Predikbeurten. JULÏANADORP. neerleggen, waarop een algemeene kabinetscrisis ln Naar we vernemen, iheeft de heer W. Vonk alhier, parlementaire kringen waarschijnlijk wordt geacht, ter gelegenheid van de opening van zijn nieuwe «aak In die omstandigheden schijnt Kamerontbinding een medaille uitgeloofd om dïe te laten verspelen onvermijdelijk. tus9chen J.V.C. en een daarvoor uit le noodlgcn club. SMAKELIJK Hiervoor is D.O.S.K.O, van Oudealuis uitgenoodigd, HÉ '1[ - WIERINGEN, ETEN. Te Clinge (Zeeland) was een os gestorven aan de koolziekte. Het dier werd door den veearts afga- Dinsdagavond trad voor onze Nutsvereeniging keurd, met petroleum begoten en in den grond ge- „Eensgozmdheid" in 'fc hotel van den heer D. Lont stopt. Des nachts werd het cadaver echter opga- als spreker op de weleorw. heer De. van Giezen graven en naar «Belgisch Clinge gebracht bij een van Oosfc-Graffcdyk. Ongeveer 50 belangstellenden slager, die de geur van de petroleum wegwerkte on waren aanwezig. De waarnemende voorzitter, do daarna 't-vleesch verkocht. De -Belgische kommiozen heer P. Kaan. opende met een hartelijk welkom on. hebben een deel van hot vleesch in beslag genomen, gaf het woord aan Ds van Giezen.. De spreker hdU Een uitgebreid onderzoek, zoowel aan de Nederland- aj- 71 sche als aan de Belgische zijde er grens is ingesteld. DROEVIG. Terwijl de moeder van het gezin M., wonende Plankstraat te Maastricht, afwezig was, heeft het 3-iarig dochtertje een kind van 1 jaar uit een flesch amoniak laten drinken. De kleine werd naar het door hem ziekenhuis overgebracht, waar het weldra overleed. INBRAAK IN EEN KERK. In de R. K. kerk te Nieuwenhagen (L.) is inge- tofc voordracht gekozen.„De Oude Admiraal", wolk verhaal keurig van inhoud als hot was, onberispe lijk Word weergegeven. Ook gaf spreker nog enkele ernstige en luimige voordrachten na. Het een en ander wend met alle aandacht ge volgd en viel in goéden smaak, zoodat, oen da ve rende applaus den spreker voor het ten beste gogevene ten deel viel. Na afloop dankte de voorzitter allen den geachtcu spreker voor zijn boeiende voor- broken. Door een kelderluik, hetwelk uitkomt in en bijdragen, waarmee hij de aanwezigen zulk een genotvollen avond had bereid. WIE RIN GEN. - Heden word ten overstaan van Notaris Obreen i den tuin van den pèstoor, hebben de dieven kans ge zien de kerk binnen te dringen. Om in het bezit te komen van een drietal offerblokken zijn twee altaren geheel omver gehaald. De vandalen hebben verder do ilerv. pastorie to óoa tori and, de laatste woning j naar den sleutel van de brandkast gezocht en daar; van den voormaligen Duitschen Kroonprins, de to° geheele sacristie zonder succes onderzocht door dezen achtergelaten meubilaire goedoren, en alles van zijn plaats gehaald. Het is reeds de welke door hot R«k aan deze gemeente waren ten ze8d® maal, dat inde» kerk wordt ingebroken doch geschenke gegeven, publiok verkomt. Het koelhuis T?'8 de dieven thans hebben huisgehouden, Is-nog bezoek was druk, want behalve vele Wieringerd m SSrvifSi1 was er veel publiek van buiten 'fc eiland gekomen. Aan journalisten en persfotograven ontbrak het niet, ja, oen film-operateur "Sraaide er lustig op los, zoodat we het boelhuis wel in de tijdschriften, freïllustreerde bladen en "bioscopen opnieuw zui- en aanschouwen. Onder groote hilariteit der bezoekers werden de ten verkoop gepresenteerde goedoren grif ver kocht en vonden gretig- koopore. Goederen, wolkq waren ingebracht en met van den Kroonprins af komstig waren, hetgeen er uitdrukkelijk bygezegid werd, gingen mede als oioren uit de mand. Do totale opbrengst was ons nog niet bekend, doch zal bepaald wel moovalen on "wordt het boelhuis al zoo voor de gemeente nog een mee vallertje. VAN EWTJCKSLUIfi. WINKEL. Voor het op Woensdag 19 Maart Jl. afgenomen eind examen: vanwege de vereeniging tot bevordering van. het vakonderwijs in Westfriesland slaagde o.a. H. Bakkér, leerling der iteekensohool van de afd. Win kel. NIEUWE NIEDORP. Banne en Gemeente alhier hielden ten raadhuize verhuring van grasgewas langs de wegen, op Woens dagavond 19 Maart Uitslag: Banne: Perceel 1, van de ifluia tot de brug IA Boo- rae. aan Jn. Wiers voor f 10. Peroeel 2, vandaar tot de Klampaloot (opgehouden op f29.). Porc. 3, vandaar tot brugje Moerbeek, aan Klaas Groen, voor f 10. Porc. ,4 vandaar tot Paepekaai, aan P. Landman voor f 15. Reeds eenige dagen is men in en bh de vorig van WotaHnffskarrt tot Banscheiding Win. jaar door do .firma Kooymon gemaakte sluisput 11.-1! city,- v ri wal wv*f w in het BalgkonaaJ voor de firmaJiakker (welke- het p' \vint»IoT_ «n'nntovaju-sva». tot aan mik. I maken der sluis heeft aangenomen) bezig geweest met voorbereidende werkzaamheden voor dit werk. Heden, Woensdag, zijn nu de eerste palen ingeheid. Binnonkort zal dus ook dit werk weer in vollen gang zijn. -- ZIJPE. Wij vernemen, dat bij Kon. Besluit wederom aan de afdeeling „Zijdo" van de noliandscho Maat schappij van Landbouw toestemming ia verloeitdï tot het houdon van oen vorlotang. Aantal uit te geven loten 12000. ZUID-ZIJP E. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinon- ting zal worden gegeven in de O. L. school to Scha- gorbrug op Maandag 24 Maart, te St-Maftrtons- rug op Dinsdag 25 Maart on te Burgerbrug op Donderdag 27 Maart a.a, telkens dee morgens to 10 uur. ST. PANCRAS. „De Tuinbouw" alhier heeft do levering van 436 witte .manden gegund aan Gobr. Engel to Broek op Lanarondyk, van 851 bruine manden aan Voofis te Broek op Langendük on van 46 rotting kool mandon aan A. van Duimen te Hoorn. HET HANDELEONDERWIJS TE ALKMAAR. Men schrijft aan het Handelsblad: Daar het aantal leerlingen der Handelschool sterk vormindord, hetgeen voornamelijk wordt toe geschreven aan do financieele regeling mot de bui tengemeenten, zullen B. en W. onderzoeken of eeno niouwo regeling den teruggang van het aantal leer lingen kan stuiten. Do te betalen bijdragen worden thans, evenals die voor de nijverheidsscholen, be rekend naar twee dorde van do ten laste der ge meente blijvende notto-kosten; die voor het Gymna sium en H.B.S. bedrogen 50 van die kosten. WEER DE AUTOBUS. Op den Achtorwog te Voorburg is oen autobus van dc Voorburgsche Luxe Autobus-Maatschappij tegen oen locomotief van do stoomtram opgereden. Do loco.- motlef viel om, en het heeft heel wat moeite gekost, haar weer overeind te krijgen. Er zijn geen persoon UJke ongelukken gebeurd. SNEEUW. In Twente is vannacht een flink pak sneeuw ge vallen. 1 HIJ MANKEERDE NOOIT. Uit Maurik, 19 Maart. De machinist op de steen fabriek van de firma Jurgens, de heer W. O. Vonk, Perc. 6, Winkel er- en Ooievaarsweg, tot aam Dijk, aan Abr. Zeeman, voor f35. Perc. 7, 't Paadje, aan W. Druif voor f 50. Perc, 8, van Langere!» tot Terdiek, opgehouden op f9. Perc. 9, van Terdiek tot brugje O. Niedorp, aan C. Wamaar voor f5. Porc. 10, van Terdiek tot dorp, aan Jb. Schermer voor f 10. Perc. 11, Schulpweg tot brugje O. Niedorp, aan Jb. Dekker, voor f 15. Porc. 12, Westorweg tot Zwarte bekken, opgehou, den op f 19. Perc. 13, vandaar tot pomp bij C. Koomen, aan C. Rood voor f20. Porc. 14. vandaar tot pomp'bif Vrouwtjespad, aan W. v. d. Stoop voor f20. Perc. 15. vandaar tot 't Stamhuis aan W. v. d. Stoop, voor f 10. j, Perc. 16. NJouwoweg tot Velderbrug, aan P. Tak ken voor f25. Perc. 17, van de brug tot oude post, aan P. Groot voor f7. Perc. 18, Leilerdijk, opgehouden op f39. Perc. 19, stukje weg over dn Valbrug, aan P. Leeg water voor f5. Perc. 20, Koppelweg, met overhoeken, aan SL v. d. Stoop, voor f40. Totaal verhuurd Banne voor f313. .Voor Gemeente: Het perceel van de sluis tot 't Hoefjo, nlot verhuurd. Een perceel visohwater, Houtzaagmolenhaven, aan J. Ji. Mlj^s, voor 11. Hemeonte on Banne dus samen totaal voor f314 verhuurd. LANGEND IJK. De Coöp. Verbruiksvereeniging „Nieuw Leven" te Zuidscharwoude, hield gisteravond haar derde jaar vergadering in het lokaal.van den heer P. Kramer aldaar. Aanwezig waren 24 leden. De voorzitter, de heer P. Zeeman, opent met wel kom de vergadering, wijst op een gunstig jaar, brengt in verband daarmee in herinnering wat ach ter den rug is, wijst op het groote belang van goede controle en voldoende toezicht en hoopt op een vlugge afwerking van de groote agenda. De notulen worden door den secretaris, den heer Paarlberg gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het uitgebreide jaarverslag, dat in finesses de gang van zakeh weergeeft, blijkt, dat 13 bestuurs- herdenkt 24 Maart den dag. waarop hij voor 40 jaar i on l ledenvergadering gehouden zijn en het ledental deze betrekking aanvaardde. In die 40 jaar heeft hij geen enkel uur verzuimd, noch wegens ziekte, noch door andere omstandig heden. ONDER DEN TREIN. Uit 's-Gravenhaae. 19 Maart. De 20-Jarige C. B., wonende v. d. Veldestraat, geraakte door eigen on voorzichtigheid bij den spoorwegovergang bij het Hob- bernaplein onder een convooitrein, welke daar aan het rangeeren was. Hij bekwam een vermoedelijke beenfractuur en is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE 'S-GRAVEN- HAGE. Uit 's-Gravenhage, 19 Maart.. De in verband met het geheimzinnige vergiftigingsgeval hier ter stede gearresteerde winkelier is. na het verhoor voor den officier van Justitie en den rechter van instr&ctie. hangende .het verder onderzoek ln deze zaak, op vrije voeten gesteld. DE DRUKTE AAN DE EXPEDITIE-KANTOREN IN DE GRENSGEMEENTEN. Nog immer wordt in verband met den lagen franc- koers heel wat goed in België opgekocht en naar Nederland geimporteerd. Het gevolg is. dat de expeditie-kantoren in de grensgemeenten het razend druk hebben en voor al die to Roosendaal, waar aan die kantoren met dubbel personeel en tot laat in den nacht veelal moet worden gewerkt om. alles op geregelden gang te houden. Bijna gestadig aan zit de groote goederenloods aan het station propvol met ingekomen goederen en her haaldelijk komt het voor, dat verschillende wagons uit Frankrijk en voornamelijk België niet direct ge lost kunnen worden wegens gebrek aan bergings ruimte. Als aen teekenend staaltje van wat er daar omgaan kan hierbij worden gemeld, dat er dagen zijn, waarop alleen van expediteurs en particuliere reizigers tot 1520 duizend gulden aan invoerrechten worden ontvangen. De Belgische autoriteiten schijnen dan ook niet van plan, dat alles lijdelijk te blijven aanzien. Althans net hier verschijnende dagblad „De Grondwet" meent te weten, dat het Belgische gezantschap te Den Haag dezer dagen heeft geinformeerd naar den oirivang van den invoer uit België te Roosendaal, in verband met de maatregelen, welke de Belgische regeering voornemens zou zijn te nemen. HET GEZANTSCHAP BIJ HET^ VATICAAN. De Christelljk-Historische fractie heeft een amen dement ingediend op hoofdstuk 3 der Staatsbegroo- ting (Buitenlandsche Zaken), dat tot strekking heeft bet Gezantschap bij don Heiligen Stoel op te hef fen. Dit amendement is van verstrekkende beteekenis meldt de Kath. Maasbode. Wanneer het mocht wor den aangenomen, waarop vrijwel kan» bestaat, zal vermoedelijk minister van. Karnebeek de portefeuille met twee is toegenomen, waardoor dit aantal 57 is. Er blijkt verder uit een opgewekt vereenigingsle- ven, een uitstekende toestand van het bedrijf, een •zeer prettige samenwerking van bestuur en commis- a&ricson en bedrijfsleider onderling. Het verslag spreekt verder van een verbeterde in richting in den winkel, den aankoop van een'kas register en snelwegers, van den oven die nu uitste kend voldoet, van een minder prettige samenwer king met enkele personeelleden, van een oenig- zins verhoogden omzet, van een goede vacantierege- ling en salarisregeling voor het personeel enz. Met dank van den voorzitter en een applausje van de vergadering, werd het verslag goedgekeura. Het verslag van het gehouden St. Nic'olaasfeest verwierf eveneens de goedkeuring van de vergade ring. De balans, winst- en verliesrekening komt hierna ter tafel. De hoofdzaken daaruit hebben we reeds eerder meegedeeld. De netto-winst was M755.30. Op voorstel van een der leden werd echter besloten deze te bepalen op f1350 en de rest toe te voegen aan het bouwfonds dat het vorig jaar gesticlft is. In verband hiermee wordt besloten om aan do leden 3 pet. dividend uit te keeren'over hun ver bruik zoowel van bakkerij- als kruideniersartike len. Namens do commissie doelt de heer Bakker meé, de balans enz. ini volkomen orde te hebben bevon den. Hij heeft kunnen constateeren dat de zaak er magnifiek voorstaat, de gebouwen en den invonT taris staan voor een prikje op de balans en bloei van het bedrijf kan niet uitblijven als personeel en bestuur hun taak begrijpen. Hij hoopt, dat de secretaris, die te kennen gegeven heeft als zoodanig te willen bedanken, op zijn besluit terugkomt, omdat de ledenlijst hem de moeilijkheid bewezen heeft een andere geschikte kracht te vin den. De voorzitter vindt hierbij gelegenheid een woord van lof te uiten tot den bedrijfsleider voor de wijze waarop deze zijn taak opvat. Als lid van het beetuur wordt bij enkele candi- daatatelllng herkozen de heer S. Kramer. Eveneens bij enkele candidaatstelllng worden alB commissa rissen herkozen de heeren Jb. Zomer en Jb. Kra mer. Do laatste, die aanvankelijk meende zijn werk eens aan jóngere krachten te moeten overlaten, kwam op zijn besluit terug. De secretaris, die aanvankelijk aan zijn besluit vasthoudt, om als bestuurslid fce bedanken en de redenen daarvan ontvouwt, deelt t en slotte mede. voorloopig zijn functie te zullen blijven waarnemen. Het voorstel van het bestuur om het houten ma gazijn voor afbraak te verkoopen en een nieuw steenen magazijn te bouwen, werd na nadere toe- lichting goedgekeurd. De kosten daarvan zullen omstreeks 2500 gulden zijn. Het mefcselweA zal volgons overeenkomst op gedragen worden aan J. Butsen alhier on voor'het timmerwerk is de laagste inschrijver A. Zuid- soherwoude te Noord-Scnarwoudo. Het gebouw zal even groot worden als het oude, zal van beel-steen worden opgetrokken en voorzien worden van een z.g. gebroken kap. Het voorstel van het bestuur., om lid te worden van .den BonB van Ned. Verbruikscoöperaties, werd goedgekeurd. De toestemming van de Handelskamer, die voor een zoodanig besluit noodig is, is binnengekomen. Voor het nazien van de yolgende balans worden aangewezen' de heeren H. Bakker. P. Hart en A. Goudsblom. Bij de rondvraag wordt voorgesteld, dat elk lid een zekere hoeveelheid moet betrekken om voor di vidend ui tkeering in aanmerking te komen. Met 14 tegen 7 stemmen werd dit voorstel ver worpen. Een voorstel betreffende tóegiftsartikelen wordt eveneens afgewezen. Een opmerking om in de naaste toekomst lid van de H. K. fce worden, zal in overweging genomen worden. Een voorstel om in de plaats van een St.-Nico- laasfeestje voor de kinderen eens een boottochtjo te maken, werd de overweging waard geacht. Een voorstel om ook aan ae vrouwen dor,leden tegen een kleine entree de gelogónhiéd te gevdn om lid te worden, zal in het bestuur "nader onder oogen worden gezien en als punt van behandelifig op de volgende jaarvergadering komen. De heer de Boer, bestuurslid, zegt 'dat het hem hard meegevallen is, dat de heer Paarlberg voorloo pig pp zijn besluit teruggekomen is; de voorzitter betuigt hem daarvoor zjjn dank en feliciteert de vereeniging en sluit hierna met dank voor de aan gename bespreking en prettige geest, de verga dering BARSINGERHORN. De zetel in onzen gemeenteraad, open gekomen door het overlijden van den heer S. Spaans Cz. zal door den heer J. Schenk Az. worden ingenomen. DE WATER LEIDING KWESTIE TE UITGEEST. Men schrijft aan Het Volk: Hier is voor oonigo jaren een gemeenteraadsbe sluit, tot verplichte aansluiting bi) de prov. water leiding, met algemeene stemmen genomen. Het prov. bedrijf wilde nl. wel op dat moment aan sluiten, indien deze verordenng kwam. Een groot aantal bewoners gaf (hetzij geheel vrijwillig, hetzij omdat de Raad dit besluit had genomen) aaar&dn gevolg. Een en ander bracht natuurlijk onkosten voor déze inwoners mede% Een ander doel ophter, nota bene onder aanvoering vah eeh fcoeh in de gemeente wonend geneesheer. weigerdA en infor meerde bij een bevoegd rechtskundige of verzet ook 8U0C08 zou hebben, ten einde dit aan gezamenlijk to doen. Hot advies was eohfcer zoo negatief, dat men maar besloot zich daaraan' niet te wagen. Toch bloef hot verzet voortduren. -Hefct gevolg was nu echter, dat de gemeente de weigerachtigen ging vervolgen. De zaak diende voor don kan tonrechter fce Alkmaar. Deze heer evenwel in plaats zich alleen op het standpunt van hot wettelijke oener verordening te plaatsen en óf te voroordeö- len óf vrij te spreken, heeft echter, naar mij toen maals werd modogedeeld, zich tegenover do verba liseerden antipathiek over deze verordening uitge laten on do straf bepaald op f 0.50 boete. Ieder zou nu denken, dat deze boete bedoeld was als een waarsehuming, m.a.w. sluit je nu aan bü do waterleiding, want een volgen do keer moet ik je zwaarder straffen. Hot gevolg evenwel van deze uitspraak was, dat de heeren het er nog maar eens op waagden. Ein:delijlc# werd weer tot vervolging overgegaan. Do zaak 'diende weor voor den kantonrechter en naar mü thans uit zeer be trouwbare bron werd medegedeeld, vroeg o.a. de kantonrechter, waarom zij het niet hoogerop zoch ten, m.a.w. hp' prikkelde tot vorder verzet. Even wel hij strafte toch weer mot f 0.50 boete. Hc ineen, dat deze kantonrechter ten eenenmale buiten zijn boekje gaat. Hij heeft alleen to beoordeelen ovér het'al of niet wettige. Bovendien is de strafmaat, ten minste voor do 2e' maal ten eenon mol© onvol doende on bovendien onbillijk tegenover degenen, die wel gemeentelijke verordeningen opvolgon, zich daarvoor uitgaven veroorloven. M. i. dient de aan dacht van den minister van Justitie op de wjjze van rechtspreken varf* dezen ambtenaar gevestigd te worden. DE HUWENDE RIJKSAMBTENARES. Bij Kon. Besl. van 19 Maart j.1. zijn de bepalingen vastgesteld betreffende de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren, die in het huwelijk treden. Aan dit besluit ontleenen wij de volgende drie ar- tiekelen: Art 1. Vrouwelijke Rijksambtenaren, die in het huwelijk treden, worden met ingang van den dag van haar huwelijk eervol uit "s Lands dienst ont slagen. Art. 2. De in art. 1 gestalde regel lijdt uitzonde ring: a. wanneer de vrouw den vijl-en-veertigjarigen leeftijd heeft yervuld; b. wanneer «ambtelijke werkzaamheden kunnen worden verricht in de echtelijke woning of in een lokaliteit welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning; c. wanneer dit bij Kon. Besl., hetzij voor een spe ciaal'geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt bepaald; een dergelijke bepaling kan als regel slechts worden getroffen, indien hot be trokken ambt als een bijbetrekking kan worden waargenomen. Een besluit als bedoeld in het vorige lid onder c. wordt genomen op voordracht van den Minister, voor zitter van den Raad van Ministers, gehoord den Minister, onder wien het betrokken ambt ressor teert. Art ,3. Dit besluit treedt in werking 1 April 1924. ALKMAAR Gedeputeerde Staten hebben aan aidressanten, die verzocht hadden niet goed te keuren het besluit der algemeene vergadering van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, tot het toekennen van een subsidi# van f 100 aan de Alkmaarsche Ont- zetvereeniging als bijdrage in de kosten van het gehouden Ridderfeest ter gelegenheid der 350ste her denking van Alkmaarsch Ontzet bericht, dat hier toe geen aanleiding bestaat. Adressanten zullen van deze beslissing in hooger beroep gaan. MET VUUR GESPEELD. Te Beesd is een driejarig zoontje van een spoor wegarbeider bij het spelen met vuur, dat waarschijn lijk uit een passeerende locomotief was geworpen, in brand geraakt en aan de bekomen verwondingen overleden. WAARLAND. Woonsdag had alhier de verpachting plaats van de poldersluis met woning. Hoogste inschrijver de heer D. Veldman te Oude Niedorp, ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond werd de danscursus voor Jongelut en kinderen, gegeven door Gebr. Van der Goes, ln .Veerburg" besloten met een bal, onder groote be langstelling van ouders en verdere genoodigden. En niemand zal stellig berouw hebben gehad over zyn komst. Voordrachten enz. droegen bij tot verhooging der gezelligheid, alleraardigst was de Volendammer Klompendans, door de Jongsten uitgevoerd. in Volendammer pakjes natuurlijk! maar het glans punt van den avond was zeker wel de kleurige en bekoorlijke Vlinderdans, van oudere meisjes!! Wat was daar een werk van gemaakt door de jonge da- 10De heeren Van der Goes mogen dan ook met vol- dóening op deffen avond terugzien. Zij hadden waar lijk alle ter van hun werk POSTCHEQUE. EN GIRODIENST. We lezen in het Hdbïd.: Mr. Ad de Leeuw te Amsterdam deelt ons mede, datthij 19 Februari jl, een formeele sommatie heeft gerioht aan den minister van waterstaat, wéérin hij uitbetaling van het volledig bedrag van zijn giro- tegoed oischte, zonder het stellen van borgen of andere zekerheid. In zijn brief merkte hy op, 'dat hij d.d. 4 Februari een acooordverklaring van zijn giro-rekening had ingezonden, dat derhalve over h»fc bedrag van het verschuldigde geenerlei ver schil .van meening bestond, dat een beroep op overmaoht van de zijde van den girodienst onder dezo omstandigheden moet falen" en dat er geen onkel redelijk belang is om^ aan een rekeninghou der, die uitkeering van zyn vaststaand saldo wenscht, ui tkeering te weigeren, te meer als hij, gelijk in casu, die gelden voor diverse betalingen, o.a. belasting, noodig; hoeft. Do staat dwingt op dezo wijzo den rekeninghouder volkomen onrecht matig tot een deposito bij den postchèque- en gi rodienst, waarvtx>r ten hoogste lVa pet. rente wordt vergoed, terwijl elke andere deposito-bank ongeveer 5 pet. rente zou vergoeden. Mr de Leeuw voegde hieraan toe, dat ingeval zijn verzoek om betaling langs dezen minnelij kor. weg geen succes mocht hebben, hij zich genoodzaakt zou zien, een actie in reohten 'te beginneh, waar van de procedure van mr. Bakhuizen van den Brink, waarin de landsadvocaat coneludeeron moest tot veroordeeling .van den staat tot uibelaling en het openbaar ministerie tot toewijzing van de vor dering "heèffc geconcludeerd, het laatste ook wat betreft de vergoeding van 5 pc't. rente. In dat gevaT zou den staat een eyen onnoodige als in de te genwoordige omstandigheden ongewenschte kosten veroordeeling berokkend worden. Het resultaat van dezen brief was aanvnkclijk een mededeeling dat door middel1 van de beken de formulieren over het saldo kon worden be- sohikfc. Toen mr. De Leeuw zeide hiermede geen genoegen te nemen, omdat hij niet 90 pot., aoch 100 pet. wenschte te ontvangen en geen Tx>rgtochfc wensehte te stellen, werd hem aanstonds medege deeld, dat men hiermede aoooord ging. Er was een brief ontvangen van het doDartemont, blijkens, wolken hij de volle 100 pot. aan krijgen; &n wdfc do vragen in de formulieren betrof aangaande den borgtocht, die mocht hij oningevuld laten Twee dagen later had hij de formulieren in zijn bezit, vulde in, dat hij 100 pot. moest hebben, gaf geen borgen op en verwees nog eens uitdrukkelijk naar zijn brief aan den minister en diens beslissing. Reeds enkele dagen daarna ontving hij de uifcnoo- diging, over zijn vol tegoed te komen beschikken, tegen overgave van een voorwaardelijke schuld bekentenis en van een giro-biljet. Binnen defi door hem in zijn sommatie gestelden termyn van 14 dagen had hij op deze wijze inderdaad Züjn geld in zijn bézit. EEN MISDADIGERSBENDE. Onder dit hoofd lezen we in Het Volk: Er zijn dezer dagen, als gemeld, in verschillende perceelcn huiszoekingen verricht, i<n verband met den diefstal van den posütrommel uit de wagenhal van het hoofdpostkantoor te Amsterdam. Het ondex- zook in deze zaak is zeer ingewikkeld, omdat zij verband, houdt met oen aantal andere misdrijven, gepleegd door een misdad'igersbendo, die 'ton deele reeds in handen van de politie is en waarvan ver schillende leden woor gezamenlijk of afzonderlijk betrekken zijn, bij een of moer van die misdrijven. Zoo is gebleken, dat de inbraak bij het hóofdagent- schap van de Nederl. Bank te Kampen, do bereo- ving van een Duitsohen Bankdirecteur van f 10.000 in een perceel aan de Ceintuurhaan, do grooto stof- fendiefstai uit oen zaak in de Paleisstraat, de op ziob zelf weinig beteokenende ontvreemding van een tooneelkijker en laatstelijk de groote posttrommeL •diefstal met ruim f 18.000, althans wat de daders be treft met elkaar verband houden. Een zokere J., gearresteerd wegens den diefstal van den kijker, schijnt moor dan hJj voorioopi* toogeven af te weten van den posttrommeldiefstal, aain welken alag ook oen zekere J. K- schijnt te heb ben deelgenomen. Dezo laatste is in Den Haag met de prostituó Nelly K., met wie de bankdirecteur zich had afgezonderd, gearresteerd, in verhand met de be- rooving aan do Ceintuurbaan. Het aandeel, dat K. in dezo zaak had, is heling van f 400 van den buit. De dader van deze berooving, zekere J. B., bevindt zich ook reeds in arrest. Maar B. en K. zijn zoo goed als zeker ook betrok ken hiji den grooten stoffendiefstal uit oon zaak inde Paleisstraat, waarvoor ook T. B. is geknipt. In deze zaak loopt een positieven draad naai* hot misdrijf dat in Kampen werd' gepleegd. Voor de inbraak in de Nod. Bank aldaar was ó6k B. W. aangehouden en bij een huiszoeking, in zijn woning in do Korte Kerk straat gehouden, kwèm een partij stoffen voor den dag, bekoorende tot de gestolen party uit de Paleds straat. Het staat nu voor commissaris Heeroma, die het onderzoek in al deze zaken leidt, onomstootelijk vast, dat een aantal der hierboven genoemde personen en zeer zeker K., B. en J. ook betrokken zijn bij den diefstal van den posttrommel. DE ONDERHANDELINGEN "TUSSCHEN NEDER. LAND EN RUSLAND. Men meldt uit Berlijn: De voorloopige besprekingen tussohen Nederland en Rusland zijn ten einde gevoerd. De Vossisclie Zeitung schrijft, dat de voorgeschie denis van deze onderhandelingen niet zonder belang voor Duitschland is. Tot hier toe ,was Hamburg de frroote stapelplaats, van waar dë Russische grond stoffen en goederen over de wereld werden verspreid. Ten gevolge van het in Duitschland keorsohende ge brek aan geld, beleenden de Duitsohe banken do in Hamburg liggende ladingen slechts tegen een vergoe ding van rente, die soms tot 30 pet per jaar bedraagt Maar ook buitenlandsche banken verlangen een der gelijk hooge vergoeding van rente en wijzen er daarbij op, dat in Duitschland politieke onzekerheid heersoht. Door een revolutie van links of van rechts zouden de zich in Duitschland bevindende waren kunnen worden in beslag genomen of vernield. Om dergelijke eventualiteiten te ontwijken is Rusland verplicht een andere Europoesche stapelplaats te zoeken. Hiermede hebben Nederlandsche economi sche kringen, die er belang bij hebben Hamburg door Rotterdam te doen vervangen, rekening gehou den. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GeborenAda Cornelia, dochter van F. Lubbert en van G. van Vliet. Daniël, zoon van J. A. dra Ridder en van M. van Soheers. Ondertrouwd: Maarte Mooy en Albert Kater. Getrouwd geene. Overleden: een als levenloos aangegeven kind van Johannes Jonker en Maria Schoon.. ZONDAG, 23 Maart. NED. HERV. GEMEENTE Schagen, nam. 7 uur. Da van Dijlt Call&ntsoog, voorm. 10 uur, Da van Dijk. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. v. <L Kreeke. burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Bediening van het H. Avondmaal. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. Da Tinholt. Beves tiging lidmaten. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Eonigenburg. voorm. 10 uur, Dr. Snethlage. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Da Oterdoom. Bevesti ging van nieuwe lidmaten. Nam. 7 uur, Avondmaal. Barsingerhorn, voorm. 10 uur. Da van Loon. Kolhorn. voorm. 10 uur, Ds. Groenoveld. Heerhugowaard, voorm. balftien, Ds. Broekema. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Da de Groot. Veenhuizen, geen dienat. Winkel, geen dienst.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2