DE RAMP MET DE JAPANSCHE DUIKBOOT. Alles is geprobeerd om de manschappen der ge zonken Japansche duikboot te redden. Eerst kon nog telefonische gemeenschap met de gezonken boot ver kregen worden en werd geconstateerd, dat van de 43 nog 18 personen der bemanning leefden. Later kreeg men geen gehoor meer, zoodat allen wel omge komen zijn. OVERSTROOMINGBEN IN PORTUGAL. Geweldige slagregens hebben in Portugal groote overstroomingen ten gevolge gehad, met name in de buurt van en te Lissabon, waar 15 personen ver dronken zouden zijn. Ook is een spoorlijn gedeel telijk ingestort, ten gevolge waarvan een trein derailleerde. DE MUITERIJ IN IERLAND. Uit Queenstown, (nabij Cork), 21 Maart Vier soldaten van het Vrijstaat-leger hebben heden met een machinegeweer een afdeeling Britsche soldaten onder vuur genomen, die met verlof aan wal gin gen. Naar verluidt werden een soldaat gedood en 17 personen gewond, waarvan vier levensgevaarlijk. Terwijl de aanvallers in een auto ontsnapten, los ten zij nog schoten in de richting van het oor logsschip „Scythe". NIET ERG DIPLOMATIEK! De „Gazet van Antwerpen" vertelt: „Verleden Dinsdag moest een jonge diplomaat, die naar de Belgische Kamer was uitgekomen om de re geringsverklaring te hooren, op een gegeven oogen- blik aan een kleine natuurlijke behoefte voldoen. Nog niet bekend zijnde met de geheime vertrekken der Kamer, vroeg hij inlichtingen aan een deurwaar der die hem bereidwillig het hokje aanwees. Eilaas! onze man vergiste zich van deur, en missen is mei> sohelijk. Hij kwam terecht in een hokje waar tegen den muur een houten bakje was aangebracht. „Tiens, dacht de jonge diplomaat is dat zóó dn de Belgische Kamer? Enfin, dat 's weer iets nieuws, dat ik weet" enna enkele oogenblikjes was aan de kleine be hoefte voldaan. Toen onze man nu de deur opende om weg te gaan, zag hij opeens tot zijne onbeschrij felijke ontzetting horresco referens dat het hakje, gevuld met de „intiemste.geheimen" der diplomatie, naar beneden daalde 't Was geen W. C.; 't was het ophaalbakje waar moe do correspondenten der buitenlandsche pers •hunne brieven in de Kamer op en neerhalen. 's Anderendaags was het bakje afgebroken en de opening toegestopt-, immers-, een diplomaat zoomin als vroeger de Fransche Koningen, mag of kan niet missen". ERNSTIGE BOTSINGEN TE HAMBURG. Uit Hamburg, 21 Maant. Na afloop van oen he den gehouden vergadering, van de stakende haven arbeiders trachtte een massa van drie- tot vierdufc zend stakers de 'binnenstad te bereiken. Bij de bot singen me4 de politie, welke dientengevolge ontston den, word een zéér groot aantal personen gewond, terwijl er tevens, voor zoover tot nu toe is na te gaan, ééne doode is gevallen. GOED AFGELOOPEN. Op het vliegveld van Houston (Texas) zou miss Gordon een voorstelling geven van haar parachute sprongen. Toen het vliegtuig een 2000 voet hoog was. sprong miss Gordon van de machine, doch bracht hei. niet verder dan het einde van de verwarde touwen der parachute, die niet openging. Wijl miss Gordon verbazend licht is, weigerde het valscherm ondanks alle rukken en trekken dienst te doen. De vliegenier kon de miss met .te hulp komen Twee andere vliegtuigen stegen op, doch durfden haar niet dicht genoeg naderen uit vrees dat ze de miss met den propeller zouden treffen. Tenslotte zag de menigte toeschouwers, hoe uit een der vliegtuigen zich een man langs een ladder omlaag liet. Hij slaagde erin het vliegtuig met de parachute «te bereiken en wist tezamen met den vliegenier de ongelukkige onder geestdriftige toejuichingen aan boord van de machi ne te hijschen. Miss Gordon had ruim drie kwartier in de lucht gezweefd. 35 DORPEN VERDWENEN. Naar de Engelsche bladen melden, loopt het dorp Kilsnea gevaar door de zee te worden verzwolgen. Kilsnea igt aan de uitmonding van de Humber, waar de zee op vele plaatsen 15 voet land doet verdwij nen. Reeds zijn in de streek van Flamborough-Head tot Spura-Head 35 bloeiende dorpen verdwenen. Vooral echter gedurende de laaste jaren is zooveel land verdwenen, dat bij de regeering ernstige stap pen worden ondernomen, om de kust te beschermen. Bij hooge vloeden staat geheel Kilsnea reeds voeten onder water. Beschermende maatregelen zijn noodig niet alleen voor Kilsnea maar ook voor de toe komst van Huil en Goole, Grimsby en Immingham. Vreemd is dat zich ten Oosten van Spurn-Head weer een zandbank vormt. F.r bestaan reeds schema's, welke een inpoldering van het land beoogen. Naar verluidt, zullen op dit gebied oud-strijders tewerk gesteld worden. Binnen land ach Nieuws. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Agatha Maria, dochter van J. Nuii en van D. K. M. Strooper. Maria Helena, docnter van A. L. Kloosterman en van E. J. van Lochem. Ondertrouwd: Trijntje Tiel en Louwrens Voort- huijzen. Anna Blokhuis en Lambertus Jochem Wen- del. Getrouwd: Maartje Mooij en Albert Kater. Overleden: Alida Raap, oud 20 jaren. ROOFMOORD TE DRACHTEN. Men seint ons: In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in. de Drachtster Compagnie een roofmoord plaats gehad op den 82-jarigen landbouwer J. Modderman. De alleenwonende oude man werd Vrijdag door de buren gemist en toen zij bij zijn woning gingen kij ken, ontdekten zit dat er ingebroken was. In de woning vonden zij den grijsaard op zijn bed dood liggen met ingeslagep hersenen. Do misdadigers) hebben zich toegang verschaft door het hakken van een gat in den muur bij de achterdeur. Toen konden zij de hand door het gat steken en de deur openen. Ook in de woning znn sporen van braak ontdekt De politie .werd onmiddellijk gewaarschuwd en 'he den wordt" de deskundige Dr. van Leden Hulse bosch uit Amsterdam verwacht tot het inselleni van een onderzoek. De bejaarde Modderman was niet onbemiddeld. Roof is de aanleiding tot de misdaad geweest. DE TRACTOR EN DE PROV. VERORDENING. Zooals men weet, is het rijden met tractors door een Prov. verordening verboden. Door de vereeni- ging van Tractorgebruikers in Nederland is een ac tie op touw gezet togen dit vorhod. Tevergeefs is geprobeerd een paar maal 'n bekeuring uit te lok ken. Thans is een proces-verbaal tegen een expresse overtreding opgemaakt en zal de behandeling daar van nu doorgaan. Het proce9 zal Dinsdag 25 Maart aan het Kantongerecht te Amsterdam behandeld worden en tot in hoogste instantie worden doorgezet, HET HANDELSREGISTER, Uit 's-Gravenhage, 20 Maart. In de memorie van antwoord in zake de begrooting van Arbeid, deelt de minister mede. dat de bij de instelling van het Handelsregister geinde gelden na aftrek der ge maakte kosten, zijn belegd in effecten, waaronder Staatsleeningen een belangrijke nlaats innemen. Van deze fondsen wordt alleen de rente ter dekking van de gewone uitgaven der Kamers aangewend. Som mige Kamers belegden een deel van haar kapitaal in een eigen gebouw. De vraag, of de ingevolge de Handelsregisterwet verschuldigde bijdragen zouden kunnen worden ver laagd, maakt reeds sinds «enige maanden bil den minister een punt van overweging uit. Een desbetreffend wetsontwerp is thans in voor bereiding. DE AUTOBUS-ONDERNEMERS EN DE WET VAN 1880. Uit Harenkarspel, 21 Maart. Volgens de Wet van 23 April 1880 op de openbare middelen van vervoer (Stbl. no. 67) is onder meer vastgesteld, dat de dienst regelingen en de daarin aangebrachte wijzigingen gepubliceerd moeten worden in een in de hoofdplaats der provincie verschijnend dagblad. Dat de autobusondernemers in allerlei deelen der provincie Noordholland intusschen weinig belang hebben bij adverteeren in een te Haarlem verschij nend dagblad is, bij de voortschrijdende dagbladex- pioitatie in alle deelen des lands, begrijpelijk. Voor het Alkmaarsche kantongerecht is thans ge dagvaard, de autobus-ondernemer J. Spaans te Ha- renkarspfl, ter zake hij geen aankondiging heeft ge daan van zijn gewijzigde dienstregeling van zijn autobus-onderneming. Op een desbetreffende vraag van de Kamer van K. en F. te Hoorn aan Ged. Sta ten van Noordholland, of n.1. een autobus-onderne mer nog altijd verplicht is om in een te Haarlem verschijnend dagblad aankondiging van de dienst regeling te doen is door dit college geantwoord, dat door hen niet zal worden opgetreden als in een ander dagblad wordt geadverteerd. Dat er onder de autobus-ondernemers met be langstelling naar de uitspraak van den kantonrech ter wordt uitgezien, is duidelijk. Tel. DE ZOMERTIJD. De besturen der werkgeversorganisaties op het Ho'ogeland (Gr.) hebben aan de gemeentebesturen, de bijzondere schoolbesturen, enz. een brief gezonden met het verzoek de klokken te blijven regelen naar den zonnetijd en ook de scholen overeenkomstig dien tijd te openen en te sluiten. DOODGEVALLEN. Te Ouderkerk aan den IJssel is gistermiddag de l&jiarige landbouwer M. de J. van een voer stroo gevallen, waarschijnlijk tengevolge van een duizeling. Hij werd in een nabüzijnd huis binnen- fedragen, waar de ontboden dokter slechts den ood kon vaststellen. De man laat een v;'iw met 15 kinderen achter. DE S. D. A. P. Gisteren is een gedeelte van het verslag over 1923 van de S.D.A.P. gepubliceerd^ Daaruit blijkt, dat het aantal afdeelingen per partij op 31 Decem ber jl. 591 bedroeg, tegen 583 op 31 December 1922. Het ledental daalde van 42.047 tot 41.230. Gewezen worrft op 't feit, dat in de drie groote steen mei een gezamenlijk aantal inwoners van 1.600.000 zie len, niet meer dan 10.000 sociaal-democraten geor ganiseerd zijn. Het aantal soc.-dem. Statenleden liep van 117 tot 107 terug. Bij de gemeenteraadsverkiezingen verwief de S.D.A.P. in 862 van 1129 gemeenten 1069 zetels. Het totaal aantal raftdszetels daalde met ongeveer 3 percent, van 1105 tot 1069. WINKEL. Voor het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Vrijdagavond op de heer Mr. A, W. Kamp uit den Haag. Waar de heer Kamp nog een oude bekende was, wist men iets goeds te kunnen verwachten en in die verwachting is men niet teleurgesteld, integendeel. Er was een bevredigende belangstelling en er is onbedaarlijk gelachen. Het uit zeven nummers bestaande program ma werd Vlot voorgedragen op een manier„ welke tot lachen stemde, waar het betrof humor, en tot stil meeleven waar het betrof ernst, als b.v. in „De IJsberg." Een welverdiend woord van dank werd den spre ker gebracht aan het einde van dezen laatsten Nuts- avond in het thans gesloten seizoen. WINKEL. De Nutsbibliotheek heeft haar leesseizoen weder gesloten. Gedurende den winter 19231924 is gedu, rende 19 keer gelegenheid gegeven om boeken te halen of te ruilen. Daarvan is gebruik gemaakt door 48 verschillende lezers, waaTaan 976 boeken zijn uit gegeven. De bibliotheek boschik't thans over 698 verschillende werken. ANNA PAULOWNA Woensdagavond 26 Maart geeft T.A.G.O. haai* vijf de en laatste winterlezing voor dit seizoen. De heer Alt, toonkunstenaar te Bolsward, zal dan komen spreken over „Lohengrin", romantische ope ra in 3 bedrijven, door Richard Wagner. Deze spre ker nu staat hier al zóó goed en vooral, zoo gunstig bekend, dat alleen het noemen van zijn naam reeds een aanbeveling is, zoodat wij voor verdere inlich tingen kunnen volstaan, met slechts naar de desbe treffende advertentie in dit nummer te verwijzen. HET GESCHIL IN TWENTE. De directeur-generaal van den Arbeid zal a.s. Dinsdag een conferentie houden met de partijen, betrokken in het geschil in de Twetsche Textiel nijverheid. DE OPLEVING. Naar het „Centrum" verneemt, zal in de buurt van Budel binnenkort weder een nieuwe zïnk- fabriek verrijzen. Eenige groot- industrieelen zijn tot dit besluit gekomen en kochten daartoe een enorme oppervlakte aan. INBRAAK, DIFFSTAL EN BRANDSTICHTING. Toen de 80-jarige weduwe Hoiting Woensdag-na middag. na een afwezigheid van ongeveer ander half uur, terugkwam in haar woning aan den' Hoornschedyk te Groningen, bemerkte zij, dat er brand was uitgebroken, meldt het „Gron. Dgbl." Zij- slaagde er in het vuur spoedig te bluss&wön. Een aantal kleedingstukken, over een rijwiel liggende, waren verbrand. Bij nader onderzoek bleek, dat dit rijwiel zoowel als een antieke kast ernstig be schadigd was en ten slotte ontdekte zij, dat uit een koffer in een der bedsteden ruim f300 was ontvreemd. De voordeur had zij gesloten gevonden. OUD KAR SPEL. Met den zomertijd zal het gaan; als het vorige jaar, ongemakkelijk voor hen, die zich willen aanpassen, niet minder moeilijk voor hen die er tegen In gaan De tuinders en boeren besluiten weer, om den ouden tijd te «handhaven; om het ook in het gezin mogelijk te maken, wordt wederom medewerking gevraagd en verkregen, dat de scholen een half uur later (of vroeger) beginnen, de katholieke kerktoren zal vrij zeker weer den gewonen zonnetijd geven. Daartegenover werken natuurlijk met den nieu wen tijd de melkfabrieken, de groenteveilingen, de passagierauto's de sporen, en trams; de gemeenteto rens geven den nieuwen tijd Die oude tijd handhaaft, zal in' vele gevallen even goed met den nieuwen tijd rekening moeten houden, die zich volgens den nieuwen tijd segelt, zal ook met den oude rekening moeten houden. Het wordt dus weer een janboel, die ook weer dit jaar velen parten zal spelen. LANGER EIS. Onze Nutsvereeniging „Vriendenkring" is op hare laatste bijeenkomst in dit seizoen, Vrijdagavond bii den heer Galis gehouden, als immer, weer flink te voorschijn gekomen, met een boeiend en veel varia tie biedend programma. Na een mooie lezing van mej. P. Stapel-Zwaan volgde mej. Benit-Houter met een aardige bijdrage en na haar gaven de heeren Zwaag, Gaijaard en Verhoeven achtereenvolgens leuke bijdragen ten beste. Daarna werd de bekende voordracht „Kies- reohtdames" door een vijftal gehuwde dames op eenige wijze vertolkt. Een reek9 amusante vrijwillige bijdragen zorgde er voorts wel voor, dat de stem ming er flink inbleef, terwijl de heer J. Ham met zijn klankrijke gramofoon bovendien dozen avond \eel genoegen aan de aanwezigen bracht. Het gezel lige geheel werd prettig door samenzang afgewis seld. Onde* de aanwezigen bevond zich ook het tot de vereeniging toegetreden lid, Burgemeester Bree- baart van Hoogwoud. Met een opgewekt woord sloot de voorzitter, de heer Verhoeven ver over twaalven de plemerlge bijeenkomst. NTET7WB TOU??, Vrijdagavond; vergaderde in „Prins Maurits,, het bestuur van „Volksonderwijs" met de besturen van de commissie tot wering van Schoolverzuim, comm. van Toezicht op het Lager onderwijs, Oudercommds. bie school I, idem school II en afgevaardigden der S.D.A.P. ter bespreking van eene neutrale actie te gen onderwijsverslechtering, tot instelling waarvan met algemeene stemmen werd besloten. LOLHORN. 't Is 25 jaren geieden, dat werd uitgegeven het i boekje „Later?" Een zeer eigenaardige uitgave, gra- j Ü5 loch werd di boekje gezonden aan allen die er' om vroegen, franco, porto was 12K ct„ ontving men het vs ark je en zij dit alles nog niet zoo vermeldens waardig. dit boekje echter was de baanbreker voor den Bond van Staatspensionneering. Schrijver toch was de heer F Hesselink, Groningen en 't, eerste nummer van het later verschijnende blaadje. Een sneeuwbal voor ouden van dagen, werd gezonden aan de aanvragers van „Later", en aan 't hoofd van het blad den naam F. Hesselink ziende, zoo werd dit j blaadje goed' onthaald en ging niet den weg van zoo vele schrifturen op. Hoe die sneeuwbal rolde en on. der ernstige menschen werd verspreid, en hoe later door die menschen te Arnhem de Bond v. Staatspensionneering word opgericht, is wel van al gemeene bekend'heid. Dat met „Later" een ernstig publiek, een vruchtbaren bodem werd' gevonden is minder bekend. WIEHINGERWAARD. Door Dijkgraaf en Heemraden is bij inschrijving aanbesteed de levering van ongeveer 300 M3. grind Er waren 10 biljetten ingekomen, t.w.: N.V. Handels Mij. Capalla, den Haag, voor f5,60; Ph. de Jong, Boven Hardinxveld„ voor f4,25; J. J. Wijgand, Rotterdam, voor f3,90; N.V. W. F. Stoel, Alkmaar, voor f3,85; J. B. Winkelman, Utrecht, voor f3,39; C. Schipper, Amsterdam, voor f3,35; J. Habée, Alkmaar, voor f3,34; L. Hartman, Vreeswijk, voor f 3.L8; J. Mannak, Amsterdam, voor f 3,24; N.V. Agen tuur en Commissiehandel, Utrecht, voor Ï3.12H, al les per kub. Meter. De levering is aan laatstgenoem de gegund. WIER IN OERWAARD. Ter secretarie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden beursje, inhoudende eenig gold, wat vermoedelijk reeds ge«ruimen tijd geleden is verloren. OUDKARSPEL. De Raad dezer gemeente vergadert a.s. Dinsdag avond 7 uur. O.m. zullen in behandeling komen: verlichting Laanderweg, verlichting openbare weg j in de morgenuren, verbreeden van de straat, en een verzoek om verhooging van tractement door den gemeente-veldwachter. I LANGENDUK. De plaatselijke vereeniging- „Koedijk-Zuid", geo- gairisch tot St.-Pancras benoorende, besloot geen werkzaam aandeel te nemen in de voorbereidende stappen om tot de verbinding van Broek op Lan- gendyk met Koedijk te komen. ZUIDSCHARWOUDR. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield gister avond haar tweeden en laatsten vrouwenavond in dezen winter De belangstelling was, zooal's we dit gewoon zijn, meer dan bevredigend. Versohil- ©nde personen wisten door muziek, zang en voor dracht den avond te vullen, zoodat ae opgekomenen j dankbaar voor den genotvollen avond, dankbaér j huiswaarts konden keeren. LANOENDIJK. Door het droge weer is er al volop werk op de tuinbouwakkers. Behalve dat er geploegd en ge spit wordt, is men ook al aan 't zaaien en planten i van uien en aardappelen. Het is wel vroeg, doch het weer lokt er dermate toe uit, dat de bouwers de verleiding, om nu tot arbeid over te gaan, niet kunnen weerstaan. LANGENDIJK. De gele kool gold f2600 per wagon, de roodë even minder. Prijzen om van te watertanden. Wel zijn do voorraden aardig geslonken, maai* tooh zijn er nog velen, die nog wat in voorraad hebben. Het weer werkt in alle opzichten mee: de kool blijft in goeden toestand en jonge groente laat op zich wachten. Het winterseizoen 1923-'24 zal met gouden letters in de tuinders-annalen worden opge- fceekend. NOORDSCHARWOUDE. Nu van de vereeniging der Langendijker ge meenten in afzienbaren tijd niets komt, zal nood wendig tot uitbreiding der R. K. school moeten worden overgegaan. We vernemen, dat in den raad der gemeente Noordscharwoude eerlang een aanvrage daartoe zal worden behdndeld. ANNA PAULOWNAPolitie. Gevonden: een bruin etui. waarin een portemon- naie, inhoudende eenig geld. Verloren: een achterklep van een vrachtauto en een vulpen. HET STAATSBEDRIJF DER P.T.T. In zijn Memorie van Antwoord op het voorloo- pig verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor 1924 voor het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele fonie en Telegrafie, zegt de Minister van Waterstaat ergens, dat de directeur-generaal „eene commissie (heeft) ingesteld, aan welke is opgedragen een on derzoek in te stellen naar de organisatie en de werk wijze van het hoofdbestuur en zoo noodig voorstel len te doen tot reorganisatie". Wij vernemen, dat deze commissie vrijwel ge reed is met haar rapport. Het schijnt, dat in haar voorstellen. ook in overweging wordt gegeven de gedachte, om de leiding van het staatsbedrijf niet meer in handen te leggen van één persoon, in casu den directeur^generaal maar van een directorium. Er worden in dit verband in postkringen zelfs reeds namen genoemd van een drietal heeren, maar aange zien de gedachte van een directorium nog slechts in i beraad is, heeft het geen zin, die hier te herhalen. Hdbld. BEZUINIGING. In een onderschrift op een ingezonden stuk over I .bezuiniging en salarisverlaging" in „De Nederlan- der", zegt de redactie van het blad o.m.: Het verluidt, dat de Ministers, met ingang van 1 Mei, slechts zouden genieten 90 gelijk thans voor j de leden der Algemeene Rekenkamer wordt voor- i gesteld. i Een aantal Kamerleden blijkt reeds vrijwillig af stand te hebben gedaan van 10 van de hun toe- I komende schadeloosstelling, zoodat deze leden, se dert 1 Januari 1924, slechts 90 van het hun grond wettelijk-toekomend bedrag ontvangen. HEERHUGOWAARD. Onze afdeeling t van „Het Witte Kruis" hieldf Donderdagavond in het lokaal van den heer Rus hare voorjaarsvergadering, welke door slechts 13 leden bezocht was. De voorzitter, de lieer W. Molenaar, wijst er in zijn openingswoord op, dat een paar idealen der ard. zijn bereikt, nl. met de aanstelling van een schoolarts en de aansluiting bij de waterleiding. Spr. meent dat door de afdeeling hiervoor een eere-saluut aan den Raad gebracht még worden. Door den heer van der Meer, worden hierna de notulen gelezen, welke onder dankzegging wor den goedgekeurd. Naar aanleiding van een verzoek, ingekomen van de afd. De Rijp» de oudste afdeeling op één na, en in 1925 haar gouden jubileum vierende, stelt het bestuur voor, een bedrag van f 10 beschik baar te stellen voor het aanbieden van een re- schenk aan het vernieuwde „Ileideheurel*, dat bij het 50-jarig bestaan van Het Witte Kruis her opend zal worden. Na eenige toelichting verklaar), men zich hier algemeen voor, en geeft het be stuur, tot bepaalde grenzen, eenige vrijheid van handelen, indien het kennis genomen heeft van de eenmaal te vormen plannen door de vragende af deeling. Door den heer Mienis, die t te voren met 'den heer H. Hoogland, de rekening heeft nagezien, wordt, mede namens den heer Hoogland, gerappor teerd, dat zoowel de afdeelings-rekening als die der T.B.C.-bestrüding en die der wijkverpleging, in orde is bevonden, «oodat tot goedkeuring wordt besloten, terwijl den penningmeester dank gezegd wordt voor zijn uitgebreide administratie en rich- tig beheer. De heer Scholten geeft nu versohillenöo cijfers, welke door hem, alsmede door Dr. Spierings na der worden toegelicht. De afdeelings-rekening on die der T.B.C.-bestrüding geven een voordeeHg, die der wijkverpleging echter een belangrijn: na deelig saldo, dit laatste wordt echter gedokt door Prov. subsidie. Van do afdeelingsbaten moet een belangrijk ..deel worden afgezonderd voor de TB.C.-bestrijding en voor de wijkverpleging. Betreurd wordt, dat nog zoovelen, die in de termen vallen lid der afdeeling te moeten wezen, buiten. Het Witte Kruis blijven staan. Krachtige propa- fanda jal nog eens worden gevoerd, terwijl vóórts esloten worüt ,van hen, die ten slotte toetreden, omdat ze Het Witte Kruis noodig hebben, een boete te heffen van f 16, indien ze voor een jaar contributie van f3 in aanmerking komen. Voor anderen blijft deze boete bepaald op f 5. Het jaarverslag van den secretaris loopt in hoofdzaak over de wijkverpleging. We stippen er uit aan, dat door de zuster 826 Bezoeken zijn af gelegd in nog geen *9 maanden, aangezien ze 3Va maand niet heeft kunnen fungeeren, deels wegens piekte, deels wegens hare opleiding voor het vol ledige T.B.C.-diploma. De gezondheidstoestan was over het geheel genomen, gunstig; enkele ontsmet tingen hebben plaats gehad, terwijl één maal wo ningverbetering tot stand kwam. Dr. Spierings geeft hierna nog eenige toelichting met betrekking tot de Rijkssubsidie. Volgens de voi zwaarden zou de afd. Va uit Rijkskas moeten ontvangen van het totaal bedrag der uitgaven voor de Zuster; met het te kort ontvangene op den vorigen dienst zou nu ongeveer f 1000. te vorderen zijn. Eveneens geeft Dr. Spierings nog een kort ver slag met betrekking tot het magazijn en verple- gingsmateriaal. Er is het vorige jaar weinig aan- gesohaft, waaruit volgt, dat hiervoor dit jaar groo- tere offers geëischt zullen worden. Nog steeds is dokter er niet ingeslaagd een zuurstof-apparaat te vinden, dat b.v. per fiets gemakkelijk te vervoe ren zal zijn. Spr. hoopt binnenkort hierin te zul len slagen. Er werd 166 keer materiaal verstrekt, soms 3 of 4 stuks tegelijk. Ovor terugbezorging mag thans niet geklaagd worden. Over een in bruikleen gegeven ligtent ontspint zich een uitvoerig debat, aangezien deze voor |\de patiënt zeer ongunstig staat. Het resultaat is, i dat het bestuur opdracht ontvangt, zoo mogelijk, hierin te voorzien. Voorts wordt nog aan het be stuur opgedragen naar de mogelijkheid eener een voudige badinrichting, b.v. voor douche-barlen. Nu er waterleiding komt, is ait wellicht uitvoer baar. Aapgezien Dr. Spierings *zich bereid heeft ver klaard, nogmaals een cursus te willen geven in eerste hulp bij ongelukken, zal hieraan publiciteit worden gegeven. Geëischt wordt, dat minstens 20 Sersonen zich hieiwoor aanmelden. Men hoopt, at hiervan gebruik gemaakt zal worden doö. hen, die bij hun arbeia gevaar loppen van onge lukken te krijgen, zooals ambachtslieden en zij» die in fabrieken hun werk verrichten. Hierna sluiting der vergadering ond^r. dank zegging voor de zeer aangename samenwerking. Predikbeurten. ZONDAG, 23 Maart. NED. HEB V. GEMEENTE te: Nieuwe Ndedorp, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes, Bevesti ging van lidmaten. DINSDAG, 25 Maart NED. HERV. GEMEENTE te: Eenigentmrg, nam. 7 uur, Gemeenteavond. Inleider de «heer L. Teensma. MarktbefichfessL WARMENHUIZEN, 20 Maart Roode kool f21.50 a 24.60, idem 2e soort f 15, idem uitschot f 11.10 a 13.30, gele kool f23.50 a 25.60, id. 2e soort f 17,80, idem uitschot f 9.40, witte kool f 0 a 10,70, idem uitschot f4,90, nep, drielingen f 12,70, uien f 13,5-0 a 14,20, uitschot uien f 4,90 a 6, peen f 4.40, Aanvoer: 18325 Kg. roode kool, 1725 Kg. gele kool, 7875 Kg. witte kool, 3730 Kg. uien, 1325 Kg. peen. WAKMENI-jlUIZiEN, 21 Maart 1924. Roode kool: le soort f24.10 a 25.20, 2e soort f18 a 21. Gele kool, le soort f24.10 a 27, veld-geld f 18.90 a 19.50, uitschot f 12.50 a 13.30. Witte kool, le soort f 11.10 a 11.90, uitschot f3.50 a 7.30. Uien f 13.10 a 14.40, drielingen f 12.60 a, 12.80, uitschot uien f4' a 6.40. Peen f4.50 a 4.80, kleine peen f3.10. Aanvoer: 17000 Kg. roode ko^, 3270 K® gele kool, 18875 Kg. witte kool, 6470 Kg. uien, 3000 Kg. peen. ALKMAAR, 21 Maart 1924. Op de heden gehouden graanmarkt werden 870 H.L. aangevoerd. 167 H.L. Tarwe f 10.2513.25; 11 H.L. rogge f 12; 127 H.L. gerst chev. f 11.25—13.50; 446 H.L. tlaver f H12; 76 H.L.. paardeboonen f 13.50; brui- 1 ne boon en f8042; Duiven boonen f 15—16; 1 H.L. Rood mosterdzaad: 5 H.L. Blauwmaanzaad f36; 3 H.L. SpinaZiezaaa; Zaaihaver f 13.50; 34 H.L. froote groene erwten f 18.5023; grauwe erwten 5055- vale erwten f35 per 100 Kg. ALKMAAR, 21 Maart 1924. Op de heden gehouden kaasmarkt werden 87 stapels aangevoerd, wegende 72354 kilogrammen. De prijs der fabriekskaas was: kleine m. merk f48, zonder merk f43. De prijs der boerenkaas was: kleine met merk f49, zonder merk f45; commissie met merk f43. Handel stug. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. 21 Maart. Roode kool, le soort f23.80 a 25.60. Gele kool, le soort f24.80 a 26.10. Witte kool, le soort f 9.10 a H.80, 2e soort f 6.30. Uien f 12 a 15.10. Rapen f 2.80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 8000 Kg. roode kool, 18500 Kg. gele kool, 43100 Kg. witte kool, 7600 Kg. uien, 1100 Kg. rapen. ALKMAAR, 21 Maart 1924. Appelen f17 a 35. Perpn f19 a 39, per 100 Kg. Prei f5.60 a 10.20 per 100 bos. Roode kool f 13.80 a 22.60. Gele kool fI3.80 a 21.20. Wortelen f 1.20 a 4.90. Uien f8.70 a 14.90. Spinazie f 1.35 a 1.41. Sprui ten f27 a 62. Witlof f32 a 59, alles per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Soharwoude. 21 Maart Grove uien f 13.90 a 15.40, drielin gen f 18.80 a 14.30. Peen f5.10 a 5.30. Roode kool f22.80 a 25.60, doorschot f21.50 a 22. Gele kool f28.40 a 26.10, doorschot f 16.90. Deensohe witte f9.50 a 11.80. doorschot f9.70 a 10, alles per 100 Kg. Aanvoer: 4900 Kg. uien, 4800 Kg. peen, 89500 Kg, rood o kool. 28100 Kg. gele kool, 85600 Kg. D. witte. HOORN. 20 Maart KI. Fabriekskaas. gem. f47.50. Aangevoerd 9 stapel», wegende 11508 Kg. Handel etug.

Schager Courant | 1924 | | pagina 14