Fosfer's Rugpijn Nieren Pillen Het tentoonstellend Britsch Wereldrijk. Foster-McCIelIan Co. London. DABLIA's, de beste sniisoorlen, Verspeende AARDBEIENPLANTEN. SPARTA-TERREIN SCHADEN. MORGEN VIERDE BLAD. Wij vestigen er de aandacht op dat glazen Flacons, geel etiket Kweekerij CAKPE-DIEM, Om de prima er) afwerking. pasvorm Vertegenwoordigend Elftal Unlrlnp! v.d. Nri-Hollandscben V.B.Ilulllul 1 Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 26 April 1924. 67ste Jaargang. No. 7424. Wembley! Dit ia niet meer! oen naam, doch oen i begrip geworden' mot eene enorme bet eekenis. 'Geen burger van het reusachtige Britsche wereld- rijk, die vand'aag niet even mét zijne gedacfrton ging naar Wembley. Hot is St. George's day. Het la de naamdag van Engeland's populairen koning. Het was op een St. George's day dat de Britsche marine de heldenfeiten uitvoerden te Zeebrugge en Ostendé. Die heldenfeiten, die vooral moreel zooveel voor I Engeland be'teekenden. Nu 13 het weer St. George's day. Thans is er vrede in Engeland en gaat het vorstenhuis in grooten pracht en praal naar Wembley. De koning gaat de groote tentoonstelling openen, t Een wereldtentoonstelling 1 Maar niet van alle lan den, doch van het Britsche wereldrijk. Tm allo werelddéelen waait de Union1 Jack, de Brit sche vlag. In Noord- en Zuid-Amerikö, inl Australië, in Azië, in Afrika en niet te vergeten in Europa is de Brit thuis. De Brit aanvaardt dat allemaal mét zoo'n' kalmte dat men niet beter weet of bet Spreekt van zélf. Thans brongt echter de naam Wembley den En- I gelschman wat uit de plooi Zonder dat imenl er eigen lijk heel voel over hoorde, werkte men te Wembley, een plaatsje in het Westen van Londen, regelmatig en hard aan' de voltooiing der tentoonstelling. Totdat opeens een werkstaking dlreigde, tenslotte tot uitbarsting kwam. De Engelschman ergerde zich over de werklieden, die door hun houding het op tijd gereedkomen der tentoonstelling dn gevaar brachten. Het conflict werd bijgelegd. Het op tijd gereed zijn werd een quaestie d'honneur voor Engeland. Dit bleek wel toen de Minister van Koloniën, de bekende arbeidersleider Mr. J. EL Tho mas, naar Wembley ging, om den arbeiders toe te spreken, hun op het hart te drukken medé te werken om voor 23 April gereed te zijn. Het ging om_.de eer van het Britsche wereldrijk. De Koning en Zijne familie zouden op 23 April of ficieel naar Wembley komen, om de openingsplech tigheid op te luisteren. Zoo officieel zou het wezen, dat de Minister van Binnenlandlsche Zaken tot het gevolg zou behooren. Zoo ziet men dan1 ook heden de socialistische arbei der Mr. Arthur Henderson in het derde rijtuig zitten, wanneer de koninklijke stoet na de openingsplechtig heid het terrein verlaat. Ioj.h'et le rijtuig zijn Koning, Koningin, Prins van Wales en Hertog van York gezeten, in 'it 2e dJe Herto gin van York, Prins Henry, Prins' George on die Her togin van Devonshire, in het 3e, dé Gravin Weduwé van Minto, de Graaf van ShafteSbury, de Graaf van Ganard en dé Minister van Binnenlandsche Zaken, in het 4e volgen nog leden van de hofhouding, ter wijl ordormausofficieren te paard het koninklijk rij tuig vergezellen. De stoet komt van het koninklijk slot te Wlnd'sor en keert daarheen ook terug. Het zal den heer Hen- derson toch wel eigenaardig te moede zijn. In Groot-Britannië, het land der oude tradities, moet men nu eenmaal meedoen of men wil of niet. In Schotland heeft over een paar weken de jaarlijk- eche bijeenkomst plaats der Schotsche Kerkbestuur ders. Telken jare wordt daarvoor iemand aangewe zen om den koning te vertegenwoordigen. Bij een i Tory Ministerie werd een Tory, b.v. den Hertog van i Athol aangewezen, thans is een mijnwerker, Mr. I Brown, daartoe benoemd. •Hij en zijne vrouw bewonen een heel klein huisje i en zijn eenvoudige geloovige lieden. Ze zullen nu binnenkort samen als vertegenwoor digers van koning en koningin in het paleis nabij Eldmburgh wonen, van het gouden servies, dat dage lijks gebruikt wordt, zal worden gegeten. Zij zullen dbor den hoogsten adel van Schotland worden gehol pen bij al het ceremonieel, bij het in groote statie rijden van slot naar vergadering, gedurende de plechtige recepties en feesten. Hertogen, afstammelin gen van de Stuarts, de Schotsche koningen, zullen den vertegenwoordiger van dén koning eer bewijzen, hertoginnen zullen voor zijn vrouw d'e deur openen en haar verzoeken voor te gaan, terwijl zij' eene bui- ging mak'en als voor de koningin zelve. Zoo eischt het d'e Schotsche traditie, zoo zal het nu Ook weer gaan. Het zal, het eenvoudige paar, wan neer zij na die 14 dagen weer Ithuis zijn en bij hun kopje troost zitten, wel wezen of ze 14 dagen, lang ge- diroomd hebben, Wat zeggen nu de deftige Schotten diaair wel vaif, hoor ik eenige lezeressen en lezers vragen. Ik heb conservatieve Schotten, behoorende tot de oudste glslachten, dn dit feudale land hooren zeggen, dat het zoo uitstekend was, want aan dé traditie moest niet getemd worden. De t-adïtie zei ook, dat ditmaal de arbeider representant dés koning moest zijn. Zoo zij hetl Ik voel ook al het mooie van traditie. Ik leef ook geheel mee met dé Wembl ey-beweging der Britten en kan mij begrijpen höe het ten slotte ee^ wedstrijd, is geworden tusschen de ver schillende arbeiders om1 gereed te zijn wanneer bet „God save the Ring" de aankomst van het hof Zou aankondigen. peweldSge dingen gepresteerd. In een nacht tijd werd de grootste locomotief der wereld, een colos van 140.000 Kg. op haar plaats gezet in de groote machinehal. thans uitsluitend verkocht worden in verpakt ia met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Die locomotief met zijn edelen vtcn 0 voet 6 tnchen diameter is van York, waar zij gemaakt is, naar Wembley gereden en kalm de machinegalery bin- nengereden tot zij op haar plaats stond. I Daarna ls zij wat opgeheveld', omdat er nu onder gezet is eeni oud type. machine, een ding van 8000 Kg. gewicht. Het staat op rails zooals die oorspronkelijk i waren, het geheel geeft weer het type traject en het I type locomotief, zooals dat voor het eerst dn 1825 tus- schen York en Dariington reed. I Een eeuw vernuft ligt tusschen de constructie der beidé locomotieven, tusschen de constructie van spoor baan;, mét rails en dwarsliggers. Wat een Vooruitgang en wat een geweldige kracht wordt nu weer noodig geacht om aan de eischen' des tijld's te voldoen. Kan er nog meer gebeuren op het punt van ver. keer, denkt m'en onwillekeurig, wanneer men het geweldige gevaarte, dat lustig haar wielen laat draaien, bekijkt? Wat locomtiefgebied betreft, schijnt wel het ma ximum bereikt, doch men krijgt weer d!e electrlsohe locomotief en niet te vergeten, de vliegmachina Maken thans niet Engelschen, Amerikanen, en Portugeezen geen vlucht om dé wereld? Is commandant Macharen, dé Engelsch'e militaire vliegenier niet reeds in de Perzische Golf aangeland? Zijn er wél grenzen voor het vernuft? Dat vraagt u ook hier weer op de tentoonstelling wanneer u de vliegmachines bewondert of de uitvinding van Mar- coni, zoowel als de vele toepassingen beziet. Ik herinner mij in 1903 Marconi in Londen te heb ben ontmoet, toen hij daar zijn uitvinding ging toe passen. Geloofden we er toen wel allemaal aan? Nu kunnen we in onze kamer luisteren naar de ope ningsredevoering van den Prins van Wales, wij hoe ren het geweldige gejuich' der menigte, wij hooren hel God save the King. Wij luisteren en millioenen met ons verder naar hét adres van antwoord van Koning George op de Woorden van zijn oudsten zoom Wij trachten den bisschop van Londen te verstaan maar worden dadelijk daarop verrast door het mach tige koor van alle gezamenlijke kerkkoren in Lon den, die onder leiding van dén Britschen componist Sir Edward Elgar, het „Jerusalem" zingen. We hooren militaire muziek en van tijd tot tijd een kanonschot en we weten d!at thans al'le vlaggen op dé tentoonstelling hun banen ontplooid hebben. De tentoonstelling van het Britsche wereldrijk is geopend,. Wij luisteren ontroerd naar het zingen van „Land of Hope and Glory. Wel land van hoop en glorie! Ik kan nu den koning volgen terwijl hij nu het stadion verlaat, de tentoonstelling van zijn mach tig rijk betreedt en waar bij komt, steeds weer mag beseffen dat het Britsche producten zijn die hier uitgestald zijn en de verschillende gebouwen Britsche landen vertegenwoordigen. Wembley heeft mij geweldig geïmponeerd. Dit heeft mij bevreemd, omdat er bijna geen Britsche kolonie of gewest is of ik ben er geweest. Ik kon dus groote verwachtingen koesteren. Maar het is alles nog geweldiger dan ik had verwacht. Het geweldige stadion, waar zooeven de openings plechtigheid heeft plaats gehad, biedt ruimte voor 125000 menschen. Wij hebben dan ook een gejuich uit 125.000 kelen gehoord. Over dat stadion wil ik echter niet spreken. Iedereen kent thans wel "hetstadion in 'Amsterdam en kan zich dat dan nog veel, heel veel grooter voorstellen, Vlak bij het stadion is Canada vertegenwoordigd. De Canadian Pacific Pailway Company heeft nog een eigen gebouw. Hetgeen Canada biedt is geweldig. Ik wil U dit keer niet bezig houden met details, ik wil slechts trachten U een algemeen beeld te geven, van de groote onderdeelen dezer tentoonstelling. Later zal er nog^ gelegenheid genoeg zijn, om alles eens nauwkeurig te bezien en U nauwkeurig te beschrijven. GROET, SCH00RI TELEF. 502. Aanbevelend, B. H LENGHAUS - WINKEL. HEERENKLEEDING, gemaakt en naar maat. MODE-ARTIKELEN. Ik wil U nu slechts doen kennis maken met het geheel. Ik wil U daarom brengen naar Britsch Colum- bia, en naar de Britsche West-Indische bezittingen. Gaat U even met mij mee naar Britsch Guiana, de buurvrouw van ons Suriname. Ik had geen flauw begrip van Britsch Guiana en sta verstomd over 'den imitatie-waterval', 'die in werkelijkheid 741 voet naar beneden davert, zeven maal de afstand van de% Niagard. Wat heeft Britsch Guiana zich ingespannen om een goed figuur 'te slaan. Welk land deed dat niet. Het is een wedijver geweest om bij te dragen tot het welslagen van deze Britsche tentoonstelling. Ik hoor, dat er in 1851 een dergelijke tentoonstel ling in Hyde Park geweest is. Het was een klein ding*, dat toen het door den Prins Gemaal van Koningin Victoria geopend werd, niet af was. Wanneer deze tentoonstelling in Londeh heergezet werd, dan moet ge U zelf op het Trafalgar Square denken, dan kijkt TJ eerst naar -den lijn GraTid Hotel én St.-Martin Church en denkt U die lijnen doorgetrokken tot ver achter het pharing Cross station tot zelfs achter het Cecil Hotel. Dan draait U zich om en trekt een lijn van het stand beeld Van Koning Karei I tot aan de aohterzijde van de National Galery en trekt die lijnen door tot het Royal Theatre op Haymarket en het Carl- ton Hotel in Pall Mali. Het is de moeite waard. Ik hoor dan ook, dat de tentoonstelling ruim 30000.000 (driehonderd zestig Millioen gulden) gekost heeft. Men heeft echter ook iets bereikt. Zie Britsch- Indië. Men heeft niet alleen de atmosfeer van Indië overgebracht, zooals het vroeger was, doch ook van het meer moderne Indië, zoodat men zien kan, welk een evolutie daar ook 'in kunst, oa in bouwkunst plaats heeft. Men ziet, wat industrie in Britsoh-Indië betee kent. De Britten zelf boeien Uw aandacht o.a. in hun KunstrGalery en hniu Industrie- en Machine-Paleis. 2üj vertoonen U buiten, niet ver van hét groote Amnsements-Park een steenkolenmijn. De Engel schen zijn altijd "bijzonder trotsoh op hun steen kool, hun zwarte goud- Het Amusements-Park zal ik U maar niet be schrijven. heb het niet in werking gezien, maar zag al allerlei bekende Luna-Park-grappen. Leuker vind ik de nabootsing van de London Bridge in oude dagen, waarover men komt in mooie lanen: Wat is de parkaanleg mooi en'hoe betoo- v er end is de groote vijver, met aan de linkerhand tuinaanleg en mooie kiosken, in de verte parkaan leg, heel m de verte de minarets van de Indische afdeeling en rechts achter prachtige rotsfcuin-aan- leg en heesters, het gebonw van Australië. Australië doet zich gelden. Nieuw-Zeeland valt heel even tegen, het is alsof de 12000 mijlen die tusschen 'Wembley en Nieuw-Zeeland liggen, een te groote kloof zijn om te overbruggen. Wat is dat JUirmah schilderachtig, met de ge trouwe nabootsing van een deel van ae Arakan Pa god a te Mandalav. Malakka doet daarbij even stijf aan. Vertegenwoordigd worden daar de Streets Settlë- ments, Gefedereerde Staten van Malakka en de On- gefedereerde Staten. Ceylon heeft de Tempel van den Tand te Canada nagebootst. Wat komt West-Afrika prachtig voor den dag mot de paviljoenen van goudkunst. Nigeria en Siërra Leone. De dorpen met eene negerbevolking zijn de moeite waard. West-Afrika# is een zeer rijke kolonie. De goud kust is de caicaoboonen-leverancier bij uitnemend heid. Sara wak (Noord-Borneo) is natuurlijk ook pre sent en wel met een nabootsing van de woning van Rajah Brooke. Oost--Afrika en Zuid-Afrika liggen dicht bij* el kaar. Men moet onwillekeurig denken aan de verlan- fens der Europeanen van de Oost-Afirkaansche olonie Kenya om nauwere aansluiting te krijgen met Zuid-Afrika, ten 'einde de rassenstrjjd die door de Britsch Indische Kolonisten gevoerd wordt, op den duur te kunnen beteugelen. Zoo ziet men weer, "er zijn ook vele moeilijk heden in het Britsche Wereldrijk. Daaraan denkend, kijken wij onwillekeurig naar het paviljoen van Palestina. Een leelijk wespenneet. Bermuda is vertegenwoordigd. Cyprus en Malta komen de Middellandsohe Zee-bezittingen verte genwoordigen. De Fizi-eiïanden, vroeger Duitsoh bezit, vinden we op een bescheiden plaats, vlak "bij de amuse menten. New-Eoundland komt ook getuigen. Laat ons oven naar de Chineesohe bezitting gaan kijken, naar Hongkong. Wel drommel, ik dacht een mo ment, dat ik m High Street Hongkong liep. De Chineezen zaten jnist met hun chop sticks, hnn twaalf-uurtje, naar binnen te werken. Wanneer ik met stokjes rijst moest eten, zou ik verhongeren. Ik heb het vroeger dikwijls gepro beerd, de Chineezen na te doen, maar te vergeefs. Het is een kwestie van gewoonte. Gaat b.v. nog eens mee naar het negerdorp van de goud kust en zie die lui werken met hun primitieve werktuigen. Het gaat keurig en snel. Toch zijn de Tui er, naar onze begrippen, wel 3000 jaar mee ten achter. Kwestie van gewoonte en van behoefte. Die lui zijn gauw tevreden. Ee -en Europeaan is, geloof ik, nooit meer tevre den. Ik zou bijna durven zeggen. dat een Enrope aan alleen tevreden is, wanneer hif terecht ontevre den kan zfijn. Dat komt zoo zelden voor. Het zou natuurlijk niet compleet zijn, indien er ook niet iets te zien ware, dat aan den oorlog herinnert. Gaat maar eens mee, dan kunt U het zeege vecht van Jutland zien en het rinkan van Brit sche en Duitsche oorlogsschepen. Ik hoor, dat het volkomen naar waarheid is weergegeven. Hoe ia dat mogelijk? Ik heb op later leeftijd altijd begre pen, dat niemand ooit een zeeslag verloren heeft. Lees je een "Hollandsch geschiedboek je over een zeeslag, dan was de overwinning aan Hollandsche, lees je het in een Engelsch, Fransch, of Spaansch geschiedboekje, dan was ze aan Engelsche, ïYan- sche of Spaansch e zijde, juist afhangend wie onzen tegenstander was. Er zijn behalve Engeland zelf, 21 verschillende landen vertegenwoordigd, groot en klein. Misschien heb ik er nog een paar overgeslagen. Vergeef het mij dan, want het duizelt mij. De President van het uitvoerend comité, Sir James Stevenson, is door den Koning tot Lord verheven, terwijl de hoofdingenieur en de hoofd- arohitect voor de rest van hun leven Sir Williams en Sir Simpson zullen wezen. De lui hebben het verdiend, want het wonder is geschied: de tentoonstelling te Wembley was klaar, toen de Koning met zijn familie haar kwam openen. Dat is een ongekende preefcatia De meeste tentoonstellingen zijn juist gereed op den dag, dat ze gesloten worden. Een ding is mij opgevallen, nl. de afwezigheid van Princess Mary. Iemand zei mij, dat de moeilijk heid zat in de plaats, die haar in den stoet toer kwam. Het is mogelijk. Hofetiquette is moeilijk te doorgronden. Ik hoor juist van Lady Maud, een vriendin van mij, dat Prinoesa Marv er wel was, maar niet deel uitmakende van aen Koninklijken Stoet. Ze kwam op haar eigen gelegenheid naar Wem bley en wachtte onder de baldakijn op haar ko ninklijke ouders. Zoo waren 'dus boch Koning, Koningin, de 4 zonen en de dochter aanwezig bij de opening yah „Ons Wereldrijk in het klein", zooals de Koning do tentoonstelling te Wembley in zijne redevoe ring noemde. De Koning acht de tentoonstelling een bijeen komst van broeders •'tot behartiging der familie belangen en is overtuigd dat zij zal bijdragen tot het aanhalen der banden van onderlifige gebo genheid en samenwerking van alle deelen en onderdeelen van zijn Britsche Wereldrijk. De Koning, die in Admiraalsuniform was, wil de daarmee zeker getuigen, dat de vloot, hetzij oor- logs- of handelsvloot, onontbeerlijk is voor de bevor dering van datgene wat de tentoonstelling beoogt: Bevordering van den voorspoed van het Britsche Wereldrijk. Aanvang 2.30 uur. Staatsloterij. Trófckinj? van Donderdag: 24 April 1924. 3o Klasse. 3e Lijst. No. 18982 flOa Prijaan Tan f40. 4 449 636 675 1055 1226 2162 2467 2623 2817 8053 3329 4229 5942 5979 6072 6384 6435 6439 6529 6615 6936 7108 7258 7499 7919 8080 8098 8237 8782 9031 9173 9219 9279 9901 10053 10400 10599 10941 11014 11104 —379 —705 12785 12918 12974 13108 13500 13522 13657 13845 13860 13941 13981 14170 14530 14606 14701 14714 14858 15012 15172 15385 —538 15666 15678 16008 16302 16383 16394 16479 16571 16588 16591 17064 17300 17992 18195 —416 —741 19112 19114 20190 20407 20614 20650 20700 20885 21111 21154 21462 21565 21680 21892 22130 22238 J22342 22407 22615 3o klasse 2e lijst: 15353 m,... m. 15358. EEN DOODELUK ONGEVAL. Uit Amsterdam, 24 April. Hedenmiddag trachtte een 10-jarig meisje, dat op een rijwiel gezeten was een vrachtauto die voor haar uitreed, aan den lin ker kant te passeeren. Op hetzelfde ooeenblik dat ze narist den wagen peed kwam van de andere zijde een personenauto aanrijden. Wat er precies gebeurd is, kon men niet te weten komen, maar plotseling is het meisje gevallen en onder den vrachtauto ge raakt. Ziji was terstond dood. Het lijk is ,paar het Binnen Gasthuis vervoerd. De vrachtauto, waarvan de bestuurder vermoedelijk niets bemerkt heeft reed door. DE HUWELIJKSWETGEVING. Het rapport van de commissie uit den Vrijz.-Dem. Bond over de Huwelijkswetgeving. De commissie, onder presidium van mevr. mr. B. Bakker-Nort, door het hoofdbestuur van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond. ingesteld, om te rapportee ren over de vraag welke wijzigingen in de huwelijks wetgeving behooren te worden aangebracht, heeft haar verslag uitgebracht. Zij is van oordeel, meldt de Tel., dat het beginsel van gelijkwaardigheid en van gelijkheid voor de wet van mannen en vrouwen, in het huwelijk zoo streng mogelijk behoort te worden doorgevoerd, en dus met name de maritale macht en de bevoorrechte positie van den man, ten opzichte van de uitoefening der ouderlijke macht alsmede de onbevoegdheid van de vrouw ten aanzien van het verrichten van rechtshandelingen, behooren te wor den opgeheven. In haar rapport heeft de commissie eenige hoofdlijnen voor een moderne huwelijkswet geving opgesteld, o.a. deze: „De echtgenooten zijn elkander trouw en steun ver schuldigd. Zij moeten in gemeenschappelijk overleg de belangen van elkander en van het gegm be hartigen. Zij moeten naar de mate van hun krachten en middelen, overeenkomstig hun levensomstandighe den, gemeenschappelijk voorzien in alles wat noodig is voor hun onderhoud en maatschappelijk leven, en voor het onderhoud en de opvoeding van de kin deren, hetzij: door bijdragen in geld, hetzlji door huis houdelijke of andere werkzaamheden. Indien een der echtgenooten nalatig is in de ver vulling van zijn onderhoudsplicht kan de andere echtgenoot door den Kantonrechter worden gemach tigd, ter bestrijding van met name aan te duiden huishoudelijke uitgaven, een deel van eenige den nalatigen echtgenoot toekomende betaling van loon, pensioen, rente als anderszins, rechtstreeks, zonder tusschenkomst of medewerking van den nalatigen echtgenoot, in ontvangst te nemen. Indien de machtiging is verleend, kan de nalatige echtgenoot zich, door openbaarmaking van het von nis, bevrijden van zijn aansprakelijkheid voor zoo danige huishoudelijke schulden, welker voldoening behoort tot de bovenbedoelde met name aangeduide huishoudelijke uitgaven. De echtgenoot, door wiens schuld de samenwoning is verbroken, beeft geen recht op eenige bijdragen in de kosten zijner afzonderlijke huishouding, en blijft verplicht om bij te dragen in de kosten van buis houding van den anderen echtgenoot en in die van onderhoud en opvoeding van de kinderen. In gewichtige gevallen, waarin de echtgenooten niet tot overeenstemming kunnen komen en niet temin het belang van het gezin een beslissing drin gend vordert, kan door ieder van de echtgenooten de tusschenkomst van den Kantonrechter worden inge roepen. De vermogens dér echtgenooten zijn volkomen ge scheiden, met deze restrictie, dat hét huisraad en de zaken ten aanzien waarvan niet kan worden aange toond, dat zij1 aan slechts éón der echtgenooten toe- behooren, geacht worden aan de beide echtgenooten gezamenlijk toe te behooren. Ieder van de echtgenooten beheert zijn eigen ver mogen." Verder wil de commissie uitbreiding geven aan de gevallen, waarin echtscheiding en scheiding van ta fel en bed kunnen worden gevorderd. Het is haar geraden voorgekomen de mogelijkheid van een echtscheiding in gemeen overleg in te voe ren, zij het dan, dat, om tegen ontbinding van het huwelijk, na scheiding van eisch te stellen, dat het huwelijk ten minste drie jaar zal hebben geduurd, terwijl aan den rechter nog een termijn van twet» jaren is gegeven om zijn beslissing uit te stellen. De commissie heeft voorts gemeend dat de ontbin ding van hqt huwelijk, na scheiding van tafel en bed, moet worden vergemakkelijkt. De toestand, welke door scheiding van tafel en bed geschapen wordt, is van zoodanigen aard, dat de wetgever niet te veel bezwaren aan de opheffing daarvan in den weg mag stellen, mits hij een vol doenden termijn laat om, door middel van verzoer ning, het huwelijk weer in zijn vollen, omvang te doen herleven. CENTRALE STIERENKEURING. Vrijdag 25 April 1924 werd in den Bergerhout te Alkmaar de Centrale Stierenkeuring gehouden door de Provinciale Commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noordholland. Ook nu weer kon een flinke belangstelling wo*- den geconstateerd, hoewel deze belangstelling zich, in afwijking van vorige jaren, meer tot onze pro vincie scheen te bepalen. Het heerschende mond- en klauwzeer zal zeker wel voor een groot deel de oor zaak van dit laatste zijn. De keuringscommissie, bestaande uit de heerin P. Schenk Dz., Wieringerwa&rd, E. Koster Dz., Berk hout en E. Louter, Den Haag, kende de volgende be kroningen toe: 1-jarige stieren, le klasse: Constantijn Jacob 9 van W. Jimmink Hz. te 't Zand; Constantijn Jacob 49 van Jm. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn; Meine 3 van D. Kaan Kz. te Wieringerwaard; Siemon van A Brak Jr. te Alkmaar; Max Constantijn van firma Kaapt te Wieringerwaard; Meine 4 van D. Kaan Kz. te Wieringerwaard; Maximiliaan 20 van firma Kaan te Wieringerwaard; Frans Nicolaas van F. A. F. Gro- neman te Wieringerwaard; Nico Frans 35 van A Dz. Sleutel te Wieringerwaard; Wodan van Gebr. Ruyter te Ooster-Blokker en De Lente van N. Ruyter te Hau- wert. Idem 2e klasse: Frans Adolf 30 van F. A F. Gro- neman te Wieringerwaard; Menelaus van D. Schoen maker te Hoogkarspel; Frans van Gebr. Ruyter te Ooster-Blokker; Markus van idem; Constantijn Al- bert van van J. Feeke te Stompetóren; Jetje's Con stantijn 28 van Abr. Over te Stompetoren; Nero van K. Bregman te Beemster; Wodan Jan van N. Ruy ter te Hauwert; Constantijn Jacob 38 van Jb. Jim mink Hz. te Barsingerhorn; Jonge Max 25 van K. Reijno e.a. te Krommenie. Idem 3e klasse: Jonge Max 34 vah H. J. E. van Hoorn te Wieringerwaard; Jonge Max 30 van K. Schenk Kz. te Wieringerwaard; Jonge Max 26 van K. Schenk te Wieringerwaard; Jonge Max 23 van J. Schenk Kz. te Wieringerwaard; Nicolaas 2 van P. Koopman te Nieuwe Niedorp; Blok Max van Gebr. Ruyter te Ooster-Blokker; Jonge Max 42 van J. P. Kraakman te Akersloot; Constantijn Teo van T. Won der te Wieringerwaard; Pel Blok 8 van S. van Baar te Hem; Cor 4 van Jb. Rootjes te Oude Niedorp; Blok Ensius van C Stapel Pz. te Hoogkarspel; Hendrikus van P. K. Jongejans te Assendelft; Cocnstantijn; Teo 8 van T. Wonder te Wieringerwaard; Constantijn Teo 3 van idem. Tweejarige stieren, le klasse: Sibbeltje's Verwach ting van Joh. F. Köhne te Beemster. Bmma's Wo dan van Gebr. Ruyter te Ooster-Blokker; Frans Ka- rel van K. Feeke te Krommeniedijk; Wilson van Gebr. Commandeur te Ooster-Blokker. 2e Klasse: Balder 50 van K. Smal te Wogmeer; Constantijn 13 van F. Groot te Schellinkhout. 3e Klasse: Constantijn 43 van de Fokvereeniging te Purmer; Constantijn Jacob 23 van J. P. Kraakman te Akersloot; Constantijn 25 van K. Bos te Opmeer;

Schager Courant | 1924 | | pagina 13