Geneeskundig onderzoek voor hel huwelifk. Uitslag en puisten, Binnenlandse!* Nieuws, Gemengd Nieuws. en de hbog-noodige reparatie» iene Jafflfett uu f 5Ö0 8 f550 wagen. Do werken te Kerkebuurt zijn aangenomen met oen-klein verschil tot de raming en wel door den •heer Bleek er. Bij de rondvraag informeert de heer De Vries of reeds de zaak van) het hek te Kerkebuurt in orde ia Voorz. zegt, dat nog geen antwoord op eeni des» betreffend schrijven is ingekomen. Do heer Francis zal in comité nog iets vragen over oen gomeente-woning. Hierna sluiting. In dit artikel zal de wenschelijkheid' worden be pleit van deze „nieuwheid1". Wat houdt de menschen tegen om haar onder de oogen te durven zien? Wat vervult hen, zoo niet met angst, dan toch met be zorgdheid? Een complex van gevoelens en gedach ten: de wet late mijn persoon met rust, zoolang ik niet zondig tegen de wet; de wet en de Staat be- moeie zich in geen geval met de zeer intieme ziela- aangelegenheid, dde door een huwelijk wordt om sloten. Daarbij komen dan nog oude, nauwelijks meer bewuste, overtuigingen: het liefdesleven in den mensch blijve in het geheimzinnig half-donker, waar het door de één wordt geduld, als iets niet geheel hoogwaardigs; door den ander wordt verheerlijkt als een mystisch geschenk van bijna bovenmenschelijke waarde, maar waar het zelden in de gewoon-men- schelijke aardsche levenssfeer als een.normale le vensuiting en een hoè gewichtige! wordt toege laten en. gerangschikt. Wij zouden zeggen: het hu welijk verdient noch deze „exces d'honneur", noch deze „indignité". In de laatste tijden wendt zich de algemeene over tuiging wel langzaam, maar toch zeker, naar die rustiger normaler beschouwing van het huwelijk heen. Ook weer door verschillende, sterkwerkende factoren gedreven: de Staat heeft ons in de laat9te jaren wel geleerd, dat hij niet schuwt in te grijpen in de levensverhoudingen van zijn ingezetenen! De gemeenschap is gaan begrijpen, dat zij behoefte heeft aan gezonde mensch-exemplaren, wil zij zelf gezond kunnen zijn; en omgekeerd eischen ouders, die ge zonde jonge menschen als lid der gemeenschap aan bieden, dat die gemeenschap zóó gezond zij, dat hun waardevolst bezit de kinderen daarin naar lichaam en geest gezond kan blijven. Is men in zijn denken en willen dóAr aangeland, dan ligt van zelf de weg open, die leidt naar de vraag,: hoe kan ik die dubbelè gezondmaking berei ken en instandhouden? De hygiënisten leeren ons, wat toch ook de volks wijsheid al zoo larag weet: dat gezonde menschen <ie meeste kans hebben gezonde kinderen te krij gen; dat, daarentegen, aan bepaalde, erfelijke, ziek ten lijdende personen, een zeer geringe kans bezit ten gezonde kinderen' ter wereld te brengen en in 't leven te houden. De Staat, zooals we weten, heeft belang bij gezon de burgers; de gemeenschap lijdt in elk opzicht, niet te vergeten ook finantieel, aan 'de zieke exemplaren van lichaam en geest, die zij heeft te onderhouden en die zeer sterk haar voortgang remmen. Moge een voorbeeld hier spreken, meegedeeld door Prof. ,Pell- mann in het tijdschrift „Prometheus": „Een vrouw, in 1740 geboren, en nog in 't be gin van de 19de eeuw als vagebond, dievegge en drinkster levend, liet een nakomelingschap na (in 1893) van 834 personen. Van 709 kon men precies den levensloop nagaan. Hiervan waren 206 bedelaars, 181 prostituées, 76 wegens ernstige misdrijven veroordeeld, 7 wegens moord'. In 75 jaar heeft die nakomelingschap Staat en ge meenschap aan ondersteuningsgelden, gevange niskosten enz, ongeveer 5 millioen (goud)mark gekost. En dat zijn slechts de directe kosten, hoe veel indirecte moeten hier worden; bijgeteld". Wat wil nu het nieuwe denken in deze richting? In Holland zeer zeker niet gaan tot de uiterste mogelijkheden van verhindering van huwelijken en nakomelingschap, zooals die in enkele Amerikaan- sche Staten worden toegepast. Ook niet het verbod van huwelijk bij bepaalde ziekten, zooals niet alleen verscheidene Amerikaansche Staten dat kennen, maar ook reeds Noorwegen en Zweden. Zelfs niet op dit oogenblik het verplichte, door de wet geëischte, geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Het Co mité dat in deze de leiding geeft wensch-t al die sterk-werkendo maatregelen niet te propageeren, zelfs voorloopig nog niet het laatstgenoemde, toch al tot een categorie van veel zwakkere werking be- hoorende, dan de beide eerste sterk-ingrijpende ver ordeningen. En waarom niet? Omdat bet Comité begrijpt, dat alle wettelijke maatregelen moeten mislukken, zoo lang de zeden niet rijp zijn om die maatregelen te dragen, te wenscben, te' eischen zelfs. Eerst als dat is bereikt, kan een' wet van deze kracht gelukken en zegen brengen. Anders leidt zij' zeer zeker tot ont duiking, tot moreele schade, tot verleiding, tot om- kooping, tot alles wat de goed bedoelde wet niet wil, en maar al te weinig, tot wat zij wèl wil. Dus is de groote eisch van deze tijden de zeden te brengen tot dat punt waar zij' inzien: dat een ge- „Dank je wel, Taan". Toni boog heel plechtig voor hem. „Mag ik je er even aan herinneren1, dat jij! het was, die mijn loopbaan voor me koos?" „Tonigeloof je, dat je ooit weer van ©en an deren man zult kunnen houden?" Haar mond beefde. „Ik weet het niet", zei' ze heel zachtjes. „Ik heb dikwijls het gevoel, alsof dat ge deelte van me heelemaal dood is." Hij, antwoordde ndet: langzaam viel de scheme ringHet haardvuur vlamde en wierp spookach tige schijinsel'en in de kamer. „Ik moet nu gaan, Jean". Ze ging naar zijn bed. „Dus nu is het een afscheid voor een heelen tijd, hè?" 'De Saulnes' hand sloot zich vast om dé hare.. „Misschien zal ik heelemaal ndet weggaan, Toni". „Ik denk, dat 'het beter is, als je wel gaat, Jean. Dit was misschien weer "n aanval van de oude pijn" „Jaen het is ditmaal heel erg geweest." „Als je niet weggaat, Jean, schrijf me dan even en dan kom ik ie nog eens opzoeken." „Wat zou jij; bever willen, Toni..., dat ik weg ging of dat ik bleef?" Toni voelde zich plotseling verward door die vraag en vooral door den bijna-gebdedenden toon, waarop deze gedaan werd. „Natuurlijk zou ik het prettiger vinden, als je bier bleef", antwoordde ze kalm. Hij: boog zich over ij^ar hand, die hij kuste. „Goeden nacht" HOOFDSTUK 3a Toni zat voor het haardvuur. Simpson1 zat bij haar met zijn twee voorpooten op haar schoot, ten. wijl hij met van genoegen knippende oogjes in het vuur staarde. Zoo nu en dan' streelde Toni zijn lin keroor, waarbij hiji heel tevreden zuchtte. Simpson was een buitengewoon dankbare hond, die Toni aanhad. Het eenige kunstje, d!at hij kende, had hij geleerd uit liefde voor haar, en hij had er bijna een heel jaar over gedaan. HIJ waa heelemaal geen vlugge hond, maar hiji had geleerd' om te wal sen; het duurde altijd een iheele pooa, voordat hij het heelemaal volbracht had en zijn neus werd dan steeds natter van inspanning. Hij was altijd gewend geweest er een reusachtig succes bij Toni mee te be halen, maar vandaag had hij er niets mee bereikt Dien avond na do thee probeerde hiji 'het nog eens en toen had Toni gelukkig eindelijk gelachen. „Je bent een prachthond, Shagtfon fluisterde ze neeskundlg onderzoek v<5<5r Tiet huwelijk noodïg Ta. Minstens even noodzakelijk, neen duizendmaal nood zakelijker, dan een onderzoek naar rang en atand, woonplaats, familie, zelfs finantleele! draag kracht van den (de) pretendent En toch, hoevele malen wordt naar al dat anideré een zorgvudlg on derzoek ingesteld.... en wordt het gezondheidteat- test ver waarloosd, uft onnadenkendheid, uit z.g. „kieschheid", die hier eerder misdadigheid genoémd worden mag, en uit nog iets: uit onwetendheid om trent de nauwe samenhang van huwelijk en ge zondheid. Hier dus ligt de taak van dé opvoeders in huis, dat is van de ouders, van de paedagogen, van de sociale vereenigingen, van de gemeenschap en van den Staat die door zijtn verschillende organen propa ganda voor dit gezondhcldsinzicht kan bevorderen en leiden. En als a!l die willende krachten samen werken, zal het blijken: dat de propaganda voor de- zo nieuwheid niet moeilijk zal zijn: Leder mensch is liever gezond dan ziek; als hij. weet, dat hij door een huwelijk met een „aangetaste" zijn eigen gezond heid in gevaar brengt, zal hij zich wel tienmaal toe denken, en zeker eerst medisch ingrijpen en herstel wenschen, vóót die beslissende stap wordt gedaan. Alle jonge mannen en vrouwen weten wat een hard lijden het meebrengt voor de ouders in de allereerste plaaits wanneer hun kinderen ziekelijk' zijn, niet vol waardig kunnen opgroeien. Hoe dat een droefheid is die nooit zal wijken; en als ze dan weten, dat zij zelf hiervan de schuld kunnen zijnzullen de nor maal-voelenden en denkenden die schuld niet wil len en niet kunnen dragen. Ze zullen alleen willen huwen, wanneer ze gezond zijn en ze culten wach ten tot ze gezond zijn. Wanneer die eenvoudige waarheid is het ndet een wonder dat ze nog ver kondigd en gepropageerd worden moet? in de ze den is doorgedrongen, dan kan voor den wetgever misschien ook nog een taak zijn weggelegd, nl.: het verplicht overleggen van het gezondbeidsattest bij huwelijk. Verder zal in onis land 'de wetgever wel niet gaan, en zoover mag hij gaan, omdat Staat en gemeenschap eigenlijk leven of sterven bij' gezond heid of ziekte van hun ingezetenen, die voortko men.... uit huwelijk I Maar zoover zal hiji alleen kunnen gaan, wanneer de zeden inzieni, nofywerken, bewust will'eni Hier valt een levensbelang van burgers en Sitaat, van individuen en gemeenschap, van ouders en kin deren, van man' en vrouw, van' mensch tot mensch absoluut samen. Dan is het ook plicht en geluk om samen te werken ter verwezenlijking, Voorzitter Prof. Sleeswijk; secretaris dé beer Rolandus, Deni Haag. en gele gelaatskleur worden vaak veroorzaakt door onzuiver bloed1 tengevolge van trage ontlasting. Ge nees en voorkom' deze verschijnselen door het ge bruik van MIJNHARD T"S LAXEERTABLETTEN Doos 60 oen't. Biji apbth. en drogisten. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Een 16-jarige jongen ite Langeraar is bij het om zetten van den motor om een kalkmacbine in bewe ging te brengen( in aanraking met den stroom ge komen en1 gedood'. NU AL ONWEDER. Tijdens een kort, doch hevig onweder, sloeg de bliksem, in eenige wilgen in een weiland te Wijk bij Duurstede. DE LOONSVERLAGING BIJ STOKK, De gecombineerde hoofd- en afdeelingsbesturen der metaalbewerkersbond'en hebben besloten geen ultimatum te stellen aan de directie der Hiengelosche machinefabriek. 'De organisaties zullen echter geen poging onbeproefd laten om de tweede vijf procent loonsverlaging, in Augustus aanstaande, ongedaan te krijgen. DIEFSTAL. De eigenaar van een volkslogement te Beverwijk deed bij' dé politie aangifte vani een vermissing van 13 bankbiljetten van f 100. Alfi vermoedelijke dader werd opgegeven een persoon, die dezer dagen door de politie te Amsterdam is opgespoord en naar Be verwijk overgebracht. Na verhoor is hij1 aan de jus titie te Haarlem overgeleverd. DE VELDWACHTER OPGESLOTEN, Een landbouwer te Borculo stond voor d'e recht bank te Zutphen terecht, omdat hij' den veldwach ter van zijn dorp had' opgesloten in een schuur, na een ruzie, dde hij kreeg met dien veldwachter, W, Holtrap. Beklaagde verontschuldigde zich voor de recht bank door te zeggen, dat hiji de schuurdeur gesloten had uit angst, dat zijd vee kou zou vatten'. EEN WERELD REIZEN DE FAMILIE. De heer Westen, uit de Oranjerivierkolonie, maakt per auto een reis om d'e wereld, vergezeld door zijn vrouw en drie kinderen. Do familie Westen vertoef de gistermorgen gedurende korten tijd te Arnhem met haar zeer ruime reisauto. Van daar ia de fami lie via Doorn naar Hilversum vertrokken voor een bezoek aan het Kuger-huis. Lang blijft de heer Wek ten niet in ons land. hem in zijtn oor. „En de knapste hond! van heel Pa rijs." Simpson was heel erg leelijk, maar hij vond het .prachtig om te hooren, dat hij. er toch wel knap uit zag. „En Simpsonik houd heel erg veel van je, hoor." Als ze dat zei, keek hij' haar strak in de oogen, alsof hij 'terugzei: „Nou, maar ik niet minder van jou". Georgette zat dets aan een hoed te veran deren en had' al viermaal wat gezegd, zonder dat Toni het gehoord had. „Als mannen je wat willen geven.don ver wachten ze toch gewoonlijk iets 'terug.geloof je niet, Toni? Daarom zei ik ook., Ecoute, moru petit chouAJs ik je aanbod, aanneem, wat verwacht je dan van miji?" Toni keek op. „Wie.... wat.... Geoigette?" „.Dikke Juleshij' wil hebben; dat ik aan het hoofd van het cabaret kom." „Wil hiji met je trouwen?" „Dat is juist het ergste. Toni.... Het is direct eoo bindend op die manier. Toni begon) te lachen, „Het wordt heusch, tijd, dat je eens ernstig wordt, Georgette". Georgette keek haar verbaasd aan1. „Maar Toni, waarom? Ik ben toch nog .niet léel'ijk?" „Nee, groote baby, vènre van dlat.. maar je moest heusch zoetjes-aan een'beetje anders over hét 'leven gaan denken." „Bedoel je daarmee, dat ik lederen Zondag naar de kerk moet gaan en me vreeslijk eenvoudig moet kleedan? Je vous remercie, Toni." „Je bent onmogelijk, Georgette. Jules ia in elk ge val een goede man, al is hl).een klein beetje dik." „Iki vind, als je eenmaal getrouwd bent, dan is bet met je afgeloopen." Even. zweeg ze. Toen begon ze plotseling: „Zeg Toni, is het waar, dat mJademodselle Fauroy met Prins Ritdky getrouwd is?" „Ja, het ds waar." „Wel lieve hemel, en wat zegt Monsieur Jean er wel niet van. Lal hiji efl heed erg bedroefd over? Het is dom van hemwant ze was het heusch niet waard. Maar Rttóky is voel erger nog dan zijl ccie zal haar avond of morgen best een pak1 slaag ge ven. Het is zoo'n soort vent.Ik denk, dat hij nu wel heel1 erg veel van jou zal gaan houden, Toni," voegde ze er aan toe. Toni lachte en speelde met Simpson's ooran. „Waarom? Ik zie de noodzakelijkheid er niet van in, Georgette." «Zulke dingen gebeuren meer", ging Georgette on- Na een bezoek aan Amsterdam en Marken hoopt hij nog gelegenheid) te hebben om de tulpenvelden in bloei te zien. Daarna vertrekt hij naar Zuid-Afri- ka tot regeling van zijn zaken' (hij is farmer). Een groot deel van Europa heeft de heer Weston in het jaar dat hij reizende is, reeds bezochit, ook Turkijé en de Balkanstaten. Voordat hij' iin Nederland) kwam, vertoefde hij te Berlijn. Na zijn oponthoud! in Zuid- Afrika wordt de reis, welke in hét geheel negen jaar zal duren, voortgezet, in de eerste plaats wordt Chi na bezocht, dan Japan en ten slotte Amerika. LOONSVERLAGING SPOORWEGPERSONEEL. Men meldt uit Utrecht: Donderdag werd een buitengewoon huishoud'elijk congres gehouden van de Nod. Vereen, van Spooir- ep Tramwegpersoneel, teneinde do loonsovereen- koms't te bespreken, tusschen de hoofdbesturen der vakbandén en de directie der Nederlandsche Spoor wegen. Vertegenwoordigd waren 135 afdeelingen. De voorzitter, de heer P. Moltmaker hield een i uitvoerige openingsrede, waarin hij het geheele ver loop van de loonaotie naging. Ten slotte werd met op een na algemeen© stem men en zes in blanco, de volgende motie aangeno men: De vergadering, er aan herinnerend!, dat het niet is mogen gelukken, om volledig de pogingen tot ver slechtering der arbeidsvoorwaarden te keeren en aan de uitspraken harer Congressen van 3 en 26 Febr. 1924; kennis genomen hebbende van de ver klaring der Directie, dat zij bereid' is het eischen der oekende verklaring te doen vervallen, overwegende dat daarmede de reden is vervallen tot afwijzen van het voorstel der Directie, zooals dat op het Congres van 3 Februari ter kennis werd ge bracht en zooals 'het thans met eenige wijzigingen wordt gehandhaafd, besluit het Hoofdbestuur te machtigen, een' over eenkomst met de Directie af te sluiten overeen komstig de uiteenzettingen van den voorzitter, die zal gelden tot 1 Juli 1925. Zij' spreekt daarbij' echter ten krachtigste uit, dat dit de laatste verslechtering der arbeidsvoorwaar den is, die moet worden geaccepteerd'. en roept het Spoorwegpersoneel op, zich ten krach tigste te wapenen tegen1 eventueel© verdere pogingen na 1 Juli 1925 tot verslechtering en tot het iweder terug winnen van' het verlorene, waarvoor een der beste wapenen is het vormen van: één groote Orga nisatie, die het geheele personeel omvat. PETTEN. t Zooals uit de in dit blad voorkom erfde adverten tie blijkt, wacht ons Zondag a.s. een mooie dag. 's Middags 2 uur heeft er een voetbalwods trijLi plaats tusschen P.S.V. I alhier en W.F.C. 1 van Wieiingerwaard, om een zilveren en een bronzen medaille. ,s Avonds aoht uur is er in het café Sneeboer oen mooie kunstuitvoering. Dan treedt daar namelijk op de bekende familie van Kinsbergen, die eenigt. jaren terug hier zoo'n goede indruk achterliet. De nefcto-opbrengst is ten bate van het sportterrein We hopen dan ook een flinke zaal met publiek krijgen. ANNA PAULOWNA. Woensdagavond had T.A.G.O. zijn vijfde en laat ste openbare winterlezing voor leden en belang stellenden, in dit seizoen en de zaal van „Veer- burg'' was flink bezet. Trouwens, de heer Alt, toon kunstenaar te Bolsward, was voor dien avond als spreker aangekondigd en het is aan de vaste T.A. G.O.-bezoekers reeds vijf jaar lang bekend, dat deze 'begaafde redenaar zijn gehoor weet te boeien als weinigen. Als de hèer Alt begint te vertellen met zijn klare, doordringende stem, dan luisteren wij in adem- looze stilte, in groote spanning; geen woord willen wij missen, want alles wat hij zegt, is interessant. Wij krijgen inzicht in de geschiedenis van het werk, dat hij bespreekt; hij verlevendigt den tekst door fraaie lichtbeelden; hij legt den nadruk op de schoonheden van de muziek on speelt ze ons voor op de piano. Hoe heeft hij ons niet, in voorafgaande avonden, nader gebracht tot den grooten ïtichard Wagner door de behandeling van diens „Tannhauser", diens religieuse opera „rarseval", diens geestige werk „Die Meistersinger van "Nürnberg", waarin Wag ner afrekendei met rijn betweters en criticasters en ze voor eeuwig belachelijk maakte. Ditmaal was f het Wagner's romantische opera „Lohengrin", die door den heer Alt werd "behan deld en hij deed het boeiender dan ooit. Beginnend met den vermoedelijken oorsprong der Lohengrin-sage, verhaalde hij vervolgens den inhoud der sage zelf, doceerend en verklarend waar dit noodig werd geacht, de geschiedenis illustree; rend met tal van fraaie projectieplaten en daarbij herhaaldelijk de aandacht vestigend op eigenaar digheden en de meest verrukkelijke godeeltén in de muziek van dit werk de laatste opera met aria's, door Wagner gecomponeerd, maar die dit maal dan ook van een overweldigende t schoonheid waren, als had de groote meester aan. zijn vijanden willen toonen dat net geen onmaoht was die hem met de aria breken deea, zóó wist de heer Alt zijn yele hoorders weer ademloos Ie doen_ luisteren, gevangen als zij waren in de_ ban van zijn warme W agner-vereering, waaruit zij. ten slotte door oen luia en langdurig applaus zich weer bevrijdden. verstoord door. „Dacht je, dla't Jules mij gevraagd zou hebben, als Lolotte hem da vorige week geen blauwtje had laten loepen?" „En jij bent ministens honderdmaal mooier dan Lolotte Georgette". Georgette legde den hoed, waarmede ze bezig was, neer en bekeek Toni critisch. „Jij mag dan mis schien niet, wat je 'noemt, mooi zijn, Toni, maar je bent toch altijd iéts bijzondersanders dan an dere vrouwen. 'Daarbij zie je er altijd vreeslijk, ge soigneerd! uit. En verder ben je ook nog heel koud en dat is altijd een geweldige attractie voor heel veel mannenZe vinden het altijd' prettig om te probeer en ijs in vuur te kunnen veranderen. En toch zou ik bet voor mezelf niét zoo erg pleizierig vinden, als de kleine graaf met je wilde trouwen, want hij houdt heelemaal' niet van mij'Ik denk zelfs, dat hij zich niet begrijpen kan, waarom jij met me om gaat." „Zulke (fingen zegt hij nooit", loog. Toni vriende lijk. „Kijk dan eens naar al die menschen, die hij al geholpen' heeft." „O jamaar dat is heel' iets andersDe klei ne graaf vindt stellig, dat je met ander soort men schen, dan ik ben, om moest gs^n. Ik zie het in zijn oogen- en ik woét bijna zeker, dat Ik me niet ver gis, Toni. Mannen zijn gewoonlijk1 niet kieskeurig om vrouwen, die veel mind'er dan zij zelf zijn, te kennén, maar ze vinden het niet .prettig, als vrou wen uit hun eigen kring, die ze respecteeren, derge lijk soort vrouwen ook zouden kénnen. Dat praat je me toch niet uit mijn- hoofd, Toni".. Toni stak een cigaret aan en blies langzaam klei ne rookwolkjes de lucht in. Simpson kuchte.... hg was een anti-rooker. „Je hebt het toch mis, Georgette.... De graaf is heelemaal niet, zooaLs jij1 denk." „Nu ja, dat komt, omdat je après tout tóch zou doen, wat je zelf wilt. Als graaf de Saulnes tegen ie zou zeggen: Toni.Georgette is eigenlijk ,une fllle de joie' en) geen geschikte omgang voor jou," dan zou jij antv/oorden: „Ik heb altijd mijin eigen vriendèn gekozen". „Maar Geoigette, wees toch vensrtAndig.... hg heeft nooit zooiets over je gezegd." „In leder geval.... alis jij met hem trouwt, neem ik dikken Jules" „Zoodus hét lot van armen Jules hangt heele maal van mij af. Ik 'ben bang, dlat je dan een heelen tgd zult moeten' wachten, Georgette.... omdat de graaf de Saulnes heusch niet met me wü trouwen..- EEN BOTSING TUSSCHEN BOL8JEWTWI EU BOEREN IN RUSLAND. Uit Warschau, 26 Maart. In het district Cherson heeft een gevecht, dat vijf dagen duurde, plaats ga. had tusschen bolsjowiki en opstandige boeren, die alle bolsjewiki in het district Olwiopol haddon ge dood. Nadat do opstandelingen de nederlaag hadden pe.- Udon begon een ontzettende slachting onder de boe ren, waarbg ook vrouwen en kinderen niet gespaard werden. DANSEN IN DE KERK. De New Yorksche correspondent van de „Daily Tel." doet een verhaal over ritueele d'ansen in de kerk, een episodé in dén strijd tusschen fundamen. lalisten (orthodoxen) en modernen. Tegen het ver bod van bisschop Manning in voerden 1.1. Zondag zes meisjes in zijdén gewaden en barrevoets in dé St. Marks Episcopal Church een religieuzen dans uit, en de belangstelling was enorm. De 1200 zitt plaatsen in het gebouw waren lang voor den aan-j. vang bezet, en op straat moest dé politie er aan te pas komen tot handhaving van de orde. 's Avonds- werd' de dienst met het oog op het groote aantal teleurgestelden herhaald. Vele geestelijken wensclv' ten den „rector" van de kerk, dr. Norman GuthrieJ geluk met het behaalde succes en met den geweldb gen indiruk, dien de dans maakte. Tijdens dit ge deelte van den dienst was de kerk in halfduister ge* huid, zoeklichten werden gericht op de gestalten der dansendé meisjes, het orgel speelde een in drukwekkende melodie, terwgi harpspel en zang weerklonken DE VERKEER SST AKING TE LONDEN. Uit Londen, 27 Maart. In hét Lagerhuis verklaar de Ramsay MacDonald; met betrekking tot dé ver- keersstaking te Londen, dat ofschoon de werkgevers en arbeiders vanavond waren bijeengekomen en de onderhandelingen morgen zoud'en voortduren, de re geering toch gewapend moest zijn met bevoegdhe den, die noodig, zouden zijn, voor het geval de staking zich uitbreidde, of voor het geval de behoefte van het publiek een of andere bizondére actie vereischt, Een proclamatie, welke verklaart dat de „staat van nood" bestaat, zal daarom worden afgekondigd'. Voorzien zal worden in een speciale transportdienst voor de ziekenhuizen. (De groote publieke diensten moeten worden gehandhaafd! en bescherming, moet worden verleend aan degenen, die betrekkingen in dienst van dé overheid bekleed'en. De regeering zou niet optreden; als een organisatie tot het doen mis lukken van de staking. Zij zou rekening houden met de behoeften van het publiek1 en niets doen om het; stakingsveld uit te breid'en, of het geschil tusschep werkgevers en arbeiders te verscherpen. Baldwin en Lloyd George hechtten hun goedkeu ring aan de houding der regeering. EEN PAIR VOOR EEN LANDLOOPER AANGE- ZIEN. In het Hoogerhuis heeft dezer dagen Lord! Knuts- ford bij, de bestrijding van een voorstel om honden te beschermen tegen vivisectie, een vermakelijk ver- haal gedaan. Hij en Lord: Motagu of Beaulieu reden op een regendag door het New Forest, toen ze een armen doornatten landlooper zagen. Lord' Montagu zei: We moeten dien armen duivel laten meepijdên. Toen wg dichtbij kwamen, zagen wij, aldus Lord Knutsford, dat d!e „landlooper" Lord: Grey of Fel- landen was (een groote vogelliefhebber naar men weet), die op dien vreeselijken natten dag vier mij len had geloopen om te zien of een zekere vogel in een zekeren vijver was. DE OOGSTVOQRUITZICHTEN IN RUSLAND, „Prawda" erkent nu, dat het ongelukkige Wol ga- gebied opnieuw door een catastrophe bedreigd word) en dat op vele plaatsen reeds een- toestand heerseht die in alle opzichten de verschrikkingen var. hw, hongerjaar evenaart. Het aantal hongerenden neem met den d!ag toe. Ook het Zuid-Oosten bevindt ziet in een moeiigken toestand. De bezaaide oppervlak te (met winterkoren) is nu 15 minder dan ver leden jaar en toen was die oppervlakte reeds aan-, zienlijk ingekrompen. Zoo bijv. werden in het gou vernement Stawropol van de 440 duizend desjatinen slechts 326 duizend' bezaaid. Dit was het gevolg van het groote tekort aan trekdieren, waaronder geheel Rusland lijdt. Ook de qualiteit van het gezaaide graan laat veel te wenschen over. Dan zijn er de schadelijke insecten, die dé laatste twee jaar Rus land teisteren en tenslotte de ongunstige klimatolo-, gische toestanden van den herfst en winter. Het re sultaat hiervan is, dat op vele plaatsen het winter koren door de vorst is vernietigd' en op andere zelfs niet opgekomen. Wat het zomerkoren betreft, ook hiervan zgn de verwachtingen van de officieele „Prawda" niet roos kleurig. Men heeft de hoop opgegeven dé bezaaide oppervlakte uit te breiden en vreest dat een inkrim ping van d'e vereleden jaar bezaaide oppervlakte onvermijdelijk zal blijken té zgn. Er is gebrek aan trekdieren, gebrek aan zaaizaad, gebrek aan land bouwmachines. De door de regeering beloofde voor schotten van zaaizaad zgn zoo gering, dat zij slechts 6—7 van dé behoefte zullen dekken. „Prawda" ziet dan ook de naaste toekomst zeer donker in. en ik bovendien niet niet hem wil trouwen." „Qui vivira verra", zed Georgette lakoniék. „Zullen we naar de 'tentoonstelling gaan om te kij ken 'hoever ze al opschieten en daarna bg Rumpel- mayer thee gaan) drinken," vroeg Toni. „Bedoöl je., wg' samen, Toni?" „Simpson mag ook' mee." „O, Toni'ik vind' het heerlijk." Georgette begon zich haastig te kleédèn. Toen ia een eenvoudige zwart chiffon blouse aantrok, waar van Toni hield; vielen er twee grooté dikke tranen op. Georgette had de vele brieven gezien, die de Saul nes aan Toni vanuit Cairo schreefen ze zou hei zoo vrees el ijk' vinden haar 'te moeten missen,. Ze was zoo ontzettend gelukkig met Toni geweest en ze hiéld zooveel vaal haar. Maar ze nam zich voor zich flink te houden. Als de 'Saulnes er werkelijk bezwaar te gen had, dat ze met Toni bleef wonen, zou ze dikken Jules trouwen. Zij' twijfelde er geen seconde aan, dal de 'Saulnes niet met Toni zou willen trouwen. Ze vond hét zoo lief van' Toni haar mee naar de ten toonstelling en naar Rumpelmayer té nemenAJ haar róem had Tonii nog niets veranderd. Georgextf zette haar eenvoudügsten zwarten hoed. op en stopti haar hel-blond haar zooveel mogelijk weg. „Als zij weg i's, heb ik niemand anders meer dacht ze. „Natuurlijk is een' 'balletdanseres geen om gang voor haar.. Ik kan het me beét begrijpen". De tentoonstelling was hèel vol. Veel mensche spraken Toni aan en feliciteerden haar. Er waré momenten dat ze zich niet voor kon) stellen dat alle werkelijkheid! was-dat zij het waa, die al des menschen hierheen had getrokkènen, nog pa' twee jaar geleden' was ze een „nummer" in het c* baret geweest. Duforme, de groote schilder, kWam naar haar wj „Uw ignen van teekenén zijn, zoo schitterend", w hij. Toni bloosde van pleizier. „Ik zal U morgen eg doek sturen", ging de groote man voort. „Eén klfiW geschenk van dén ©enen artist aan de ander." „Uw woorden doen me evenveel genoegen als Wj doek zal doen, monsieur", antwoordde Toni. „Ik J*1 hét schilderij als een van; mijn grootste schatten W- schouwen". Hg keek haar na, toen ze het salon verder doof' liep. De groote schilder wendde zich tot een zri*® vrienden en zei. terwijl hij Toni nog met de oog* bleef volgen: „Ze is séduisante, la petite." Wordt vervol**-

Schager Courant | 1924 | | pagina 6