WANNEER U DE KOOPKRACHT Vergrootingen Voor volkomen gelijkenis wordt ingestaan. ATELIER NIESTADT - Birineniandsch Nieuws* schap van de arbeiders in het bödrijf. De beer Braat was tegen do arbeidswetgeving en brak eer lans voor de bakkers die te zwaar worden gestraft De heer Boon (v.-b.) meende, dat de minister te veel regelend optreedt. Waar .dp overschrijdingen van de 48-urige ar beidsweek zck* talrijk blijken te zijn., moet de vraag worden gesteld of wetswijziging in dezen niet gewenscht rs, al was het maar voor een jaar. Bii de overworkvergunningcn is men aan de ambtenaren overgeleverd en hot komt voor. dat fa brikanten vragen: „Breng mijn aangelegenheid hiet in de Kamer ter sprake, want anders schaadt het mijn positie bij do arboidsinpcctio." Spr. drong aan op do vaste lijn in do te volgen richting. Minister Aalberso heeft tenslotte al de gemaakte opmerkingen beantwoord en wees er op dat mon alleen crltiek kan oefenen naar behooren over te veel overwerkvergunningen, als men alle gegevens kont. Spr. behandelt daarna enkele gevallen, waarin overwerkvergunning is geweigerd. Wil men de arbeidswet houden en de industrie hel pen, dan moet men die wet niet kapot maken, doclh voortgaan op den weg der overwerkvergunningen. Ook de minister is teleurgesteld dat hij deze wet niet kan uitbreiden ook nog tot andere groepen werk- nomers. Alle regelingen liggen gereed, maar de staatsdiensten moeten ingekrompen. Spr. doet alles in overleg met de regeering, maar onder eigen ver antwoordelijkheid. Niemand oefent pressie op hem uit. De motie-Schaper achtte spr. volkomen te accep teeren, mits men er aan verbindt, dat geen uitbrei ding der Arbeidsinspectie er het gevolg van is. Binnenkort zal de Kamer een wetsontwerp berei ken, waarin zooveel mogelijk de bezwaren der bak kers tegen de arbeidswet worden ondervangen. Het verbod van arbeid voor de alleen-werkende bakkerspatroons zal uit de wet verdwijnen, omdat het verkoopverbod gunstig op de inperking van den nachtarbeid heeft gewerkt. Een toezegging voor de landarbeiders kan spr. niet doen. De invoering van de arbeidisgeschillenwet is ver- j traagd doordat onbezoldigde Rijksbemiddelaars moei-1 lijk waren te vinden, omdat overhaasting gevaar lijk was en tenslotte omdat de regeerirvgscrisis tus- schenbeide kwam. Ten aanzien van den Hoogen Raad van Arbeid merkte spr. op. dat deze goed en nuttig werk verricht en dat dit ooilege misschien wel uit zal groeien tot een lichaam als de heer De Wilde hier aangaf. Ten slotte kwam de minister tot het vraagstuk der medezeggingschap. Hij verwees naar het advies van den Hoogen Raad van Arbeid in dezen en naar het geen hij 30 Maart 1921 in de Eerste Kamer zeide. Na replieken werd de zitting verdaagd' tot Vrijdag. Vrijdagmorgen wordt voortgegaan met Marine en voert de heer Marchant het woord. Deze noemt de toon van dezen minister steeds driester, maar noemt de Memorie van Antwoord veeleer een humoristisch stuk. De minister legt de Kamer in doeken en uit hetgeen die heer Van Schaik heeft gezegd, blijkt dat j een deel der Kamer dat aangenaam vindt De humor van dit stuk is, dat de minister precies het omge- keerde doet van hetgeen hij zegt, hij vraagt credieten - aan ter uitvoering van de Vlootwet, die straks op nieuw zal worden ingediend. Er zullen maatregelen getroffen worden, zoo heet het, om de financiën ge-1 zond te maken. Hoe staat het daarmede? In de Mil- lioenennota wordt aangekondigd, dat voor 1926 het budget zou sluiten. Dat is echter een illusie geble ken. Vast staat, dat de spoorwegen geen sluitende begrooting zullen hebben. Ook de postbegrooting zal wel niet sluiten. Op Oorlog is nog niet bezuinigd. De bezuiniging op Onderwijs staat op losse schroeven. Het bedrag, dat op de salarissen zal worden gekort is verminderd. De genezing van de ziekte van onze financiën moet dus volgens het inzicht van den Mi nister van Financiën nog onmogelijk zijn. Wat doet nu de Minister van Marine, die oo de genezing fit te wachten? Hij handhaaft de noodzakelijkheid van de maritieme defensie en kondigt de nieuwe Vloot wet aan. Maar zoolang het financieel evenwicht niet is hersteld, dienen geen uitgaven te worden gedaan, die ndot strikt noodzakelijk zijn en vooral geen enga^ gementen aangegaan op langen termijn. De gedragslijn dor Kamer moet zijn: geen nieuwe Vlootwet en geen nieuwe aanbouw, zoolang de ziekte zal zijn. genezen. Ook voor oen harmonisch stelsel van defensie en personeelsorganisatie is geen Vlootwet gewenscht. De voortschrijdende techniek maakt juist zulk een Vlootwet ongewensdht. En hoe staat het met het per soneel? Er is 'n overcompleet aan officieren, daaren tegen een tekort aan onderofficieren-maohinedrijvers. Daarin kan de Minister voorzien zonder Vlootwet. Ook aan het Departement is overcompleet perso neel. die het o zoo druk hebbeo, Niemand die het gelooft. De regeèring doet echter niets om ini dit alles ver betering te brengen. De verdeeling der kosten tusschen Nederland en Indië maakt de Vlootwet evenmin noodzakelijk. En om schepen te bouwen, ten einde werk te verschaf fen aan onze industrie, daarvoor gevoelt spr. niets. Werkverschaffing moet dus productief zijn. Het is ieder duidelijk, dat van het oogenblik, dat deze Mi nister is opgetreden als Minister van Marine, aan alles is gedacht, behalve aan bezuiniging. Alleen door samenvoeging van Oorlog en Marino en overbrenging van de Indische defensie naar Ko loniën is te bezuinigen. Spr. dient tenslotte de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel met d'e regeering, dat het financieel herstel moet voorafgaan aan de beslissing over de reconstructie van de Marine, overwegendee echter, dat het financieel herstel niet. mogelijk is zonder vermindering van de or ganisatie van de weermacht der zee; dat de be slissing over een zelfstandig Departement van Marino aan de reorganisatie dient vooraf te gaan; noodigt de regeering uit, de aanvraag van cre dieten voor nieuwe eenheden voor de versterking van de Indische Zeemacht terug te nemen in af wachting van de beslissing over het voorstel tot samensmelting van de militaire departementen". Spr. bestrijdt vervolgens het betoog der heeren Van der Voort van Zijp en Van de Bilt ten gunste van een Indische Vloot. Mevrouw Bronsvelcfc—Vitringa (r.-k.) wil de ern stige bezwaren naar voren brengen, die zij heeft te gen de inrichting en het stelsel onzer Marine. Zoo lang wij handhaven het stelsel onzer Indische Ma rine, wordt een immoreele toestand geschapen. De behuwde mannen zijn lang van hunne gezinnen ver wijderd en de reizen scheppen moreele gevaren. Ook wordt het lagere personeel meer uit de Inlandsche bevolking gerecruteerd. Maar marineautoritelten zijn van oordeel, dat het niet gewensoht is. dit personeel overigens uit inlanders te laten bestaan. Er dient dus een andere weg ingeslagen om de moraliteit te handhaven. Spreker geeft daarom in overweging de richting in te slaan, door den heer Bomans aangege ven, en over te gaan tot samensmelting van de De partementen van Oorlog en Marine. De heer v. Ravesteyn» (Com.) reide, dat thans de Vlootwet weer opduikt als de periscoop van een on derzeeër. Do regeering en deze minister houden vaat aan de eens gevolgde gedragslijn. Zei fa de heer v. Schaik moest erkennen, dat er in het thans gevraag de tóch ook nieuwbouw zat. Langzaam wordt weer op do Vlootwet aangewerkt. Do regeering en dezo mi nister staan nog steeds op hetzelfde anti-pacifistische standpunt. Nog steeds zijn de Nodertandsche specialiteiten van moentng, dat er toch een vloot en een vlootbo- sis moeten komen,, alleen zal het tempo langzamer zijn dan bij de verworpen Vlootwst en de heeren Col ijs en v. Karnebeek moeten ook de nieuwe Vloot wet weer doordrijven: niettegenstaande onzen Biech ten financieelen toestand, waarbij spr. de bereke ningen uit „De Telegraaf" van 3 April citeerde over de hooge belastingen, die hier te lande worden be taald. De heer De Boer (PI.) verweet d'e regeering, dat zij in jaren van hoog-conjunctuur, toen d!e inkomsten de ramingen verre overtroffen, niet daarvan meer geld heeft afgenomen voor vernieuwing van de Vloot, dan zouden' wij, thans niet voor zoovele moei lijkheden zitten. De hoer Oud (V. D.) maakte eenige opmerkingen over het personeelsvraagstuk bij de Marine. Verschil lende onderdeelen ging spr. na, waar hij een teveel aam hoog er personeel constateerde en gebrek aan eenheid. Een economischer verhouding der diverse rangen ware zeer gewenscht. De minister West erve ld, de sprekers beantwoor- dond. sprak over de bemerkingen ovor het algemeen beleid, over personeel en over het materieel. Met nihilisten op vlootgebied als de heeren v. Ravesteyn, Duys en, Marchant achtte spr. alle dis cussie onvruchtbaar, waarbij hij waarschuwt tegen de gevaren van eenzijdige ontwapening. Spr betreurde het, dat de 'heer Bomans zijn stem niet aan deze begrooting zou geven. In het ook door dien afgvaardigde samengestelde defensierapport kan spr. niet de reden van dit tegenstemmen vinden. Spr. ontkende, dat het voorgestelde in strijd zou zijn met de regeringsverklaring, daar zij de vloot niet in een toestand wilde laten, die haar voor hand having der neutraliteit ongeschikt maakt. Er bestaat geen reden te vermoeden, dat de regee ring 'lang een achterdeur toch de vlootwet wil bin nen halen. Nieuwe lijnen worden door aanne men, van deze voorstellen ndet getrokken. Het gaat hier alleen Óm de aanschaffing van klein materieel, wat ook in de vlootwet *lag en wat toen evenmin een nieuwe lijn was, daar de Staten-Gene raal zich destijds in die richting hadden uitgespro ken. Ook het nieuw aangevraagde type past in de lijn van het kleine materieel. Zoodra het- noodigo voorafgaand overleg is afge- loopen, zal er een nieuw vlootontwerp komen. On der dit nieuwe moet mén verstaan een ar.Ier ont werp. v Dat dit onder buitenlondscheni invloed zou geschie den, ontkent spr. Spreker behandelt daarna de peraoneelkwestie en is niet blind voor de opgenoemde bezwaren. Er is niet te veel personeel en er wordt hard gewerkt aan het Departement Marine. De heer Ketelaar: Ze zijn om 4 uur bek af. (Ge lach). De minister: De heer Kotelaar vergist zich blijk baar met het onderwijs. (Daverend gelach.) Spr. behandelt eenige technische zaken en ontkent dat de organisatie van Marine topzwaar is. De motie Marchant maakt op de regeering den indruk een kopstuk te zijn en de strekking te heb ben om steeds verder te gaan tot eenzijdige ontwape ning. Zij is voor de regeering niet te aanvaarden. De motie-Marchant kwam daarna jn stemming en werd verworpen met 56 tegen 22 stemmen. Voor stemden de S.D.A.P., de Vrijz.-Dem. en de heeren Braat, (PI.) en Wijnkoop (Com.) Het woord is daarna aan don heer Duys tot toe lichting van zijn amendementen. De voorzitter viel den heer Duys hierbij een paar maal in de reden om hem aan te manen bij zijn onderwerp te blijven en bij het pensioen om de oud-gedienden, jtop de voor zitter den heer Duys nogmaals tot de orde. Hij viel steeds terug in de algemeene beschouwingen. „Het verveelt me al lang", zeide de heer Kooien. Hierop ontstond een geweldig kabaal in de Kamer. De heer Duys wilde zich. niet laten zeggen, dat hij den voorzitter verveelde. De leden liepen schreeu wend op den voorzitter af, die vergeefs trachtte stilte te krijgen'. Mej. Groeneweg (s.cLj stond krijschend voor den voorzitter. Eindelijk gelukte het den voor zitter zich verstaanbaar te maken. Hij zeide toen, dei? 'heer Duys verzocht te hebben, niet te repliceeren. Deze had daarin toegestemd. Nu viel hij toch terug in algemeene beschouwingen, want de -heer Duys. aldus spr,, zal moeten toegeven, dat het pensioen der oud gedienden niets te maken heeft met dit meer tech nische artikel Dit hinderde mij en dientengevolge ontviel mij het woord vervelen, want clit wil ik erken nen, liet ontviel mij en daarvoor bied ik den heer Duys mijn verontschuldiging aan. Hierdoor waren de gemoederen gekalmeerd en men ging weer naar de zitplaatsen terug. Na nog eenige discussie viel het eerste amende- ment-Duya Voor stemden S.D.A.P., Vrijz.-Dem., Platt en de heer Wijnkoop (comm.) De heer Duys trok daarop zijn overige amendemen ten in. Bij art. 16 aanbouw van schepen, lichtte de heer Dresselhuys (v.b.) het door hem ingediende amende ment toe, hetgeen strekte tot vermindering met f 1000, door de aanneming van welk amendement de Kamer haar instemming zou betuigen met den aanbouw van de onderzeeboot-mijnenlegger. Spr. be toogde, dat dit 'n nieuw type is, dat niet dient tot handhaving van het bestaande apparaat. Spr. meen de, dat de minister door deze f 1000 de Kamer ontij dig wilde vastleggen aan een nieuw apparaat. Dit amendement werd aangenomen met alleen de Anti-Rev. tegen. Tenslotte is de begrooting aangenomen. Tegen de linkerzijde, (behalve de Vrijheidsbond; en de heer Bo mans. school waren gweeefc, verplicht op schoei te ble ven. Daardoor is deze toestand op de meeste scho len geboren, dat er n u7 jaarklassen zyn. Wat nu echter hot vreemde in deze situatie is, is dit, dat het leerplan der soholen slechts vocfr 6 jaren is ingericht, zoodat voor de 7e klasse niets is Om schreven van de te gebruiken boeken, het aantal uren, dat er in verschillende vakken moet worden les gegeven, enz. In de gister gehouden raadsver gadering werd door het raadslid Du Burck op dit manco in het leerplan gewezen met het verzoek uan B. en W. om het initiatief tot aanvulling van het leerplan te nemen. De Burgemeester weigerde echter dit te doen op grond 'van de ovorwogmg, dat or door do inwer kingtreding van de Leerplichtwet geen offioioel 7de leerjaar was ontstaan en 'daarmee in hot leer plan dus geen rekening behoeft te worden ge houden. Stappan zullen nu worden gedaan, om te weten to> komen, of deze opvatting ook die is van den Minister en 'het Rijksschool toezicht. JULIANADORP. Naar men ons mededeelde, is dezer dagen bii het graven van een greppel langs den nieuwen Duin weg ter hoogte van ae lichtkapen bij paal 8, een menschelijk geraamt gevonden. Bij nadere beschou wing werden in den schedel een tweetal loóden kogels van verschillende grootte aangetroffen, ter wijl er ook nog de plaat van een koppelriem en/ eenige knoopen werden ontdekt. Het is wel zoo goed als zeker, dat dit geraamte afkomstig is van een "der gesneuvelde soldaten, hetzij een Hollan der of «en Engelschman, uit de dagen dat de En- gelsohen landden op onze kust hij Groote Keeten. JULIANADORP. Donderdagavond werd in het lokaal van den heer C. Vader, ton overstaan van Notaris Baas. publiek verkocht het perceel land, groot 2.69.90 H.A., eigen dom van "de Coöperatieve Vereeniging tot Exploi tatie van Volkstuintjes „Eendracht maakt macht", te Koegras. Het geheele perceel werd in massa gepresen teerd en opgehouden voor f2840. naar oude en verbleekte portretten. Electrische vergrootings- en reproductie-inrichting. ls een factor, waar rekening mee moet wor den gehouden. Wij hebben steeds het ntou- ste en beste op Rijwielgebied tegen de laag- ste prijzen. G. ANNEVELDT, Dorpen, Daan, Schagen. een goede prijs betaalt voor een RIJWIEL, Verlang dan het .origineele. Wilt U daarvan verzekerd zijn, koopt dan een PROBATUM- of BATO-RIJWIEL. Het neusje van den zalm. Prijzen vanaf f 75. G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. WIERINGERWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Jb. Kaan Wz. thans te Alkmaar, heeft te Alkmaar met gunstig gevolg examen afgelegd voor kantoor-stenografie. ZUIDSCHARWOUDE. Een bouwer alhier bracht 150 stuks kool ter markt, die hem het zoete sommetje van f 180 opbrachten. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is overleden de heer K. Hart, die meer dan 40 jaren den polder Geestmer-Ambacht als watermolenaar heeft gediend. De heer Hart was een plichtgetrouw ambtenaar, die b\j zijn superi euren hoog stond aangeschreven. LANGENDXJK. De gele kool gold gisteren f3500 per spoorwagen, oen prijs, die t>ij menschenheugenis nog nimmer is voorgekomen. Zoo is het te begrijpen, dat de omzet aan de veiling te Noordscharwoude in de eerste 3 maanden van dit jaar reeds ruim f162.000 meer kon bedragen, dan over het geheele jaar 1923. BROEK OP LANGENDIJK. Doordien ook op de Christelijke school de leer lingen der 6e klasse, die nog geen 13 jaar waren en nog geen 7 jaar op school waren geweest, deze niet mochten verlaten, konden met 1 April niot alle kindoren, die zich hadden aangemeld, worden toegelaton. Een dergelijko chaos, als thans overal op onderwijsgebied heerscht, is ongetwijfeld nog nooit voorgekomen. En wij zijn t nu nog wel in 't genot van'een afzonderlijk Ministerie van On derwijs. ZUIDSCHARWOUDE. Als gevolg van het in werking treden der Leer plichtwet, zijn de kinderen, Hie met April 0 klas sen hadden doorloopen, maar den 13-jarigen leef tijd niet beoreikt hadden, of nog geen 7 jaar op JULIANADORP. Donderdag vergaderde de af deeling Koegras van Ned. Landarbeadersbond, in het lokaal van den heer H. Veul. In deze vergadering zou het 5- jarig bestaan worden herdacht, maar door onge steldheid van .den voorzitter, noest dit in petto, gehouden worden, en werden vervolgens eenige huishoudelijke zaken afgedaan. JULIANADORP Do onlangs door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, onder goedkeuring van den Ge meenteraad, ingestelde Emigratie-commissie, is thans als volgt samengesteld: de heer A. G. A. Verstegen, Wethouder, voorzitter, de heer L. Bandsma, Dir. dor Arbeidsbemiddeling en Werk loosheideverzekering, secretaris, terwijl vanwege den Gemeenteraad als leden hierin zitting namen de raadsleden R. Bogaard te Helder, J. van- der Veer en J. C. Maters te Koegras. en werd van wege het Burgerlijk Armbestuur in deze commis- mi88ie benoem cl de heer I. J. Gaakeer Pz. te Juli- anadorp. EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE STAATSLED. NING. Naar wij vernemen is door het bankiers-syndi caat aan de regeering een aanbod gedaan tot het uitgeven eener leening van f 60.000.000 en een rente van 6 pet. De leening, die hier te lande aan de markt zal worden gebracht, zal vermoedelijk tot den koer9 van 97 pet. worden uitgegeven. Het is wel waarschijnlijk, doch niet geheel zeker, dat dit aanbod door ae regeering zal worden geac cepteerd. Habld. VERBRAND. In het perceel Loggerstraat 27a in Soheveningen is gisterochtend een 88-jarige vrouw te dicht bij een brandende kachel gekomen, tengevolge waar van haar kleercn vlam vatten. Door middel van een wollen deken wist de familie de vlammen te dooven, doch intusschen had de vrouw reeds ernstige brandwonden gekregen, aan* welke verwondingen zij gedurende het transportdoor den eerste-hulp dienst naar het ziekenhuis, is overleden. DE HANDELSREGISTERWET. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft zich tot ae Kamers van Koophandel gewend met het verzoek, zulks ter bevordering van de mo gelijkheid en de wenschelijkheid van vermindering van de ingevolge de Handelsregisterwet op han del en nijverheid drukkende lasten, om antwoord op de volgende vragen: a. Behoort naar uwe meening bij eventueel©^ herziening van de wet in bedoelde bijdragen wij ziging te 4woi^pn gebracht? 1>. Zoo ja, welke behooren naar uw oordeel die wijzigingen te zijn? c. Hoeveel zou volgens raming na het inwerking treden van een wijziging als bedoeld in sub' a het jaarlijksche; inkomen pwer Kamer bedragen? Het ligt in de bedoeling naar aanleiding van deze vragen 'binnenkort een vergadering te be leggen van de secretarissen der Kamers van Koop handel. WAARLAND. De heer G. Jaspers alhier laat een nieuw woon huis met barbierszaak bouwen. Zün huis heeft hij verkocht aan den heer J. Dekker alhier. RREEZAND. Voor de oprichting eener controle- of fokvereeni- ging bleek hier momenteel nog geen voldoende be. langstelling te bestaan. ANNA PAULOWNA. De heer Tames, hoofd der R.K. school alhier, is als zoodanig benoemd te Heilo. WINKEL. Aan de dienstplichtigen der lichting 1924 L. van der Klooster en J. van Raalte. is thans een nadere bestemming gegeven en wel het 21sto Regi ment Infanterie te Amersfoort, waar zij tussohen 21 en '25 Juli ingelijfd zullen worden. WINKEL. Vergadering van de afd. Winkel der NoorcLhol- landsche Vereeniging ,,Het Witte Kruis", op Vrij dagavond bij J. van Stapriaan. Aanwezig 32 leden. De voorzitter opent de vergadering, er zijn vol- doening, over uitsprekende, zoo'n belangstelling te mogen zien. De notulen der vorige vergadering worden met een 'Voord van dank aan den secretaris goedge keurd. Enkele ingekomen stukken worden medegedeeld. Verzoek van de afd. do Rijp, om iets bij te dragon aan Heideheuvel, bij de herdenking van het 50-jarig bestaan. Aanvankelijk wordt besloten Iets te geven,later bij de begrooting wordt dit ge bracht op f10. Nieuwe Niedorp vraagt, de leden (2) wonende ïft Nieuwe Niedorp, doch lid te zijn e te Winkel,o ver te doen schrijven,, onldat do grens der Burgerlijke gemeente ook de grens der af deeling moet zrjn, krachtens door hot Hoofdbestuur goedgekeurde reglementen. 1 De opmerking wordt gemaakt, dat deze afdeeling mot Barsingerhorn in hetzelfde geval verkeert. Het algemeen- en afdeelingsreglement naziend®, wordt echter geen omschrijving gevonden en goed gevonden worat, dat het 'bestuur zich op do hoogte zal stellen. Verloting voor de wijkverpleging te Koog aan de Zaan. Waar de vergadering meent, dat eikel afdeeling voor zich moot zorgen en Koog aan do Zaan niet in ongunstige oondities verkeert, worden do toegezonden 10 loten niet geplaatst en. zal do afdaling zich daarmede niet belasten. de Emmabloem-oollecte zijn weer 400 ex. besteld. Enkele jaarverslagen worden voor kennisgeving I aangenomen. De heer Spaans brengt verslag uit als af gevaar- f digde naar de algemeene vergadering, welk ver- I slag inet aandacht wordt gevolgd en dankbaar aan- vaard. Meegedeeld wordt dat door den heer A. Volger I een legstoel is ten geschenke gegeven. Dank- baar aanvaard. De rekening 1923 is door de commissie onderf- zocht en "Qe neer Lenghaus brengt verslag uit en l merkt op, dat het de aandacht heeft getrokken, 'dat het salaris huisbezoek aanmerkelijk hooger was dan het vorige jaar en dat daarvoor beschei den ontbreken. Do voorzitter deelt mede dat bit juist "is. De begrooting voor 1923 gaf aan als geraamd voor bijdrage uit de Witte Kruis-kas f68.80, ter wijl "het nu door deze regeling zou zijn f218.06, - het tekort op de rekening t.o.c.-bestnjding van pl.m. f 150, waarvoor de machtiging der vergade ring noodig is. De voorzitter deelt mede, dat "het Rijk regelt do jaarwedde en draagt daarin bij twee-derde. Dit f twee-derde nu was r434. Dit bedrag vertegenwoor digt twee-negende van het salaris dat de huisbo- zoekster als Wijkverpleegster verdient, plus ver- i goeding rijwiel en pensioenremie. Deze mededeé- Iing van hett bedrag komt eerst in Juli binnen„ zoodat een juist cijfer niet op de begrooting, die vroeger wordt opgemaakt, kan gesteld worden. Verschillende sprekers vragen nadere inlichtingen en enkele leden blijven hot bedrag hoog vinden. Zouden het liever met betalen als het niet noodig is en meenen dat dan de begrooting niot goed is 1 opgemaakt. De - secretaris deelt mede, hoe de verschillen de opvolgende regelingen zijn geweest, dat eersti 1922, toen het Rijkszaak geworden was, het salaris als Wijkverpleegster als grondslag werd genomen en toen de verhooging begon. Nu verkeert deze ge- meente in een bijzonder geval, als er ma«4 2 3 in Noordholland zón, nl. de wijkverpleging in dienst der gemeente, de tuberculosebestrijding in dienst van net Witte Kruis en "dit hoeft tengevolge, dat bii de toepassing van deze salarisregeling men komt boven de andere, waar het in éen hand isj en daar nu heeft men van boven a.f in> voorzien en in een onderhoud met 'de ihspectrioe is nu toege- zegd een salaris dat heel wat lager is, nl. f 150, i waarvan ook weer twee-derde door het Rijk *en Va door de afd. wordt gedragen. Het is spreker een genoegen, dat er zoovele le den zijn, want ten opzichte van het uitbetaalde bedrag zijn zeer ongunstige voorstollingen gege ven buitenaf. Spreker hoorde zelf dat van zekere zijde was meegedeeld, dat het bezoek wel met,' f 20 per visite was betaald. Die zekere zijde maakte zich weel schuldig aan een zeer infame onwaar- heid, want aannemende, dat het aant-a h..n als grondslag diende, dan nog zou dit hebben bedragen voor 1922 pl.m.. f 1.50 per bezoek en in 1923 pl.m. f2.85. Bii de instelling der gemeentelijke wijkverpleging in 1918 is reeds bepaald dat de Zuster werd be noemd door de gemeente en het huisbezoek in dienst van het Wittp Kniis zal worden uitgevoerd en betaald. Nu is de subsidieregeling dnaers on zal dit ook anders in de instructie worden ge redigeerd. Er worden nog verschillende opmerkingen go- maakt en inlichtingen gevraagd. De voorzitter deelt op verzoek van den heer Van Wijk mede dat het onderhoud met de JOirectrioo alleen ging over de nieuwe regeling. Nu is ecl ter nog te vragen, of pensioenspremio ook mocht mede tellen, daarover is men hot niet- eens en zal worden geïnformeerd en behoudens dit wordt mot algemeene stemmen besloten het meerdere bedrag van f150 uit de Witte Kruis-kas te dekken. De rekening wordt daarna goedgekeurd. De Witte Kruisrekening met een saldo f 411.88H, do rekening; t.b.c.-besbrijding in ontvangst en- uitgaaf f 873.21. De commissie van onderzoek wordt voor hare bemoeiin- gen bedankt. Her verslag van den toestand der afdeeling wordt dankbaar aanvaard. In 88 gevallen werden materia len verstrekt. Het ledental bedroeg 1 Jan. 1924 314. De begrootingen voor 1924 worden zonder uitvoe rige besprekingen vastgesteld. De begrooting van hot Witte Kruis in ontvangst fl045.60K, ln uitgaaf f 474.34, saldo f 571.26. De begrooting voor de t.b.c.. bestrijding op f375 in ontvangst en uitgaaf, waarin d'an een bijdrage van f 68 uit de Witte Kruiskas. Voorts wordt nog de wenschelijkheid uitgespro ken 'het onderhoud der materialen te stellen onder toezicht van de zuster. Laat in den avond is het inmiddels geworden, als de voorz. met een woord van dank voor de belang stelling de vergadering sluit. Ruwe en schrale huid van handen en golaat verzacht en geneest men het beste met PuroL In doozen van. 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. OUDKARSPEL. Het laatste kunstmestonderzoek bij den heer A Timmerman alhier, ten behoeve van de tuinderscom binatie wees uit een gehalte van 20.10 voor ammo- j niak en 28.6 voor patentkali. NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer K. Bood Jz., is benoemd tot directeur van de Gymnaatiekvereeniging te War- menhuizen. NOORDSCHARWOUDE. Voor wie ze nu bewaard heeft. Gistermorgen bracht aan onze markt de gele kool tot f40 en de roode kool tot f33 op. Het zijn ongekende prijzeru Dit is de hoogste prijs die op alle markten tot bo den genoteerd is. VAN EWIJCKSLUIS. Zooals wij reeds veronderstelden, zijn de verzakkin gen doorgegaan en ligt thans de vroegere bodem van het Balgkanaal aan de zijde van den Balgweg te genover de zandstorting reeds ongeveer twee meter| boven de waterlijn.» Nog Vrijdagmorgen is daar ge-' poogd met een ploeg arbeiders een sloot te graven aan de buitenzijde der rietschoot. Men heeft echtef (waarschijnlijk in overleg met den hoofdingenieur en Directeur-Generaal, welke Vrijdag beiden hier aanwezig waren) dit plan laten varen en is nu, vlak langs den Balgweg aan de binnenzijde der rietschoot I met het graven eener nieuwe sloot begonnen. Of dit nu afdoende zal zijn? Wij hopen het, docb wij vreezen. In elk geval zullen de uitmondingen dezer sloot, als ze daar worden gemaakt, waar x« thans zijn geprojecteerd, nog bedenkelijk dicht bij de zandstorting liggen en is het voor ons nog lang niet zeker, dat ook daar niet spoedig de bodem boven water zal liggen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 14