft gedaan, en men komt bijv. nog maar tot een percen- :age van 47.9, stemt dit onprettig. Spr. zou daarom willen, dat er een onderzoek werd ingesteld naar een betere regeling. De heer Joustra zegt, nooit, last »tê hebben met de fabricage van volvette kaas. Hierna sluiting inge- SPOORWEGPERSONEEL, Gisteren werd te Utrecht een gecombinee»rcl!e ver gadering gehouden der hoofdbesturen van de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel, den BvA.N.S^, St. Raphaël, den Prot. Bond en den Neutr. Bond van Spoorwegpersoneel over het verlangen van de directie der Nederlandsche Spoor wegen om art. 36 van. het Reglement Dienetvoorwaar- den te wijzigen en van het geheele personeel een verklaring te vorderen, op straffe van ontslag, dat het niet terzake tegen dé Maatschappijen zal prt>_ oedearen. Algemeen verklaarde men zich tegen de plannen der directie. Men uitte verontwaardiging dat de di rectie zonder noodzaak weer een maatregel poogt te treffen teneinde het R.D.V. in ongunstigeni zin te wij zigen, terwijl de manier waarop de directie poogt haar zin te krijgen bedenkelijk werd geacht. Ontoe laatbaar oordeelde men het dat het personeel onder bedreiging met ontslag zou wérden gedwongen in een reglementswijziging to»e te stemmen. Teneinde de uitvoering dezer plannx te beletten werden de navolgende maatregelen getroffen: De bonden zullen zich gemeenschappelijk tot de directie wenden met de mededeeling dat ziji protes teeren tegen de voorgenomen poging om art. 36 R.D. V. waardeloos te maken en de bekende verklaring te vragen. Aan de regeering en de Tweede Kamer zal per tele gram, hetzelfde worden bericht. Op 30 Maart a.s. zullen alhier demonstratieve con gressen van de Nederlandsche Vereeniging, den B.A. N.S., en den Neutralen Bond gezamenlijk in Ti vol i te 1 uur om. en door St. Raphaël terzelfder tijd ini een andere zaal worden gehouden, gevolgd door één ge meenschappelijke straatbetooging. Alleen doordat deze congressen en betooging op Zondag zullen moeten plaats hebben, kan de P.C.B. daaraan niet meedoen. Op Vrijdag 28 Maart" zullen de vertegenwoordigers der vijf bonden opnieuw bijeenkomen. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Mr. P. R. Haars, is thans werkzaam als advocaat-procureur te Alkmaar. ANNA PAULOWNA. Algemeene vergadering; van de Tuinbouwvereeni- ging „Anna Paulowna", in de Vlas- en Korenbeurs, op Zaterdagavond 15 Maart De voorzitter, de heer D. Stammes, opent de vergadering, zijn leedwezen betuigend, dat de op komst niet_ groot is, doch hij "hoopt, dat niettemin de besprekingen in het "belang der vereeniging zul len zijn- De secretaris, de heer D. J. Kaan, leest de notu len welke onveranderd worden vastgesteld, met dank voor de uitvoerige weergave. Uit het jaarverslag, dat insgelijks werd goedge. keurd, kwam weer sterk naar voren de algemeen treurige toestand waarin de vereeniging is geraakt en dat door de schuld der leden zelf, die nog maar altijd hun wezenlijk belang niet I willen inzien. Voorts stippen wij uit het jaarver slag nog aan, dat ook hier aan enkelen tuinderscre* dieten zijn verstrekt; dat het ledental van 213 op 188 is teruggeloopendat de gelegenheid om poot- aardappelen uit Friesland te# betrekken, weer was opengesteld: dat de vereeniging aardappelvervoer- bakken heeft aangekocht en dat het Bestuur alles in het werk stelt om de veiling omhoog te krijgen, maar zonder den steun der leden is dat vrijwel onmogelijk. Een circulaire is ingekomen van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland,, waarin het orgaan der veilings-organisatie „De Tuinderij" drin gend bij de leden wordt aanbevolen- Van den Nederlandscheh Tuinbouwraad is een verzoek ontvangen om den Minister van Binnenl. Kaken en Landbouw afschaffing van den zomertijcj te vragen of, voor 't minst dezen te berperken tot een korte periode, b.v. van 15 Juni tot 21 Augustus, i Hieraan is voldaan. Volgt verslag der commissie; belast met het na zien der boeken van den penningmeester over 1923. In haar schriftelijk uitgebracht rapport adviseert de commissie om als bezuinigingsmaatregel, te bedanken voor het lidmaatschap van den Neder- I landschen Tuinbouwraad en geen tegemoetkoming meer te betalen voor de .telefoonaansluiting. Het j rapport adviseert fcot< goedkeuring. "Uit de naar aanleiding van dit rapport gehouden besprelringen omtrent de daarin voorgestelde be zuinigingsmaatregelen blijkt duidelijk, dat deze door het meerendeel der aanwezigen niet in het belang der vereeniging worden geacht. Er wordt dan ook niet toe overgegaan Wat de weegbrug oetreft, heeft men niets dan lof vor den waoagmeester over bediening en op-' passing en gelet op het geringe bedrag door hem daarmee verdiend Wel zal worden gevraagd éan op te bezuinigen. Wel zal worden gevradgd één met-leden, die nog al druk gebruik van de weeg brug maken, om lid der vereeniging te worden. Hierop volgt reke.ning van den penningmeester, den heer C Wuis, over 1923, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 628.65, de uitgaven daaren tegen bedroegen f733.30, er is alzoo een nadeelig saldo van f 104.65, waaronder een renteloos voor schot, aan de aardappel-selectievereeniging ver strekt. Voorzitter dankt de oommissie voor haar moeite en den penningmeester voor zijn goed beheer. De betaalmeester, de heer S. Speets, klaagt in zijn jaarverslag al evenzeer over de inzinking der ver eeniging, vergeleken bü haar vroegeren bloei. Ook in alt 17e jaarverslag wordt gezegd, dat alleen samenwerking der leden verbetering zou kunnen brengen, maar dht deze dat nog maar éltijd niet willen beseffen. De salarissen worden onveranderd vastgesteld. Tot commissie voor het nazien der rekening 1924 worden benoemd de heeren E. Komen, Jb. van Duin en W. Muntjewerf. Het voorstel van den heer F. W. van Lléfop, om in plaats van 3 pot. voortaan 5 pet. mérktgeld te heffen en (indien allee over de veiling ie gegaan 2 pet terug te betalen) vindt geen gene» steun, waarom het door voorsteller wc-vdt trokken De heer D. Stammes die als bestuurslid moet af treden, wordt herkozen en neemt zijn horbenoeming aan. v Bij de rondvraag vraagt de heer A. Koolman, waarom geen verslag is uitgebracht, na het be zichtigen der aardappelen Bij den heer R, L. Waiboer. De commissie is in dezen geheel in ge breke gebleven: men heeft verzuimd, zich met el kaar in verbinding te stellen De heer H. op t Veld stelt v<x>r, om bij eventu- eelen verkoop uit de hand, bewijs van den kooper te vragen, hetwelk, na onderteekening van koopoi» en verkooper, aan deu betaalmeester kan worden afgegeven. Algemeen wordt daarvan het goede ingezien.,Nog enkele vragen volgen, waarop de vergadering wordt gesloten. DE ZUIDERZEE-DROOGLEGGING. Uit 's-Gravenhage, 17 Maart. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer betreffende de begrooting van het Zuiderzee- fonds, zegt de minister van Waterstaat, na eenige opmerkingen te hebben gemaakt over de reeds be kende versnelling van het tempo der werken, dat omtrent »de afzonderlijke financiering van de Zui derzeewerken, nog overleg wordt gepleegd met den Zuiderzee raad. De onderstelling, dat het wel voor 130 millioen min der dan de officieele raming zou kunnen worden uit gevoerd, heeft aldus de minister vermoedelijke betrekking op een plan, dat door den heer Ten Bok- kel-Huinink den minister werd voorgelegd. De minis ter zet uitvoerig uiteen, waarom uitvoering van dat plan om technische redenen niet mogelijk is. De meening van sommige leden, dat het werk eco nomischer zou worden uitgevoerd indien begonnen werd met de indijking en droogmaking van rand- polders, kan de minister niet deelen. De polders zou den dan van volslagen zeedijken moeten worden voor zien, en de kosten der dijken, alsmede die van de noodige werken ter voorziening in de belangen van afwatering en scheepvaart der achtergelegen landen zouden op een veel kleinere oppervlakte drooggo- maakten grond drukken. Het is echter mogelijk, dat, ten einde spoedig een, zij het ook meer beperkte, oppervlakte drooggp- m? ..-kten grond voor den landbouw beschikbaar te kunnen stellen, in overweging zou kunnen worden genomen, om tegelijk met de afsluiting van de Zui derzee, de inpoldering van één of meer van de voor droogmaking bestemde gedeelten ter hand te nemen, waarvoor dan de Wieringermeer het eerst in aan merking schijnt te komen. Tel. BARSINOERHORN. De zangvereenigkig „Catecilia", onder leiding van den heer J. de Groot, heeft jl. Zondagavond een flink stuk werk geleverd, met de uitvoering vam de ope rette „Marion, de Marketentster", van' Sami Vlessing Dit mooie zangspel in 3 bedrijven, ook als tooneeL werk vol afwisseling en leven, verplaatst de toeschou wers iin' Zuid-Frankrijk1 in den tijd der' Fmnsche re volutie van 1792. De kleurigé costum.es der handelen, de personen zijn' in overeenétemming daarmede en op het verjaarsfeest van Marioné pleegdochter, bij zang en dans, ontbreekt het niét! aan verrassende lichteffecten» op het tooneel. dan een sprookjeswe reld gelijk.' De zangpartijen, Solo's en koren, bleken wel met zorg bestudeerd te rijm, evenzeer als de daarmede' verbonden handeling van, verschillend'© peréomen, zoodat het geheel soms treffend mooi werd, dank zij de goede krachten over welke Caecilia nog altijd kan beschikken. De pianobegeleiding werd gegeven door de jonge juffrouw Anna Smit Gd., bij deze gelegenheid bijge staan met vioolspel van den heer Westenberg. De zaal van De Jong was goed bezet en met on verstoorde aandacht werd het tooneelwerk met groot genoegen tot het einde toe gevolgd en luide toege juicht. Tengevolge van eene onvoorziene plaatselijke om standigheid is de tweede uitvoering van „Marion" hierboven genoemd, die bepaald was op Dinsdag 18 dezer, versteld op Donderdag 20 dezer. DRUK VLIEGVERKEER. Uit Londen, 17 Maart. De drukte, die men dit jaar in het luchtverkeer verwacht, is begonnen en Zaterdag moeeten verschillende diensten over het Kanaal met het dubbele aantal vliegtuigen worden onderhouden. De verschillende expresvliegtuigen die van en naar het station. Croydon bij Londen Za terdag vlogen, legden ruim 1500 mijl af op dien dag. Op de lijnen naar Berlijn en Amster dam waren geen vliegtuigen genoeg om aan de tal rijke aanvragen te voldoen Gisteren hebben ook ex tra-vliegtuigen naar Parijs gevlogen. Een Amerikaansche zakenman had een speciénl, vliegtuig gehuurd waarmee hij na pas te Plyinouth te zijn geland, via Lympne naar Keulen en van daar naar Berlijn vloog. De geheele reis werd afge legd tusschen het opgaan van do zon en 6 uur 30 >g avonds. ZIEKTE OP DE BRITSCHE VLOOT. Influenza en typheuze koortsen. Volgens bericht uit Gibraltar zijn aldaar doör het hospitaalschip „Maine" en door het slagschip ,Royal Sovereign 100 patiënten, lijdend aan influ enza en typheuze koortsen aangebracht, afkomstig vdn hwC Engelsch eskader, dat thans in de buurt van Majorca manoeuvres houdt. De zieken moes ten naar het hospitaal worden' overgebracht. GODSDIENSTWAANZIN. Uit de Ver. Staten wordt een verbijsterend' geval van godsdienstwaanzin gemeld. Te Tampico, Florida, legde een meisje vani zestien jaar de bekentenis af, dat zijn op bevel van haar moeder haren vader een lijder aan paralyse had vermoord. De man, die een zeer driftigen aard had, was voor genezing van zijn ziekte bij een gezPndbidder teiecht geko men Bij diens behandeling had hij. eenige baat ge vonden. Maar toen was in de moeder de overtuiging ontwaakt, diat haar man de duivel was, die moest worden vernietigd en als zoenoffer aangeboden aan den Heer, wilde zij zelf met haar dochter, worden gered. Dies werd de hulp-behoevend» verlamde uit zijn huis gesleept en danste zijn dochter op zijn li chaam tot hij dood was. Aan de justitie deelde zij haar daad mede in deze verbluffende termen: „A'3 een miensobenoffer boden wij hem nederig aan God aan." Wij herinneren er in dit verband aan, dat nog pas een paar weken geleden de 19-jarige Frank Mc Do- well zijni moeder en vader in hun slaap vermoordde, en daarna aan de justitie meedeelde reeds vroeger nl. een jaar tevoren zijn twee zustere te hebben vermoord door het huis in brand te steken waar zij sliepen. Hij had vroeger als kind een zonde begaan en meende dat deze enkel kon warden geboet .Indien het geheele gezin werd uitgeroeid. SPOORWEGONGEVAL Til ANTWERPEN. Een treini komende uit Hamont is op het station té Antwerpen op een stootblok geléopen. Er zijn 32 ge wonden. Een onderzoek wordt ingesteld. INGESTORT. Te Königsfeld bij Krefeld is een huis van drie verdiepingen, dat boven een poortboog was gebouwd, gedeeltelijk ingestort. Een vrouw en twee kinderm zijn dood onder het puin vandaan gehaald, terwijl van de andere bewoners verscheidene gekwetst zijn.. BRAND IN EEN LUCIFERSFABRIEK. Uit Milaan wordt gemeld: Een ontploffing in de chemische afdeeling eener lucifersfabriek te Ronco Canavese, een kleine stad nabij Turijn, was oorzaa.k dat het geheele gebouw in brand geraakte en in de lucht vloog. Drie-en-twintig personen, onder wie vijftien meisjes, werden onder de puinhoopen bedol ven, tal van personen werden gewond. Veertien mil lioen lucifers werden vernield. De brand verspreidde zich over andere gebouwen en bedreigt de stad, die geiaoleerd ia.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6