PQQRTER's TAPIJT- en MEUBELHANQEL - LAAN I, TWEEDE BLAD. Raad St. Pancras. Reclames. B'tmenlandscb Nieuws. BEKENDMAKING. Anna Paulowna en Omstreken Gemengd Nieuws. Dinsdag 25 Maart 1924. 67sle Jaargang. No. 7406. Zaterdag-middag vergaderde de raad voltallig. Ingekomen zijn de verslagen vaji de gezond heidscommissie en over den toestand van do ge meente, beide over 1923. B. en W. van Alkmaar berichtten "de vaststelling van de. gemeenschappelijke regeling inzake het onderwijs, waartoe destijds reeds besloten is. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. ge meente hebben bericht gezonden, dat ze bereid zjjn> het terrein ten noorden van de kerk af te staan voor do uitbreiding van de begraafplaats, on der de volgende voorwaarden: a. bij do Westdeur geen graven binnen de Zyj meter; b. behoud van rechten voor het eventueel bou wen van een vergaderlokaal aldaar; c. de boomen blijven het eigendom van het kerk bestuur; d. alle werkzaamheden en onderhoud voor reke ning van de burgerlijke gemeente; e. -een jaarlijksche huurprijs van f25; terwijl hot nauwelijks vermeld zal behoeven te worden, dat de afscheiding op een passenden af stand van don Noorddeur komt. B. en W. stellen voor, op het aanbod in te gaan, onder erkentelijkheid voor de gestelde voor- waardon. Na een korte bespreking ging de raad daarmee accoord en werd besloten zoo spoedig mogelijk een begin te maken. Het laatste punt is een voorstel'.van B. en W. om het vorig besluit inzake benoeming tijdelijk on derwijzeres in te trekken, omdat bij nader onder zoek gebleken is, dat het zoo niet mogelijk is. Mej. Maas is een overcomplete kracht, doordat het gemiddelde aantal leerlingen over 1923 69, dus minder dan 73 was. Door.de overgangsbepaling in de wet wordt daarvoor nog het salaris betaald tot 1 Januari 1926, wat echter bij eeeoi nieuwe benoeming vervalt. Nu Mej. Maas met ingang van 1 Mei ont slag gevraagd heeeft en nu I Jannari weer een derde leeerkraoht vergoed zal worden, komen tus- schen dien tijd de kosten ongeveer 1000 gulden voor de gemeente. Daardoor zal echter ook het Christe lijk schoolbestuur over. 1000 gulden kunnen beschik ken en daarboven nog 2 jaar lang een vol salaris, waardoor de kosten in totaal 5000 gulden zul len worden. Na bespreiking met den Inspecteur is overeen gekomen, aan Mej. Maas te verzoeken, haar ontslag op 1 Juni te doen ingaan, waardoor ze twee maan den heeeft om de jonge kinderen to| ontgroenen en het voor Mej. Dalmeier gemakkelijker is, deze klas er tot 1 Januari bij1 te nemen. Mej. Maas heeft daarin toegestemd. Besloten wordt hot vorig besluit in te trekken, aan Mej. Maas eervol ontslag te verl'eenen met in gang vanll Jkni en voor 1 Januari geen nieuwe op roeping te doen. Momenteel zijn er reeds weer 75 kinaeren en bestaat de zekerheid dat het gemid delde ovtr dit jaar boven 73 zal rijn. Aan dei Minister zal de situatie, worden uiteen gezet, in de hoop een uitzonderingsbepaling te krijgen. Daarna sluiting. Geestelijke en lichamelijke kracht -rolden 11a tij. delij'k gebruik van Foto's Maagpiileik Dit genees middel regelt de gal, bevordiirt de spijsvertering, verschaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huls. middel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogist, zaken. NIEUWE niedorp. De kwestie tusschen1 den' heler D. W. alhier ten d'en Raad van Arbeid' te Hoom is na een nader onder zoek opgelo'st, met als resultaat, dat de heer W. geen (rentezegels verschuldigd! was. Dus de verkoop der In1 beslag genomen koeien gaat ndet door. Had de Raadl van Arbeid! -dit onderzoek wat eerder gedaan, dan was er 'heel wat drukte voorkomen. W INI EL, De zangrereenigingi „West Friste" aMer, met me dewerking van Niedorps Strijkorkest .uit N. Niediorp, oen en ander onder leiding van beider directeur, den heer J. I. Hovenier,, gaf Zondagavond in het lokaal van dea leer Van Stipriaan een concert. Er werd best \vwlf geleverd en de uitvoering is flinik ge slaagd De zaal was dicht bezet met publiek. Gezel lig ba besloot het geheel. gen vacantiebljslag. Hariem. Ged. Stoten van Noordhol land heb ben r bezwaar tegen gemaakt de gemeentebegroo- tinggoed te keuren, omdat daarop gelden zijn uit- getikken voor den vacantiebijslag van het ge- meitepersoneel. VJZIGING DRANKWET. I Nieuwe Nederl. Bond van' Koffiehuishodders en Slters heeft zich met een adfres tot de Tweede Ka rn gericht, waarin betoogd wordt, dat het voor- kdt, dat vergunningen, in strijd met dte wet, als wist-objecten worden gebezigd, in dezen zin, dat psonen, die vergunningen bezitten, deze verhuren zider eigenlijk een bedrijf uit te oefenen. De bornd gaarne zien, d!at hieraan eeü eind wordt ge- Bakt, en beveelt een herziening van de Drankwet FERZET TEGEN DE SALARIS. VERLAGINÖv Het Bestuur van d'en Centralen Bond van Neder- hdsch Post, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft 1.11 de 125 bondsafdeellngen in den lande opdracht .'•geven tot het zenden van af ge vaardigdie n naar et op 28 en 29 dezer in Den Haag te houden reng huishoudelijk congres, waar afweennaatre- felen tegen de door de regeering voorgenomen bons verlaging zullen worden besproken. Ir- HOOGWOUD. Onze plaategenoote, mej. A. Benlt aan den Boe keiweg alhier, behaalde dezer dagen fta-u de Mode- academie G. D. de Leeuw van Rees te Amsterdam, ua een cursus van zes weken een diploma voor leerares en 1ste coupeuse. OUDESLUIS. .Zaterdagmiddag kantelde een tot woonschip ingerichte praam van den heer Stam, aannemer ?e, Porceel-aansluitingen van de waterleiding, mf Z]Jj e?n zware Dovemlast had, bestaande Kereeedschappen en steen, om, in het midden hiölH ?rO0^0 sluis alhier. Een der opvarenden, nd;i ^ot omgeslagen vaartuig vast, ter o-on ^ist te redden, door te sprin beolA^L?11! vaP sluisdeuren. Nadat de ge- TMilii m »e sluis was gestort, kwam het weer 111 zijn goede houding en konden de na^padc! We6r aan ^or<* konw®* natuurlijk met een Maandagmiddag ontstond oen Muxwuluaafl !n het Tramcafó van den heer Nap alhier. Het perceel is geheel uitgebrand, het huls zelf ls blijven staan. Dit resultaat is wel bereikt door het zeer actief optreder. van de vrijwillige brandweer alhier, waardoor wellicht enger is voorkomen. De hevige wind deed het ergste vreezen, maar gelukkig bleef U tot binnenbrand' beperkt Meubilair en café-inventaris gingen in vlammen op. HEERHUGOWAARD. Was het de laatste jaren iets bijzonders, wanneer men hier een huis zag bouwen, door anderen dan $0 bouwmaatschappij, ter voorziening in den wo ningnood, thans wordt ook door partioulieron meer gebouwd. Niet minder 'dan 14 huizen, waaronder ook boerderijen, worden hier thans opgetrokken. ZUID SCHAR WOUD E. De geheelonthoudersvcreem gingen, nX de afd. van den J.G.O.B., de.Ned. Vereen en den A.N.G.O.B, vierden ten lokale van den heer Kramer haar jaar feest. Ongeveer 140 personen waren aanwezig. De voorzitter, de heer C. de Jong, leidde deze bijeen komst en sprak in zijn openingrede een propagan da woord voor de geheel onthouding. Den verderen avond en nacht was gewijd aan zang, muziek en voordracht, zoodat het reeeds half 2 was, toen de bijeenkomst was afgeloopen. Alles liep goed van stapel; de vereenigingen kunnen met? tevredenheid" op deze jaarvergadering terugzien. KOLHORN. De Harmoniekapel „De Eendracht" alhier, gaf op Zondag 23 Maart een welgeslaagd concert in de zaal van den heer Buis. Er was veel belangstelling en de opgèkomenen hadden een genotvollen avond. KOLHORN. De al reeds groote landbouwschuur van den heer P. Melchior te Waardpolder. 8 vierkanten groot, wordt nog met 8 vierkanten daarnaast vergroot. Het wordt nu een reuzenschuur van 16 vierkanten. GOED MELKEN. Voor het examen van goed' melken te Hoorn heb- ben zich 70 personen aangegeven, waarvan 60 man nen en jongens en 10 vrouwen en meisjes. HARENKARSPEL. Maandag j.1. had alhier in het café Broersen.te Kalverdijk de jaarlijksche verpachting plaats van de wegen in de Banne Harenkarspel. De totale pachtsom bedroeg f 372.50, tegen f457 in het vorig jaar. De wegen in den polder Woudmeer brachten op f60, gelijk bedrag van het vorig jaar. HET GESCHIL IN DE TEXTIEL-NIJVERHEID. Het Bestuur van de „Ver. van Ned. Werkgevers" heeft zich tot de tweede Kamer gewend naar aan leiding van het voorstel-Albarda c.s. tot het in stellen van een onderzoek nopens het geschil in de textielnijverheid. Het Bestuur heeft zeer ernstige bezwaren tegen dit initiatief-voorstel. d*on, «Door «rurrerwtOddns om Iwt tem ctVtt De buren roken een sterke gaelucht en striden onderzoek in, waaruit bleek, dat de bron van gas- toevoer in den kelder was. De deur daarvan bleek gesloten en na deze opengebroken te hebben von den ze den ouden kelderbewoner levenloos op een bos stroo liggen. De politie constateerde, dat twee Saskranen openstonden, welke vermoedelijk door en ouden man zelf geopend waren, nadat hij in beschonken toestand was thuisgekomen en ver volgens de deur achter zich gesloten had. DE NALEVING VAN DE BEPALINGEN VAN DE ARBEIDSWET. De kantonrechter te Hulst, mr. van de Veni, heeft zioh tot de bevolking gericht met een publicatie, waarin hij er op wijst 'dat de vrijmoedigheid waar mede •algemeen op Zaterdagmiddag na één uur wordt doorgewerkt aan het ongelooflijke grenst. Daargelaten hoe men over de sociale weten denkt, verzekert de rechter, dat, voor zoover hij er voor geroepen is de eenmaal bestaande wetten ite hands haven, zulks ook gestreng staat te gebeuren. Het laatste restje respect voor gezag en wet, dat nog leeft in ons volk dient, volgens mr. van de Ven, „vei lig gesteld." HET VERKEER MET AUTOBUSSEN. Als resultaat van onderhandelingen, gevoerd door de commissarissen van politie van Enschede, Zwolle en Deventer en het hoofd der politie te Hengelo, zijn voor die gemeenten bepalingen gemaakt met betrekking tot het vorkeer met autobussen. Andere gemeenten in Overijsel nemen indirect deze bepalin gen over, door in haar politieverordening voor te schrijven, dat alleen dan aan autobussen een stand plaats wordt toegestaan, wanneer zij bedoelde be palingen, in genoemde steden gesteld, nakomen. Aldus is voor geheel Overijsel een uniforfne rege ling verkregen. De regeling houdt o.m. in: lo. dat de maximum snelheid 15 K.M. per nur bedraagt; 2o. dat, ter vergoeding van de grootere slijtage van den weg, jaarlijks een door B. en W. voor eiken wagen afzonderlijk te bepalen bedrag moet worden betaald; 3o. dat de bestuurder door den burgemeester of commissaris van politie gemachtigd is als zoodanig op te treden; 4o. dat de autobus steeds moet voorzien zijn van een verbandtrommel en een deugdelijk brandblusch- apparaat, een en ander te beoordeeling van de voor noemde politieautoriteiten; 5o. dat het aantal passagiers nimmer het vastge stelde maximum mag te boven gaan (kinderen bene den de 3 jaar tellen niet mede en bij vervoer van schoolgaande kinderen gelden 3 kinderen voor twee personen); 6o. dat tijdens den rit geen staanplaatsen mo gen worden ingenomen; 7o. dat bij een geheel gesloten autobus twee van binnen te regelen richtingswijzers moeten aanwe Een geanimeerd bal d&t volgde, hield de i zigen nog geruimen tijd bijeen. VAN E WIJ CK SLUIS. Op een Zondagmiddag, na afloop der openbare ge houden huishoudelijke vergadering van den Trans portarbeidersbond, is eene bespreking gehouden over eene nieuwe, door den Bond voor te stellen, regeling I der loonèn. Hoewel aan deze besprekingen uiteraard geen openbaarheid is gegeven, kunnen we hiervan mede deel en, dat de vergadering, zich in het algemeen kantte tegen elke loonsverlaging, SCHOORL. Zaterdagavond; hield de vereeniging „Algemeen Welzijn", en de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer een gecombineerde vergadering in de zaal van den heer Beeldman, met medewerking van eenige leden van de plaatselijke Mandolineclub en den heer F. H. Maschhaupt, leeraar RJLB.S, te 1'Ak- maar, die den avond) zou aanvullen met lichtbeel den, waarvan het onderwerp was: Diepzee-onder zoek. Om 8 uur opende de voorzitter van V.V.V. deze bijeenkomst en riep allen een hartelijk welkom toe. Spr. vond het een groot genoegen in combinatie te werken met Algemeen Welzijn en V.V.V. Ook is de Pensionhoudersvereeniging in combinatie gekomen voor het verkrijgen van gas. Spr. vond dit een goede .weg, door samenwerking kan men veel tot stand brengen. Spr. heet den heer Maschhaupt hartelijk welkom en hoopt dat wij allen een genoegeHjken' avond mogen hebben en gaf daarna het woord aan den heer Maschhaut. Spr. gaf daarna een zeer jnooie en leerrijke uit eenzetting van wat er alzoo in de diepte van de zee leeft. Ook werd besproken het water van de zee, het licht, zuurstof en het zout in het water; ook de kabellegging, de temperatuur op den bodem van die zee, enz. Spr. legde dit alles zeer duidelijk uit aan de hand van lichtbeelden. Voorzitter sprak een woord van dank tot den heer Maschhaupt en riep hem een tot weerziens toe. Hierna kregen wij een paar mooie stukje mando- linemuzdek te hooren door eenige dames, terwijl deze dames nog een mooi tooneelstukje opvoerden, in 3 bedrijven, getiteld: „Tante Jet", dat zeer in den smaak viel. Ook kregen wij nog een voordracht van den heer W. v. d. Molen: Hoe broer Renson aan zijn vrouw kwam. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt, deze bij eenkomst. Mej. R. Wognum gaf gedurende de pa\izen goede pianomuziek. Hiermede maak ik hei geachfe publiek van bekend, dal ik U, evenals vorige jaren, weer hoop le bezoeken mei een prachtcolleclle Karpellen, Vloerzeilen, Matten, Dekens en alle aanverwanle artikelen. BELEEFD AANBEVELEND, Het adres van vertrouwen. Het is naar zijn oordeel staatsrechterlijk onjuist, om nu de wetgevtr eenmaal de Overheidsbemoeiing mt arbeidsgeschillen in het algemeen geregeld heeft in de Arbeidsgeschillenwet, daarop binnen het jaar terug te komen bij een voor een speciaal con flict in het leven te roepen regeling. TERUG. Men meldt uit de Betuwe: Verschillende werklieden, meest landarbeiders, zijn uit Frankrijk in Gelderland teruggekeerd. Loon, huis vesting en voeding voldeden niet aan de verwachtin gen. GEMEENTERAAD IN STAKING. Aangezien in d'e gisteren gehouden vergadering van den raad' der gemeentel Wlisch de voorzitter niet de minste notitie nam van een bij vorig raadsbesluit ingestelde commissie uit d!en Raad tot onderzoek maar de wijze van exploitatie der Geldersch-West- faalsche S'toomtram-Mij.waarbij die gemeente fi nancieel geïnteresseerd is, door de G. S. T. en op de_ daartoe gestelde vragen' ook geen wijziging in zijn" houding wOnschte te brengen of wel de commissie m de gelegenheid te stellen rapport uit ite brengen verklaarde namens deze dtr. ten Bosch, dat het dan ook geen doel had verder te vergaderen en verzocht laatstgenoemde de overige raadsleden, die het hier mede eens waren, die vergadering met de commissie te verlaten. Hieraan werd gevolg gegeven en mits dien is sediert dezen middag de Raad van Wisch in staking. ZUINIGHEID? Ieder op zijn eigen terrein. Dat is de leus bij de departementen. Oorlog en Marine zijn beste maat jes, maar met elkanders zaken hebben ze niets noo- dig en daarin komen ze elkander ook niet tegemoet, al zou daardoor besparing van rijksgeld mogelijk zijn. In Helder is een marinehospitaal, vertelt de „Msb." In. Rotterdam liggen mariniers Woixit er nu te Rotterdam een marinier ernstig ziek, dan wordt deze getransporteerd naar Helder! Dat er te Rot terdam ziekenhuizen zijn en in Den Haag een mi litair hospitaal is, hindert allemaal niet. Vrijdag arriveerde te Rotterdam, na een tocht van, meer dan vier uur, de marine-ziekenauto uit Hel der, met het noodige personeel, vier man. Een zieke marinier werd ingeladen en de te- rugtocht begon. Voor het geld dat dit vervoer kost, uitsluitend en alleen om te voorkomen, dat een ma rinier ergens anders komt, dan in hét Marinehospi taal, hadi hij weken elders verpleegd kunnen wor den. Maar wat geeft het ook. Het rijk betaalt! RONDGAANDE RECHTERS. „De Residentiebode" heeft onlangs gesproken over het denkbeeld niet een derde der Kantonge rechten op te heffen, maar ze bij elkaar te voegen en reizende kantonrechters aan te stellen. Het bladi deelt nu mee, „dat de gemeente Heusdan de kat de bel heeft aangebonden en zich in verbin ding gesteld heeft met alle 34 betrokken gemeente besturen om een algemeene actie op touw te zetten. Ze adresseeren nu, dat deze Kantongerechten mo gen blijven bestaan, en zoo dit niet mogelijk is, het daarheen te leiden dat een Kantonrechter meer dan één. Kantongerecht bedient en men reizende Kantonrechters krijgt. „Verder zijn een aantal Kamerleden bezocht, die den indruk gaven, dat men wel op de idee van reizende Kantonrechters zou ingaan". Het denkbeeld heeft iets aanlokkelijks: als de kantonrechter met den ambtenaar O. M., den grif fier en den deurwaarder op reis gaan, in plaats van alle rechtzoekenden, getuigen enz. is het zeker veel gemakkelijker, misschien ook nog goedkooper. Maar de gerechtsgebouwen blijven dan in alle plaatsen waar nu kantongerechten bestaan hunne bestem ming houden, met kosten van onderhoud enz. Het is in elk geval een zaak, die k*" worden overwogen en uitgerekend. GAS VERSTIKKING. Gistermiddag is een 72-jarige los werkman in een kelderwoning in de Elaadsstraat 13 te Amste*- rig zijn; 8o. dat de ondernemer verplicht is, zijn autobus te doen keuren of herkeuren door den daartoe aan gewezen deskundige in de gemeente, hem door van de plaats waar zijn hoofdkantoor is gevestigd, aan gegeven; 9o. dat om de drie maanden een herkeuring plaats heeft, evenals de keuring voor rekening van den ondernemer; 10. dat van de beslissing der keurmeesters be roep openstaat bij het bestuur van de afd. Overijsel van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. In het rapport (op het oogenblik in bewerking op de Landsdrukkerij) van de commissie-Tak, ingesteld voor het opsporen van de oorzaken der ontwrichting van den postchèque- en girodienst, worden ook straffen voorgesteld voor degenen, die, naar het oordeel der commissie, verantwoordelijk zijn ge weest voor de ontwrichting. Zoo zou men den di recteur, den heer A. W. Kymmel, die nog steeds verlof heeft, willen terugstellen tót den rang van inspecteur der posterijen, en den onder-directeur, dien heer M. Poüt, tot den rang van hoofdcommies. NIEUWE NIEDORP. Uitslag verhuring bij openbare inschrijvfng van een perceel weiland, groot 2.16.50 HA., toebehoorende aan de gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeleverd waren drie biljetten: R. Rezelman Jr., alhier voor f307.50, Jb. Stammes, alhier voor f370, P, Deugd alhier voor f400. Gegund aan P. Deugd. LANGENDIJK. Niet peper-, maar koolduur. De roode kool gold hier f3000 per wagon van 10.000 K.G. 't Klinkt romantisch, maar 'tis werkelijkheid. ST. MAARTEN. Alhier is de gelegenheid tot kostelooze vacinatie opengesteld op Woensdag 26 Maart as., voorm. 11 uur, in de school alhier en Vrijdag cLa.v., voorm. 10 uur, in de school te -Eenigenburg. WEBRINGEN. Voor een flink bezette zaal gaf de zangyereeniging „Excelsior" van de Van Ewfrcksluis, directeur de heer H. van Weelde, op de bovenzaal van den heer S. A. Veerdig, j.L Zondagavond een openbare uit voering. Het programma, bestaande uit een 9-tal zangnum mers, een paar voordrachten en een tooneelstukje ge titeld: Haar Luitenant, in één bedrijf, werdi flink afgewerkt en viel bij de aanwezigen in goeden smaak. Met een gezellig bal na, werd de uitvoering besloten. WEBRINGEN. Een schadepostje. Bij het inladen van eieren in de Amsterdamsche motorboot van Gebr. Kaan, had j.1. Zondag een ongeval plaats. Een kist met 600 eieren viel onder het inladen uit de touwen op den rand van de boot in het ruim. Van den inhoud der kist was weinig heel gebleven en veroorzaakte een echte herrie. Voor den schipper een schadepost. WIERINGEN. Trots het koude weer, Is hier het eerste kievitsei gevonden door den arbeider J. P., die het den bur gemeester heeft aangeboden. BURGERBRUG. De heer H. van Ekeren, onderwijzer aan de O. L. school alhier, sinds 1 Januari j.1. met ziekteverlof afwezig, treedt 1 April a~s. weer in functie. SCHAGERBRUG. Zondag j.1. werd door de afdeeling „Schagerbrug" van den Bond voor Staatspen^ionneering baar jaar lijksche propaganda^avond gehouden in de zaal van den heer Broer alhier. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter der af deeling, den heer J. A. Nieman, met een toepas selijk woord was geopend, werd door de dilettanten- tooneelclub alhier opgevoerd het uit 3 bedrijven be staande kluchtspel: ,J)e Kilometervreter", dat door de wijze van uitvoering de lachspieren eens flink in beweging bracht. Het krachtige applaus na ieder be drijf getuigde den spelen hoezeer het stuk bij de EEN VREEMDE ZAAK. Te Berlijn heeft dezer dagen een gepensioneerd kapitein, Müller von Hausen, terechtgestaan, wegens „het tegen beter weten in verachtelijk maken van de nagedachtenis van een overledene door onware beweringen" (art 189 W. v .S.) De bekt had nl, in een völkische brochure, die naar oen in den oorlog opgedoken anti-seinitisoh werk, ,JDe wijzen van Zion" is genoemd, beweerd diat Rathenau op d'en gevel van zijn huis „60 afgesneden koningshoofden had laten beitelen." Heit O.M. had geconcludeerd 'tot schuldigverklaring en veroordeeling van den bekt tot 900 mark boete (van een eisch tot gevangenisstraf had het O.M. slechts afgezien om den hoogen leeftijd van de hekl.) Do rechtbank heeft Intusschen Müller v, Hausen vrijgesproken op de overweging dat „zijn volstrekt) eenzijdige politieke denkwijze het aannemelijk maakt, dat hij in hot fries een voorstelling van 60 afgesneden koningshoofden heeft gezien en wellicht nog ziet, 't geen hem als een hoon aan de monar chistische idee moet hebben getroffen. Daarom is niet bewezen, dat de bekL tegen beter weten in heeft gehandeld." Dit vonnis heeft in Dultschland sterk de aandacht getrokken, omdat de twee gehoorde deskundigen, prof. Bangert en prof. Bonmant> van de Technische hoogeschool, hadden verklaard, dat het fries naar een oud-Venetiaansph model was bewerkt. Zij acht ten het ongerijmd en te hooge mate onwaarschijn lijk dat iemand tenzij aan verstandsverbijstering lijdend daarin afgesneden koningshoofden zou kunnen zien. De Vossi9che Ztg. merkt op, dat dit deskundig oor deel een merkwaardig licht werpt op het vonnis, maar nog meer op de geestesgesteldheid van völe leiders te het völkische kamp. De bedenkelijke kant van het vonnis is, vooral met het oog op de nade rende verkiezingen, dat het de deur wagenwijd open zet voor laster tegen politieke tegenstanders. Hun „volstrekte eenzijdige politieke denkwijze" kan de völWsche immers vrijwaren tegen elke veroordee- Iteg! EEN NIEUW SCHANDAAL IN AMERIKA. Uit Washington. Bijna acht honderd belasting ambtenaren zijn wegens het plegen yan fraude ge durende de laatste drie jaren ten nadeele van de belastingen ontslagen. Het onderzoek in deze zaak werd geleid door een senator, die verklaart, dat de hoofdpersonen trachtten de belastingbetalers te be- voordeelen ten koste van den staat en daarvoor gelden in ontvangst namen. Het bewijsmateriaal werd door hen vernietigd. HET JONGE MEISJE MET DE KORTE HAREN. Wij hebben vroeger al eens gemeld, dat den laat- sten tijd Brooklyn en Manhattan (het eigenlijke New-York) geterroriseerd worden door een jong meisje met kort geknipt haar. dat winkels en res taurants besteelt, meestal geholpen door een man nelijke n makker, die de personen te het vertrek met een revolver in bedwang, houdt. Woensdagavond is die jonge dame weer aan' den slag geweest, ditmaal in een winkel van loeren koffers, valiezen, e.d. Zij liet den winkelier met een ladder een valies uit een hooge kast halen; en toen de man boven' op de lad der stond, gebood het meisje hem met den zachten dwang van een revolver, daar nog even te blijven staan. Intusschen haalde de kortgeknipte bandiete de toonbanklade leeg en verdween toen met mede neming van 75 dollar, waarbij zij de winkeldeur ach ter zich op slot draaide. De ongelukkige win kelier vloog zoodra hij alleen was naar het winkelraam en slaagde er in de aandacht te trek ken van de voorbijgangers en vaan de politie», die hem verlosten. Dit is al de 16de welgeslaagde diefstal (met be»drei- ding, in het hart van New-York en Brooklyn, ge pleegd, door het meisje met de kortgiekni^rte lokken. DE DORPSSCHR3K- De inwoners van Capovietro beleven angstige tij den. In de omgeving van het dorp froudt zich een groote dog op, welke alles, wat onder zijn bereik komt, veraioLt Durft hert beest het dorp te naderen, dan wordt zijn komat al aangekondigd en vluchten allen in huis. Het ergste is, dat momenteel reeds bij de pogingen om den dog neer te schieten, 34 dorpe lingen ernstig zijn gewond, EEN WILDE JACHT, Gedurende drie dagen was dezer dagen een sterke politiemacht, door andere personen geholpen, bezig met de vervolging van eten ge wapenden man, in zwaar begroeid terrein in de nabijheid van de grens tusschen Nieuw Zuid-Wales en Victoria. Hij schoot tijdens een picnic bijna bout portant met een, le gergeweer op vier mannen, die gewond werden, van wie één doodelijk. Daarna dwong hij twee vrouwen om hem naar baaa eenzame woning te rijden en' hem eten en nachtverblijf te geven. Toen de politie aan kwam, schoot hij op deze en wist zich door de vlucht te redden. Tenslotte wist hij opnieuw aan arrestatie 4e ontsnappen door cp?#alf3eed over de ri vier de Murrar te zwammener

Schager Courant | 1924 | | pagina 5