VOETBAL Raad Hoogwoud. HEERHUGOWAARD. In het lokaal van den heer Kus werd Zaterdag avond de jaarvergadering gehouden der Coöp. Boe renleenbank, welke werd dijaxrwoond door 119 led -n. Door den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer Met-, werd deze vergadering met een kort woord geopend, waarbij spr. den wensch uit, dat do vergadering 'zal mogen werken in het be lang der Bank en dat do debatten zakelijk -zullen zijn. Daarna geeft hij het woord aan den heer C. den Hartigh, aangewezen tot secr. der alg- ,"*,ne Vergadering, tot het lezen der notulen van de 18e Jaarvergadering. Deze geven geen aanleiding tot op- of aanmer kingen en worden onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde do rekening. Deze is voor ae vergadering door do daartoe benoemde oommissie, bestaande uit de h.h. Cr. Ursem, Jac. van Slooten en P. M. de Vries nagezien. Eerstgenoemde bréngt rapport uit, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden, zoodat zo door de vergadering wordt goedgekeurd. Rekening en balans zijn op het convocaat afge drukt. De totale ontvangsten en uitgaven liepen over een bedrag van f 426.990.66Va. Ingelegd werd aan spaargeld en f74195.77. teruggevraagd f 131066.30 Aan voorschotten word totaal terugbetaald f33080, aangevraagd en toegestaan f57700; in looponde ro- kening werd van de loden ontvangen f 125796.32, door dD Bank verstrekt f 134361.65; betrokken werd van de Centr. Bank f 170389.93, terugbetaald f77155.33. Ontvangen werd aan rente totaal f 12053.09, uitbetaald of bijgeschreven f 9294.79. Over het boekjaar 1923 werd een winst gemaakt van f 1294.59, terwijl reeds was gereserveerd van vroe gere baten f 10591.121/*. Zooals door den Directeur der Bank. den heer Van Slooten, in het door hem hierna uitgebrachte jaarverslag word opgemerkt, mag uit deze cijfers worden afgeleid, dat het goed gaat met onze Bank, doch ook, dat daarvan een veelvuldig ge bruik wordt gemaakt. We stippen voort- uit hot verslag aan, dat mot groot genoegen geconstatoerd werd, dat de top 6tand dor tuinbouwers vrij wat gunstiger is. dan in don aanvang van 1923; dat door tussohenfcomst der Bank enkele tuinbouwers zijn geholpen met hot zg. tunidorscrcdiet. Door vertrek en sterfte vot?- loor do Bank 8 leden, doch er werden 16 nieuwe leden ingeschreven, zoodat het lodental op 31 Dec. jl. 178 bedroeg. In omloop waren 250 spaarboekjes; do vernieuwing daarvan,voorgeschreven door do C. B., strekt nog moer tot hetero oontröle, zoodat dit met volle instemming van het bestuur is ge- sohiod. Werd in de vorige algemeono vergadering' gewezen op het nut van hot aangaan eenor Iop penao rekening, het is gebleken, dat die wenk tor harte is genomen. Thans zijn reeds 35 boekjes verstrekt, waarvan 24 in debet staan en 11 in orodiet. Op 31 Deo. waren loonende. 98 voorschotten. Aan spaargelden jvord f40.000 meer opgevraagd dan ingelegd, aan voorschotten f 85000 meer aan in '22 uitgegeven. Voor meerdere cijfers verwijzen we naar hetgeen we meedeelden uit de rekénmg. Het bestuur én do R. van T. zijn zeer tevreden over den loop dor zaken, de Bank betreffende. Door hot Bestuur, waar noodig met den R. v. T., word 16 maal vergaderd ter bohftndoling van voor schot-aanvragen, terwijl tevens alles word gooontro- loord; over hot algemeen word do ronto prompt be taald; oonigc voorschotten worden goh ooi of ton deelo afgelost, een enkelen keer word ödn aanspo ring gegeven tot eenigo aflossing. In hot bestuur on don R. v. T. kwamen geen wijzigingen]I de vergaderingen worden zoor trouw bezoolit; döor don kassier worden de zaken zoor naar eenoogon van bestuur en R. v. T. behandeld on do belangen don Zuidelijken wind van de laatste dagen weer voor onze haven geschoven. Gisteravond was de ijsmassa nog rneer dan 500 M. breed. Stoomschepen hebben van dit ijs niet veel hinder meer, maar voor zeil schepen is het beslist onmogelijk zonder hulp van sleepbooten hier binnen te komen. AUTOBUS OMGESLAGEN. Aan den voet van den Kerkraadschen berg te Heer len is gisteravond een autobus, volgeladen met pas sagiers, omgeslagen. De oorzaak van het ongeval was dat de auto, van den berg komende, niet vlug genoeg kon stoppeft. De reizigers liepen eenige schrammen op, doch wond den zich niet ernstig. De bus geraakte geheel defect en kon de reis niet voortzetten. TWEEPERS OONS-SPOORABONNEMENTEN. De NecL Ver. van Grossiers op electrotechnische- ge bied heeft een adres aan de Directie van de Ned. Spoorwegen gezonden, waarin wordt aangedrongen op invoering van tweepersoons-abonnementen, welke abonnementen dan van twee portretten zouden wor den voorzien, terwijl het abonnement slechts telkeüs door éón van do twee personen gebruikt zoü gunnen worden. In de toelichting wordt er nog op gewezen, dat het voor vele handelszaken van belang zou zijn, wan neer zij bij verhindering door ziekte of om andere redenen van hare reizigers een plaatsvervanger zou den kunnen aanwijzen, terwijl ongetwijfeld kleine firma's daardoor eorder tot de aanschaffing van een abonnement zouden overgaan. Voorts wordt nog opgemerkt, dat de prijs van dit abonnement hooger zou kunnen zijn dan die van één-persoons-abonnementen. 8PARTA 2H.R.C. 5» Zondag jl. heeft Sparta 2 de laatste oompetitie- thuiswedstrijd gespeeld tegen H.R.O. 5 uit Helder. Op oen totaal, onbespeelbaar veld en onder ze^r ongunstige weersgesteldheid floot soheidsreohter Dol to ruim 2 uur J>oide elftallen in het veld. De eerste aanvallen zyn voor Sparta, een spoedig toe gekende pinalty wordt door den H.R.C.-keeper gestopt; spoedig erop weet Sparta met een mooi schot van J. Annovolat de leiding te nemen. Uit een vrije schop aan H.R.C. toegekend, ont stond de gelijkmaker, 1—1. Hierna gelukte het .R.C. nog 2 maal met plotselinge doorbraken te doelpunten, tegen het einde wist ook Sparta nog maais te doelpunten en met een 23-stand "kwam hot einde. Sparta 2 spoelde oen aafdigen wedstrijd, maar hot tweede elftal lieeft de goheele competitie steeds zeer onfortuinlijk gospoeld en vele malen zeer inoompleet uitgekomen, zoodat slechts enkele (wedstrijden gewonnen zijn. Do plaats op de rang- Jlijsfc is dan ook niet schitterend. Het elftal moet nog édn maal naar Texel, waarna hun oompetitie voor dit seizoen geëindigd is. Het vijfdo elftal speelde 's morgens tegen eéh D.O.S.K.O.-oIftol on verloor met 13, waarmede hun kans op hot kampioenschap in dio afdeeling verkoken is. Hot vierde oïftal liad moeten spelen te Dirks- menten gewee9t, die in staat waren do gedachte aan zoovele slechte oogenblikken te doen vergeten. Maar ditmaal is dat toch anders. Zeker, ook nu waren er momenten van good spel, maar het waren slechts momenten van enkelingen endie momen- V V i i-1 i ii.ee viurue uuuu uou mueuja opeiuu w j^jtkh- der Bank onharo loden zoovixd mogplyk^h^igd. _jj0rn> maar do weersomstandigheden en den leef- Voorts wordt nog mending gemaakt van het bosuii cder spelers in aanmerking genomen hebben- dor algemeono vergadering van do ucnfcr. Bank totachtte net bestuur hot onverantwoordelijk, dat 00 vorming van een waarborgfonds, waardoor en uitging, zoodafc ze niet heen geweest zijn. do ContiBonk cn nare afdo.olingon nan soliditeit 'winnen. Spr. eindigt zijn verslag mot oen opwek- HnlLvl^ RalrvSK 1 1 king tot allen om do Bank steeds tot hooger.",liOll0nUaDulUtUe I"Ie bloei te brengen, opdat ze steeds meer aan haar j dool moge beantwoorden. Een krachtig applaus Zondag heeft ondanks de hooge entreeprijzen, in volgt op dit verslag, waarna do voorzitter den Di- het Stadion de voetbalwedstrijd tusschen België— reetour den dank dor vergadering daarvoor brengt. Holland plaats, gehad. Hot resultaat is geweest ge- Vastgestold wordt, dat aan één persoon geen lijk spel. grootor bidrag aan voorschot mag worden ver- HJoe er gespeeld is, vertelt ons op de volgende wijze strekt dan f15000, aan oen verecniging ton hoog- de correspondent van hot Hdbld.: sto f 40000, alleen in zeer bijzondere gevallen mag Niet vaak nog is ons do taak om te vertellen hoe tot 60000 worden gegaan. Het totaal van alle voor er eigenlijk door het nationaal elftal gespeeld is, sohotton mag do 5 ton niet to boven gaan. Do rento zoo zwaar gevallen als ditmaal. Altijd zijn er nog voor spaargelden wordt vastgesteld op 4 pet., dio wel in het weer doorleven van zoo'n wedstrijd mo- voor voorschotten op 5 pet., terwijl in loopende re1 koning 1/20 pet. provisie zal worden berekend. Hiermee is men gekomen tot de verkiezingen, waardoor door don voorzitter een tweetal stom- bureaux worden gevormd. Het resultaat dor gchou- finn .tomminct't 18 dat h.-rkozen wordt in hot lx- ten waren nog maar o zoo schaarsch. Maar dat wij taTkr S Bra^ian! in den K. v. T. de heer in dezen wedstrijd ook maar één oogonblik hebben K Pten bdden met seer grooto meerderheid gehad waarin het geheele elftal - als een nauw K' t-iooger, Doiaen.meo «w «T sluitend geheel - ons heeft vermogen te binden, zoo n oogenblik hebben wij helaas niet gekend. Het moet gezegd: het begin was veelbelovend. De eerete twintig minuten leek het er op alsof dit na tionaal elftal eon werkelijk goeden wedstrijd ging spelen. Maar na dit betrekkelijk goed begin hebben wij van het elftal als geheel niet al te veel goeds moer mogen zien. En het wil ons voorkomen, dat, gelijk wij dat reeds in het begin van ons verslag opmerkten, de be trekkelijk gunstige afloop van deze ontmoeting hoofdzakelijk te danken is geweest aan het min- goede spel der Belgen, wier middenlinie in het ge heel niet berekend waa voor de taak, die haar was opgelegd. Daardoor kon'de aanval der Belgen zich niet voldoende ontplooien en hadden individueel sommige van onze voorspelers nog wel eens succes met onverwachte doorbraken. Maar wij mogen in dit verband; niet vergeten, dat er bij ons één ach terspeler was, die eigenlijk een geheel elftal waard was. Dat was Harry Denis. Die beeft inderdaad een zijner allerbeste wedstrijden gespeeld, omdat bij, juist door de onmacht van zooveel anderen, nu eerst recht de groote gaven van initiatief en kalme tak- tiek kon tentoonspreiden, die hem maken tot een speler van buitengewone klasse. Daarmee is het aandeel, dat deze H. B. S.'er gehad; heeft in het voor ons nog zoo gunstige resultaat, zeker voldoende aan het licht' gebracht. Wanneer wij dan nog noemen Jan de Natris, den grooten buitenspeler, die vooral in die eerste twintig minuten staaltje van 'buitengewone spélqualiteit heeft te bewonderen gegeven, maar die het overige van den speeltijd óf schromelijk werd verwaarloosd óf uiterst slecht on onoordeelkundig werd gevoed, en wij noemen dan nog daarbij Lefèvre, die van de middenspolors nog verreweg de beste was, dan heb ben wij de goede menschen van ons team reeds ge had. De rest is bepaald tegengevallen. Allen waren om zoo te zeggen altijd veol te langzaam, zij hadden geen controle over den bal en zij speelden vrijwel steeds zonder eenig verband met elkaar. Eens te meer is do groote fout naar voren geko men, dat de middenlinfe het verband tusschen voor- en achterhoede niet voldoende tot stand bracht. Ook nu weer hadden wij een halfback lijn, die zich spe cialiseerde op verdedigen, terwijl toch haar steun voor de voorhoede, Juist in dezen wedstrijd, zoo zeer van noode was. Wellicht ook daardoor heeft de voorhoede der Hol landers niet kunnen laten zien, waartoe zij in an dere omstandigheden wel in staat zou zijn. Mede daardoor werd het na de rust een echte rommel. Toen vooral liep iedereen in de voorhoede, waar hij niet loopen moest; toen was het onderling verband eerst recht zoek. Niemand, die den wedstrijd gezien en met aan dacht gevolgd heeft, zal mogen ontkennen, dat alle spelers zonder uitzondering hun uiterste beet heb ben gedaan. Maar het pleit toch niet voor het Ne- van stommen en-beiden verklaarden met genoegen hun functie weer te willen aanvaarden. In do va cature in den R. v. T., ontstaan door het a.5. ver trek van den heer Met, wordt gekozen de heer Jr. Smit, terwijl tot plaatsvon-angers-bestuureloden worden aangewezen de heeren A. van der Oord en P. Waker, aio allen zdoh do keuze laten welgeval- Door den hoer A. Mienis was tor kennis van het bestuur gebracht, dat hü zioli niet meer tor be schikking meende te moeten stollen. Het ssuaris van den kassier bleef ongewijzigd. Be sloten werd do winst weer to voegen by de re- Tot het nazien der rekening over 1924 \ver^en aangewezen de heeren A. van der Oord, Cr. Dirk- maat en J. Kamp. Door den directeur wordt nog meegedeeld, dat hot bestuur het wenschelijk acht, dat de borgen steeds op do hoogte blijven van-hun borgtooht, daarom zullen de borgen 1 jaarlijks hieromtrent een kennisgeving ontvangen. Hieraan wordt dan toegevoegd een strook, welke aan het bestuur moet worden teruggezonden mét de mededeeldat men nota genomen heeft van do kennisgeving en daarmee aoooord gaat.. Tevens wordt nog inlichting verstrekt omtrent een post van ruim x 806 als bijdrage' aan de yentr. Bank. Toegedicht wordt, dat dit bedrag wordt ge vormd door kosten van materiaal door de Lenur. Bank verstrekt, bijdrage -tot dekking der tekorten van Tor brugge en Oude Wetering en de jaarlyk- ache bijdrage voor het te vormen waarborgfonds. Voorts levert de rondvraag niets op, doch door den Directeur worden nu eenige woorden van waar- deering gericht tot den hoor Met. voor al betgeen hü jn het belang der Bank hooft god aan. Steeds "hooft do heer Met oen functie bekleed en met warmte de belangen der Bank gediend en voorge staan. Namens do vergadering brengt spr. hem daarvoor hartelijk dank en wenscht hom en de zünon voel goeds toe in zün nieuwe woonplaats. Dit. wordt door de vergaering met een krachtig ap plaus bezegeld. De heer Met dankt voor deze waardeerende woor den en wederkoerig brengt hij dank aan het be stuur, don R. v. T. en don Kassier voor do zeer aangename samenwerking. Bpr. dankt nog de oom- missie, welke do rekoning noeft nagezien en de heeren, die de stembureau* hebben gevormd. Daar hij stoods zeer vool sympathie voor de Bank herat gevoeld, hoeft hij steeds met genoegen zijn functie waargenomen. IIü wenscht do Bank alle goeds toe en mocht, na eenige jaren het 25-jarig bestaan wor den herdacht, dhn zou spr. gaarne die vergadering Snoo maken. Na een krachtig applaus der vergade ring. wordt deze gesloten. NOO IJS IN DE ZUIDERZEE. Men meldt uit Lemmer: Al het ij»» dat nog in de Zuiderzee was, is inet derlandsche voetbalspel van heden, dat het resul taat dari nog maar zoo mager is. Een dikke fout van onzen doelman kostte ons een doelpunt; het had weinig gescheeld of er was een herhaling van dat geval geweest. Gelukkig bedacht i De Boer zich toen bijtijds. Tetzner heeft hard gewerkt. Hij was vlugger dan i anderen, maarhij verviel geregeld in de fout, te veel van zijn plaats te loopen. De middenlinie-als geheel viel tegen, vooral als, tweede aanvalslijn, ook daar weid1 hard geploetrd, j maar meestal waren de mannekes telkens te laat. Alleen Lefèvre viel door zijn tactisch werken op. Krom was er totaal uit en Van Linge zwoegde wel hard, maar bereikte weinig döor zijn gebrek aan snelheid. In de voorhoede moeten wij De Natris met lof ver melden, dat hij niet meer liet zien, was in de eerste plaats te wijten aan den weinigen steun, dien hij van de middenlinie ondervond, het aangeven was meestentijds eenvoudig beneden critiek, maar in de tweedo plaats doordat zijn binnenman Groen, dezen dag ©en bepaalde mislukking was. Pijl maakte ©en heel mooi doelpunt, maar was overigens toch niet van het hout waarvan men echte internationale mid denvoorspelers snijdt. Visser had men beter weg kun nen laten en Groosjohan, die oen groote interna tionale reputatie heeft, viel bitter tegen. De combi natie was meestal zoek en de beide achtrspelors der Belgen hadden daartegenover een niet al te moeilijke taak. Alleen als het op individueel spel aankwam, wa ren de Hollanders nog wel eens gevaarijk, maar dan was De Bie er altijd nog 'om op de van hem be kende wijze den bal onschadelijk te maken. Bij de Belgen was de verdediging zeer sterk, als altijd. Maar ook daar viel de middenlinio zeer tegen, waardoor de voorhoede onmogelijk haar volle kracht kon ontplooien. Vergadering, van den Raad der gemeente hoog woud, gehouden op Maandag den 24 Maart 1024, des voormiddags 10 uur. Voorzitter burgemeester Breebaart. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter doet naar aanleiding van de notulen mededeeling, dat de heej: Hoekstra, hoofd der school in de Kerkelaan, geen bezwaar had tegen huurvor- hooging van f 180 op f225, die gepaard zou gaan met te verrichten werk ter verbetering van de school- wonlng. Vernieuwing van de kap van de woning voor dit schoolhoofd on de verdere besproken werkzaamhe den aan dit gebouw, konden dus doorgaan en is daarvan volgens raadsbesluit aanbesteding gehou den onder de ingezeten ambachtslieden, waarvan er 6 hebben ingeschreven voor het werk waarvan de raming f 730 was. W. Luiken werd; aannemer voor 1 f770. Voorziening ,is reeds getroffen, wat betreft de schoeiing, bij 't pijpje bij 't café van W. de Lange in de Weere. Voor drinkwater voor de school te Aartswoud is reeds een filter besteld. B. en W. hebben inzake verruiming van de speel plaats voor scholieren to Aarts woud, aldaar een kijkje genomen on met den heer Van Reo, school hoofd, te dezer zake overleg gepleegd. B. en W. stellen voor, verbetering aan te brengen op de wijze als door hen besproken is met den heer Van Ree, die geen bezwaar had ora eenigon grond j bij dé door hem bewoonde woning af te staan, zoo- dat B. en W. thans vergrooting van het schoolplein! kunnen voorstellen. De heer. Bossen heeft ook ter plaatse den toe stand opgenomen en had een ©enigszins ander plan, dat hij toelicht en waardoor nog 1J4 M. meer breedte werd verkregen dan met 't voorstel van. B. en W. het geval is. Voorzitter zet echter kortelings uiteen dat met de uitvoering van het idee-Bossen de klosten belangrijk hooger zuilen worden dan bij uitvoering van B. en W.'s voorstel. Na nog eenige toelichting van den voorzitter, kan de heer Bossen zich met het plan tot vergrooting schoolplein Aartswoud, zooals door B. en W. wordt voorgesteld, vereenigen en wordt B. en W.'s plan daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer Bossen informeert, hoe het met het drink water voor de schoolkinderen daar nu is. Voorzitter zegt dat een filter is aangekocht en het hoofd der schooi zal drinkwater verstrekken. Wat het werk aan het schoolplein dan betreft, is verder hot plan om dat eer-st met een laag steenen te voorzien en daarover grint te strooien. Wordt goedgevonden. Voorzitter stelt* aan de orde bespreking der werk zaamheden tar verbtering der veldwachterswoniug, waarvoor teekening en begrooting zijn ingekomen. De verbetering kan op tweeëerlei manieren, het- ziji door het maken van een gebroken of volgens een ander plan dat de gemeenteopzichter maakte, n.1. om het achtergedeelte der woning te verhoogen en daar 2 slaapkamers aan te brengen, met nog eenige verdere kleine werkzaamheden. Goedgevonden wordt, om ter verdere bespreking in comité te gaan en na heropening der zitting stel len B. en W. voor om zooals ..plan b het aangeeft, de woning te verbeteren, '.iet allen voor aldus be sloten. Half Mei aanbesteding, terwijl met Juni a.s.1 het werk zal worden begonnen. Voorzitter vraagt veldwachter Boot of volgens hem ook plan b bet beste is, waarop deze, die juist even in de zaal aanwezig was, bevestigend ant- I woordde. Voorts zal het dak der woning nog met riet wor den bijgestopt. Door don Inspecteur is goedgevonden, dat de onderwijzeres mej. II. C. Duijne, die reeds als lij- delijk hoofd der school (Kerkelaan) tot 1 Maart was j aangesteld, tot 1 April als zoodanig wordt benoemd. Voorzitter voegt er aan toe, dat het benoemde hoofd der school (tot 31 Maart elders in functie zijn de), begin April hier in functie komt. Processen verbaal, opnamen kas G.E.B. en idem ge meenteontvanger, worden den raad ter inzage ver- Ingekomen zijn eenige verslagen en wel over cur sus schoolvrije jeugd aan de R.K. school (13 leer lingen), idem school Aartswoud (15 leerlingen), idem school Weere (15 leerlingen) en idem cursus voor volwassenen Weere, 55 leerlingen. Over het alge meen viel trouw bezoek te constateeren. De cur sus voor volwassenen is den leerlingen ook best be vallen en zij willen volgend jaar wel weer zoo'n cursus. Dan volgt het door den keuringsveearts Dr. P. Stapel uit Spanbroek opgemaakte verslag over den Vleeschkeuringsdienst (Keuringsdienst van Vee on Vleesch) in den kring Spanbroek. Over 1923 van af de instelling van dien dienst 1 Februari 1923). Gekeurd werden 155 paarden, 261 runderen, 829 var kens, 182 schapen, 279 nuchtere kalveren, 26 gras kalveren, 28 geiten. Goedgekeurd: 141 paarden, 100 runderen, 748 varkens, 45 schapen, 119 nuchtere kalveren, 3 graskalveren, 27 geiten. Voorwaardelijk goedgekeurd: 10 paarden, 29 runderen, 57 varkens, 76 schapen, 115 nuchtere kalveren, 14 graskalveren^ hiervan gesteriliseerd: 1 rund; en 8 varkens. Afge keurd: 4 paarden, 42 runderen, 24 varkens, 61 scha pen, 45 nuchtere kalveren. 9 graskalveren, 1 geit. Bacteriologisch onderzocht Is het vleesch van 8 paarden, 12 runderen, 2 varkens, 1 schaap en 6 gras- kalveren, waarvan resp. 6, 9, 1 en 3 stuks lm con sumptie kon worden gebracht. Ontheffing van het verplicht verroer haar een noodslachtplaats is verleend voor 9 runderen, 1 paard, 3 schapen, 2 varkens, Tuberculose is gecon stateerd bij: runderen (is 32,18 pet.) en bij 46 var kens of 556 pet. Eclunoccoee werd gevonden bij 66 paaiden (is 4258 pet.), 31 runderen (is 1157 pet), 6 varkens (Is 0,70 pel) en 3 schapen (is 1.60 pd). Tegen 6 personen is proces-verbaal opgemaakt. Alle 6 gevallen hadden betrekking op frauduleus slachten van uit nood gedoode of gestorven dieren. Bijgevoegd was de rekening van dezen kourings- I dienst over 1923, aangevende ontv. f4841.25. uitgaaf f 4396.71, batig saldo f 44454, terwijl er voor onvoor- 1 zien een post was, groot f 92.79. Wordt goedgekeurd. Ingekomen verslag commissie plaatselijk school toezicht op Lag. Onderwijs, dat aangeeft dat in de vijf scholen Tegelmatig onderwijs is gegeven. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Bossen vraagt, of het niet op den weg van B. en W. had gelegen om zelf advies uit te brongen. Voorzitter: Waarover bedoelt U. De heer BosSen: Over Jiet onderwijs, t Trekt mijn aandacht, dat onder de leerlingen niet een uitblinkt, allen zijn gewoon. Wanneer er wel een leerling was die uitblinkt, zou van. gemeentewege een studie beurs kunnen worden toegewezen. Bemiddelde ouders zenden hunne kinderen naar gymnasium, H.B.S. of zqoiets. Onder de leerlingen zou er soms een-kunneri zijn waarvan het zonde was hem op omstreeks 13-jarigen leeftijd! aan handwerk te zet ten. Dan kon zoo'n leerling aan do gemeente wor den overgedragen, om te zien, wat er dan verder over zoo'n jongen gedacht wordt. Voorzitter: Zooiets is in theorie gemakkelijker als in praktijk. De heer Vijn: Er zijn er al genoeg, die leeren. Voorzitter: B. en W- hebben nog nooit dergelijk rapport uitgebracht. Voelt wethouder Vijn er voor om zoodanige enquête in te stellen? De heer vyn: Ik niet. Wethouder Schilder vindt als er een zeer be gaafde leetling is, dan wordt dat van de zijde van de onderwüzers en van de ouders wel hekend gemaakt en bij lust tot verder leeren, kan dat te kennen gegeven worden. De gemeente zelf enquête Instellen daar ben ik niet voor. De heer Bossen: Rapporten kunnen worden opge vraagd. Voorzitter; Ja> die kunnen ter inzage worden gevraagd. De heer Bossen dacht rapport van do oommissie van toezicht op hot onderlijs te vragen, of dat er gegevens ffoor do onderwijzers worden verstrekt. Voorzitter vindt dat aan schoolhoofden rapport kan worden gevraagd ovor de beste leerlingen en we kunnen vragen of er daaronder zün, die m aan merking komen om verder geholpen to worden. Als. het niet te erg wordt daarmee, kunnen wo overwe gen, te helpen. Dit idee, door den hoer Bossen geopperd, is nooit naar voren gebracht. Do heer Vnn merkt op: Als ze allen maar niet dénken, aat ze zulke Bazen zyn. De heer Bossen vindt, als we rapporten hebben, kunnen we daaraan meer zekerheid ontleonon. De heèr Schilder: Als er werkelijk zoo'n begaaf de leerling is, moet dio al' zelf idee hebben, verder to leeren. Zyn de ouders arm, dan zullen die zich zolvo wel tot de gemeente wenden. Mevr. 'Hóek-Spaander betwijfelt dit laatste zeer. Eau de kinderen zouden dan niet verder leeren, wan neer, wat -best mogelijk is, de ouderts in zoo'n geval niet weteni, hoe te handelen. Br zuilen echter denk ik wél zeldzaam zulke uitblinkers voorkómen. De heer Glas: 'Maar meerderen die 't meenen. Die heer Vijn: Dat ben ik' met u eensL Mevr. Hoek-Spaander: Het is wel voorgekomen, dat. de ouders het niet betalen kiondienL Voorz. :B. cn; W. kunnen het' nader onder oogen zieru en bij do Hoofden informeeren, wie do besto leerlingen zijn om er daarna in openbare of in ge sloten zitting vorder <xp torug to komen. De heer Vijn': Dan zuMioni we zien, hoeveel er zijn, die het kruit hebben uitgevonden- De heer Glas: Aid het werkelijk zeer vlugge leer lingen zijn, komen ze er evengoed wel, maar ik vind 't gefen bezwaar d'at B. enJ W. het nader onder oogen zien. Voorz.: B. en W. kunnen in voorkomende «evol- len zien of zoo'n leerling wil doorsjüudeercn en in welke richting. Goedgevonden, dat B. en Wi hiertj nader onder oogen zdeni Volgt balans, verlies- en winstrekening G.E.B.: bezittingen: leidingnet, huisaansluitingen, lichtpun ten, meters, totaal f 80806.30#, wat met nog enkele postten f87575.07 als totaal dér bezittingen vormt. De balans geeft voorts aam: Schuldfen totaal even eens f87575.07. 'De verlies - en winstrekening sluit op een eindcijfer van f23007.91 en het saldo winst bedraagt f 2390.83 De kosten der straatverlichting hebben bedragen f 1198.70. Wordt aldus vastgesteld. Voorzitter doet mededeeling, dat de gemeente f5.43 is verschuldigd als aandeel in de kosten der huurcommissie. Goedgevonden wordt te informèeren, wie hulp bij deze commissie heeft gevraagd, wat op 't moment niet aan de vergadering bekend is. Blijkt na informatie geen bezwaar te bestaan tot storting van het bedrag, dan vindt de Raad goed, tot betaling over te gaan. Besloten, dit uit .onvoorzien" te voldoen. Ingekomen een brief uit Bergen met verzoek f 8.20 te betalen voor een leerling voor 3 maanden (doch ter van den heer Schilder). Voorzitter zegt do meerderheid van B. en W. wil wel,' de minderheid wfl niet betalen, 't Is voor een leerling die op 't pensionaat was en nu op de kweek school is overgegaan. Deze uitgaaf zal verder niet voorkomen. De heer Glas: Wij blijven mooi in de lijn, als we niet betalen. De heer Schilder: Ik ben zelf bet in beginsel met Glas eens, maar niet betalen schieten we niet mee op. Ik wilde wel betalen. Stemming: Voor betalen: Groen, Portegies, Schil der. Tegen de andere 4. Dus besloten niet te betalen. Voorzitter zegt, we zullen het berichten. De heer Koeman, hulp-telegraaf- en telefoonkan toorhouder, betuigt in een schrijven dank voor toe slag op pensiben en vraagt dit ook voor 1924 aan. Voorzitter zegt, dat B. en W. adviseeren dit toe te staan, 'tls f26.60. Aldus besloten Ged. Staten hebben goedgekeurd teruggezonden besluit betaling uit onvoorzien en suppletoire be grooting. Voor kennisgeving aangenomen. De gemeentebegrooting 1924 is met enkele bemer kingen van administratieven aaixl teruggekomen, die nu worden behandeld en waarbij wijziging overeen komstig het inzicht van Ged. Staten wordt aange bracht, waarbij het eindcijfer ongerept blijft, zoodat na wijziging de begrooting in ontvangst en uitgaaf op f74151.13* blijft sluiten, (onvoorzien wordt f2206.99), terwijl op den kapita&ldienst G.E.B. over eenkomstig advies Ged. Staten wordt overgebracht 123*2.70, waardoor dio post f *842.70 wordt. Algemeen goedgevonden de begrooting aldus ge wijzigd weder ter goedkeuring op te zenden. Voorzitter zegt, dat een circulaire inzake gebruik van slootwater is ingekomen. Hierin wordt gewezen op ihet gevaar dat slootwater bij. gebruik voor het winnen van voedsel, bijl het reinigen van vaatwerk en dergelijke werkzaamheden kan opleveren, aange zien dat water eventueel besmet kon zijn. Kiemen van typhus b.v. komen vooral voor in t water van slooten waarop privaten uifloowm. Hot is daarom noodig dat do overheid met verbodsbepalingen kan optreden om te zorgen dat de Volksgezondheid niet In gevaar komt door onwetendheid of onverschil ligheid, Ander water is bovendien vooral boschik- baar in dio gemeenten, waar waterleiding Bepalingen zijn bedoek! om zooveei mogelijk be smetting te voorkomen en in do bouwverordening voor te schrijven, dat niet privaten op slooten mo gen uitlooren. Gaarne zal worden vernomen, welk gevolg aan deze clrclaire ia gegeven. Voorz, zegt, dat B. en W. bet hebben behandeld.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2