t VIERDE BLAD. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Wie zeuuwHchtig ie, Zaterdag 22 Maart 1924. 67ste Jaargang. No. 7405. WITTE KRUIS ATB. NIEUWE NEEDORP, Dr. Vos uit Hellendoron komt oen lezing houden ovor tuberculosebestrijding met lichtbeelden opge- luisterd. De afdeeling Nieuwe Niedorp van het Witte Kruis doet aan tuberculosebestrijding en de uitvoering hier van is bij de huiabezoekster-wijkverpleegster. Het gaat niet altijd even gemakkelijk om dik wijls het inzicht ontbreekt en het belang van de te nemen maatregelen niet wordt gevoeld Het werk is daardoor soms gebrekkig. Dr. Vos-zal ons door zijn rede, opgeluisterd door lichtbeelden een kijk geven op de tuberculosebestrij ding, zooals die eigenlijk behoort te zijn om rsultaten af te werpen. We hopen, dat het dan bi) voorkomen de gelegenheden gemakkelijker zal zijn de noodige maatregelen door te voeren, omdat de belangheb benden meer overtuigd zullen) zijn van het nut. Het is daarom wenschelijik, dat velen opkomen om hun. kennis en inzicht op dit gebied te verrijken, door te luisteren naar heigeen Dr. Vos ons zal mededeelem. MAIATS, Arts. ARBEID, HANDEL EN INDUSTRIE. Verschenen is de Memorie van Antwoord betref fende de begrooting van Arbeid, Handel en Nijver heid voor 1924. Hieraan wordt het volgende ontleend: Er is op dit departement f734.096 bezuinigd. Bi# de afdeeling Arbeid wordt medegedeeld: Dat van vele afzonderlijke regelingen voor verschillen de categorieën van arbeiders, behalve voor die, werk- i zaam in fabrieken of werkplaatsen en de jeugdige personen in kantoren, nog niets is gekomen, heeft twee oorzaken. De minister had gehoopt den arbeid in kantoren spoedig geheel aan de wet te kunnen onderwerpen en evenzoo den arbeidsduur der winkel- i bedienden in verband met eene wettelijke regeling betreffende de winkelsluiting; beide laatstbedoelde i regelingen waren onderhanden genomen om volledige i overeenstemming en aansluiting tusschen werktijd- I bepalingen voor de arbeiders en sluitingstijden voor j de winkels te bewerkstelligen. De verwezenlijking van deze plannen is in de eerete plaats tegengehouden door de steeds voortdurende en in velerlei opzicht, toenemende depressie in het b&- drijfsleven, gepaard aan de snel-groeiende financieele moeilijkheden voor 's lands regeering. De ervaring ten aanzien der fabrieken of werkplaatsen, waar ter vermindering van cte lasten, die het uitoefenen van een loopend bedriji meer en meer onmogelijk maakten, noodgedwongen tot het verleenen van steeds meer vergunningen tot verlenging van werk tijd moest worden overgegaan, vormde een duidelijke aanwijzing, dat verdere verzwaring van lasten door uitbreiding der werkingssfeer van de Arbeidswet zoo wel voor de betrokken ondernemingen als voor het geheele bedrijfswezen, bedenkelijke gevolgen zou heb- Een. Nu tengevolge van de betreurenswaardige ont reddering van de productiebronnen, dient daartoe alles vermeden te worden, wat dit noo^akelijk streven zou kunnen tegenwerken. De tweede oorzaak, dia mat de earsta nauw sa menhangt, is gelegen in de capaciteit deo< Arbeidsin spectie. De industrieele depressie maakt, dat de Ar beidsinspectie veel meer tijd en zorg moet besteden aan de toepassing der wet in de fabrieken of werk plaatsen, dan het geval zou zijn, wanneer zich niet allerwegen de gevolgen der internationale storingen in het verkeer daden gevoelen, die tot het toestaan van afwijkingen van de werktijdbepalihgen leiden. Bovendien heeft de noodzakelijkheid van bezuiniging op de Staatsuitgaven een belangrijke inkrimping van dezen dienst doen overwegen, waarvan de verwe zenlijking de capaciteit van dien dienst merkbaar zal verzwakken, zoodat vergrooting van haar taak zou leiden tot een toestand, die hier te lande door niemand ernstig wordt gewenscht, nL het uitvaardi gen van voorschriften zonder ©enige zekerheid voor een redelijke naleving daarvan. Op grond van een en ander moert die Minister tot zijn leedwezen bezwaar maken op *t oogenblik mede te werken tot verdere uitvoering van de bepalingen der Arbeidswet omtrent de arbeids- eni rusttijden. De opvatting, dlat aanvragen om overwerkvergum- ning alleen voor inwilliging in aanmerking beboe ren te komen, wanneer het verzoek wordt gedaan door werkgevers en werknemers in overleg met de vakvereenigingen, is in lijnrechten strijd met die door de wet aan den Minister en de Arbeidsinspectie ge» geven bevoegdheid en verantwoordelijkheid. De Minister kan vooralsnog geen aanleiding vin den om voorstellen te doen tot een wetswijziging, waarbij de normale arbeidsduur, zij het ook tijde lijk, verlengd wordt. De overschrijdingen van de 48- urige werkweek, al zijn zij door de ongunstige econo mische omstandigheden talrijk, hebben zoowel in hot buitonland als hier te lande nog het karakter van uitzonderingsmaatregelen. AI wil de Minister niet ontkennen, dat aan het stelsel van overwerkvergunningen ook dan nog be zwaren kleven, welke door een tijdelijke, algemeens wettelijke verruiming van den arbeidstijd zouden worden ondervangen, hij is er ten volle van over tuigd, dat aan deze laatste methode een nog veel ernstiger nadeel kleeft. Daardoor wordt inbreuk ge maakt op den wettelijken achturendag. Ongetwijfeld zou dit bij de arbeiders op sterk verzet stuiten en de geneigdheid om over te werken, ook daar waar dit werkelijk noodig is, aanzienlijk doen verminderen. De in Zwitserland opgedane ervaring bewijst dit. Nu is het voor de industrie ongetwijfeld van meer belang dat er, waar noodig, langer dan acht uren wordt ge werkt, dan dat zij de theoretische mogelijkheid van ■langer werken verkrijgt, terwijl er practisch geen of minder gebruik van zou wórden gemaakt. Tenzij het meer er om te doen ware om den wetrte- lijiken achturendag uit de Arbeidswet te doen ver dwijnen. Het zal duidelijk zijn. dat van den Minis ter medewerking in die richting niet" is te verwach ten. De Minister erkent de noodzakelijkheid eener wet telijke bescherming van landarbeiders. De ongun stige economische toestanden voor een groot deel van de land- en tuinbouwbedrijven en de onmogelijk heid om de Arbeidsinspectie thans te versterken no pen er toe de indiening van een ontwerp-Landbouw- arbeidswet uit te stellen. Als antwoord op de vraag, hoe het staat met d# voorbereiding van de wettelijke regeling omtrent het verplicht sluiten der winkels des avonds en des Zondags, dien© het volgende: Hert lag aanvankelijk in het voornemen het ontworpen werktijdenbesluit *oor winkels tegelijk in werking te doen treden met «en wettelijke regeling betreffende de winkelsluiting jrtndat aan de invoering der werktijdbepalingen al- 'ton uit een oogpunt van concurrentie tusschen ®t>otero en kleinere ondernemingen bezwaren ver deden waren. Indien het werktijdenbesluit voor rjjkels nopens de bestaande malaise in de inkrim- van het personeel der Arbeidsinspectie binnen Rfrienbaavu «&a öWl kan wewten h Minister bereid een afzonderlijke invoering eener wettelijke regeling der winkelsluiting te bevorderen. Door steun aan den particulieren woningbouw is de woningproductie sterk toegenomen en zijn de bouwkosten gedaald op een peil, dat 60 pet. hooger te dan de kosten van 1914, een peil, dat vrijwel over eenkomt rnert het indexcijfer. Voor 1924 mag een productie boven de 40.000 ver wacht worden. Volgens de cijfers, welke ter beschik king staan, is de woningproductie ook tegenovor de geraamde behoefte bevredigend en mag van de ont spanning in den woningnood, die reeds verkregen werd, verwacht, worden, dat het tekort verder zal worden ingehaald indien de productie op het tegen woordige ptil blijft. De ötand van de bouwkosten maakt het mogelijk, dat Je suunverleening voor de particuliere bo«»verij gos'aaat wordt. In 1924 zullen geen nieuwe premies verleend worden. Dat financieele steun aan de malariabestrijding ge heel zal worden onthouden, etaat nog niet vast. De ontwikkeling der omstandigheden zal worden afge wacht. De Minister houdt evenwel vast aan den eisch dat nu de bevolking zelf den strijd ter hand moei nemen. De Minister acht rooken door kinderen verderfe lijk hij is overtuigd, dat de gevolgen ervan zich me nigmaal in het nageslacht zullen doen gevoelen. De iongsle wetenschappelijke onderzoekingen geven grond voor deze meening. Hij, meent evenwel, dat de overheid op dit terrein machteloos staat. Het ouder lijk gezag is alleen bij machte, dit kwaad te koeren. DOOD DOOR ELECTRISCHEN STROOM. De seoretaris der Mij. tot Redding van Drenke lingen schrijft: Het droevig ongeluk, aan den heer Ir. van Swaav overkomen, zal met nalaten, in breede kringen ont roering te wekken. Niet alleen omdat het den zoon van een onzer Ministers betreft, maar ook omdat, het een man van het vak geldt en tevens omdat de. oorzaak van het treurig sterfgeval van oogenschijn- lijk zoo uiterst geringe beteekenis was. Immers., mogen wij het courantenbericht gelooven, dan ge beurde er niets anders, dan dat de heer van Swaay met een potlood dat hij in de hand hield, even een voorwerp aanraakte, dat onder stroom stond. Het gebeurde moge het onderstaande rechtvaar digen als een poging om nog eens weer grootef aandaoht te vragen voor de gevaren, welke ae elec- trische stroom voor den mensch oplevert. Het go- tal ongelukken van dezen aard is zeer groot. Meende men vroeger en meenen ook sommigen thans nog, dat alleen stroom van hooge spanning schadelijk werkt, de ervaring heeft reeas lang aan getoond, dat ook de betrekkelijk zwakke stroom, zooals door de stedelijke centralen geleverd wordt, van 200 Volt en zelfs nog minder, onder bepaalde omstandigheden den dood kan veroorzaken. Men kan daarom niet voorzichtig genoeg zijn en be hoort elke aanraking, hetzij direct or indirect, met een onder stroom staand voorwerp te vermij den. Maar ook moge er de aandacht nog eens op gevestigd worden, dat nog geen volkomen zeker heid bestaat omtrent de wijze, waarop de dood door electriciteit tot stand komt. Volgens sommige onderzoekers van den laats ten tijd, waartoe bijv. Prof. Jellinek te Weenen behoort, veroorzaakt de electrische stroom nooit onmiddellijk den dood, doch steeds een toestand van schijndood, die echter spoedig in werkelüken dood overgaat, indien niet onmiddellijk de vereischte hulp, waaronder de kunstmatige ademhaling in de eerste plaats in aanmerking komt, worat verleend. En aangezien de leek nimmer, en in de meeste gevallen ook dé arts niet in staat ie, om aanstonds uit te makeil welke der beide toestanden b'estaat, ligt de con- clusievoor de hand. Men beschouwe ieder, die, door electrischen stroom getroffen, zonder eenig te-eken van leven daarheen ligt, als schijndood en passé zonder verwijl op hem de kunstmatige ademhaling toe, in afwachting van den ter hulp geroepen arts, die- dan de verdere behandeling op zich kan ne men. Verschijnt de arts niet spoedig, dan geve men den moed niet op en zet de Kunstbewerking min stens gedurende een uur voort, ook al bespeurt men geen duidelijk resultaat van zijn .werk. Aan wie zich over de toe te passen methode van kunstmatige ademhaling nauwkeurig op de hoogte wil stellen, wordt op aanvrage aan het bureau der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, Rokin 114 te Amsterdam, de daarop betrekking hebbende brochure gratis toegezonden. TREINONGEVAL TE ROOSENDAAL. Uit Roosendaal, 20 Maart. Gisteravond omstreeks 8 uur vond bij het binnenkomen van den trein. Pa rijs-Amsterdam een ongeval plaats, dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Voordat deze geheel stilstond, stapte mevr. v. H., wonende alhier, uit, waardoor zij tusschen het perron en den trein viel en vandaar tusschen de rails rolde. Door ©ogenblik kelijk stoppen werd erger voorkomen. Eerst na 20 minuten kon zij uit haar netelige po sitie worden bevrijd, waarbij bleek, dat zij haar -lin kerarm had gebroken en inwendige kwetsuren be komen. Zij- werd naar het ziekenhuis vervoerd. Tel. W ARMENHUIZEN. Het Centraal Bestuur van de Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken", waarbij ruim 600 tuinbouwers zijn aangesloten, heeft In zijn laatste vergadering besloten zich niet te storen aan de in voering van den zomertijd, doch den gewonen tijd te handhaven. Ook andere vereenigingen zullen worden aangespoorddit voorbeeld te volgen. SCHAGERBRUG. De heer Rentenaar, sous-chef aan het station al hier, had Donderdag J.l. het ongeluk, dat hij kwam te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zijn linker pols brak. Na voorloopig door Dr. Schmldt te St. Maartensbrug te zijn verbonden, werd de patiënt ter verdere behandeling naar Alkmaar vervoerd. Na de behandeling aldaar kon hij weer naar zijn woning teru^keeren. gil don niet doorgaat, gapore zal uitwijken. Dinsdagmorgen (12 Februari) om een nor of halt tien be^af een deurwaarder eioh, vergezeld van een politie-agent, naar de woning van den" heer T. T. T., een zoon van den beer T. T. (L, in hel Kroosenpark te Soerabaja. om den heer T. T. <i., die wellicht ten huize van zijn zoon vertoefde, al daar te gh'zelen. Bij een ingesteld onderzoek bleek echter, dat de heer T. T. _GV zioh op dat oogen blik niet in de woning van zu'n zoon ophield. Het onderzoek werd daarna op andere plaatsen in den Oosthoek, waar de heer T. T. G. huizen heeft staan, voortgezet, doch eveneens zonder het gewensohte resultaat op te leveren. Do heer T. T. G. was en bleef onvindbaar en kon dus nog niet in gijzeling worden gesteld. Voorts vernam de N. 8. Crt. nog, dat de heer T. T. G. in den laatsten tijd ook nog bi de Es- oompto Maatschappij voor plusminus een half mil- lioen gulden in het krijt moet staan. Eenige dagen geleden heeft mr. T., die de raadsman is van den neer T. T. G., bij de directie van genoemde bank instelling hulp voor ziin cliënt gezocht. Voor zoo ver men kon te weten komen, hoeft de directie van do Esoompto Mij. er wel ooren naar om den heer T. T. G. bij te springen; in welke mate echter is ons onbekend. Ten slotte kan het blad nog- mededeelen, dat de Chineescho Handelsveréeniging alhier (Siang Hwee) al het mogelijke in het werk stelt, om eveneens den heer T. T. G. zooveel mogelijk finan cieel te helpen Aneta meldt dato 20 Februari aan het Bat. Nb.. De Chineesche millionnair The Tik Gwan, naar wien de belastingdienst zoekt, om hem te gijzelen, wegens zijn enorme belastingschuld, is Woens dagavond van Soerabaja na Ar Singapore vertrok- keii, verkleed als een „arm" man. Heden is hij te Singapore gearriveerd, vanwaar hij aan zijn kantoor seinde „laaa sampe", da&rmede te kennen gevende, dat hij was aanfcekomon. HET ONEERLIJKE ME^S CHDOM. De „Paris-Soir" heeft een eigenaardig, maar al leraardigste enquete gehouden, die aan het licht heeft gebracht, hoe oneerlijk het meerendeél dör menschen feitelijk is; Het blad had aan hondeid personen uit allerlei standen en bedrijven een brief gericht met de volgende medeeeling: „In antwoord op uw brief, sluit ik hierbij vijf francs in, die ik u schuldig ben." Inderdaad, werden vijf francs in eiken brief gesloten; het schrijven werd onderteekend door iemand, welke door het blad in vertrouwen was genomen, met vermelding van zijn particulier adres. Natuurlijk werd de „Pa ris- Soit" niet genoemd. Degenen, die den brief ontvingen, moesten be grijpen, dat het een vergissing betrof, dat het geld hun niet toekwam en het dus hun plicht was het terug te sturen. Slechts dertig van de honderd men schen deden het; de rest liet bet er bij en profi teerde dus van de z.g. vergissing zonder eenigo wroeging.... De eerlijke lieden waren parlements leden en letterkundigen (slechts één van ben be hield het geld). Daarop volgden doktoren en huis personeel. De dominé's, diplomaten. Academicienv en magistraten kwamen er slecht af, daar er naar verhouding maar twee op de vijf eerlijk ble ken. De kruideniers, slagers, kappers en wijnham delaren maakten het erg bont: geen yan hen zond het geld terug. VRIJGESPROKEN» De Berlijnsche rechtbank heeft gisteren een vrouw vrijgesproken, die een paar maanden geleden op haar man met een revolver had geschoten, waardoor hij enkele weken later overleed. Voor zijn dood ver zoende hij zich rfiet zijn vrouw. Aan een djer ge- tulgen had hij herhaaldelijk verklaard, zijn vrouw door zijn liederlijke levenswijze tot het uiterste te hebben gedreven. De vrouw heeft heden voor de rechtbank verteld. rwrs "re** EEN CHINEESCH MULTLMILLIONAIR GEGIJ ZELD. Van meestal zeer goed ingelichte zijde vernam I de Nwe. 8oer. Crt. het volgende: In het Chineesche Kamp wordt het feit. dat een bevelschrift is uitgevaardigd, om den bekenden Chineesche® multi-milliormair T. T. G., die te Soerabaja en ook op verschillende andere plaatsen op Java ettelijke tientallen huizen bezit en zelfs eigenaar is van eenige suikerfabrieken, te gijzelen, zeer druk besproken. De zaak zit zoo: De heer T. T. G. is den lande aan inkomstenbelasting over de jaren 1920 en '21 het zeker niet geringe bedrag van ongeveer an derhalf millioen gulden schuldig. Hij heelt om betaling in payementen verzocht, netgeen hem toe gestaan wera, maar tot nu toe werd nog geen cent I voldaam I Sommigen beweren, dat de heer T. T. G. in den 'laatsten tijd zulkefzware klappen heeft gekregen, dat hij' meergenoemd bedrag niet kan betalen, an deren daarentegen zoeken achter het niet-betale® minder fraaie bedoelingen, aan welke „on dito" wij onrustig en overspannen en een kalm, gezond mensch wil worden, gebruike «enigen -tijd de kal- meeronde en zenuwsterkende Mijnhard t's Zenuw- tabletten. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. werpen, verworpen. Het ministerie van arbeid heeft te stellen en aan den bond verzocht, het bevel tot staking te schorsen. Donderdagavond deelde de bond officieel mede, dat de staking Vrijdag begint en dat het hof van onderzoek daarop geen invloed zal uitoefenen. DE LEER VAN LENIN. Aanstonds na het overlijden van Lenin werden bij verschillende instellingen van hooger onderwijs leer stoelen voor het onderwijs in en de bestudeering van de leer van Lenin ingesteld. Thans is evenwel een strijd gaande, wat er nu eigenlijk onderwezen moet worden en hoe dat onderwijs moet geschieden. Tot nog toe blijken er twee stroomingen te bestaan. De eerste meent, dat de studeerende tegenover deze leer hetzelfde standpunt moet innemen, als de orthodox- geloovige tegenover den gecaniniseerden Bijbel; dat hij de absolute waarheid van die leer bij voorbaat als een axioma moet aanvaarden. De andere groep even wel acht dit standpunt te kerkelijk en meent, dat men in de leer van Lenin niet bij voorbaat iets ab soluuts en onbetwijfelbaar moet zien, maar dat men die leer moet beschouwen als een „historisch ver schijnsel", een (zij het ook uitermate belangrijke) schakel in den keten van menschelijke ideeën. Over dit vraagstuk is thans in de Moskousche en de St. Petersburgsche Prawda een polemiek gaande tus schen Safarof en Radek. HET VIEREN VAN HET PAASCHFEEST DOOR DE COMMUNISTISCHE JEUGD. In de Izwestia van 11 Maart geeft het centraal comité der communistische jeugdorganisatie in Rus land aanwijzingen betreffende het vieren van het Paaschfeest door communistische jeugd. Nadruk kelijk wordt er op gewezen, dat er geen carnavals feestelijkheden moeten worden georganiseerd, welke een anti-religieus karakter dragen. Voorgesteld wordt de Paaschviering te beperken tot gVoote club avonden binhen gesloten muren, waarbij een ge deelte van den tijd zal zijn gewijd aan natuurweten schappelijke gesprekken (hulpmiddelen hiertoe zul len door het centraal-comité beschikbaar worden ge steld). Hoewel elk openlijk optreden tegen de religie wordt afgeraden, zullen niettemin door de leden der jeugdorganisaties alle pogingen in 't werk moeten worden gesteld, om, zonder eenig geweld, uitsluitend door hun invloed, de geheele arbeidende jeugd van de vervulling van godsdienstige plichten en ceremo niën af te houden. Vervolgens geeft men eenige practische wenken omtrent de wijze, waarop de propaganda moet wor den gevoerd. Men moet de kwestie van de economi sche zijde benaderen en wijzen op de onproductieve uitgaven, die de godsdienstige ceremoniën medebren gen. Tevens ook moet meer natuur-wetenschappelijke en technische kennis onder de arbeidende jeugd ver breid worden. Eerst wanneer zoodoende de bodem is bewerkt, kan men met de kritiek op de grondslagen van het geloof zelf beginnen, terwijl stellig bij de anti-regilieuze propaganda met de nationale gevoe lens rekening moet worden gehouden. ORDE EN WET ONDER DE SOVJETS. In „Iswestia", het officieele orgaan van de Rua- sischo regeering, vonden wij, aldus het Hbld., de volgende verzuchting van een medewerker over de toestanden op de spoorwegen. Eerst werd ik beboet, omdat ik in de coupé had gerookt, hoewel er nergens oen opschrift was te ontdekken, dat er niet. gerookt mocht worden. Ik heb betaald en ben op het balkon gaan rookenV maar werd opnieuw beboet, omdat net verboden is onder het rijden op het balcon te blijvon staan. Te Konotop heb ik twee roebel boete moeten betalen, omdat ik met mijn vilten laarzen sneeuw- op welke schandelijke wijze zij door haar man werd i-j~- ir-r behandeld. Niet alleen zij, maar ook hun kinderen ?p<>ren op het zeil ^an den wagen heb achter^olar werden door den man mishandeld. Eens gaf hij een der kinderen een bijl en een ander een mes met de opdracht elkaar te lijf te gaan. Wie over winnaar bleef, zou 20 penning krijgen. De man knoopte ook betrekkingen aan met de 16-jarige zuster zijner vrouw en verloofde zich later met een ander meisje, dat in het geheel niet vermoedde, dat haar aanstaande bruidegom gehuwd en vader was. Nadat de vrouw herhaaldelijk was mishandeld, kocht zij een revolver. Toen haar man eens om 5 uur des ochtends thuis kwam en haar te lijf wilde gaan, schoot zij hem neer. De vertegenwoordiger van het O. M. had 3 Jaar gevangenis geëischt. Beklaagde zeide hij. is schul dig, omdat zij zich een revolver heeft aangeschaft met het plan haar man te dooden. Indien zij zich van hem had laten scheiden, zou zij nooit gedwon gen zijn geweest, haar man in zelfverdediging te ver moorden. De verdediging meende, dart het recht van zelfver dediging niet alleen tegenover vreemden, maar ook in het huwelijk diende te bestaan. Hij pleitte vrij spraak en de rechtbank sloot zich bij zijn standpunt aan. De vrouw werd alleen tot 20 mark boete ver oordeeld wegens het bezit van verboden wapens. DE BADENSCHE KROONSIERADEN GESTOLEN. Uit Donaueschingen, 20 Maart. Bi) een inbraak in het koninklijke museum werden de koninklijke familiesieraden, welke een hooge waarde hebben, gestolen. Twee personen Zij® ala do vermoedelijke daders gearresteerd. RUSSISCH BIJGELOOF. Een der Fransche bladen vertelt, dat fle laatste rust van Lenin door een eigenaardig accident ver stoord is, dat onder de bijgeloovige bolchewiki en er schijnen er nog velen te zijn een panischen schrik verspreid heeft. Het mausoleum van den groorten leider der sov jets was in zware steenen op een plaats gebouwd, waaronder een niet meer gebruikt riool liep. Maar de gewelven der rioleering konden de zware con structie niet dragen en deze te nu plotseling door den grond gezakt. Onmiddellijk is men begonnen de schade te her stellen en het stoffelijk overschot van Lenin weer op de oude plaats te brengen. Maar het feit heeft een overweldigenden indruk gemaakt en wordt alge meen als een slecht voorteeken beschouwd. TERUGKEER IN ENGELAND VAN HET STUI VERSPORTO? Van allen kant wordt aangedrongen op terugkeer tot het stuiversporto voor het brievenverkeer in het Britsche rijk. De minister van Posterijen en de pre mier zij® voorst&ndera van het denkbeeld, döch het laatste woord in deze zaak zal de heer Snow- den de Kanselier van de Schatkist, moeten spre ken, die op het oogenblik onderzoekt of den we derinvoer van het stuiversporto in verband) met de financieele begrooting mogelijk is. TRAGISCH. Te Londen had een 9-jarig jongetje van een ka meraadje een revolver gekregen. De knaap had het wapen in een stuk i>apier gepakt en mede naar huis Daar aangekomen, had hij zich naar de keuken be geven waar zijn moeder bij het vuur stond, en een neefje bij de tafel zat. Hij toonde zijn neefje de re volver en ontving het wapen daarop terug. Vervolgens haalde hij den trekker over. Er ge- ten, maar toen ik deze laarzen heb uitgetrokken, werd ik opnieuw beboet voor het kwetsen van de fateoen8gevoelens der mede-reizigers. Een uur later kwam de conducteur onze coupé bnnen en vrioeg: Wie heeft in de gang een luoifer op den grond gegooid? Laat hij maar bekennen. Allen zwegen. De conducteur vroeg toen: En wie van u rookt? Ik was de eenige rooker in de ooupé. Triom fantelijk haalde ae conducteur zijn kwitantie boekje te voorschijn, en zei: U moet een roebel boete betalen. Paragraaf negen. Vergeefs protesteerde ik tegen deze logica. Ik moest of de boete betalen of den trejn verlaten en op een eenzame halte uren wachten tot ik mijn reis zou kunnen voortzetten. Ik heb dus betaald. Daarna werd ik beboet met 50 kopeken voor de misdadige poging een bevroren ruit schoon te krijgen. Ik verdroeg alles' met lijdzaamheid, maar het mensoholijko geduld heeft grenzen, 's Nachts zag ik hoe de conducteur met zijn zaklantaarn da voe ten der slapende reizigers belichtte. Lang duurde echter mijn verbazing over de belangstomng van de administratie der spoorwegen voor de voeten der passagiers niet, want weldra raakte de con ducteur mijn knie aan en zeide mij U slaaj>t zonder sokkon en het zijn hier zach te banken. Een roebel boete. 'Paragraaf 11. Dat was de druppel, die den emmer deed overloo- pen. Ik wendde mij tot den chef van den trein en verzocht hem ter vermijding van verdere mis verstanden mij duidelijk uiteen te zetten wat de administratie als toelaatbaar beschouwde. De ohef antwoordde aldus: Burger, ik kan u slecht» vertellen, dat para graaf 36 drie roebel boete oplegt voor twistge sprekken met bedienden van treinen, die op verre afstanden rijden. ONAFSCHEIDELIJK. Richard en John Webet een Engelsch broeder paar en tweelingen, hebben wel de grootste gelij kenis in levensloop gehad, dis zich ooit bij bloedver wanten heeft voorgedaan. In 1851 zijn zij geboren. Tegelijk begonnen ze op 12- jarigen leeftijd hun arbeid als gieters in een staal fabriek in Wales. Sindsdien hebben ze gedurende volle 60 jaar zijde aan zijde steeds in dezelfde fabriek gewerkt. Ze trouwden op één dag en wonen vlak naast elkaar. Elk van beiden heeft tien kinderen: Richard 7 jongens en 3 meisjes, John 7 meisjes en 3 jongens. Beiden bekleeden reeds 57 jaar lang de functies van onderwijzer aan de Zondagsschool en zanger in het kerkkoor. DE A-S. VERKIEZINGEN IN ITALIë. Uit Palermo wordt aan de „Corriera d'Itala ge meld, dat het in Palasola (prov. Svraouse) tot ern stige botsingen is gekomen tussonen fasoisten en socialisten, nadat laatstgenoemden den fasisten- oandidaat met steenworpen hadden verwond. Een afdeeling der militie opende vuur op de so cialisten, die gewapend met geweren en revolvers dit vuur beantwoordde®. Daarop kwamen de carabinieri tusschenbeide, doch "ook zij moeeten van hun vuurwapenen ge- bruik maken, om de orde te heuBtellen. Het is nog niet uitgemaakt, of er dooden zyn, doch het iüUuT ilacuU UtAiUtillllKcll. <Vli 11 W "JLxVÜ ,.Ull Uilö Wil V ürVC/lK"il29 UöOiuo 11 J I j Een feit, is, dat een 'der zonen van den heer beurde niets. Daarop herhaalde^hd de bewe^ng.^Een j aa^tol^^ewo^nden^^is^TO«^^ooti van een aanslag door fascisten. echter, zonder meer, geen geloof kunnen\echten. schot ging af en trof zijn moeder recht in het hart.De liberale oppositie-candidaat, Ciriani, T.T. Q. ongeveer eek week leleden naar Singaporo Zij Vill dood neer. daohtoffer geweest: van een aanslag door fa«nate^ is vertrokken, om de hulp in te roepen van den i Eén kamer van de revolver bleek uit het politie- In den hal van een^plaatselijk.hotel,te Udme werd T. T. G. ongeveer een week geleden naar Singapore Zij viel dood neer. is vertrokken, om de hulp in te roepen van den! Eén kamer van do rovuivor -- ~~r v zich op het oogenblik aldaar vertoevenden beken- onderzoek geladen te zii?T_f®wle.sii OTDÜAPBWm riïfi vpt*- den Chineeeehen milliardair O. T. H., die aan de 1 DE DREIGENDE STAKING VAN VERVOERMID- die hem veraochten hen te volgen. Qnani ver familie T. geparenteerd ie. Of de heer O. T. H. DELEN TE LONDEN. klaarde zich bereid hun woord teirtaam]laarop bereid is, om den heer T. T. G. bij te springen, De bond van transportarbeiders heeft een aanbod grepen de mannen hem 'vast, wtei-pcn hem tegen konden wij nog niet gewaar worden. Er wordt van de patroons, om het geschil bij de Londensche den grond en knipten hem haard en baard geheel echter beweerd, dat de heer T. T. G„ wanneer tram en bus aan onafhankelijke arbitrage te onder- af. Geen der aanwezigen had den moed om tos- meergenoémde hulp, om de een of andere re-1 besloten, een bof van onderzoek naar het geschil in I sohenbeide te komen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 13