Gemengd Nieuws. B rgerlljkfc Stand. Plaatselijk Nieuws. West-Afrika op pad ging: en na twee Jaren rwer- yena door het Afrikaansche bosoh te land kwam in, Angola, vertelt in en langen brief dat hij op zijn weg veel gastvrijheid genoot van Boeren, ten deele nog op trok, ten qeele gevestigd in het Porfcugeeeoh Koloniaal gebied. Het zijn Boeren uit Transvaal en de Vrijstaat, waarvan er enkele al 40 jaren op pad zijn en die hun levensonderhoud grootendeefs winnen door 'de jacht op groot wild met kostbare huiden. Hun Kinderen kunnen Voor een zeer groot deel lezen noch schrijven. Van do Kaffers, waarmede zij opgegroeid zijn, hebben zij do gewoonte aangenomen, om aantallen van meer dan tien mèt do vingers te tellen. Maar bij de sedentair geworden boeren, van wie er een ^50- tot 50-tal families wonen in een omtrek van 4050 k.m. van G-anda (of HandaP), waar de schrijver van den brief woont,is het met de op voeding en ontwikkeling der kinderen al niet veel boter gesteld, al wordt dan do economische toe stand der gezinnen zoetjes aan beter. Zij hebben wagens en 20 tot 25 ossen, waarmede zij afstanden van 100 tot 200 k.m. afleggen, om marktplaatsen to bezoeken. De moeders liebben aan het huis- houden een zoo zware taak, dat van het onderwijs der kinderen niet veel terecht kan komen., maal ais zij beschikten over boeken en schrijfmateriaal zou er van het onderwijs toch wel iets meer terecht komen. Nederlandsche boeken zijn er, volgens den schrijver van den briefi in heel Angola niet te vin den. Wü hebben zijn brief doorgezonden aan de Boe- kencommissie van het Algemeen Nederlands oh Verbond, dat ongetwijfeld wel zooveel mogelijk tegemoet zal komen aan de behoefte aan onderwijs materiaal. Die Boeren toch, van huis en hof ver dreven, houden de taal in eere en zijn er .trotsch op; „Ónze ou pa was van Utrecht en ma van Haarlem." >t De Duitsche schrijver van den brief is overtuigid, dat bekendmaking van dezen nood voldoende zal zijn om in Nederland de harten te openen voor die stamgenooten in het Afrikaansche veld, die hij heeft ieeren kennen als menschen vaA karakter en met harten van goud. HÜ heeft één wensch nog in het bijzonder geuit: Met de medische hulp is het al bijzonder droe Hg gesteld. De naaste dokter woont 200 k.m. ver en de wegen zii niet gebaand. Men zou dus zeer gebaat zijn met een huis-apotheek met gebruiks; aanwijzing op een'centraal punt, bijv. de boerderij waar hij gastvrijheid heeft gevonden, bewoond door een boer met een echt Hollandsch-Afrikaanscheh naam. Wellicht heeeft een van onze lezers een scheéps- apotheek met gebruiksaanwijzing, die hij voor dat doel zou willen afstaan. Het adres van den brief schrijver, de beste wijze van verzending, kan de- geen, die deze stamgenooten in de verstrooiing wil helpen, van ons vernemen. Hdblfd. DIRKSHORN. Woens-daga vond gaf de gemengde z&ngveneeniging „Excelsior" alhier, directeur de "heer J. L Hovenier, in d'e Nedl Herv. Kerk een concert met welwillende medewerking van mej. T. Mednema-Jonker (sopraan) 'en mej .M. C. Dam] (orgel). Een zeer afwisselend pro gramma wendi den: talrijken aanwezigen aangeboden. Na een enkel woord ter opening -dOor den Wel Eerw. heer Ds. Oterdoom, het gezamenlijk zingen van Gez. 180, vers 1, benevens een orgelnummer, weid' begonnen met d'e afwerking van het rijke pro gramma, da't groofendeels overeenkwam met het concert, in Maart gegeven, wat aan het succes geen schade deed. Mooie muziek en zang wil men nog wel eens hooren. Na een paar nummers koorzang, waarbij; 'het 'lief lijke „Alle Meiklokjes luiden" (was 't maar waar!), onthaalde mej. Me'inema ons weder op enkele prach tig gezongen solo's. Vonder gaf men weer koorzang, tenorsolo met or gelbegeleiding en nog eens solo-sopraan. Tijdens dit laatste mooie nummer kreeg het gas edlfc kuur. Alle lampen begonnen te flikkeren en te klapperen, boven de piano uit. Tot slot Psalm' 103, waarin, vooral het duet voor Sopraan en alt zeer, schoon klonk. •Namens den Kenkeraad dankte dis. Oterdoom direc teur, de soliste mej. Mein'ema en koor vo'or de ge nomen moeite en sprak den wensch uit, diat dit niet de 'laatste uitvoering zou wezen. Ook mej. Marie Dam heeft voor haar veelzijdige prestatie wel een woord van dank verdiend. Zij' heeft niét weinig bijgedragen tot het welslagen van dezen avond. AANGEHOUDEN. Te Zwolle hadden zich op gemeubileerde kamers gevestigd oen heer en dame, zich noemende de heer cn mevrouw Bakker, wonende te den Haag. Hij ver- ioende zijn bemiddeling tot het plaatsen van hypo theken en stelde zich in verbinding met notarissen te Zwolle en omstreken. Het kwam de politie tér oore dat hij; een transactie tegen zeer hooge provisie tot stand had gebracht. De politie deed' een onder zoek, de heer Bakker bleek te zijn J. L. Mijs, assu radeur, wonende te den Haag, Hij was niet gehuwd. De commissaris der politie Den Haag had' zijn aan houding verzocht, de commissaris van Politie te Leeuwarden, waar hij zich mr. Mees noemde, had tegen zijn practijken gewaarschuwd. Beide, flij is 74, zij 63 jaar, zijn naar Den Haag overgebracht. ken toen ik ziek was. Al den» tijd, t dat ik op reis was, droog ik de herinnering aan je handdruk en jo stem bij me. Ik ben expres naar Petersburg gegaan, omdat ik voor mezelf t absolute zekerheid wilde nebben. Zoodra ik Hyaointh terugzag, wist ik. Den volgenden dag reisde ik naai' Parijs terug. Nooit in mijn leven neb ik zoo naar iemand ver langd als ik toen naar jou deed. Ik smachtte naar i koele handjes, je lach... je groote begrijpen. ien dag in Petersburg begreep ik, dat niets.... zelfs niet do grootste uiterlijke schoonheid, kan opwe gen tegen enn groot, innig begrijpen. Toni... ik houd zooveel van je... Geloof je, dat je ook van mii zou kunnen houden?" Hij keek haar in de oogen en ze zag, hoe zijn handen beefden'. „ik weet het niet, 'Jean", zei ze heel zacht. „Na tuurlijk houd ik wel van je.... Van het begin af aan hebben we al heel veel dingen van elkaar begrepen... Jean, weet jo wel, wat je vraagt? Ik ben niet mooi, ^zelfs niet knap..." ,,Wees stil," zei hii scherp. „Wil je hebben dat ik al jo mooie dingen opnoem? Ik kan het, begrijp me goed, want je schijnt niet te begrijpen, dat ik niet alleen van je houa. maar dat ik ook verliefd- op je ben. Het is heuscn niet zoo gemakkelijk voor me. Toni." v. Toni bloosde... Het was alsof er op dat moment een warme hand óp de kilte van haar hart werldi gelogd. Plotseling zag ze alles voor zich, wat hij haar aanbood. Ze dacht terug aan den vorigen avond, toen ze zich zoo eenzaam voelde. Toen had ze ver langd.... naar wat? Ze wist het niet.... ze was zoo heel lang alleen geweest.... Haar oogen zochten die van de Saulnes. „O, Jean, ik weet het niet... Ik weet het heusoh niet." Hij glimlachte teeder. „Ik heb je versohrikt... en ik heb het toch zoo goed bedoeld, kindje..... Ik had ai lang geleden ons gaan naar het Kasteel in soene gezet.... en ook het gaan naar deze kamer..." Ze moest zelf ook even lachen. „Wij hebben altijd samen om uirgen mooten lachen, Toni... Geloof je niet, dat dit een bewijs is, dat menschen van elkaar houden?" Met een impulsief gebaar legde ze haar handen op zyn arm. „Ik houd .heel. veel van je. Jean... dat weet je wel.... maar ik wil voor mezelf weten, of het genoeg is? Het genot om vaii iemand te hooren... dio je MISPLAATSTE GRAP. Tegen een jongmensch uit Tricht, die „uit de grap" een metalen dina&d tor hoogte van! 30 c.M. over den openbaren weg gespannen had, waardoor het verkeer belemmerd werd en gevaar voor de veilig heid van personen en goederen ontstónd, heeft het O. M. bi| de Zwolschs rechtbank 1 jaar gevangenis straf gerequireerd. ONDER ZIJN EIGEN KAR. Woensdagmiddag is op den Friaschen straatweg hiji Groningen een) ernstig, ongeluk gebeurd. Even na het passeeren van den spoorwegovergang,, meldt „Gron. Dgbl.", sprong de ongeveer 22-jarige voerman S. de Lune uit Niekerk van zijn met dakpannen zwaar beladen wagen, waarschijnlijk met de bedoe ling den wagen op den hellenden weg, tegen te hou den. Hij kwam te vallen en geraakte met zijn hoofd onder de wielen, waardoor do dood onmiddellijk in trad. De paarden werden bij den Kraneweg gegre pen en'tot stilstand gebracht. DE ZOMERTIJD. Het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond heeft den minister van bdnnenlandsche zaken en La/idLouw geschreven, met genoegen vernomen te hebben, dat de minister en commissie heeft be noemd, welke de voor- en nadeelen, aan den zomer tijd verbonden, zal hebben na te gaan. en die aan de hand van. de uitkomsten van haar onderzoek over den wettel ijken tijd zal adviseerem; dat in de eerste plaats het behoud van den zomertijd dringend noo- di'g wordt geacht voor allen, die de gymnastiek en de sport beoefenen; dat het het Verbond voorkomt, dat echter niemand op voldoende wijze deze zoo groote belangen kan inzien en behartigen, die niet door zijn positie van het groote nut derl ichaamsohtwik- keiing is doordrongen; reden waarom' het den mi nister verzoekt, het ddarheen te leiden, dat aan de commissie één of meer leden wonden toegevoegd, die aan ht hoofd van een der bekende Nederlandsche bonden staan. FELLE BRAND. In de Eerste Goudsbloemdwarsstraat te Amster dam heeft gisteravond een felle brand gewoed in perceel'12, waarin gevestigd is het magazijn in huis houdelijke artikelen van den heer Van der Hey- den. De brand ontstond in een keukentje op de éér ste erdieping, waar de vrouw des huizes het on geluk had een krant in aanraking te brengen met een brandend petroleumtoestel. Het keukentje stond in een oogenblik in lichtelaaie. Mej. v. d. Heyden vluchtte, met medeneming van het pétroleumtoestel da t zij echter in het portaal van de trappen wïarp. Het werd laten door huren op straat gegooid. Het vuur verbreidde zich, gevoed door voorraad in het magazijn, naar de tweede ,en derde alsmede naar.de zolderverdieping, die grootendeels uitbrandden, ter wijl de winkel belangrijke waterschade kreeg. De brandweer bestreed den brand van den red dingsladder en de daken der belendende perceelen af met vijf stralen op de Vechtwaterledding. Na een half uur was zij het vuur meester. De bewoner was laag verzekerd. DOOR EEN MOLENWIEK. Te Kaatsheuvel (Vaartkant) werd een meisje van 8 jaar van H. v. Huiten door een wiek van een graanmolen gegrepen en bijna op slag gedood. HET VEEVERVO ER VERBOD IN DE GRENS STROOK. Men meldt aan de Msb.: Het veevervoerverbod in de strook' ter breedte van 1 K.M. langs de Duitsche grens maakt den laaf- sten tijd op boer.enbondsvergaderingen in de grens plaatsen weer telkens een punt van bespreking uit. Vrij algemeen is men van gevoelen, dat het ver- voerverbod thans heel ©maal geen reden van be staan meer heeft, wijl door de hoogere veeprijzen in Duitschlartd er bitter weinig gevaar bestaart, dat vandaar nog vee ons land zal worden binnengevoerd. Daarom bestaat op meerdere plaatsen het voor nemen in samenwerking met elkaar zich tot den Mi nister en eenige invloedrijke Kamerleden te wenden, om te itracliten dat vervoerverbod, dat velen zooveel last veroorzaakt, opgeheven te krijgen. EEN VREEMDELINGENBELASTING TE PARIJS. De gemeenteraad van Parijs heeft zich in gunsti- gen zin uitgesproken ten' aanzien van een voorstel van een zijher léden, den heer Fennand-Laurent, om vreemdelingen, die van 48 uur tot twee maandlen te Parijs verblijven, een recht van 20 francs te .doen betalen en voor een langer verblijf 50 francs, Er is volgens het „Journal des Débats" geen sprake van rxenoptoobie, maar de overweging heeft gegold'en, dat de vreemdelingen, die van alle vo^rdeelen van het leven te Parijs genieten, in het geheel ndet deel en in de uitgaven voor het onderhoud en de verfraaiing der hoofdstad. Den factor, dart! die vreemdelingen toch ook geld; onder de menschen brengen, heeft men blijkbaar over het hoofd gezien.... PEST IN ZUID-AFRIKA. In ons blad' van Woensdag stond een mededeeling uit de „Times", dat er in de buurt van Johannes- burg zich. een geval van builenpest heeft voorge daan. In. de „Burger" van 14 Maart lezen wij, aldus het Hbild., een beschouwing, van den correspondent te Bloemfontein over het pestgevaar in' den Vrijstaat. Daaruit blijkt, dat he't geval in de buurt van Jo- zoo liefheeft. Je weet niet, hoe dikwijls ik daar naar heb verlangd." „Dit is dikwijls een van de voornaamste redenen, waaroml vrouwen trouwen, en het is een ontzettend zelfzuchtige reden. Ik moet niet alleen voor mezelf met j'o willen trouwen, maar om jjou Jean. Wil' je me wat tijd geven om na te denken? Wil je me een poosje op reas laten gaan om alleen met mezelf te kunnen zijn?" „Natuurlijk, kindje, kun je dat doen," antwoord de hij teeder. „Maar Toni... je moet me één ding beloven... Als je terugkomt en je mocht besloten hebben niet met jne te willen trouwen.... wil je dan toch in ieder geval goede vrienden met me blijven?" Plotseling legde ze haar handen op zyn schou ders. „Het is misschien schandelijk egoïstisch van me om dit alles van je .te verlangen, Jean", zei ze. „Maarik wil, dat onze liefde... als die er heele- maal zal zijn.... iets heel erg moois is. Ik zou nu op dit oogenblik met je kunnen trouwen, omda.t ia zoo heel zeker van je ben... maar ik wil jou even veel kunnen geven, als jij mij nu doet." Hij legde zyn handen ov'er de hare. „Ik heb het gevoel, Toni, alsof alles tusschen ons toch goed zal worden." Het was alsof over hen beiden een groote rust was gekomen. De zon wierp duizenden gouden stralen over het park... in de hooge boomen zongen de vogels... Vaster sloten zich de Saulnes' handen om de hare.... In latere jaren voelde ze, dat ah Jean haar op dat oogenblik in zijn armen had genomen... haar als het ware gedwongen zou hebben haar vrijheid op to geven... hy haar dan voor altyd had kunnen hoüden Maar Jean wilde geeen liefkozing geven of ne men, zoolang hii niet zeker was, dax Toni hem befhai Hoe sterk hy hok naar haar verlangde, dit had hy nooit kunnen doen. „Hoe lang ben je van plan om weg te blijven, Toni?" „Niet zoo heel erg lang. Een maa^d misschien." De tijd Pek hem onmogelijk lang toe. „En mag ik niet aan je' schryven?" „Dat is iets ,wat je zelf moet weten, Jean." „Dus ik mag.... aan zal ik zeker iederen dag schrijven.." „Ik wist niet, dat je zoo'n gulzigaard was," ban nesburg ndet het eerste in Zuid-Afrika ie. Reeds maanden vroeger waren gevallen in het district Kroonstad, in den Vrijstaat, bekend. De besmetting wordt overgebracht door ratten en muizen. Beden kelijker is dat hét district Bloemfontein nu ook door deze ziekte bedreigd wordt. Reeds geruimen tijd waren de veldmuizen in dat district besmet. Ook in de stad Bloemfontein zijn vele doode muizen ge vonden, die besmet zijin. De stedelijke overheid heeft reeds maanden geleden een rattenvanger aangesteld; een groot aantal muizen zijn met vallen, vergif en giftige gassen gedood. Als voorzorgsmaatregel om de verspreiding tegen te gaan is bepaald, dat granen uit de besmette stre ken niet uitgevoerd mogen worden, alvorens deze ..uitemet zijn. Do correspondent is van meening dat hoewel het zich voordoen van pestgevallen op zichzelf zeer ern stig is. er op 'het oogenblik geen reden ,tót groote on gerustheid 'bestaat. SNEEUWSTORMEN IN DE VER. STATEN. Uit New-York wordt d.d. gisteren gemelld, dat de geweldige sneeuwstorm van dezen heelen winter en van dit voorjaar dezer dagen gewoed heeft in heel het Oosten van de Ver. Staten. Het verkeer is er door belemmerd, vooral het .telegraaf- en telefoon verkeer. Er zijn vele ongevallen voorgekomen. Zoo zijn er op Long Island treinen van d'en viaduct spoorweg op elkaar geloopen, bij welke botsing 25 personen gewond, wrden en één gedoold'. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven over d'e maand' Maart 1924 Geboren: Johanna Maria, dochter van Klaas Stoop en van Neeltje ürsem. Johannes, zoon van Jaco-b Smit en van Johanna Elisabeth Bijvoet. Cornelis, zoon van Simon Groot en van Maartje Zonneveld. Trijntje Elisabeth, dochter van Minne Knip en van Bertina van Harteveld. Petrus Johannes, zoon van Johanines van Schagen en van Antje Koomen. Nico- laas, zoon van Johannes van Stralen en van Aaltje Wijnkar. Maria, dochter van' Theodorus van Scha- gen en van Cornelia Schuijt. Alida, dochter van Si mon Borst en van Anna Maria de Jong. Wilhelmus Garardus, zoon van Gerrit Wijnker en van Anna Kieft. Petrus Nicolaas, zoon vanPetrus Buis en van CatharinaCornelia de Jong. Dina M'arie, doch ter van Franciscus Gerhardus Nol en van Marijtje Trijntje Swoger. Pieter, zoon van Wilhelmus Borst en van Johanna Schuitemaker. Alida, dochter van Wilhelmus Pronk en van Geertje Koppes. Overleden: Gerrit Ros, oud 60 jaren, echtgenoot van Antje Kruier.Klaas Schouten, oud 62 jaren, echtgenoot van Catharina Wittenberg, eerder van Antje Pronk. Aldert Koelemeij, oud 39 jaren, echtge noot van Trijntje Levendig. Jacob Leegwater, oud 42 jaren, echtgenoot van' Geertje Bakker. Wilhel-, mus Gerardus Wijnker, oud een dag, zoon van Ger rit Wijnker en van Anna Kieft. Pieter Kaspers, oud 82 jaren, weduwnaar van Luiduw Brands. Leven loos aangegeven kind van Jan Dekker en van Cor nelia Oudhuis. GEMEENTE BROEK OP LANG ENDLIK. Ingeschreven over de maand Maart 1924. Geboren: Margaretha Catharina, dochter van D. Bruin en A. de Groot. Jan, zoon van P. den Har- tigii en van N. Wagenaar. Willem, zoon van K. Slot en van G. den Engelse. Maria Johanna, dochter van W. de Groöt en van W. Kansen. Hille- gonda, dochter van J. Leegwater en van E. Bult. Arie, zoon van J. Blom en van M. de Boer. Herrit, zoon van W. Wagenaar en van T. Stins. Geertje, dochter van H. Glas en van G. Wagenaar. Overleden: Aafje Bak, oud 42 jaar, getrouwd metr C. Wagenaar. Maartje Ruiter, oud 69 jaar, weduwe van P. Vet. Louise Dor, oud 6 maanden!, dochtertjej van H. C. Dor, wonende te Amsterdam. Ondertrouwd en getrouwd: Jacob Schoenmaker, oud 30 jaar, wonende te Alkmaar met Hill'egonda .bakker, oud 23 jaar. Pieter van der Werff, oua 21 .jaar. wonende te St.-Pancras met Neeltje Dirk- maat, oud 19 jaar. Hendrik Klingeier, oud 24 jaar, wonende te Zuidscharwoude, met Neeltje Stam, oud 23 jaar. Henldrik Schot, oud 24 jaar, wonende te Oudorp, met Willempje van Schoorl', oud 24 jaar. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven over de maand' Maart 1924. Geboren: Maartje, dochter van 'Dirk Bakikem en Cornelia Goot. Overleden: Levenloos aangegeven Kind van Dirk Aalbert Blom en Trijntje Peetoom. KUNSTNIEUWS, Op len Paaschdag zal in het Noordhollandsch Koffiehuis optreden de N.V. Hollandsché Tooneel- vereeniging, onder directie van De Blauw en Willem Hunsche. Opgevoerd' zal worden „Gevaarlijke Hélling". Wij kennen dit gezelschap reeds van vroegere uitvoerin gen en deze waren steeds uitnemend' verzorgd en wat de pers van de opvoering van dit blijspel zegt is ook zeer vleiend. lachte Toni. „Dat ben ik ook nooit geweest.... pas geworden, toen ik jou leerde kennen." Hy maakte haar handen los en Toni had plotse ling het gevoel, alsof hij hierdoor iets verder van haar af kwam te staan. Ze wendde zich om en keek het park in. „Jean... ik zal .zoo'n alleronmogelijkste gravin zijn. Ik ben zoo klein en tenger." „Er is een groote troost, Toni... dat IK ook niet tot een der grootste mannen behoor." „Ik zou ontzettend bang zijn om de v&rkeerfd© dingen te, doen, Jean." „Daar hoef je je absoluut niet ongerust over te maken. Zelfs al zou je iets verkeerd doen, dan zou iedereen nog denken, dat hot goed was." „Jean, wat zal je moeder er wel van zeggen?" Hy heek haar ernstig aan. „Ik heb haar al een poosje geleden gezegd, dat ik zoo gelukkig zou zijn. als jij met me wilde trouwen." „En... wat?...." „Mijn moeder zegt, dat ze mijn vrouw lief zal hebben." „Weet ie moeder.... iets van mij... van yroeger?" De Saulnes keek voor zich. Op dat moment voelde hij een intense jaJouzie op Robert, die zooveel van haar had gehaa. Hij beheerschte zich echter. „Nee," zei hij zachtjes. „En ze zal het ook nooit weten." Er was een klank van smart in zijn stem, toen hy vroeg: „Kun je dan nooit vergeten, Toni?" Ze hield haar hoofd achterover en keek hem recht in de oogen. „Jean... maak, dat ik vergeten kan..." Toen ze de schilderijen-galery weer doorgingen, bleef de Saulnes stilstaan voor het portret van „De Manke Graaf." „Ik zou willen hebben, wat hü gehad heeft. Een liefde te krijgen, zooals hij heeft gekregen." HOOFDSTUK 82. „Waar wilde je heengaan?" vroeg de Saulnes, toen ze naar huis terugreden. „Ik wilde naar... Osiolo.... waar ik- met Robert gewoond heb, graan." „Waarom juist daarheen, Toni?" „Kun je dat riet begrijpen? Omdat ik de absolute zekerheia wil hebben, aa£ ik vergeten ben... vry ben... en dat kan ik alleen weten, als ik daar ge weest ben. Dat is de reden, Jean," „Vergeef me, kindje." Hij drukte haar handje. Utreehtsdh DagibladtDitmaal kwam bet* gezelschap voor den dag met een alleraardigst blijopol, dat op verschillende punten een uitnemende intrige tot ba sis had, en waarin verwerkt waren enkele trucs, die haast geniaal genoemd kunnen! worden. Kwa uitbeelding hadi deze voorstelling veel goeds, de Blauw die de regde in handen had, «gaf een dictisch good gespeelde Amerikaan. Hij had met zijn Hol. landsch-Amerikaansche koeterwaalsch veel succes. Goed ook wae Hunsche, die do substituuUofficier van Justitie Griining heel aardig typeerde. Jeanno Veirkade etaleerde een zeer uitgebreide garderobe en gaf aan de Marietta-rol een gewenscht reliof. Heel goed was ook Hans Bruning, als de ober- kéliner. Hij gaf een humoristisch, type. Een opvoering, die een amusante avond bezorgde. Dit stuk kan meer dnu een gèwone Schlager worden. Leidsch Dagblad: In den schouwburg werd! Zon dagavond een blijspel gegeven en goed gegeven, t Geheel is grappig uitgewerkt en vooral 'diat Engel- scbe brabbeltaaltje van d'en Amerikaan is een bron van lachen. Ed. de Blauw speelde dit type met toe wijding en had veel succes in zijn creatie. Willem Hunsche als de substituut-officier was eveneens goed op dreef, vooral in het derdle' bedrijf, toen hij zijn vis-comica kon doen uitkomen. Het ondeugende vrouwtje werd door Jeanne Verkade voldoende ge speeld. Er is hartelijk gelachen 'en warm g^app'lau- diseerd voor het gezelschap. Prov. Zwolsche en Overijs. Courant: De kennisma king met dit gezelschap was een zeer aangename, er werd met entrain en zeer beschaafd gespeeld. De aankleeding van het tooneel die zoo vaak in de pro vincie te wenschen overlaat, was ook hier in de puntjes verzorgd, terwijl Jeanne Verkadie naast uit stekend! spel keurig en goed gedragen costumes liet zien. De geheele vertooning die een bijzonder gun stige indruk maakte, deed het publiek herhaaldelijk in een hartelijk applaus zijn ingenomenheid uit drukken. Een goed verzorgde en prettige voorstel ling. UITBETAALD. De kaasfabriek aan den Molenweg alhier betaalde over Februari gemiddeld f8.35 per i.00 Kg. melk uit. EEN JUBILEUM. Op 25 April a.s. zal het' 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Smit te Schagen tot conducteur bij de tram SchagenWognum werd aangesteld. SCHAGER MARKT. In heteerste, kwartaal van 1924 werden op de Schager markt o.m. aangevoerd: 81 paarden, 173; 10 stieren, 11; 227 magere en gelde koeien, 315; 605 vette koeien, 760; 393 melk- en kalf koeien, 381;'136 vaarzen en pinken, 37; 2069 nuohtere kalveren, 2337; 20 vette schapen, 45; 1536 overhouders, 3149; 1587 biggen, 1765; 196 magere varkens, 155; 940 vette varkens, 825; 80060 kipeieren,. 112759. De cy'fers achter den aanvoer zyn die Van het le kwartaal 1923. Merkwaardig is de achteruitgang van overhou ders een gevolg van het groote aantal lammeren, dat sedert een paar jaren als vette lammeren naar Frankrijk en Engeland gaat. Deze komen later na tuurlijk niet als overhouders aan de markt, noch minder als vette schapen. Ook de eieren zijn 'be langrijk achteruitgegaan. RAjyD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemöente Schagen op Maandag 7 April 1924, des namiddags ten l Va ure. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 3. Herziening, Algemeen© Politieverordening. 4. Vaststelling le suppletoire begroeting, dienst 1924 5. Voorstel tot verlaging van den prijs van1 elec- trischien stroom. 1 Scli&gen, 3 April) 1024. De Burgemeester, J. COFNELISSEN. Reclames. Bij hard werk'. Hoe kan ieinand zijn werk verrichten ds hij; bij bukken of zich bewegen voortdurend last reeft van pijn? Hij moot zich dan wel in! acht nemen'Die lie vige rugpijn kan veroorzaakt worden dooi urine zuur, dat als gevolg van zwakke! nieren in ht bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijd vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, mie-zand rheumatiek, nier- of blaassteen, en opstoppini van de. urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te oor- komen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd ov.erwerkicig, zorgen, laat naar bed 'gaai eri alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezur uit uw gestel. Laat Fosteris Rugpijn Nieren Pibri u helpen, als gij' een geneesmiddel noodig hebt. ;ij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en ve_ dryven de stoornisverschijnselen1 uit deze organcx Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.7i per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). „Ik wil ook heel gauw gaan, Jean, als het moge lijk is, morgen al. „Hoe eer je weggaat, hoe liever het me is, want zooveel te gauwer ben je dan weer terug." Ze namen afscheid in het portaal voor haar deur... Het was alsof .beiden op iets wachtten...* Ze wist het zelf niet, 01 ze verlangde, dat hij haar kussen zou of niet. De Saulnes voelde instinctief haar onzekerheid en zyn stem was hijna koel, toen hij „Goedennacht" zei. „Goedennacht, Jean," zei Toni zachtjes. Hij wachtte, totdat de klank van haar voet stappen in de kleine hal verdwenen was en liep toen naar den auto terug. Georgette zat bij het haardvuur. ,,Een prettigen da* gehad in het voorvaderlijke huis?" vroeg ze lacnénd. „Heel prettig... Het is een pracht-plaats, "Geor gette." „Heb je me niets te vertellén? Toni bloosde. „Waarom vraag je dat?" „Ach.... zoo maar... en ik denk aan de Saulnes; oogen gistermiddag." „Hylieeft me gevraagd, om met hem te trouwen.' „Enwanneer gebeurt het, Toni?'' ,„Ik weet het met, Georgette. Misscmen t wel nooit... Ik weet heusch zélf nog niet, wat ik wil. „Waarom niet, chérie?" „Omdat ik bang ben, Georgette.' „Bang? Waarvoor?" „Bang voor mezelf... Ik weet niet, wat ik doen zal.... Ik moet het nog met mezelf eens worden. Georgette, morgen ga ik op reis.. Je zult voor een heele lange maand alleen zyn." „O, ik weet, wat ge doen gaat," riep Georgette uit. „Je wilt teruggaan... teruggaan naar die plaats, waar je gelukkig bónt geweest.. Doe het niet... het is waanzin.... Neem de Saulnes nu.... wacht niet. Je hebt toch altijd wel van hem gehouden... Als je daar weer terugkomt, komt alles w;eer bij je terug en zul je het nooit doen." „Ach Georgette... je begrijpt me niet.. Niemand begrijpt me misschien. Ik moet naar Osiolo, hoor je. Het is niet moer dan eerlijk tegenover do Saulnes." Georgette lachte cynisch. „Hy is een dwaas, om je te laten gaan." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6