een Huishoudster BAKKERSLEERLING eee Baerenknecht, Losse Arbeiders Puilte Eetaardappelen 2 bekwame timm&É Calé met verlof, Timmermansknecht een vast Werkman, Timmermansknecht, een Miranda Zaaimachine, nel Meisje, Nel Meisje een ijzeren landrot, Binnenlandse!* Nieuws. Twiêde Kamer. plm. 250 K.G. Scliotsche Muizen Pootaardappelen, VARKENS FONDS, ernst, de tweede luim, beide werden reen goed var- Donderdag werd in café Igesz een vergadering b". tolkt. Iegd door het Comité van actie inzake hot varkens- Ons tooneelclubje had voor dezen avond twee fonds, waar in overleg met de correspondenten stukjes in studie genomen en wel no. 1: Genezen, werd besloten, de actie krachtig door te zetten. Uit no. 2: Het gehoime kabinet, die zeer in den smaak alles, bleek, dat èn het Comité, èn de varkenshou- j vielen. Het tooneelclubje van de zangvereeniging was ders vol moed zijn, en* zich bewust van hun goed i ook weer zoo bereidwillig geweest om een bijdrage te recht, niet zullen rusten alvorens de zaak tot een ven en wel: De barmharNige Samaritaan en nog goed einde is gebracht. Het komt ons dan ook voor, wat kamerstukjes en voordrachten. Het was bijna al dat de slagers zich ten slotte bij de ©ischen van den boer zullen moeten neerleggen. Waar ook deze zaak o.i. in de handen van den hoer behoort te zijn, twij- folen wij niet, of het Comité zal volkomen slagen; Ook werd ter vergadering meegedeeld, dat de ver schillende exporteurs genegen waren, bij voorkeur gefondste varkens te koopen. Uit de vergadering I 1 uur toen de voorzitter de bijeenkomst sloot. We zouden bijina nog vergeten de re*ue: Emigratie van den heer B. de Jonge te noemen 'en dat naar aanleiding van de droogmaking van de Zuiderzee. Het zat heel aardig in elkaar. De voorzitter, bij zijn sluitingswoord komend, zegt dat hij gedurende dezen winter met genoegen de lel- gingen stemmen op, om den slager te noodzaken,1 ding heeft gehad over deze nutsavonden, hij kan niet nalaten een woord van hulde te brengen aan allen die hadden meegewerkt. VAN EWIJCKSLUIS. In deze week zijn weder veel nieuwe menschen naar hier gekomen om te werken aan de Zuiderzee werken, vermoedelijk tusschen 200 en 300, zoodat het hier druk wordt, want ieder neringdoende trekt er wat van en zoodoende worden de zaken hier steeds beter. Volgens mededeeling zullen er nog 300 h 400 menschen moeten komen om de werkzaamheden voort te zetten. Vele nieuwsgierigen komen van heinde en ver om de werkzaamheden te bezichtigen,.wat ook werkelijk de moeite waard is. OUDESLUIS. Bertus Munter alhier is geslaagd voor de Ambacht school te Helder, afdeeling machinebankwerker. KOLHORN. Donderdag j.1. hield de heer H. Visser van Arn hem hier een voordracht over nieuwe stikstofmest stoffen. Na de verschillend© producten der lucht- stikstoffenfabrikatie te "hebben besproken, eindigde de spreker met een warm pleidooi voor de Norge- salpeter. Detirna werden door de niet overtollige toehoorders verschillende vragen gedaan, waarna de voorzitter met een woord van dank aan den heer Visser voor zijn onderhoudende voordracht, de bijeenkomst sloot. LANOENDIJK. Te Broek word in pulilicke veiling tuinbouw de actio te steunen, door bij tegenwerking geen vleesch van hom te betrokken. Laten we hopen, da/t deze maatregel overbodig blijkt te zijn. en do slager, zich het goed recht van den hoer bewust, spoedig in deze zal meewerken. JUBLIEUM LYCURGUS. Onzo gymnastiekvereniging herdenkt op Zater dag 12 en Zondag 13 April Raar 45-jarig bestaan. Hot spreekt eigenlijk van zelf, dat zulk een feest niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Wij zijn in staat om van „wat er zal gebeuren" die beide dagen, hot volgend voorloopig program ma to geven Zaterdag 12 April, middags: Onderlinge wed strijden der Onder- en Adspirant-afdeelingen, voor jongens en meisjes, leden van Lycurgus; aanvan gende ton 2 ure, bh den heer L. Zwaag. 's Avonds 8 uur: Gymnastiek-uitvoering door Ly curgus, voor leden, donateurs en plaatselijke vcr- eeni gjngen. Zondag 13 April: 1 tot 2 uur: recepti© bij den heer L. Zwaag; 2.30 tot 5 uur: wedstrijd o (twee-kamp lieeren) Hoogrek en Brug (4 heeren per vereeniging). Deelnemers: Hercules-Hebe, Nieuwe Niedorp: O. K.K., Heldor: D.O.K.E.V., van Ewücksluis; U.D.L- Dirkshorn; T.A.V.Ë.N.U., HeerhugowaardTu-n lust, Oude Niedorp; Hercules, Oudkarspel; Z.S.C., Burgerbrug. Wedstrijd (twee-kamp dames), Brug en l'anrd O -7r-- xi 1 dames per vereniging) grond verkocht, die cpn prys opbracht overpenko- Deelnomors: Ons Genoegen, 8chagerbrug; z.S.C., raönc*e met i7;)00 per H.A. Burgerbrug: Hereules-Hebe, Nieuwe Niedorp; giëa, Helder; D.O.K.E.V., van Ewfjcksluis: U.D.I., j Dirkshorn: W.I.K.. St.-Maarten; T.A.V.E.X.U., i Heerhu go waard; Turnlust, Oude Niedorp; Hercu les, Oudkarspel. 's Avonds 8 uur: Eere-avond. Op dezen avonld geven 14 verschillende ver- (•omgingen een zelf gekozen nummer ton boste (geen toestel-nummer), waarvoor ook punten go- geven worden. Zij die liet grootst aantal punten verworven, komen voor een vereenigings-prijs in aanmerking. Vervolgens ©en personeele wedstrijd keusoéfening voor hoeren aan Hoog-rok, waarvoor 16 heeren zich opgaven en oen personeel© wedstrijd voor dames aan Brug met Kousoefeningen, waarvoor 19 dames «ich opgaven. Het wordt dus wel voor liefhebbers van goede gvmnnsiick om volop van te genieten. HITTEN VER ZEKERING. De Onderlinge Hittenvorzokoring Maatsóhappr alhier hield Donderdagavond haar olgomcene jddr- lijksoho vergadering van 'deelhebbers, ton lokaio van don heer IC. Suaaa. Evonals b\j andere vergaderingen was ook hier do vergadering niet druk bezocht. Door den direotour-boekhouder, dén hoer P. Raat De., werd in dankbare woorden hordaoht 'do aan gename samenwerking 'met den overlodon com missaris. den hoer 1', Koomeester. - Notulen, jaarverslag cn rékening en verantwoor ding werden goed gekeurd. 4 Door bijzondere Mrc.standiq-heden was over 1922 goen jaarvergadering gehouden en werd thans re- Ki ning en verantwoording gedaan over 1222 on 1923. In 1922 waren 8 hitten afgekeurd en was een omslag van 8.6 pot. gelieven. In 1923 had geen af keuring plaats gehad on was ook geen omslag geheven. Administratie- en andere onvermijdelijke onkosten waren gedekt door do rente van kosgold. In boide jaren viel eenigo teruggang te oonsto- teoren, door afschaffing van dieren. Do periodiek aftredende commissaris, de heer H. Raven, werd herkozen, terwijl in do vacature lCocmcoster werd voorzien door de Benoeming van don hoor P. Poskor tot commissaris.. Tor bevordering van het vorgadoring-bezoek had onder de aanwezige deelhebben» verloting van 50 pot reduotio op don omslag over 1924 plaflts. Algemeen ging do vergadering acooo.rd met de voorstellen van net bestuur, ton dool hebbende de bevordering van deelneming. Bij de rondvraag mocht reeds blijken dat nieuwe deelnemers zich zullen aanmelden en verwacht werd dan ook dat spoedig de achteruitgang van 19221923 hersteld zal zijn. GESLAAGD. Gerrit Bak, leerling van do Openbare School al hier. is geslaagd voor de Ambachtschool te Helder. Johanncs Kramer, leerling van de Openbare School alhier, is geslaagd voor de Ambachtschool te Alk maar. WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen, zal binnenkort de Fabrleks>- straat overgaan in eigendom van de gemeente. De noodige verbreeding bij den opgang van de brug, als mede de rioleering worden reeds aangebracht. OUDESLUIS. Het derde en naar wij .hopen ook het laatste be drijf van het waterleidingbedrijf n.1. het aansluiten van de perceel en. speelt zich hier nu .af. Had men aanvankelijk nogal eenige tegenstandei's van leiding water, omdat zij meenden dat hun drinkwaterbak groot genoeg was, nu, na lange droogte en de schoon maaktijd. de tijd waarin de huisvrouw nimmer te veel water heeft, voor de deur staat, heeft vele tegen standers tot voorstanders gemaakt, en wordt de aan-*1 sluiting zoo spoedig mogelijk verlangd. BURGERBRUG. Voor de t.veede maal zijn de scholen te Eenigen- burg en Burgerbrug door hot schooltoezicht bezocht mot het oog op eventueel© opheffiing van de eorsto en pl&atsihg der leerlingen daarvan op de laatste. Nu waren het do Hoofdinspecteur te Utrecht met den heer Fok-, schoolopziener in algemeenen dienst, .die het bezoek brachten. HEERHUOOWAARD. Door de besturen der drie R.-K. Parochies alhier is besloten om met ingang van zomertijd de klokken niet daarnaar te regelen, doch den ouden tijd te doen aanwijzen. LUTJEWINKEL. In de Donderdagavond J.1. ten overstaan van No- ,taris G. J van Leersum te Winkel gehouden veiling werden het huis met erf in de Weere, gemeente Win kel, groot 4 A., 9 c.A., en de daar tegenover staande schuur met erf, groot 7 A., 2 c.A., waarvan 46 c.A. eeuwigdurend erfpacht, behoorende aan den heer C. Kooijman. aldaar en nu wijlen den heer P. Kooijman, gekocht aoor don heer P. Molenaar alhier voor de som van f1090. VAN EWIJCKSLUIS. Op Woensdag 19 Maart hield da Nutsvereenlging „Ons Genoegen" haar laatste bijeenkomst mot da mes. De zaal was dezen avond weer overvol. Om ongeveer 8 uur opende do voorzitter, de heer C. F. Siewers met een woord van wolkom de bijeenkomst. Do secretaris las de notulen, die onverandord werden goedgekeurd. De lezing voor dezen avond hadi mej. D. Smit met: F.en drankoffer. De vaste bijdrage had de heer J. D. Aij met: Een Sint Nicolaasavontuur. Was de eerste Onze volksvertegenwoordigers behandelen tegen woordig zoowat allo begrootingen tegelijk. Buiten- landecho zaken, Birmenlandscho zaken, oorlog,-van aWes en nog wat is er aan de orde. Bij bqitonlandsche zaken was het eenige punt waar wat muziek inzat, het voorstel van den christelijk- historischen afgevaardigde Schokking en nog 5 andere partijgenooten, om het gezantachap bij deü Paus op te heffen. Waar dit gezantschap ernstige bezwaren heeft, ge lijk reeds vroeger is uiteengezet, heeft de chr.-hist. fractie gemeend dit amendement te moeten indie nen. Het lag, or duimen dik op, dat deze christ.-hist. af gevaardigde dit voorstel alleen dood1 met hot oog op rijtn antikatholieke kiezers cn hot was de hoor Marchant dl© daarop zoor duidelijk wees. Spreker meende dat de heer Korsten zoo'n amendement had mooten indienen, omdat hl) vrij Is van elke partij met de coalitie. Waarom hooft hij dat niet gedaan? Do heer Schokking is nu in oen onaangename po sitie gokomon, daar hij ter wille van zijn kiezers' een princtpioele houding moet aannemen. Regel is, dat dé voorsteller vurig hoopt, dat zijn amendement wordt aangenomen. Spr. hoeft eon flauw vermoe den, dat de voorsteller thans hoop.t, dat zijn amen dement wordt verworpen. De regeoring heeft er meermalen op gewezen, zei- de spreker, dat zij belangrijke voordeelen van dezen post heeft gehad. Dit amendement is oen vijandige daad tegenover deze regeering, oen poging haar vleugels lam te makon. De hoer Schokking en de zij^- non leveren thans de regeoring uit aan de genade dor oppositie en hij ziet hulpbehoevend naar links om vooral zijn amendement te verwerpen. De moeilijkheid is thans: moeten wij de christe- lijk-historischen steunen in hun oppositie tegen de regeering, of mooten wij opportunistisch oordeeten over de noodzakelijkheid van dat gezantschap? Een oplossing voor deze moeilijkheid ziet spr. nog niet. Het spreekt vanzelf, dat deze scherpe spotternij van Mr. Marchant groote vroolijkheid in de Kamer bracht. Bij monde van den heer Schaper (S.D.A.P.) werd meegedeeld, dat een belangrijk deel der soc.-dem. fractie neiging gevoelt om togen dit gezantschap te stemmen, maar omdat er geen nieuwe argumen ten zijn, zal de fractie toch tegen het amendement stemmen, al vraagt zij vereeniging der po9ten bij Vaticaan en Quirinaal. De heer Nolens (r.-k.) verdedigde natuurlijk het ge zantschap en de minister van buitenlandsché zaken noemde deze kwestie een zaak van welvoeglijkheid in het internationaal staatkundige verkeer. Reeds bij vroegere gelegenheiden heeft spr. zijn meening uit eengezet. en de omstandighodon hebben zich niet gewijzigd. Spr. hoopte, dat de Kamer eindelijk zey. inzien, dat men een eind moet maken aan deze kwestie. Na de replieken werd het Christ.-Hist. amende ment tot afschaffing van hot gezantschap verworpen met 61 tegen 24 stemmen. Vóór stemden de Vrijh.- bond, Chr. ITist. en do heeren De Boer en Braat (plat teland), Fischer en Duymaer van Twist (a.-r.), Kersten (geref. staatspartij), Wijnkoop (comm.) on mej. v. Dorp (lib.). De Kamer heeft nog heel wat geboomd over de ver houding van Nederland tot Rusland en werden de door de heeren Van Ravesfeijn cn Troelstra ingedien de moties om de relaties met Rusland officieel weer aan te knoopen, verworpen. De minister achtte voor de erkenning van Rus land een ernstig onderzoek noodzakelijk. Spr. achtte de moties onnoodlg, omdat er reeds onderhandelin gen gaande zijn. De Kamer is ook aan de oorlogsbegrooting begon nen en de heer Tilanus (c.-h.), een militaire speciali teit van deze fractie, beklaagde zich over de verwaar- loózing onzer defensie cn de behandeling van de be grooting van buitenlandsche zaken had hem juist nog geleerd hoe onverantwoordelijk dat zou zijn. Het gaat volgons spr. niet aan, te klagen, dat het contingent niet is verminderd. Spr. erkende, dat door den minister veel goeds is tot stand gebracht op het gebied van bezuiniging on organisatie. Spr. stond ech'er niet zonder vrees tegenover do encadreering en de kadpronleiding. Snr. verzette zich tegen nog meer dere inkrimping van de herhalingsoefeningen. Het voorloopig verslag spreekt van overdaad aan be- roepspersoneel, doch dit is onjuist. Spr. vergeleek de sterkte van het leger in 1914 en 1924. De klacht over onvoldoende aanschaffing van ge schut en munitie voor de artillerie gaat volgens spr. niet heelemaal op, daar er 'n groote achtefstano is, terwijl op de begrooting belangrijke posten in dit opzicht voorkomen. Dé heer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) zette uitvoerig het standpunt uiteen van de S.D.A.P. tegenover het militarisme, alsook, hoe deze partij er toe kwam nationale ontwapening voorop te stellen op het ver- kiezingsprogram. Dit is niet het geval in andere landen, omdat in ieder land op zichzelf de middelen worden bepaald, waarop men het gemeenschappe lijk doel der ontwapening wil trachten te bereiken. De S.D.A.P. hier te lande wil daarin voorgaan en daarom wil zij aan het leger alles ontnemen, wat het maakt tot eon oorlogsinetrument. Wie den vre de wil moet zich ten vrede orgOnisoeren, daarom wil spr.'s partij breken met de politiek van bewa pening. De ontwapenlngsgadachts grijpt allerwege om zich heen. Zoo ook in Engeland, waar do socialisten den eisch van ontwapening nog niet stelden, maar I dat zal komen. De heer Boon (V.-B.): Labour stemde vóór de b kruisers. De heer Van Zadelhoff: Engeland neemt een an dere positie ln dan ons land. Het staat tegenover het sterke militaristische Frankrijk. De heer Dressolhuys (V.-B.): Vandaar de 5 krui- I sers, die Labour steunde. De heer Van Zadelhoff: Men lette veeleer op het j Singaporoplan. De heer Beniner (A.-R.): Nou eens over de niéuwe Luchtvloot. (Gelach). I De heer Van Zadelhof: Ik kan de houding in En- geland ook niet heelemaal bewonderen (Geioep Oh!) j Als ik in het Engelsche parlement zat, dan zou ik togen hebben gestemd. Het Nederlandsche volk is anU-militfriristisch, hetgeen bij do Vlootwet tot uiting kwam. Naast nutteloos geld verspillen schept men boven dien gevaar voor het uitbreken van een oorlog. Uit voerig ging spr. daarna onze militaire ligging en onmacht tegenover de buren na, alsook onze onvol doende toerusting, ook toen tijdens den oorlog zelfs alle gelden voor ons leger tor beschikking werden gesteld. Ons leger moet daarom alles ontnomen worden wat het tot een oorlogsinstrument stempelt Spr.'s partijgenoot Ter Laan zal in dien zin voor stellen doen. 's Avonds nam de Kamer binnenlandsche zakeH onder handen en de heer Braat was de eenige die ingeschreven stond voor de algemeen© beschouwin gen. En deze informeerde wat de mmlster dacht te doen met de motie-v. d. Heuvel, waarin afschaffing van den zomertijd was verzocht en die de Kamer had aangenomen. De minister, de heer Ruys de Beerenbrouck, zeide, dat door hem verschillende personen waren aange zocht om in een commissie van onderzoek 4n zaku den Zomertijd zitting te nemen. Met spanning ziet spr. het rapport dier commissie tegemoet, doch het sprak vanzelf, dat dit rapport geen invloed zou kun nen hebben op de invoering van den Zomertijd in dit jaar. De lieer Bakker (C.-H.) besprak do moeilijkheden bij de heffing op het platteland. Nu het Rijk dezo int, ia het voor de gemeenten moeilijk haar financiën in evenwicht te houden: de gemeentewet moest zóó ge wijzigd worden, dat dispensatie voor eigen heffing ruimer kon worden verleend aan gemeenten,- die daaraan behoefte hebben. Ditzelfde onderwerp besprak eveneens de heer Ebeis (v. d.), die den wensch uitsprak, dat bij dispen satie voor eigen heffingen de aanslagen voor de Rijksbelastingen zouden gelden. De heer Van Voorat tót Voorst (r. k.) drong er bij de regeoring op aanvdat'deze zoowel bij provinciale als gemeentelijke besturen den nadruk zou .leggen op het betrachten van dé uiterste zuinigheid, In de gemeenteraden moet meer dan tot nu toe het besef v8ij den ernst van den oestand doordringen. Do heer Braat (platt.) achtte 't we Hachelijk dat de gomeenio-ontvangars waarborgen stelden omdat er wel zijn, die or met de gemeentekas van door gaan. Ook -kunnen hun salarissen veel verminderd worden. Er zijn or, die voor één dag werk in do week f 1800 per jaar verdienen. Dat werk zou bost zijn waar te nomen door do veldwachter bijv. Daarna werd in den broede besproken de kwestie van den veldwachter en den burgemeester van Mep- pel. Ook werd nog gesproken over het vernietigen van raadsbesluiten en het eerbiedigen van de auto nomie der gemeenten. Samenvoeging van gemeenten werd bepleit uit eon oogpunt van bezuiniging cn ook meer oenhoid in de salarieering van burgemeesters en secretarissen. De heer v. d. Heuvel (a.r.) besprak de voogdij, door Ged. Staten over de gemeenten uitgeoefend. Door deze voogdij wordt vaak de autonomie der ge- rooenten aangetast en daartegen moet de regeoring wakon. Vooral bij vaststelling der salarissen moet 1 zij meer vrijheid hebben. Ten aanzien van het wm'Ii loczepvruogstuk meende spr. dat de regeering emigratie naar Argentiuiö en Patagonië moost be vorderen. Minister Ruvjs wees er op, dat wat de samen voeging van gemeenten betrof, hier het initiatief was bij Ged. Staten en provincies; niet bij de re- geering. Ten aanzien van do belastingheffing door de gemeente leek spr. voorloopig incidenteel ©en wetswijziging niet noodig, doch zij zal deze kwes tie nader onderzoeken. Eon regeling te treffen voor uniformiteit der sa larissen der burgemeesters, secretarissen enz. Ie- vert vele bezwaren op. Onderzocht moet worden of de salarissen der gemeente-ambtenaren vermin-1 derd moeten worden en gelijkheid met die der rijksambtenaren. Desnoods zou dat bedrag op de rijksuitkeering worden ingehouden, doch aeze zaak is, hoewel .ur gent, zeer moeilijk op te lossen zond.er de auto nomie dor gemeenten aan te tasten. Gemeente en rijksfinanciën zijn zoo in elkaar gemengd, dat m'eh ze steeds in samenhang met elkaar moet be-1 schouwen. Daarom moeten de gemeenten ook die bezuinigingen toepassen, door het rijk toegepast. De Minister behandelde eveneens de Meppelsché kwestie, die voor spr. nog nmt uit is. De Kamer zal nader wórden ingelicht. Bij den post vrijwiUigo burgerwacht drong de heer Zadelhoff aan op sohrapping. De heer Van Gijn bepleitte een door hem inge diend amendement om den oorspronkelijken post van 465.000 voor krankzinnigenverpleging, die bij nota van wijziging was teruggebracht tot 15.000 op eerstgenoemd bedrag te handhaven. 's Nacht9 half één gingen de heeren huis-toe. De K&mep is verder gegaan mot de oorlogsbegroo ting en-de heer Dresselhuys (V.-B.), die er op wees dat de Soc.-Dem, niet krachtig op ontwapening aan sturen, concludeerde dat do, onwil der socialisten om voor leger en vloot te stemmen berustte op onwil tot het brengen van offers. Spr. ontwikkelde daarop verschillende bezwaren tegen het beleid van den minister. Aan onze weer macht ontbreekt het een en ander als men ze ver gelijkt hij andere landen. Wij zijn achter. Zoo is er van voldoende artilleristische bewapening geen sprake, terwyl spr. betwijfelde of we op de wijzo, door den minister aangegeven, zullen komen tot het uiterste minimum van een bewapeningsfonds van 106 millioen. De heer Dresselhuys behandelde de door den mi nister gedachte organisatie, waarbij de bewindsman niet voldoende rekening houdt mot de oudere lich tingen. Ook achtte spr. de oefening der verlofsoffl- cioren onvoldoende, waarna hij de sterkte van be roeps- en reserveporsoneel besprak. De fout van den minister is, dat hij te veel vasthoudt aan een groot leger, dat onvoldoende wordt uitgerust en onvol doende is geoefend. De afvloeiing heeft niet gebracht, wat er van ver wacht werd, daar te weinig van het beroepskader afvloeide, zoodat men. pas op te vergevórderen leef tijd in de hoogere rangen komt.. Van het capitulan- tenstelsel, het onderbrengen van beroepskader in de burgermaatschappij, verwachtte spr. weinig goeds. Slechts door inkrimping van het geheel zullen de bezwaren, die zoowel in legerkringen als ook door spr. worden geopperd, uit den weg kunnen worden geruimd. Het geld van het Nederlandsche volk wordt slecht besteed, omdat we in plaats van een goed leger een schijnleger hebben. Mocht de minister volharden op den weg, dien hij thans volgt en die naar spr.'s in- zicht fataal is voor onze weermacht, dan zal spr. te^en het beleid van den minister zijn stem uit brengen. De heer K. ter Laan (S. D. A. P.) gaat na het standpunt door den Vrijheidsbond in militaire zaken ingenomen. Die partij stemde vóór de beruchte Legerwet-Colijn in 1912, tegen afschaffing van het yestingstelsel en de leiding van die partij is nog wol in handen van den voorzitter van den Anti-Oorlogs raad. De heer Dressel'huys, aldus spr., is bang voor de vele officieren in zijn partij. De heer Dressolhuys bepleit wel de ontwapening, doch hier dringt hij aan op wel is waar 'n kleiner leger, maar het moet goed zijn toegerust. Spr. hield daarna zijn pleidooi voor ontwapening. Ons leger is slecht, en het is slechts als slachtvee te beschouwen en alle oorlogswaarde moet er dan ook aan worden ontnomen. 'Spr. wil de begrooting terugbrengen op f20 millioen. Spr. "hoeft daarvoor verschillende amendementen ingediend. Do heer Oud (V.-D.) vergeleek de standpunten van den minister en Mr. Dresselhuys. Beiden achten het noodig dat Nederland een goed leger heeft. Doch wat de heer Dresselhuys wil, zal nog duurder uit komen dan wat de minister wil. Zoo b.v. waar de heer D. voorstelt, dat alle mynitievoorraad in vre destijd moet worden aangeschaft, opdat men in oor logstijd niet van het, buitenland afhankelijk zal zijn. Wat zal het aanschaffen van dien voorraad kosten? Voor de bewapening heeft men thans, ovenals voor de Vlootwet, Jiet praatje mot het fonds, dat niets kost, weer gevonden. Ditmaal heet het het artillerie fonds, dat 106 milliden zal bedragen en slechts 4 millioen per jaar kost en het is natuurlijk weer de theorie van „het uiterste minimum" die wc hier hoo- ren. Maar een dergelijk systeem leidt tot de uiterste opdrijving der legoruitgaven, omdat elk weer eon ander uiterste minimum ziet, terwijl steeds het bui tonland, waarbij men niet ten achter wil komen, tot grooter uitgaven aandrijft. Spr. behandelde het vestingstelsel eh onderwierp dat aan scherpe critiek. Spr. is alleen voor grensbe waking. De heer Duymaer van Twist: Je kunt ook volslaafi met aan do grens ©en bord-met „Verboden Toe gang" neer te zetten. De heer Oud: Dat is niet "noodig. We kunnen er ook den heer Duymaer heenzenden, dan gaat do vijand zoo al op de vlucht. De heer Duymaer van Twist: En dat kost je heele maal niks! De heer Oud wees er op dat als Nederland in den oorlog wordt betrokken, wij toch niets kunnen uit voeren. Wij moeten ons wennen aan de gedachte dat wij weerloos zijn. Weerloos is men toch, zelfs met wat de minister thans vraagt. Liever de 20 millioen, die de heer Ter Laan noodig acht, dan de 60 millioen weg te gooien, die deze begrooting aanvraagt on die doelloos zouden worden uitgegoven aan het naja- - gen van een hersenschim. Daarna volgt de heer Duymaer van Twist (A.-R.). Spr. behandelt de ontwapenïngsgedachte, de organi satie van het leger cn het eindcijfer der begrooting. Hjj wees er op dat in andere landen van ontwape ning geen sprake, is. Spr. ontkende dat ons lecrer niets zou kunnen uitrichten. Dat leger heeft in 1914 het Duitsche leger opgehouden. Het leger dat de Vrijheidsbond wil, acht st. ver keerd en zal geen bezuiniging geven. Wij kunnen er een sterk leger op nahouden, mits goed geëxploi teerd. Er is nog niet de uiterste Soberheid in deze begrooting betracht. Te kort is gelet op wat wenschelijk en wat noodzakelijk is. De heer Hiemstra (S.D.A.P.) spreekt over het voor deel dat de burgercorveeërs opleveren en de heer Deckers (R.-K.) ziet in den stand van het ontwape- ningsvraagstuk nog geen reden om aan deze begroo ting zijn stem te onthouden. Spr. had groote waar deering voor hot optreden van dezen minister, op verschillende détails zou nog meer bezuiniging zijn te bereiken. Tgt Dinsdag. 1 dvertentièn. ER BIEDT ZICH AAN: met meisje van 5 jaren. Brieven onder letter C, Post kantoor Barsingerhorn. TERSTOND tlEVRAAGD: een bekwaam voor geruimen tijd werk. bij A. VAN EEKEREN, Keinsmerbrug gevraagd, bij J. HAGENAAR, Bakkerij, Dirkshorn. GEVRAAGD: beneden de 20 jaar, in klein geiin. Brieven leuer G, Bureau Scha ger Courant, gevraagd, als DAGMEISJE, of voor dag en nacht, door Mevrouw SCHOORL, Laan, Schagen. Met l Mei gevraagd goed kunnende melken, in ge mengd bedrijf, bij J HOOGLAND, Belkmerweg, Burgerbrug. gevraagd, aan de Kaasfabriek .DE DAGERAAD". Te vervoegen bij den Directeur JOH. C. BRUIN, Burgerbrug. te koop, bravo's, bij D. BURGER, Burgerbrug. TE KOOP: spoorbreedte 2 M. en te koop ge vraagd: 2 M. bij 60 c.M. Jb. DK GOEDE, Oudesluis. TERSTOND GEVRAAGD I bjj H. JONKER, Oudesluis. Door omstandigheden te koop: met inventaris en l H.A. land. Ook afzonderlijk. Te bevragen bij den eigenaar bewoner. D. DE LEEUW. Tram halte. Buurtje. Schagerbrug. TE KOOP: bij P BAND, Nieuwe Niedorp. of GEVORDERD LEERLING ge vraagd, bij C. LA.NGEDIJK, te Noord Scharwoude. GEVRAAGD! goed kunnende melken, woning met tuin disponibel, bij G. SCHOORL. Gi-, Eenigen- burg. OEVRAAOD: bekwaam ■I door C SLOOVES, Oudkarspel.

Schager Courant | 1924 | | pagina 10