Schager Courant* Raad Oude Niedorp. ZATERDAG 5 APRIL 1921 B7STE JAARGANG. No. 7113. Vergadering* van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op Vrijdag 4 April 1924, 's nam. half drie. Afwezig de heer Over. Voorzitter Burgemeester Meiier. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. Het doet Voorzitter genoegen, den heer Pluister hier hersteld van diens ziekte weder in ons midden te zien. S pr. hoopt met den heer Pluister, voor wien het thans de eerste maal is dat hij met spreker verga dert, en met de overige heeren zoodanig te mogen samenwerken, dat de belangen onzer gemeente wor den bevorderd. Voorzitter doet mededeeling dat door H. M. de Koningin goedkeuring is verleend op de door den raad gedane benoeming van spr. als gemeente- Voorzitter verzoekt den Wethouder Wit het pre sidium over te nemen, waaraan wordt voldaan door den heer Wit, die den E.A. Pleer B. J. F. Meijer daarna de vereischte eeden afneemt voor diens be noeming als gemeente-secretaris. Nadat de beëediging van den E.A. Heer Meijer als gemeente-secretaris is afgeloopen, en de alge- in eene felicitatie heeft plaats gehad, neemt d zï als Burgemeester het presidium der vergadering weer van den heer Wit over en zegt daarna ongeveer het volgende: Mijne Heeren! Nu het H.M. de Koningin heeft behaagd, Hare goedkeuring te hechten aan Uw besluit, houdende mijne benoeming tot secretaris dezer gemeente, waarvoor ik te dezer plaatse Ilare Majesteit mijn eerbiedigen dank moge betuigen meen ik op den vooravond van mijn nieuw ambt niet te mogen nalaten enkele woorden tot Uwe vergadering te richten. Gü allen, mijne heeren, weet, hoe sedert eenige jaren de administratie der gemeenten zich heeft ontwikkeld, de ontzaglijke groei der gemeente-administratie heeft het nood zakelijk gemaakt dat men op de hoogte zij der tal rijke voorschriften, de gemeentezaken betreffen de. Meer dan ooit is de administratie fundament geworden van een gezond gemeentelijk huishouden. Gaarne wil ik er het mijne toe doen om de admi nistratie dezer gemeente punctueel bij te houden, om haar zoo te doen zijn, dat noodige gegevens op gemakkelijke, eenvoudige wijze kunnen worden ver kregen. Verleent gij, mijne heeren, mij den steun, dien ik daarvoor noodig heb. Samen zullen wij er dan ook getuige van kunnen zijn, hoe door eeli richtige administratie het welzijn der gemeente bevorderd wordt; samen zullen wij de vruchten van onzen arbeid zien rijpen. Ten slotte wensch ik den heer Kooijman een woord van dank te bren gen, die op zoo voorbeeldige wijze het secretariaat heeft waargenomen. Moge ik in mijn dubbel ambt van Burgemeester-secretaris op Uw aller mede werking kunnen rekenen, in het belang der ge meente Oude Niedorp, welke mij, hoe kortstondig ik hier ook ben, reeds dierbaar is geworden. Op deze woorden van Burgemeester volgden tee kenen van instemming. De notulen der beide vorige vergaderingen, (van 26 Januari en 30 Januari jl.) worden nu door Vo< rziiter gelezen, en, na een woord van dank, door den heer Tromp aan Voorzitter, voor de keurige weergave gebracht, door den raad goedgekeurd. Ingekomen: le. adres van de Noordholl. Vereeni- ging Het Witte Kruis, daarbij verzoekende, terug te willen komen op het ter raadsvergadering van 11 December jl. genomen besluit, waarbij afwijzend werd beschikt op een in October jl. aan den raad gericht verzoek om toekenning van een subsidie voor de ontsmettingsdiensten te Alkmaar, Hilver sum en Haarlemmermeer. B. en W. adviseeren, afwijzend op het verzoek te beschikken, vermits geenerlei term aanwezig wordt geacht om op het eenmaal genomen besluit terug te komen. Na korte toelichting van Voorzitter wordt over eenkomstig advies B. en W. met algemeen goedvin den besloten. 2e. circulaire van het gemeentebestuur van Wer kendam, daarbij verzoekende adhaesie te betuigen aan het door dat gemeentebestuur aan H. M. de Koningin gericht adres nopens wijziging der Mid delbaar- en Hooger Onderwijswet. B. en W. advi seeren om deze circulaire voor notificatie aan te nemen, vermits op het door dat college aan de directie der Ver. van Nederl. Gemeenten gericht schrijven mededeeling is ontvangen, dat een coh cept van een gewijzigde regeling blijkens mede deeling van den betrokken Minister in voorberei ding is.. Overeenkomstig advies van B. en W.. wordt be sloten. 3e. schrijven van B. en W. der gemeente Schaden, houdende het verzoek, adhaesie te willen betuigen aan het door den raad dier gemeente aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres nopens behoud van het kantongerecht te Schagen. B. en W. adviseeren conform het verzoek te be sluiten. Voorzitter licht toe, dat bij opheffing van het kantongerecht te Schagen, de gemeente Oude Nie dorp niet onder Alkmaar maar onder het kanton den Helder komt te ressorteeren. Algemeen wordt goedgevonden om overeenkom stig advies B. en W. adhaesie aan bedoeld adres der gemeente Schagen te betuigen. 4e. aangehouden adres van J. Rootjes e.a., allen inwoners van de buurtschap Elba en de Ley'en, hou dende het verzoek om aansluiting bij het electrici- teitsnet. B. en W. adviseeren, dit stuk voorloopig aan te houden, met het oog op de in te stellen elec triciteitscommissie, als bedoeld in de concept-be- drijfs-verordening. De heer Pluister vraagt of er al onderzoek naar kosten van aansluiting is ingesteld. Voorzitter antwoordt, dat B. en W. daarmee wilden wachten tot de electriciteitscommissie be noemd is, dan kan die commissie deze zaak behan delen. Goedgevonden. 5e. verzoek van G. II. Impink e.a. om aansluiting bij elcctriciteitsnet. B. en W. adviseeren ook omtrent dit verzoek, het voorloopig aan te houden, met het oog op de in te stellen electriciteitscommissie. Goedgevonden. 6e. schrijven van B. en W. der gemeente Nieuwe Niedorp, waarbij wordt verzocht, een bijdrage te willen verleeenen in de kosten van verbetering van de zoogenaamde Leyersloot. B. en W. adviseeren, met het oog op de omstan- digheidj, dat bedoelde sloot in onberhoud is b\j voornoemde gemeente, en dat naar het oordeel van B. .en. W. het verleenen eener bijdrage in dezen niet te rechtvaardigen is, afwijzend op het verzoek te berichten. Voorzitter wijst er op, dat do Leijersloot bij N. Niedorp in onderhoud is en de Lejjerbrug is bij O. Niedorp in onderhoud. Een paar schippers heb ben aan N. Niedorp gevraagd, verbetering van de Leiiersloot, die niet goed bevaarbaar is. N. Nie dorp vraagt bijdrage in de kosten aan naburige gemeenten. B en W. achten verleening yan bijdrage in dezen niet te rechtvaardigen en adviseeren dus afwijzend te beschikken. Aldus woï*dt besloten. 7e. balans en winst- en verliesrekening van het G.E.B. over 1923. Voorzitter wijst als commissie voor het nazien aan de heeren Tromp, Liefhebber, en Molenaar. De heer Tromp stelt voor balans en rekening voorloopig nu voor kennisgeving" aan te nemen eh deze eerst nauwkeurig- na te zien en daarna met de te benoemen eleetnciteits-commissie in behande ling te nemen. Aldus wordt met algemqeen goedvinden besloten. 8e. beredeneerd verslag over de Volkshuisvesting, wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. 9e. verslag van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs over 1923. Na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. 10e. balans en winst- en verliesrekening met toe- lichting^ van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar. Wordt ter visie gelegd voor de raadsleden. 11e. Jaarverslag 1923 van den correspondent der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. Onder dank aan den correspondent wordt dit jaarverslag goedgekeurd. 12e. missieve van Ged Staten., houdende goedkeu ring der gemeenterekening. Ontvamrsten f 64649.07V2, uitgaven f63995.76V2 en batig saldo f 653.31. Voor kennisgeving aangenomen. 13e. Koninklijk besluit, d.d. 20 Maart 1924, houden de goedkeuring van de benoeming van den burge meester tot secretaris dezer gemeente. Te behandelen bij punt een der agenda: beëediging gemeente-secre taris. Voorzitter wijst er op, dat hiervan straks reed's be handeling heeft plaatsgevonden, zoodat we komen tot het: 14e. ingekomen stuk, nl. proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gem.-ontvanger. Accoord bevonden met f 9013.77 kasgeld. 15e. Proces-verbaal van opname van boeken en kas van den Administrateur van het G.E.B. Ontvangsten f27228 60 uitgaven f26379,93, in kas f848.67. In orde bevonden en goedgekeurd. 16e. Verslag van de commissie van toezicht op den vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn. Wordt ,%m zijne ui'gebreidheid ter visie gelegd. De ingeko men stukken zijn ten einde. Volg" punt 4 üer agenda: voorstel van B. en1 W. tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 30 Januari 1924, aangaande verhaal van pensioenbijdragen op de ge meenteambtenaren, welk besluit 1 Januari 1924 in werking zou treden, doch noodig is administratieve wijziging in dat raadsbesluit, zoodanig, dat dit in werking treedt reeds 1 Juli 1922. B. en W. stellen zoo danige wijziging voor, die algemeen goedgevonden wordt. Het volgende punt is: schriftelijk prae_advies van B. en W. tot wijziging van de algemeene politiever ordening. B. en W. stellen voor, opname in deze ver ordening van een verbodsbepaling op het gebruik van water van stooten en vaarten, tot het reinigen van huishoudelijke artikelen, vaatwerk, enz. Zulks voora! met her oog op aanwezigheid van privaten op slooien. Voorzitter zegt, in een aangrenzende gemeente een vrouw een theepot in slootwater te hebben zien rei nigen. Als zij mii om oen kopje had gevraagd, zou ik werkelijk zoo onbeleefd zijn geweest, om te be danken, zegt cpr. Nu kunnen wij nog niets er aar doen als hier zooiets gebeurt. Hebben we een ver bodsbepaling, dan wel, dan kan verbaal volgen. De heer I lefhebber vindt opname der bepaling wel goed. maar vraagt, of de ringvaart, die toch ruim ir, ook bedoeld wordt. Voorzitter zeg" dat het ook daar niet mag om er huishoudelijk vaatwerk, enz. in te reinigen. Ook zulk vaariwater kan wel terdege bacteriën hebben en besme' zijn. 111 slootwater kan men b.v. tuingereed schap gaan reinigen, maar er mag geen huis houdelijk gereedschap, als vaatwerk, enz., in gerei nigd worden. B. en W. stellen de verbodsbepaling voor naar aanleiding van opmerkingen, die Ged. Staten over dit onderwerp maakten. En B. en W. bedoelen, he; verbod ook geldig te stellen ten opzichte van besmet verklaard water, b.v. putwater, waarn bacillen voorkomen. B. en W. zijn leeken en zullen niet op eigen houtje daaromtrent oordeel vellen, doch dan een geneeskundige laten oordeelen. De heer Liefhebber denkt aan inwoners, die op slootwater zijn aangewezen en die geen beter wat?r ter beschikking hebben, die zijn er toch. Hoe moet hei met zulke menschen, die b.v. niet voldoende re genwater hebben? Voorz. meent, dat dezulken behooren aan te slui ten bij het waterleidingbedrijf. Slootwater en vaart water daar kan men buiten. De volksgezondheid kan ruen niet door enkelingen in het gedrang laten ko men. Het is noodig, het gebruik van slootwater op de nier bedoelde wijze te verbieden. Individueele be langen moeten v.: ijken voor gezondheidsbelangen. De heer Liefhebber zou toch wel oplossing willen, voor hen, die geen water hebben. Vooiz.: Dat moet u maar aan B. en W. overlaten. Als iemand geen water heeft, zullen B. en W. zien "p een of andere wijze tegemoet te komen. B. en W. zijn trouwens voornemens soepele toepassing der ver bodsbepaling te betrachten. De heer Liefhebber zegt, vertrouwen te hebben in de wijze, waarop B. en W. de verbodsbepaling zuilen toepassen. De verbodsbepaling omtrent slootwater wordt met algemeen goedvinden in dé politieverorde ning -opgenomen. Daaiin wordt tevens opgenomen de bepaling dat gedurende den zomertijd de café's om 11 uur 's avonds nieuwe tijd moeten sluiten en dat het ha zardspel in café's verboden zal zijn. Algemeen vindt de Baad goed, die wijzigingen in de algem. politie verordening op te nemen. Benoeming van een lid van de schattingscommis sie voor de Rijksinkomstenbelasting, vacature J. Na gelhout. Vooiz. zegt, dat B. en W. hebben gemeend, den Raad in aeze vrij te laten en zij hebben geen aan beveling ingediend. Stemming. De E.A. heer Meijer, Burgemeester, ver krijg! 4 stemmen, is gekozen en neemt het aan on der dank voor gesteld vertrouwen. De heeren G. Liefhebber en J. Pluister verkregen elk 1 stem. Benoemd worden voor 1924 tot hooi stekers: te O. Nielorp II. Oofcj ïrs en P. Agrnant en te Zijdewjnd D. de Groot en P. Wynker. Benoeming van eeen lid der commissie van toe zicht op den gemeenschappel ijken keuringsdienst, als bedoeld bij art. 8 der gemeenschappelijke re geling inzake den keuringsdienst in den krilig- Bar singerhorn, vacature J. Nagelhout. Benoemd met algemeene stemmen Burgemeestér Meijer, die dit onder dank accepteert. Volgt prae-advies van B. en W. betreffende vast stelling van een bedrnfsverordening" voor het G. E.B. Voorzitter wijst er op, dat B. en W. tot nu toe lichtcommissie waren, wat een bezwaar heeft. B. en W. toch kunnen niet onverdeeld hun aandacht aan de taak der commissie wijden. Als een com- missie^ uit de raadsleden wordt benoemd, zal zoo'n commissie beter de noodige aandacht aan de taak kunnen geven. De raad deelt dit gevoelen. Do concept-verordening van B. en W. voor het G.E.B. wordt artikelsgewijze voorgelezen en ver- v-volgens onder algemeene goedkeuring vastgesteld. Onderzoek rekening Burgerlijk Armbestuur. De heeren Tromp, Molenaar en Liefhebber wor den door Voorzitter als commissie voor het nazien, aangewezen. De heer_ Liefhebber zegt, nadat het onderzoek der rekening is afgeloopen, dat alles in orde is bevon den en tot goedkeuring geadviseerd wordt. Onder dank aldus besloten en wordt de rekening goedgekeurd in ontvangst op f 3129.72V2, in uitgaaf op f3072.59V2. Voordeeelig saldo f57.13. Daarna wordt aan de orde gesteld de rekening van de Protestantsche Armvoogdy. De heeren Ligthart, Wit en Molenaar worden door Voorzitter als commissie aangewezen. Voorzitter zegt, dat deze samenstelling der com missie wel een eenzijdige is, maar dat komt omdat de 2 Jinksche raadsleden (de heeren Pluister en Liefhebber) leden zdb'n van de Protestantsche Arm- voogdy, zoodat zij -niet in de commissie zitting kunnen hebben.^ (De heer Over is afwezig). Ter vergadering was mede nog aanwezig de heer P. Agenant, lid der Protestantsche Armvoogdij, die na afloop dezer rekening de vergadeirng ver liet. De rekening wordt nagezien en bij monde van den heer Wit rapporteert de commissie tot goed keuring, daar alles in orde is bevonden, met een: ontvangst van f 6620.91 en een uitgaaf van 9f 6399.13V2, dus voordeelig^ saldo f221.77V2. De instelling bezit eenige eigendommen en heeft géén schulden. Onder dank wordt de rekening goedgekeurd. Benoeming leden der in te stellen electriciteits commissie. Do raad begeeft zich eerst in eomité-genraal. Bij Jieropening der vergadering volgt stemming. Voorzitter zegt, dat 5 leaen benoemd zullen wor den. De uitslag der nu volgende stemming is: Tromp, Liefhebber, Pluister en Molenaar ieaer 5 stemmen, Ligthart 6 stemmen. (Deze 5 heeren zyn dus als leden benoemd.) Do heeren Over en Wit kregen elk 2 stemmen. Voorzitter zegt, dat volgens de gemeentewet do heer Tromp (wethouder), voorzitter dezer com missie zal zijn. Rondvraag. De heer Wit bespreekt de wen- schelijklieid orn^ een commissie voor schouw der gemeentelanderijen te benoemen. De heer Tromp ondersteunt dit voorstel. Goedgevonden om het in eerstvolgende vergade ring te behandelen. Voorzitter sluit daarna onder dank voor de op komst en met dank aan de pers de vergadering.

Schager Courant | 1924 | | pagina 17