n Paaschfentoonstelling. Gemengd Nieuws. Binnenlandse h Nieuws,. MarktbesicBitt'fia, taafeaSK*- d- witt Tweede Kamer. niets dan lof kunnen melden uit het dikke boek vol handelingen over AJbert Vogel en zijn. groote kunst. WIJ mogen ons gelukkig prlfaen dat Al bert Vogel ook Sdhagen eens bezoekt Laat deze kunstenaar nu eens niet voor stoelen en banken optreden, te kost baar als zijn kunst en gaven' zijn om niet door zeer velen te worden gehoord. Wijt kunnen vorder nóg, meedeelen dat de heer Vo gel aan hot eind van deze maand! voor een groote buitenlandsche tournée is geëngageerd. Deze reis zal omvatten: Parijs, Weenen én omliggende plaatsen, Budapest, waar de heer Vogel de gast van het ge meentebestuur zal zijn. Daarna volgt een tournée door Zwitserland en vervolgens is Engeland aan de beurt 0 VERG EP LAATST. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J". Floor, thans werkzaam als assistent bü de H.S.M. te Bovenkarspel, is benoemd tot'halte-chef te Vet- stukkenmond. Gemeente Macht wedde (Grom), met ingang van 22 April. MET PENSIOEN. Do heor A. C. J. Verhoeff, ontvanger der Invoer rechten en .accijnzen, te Zwolle, vroeger alhier, zal 1 Mei a.s. den dienst verlaten. ATTENTIE. Wij ontvingen wederom een ingezonden stuk over onze eiermarkt. Waar B. en W. van' Schagen deze zaak thans in handen hebben, gelooven wij goed te doen eerst eens de resultaten daarvan af te wachten, De Uitg. POLITIE. Verloren: een rieten handkoffertje. Gevonden: een bontje. Schagen en omgeving zien altijd al jaren lang met opgewektheid hun Paaschtentoonstellingsclag te gemoet. Er zijn in onze omgeving maar weinig da gen die zoo geheel de algemeen© medewerking heb ben en waarvoor zich zoo velen inspannen om dezen dag te doen slagen. En daaraan is het voorzeker ook toe te schrijven, dat steeds weer dien. dag een groot succes is. Het weer is altijd de hoofdfactor van een land- bouwfeest als dit, maar terwijl wij dat neerschrij ven, belooft de dag in dit opzicht alles goeds. Maar ook het verdere dat Schagen dezen dag bood, was alleszins prima. De inzendingen vee in alle rubrieken overtroffen verre die b.v: van vorig jaar en het was een lust om weer eens langs de rijen ingezonden dieren te loopen, respect als men dan krijgt voor onze vee houders, die zoo in alle opzichten „waar" aan de markt brengen. Vet vee als hoofdinzending, gaven ook de rubrieken schapen en vooral varkens veel te bewonderen. In den pluimveehoek was het ook dit jaar weer druk en waren de inzendingen zeer te roemen. Dank zij de bemoeiingen van den "heer C. Moeijes van onze Pluimveevereeniging, was hier alles in de puntjes. De ittzendingie'n.ter opluistering, het was een lange, lange reeks. Reeds 'Dinsdag was mam en macht Jn de weer om de verschillende tenten op te bouwen en Woensdagmorgen om 5 uur weerklonk al weer den eersten hamerslag, die bewees dat reeds vele ijverige handen zich repten om klaar te komen. Van alles was er ingezonden, van alles wat direct of meer indirect met onzen landbouw in verband staat. En onze Schager firma's en ook van oldors hadden hun beste beentje voorgezet om den bezoekers te toonen dat hun zaken waar voor hun geld bieden en met hun tijd meegaan. Te ongeveer 9 uur had op de bovenzaal van het café „De Posthoorn" van den heer J. Peetoom, in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, or.zer gemeente en keurmeesters en andere belang- stelling, de officieele opening plaats. De heer R. Kaan. de voorzitter onzer Paaschten- toonstellingswereoniging, sprak daarbij de aanwe zigen als volgt toe: Mijneheeren, Er is op 't oogenblik nog weinig belangstelling, doch dit zat wel komen door de invoering van den zomertijd. Voordat ik tot opening dezer tentoonstel ling overga, wil ik in herinnering brengen dat ver leden jaar bij de opening door mij er op is gewezen, dat we een nieuwe reeks van tentoonstellingen, de tweede 30-jarige reeks als 't ware ingaan en is daar bij de wenscb door mij uitgesproken, dat die 2e ■reeks gunstig zou afsteken bij de eerste reeks. Wanneer wij1 de catalogus voor deze tentoonstel-' ling inzien en we zien het aantal inzendingen, dan geloof ik, dat we een succes van deze tentoonstelling mogen verwachtten en dat van hetgeen we gezien hebben, gezegd mag worden, dat de kwaliteit der inzendingen niet ten achter zal staan1 bij vorige ten toonstellingen, We twijfelen dan ook niet of deze tentoonstelling zal weer slagen en we hooren dan ook al zeggen: nu ja, de tentoonstellingen te Scha gen slagen altijd. Datt is Waar en de oorzaak daar- "van is zeker wel de algemeen© medewerknig, steun en belangstelling, die het Bestuur altijd mag onder vinden. In de eerste plaats heeft het gemeentebestuur van Schagen van den aanvang af alle steun verleend en belangstelling betoond en waar ook nu het ge meentebestuur blijk geeft van zijn belangstelling door zijne tegenwoordigheid hier, heet ik het hartelijk welkom en beveel onze tentoonstelling in zijn verdere belangstelling aan. Dan hebben we de juryleden, op wie een belang rijke taak rust en die niet het minSt bijdragen tot het welslagen der tentoonstelling. Nooit worden er klachten over hun uitspraak gehoord, wel een be wijs dat zij die onpartijdig en met vakkennis doen. Zij doen hun werk belangeloos en namens het Be stuur dank ik hun1 hartelijk en hoop ook volgend jaar op hun medewerking te mogen rekenen. Vervolgens hebben we de commissie van bijstand en al weten de buitenstaanders niet welke werkzaam heden door hen wordt verricht, de leden van het bestuur weten maar al te goed hoeveel steun het bestuur van deze commissie ondervindt. Ook aan inzenders en publiek- wensch ik dank te brengen voor de medewerking, nooit wordt een wan klank op onze tentoonstelling gehoord. Met het vertrouwen dat ook deze tentoonstelling weer zal bijdragen tot het slagen van onze nieuwe reeks tentoonstellingen, verklaar, ik onze 32e tentoon stelling voor geopend. Bij het afdrukken van ons blad waren de bekronin gen nog niet bekend, zoodat wij die morgen zullen vermelden. NOODLOTTIG SCHOT. Uit Koblenz, 7 April. ln den nacht vaiï 5 op 6 dezer is de burgemeester van Essinjgen, Vierle, door twee kogels in het hoofd doodelijlk gewond door den chef van een Duitschen gendarmeriepoet aldaar. EEN OVERVAL IN EEN TUNNEL. Onlangs werd een Parijzenaar, toen hij zich ln den «trein bovond, in do tunnel van Vincemiee door bandieten overvallen, die hem ernstig letsel' toebrnch ten bij een poging om hem te berooven. De reiziger Stelde Compagnie de 1'Est aansprakelijk voor het ge beurde, daar dit volgens hem niet zou zijn ge schied als de tunnel verlicht zou zijn geweest. Do rechtbank stelde hem in het gelijk en de maat schappij moest hem 25.000 francs schadevergoeding uitkeeren. STEEDS KRAPPER MAATREGELEN. Het binnensmokkelen van sterken drank in1 da Ver. Staten, althans aan d'e zeekust, zal binnenkort een heel wat moeilijker werk worden dan het tot dusver reeds was. Het Amerikaanache Congres had reeds een bedrag van 20.000.000 dollar toegestaan voor de uitbreiding van de antl-smokkelvloot in de Amarik&ansche kustwateren. Thans zullen van de marine 20 torpedobootjagar» worden overgenomen, die zullen worden Ingericht voor den snellen verken ningsdienst langs de geheele kus'lijn. Bovendien krijgen de drankbestrijdingsbeambten voor den dienst vlak aan den wal en bij de landingsplaatsen I in de havens de beschikking over nog 300 kleinere vaartuigen. Deze nieuwe vloot van c.a. 320 schepen krijgt een gezamenlijke bemanning van omstreeks 5000 ofifcicren en minderen. Er wordt reeds krachtig gerecruteerd. WAT IS EEN MENSCH? Een zonderling verhaal uit New-Yark leert weer eens voor de zooveelste maal dat de waarheid dik wijls nog verbluffender is dan bedachte gebeurte nissen. Het betreft hier een moord, gepleegd door een jongen van 12 op oen jongen van 13 jaar. De jeug dige dader, Paul Rapkowski, gaf het slachtoffer een messteek, om eens te'kijken hoever het mes erin' zou gaan." Raipkowski was samen mot andere boefjes een slagerswinkel binnengedrongen om te stelen. Htfi bleek dat de geldlade niet kon worden gefor ceerd en om nu toch eenigen buit mee te voeren, nam de jongen een scherp-geslepen mes mede. Kjri daarop zag hij een knaap van 13, zekeren Willfuru Chfford. wandelen met zijn vader. Hij sloop ac:.i»er den jongen en gaf hem met het mes een hevige n stoo: in het been. „Ik wou hem eens zien springen, en wilde zien hoeveel opwinding ik teweeg kon brengen." Clifoird. bij wien een slagader was geraakt, viel op dev grond en bloedde in korten tijd dood. Onder, wijl «rond Rapkowski rustig toe te zien en deed geen poging om te ontsnappen^ IN DEN AFGROND. Bij Katakoergan is do sneltrein naar Yurkestan in een afgrond gestort, waarbij 13 passagiers omge komen en 16 gewond zijn. DE STAKKERS. Een Italiaan Giuseppe Valla, die in Bristol woon de, bleek bij zijn overlijden een fortuin na te laten van omstreeks 12.000.000 gulden. Hi] heeft voor zoover men weet geen andere erfgenamen nagela ten dan een zuster van 87 jaar en een broer van 80, die beiden, In behoeftige omstandigheden, woonach tig zijn in Reggio (Italië). De beide oudjes hadden naar zij zeg;;?n tij dens hert, leven van den rijken broer, van dezen nooit eenige ondersteuning ontvangen. Altijd had' hij hun verzekerd „even arm te zijn als zij zeiven." EEN BENAUWDE ZONDAG. Een vermakelijke geschiedenis heeft zich te St. Maurice, een voorstad van Parijs, afgespeeld. Toen de bewoners van pand no. 6 aan de Rue Charles Beclard aldaar Zondagmorgen, uit h.Gi raam keken, zagen zij drie granaten neijes op een rijtje vóór hun deur staan. Bhek. dat het „helsche machines" waren, daar door een krankzinnige gedeponeerd, hielden zij een soort familieraad. Een der mannelijke beraadslagenden werl vol doende dapper bevonden om langs den muur van het huis te durven kruipen en de politie gaan waarschuwen. Deze gaf echter te kennen, dat de zaak niot tot haar ressort behoorde, doch dat de militaire autoriteiten gewaarschuwd dienden te worden. Men telefoneerde naar dt kazerne rte Vincennes, doch geen der manschappen van de artillerie was op Zondag ter beschikking. „Wachten tot morgen was de boodschap. „Doe niets onvoorzichtigs en tracht irituesclien net opgeblazen te worden." Iin zoo brachten de bewoners van de Rue Charles- Beclard een ellendigen Zondag dooi', el'k oögenblik vreezend, dat zij. in de lucht zouden vliegen. De Maandag zal wel uitkomst hebben geor&cht. EEN TWEEDE ROBINSON CRUSOé. 'James Davis, een Engelsche Robinson Crusoé. die twintig jaren lan^ in de bosschen en langs de kusten van Vancouver-eiland (Br. Columbia) rondzwierf, in gezelschap van een geit en een hond, werd dezer dagen dood in zijn hut gevonden, met het hoofd door een gat in1 den muur gestoken, in welke houding hij eiken nacht sliep, teneinde voldoende frissche lucht te krijgen. De politie moest den hond' eerst doodschieten, vóór zij het lijk van den zwerver kon weghalen, dat door den trouwen viervoeter bewaakt werd. EEN GROOT HOTEL. Over het te Chicago op te richten grootste hotel ter wereld wordt nog gemeld: Het 'hotel, dat den naam ..Palmes House'' zal dragen, zal -2268 kamers tellen. De corridors zullen een gezamelijke lengte van 65 K.M. heb ben, terwijl 12000 vierkante meter vensterglas noo- dig zullen zijn. SMELTEN VAN ZILVERMUNTEN. Door een diefstal, bij een juwelier te Brussel geploegd, is aan het licht gekomen, dat vers- scheid ene juweliers on smelters te Brussel sedert den wapenstilstand een groote hoeveelheid zilveren vijf francs-stukken hebben opgekocht en gesmol ten. In een enkele smeilterij werden aldus per wéék' zelfs 35.000 munststukken gesmolten en boj een ju welier zelfs 8000 per dag. DE WILDE STAKING TE SOUTHAMPTON. Een der grootste vakbonden, welks leden betrokken zijn bij de wilde staking van de arbeiders der scheeps werven te Southampton, heeft al zijn leden te Sout- hampton geroyeerd. Er zijn bij dit besluit 1200 stakers betrokken. DE VLIEGTOCHT OM DE WERELD» Do Amerikaonsche woreldvliegers zijn thans van Seattle verder gevlogen naar Vancouver. De ngelscho vliegers moeten wegens zware averij aan hun toestel geruimen tijd te Korfu blijven. Nader wordt gemeld, dat do 4 Amerikanen Zondag morgen van Seattle zijn vertrokken naar Prince Ru- pert in Columbiö. Drie dezer zijn daar denzalfden dag gearriveerd. Ze waren sinds 21 Maart te Seattle en moesten daar den geschikten tijd afwachten om naar AJasKa te vliegen. Hun toestellen werden voorzden van giij- sleden om ze in. de kuststreken te kunnen, gebruüen als watervliegtuigen. AUTO-ONGELUK. Op den weg van Meflun naar Ponlhierry heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Twee inwoners van Parijs wilden met hun automobiel een andere passeeren, waarin twee dames gezeten waren, toen beide wagens met elkaar in* botsing kwamen» De auto, met de rtwee hoeren erin, werd tegen een boom verpletterd. Beide inzittenden werden op slag ge dood. De andere wagen werd beschadigd', maar de inzit tenden werden slechts licht gewoacL EEN TWEEDE NEDERLAAG DER ENGEL. SCHE REGEERING. Zooals gemeld, heeft de Labour-regeering gister avond in het Lagerhuis de nederlaag geleden bij de tweede lezing van de door haar ingediende huurwet Tegen het einde van de zitting heeft de regeering een tweede echèc geleden, hl. bij het financieel voorstel inzake hert autoriseeren) van zekere tijdens den oorlog opgelegde lasten. Een amendement der oppositie werd met 207 tegen 170 stemmen aangenomen. Ook deze stemming zal geen politieke gevolgen hebben. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN DUTTSCH- LAND. De bond van spoorwegarbeiders heeft gisteren ver gaderd en als resultaat daarvan zal de regeering een ultimatum aangeboden worden. BIJ weigering volgt spoorwegstaking. De bond wordt Jn.zijn actie door de christelijke ''ereenigingen ondersteund. Het ultimatum eischt in hoofdzaak een loonsver- booging van 6 pfenn. en een aanvaarding ih bogih sel van den achturen werkdag. Do regeering heeft bereids 5 pfenr.ig verhooging aangeboden en is zeer zeker tot erkenning van den ach tune ndag bereid, zulks te mere, daar de arbeiders verklaard hebben, aanvankelijk en tegen een toes.ag wel 0 uur per dag te willen arbeiden. De kans op een bevredigende oplossing is groot Inmiddels heeft de regeer!du echter doem weten gereed ie zijn om den stoot op te rangen. De techni-1 BCHOORL sche noodhulp staat paraat De spoorwegminls-er Zondag speelde S.V.V. ITI haar eeostó wedstrijd o| heeft alle beambten, die de zijde der stakers moch- het nieuwe terrein tegen B.8.V, II en moest verlii ten kiezen, met onmiddellijk ontslag bedreigd. Later: De staking van het spoorwegpersoneel is vermo. den. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoor digers der spoorwogvakvereenigingen en die der rijiksregeering hebben tot volkomen overeenstem ming geleid on de door het rijkskabinet goedgekeur de loonsverhooging van 6 pfennig per uur voor alle klassen word door de vertegenwoordigers der vak- eenigingen aangenomen. UIT DE ENGELSCHE POLITIEK. Uit Londen, 8 April. MacDonald, die Zondagavond, Maandagmorgen on -avond en hedenmorgen kabi- netszittingen heeft gehouden, waarvan de laatste duurde tot vlak voor do opening van het parlement, heeft besloten, de twee nederlagen van gisteren niet te beschouwen als oen reden tot aftreden. In elk ge val zal dit kabinet trachten, de begrooting af te handelen, doch als zich daarbij moeilijkheden voor doen, is het aanblijven onzeker. In parlementaire kringen beseft men die moeilijk heden, waarmede MacDonald heeft te kampen, die aan den een-ep kant de meening zijner liberale mo destemmers moet ontzien en aan den anderen kaht rekening, heeft te houden met zijn eigen extremisten van het genre Wheatley. Bovendien geeft de op positie. zoowel de liberale, als de conservatieve, er zich rekenschap van, dat de buitenlandsche politiek eerlang een nieuwe conferentie noodig zal maken en dat het dan zaak ls, dat hij, die namens Engeland spreekt, dit kan doen met de natie achter zich, ter wijl een premier,wien door (het eigen parlement het vertrouwen is opgezegd., zeker niet de man is om met den noodigen nadruk te spreken en.' moei lijke onderhandelingen te voeren tegenover andere partijen, die wel namens hun geheele natie spre ken. Een nieuwe regeling van de woningwet, die slechts gradueel verschilt van de gisteren verworpen re geling, zal vermoedelijk 'hedenavond worden aange nomen in tweede lezing, waardoor de toestand weer veel gunstiger wordt voor het kabinet. Ook het feit, dat de liberalen onder elkander ver deeld waren bij de stemming van gisteren en dat geen der leiders dier groep aan de stemming heeft deelgenomen, schijnt MacDonald te hebben geinspi- reerd tot het besluit om aan te blijven, hoewel men oorspronkelijk ook in de labour-kringen bijna zeker aan de noodzakelijkheid hiervani geloofde. N.R.Ct. DE STAKING DER WERF ARBEIDERS TE SOUTHAMPTON. De door de werkgevers tegen Donderdag aange kondigde uitsluiting van 100.000 werfarbeiders in alle havens des lands schijnt onvermijdelijk. De sta kende arbeiders te Southampton, van wier hervat ting van den arbeid op vandaag de intrekking van het parool tot uitsluiting afhing,, hebben nX be sloten, de staking voort te zetten, waardoor een Za terdag getroffen overeenkomst tusschen het plaatso- lijk stekingscomité en de nationale besturen der vakbonden vervalt. Deze overeenkomst beholsde, dat binnen 24 uur na de hervatting van den arbeid te Southampton onderhandelingen zouden worden ge opend, die binnen twee dagen zouden moeten zijn beëindigd en dat de ontworpen voorwaarden zouden worden onderworpen aan het oordeel der arbeiders en aan een referendum. Wanneer de voorwaarden zouden worden verworpen, zou een nieuw referen dum worden uitgeschreven om uit te maken of de quaestie zou worden onderworpen aan arbitrage of dat opnieuw een staking zou worden afgekondigd. De staking duurt nu reeds zes weken en werd uit geroepen in strijd met het advies van de Federatie van bankwerkers en scheepstimmerlieden. De sta kers eischen een loonsverhooging van 17X shilling per week. De Federatie wilde met de werkgevers onderhandelingen openen tot een algemeene loons verhooging van tien shilling per week, doch de werk- f:evers weigerden tot onderhandelen over te gaan zoo- ang de arbeiders te Southampton het werk niet hadden hervat. De vakvereenigingien. betrokken bij 'het .geschil op de scheepswerven te Southampton zullen nog een laatste poging doen om de uitsluiting te verhoeden. De vakvereenigingen zullen elk voor zich de South- amptonsche leden laten stemmen over de al of niet hervatting van den arbeid. De vakvereenigingsleiders achten de houding der mannen te Southampton een rechtstreeksche aanranding van het vakvereenigimgs- gezag. Indien dé mannen het advies der besturen in den wind blijven slaan, zijn morgen maatregelen te verwachten, teneinde alsnog de dreigende uitsluiting te voorkomen. HdbldL DE MISDADIGHEID IN HET GOUVERNEMENT MOSKOU. De procureur van de arrondissementsrechtbank 'ie Moskou, Sjewerdin, 'heeft in een rapport aan hot Uitvoerende Comité van het gouvernement gelezen op de onrustbarende toeneming van' de misdadigheid in de hoofdstad en het gouvernement. Wij ontleenen aan zijn rapport de volgende bijzonderheden: Gerekend over de geheele republiek R. S. F. S. R. (eigenlijk Rusland) komen er op de duizend inwo ners 7 misdadigers voor, in het gouvernement Mos kou 20, rte Moskou 55. In het afgeloopen jaar wer den in het gebied' van dè hoofdstad meer dan) 14000 zware misdaden bedreven. De procureur-generaal en zijn staf ontvingen ter onderzoek 105.000 dossiers. Er hadden p'laats 40.000 difstallen met braak. De hoo- gere instaties (arrondissementsrechtbanken e. d.) heb ben in bet afgeloopen jaar 5000 processen behan deld, terwijl de volksrechtbanken meer dan 120.000 processen moesten behandelen. Nietegenstaande deze overstelpende hoeveelheid processen heeft het Openbare Ministerie weten klaar te 'Spelen om 98,5 pet. van de bij ihaar ingediende dossiers te onderzoeken, en een gerechtelijke.behan. deling van d'e zaken (mogelijk te maken. OVERSTROOMING OP KOMST. In geheel Rusland, worden, in verband met den buitengewonen sneeuwval van dezen winter, over. stroomingen verwacht. In Kiëw worden, volgens de Russische bladen, energieke maatregelen getroffen om de gevolgen van de overstroomingen zooveel mo gelijk te verzachten. Er worden dijken aangelegd, overzetveeren gebouwd, kamers gerequireerd voor 300 gezinnen uit de stadsgedeelten, die overstroomd zullen worden, enz. een met 50. Naar wij vernemen, zal het nieuwe terrein op dt renbaan alhier- den 4en Mei aa feestelijk, inge wijd' worden. WIERINGEHWAARD. Dinsdag is alhier vanwege <Te Provinciale Re|ge lingscommi9eie in N.-Holland en het N.R.S. eeni keuring gehouden van -eenjarige en oudere stieren Er werden aangeboden 8 oudere stieren, waarvan t premiewaardig en 28 jarige stieren waarvan 20 atukt voorloopig werden goedgekeurd. ■Do keuringscommissie bestond uit de hoeren P. D Schenk, E. Koster Dz. en A. Louter, Inspecteur JNLR.8, WIERINGERWAARD, De melkprijzen zijn alhier wederom met 2 cent pe« liter verlaagd en gebracht op 10 cent RAAD BROEK OP LANGEND LIK. De Raad vergaderde Maandag voltallig. Ingevolge enkele verzoeken om water te mogef koopen word! overeenkomstig advies van do comm'j sie besloten, hierop niet gunstig rte beschikken, al zijnde ten nadeele van de scheepvaart. Met een nieuw gesloten leeipng, groot f64875, bi een levensverzekeringmaatschappij zijn, diverse lee ningen bij die Boerenleenbank afgelost. Inzake bert gebruik van slootwater komen reed bepalingen in de politieverordening voor en bepa lingen omtrent uitloozing van privaten werden ni« uitvoerbaar geacht. Op voorstel van B, en W. werd besloten om de g< vraagde 1/4 cent per inwoner voorden ontsmettings dienst van het Witte Kruis toe te staan. De rekening van' de H.S.M. over het goedorlenver voer sluit met een saldo van f 10672.01, waardoor <j garantie van f 12000 verminderd' wondt tot f 10151.8 Uit de ingekomen begrooting keuringsdienst Wt renwet blijkt, dat elke gemeente daarvoor f 18.1 heeft bij te dragen. Een verzoek van den schuitenmaker Bommer oi een srtukje grond te mogen huren voor het aanlefc gen van een helling, wordt ter afwikekling in hoi den vam B. en W. gesteld. Uit 54 sollicitanten voor gemeente-secretaris wort met 4 stemmen ge'kozen de heer H. Scholhaas I Hoogeveen. Drie stemmen waren op den hoer R. <j Jager te Woerden uitgebracht De heer Ooijevaar zag met hpt oog op de eet heid in de gemeente het liefst een Chr.-Hist. geki zen, doch de meerderheid' van den Raad dacht er aj dar8 over en koos no. 1, die Anti.Rev. ia GEMEENTE ZIJPE. Ingesehrever van 5 tot en met 8 Maart 1924. Overleden: Maartje Korver, oud 79 jaar, wed. van Willem den Brok. SLAPTE. Naar wij vernemen, zal er binnenkort aan een der sigarenfabrieken te Culemborg wegens slapte der werkzaamheden, 60 arbeiders worden ontslagen. SCHOORL Zondag jl. gaf de tooneelvereeniging „Joan van Scorel" ln de zaal van den heer Timmerman een schitterend geslaagde uitvoering. Opgevoerd werd „Rosmersholm", tooneelspel in 4 bedrijven, van Hendrik I'bsen, onder leiding van den heer F. Huis man. Van dezen avond mag ik wel roggen, dat alles uitstekend' word' gespoeld en afgewerkt is, in het biju zonder mag ik wijzen op de goede uitvoering van het «ooneel door den heer D. Lheürs. Het stuk, dat speelde in Westelijk Noorwegen, liet ons zeer mooi aanzien door de mooi geschilderde coulize. Kortom mag dezen avond voor de vereeniging een avond ge weest zijn van lof, zelfs in het ©orste bedrijf kon het talrijke publiek niet nalaten om te applaucüseeren. Dat het spel goed werd nagegaan bewijst wol, daar men den geheelen avond wel een apeld had kunnen hooren vallen, verwijl na elk bedrijf oen daverend applaus werd gehoord, 'n Bal dat volgde, was voor de dansliefhebers nog een uitspanning, wat ar echt gezellig doarvin» EIERENVEILING. Amsterdam, 4 April. Aanvoer 613H kilo kipeieren. 4570 stuks een» eieren. Prys: Bruto kipeieren £0.90Vt per kilo. Een eieren f5 per 100 stuks. Netto: Kipeieren f 0.84 pi kilo, Eendeieren f 4.65 per 100 stuks. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. 8 April. Wortelen f 2.60 a 5.10. itoode koo le soort £29.40 a 32.10. Witte kool, le soort f 9.3 Uien £5.60 a 7.70, drielingen f5.20 a 5.80, alles ix 100 Kg. Aanvoer: 1875 Kg. wortelen, 1915 Kt roode kool, 1400 Kg. witte kool, 2110 Kg. uien. NOORDERMARKTJ30ND.. Noord-Scharwouda 8 April. Grove uien £9 a 10.60, drielinge f8.10. Peen f3.70 a 4.20. Eoode kool f26 a 3 Gele kool f25.80 a 34. Deensche witte £6.90 a 8.5 alles per 100 Kg. Aanvoer: 3700 Kg. uien, 4200 Kg. peen, 20700 K| Witte kool, le soort £7.40, uitsohot £4. Uien £81 a 10.10 uitschot uien f3 a 3.20. Peen £3.90 j 4.30. Kleine peen £2 a 2.30. Bravo's £6.20 Aanvoer: 825 Kg. witte kool, 1675 Kg. uien, 141 Kg- aardappelen JPURMERENH8 April 1924. Op de heden gehouden marlet wareh SSIlgoVOéit 14 st. kl. fabriekskaas £37, m. m. £40, kl. boere kaas .£34, m. m. £40 per 50 Kg., handel vim Aanvoer jpl.m. 35000 Kg. Boter f 1.80—1.90 per *Kg. 165 vette koeien per Kg. £0.90ï.20. 317 meB en geldekoeien £150—450, handel stug; e stieren; i vette kalveren per Kg. £1.501.70, handel mati| nuchtere kalveren £1036, handel matig: 463 vefi varkens per Kg. £0,680.71, zouters £0.620.8 handel matig; '00 magere varkens £1636, ha del stug:.269 biggen £1420. stug; schapen f 35- 45. matig; kipeieren £55.75, eendeieren £5, 51 kievietseieren 25 ct. per stuk. PTTRMEREND, 8 April 1924. Eeierenveiling ..Parradijs". Aangevoerd 57.001* eendeieren van f 5.155.25 en 20.000 kipeieren f 5.1 tot 5.90 per 100. Door het lid der Tweede Kamer, de heer Van A barda. was een initiatiefvoorstel ingediend om onderzoek in te stellen naar het conflict tusschl arbeiders en werkgevers in de Twentsche Textii nijverheid. Het resultaat is geweest, dat kunnen v direct meedeelen, dat dit voorstel is verworpen m 59 tegen 23 stemmen. Rechts was inj zijn geheel t gen, benevens de Vrijheidsbond en een paar, enke leden, Minister Aalborse grondde in zijn stukken zj verzet in hoofdzaak op het feit, dat de Arbeidsg schillenwet in werking was getreden en de vertro wensmannen door de Regeering waren benoemd. 1 was dlus volgens den minister voor een wetsvoorsl als de heer Albarda indiende, geen plaats meer. H eenig onderscheid tuschen de Arbeidsgeschillens en de speciale wet was, dat in de eerstgenoemde middlelingspogtingen aan een enquête voorafgaan i het instellen van een enquête niet altijd op die t middelingspogingen volgen, terwijl in het wetsvóf stel-Albarda de bemiddelingspogingen werden ovi geslagen en een enquête hoofdzaak was. De vot steller was namelijk van meening. dat er reeds f noeg pogingen tot bemiddeling in het conflict war gedaan, zonder resultaat, zoodat het, wanneer - Arbeidsgeschillenwet in werking zou treden, onnc dig pou wezen den1 Rdjksbemiddelaar eerst weer laten optreden. De minister had duidelijk verklaard, dat de Rijl bemiddelaar aanstonds na de inwerkingtreding de Arbeidsgeschillenwet, direct nieuwe bemiddelini pogingen zou kunnen aanwenden. Bovendien had] behandeld de vraag, of na mislukking dier pogf gen dit conflict voor een enquête in aanmerking i komen. De bedoeling der wet is. dat een enquête i al den aankleve daarvan zal worden ingesteld, ind het. algemeen belang schade dreigt te lijden door! conflict: bij 9takingen in lichtfabrieken bijvoorbei De minister nu had medegedeeld, dat naar zijn deel het textielconflict niet zoodanig het algen* belang raakte, dat het direct voor een enquêt* aanmerking zou komen. Alleen wanneer het f lang zou duren, dat het algemeen belang er sch»! van zou ondervinden, zou, zoo meende de heer J» berse, een enquête op de bemiddelingspogingen nen volgen. En de heer Van Albarda wees er dan ook inj Kamer op, dat. de omvang van het conflict groote en ingrijpende gevolgen heeft voor Ttft? en er dus alle reden was voor een enquête. Ook werd nog een woord van afkeuring gesp^ over de rijksbemiddelaars die waren benoem^1 werd vooml de oud-minister Van IJsselsteinï9 noemdng gewraakt.. Na dit punt werd voortgegaan met begrooting Arbeid en werd behandeld Arbeidsverzekering- n nister Aalberse heeft in groote lijnen ingeleid ganisatie der sociale verzekering, zooals hij die voorstelt. 's Avonds werden behandeld de Weetrlm grootiogecL ;lj

Schager Courant | 1924 | | pagina 6