Oliver Schrijfmachine. I v.h. TRAPMAN Co. SCHAGEN. VOETBAL. De machine met wereldreputatie. We hebben steeds een nieuwe machine In voorraad, welke voor leder belangstellende gaarne ter bezichtiging slaat. Plaatselijk Nieuws. ONWEDER BOVEN BOILIJV. Boven Berlijn hoeft gistefon een hevig on weder 5ewoed. In een der noordelijke voorstedon werd' e tent van een reizend oirous door den storm om- vergorukt SCHEEPSRAMP. Volgens een draadloos bericht viïit Berlijn heeft aan de Westkust van Korea een ornstige aanvaring plaats gehad tu&sohen een passagierssohip en een Japanscne kanoneerboot, met het gevolg, dat het stoomschnip zonk. Tweehonderd Koreaansche stu denten zouden hierbij om het leven zijn gekomen. SPOORWEGONGELUK. Zaterdagochtend heeft bij Euston een spoorweg ongeluk plaats gehad, dat aan vier personen het le ven heeft gekost en dertien menschen zijn verwond. Het ongeluk was het gevolg van het feit, dat, een electrische trein een eind buiten h§t station van Euston op een stllstaandon trein reed. De electrische trein kwam van Watford en de stilstaande trein was een van Coventry komende excursietrein, die gevuld was met menschen, die op weg waren naar een grooten voetbalwedstrijd te Wembley. Doordat het on geluk plaats had in een tunnel, kon men niet direct een overzicht van het gebeurde krijgen, doch de ge constateerde vernieling gaf den indruk, alsof er een geweldige ramp had plaats gehad. De eerste wagen van den electrischen trein en de laatste wagen van den excursietrein waren n.1. in elkaar gereden. Laatst genoemde wagen vloog, naar men gelooft, tengevolge van den electrischen stroom- van den electrischen tïein, in brand'. Het wekte in verband hiermede ver bazing, dat het ongeluk betrekkelijk zoo gunstig Is aigeloopen en er niet méér passagiers den dood vonden. De oorzaak van het ongeluk is tot nog toe niet be kend. SLEEPBOOT IN BRAND. Op liet Eriemeer is een sleepboot in brand geraakt en vergaan. Zes menschen verloren daarbij het le ven. WERVELSTORM. In den staat Texas heeft J.l. Vrijdag een wervel storm gewoed. Te Leitown kwam een persoon om h9l leven; verscheiden anderen werden gekwetst. Naar het heet zijn daar ter plaatse zeven groote huizen verwoest. VOORJ AARS ONWEER. Zondagmiddag heeft te Berlijn het eerste voorjaars- ocweder gewoed, gepaard gaande met een hevigen storm, tengevolge waarvan in een der noordelijke voorsteden een groote tent van een reizend circus omwoei. EEN SMOKKELAARSBRAMA. Uit Kristiania, 28 April. Zaterdag heeft een dou anekruiser in het Kristianio-fjord een smokkelschip beschoten en twee smokkelaars gedood. De douane beambten waren tot deze beschieting volgens hun opdracht bevoegd, daar de smokkelaars geen acht gaf op waarschuwingsschoten. De minister van justitie heeft in een persgesprek gezegd: De autoriteiten vreesden al lang, dat er iets dergelijks zou gebeuren. Laten we hopen, dat de smokkelaars dit drama zullen opvatten als een waarschuwing. ONTPLOFFING. Uit Adelaide wordt gemeld, dat toen de brandweer doende was brand te blusschen, die uitgebroken was aan boord van de Britsche vrachtboot City of Singa pore, geladen met olie en auto's, plotseling een he vige ontploffing plaats had. Kort daarop vTJlgde een tweede ontploffing. Er werden drie menschen door gedood en elf ernstig gewond, onder wie de eerste stuurman. Bovendien hebben een heel aantal men schen lichtere kwetsuren. NIEUWE NIEDORP. Zondag speelde N.V.V. I te Spanbroek in den se- newedstrijd er, moest tevreden wezen met de zilveren medaille (den dorden prijs). Eerst moesten zij spelen tegei^i A.F.C. (Alkmaar) II en III gecombineerd er. Yerloor met 0—2; daarna speelden zij tegen H.F.C. I (Hoogwoud) en wist het daarvan te winnen met 32. N.V.V. II speelde op het sportterrein te Oude Nie- dorp tegen B.F.C. (Breezand) en speelde gelijk mei 1—1. ANNA PAULOWNA. Zondag had E. IH een kampioenswedstrijd te spe len tegen Blauw Wit II van Winkel, kampioen van de 3de klasse B. Zooala men weet is E. III kampioen van de 3e klasse A. Om 2 uur 30 laat scheidsrechter Molenkamp de elftalen opstellen. BI. W. wint den opgooi en kiest het voordeel van Iden sterken wind. Hierdoor heb ben de Winkelers dan ook de meerderheid, Zij we ten echter niet van den sterken wind te profiteeren en alti rust ingaat hebben zij slechts een voorsprong van 2—0, waardoor men bij E. III, nogal optimis tisch gestemd is omtrent den uitslag. Dit was dan ook goed' gezien, want toen de bal weer aan H rollen was gebracht, had BI. W. niets meer in te brengen. Het aantal corners was geweldig, waarvan E. vier maal wist te profiteeren. Zij werden dan ook door H. Jonker prachtig voor het doel gezet. Nog 4 maal werd de BI. W.-doelman gepasseerd, zoodat, als het eindsignaal weerklinkt, E. Hl met 8—8 haar lsten kampioenswedstrijd heeft gewonnen, Ofschoon de sterke wind voor de voorhoede een handicap was. hebben wij E. III wel eens beter gezien. Toen na de rust de stand 2—1 was, kwam er meer teekening in het spel en hoewel de keeiper van BI. W. zeer onze ker was, waren de meeste doelpunten voor hem on houdbaar. Vermelding verdient nog het doelpunt van onzen kleinen Maarten, die den bal achterover in het doel trok. Behoudens eenige blunders vol deed de scheidsrechter goed. HOOGWOUD. Het eerste van H.F.C. trok. vergezeld van een groot aantal supporters, naar Spanbroek, om deel te nemen aan de seriewedstrijden van haar zusterver eniging Stormvogels. Om half twss fluit schsidarsch- ter Becker Stormvogels en H.F.C. binnen da lijnen. Stormvogels die den geheelen wedstrijd iets in do meerderheid was, wist met 3—0 van H.F.C. te winnen. Verhouding was beter 3—8. Dezen wedstrijd werd van belde kanten zeer plezierig gespeeld. Daarna speelden N.V.V. van Nieuwe Niedorp en V.A.F.C. van Alkmaar. N.V.V. verloor met 2—0 en dus kwamen nu N.V.V. en H.F.C. als verliezers tegen elkaar. N.V.V. wist op onfortuinlijke wijze met 3—2 te win nen. Het spel dat N.V.V. dezen middag liet zien, was verre van mooi. Scheidsrechter Becker had de teu gels veel sterker moeten aanhalen, daar zoo nu en dan onaangenaamheden ontstonden onder de spelers over zijn leiding, waardoor ruvr spel zoo nu en dan niet achterwege tfleef. Daarna StormvogelsV.A.F.C. Door een gelukje wint V.A.F.C. met 1—0. Alzoo had H.F.C. I den vierden prijs. Een volgende keer wat beter, hoor jongens. T HOOGWOUD. Korfbal. U.D.I. 2Velocitas 3, van Hoorn. Eind stand 1-4. U.D.I. 2 speelde op Zondag 27 April jl. haar laat ste competitiewedstrijd tegen Velocitas 3 uit Hoorn en verloor dezen wedstrijd met bovengenoemdén stand. JULIANADORP. Zondag speelde J.V.C. H voor de competitie tegen Helder V, op haar terrein onder leiding van scheids rechter Van Doorn, die deze wedstrijd niet erg spor tief heeft doen plaats* hebben. Zelfs de winnende club kon er haar goedkeuring niet aan hechten, temeer daar hij een speler voor het hakken van een bal uli het veld' stuurde. Dat was wel het toppunt. Van de grensrechters werd heelemaal geen notitie genomen. Jammer i9 het, dat een scheidsrechter op zulk een wijze de clubs als vijanden tegenover elkander zet en niet als behoorlijke voetbalspelers. Treurig is het. maar waar! Wat is het toch oneindig veel plezieri ger als men dan zoo'n wedstrijd! gadeslaat van S.V.IJ. I—J.V.C. I, gespeeld' Zondagmiddag op het S.V.S.- terrein om een kunstvoorwerp, uitgeloofd door S.V. S. en geleid door den heer Bouts. Onder zulk een leiding is er geen sprake van ha telijkheid of vijandschap. Zulk een leider kan een ieders goedkeuring verwerven, hetzij1 winner of ver liezer. Het is te hopen, dat zulke scheidsrechters eens be ginnen in te ziefi, dat zij veel van het voetbalspel be derven, en het kan dan ook niet te veel onder bet oog gebracht worden. Uitslag van den wedstrijd J.V.C. II—Helder V 1—5. S.V.S. I—J.V.C. I 0-3. Texel adspiranten—J.V.C. adspiranten 31. Voor alle doeleinden ingericht, dus voor alle kantoren geschikt en mei hel meesl nuttig effect. Belangrijk in prijs verlaagd. Vraagt Prospectus. Beleefd aanbevelend, BLAAUBOER EN KOSSEN. Wij zijn in onze gemeente, wat winkels en zaken betreft op allerlei gebied, ruim voorzien en goed ge outilleerd. Maar wat wij nog niet hadden, n.1. een autohandel met showroom en winkel, is Zaterdag avond door de firma Bloauboer en Kossen in de Mo lenstraat alhier geopend. En het moet gezegd worden dat deze firma in het door haar verbouwde en keurig ingerichte pand, kra nig voor den dag komt. De nieuwe ruime toonkamer, die zoowel vanaf de Molenstraat als aan de Nieuwe Laagzijde haar in gang heeft, is in warme kleuren geschilderd. En de verschillende automobielen, motorrijwielen, banden enz., enz., waren daar smaakvol geëtaleerd. De aangrenzende itn dezelfde tinten geschilderde en gestoffeerde winkel, sluit zich daar uitstekend bij aan en maakte een niet minder aantrekkelijken indruk. Ook hier vindt men alles wat een automobilist of motorrijder maar noodig kan hebben. Ford-onderdee- len, Indian-onderdeelen, allerlei auto-gereedschap, te veel om op te noemen, ligt alles voor u klaar. Het was Zaterdagavond met de z$er vele bloem stukken, die de firma bij de opening van haar nieuwe zaak mocht ontvangen, een feestelijk aanzien. Waar wij. een dergelijk ondernemend- strevefn van harte toe juichen, niet anders of het zal ook de algemeene wel vaart van onze gemeente bevorderen, hopen wij dat liet deze nieuwe zaak in alle opzichten voor den wind mag gaan en wenschen wij d& firmanten van harte geluk met het groote succes dat zij alreeds met de opening van haar nieuwe zaak mochten verwerven. EENE onderscheiding. Op de Slagersvaktentoonstelling te Utrecht werd aan 20 slagers een onderscheiding toegekend. Een van deze 20 was onze plaatsgenoot de heer D. Raat, die een bekroning verkreeg voor jachtworst en ootelette-preesé. POSTDUIVEN. Door den Nederf. Postduivenbond werd Zon dag een algemeene ducht van Roozendaal gehou den, waaraan door ongeveer 10.00Ö" duiven werd (deelgenomen. De Luchtpost alhier was door 20 "vogels vertegenwoordigd. De afdeeling had voor de eerste drie duiven een zilveren en twee bronzen medailles beschikbaar gesteld. Om negen uur te Roozendaal in vrijheid gesteld, kwam de eerste duif hier aan om II uur 87 min„ van tien heer -Weichm&nn; de 2e van denzelfde om 12 uur, de 3e van den jongeheer van der Pruik om 1^.30. De andere duiven kwamen successievelijk in den loop van den dag binnen. NIET GEHEEL JUIST. Wij lazen Zaterdagavond in een der bladen, dat de oudste inwoner van Schagen op 91-jarigen leef tijd overleden is. Dit Is niet geheel juist. De oudste inwoner leeft nog: zij is de 99-jarige Mej. A. Bruin. FE!N JUBILEUM VAN EEN" NUTTIGE INSTEL. LING. Op 3 Mei zal het 50 jaar geleden zijn, dat het Huis voor Ouden van Dagen alhier, geopend werd. Men deelde ons tevens mede, dat de aag ©enigszins feestelijk herdacht zal worden. JBinnenlandsch Nieuwe DE BLIKSEM INGESLAGEN. Te Bameveld is Zaterdagavond de bliksem inge slagen in het nog nieuwe woonhuis van den schil der G. Kap. Een aantal dakpannen werden stuk geslagen. Met veel moeite konden de vlammen, die krachtig uitsloegen, nog worden gebluscht. De be woners bekwamen geen letsel. NEKKRAMP IN HET GARNIZOEN TE AMERS FOORT. Naar wij vernemen, heeft zich dezer dagen onder het garnizoen van Amersfoort een geval van be smettelijke „nekkramp" voorgedaan. De man is ter verpleging in de barakken van het militair hos pitaal opgenomen. SALARISVERLAGING VOOR RIJKSAMBTENA REN. Te Utrecht is gisteren de bondsraad 'van den Cen- tralen -Nederlandschen Ambtenaarsbond bijeengeko men. Er werden uitvoerige besprekingen v gevoerd over de houding van de regeering ten aanzien van de verlaging van de loonen van het Rijkspersoneel. Do gedragslijn van het hoofdbestuur werd volkomen goedgekeurd, en de hondsraad heeft het voorstel van het hoofdbestuur om een procedure tegen den staat t.e voeren, met algemeene stemmen aangenomen. K. V. K. IN HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. Aan het gisteren versohenen jaarverslag van de K. v. K. in Holland's Noorderkwartier ontleenen wij, dat het aantal ingeschreven handelszaken einde 1923 tot 3211 dossiers gestegen was. De ontvangsten der Kamer bedroegen f23.001, terwijl de uitgaven de ontvangsten overschreden met f5262, in verband met de uitgaven voor verbouwing en inrichting van het kantoorgebouw. De aanvoer op de Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg 7686 stapels met 6.162.'508 Kg., een vermeerdering van 717 stapels met 1.145.112 Kg. in 1922. Met betrekking tot "de vissoherij en den visohhandel, kan over 't algemeen van een slecht jaar worden .gesprokende totale opbrengst van den te Helder aan den visohafslag verkochte yisch bedroeg slechts f 437.309, nog jets minder dan in 't vorige jaar. Wat den handel in tuinbouwpro ducten betreft, het jaar zette zich, wat de grovo producten aangaat, slecht in; gelukkig ving het nieuwe seizoen, dat ongeveer half Juni begint, iets beter aan en die betere toestand heeft zich einde '23 vrijwel gehandhaafd. In den eigenleken land bouw waren de opbrengsten vrij bevredigend, met uitzondering van verschillende gewassen, die door de vele regens een slecht beschot maakten. De üit- komsten van de conserven-export waren in het al gemeen niet gunstig, die van het bloembollen- bedrijf gaven tot tevredenheid aanleiding. Volgens de uitvoerstatistiek zyn in 1923 tot einde November in het geheele bloembollendistriot 24.346.315 Kg. bloembollen verzonden met een waarde van f 25.804.687. De aanvoeren ter graanmarkt begin nen zich langzamerhand weder te horstellen. Wat de middenstandsbedrijven belangt, de dalen de tendenz, die aan het einde van 1922 reeds sterk merkbaar was, vervolgde in 1923 haren wog ia dezelfde richting: de middenstand, die èn luxe- èn zaken van 'dageljjksohe noodzakelijkheid distri bueert, zag zijn omzet verminderen en de winsten dalen door in- en doorgevoerde bezuinigingen. De binnenscheepvaart mocht zich in toenemenden bloei verheugen; zoowel' beurtvaart (als vrachtvaart voor den handel namen steeds toe, zoodat nieuwbouw en vergrooting van vaartuigen geregeldplaats vinden. In Wieringen werden 10574 balen 50 Kg. ge maaid zeegras verzonden, vertegenwoordigende een waarde van f 57.663. De exportprüzen van vódr den oorlog warden op verre na niet bereikt; de omzet van het gevisente zeegras te Wieringen "be droeg: naar ruwe schatting 14.000 halVe pakken vap 50 Kg., terwijl de gemiddelde prijs f 4 per 100 Kg. zou hebben beloopen. Voor de Texelsone schapen fokkerij was het een zeer goed jaar vanwege het vroege voorjaar en den besten groei. Wat den wolhandel aangaat, hierin heeft een groote omme keer plaats gehad; aan het èinde van het jaar ontstond een toenemende vraag voor alle kwali teiten, zoodat de vooruitzichten gunstig schijnen. Er is circa 421 000 Kg. verkocht. JULIANADORP. In het gezin van G. K. alhier is roodvonk geconsta teerd. HOOGWQUD. Vertrokken en ingekomen perzonen van 1 tot en met 15 April 1924. Aldert Ecken, R.K. van Noordend D 78 naar Obdam. Johanna Vriens, R.K. van Weere K no. 32 naar Amsterdam, Nieuwe Heerenkrachtl03. Itis Hoekstra en gezin, N.H., van TJlst naar Kerke- laan C. no. 10. Aaltje Hendriks, N.H., van Barsin- gerhom naar Lambert9chaag I no. 16. NIEUWE NIEDORP. Zaterdag jl. had te N. Niedorp de JaarliJksche a1- gemeene ledenvergadering plaat9 der Coop. Boeren leenbank aldaar. Beinvloed door ongunstig weer. was de opkomst geringer als andere jaren. Aanwezig vb. ren 73 loden. Voorzitter, de heer J. Keuken, opent de venrad'j- ring met de opgekomenen welkom te heeten. Fnv*»e gewichtige gebeurtenissen, deels van smartelijke, deels van verblijdenden aard, worden ln het ope ningswoord genoemd. Zoo wordt als een groot vcr- lies voor het Boerenleenbankwezen opgemerkt hot 1 overlijden in het begin' van dit jaar van den Hoofd inspecteur, den heer C. F. G. W. van den Iieerk, op wiens naam het ontstaan van tientallen van leen banken bij' de Centmie te Utrecht aangesloten, kun nen worden geboekt, ein tot welke ook de afdeeling N. Niedorp in Aug. 1907 door zijne tegenwoordigheid op de oprichtingsvergadering ontstaan, behoort. Een tweede figuur, die zich voor het leenbankwe zen op de nuttigste wijze heeft onderscheiden, zij het dan op meer beperkt terrein, onder meer dooi de oprichting van den Ring van Boerenleenbanken gevestigd te Schagen, en welke vergaderingen hij gevfoon was op streng zakelijke wijze te leiden, is de ons allen welbekende heer S. Spaans 'o Barsin- gerhorn. Te betreuren is, dat ook deze aan de ver dere ontwikkeling van ons bedrijf is ontvallen. Beid* personen zullen door hunne nuttige en betekenis volle werkzaamheden aan het Raiffeisenstelsel be wezen, in aangename herinnering bij. de afdeeling N. Niedorp blijven voortleven. Hierna wordt even stilgestaan bij1 eene gebeurte nis van meer verblijdende beteekenis, t.w. de her- I denking van het 25-jarig bestaan der Cooperatievo Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Het gewichtige 'dezer gebeurtenis bleek wel uit de aanwezigheid op de jaarvergadering, 18 Juni 1923, tevens den jubi leumsdatum, te Utrecht gehouden, van vertegen woordigers op die vergadering uit hooge regeerings- kringen; zoo waren aanwezig: de Commissaris der Koningin van Utrecht, de burgemeester van Utrecht, de Directeur-Generaal van Landbouw, tie Inspec teur van Landbouw en zoo meer. Eene zaakrijke feestrede, waarin het ontstaan, de groei, het stoeds toenemen in omvang aller duidelijkst werd' weerge geven, werd bij deze gelegenheid uitgesproken door den voorzitter van het Bestuur 'der Centrale, den heer F. A. R. A. Baron van Ittersum, uit welke rede voorzitter het slot, als weergevende den grooten omvang, die de gewichtige instelling bad weten :o bereiken, aan do vergadering voorlas Noode werd thans eenige aandacht gewijd aan de treurige gebeurtenissen der Leenbanken Oude Wete ring en Terbrugge, waar, door fraude van kassiers, slordig beheer enz., een tekort tot een gezamenlijk bedrag van f 121950 viel aan te teekenen. Eene bui tengewone algemeene vergadering ter bespreking en mogelijke oplossing dezer treurigheid uitgeschreven, werd1 te Utrecht gehouden dien 18den Dec. 1923 en do vragen behandeld: „Dienen de in nood verkeer-3.nJe banken geholpen te worden" en zoo ja, „hoe"; en „behoort, tot duurzame bestrijding van dergelijke gebeurlijkheden en ook risico's van anderen .xard be sloten te worden, tot de oprichting van een borg. fonds". Voorzitter gaf uitvoerig weer wat omtrent deze punten op die vergadering besproken was, en kan als conclusie dier besprekingen de verblijdende mededeeling doen, dat door de Centrale en door de gezamenlijke bij haar aangesloten plaatselijke ban ken elk voor de helft, in het totaal tekort der geval len zusterafdeelingen was voorzien (een blijk van prachtige solidariteit inderdaad) en, dat het Borg- fo-nds als eene ideaal instelling uit het Raiffeisen- wezen voortgekomen, was gesticht. Na deze min of meer uitvoerige uiteenzet tingen meende voorzitter op behandeling der meer huishoudelijke punten te moeten aansturen. Kassier las vervolgens de notulen voor van do vorige vor- gadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, waarna de behandeling van rekening en balans boek jaar 1923 aan de orde werd gesteld. De rekening sloot op een eindcijfer van f 631.541.72 in ontvangst en uitgaaf; de balans op een eindcijfer van f454433.66 Bij' monde van den heer D. Olie Az.. wordt gead viseerd- tot goedkeuring dezer finantieele verslagen; én verzoekt de rapporteur, wijl een exemplaar reke ning en balans toch voor elk> belangstellende ten kantore van den kassier ter inzage ligt, zich ont slagen van de verplichting om al die getallen voor le lezen. Een woord1* van dank wordt gewijd aan den kassier voor zijn richtig beheer, en aan den voorzit ter voor zijne verleende assistentie. Voorzitter verklaart met genoegen de uitspraak der commissie te hebben vernomen en zegt, dat over het punt: „Salaris van den kassier", geene gedachte wisseling behoeft te passeeren, wijl dc kassier met de handhaving der bestaande salarisregeling kan ac- ooord gaan. De stemming voor lid van het bestuur en lid van den Raad van Toezicht wegens aftreding van de heo- ren J. Keuken en Jb. de Vries Hzn., geeft tot resul taat, dat beiden worden herkozen, respect, met 66 en 62 stemmen. Voor aftredend commissielid voor het nazien van rekening en balans 1924, wordt inplaats van den heer D. Olie, aftredend, aangewezen de heer P. de Boer, die niet ter vergadering aanwezig, daartoe schriftelijk zal worden uitgenoodigd. Bjj rondvraag verzocht do heer D. Olie Az. dat aan de belangen-van de borgen zoo mogelijk nog meer aandacht gewijd zal worden, waarop wordt geant woord, dat elke borg ten allen tijde ter zake zijne belangen inzage kan vragen, en bi j in gebreke blij- ven der verplichtingen borgen worden ingelicht Een verzoek van den heer T. Grootes om stem. j mingen spoediger te doen passeeren door een stem bureau op te richten, kan ingevolge uitspraak der vergadering geen voldoende steun vinden; men wenscht op den ouden voeten door te gaan. Nog wordt op voorstel van den heer D. Olie Az. aan den voorzitter van het bestuur, bij diens tijde lijke afwezigheid, door de vergadering bij acclamatie toegewezen een vacatiegeld van f300; welke deze verklaart, overwogen de vele werkzaamheden voor hem aan de Leenbank verbonden, gaarne in dank te zullen aanvaarden. v Met eene opwekking tot het nuttig en zakelijk ge bruikmaken der leenbankgelden en zich nimmer te laten verleiden tot het misbruiken dier gelden, waar toe. Ingevolge den lagen rentevoet, de verleiding voor enkelen soms te groot wordt, verklaart voorzitter de bijeenkomst voor gesloten.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6