Van dit en vi dat en van alles wat! I Yoor de Kinderen. 1 DAM RUBRIEK. DE JONGENS VAN DEN MOLEN. EVen lachen. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 26 April 1924. No. 7424. wateren van Afrika, terwijl te daan Jongen krijgen en groot brengen, zulke labels meedra gen, dan is bewezen, dat de dieren van Afrika d«*elfde zijn, als die, waarop in het Zuidpool gebied jacht wordt gemaakt. Met dit en nog verschillende andere onder zoekingen hoopt men dus op de „Dfaoovery" een begin te kunnen maken. Een wetenschap pelijk doel is ër hij betrokken in roever men hoopt, nu er reeds roovele soorten groote zoog dieren uit de zeeën zijn verdwenen, deze al thans te behouden. En van economische betee- kenis is hun behouden évenzeer, MISLUKT WONDERKIND. In The News of the World wordt de geschie denis verteld van een wonderkind, dat 15 jaar geleden op 11-jarigen leeftijd de wereld ver baasde door voor hoogleeraren van de Har- vard-universiteit een voordracht te houden over de vierde dimensie en thans in een han delshuis te New-York met het werken aan een rekenmachine f18.50 per week verdient. Het wonderkind is de zoon van dr. Boris, een bekend schrijver over pathologie en psy chologie, die met de tegenwoordig» opvoerings methode niet was ingenomen. Zijn zoon begon, misschien tengevolge van het opvoedingssy steem van zijn vader, de wereld aJ kort na zijn geboorte te verbazen. Toen hij zes maan den was, kende hij de letters van het alpha- bet. Op zijn tweede jaar schreef hij al En- gelsch, terwijl hij op zijn vijfde jaar vier ta len sprak. Op zijn zesde jaar ging hij naar een taalschool, waarvan hij den geheelen cursus in ces maanden afliep. Een jaar later was hij al vergevorderd in natuurkunde en anatomie. Op zijn achtste jaar kwam hij in de Brookline Mass. High School, waar hij den vierjarigen cursus in zes maanden doorwerkte. Toen was hij klaar voor de universiteit en meldde zich op negenjarigen leeftijd te Harvard aan. Om zijn jeugdigen leeftijd werd hij daar echter niet toegelaten. Eerst op zijn elfde jaar werd hij daar ingeschreven als jongste student in de geschiedenis. In zijn eerste studiejaar sprak hij voor de professoren over de vierde dimensio. Op zijn vijftiende jaar had hij zijn studie voltooid, maar de universiteit verleende hem zijn graad eerst een jaar later. Daarna studeerde hij nog drie jaar aan de Harvard school of Arts and Science en op zijn twintig ste jaar werd hij leeraar in de wiskunde. Het schijnt, dat het toen niet zijn genie gedaan was. Kr ontwaakte een geest van verzet in hem, wellicht als reactie tegen den voortdurenden druk, waaronder hij geleefd had. Hij sloot zich aan bij de socialisten en werd wegens zijn hou ding bij de 1 Mei demonstratie in 1919 te Boston gearresteerd en tot 18 maanden hechtenis ver oordeeld. Een half jaar geleden kwam hij weer te New-York terug. Hij zocht naar heel gemakkelijk werk, waar bij denken baast niet nbodig was en vond dit tenslotte. Is zijn geest voorgoed geknakt of heeft deze slechts behoefte aan geruimen tijd rust? Z2jn geval doet denken aan John Stuart Mill, wiens vader zijn ontwikkeling ook forceerde. De jongen werd een wonderkind, maar ook bij hem kwam er een tijd, waarbij het met zijn genie gedaan scheen. Hij kon toen geen geeste lijken arbeid meer verrichten. Maar nadat hij een tijd van rust had doorgemaakt, nam Mill het werk weer op, dat hij had laten rusten en zette zijn ontwikkeling voort. Misschien zal het New-Yorksche wonderkind zich later even eens weer met nieuwe kracht op de weten schap toeleggen. Rott. Nbld. GEHUWDE „VROUWEN* VAN NEGEN JAAR. De commissie tot hervorming der huwelijks wetten te Angora heeft korten tijd geleden de huwelijkswetten van Turkije vastgesteld. Vol gens deze wetten wordt de huwbare leeftijd voor mannen op 18, voor meisjes op 17 jaar gesteld, d.w.z. zoo staat het op papier; inder daad is het een beetje anders, want de vroege ontwikkeling van het Turksche kind tot vrouw maakt hier concessies noodzakelijk. De wet bepaalt dan ook, dat met toestemming der ou ders jongens, die den leeftijd van 13 jaar en meisjes, die dien van 11 jaar bereikt hebben, kunnen trouwen en op aandrang van de ouders stemt de wet zelfs toe in een huwelijk van jon gens van 12 met meisjes van 9 jaar. WARE WOORDEN. Wie nooit den twijfel heeft gekend, komt nooit tot innige zekerheid. Men ziet in het leven meer naar hen, die het beter hebben, dan naar hen, die beter zijn. Wat gij in uw z&jcen doet, doe hetgauw, maar beraad u langzaam. Waardeer de liefde, die men u toedraagt en beproef ze te behouden. Niemand leert ons beter de waarde van zwij gen dan de babbelzuchtige. Hoe diep moet men soms zinken om er bo venop te komen. Uit de wijze waarop hij zijn ontspanning zoekt, leert gij iemands karakter kennen. DAT HING VAN HET SOORT AT. Moeder (tegen dienstbode die erop uit is ge stuurd, om met Nellie, die wegens wangedrag van tafel gestuurd is, te onderhandeion): „Heb je tegen juffrouw Nellie gezegd dat zij bene den kan komen voor den pudding, als zij be loofde lief te zijn?" Dienstbode: „Ja, mevrouw". Moeder: „Nu, wat heeft zij gezegd?" Dienstbode: „Zij zei: wat voor soort pud ding is het?" WAT VERDACHT1 Suze tot haar verloofde: Ik vind mijn ver lovingsring alleraardigst lieve, maar wat be teek enen die letters A. K. in een hart aan den binnenkant?" Karei: „Hmnuachttien karaat nar- tuurlijk!" DIE WIST HET. Een jongen zat al vier uur te visschen. Een voorbijganger, die langs kwam, vroeg, wat hij daar uitvoerde. „Ik zit te visschen", zei de Jongen. „Heb je al wat gekregen?" vroeg de man. „Ja", antwoordde de jongen. „Wat!" vroeg de man. „Geduld!" zei weer de jongen. HIJ KENDE HET BAK8EL. Toen de jonge echtgenoot van het kantoor thuis kwam, vond hij zijn vrouw in tranen. „O Jan!" snikte ze, „ik had zoo'n prachtige cake gebakken, en toen ik een oogenWik uit de keuken was, heeft de hond haar opgege ten". „Och vrouwtje", kalmeerde de ma.n, „wees daar. nu niet bedroefd om Wat kan ons die hond schelen. Voor hem krijgen we dadelijk weer een ander". MET TWEE WOORDEN. Hoe smaakt die soep? vroeg de luitenant Slecht, antwoordde de recruut. Kun je niet met twee woorden spreken? sprak de luitenant. Héél slecht, haastte de recruut zich zijn antwoord te verbeteren. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. AmsJs Wz, Winkel, No. L ZWART. WIT. Stand Zwart, 16 schijven, op: 1 tot 4 7 9 tot 13 15 18 19 20 23 25. Stand Wit, 17 schijven, op: 16 22 27 tot 30 32 34 35 37 38 40 42 43 45 47 48. Bovenstaande partijstand' is voorgekomen in de Haarlemsche Damclub. Zwart speelde hier 20—24 15 24, waarop Wit schitterend won. Wit 27—21 37—31 32—27 43-30 47—41 39—33 34 5 48 6. De eindstand is volkomen winst Na 1 ZWART. WIT. Stand Zwart, 12 schijven, op: 7 8 12 13 14 16 tot 19 24 25 26. Stand Wit 12 schijven, op: 27 28 31 32 33 35 39 41 46 47 48 50. Bovenstaande fijne slagzet is van den be kenden problemist P. Kleute. Wit speelt 30-34 48—42 41—37 33-29 29 0 36:13. De uitslag van den probleem wedstrijd is: le prijs Jb. Mantel, te Winkel; 2e prijs P. de Groot Warmenhuizen. De uitslag van den groepenwedstrijd komt de volgende week, omdat nog niet alle groepen zijn uitgespeeld. Zij die mooie partijgedeeHen, «lagzetten, enz in hun bezit hebben, worden beleefd verzocht ze te willen opzenden. NABETRACHTING OP HET PAASCHTEEST. O Paaschfeest met Uw 'heerlijke belofte Van lichtend leven na den donk'ren dood, Hoe staat onwrikbaar, na een reeks van eeuwen, Uw grondgedachte, trots en sterk en groot! Wat ook de tijd van aanzien deed verandtnen, Verwonnen heeft vernietigd en verstrooid, Uw liefde tot de sterfelijke menschen, Uw troostende idealen noodt! I Gij bleeft dezelfde, grootsch en onvergank'lijk Bij oorlogswee en wisselend getij, De stille kracht van lijdzame verdrukten In een aan Uw vervreemde maatschappij. Toen wist ge ware stervensmoed de geven In bange uren, vod vair zwaren: strijd, Aan de verminkten en de zwaargewonden Bij U kreunend ingaan van de eeuwigheid. We gingen dus weer Uw herdenken vieren In dezen tijd met dwaze macht bekleed Van tartend: onrecht schrijnend egoisme En ndet te peilen smart'lijk levensleed Daar wordt zooveel doorworsteld in de stilte, Zooveel ontzettends dagelijks doorleefd, Omdat de mensch 't vertrouwen in dé menschen Door ruw geweld voorgoed verloren heeft tl We doen zooveel in 1 eng begrensde leven, In ons zoo kort en weifelend' bestaan, Wat wondt en kwetst, wat afbreekt en vernietigt, Waardoor we naar den afgrond moeten gaan! Hoe fel staan weer de tartende partijen, Ten strijd gereed met vlijmgeatapem staal, Een ieder onder eigen sterke leunen Voor koning Arbeid, koning Kapitaal II I O feest der blijde eeuwige gedachte Van loutVend leven, door geen dood bedreigd, Waarin de mensch zijn mensch-zijni af zal leggen En alle koude eigenliefde zwijgt, Doortrek de wereld met Uw warmen wezen En breng ons na een eindeloozen strijd Als vrucht van 't innig mooie Paasch'herdenkën, Opstanding geen.... opstandigheid;!!! April 1924. Nadruk verboden. KROES. Oplossingen van Zaterdag 19 April: I 1. Een ka is iets, wat men op Bchool moet loeren. Een uijl is een vogel, die 'snaëhta rondvliegt. Eten kei 14 een steen. Een kin is een HchaamsdeteL Het spreekwoord Is: Wlften fa kunnen. t s 2. Mijn eerste deel is een lichaamsdeel: plak. Mijn tweede deel is een hemellichaam: fafc Mijn geheel is een feestdag: 1 3. Mijn eerste deel fa een Mijn tweede deel is eeri visch: Mijn geheel fa een waterweg: Goede oplossingen (ook nog van de vorige week) zonden: Betsfe Marinus, Anna Paulowna; Genrie Boontjes, Ark el; S. en IN. Zomerdijk, Wie ringen; Maarten en Jan Middelkoop, Winkel; AU Brouwer, Oudfcarspel; Geertje de Geus, Oud. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 86, Sp&TaSa (Astübfi). Vraag 37. P. B. S. te St Maartensbrug vraagt het volgende: Zoudt U zoo goed willen zijn en mij eenige nadere inlichtingen willen geven betreffende de behandeling vans een witte Spi- vaea? De plant staat op 't oogenblik in bloei, wij kregen haar in een bloemenmand, doah de plant zelf is in een blikken vorm geplaatst, waarin wij eenige gaten geboord hebben, zon. der de plant er uit te nemen. Nu 'begint de plant reeds minder frisch. te worden, wij hebben haar ongeveer 14 dagen. Gaarne zou ik weten of zij veel of weinig wa ter moet hebben en In de zon of in de schaduw moet staan. Antwoord: Spiraea's (ook! wel genoemd Ho*, teia of Astilbe) moeten zeer veel water heb ben. Om van' een langdurigen bloei te profitee- ren, zet men ze in een onverwarmde kamer of serre. Na den bloei worden dé uitgebloeide bloemstengels teruggesneden en de plant daaT- na zoolang binnen gehouden tot ze in Met naar buiten gaat. Alsdan) wordt een plant In karspel; Abraham' v. d. Welle, Kolhorn; Janne tje Molenaar, Schagen. Rest volgende week. NIEUWE RAADSELS. L Wat fa de nauwste schoorsteen? 2. Welke kranten brengen geen nieuws? 3. Verborgen speelgoed:: Heeft Aagje hët web al weggejaagd? Ik loop op pantoffeltjes. Waarin leeét Olga toch? 4. Alleen voor rekenaars: Een slak kroop iedere nacht acht el tegen oen boom op, en zakte elke dag weer vier el ir beneden, Xn den twaalfden nacht bereikt de slak de top van den boom, Hoe hoog is de boom? 5. Mijn eerste deel is een huisgenoot; mijn tweede deel fa weer dezelfde huisgenoot. Mijn derde deel is het tegenovergestelde van dicht bij. Mijn geheel is een bloem. Welke? Oplossingen zenden naar L. Roggeveen, Spul 97, den Haag. vier of drie gelijke deelen verdeel^ en in Vet ten voebthoudenden, eenagszins beschaduwd an grond uitgepoot Bij droog weer wordjt flink ge goten en ook enkele keeren gegierd. Hébben de planten niet te veel tegenstand) gehad, dan is het reeds mogelijk ze het aanstaande vooovt jaar weer eenigszins te vervroegen. Ze worden dan in het najaar (November) fax ruime potten gezet en stevig aangedrukt. Men neme daartoe goeden tuingrond met compost en wat roet gemengd. Totdat strenge vorst in* valt blijven ze buiten. Daarna komen ze tij delijk in een koelen kelder of andere vorst vrije Tuimte. In Februari, Maart kunnen ze dan in een weinig verwarmde kamer worden gezet vlak aan het raam. Over Spiraea's kan ik nog mededeelen, dat Spiraea japonica witte pluimen beeft Spi- raea japonica compacte multiftora fa een aan merkelijke verbetering. Ook de Spiraea astil-> beidcs variëteiten leenien zich bij uitstek voor het vervroegen. Bijzonder mooi zijn de rosé bloeiende variëteiten „Paach Blossom" en „Queen Alexandra" Men forceere deze beide echter niet te vroeg en dan onder inwerking der volle zon. De Jeugdwedstrijd. Uit de ontvangen brieven voor den jeugd wedstrijd laat ik hier volgen het opstel van Piet Prins, oud 8 jaar, wonende te Anna Pau lowna. Voirg jaar kreeg ik van TA.GX3. drie plant jes, op te kweeken. waarvan een Petunda, wel ke met Juli begon te bloeien. Op de tentoon stelling kreeg ik begin September er den 3en prijs voor; ik kreeg ze zeer verachtend terug van de tentoonstelling, maar met wat gier ge raakten ze toch weer op gang. De eerste bloe men waren paars met wit; ïater gedurende den winter in de kortste dagen geheel «Jonker met het komen van meer zonneschijn zijn ze Henk: leest voor: De historie van Reinaert de Vo(a. Voor de poort van Maupertuua aangekomen, zei Reinaert: „Neef Bellijn, wilt ge een oogen- blikje hier buiten wachten? De zal met Cu- waert mijn kasteel binnengaan. Cuwaert zal He- gen' mijn vrouw en kinderen eenige woorden van troost spreken, als ik afscheid genomen heb, nietwaar Cuwaert?" „Zeker", antwoordde de goede Cuwaenft, JBri zal 'het doen!" In het kasteel binnengekomen, vonden sa daar Hermelijne en de kinderen. Toen Herme lijn», die dacht dat Reinaert al lang dood was, haar man daar als pelgrim gekleed zag bin nenstappen, vroeg ze: „Ben jé dan toch weer vrijgekomen?' „Ja", zei Reinaert, „onze goede Koning heeft mij laten gaan, en hij heeft mij ook Cuwaert meegegeven, om met hem te doen, wat fk wil, Want, zei de koning, Cuwaert fa de eerste gd- woest, die mij heeft aangeklaagd. En waas ad- van overtuigd, dat Cuwaert zwaar door mfj zal worden gestraft, want ik ben heel boos op hem." Zoo sprak de valsche vos.

Schager Courant | 1924 | | pagina 11