Binnenlandsch Nieuws. Zonder bespreking goedgevonden. Tot onderwijzeres voor het geven van nuttige handwerken te Eenigenburg wordt benoemd Me vrouw De Vriesvan Dijk. De hoer Blok informeert of de regeling van het handworkonderwiis te Eenigenburg onveranderd blijft Voorzitter zegt van nog wel, maar de heer de Vries zal nagaan of oen andere regeling is te tref fen. To Si-Maarte® is hot nu zoo geregeld, dat het handwerkonderwijs een uur achter elkaar wordt gegeven. Doorliet niot-aannemen van een benoeming tot lid van de plaatselijke oommissie van toeziont op het Lager Onderwijs, door den heer Rens, worat opnieuw de benoeming aan de orde gesteld. De voordracht luidt: 1. F. S. v. d. Volde, 2. H. Kiste- maker. Do heer v. d. Velde wordt met 0 stemmen benoemd, 1 fetem verkreeg do hoor Kis tem aker. Voor do vaoature-Teensma luidt do voordracht: 1. A. do Vries, 2. W. C. Speete. De heer de Vries wordt mot algemeeno stommen benoemd. In de plaats van don heer Limmen wordt met 4 stemmen de heer Blok benoemd tot lid van het hoofdstombnreau, tovena centraal stembureau voor do verkiezing van leden van don raad. De heer Stoop is plaatsvervangend lid. Ingekomen is hot verslag van den vloosohkeu- ringsdienst, kring Barsingerhorn. Ter visie zullen liggen het verslag toestand der gemeente on idem volkshuisvesting. Voorzitter leest hierna hot ingekomen jaarver slag van het G.E.B. Er zijn thans 215 aansluitingen voor lichtstroom mot pl.m. 900 iiohtpunten. Aange sloten zijn 88 straatlantaarns en 12 motoren on 1 ventilator. Aan krachtstroom is geleverd 890 K.W. U. Hot totale stroomverbruik bedroeg 20528, te St.- Maarton per aansluiting 84 K.W.U., te Eenigen burg 73 K.W.U., een goed gebruik dus. Na bijvoeging van de winst over 1923, bedraagt het reservefonds thans f 1168.17. Verdor is nog ingekomen oen verslag van de oommissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Een drietal vergaderingen zijn gehouden. Met vreugde word melding gemaakt van een jaar lij ksoh bezoek aan do school door een medicus en dank wordt gebracht aan don raad voor de goo- do zorgen aan het onderwijs gewijd. Voorzittor doolt moe, dat voortaan notulen zullen worden verstrekt van de vergaderingen van de Vlooschkouringscommissio on die notulen liggen dan voor de raadsleden ter inzage. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt.' DE NIEUWE BURGERLIJKE PENSIOENWET. „Si Petrus" weet thans de volgende bijzonder- houon mede te doelen uit het eerstdaags to versohij- non wetsontwerp-Burgerlijke Pensioenwet. la los personeel hoeft in het vervolg geen recht moor op pensioen;: 2a tijdelijke ambtenaren met minder dan. 2 dienst jaren kunnen goen recht aan do pensioenwet ont leen en; 8a Ambtenaren met oen inkomen beneden f500 vallen buiten do pensioenwet; 4a voor de berekoning van het pensioen, zal voor taan l8/i pet. van don grondslag geldon, öo. het minimum pensioen van 80 pot. komt to vervallen; 6a voortaan geven goen 85 maar 40 dienstjaren recht op een maximum pensioen van 70 pot; 7a de termijn van 7 dienstjaren, waarna men aanspraak had op pensioen, wordt verlengd tot 10 dienstjaren; 8a hot rooht op woduwon- on woozonponsioen voor op wachtgeld gestoldo ambtenaren wordt zoo gewij zigd, dat het kan wordon behouden door voort- gozetto premiestorfcing naar oon vastgestelde® grond slag (maximum premie f 165) 9e. personen op Burgerlijke Arbeidsovereenkomst hobbon geen aanspraak op ponsioon; 10a van do inkoopsom komt voortaan do helft voor rekening van don ambtenaar (inploats vAn oen kwart) to betalen in 15 jaren (inplaats van in 11a vervroegd ouderdomspensioen komt to ver vallen; v 12a de minimale workolyko diensttijd van 8 ja ren wordt gewijzigd in 5 jaar; t 18a het z.g. waohtgeldpensioon (nl. dat hetwelk verleend wera na afloop van den wachtgoldtermijn) i Eorat te vervallen; 14a Jaren op waohtgold doorgobraoht tellen nieti moor moo voor pensioen; 15o. wachtgelden kunnen bij herplaatsing voor j pensioen worden ingekocht; 16e. als een goponsionneerde inkomsten gaat do nieten na zijn ontslag, raogron die inkomsten plus j het pensioen niot hoogor zijn dan het laatste sala ris (precies dus als dü wachtgeld) anders word! dat pensioen qiefc het meerdero verlaagd; 17e. de pensioenraad mag oen ambtenaar in ob servatie nemen on zelfs laten operoeron, als hij zioh wil laten'afkeuren (bij weigering vervalt recht op invaliditeitspensioen) 18o. do pensioenen worden voortaan weer 8 maan delijks betaald; 19a een bezwaarschrift bij den Pensioenraad zal voortaan f 5 kosten; 20a een boroop bij den Centrale Raad van Beroep te Utrecht zal voortaan f10 kosten; 21b. gelegenheid zal worden gegeven bij salaris verlaging aen grondslag te verlagen benoden dien van i" Juli 1922: 22e tot 1 October 1924 tellen wachtgeld jaren nog mee voor pensioen; 23e. waentgoldpensioen, vastgesteld voor 1 Oo',. 1924, wordt slechts uitgekeerd gedurende een aan tai'jaren gelijkstaande met het aantal dienstjaren. ANNA PAULOWNA. Zondag 11 Mei gaf do Muziekvereeniging „Con- oordia" van Breezand, directeur de heer H. B. Schenkels, een oonoert voor donateurs, loden en go Introduceerden in de grooto tent naast „Voorburg.' Hot bleek, dat er van allo nummers voel studio was gemaakt. Het mooist wel waren „Graziolle' Ouverture", van Tr. Andriou, waarmoe „Con- oordia" op het concours te Bovenkarspel zal uit komen on -„Mimi Pinson Mazurka" van Gabriël Allier, het verplichte nummer voor dat conoours. Neg noemen wij als heel mooi „Abendgobot" van D. Ivrug on La Piébéienne," Ovorture van O. C. Quelot. Na .elk nummer klonk een langdurig en wolvordiend applaus door do zaal, waar buiten donateurs en kunstlievcddo lede, og ruim 800 personen aanwezig waren. Nadat hot programma was afgewerkt, ddnkto do voorzitter, do neer A. Raap, voor de belangstel ling en wekte de aanwezigen, die nog geen lid waren, op, dat to worden, waarvoor men zioh tot den heer M. Broers Jr. té Breozand kon wenden. Het speet voorzitter echter, te moeten zeggen, dat er nog altijd menschen binken te zyn, zoo weinig beschaafd en onopgevoed, dat zij zioh tij dens een uitvoering niet stil kunnen houden. De heer Jan Wiggcrs gaf nog een drietal voor drachten, nl. Hannes bij de Dorpsharmonio", „Al- ik je zon niet kan wezen, mag ik dan je schaduw *jn" on „De koolkceper", die, blijkens het gewel- applaus, zoor in den smaak vielen. iVij kunnen niot andors zeggen, dan dat hot een moolo avond is geweest en gaarne zullen wij „Concordia" nog eens weer in do_ groote danstent zien optreden, aaar de muziek hier zoo goed tot haar recht komt. Mits zij, die met muziek niet ophebben, zich woten stil to houden natuurlijk. ERNSTIG ONGELUK DOOR EIGEN SCHULD. Op den straatweg tusschon Utrecht en do Bilt hooft Zondag een ornstig ongeluk plaats gegrepen. Een drietal jongens uit Utrecht wilde aan de halte nabii Konwenhoven op de tram stappen. Deze stop te ovonwel. niet, aangezien alle wagens vol waren, doch één van de jongens moende het bra- vourstulc to moeten vertoonon op de rijdende tram te springen. Hij deed dit aan den kant waar zioh hera tramspoor voor de riohting naar de Bilt be vindt; deze sprong gelakte aen onvoorzichtige® knaap van zestien jaar en hij stond dus nu op de linker treeplank van don achtersten tramwagen. De jongen probeerde toon net afgesloten baloon- hekje over to klimmen. Op het moment, dat hij zioh met het bovenlijf over do afsluiting bewoog, met de bedoeling aldus naar binnen te worden getrok, kon, paaseerdo juist een tram op hte nanstiggende spoor, in de riohting van de Bilt Zijn beide beonen, die ver buiten het wagenprofiel uitstaken werden gogrepen door een der ry'tuigen en de jongon word door dien ruk metf z'n hoofd door oen van do ruiton van do tram naar Utrooht goslingord on daardoor in zeer ernstige mate bloedend verwond;/ hij werd bewusteloos opgenomen mot oen blessure, die van den mond tot een der ooron doorliep on ook oen der oogen van den jongon raakta Hij werd per auto naar de rijksklinieken to Utrecht vervoerd. Zijn toestand werd zeer bedenkelijk geacht U. D. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De commissie-König, die tot taak had een onder zoek in te stellen en do regeering van advies te die nen omtrent het meest gewonschto stelsel, dat bij de heropening van den Postcheque- en Girodienst zou moeten worden gevolgd, is met haar, rapport ge reed. Dit rapport is thans ter drukkerij en zal bin nenkort verschijnen. Naar de Msb. verneemt, verklaart do commissie zich in haar rapport op verschillende punten niet bevoegd om een beslissing te nemen en. definitieve voorstellen aan de regeering te doen. EEN NIEUWE BELASTING. De Raad dor gemeente Didam besloot tot het hef fen eener belasting op werkpaarden en wel van f 0.50 per. paard. ANNA PAULOWNA. Dinsdag werden alhier in „De Vlas- en Korenbeus", ten overstaan van Notaris Kroon van Zuidschar- woude, een tweetal porceelen geveild, eigendom van de wed. on erven van wijlen den heer L. van Galen. Do uitslag was, dat hot huis met schuur en erf, aan de Molenvaart, in huur bij den heer J. Berg man, gekocht is door mevr. v. Galen te Noordschar- woude voor f2020 en hot winkelhuis, in huur bij den heer G. Cornelissen, door dezelfde voor f2060. DIRKSHORN. Dinsdag j.L had alhier de verkooping plaats van een huis en wagenmakerij, eigendom van wijlen P. Witlok, ten overstaan van Notaris Vrijburg te ZiJ.pe. Kooper werd van belde perceelen do heer Andries Winik Jbz. alhier voor de som van f 4.830. DIRKSHORN. Voor rekening, van de muziekvereeniging „Onder Ons" alhier, is op het erf van den heer Th. IJff ge bouwd een muziektent. De aannemer van dit gebouw heeft allo eer van zijn werk, het geheel kan een aoi stuk werk genoomd worden. De tent staat in het centrum van het dorp, boschut voor allo winden on het terrein ervoor biedt zoo ongeveer 240 zitplaat- in. Naar men ons mededeelt, zal Zondag 25 Mei de j muziektent geopend worden en zal het eerste concert i gegeven worden. WIERINGERWAARDL Bij den hoor Burgemeeator ia aangifte gedaan, dat1 in den nacht van Maandag op Dinsdag ten nadeele van don heor P. Vel aan den Walingswog 5 schapen mot 10 lammeren uit het land zijn verdwenen. Men vermoedt diefstal. SLAAPZIEKTE. Bij een 17-Jarig meisja ta Sleen ls slaapziekte ge constateerd. DE ZOEK GERAAKTE PATRONEN. Naar wij vernemen, is do adminlstratiove fout in zake de 2000 zoek geraakte patronen ontstaan, door dat de administratio aan do Hembrug, waarheen ze waren leruggezondon hiormce geon rekening en aanteokening was gehouden, zoodat men meende, daP zij nog ln Deventer moosten zijn. NOODLOTTIGE BOTSING. Uit Rhenen, 12 Mai. Bij het viaduct alhier kwam de motor van dr. Doornveld uit Putton in botsing niet een paard on wagon, waarblji dr. D. de borstkas werd ingedrukt. Benige oogonblikken lator overleed hij aan de bokomen verwondingen. Por autobrancard wod het stoffelijk overschot naar Ziekenzorg vervo-rd. Ben heer K., die inodo op den motor gereden had, werd diens knak verminkt. Hij werd por luto uoar het ziekenhuis te VVagoningen vervoerd. FRAUDE MET EEN SPAARBANKBOEKJE. Uit Amsterdam, 12 Mei. Een ambtenaar van het hoofdpostkantoor nam op zekeren dag oen spaar bankboekje en stortte hierop de somma van fl. Zijn vooropgezette doel was fraude te plegen, want na eenige dagen voegde hij achter het woord één he: woord honderd en veranderde het cijfer 1 in de cij- firkolom in 100. Na eenigen tijd haalde hij het ge- hoele bedrag van' de spaarljank af. Spoedig kreeg hij echter berouw van zijn daad en schreef eon brief aan. de directie der Rijkspostspaarbank. Zoodoende kwam de zaak bij de politie in onderzoek en het gevolg was dat de berouwvolle postambtenaar werd gearresteerd. WEE RINGER WAARD. Vergadering van de Boerenleenbank op Maandag avond in hot lokaal van den heer Schouten, onder leiding van den heer R. Kaan. Aanwezig 39 leden. Precies op tijd opent de heer Kaan de bijeen komst, daarbij zijn spijt betuigende, dat slechts ongeveer do helft der loden preeont is._ Ik hoop niot, zegt de heer Kaan, dat dit' gebrek is aan be langstelling. Wanneer u zoo aanstonds enkele cij fers hoort noemen, zult u toestemmen, dat de wer king der Boerenleenbank meerdere belangstelling waard is en dat men toch wel éénmaal per jaai een vergadering kan bijwonen. Voor dat we tot onze werkzaamheden overgaan, wil ik eerst eon paar ge beurtenissen memoroeren, die voor do Boerenleen banken zwaro verliezen genoemd kunnen worden. I® do eerste nlaats wil ik dan noemen de heer van der Hurk, aie zeker wel over het geheele land bokond was, om zijn tactische wijze van voorlichting bh do oprichting der leenbanken. Hij wós de ziel van de Centrale. t Het tweede verlies is in meer engoron kring, nl. do heer Simon Spaans, die als Directeur van de Boerenloonbank van Barsingerhorn, een leegte heeft achtergelaten, welke zeer moeilijk zal zijn aan te vullen. Ook in de Ring, waarvan de heer Spaans voorzitter was, hebben we altijd kunnen hooron, wolk een warm hart hij de Bank toedroeg. Beid* hoeren zullen nog lang met waardeering in onze herinnering blijven. Ik hoop, dat de besprekingen van hedenavond in het belang der Bank zullen zijn, open do verga dering en mag ik den hoer Rezelman wel verzoo- ken, ae notulen der vorige vergadering voor te le- KÜDeze notulen wordqn na voorlozing onder dank' r<^k1^oo^<fezSe<?vergadoring wordt de heer Rezel man wederom als secretaris aangewezen. Voorzitter fleelt mode, dat ingevolge machtiging van de vorgadering, het salaris van don Kassior voor 1923 door het Bestuur en den Raad van Toe .zicht is gestold op f750. Tweede modedeoling is, dat hot Borgfonds thans een feit is geworden, evenwel in oonigszins ando ren vorm. Aanvankelijk zou schade door inbraak of brand niot wordon vergoed, doch het fonds voor ziet nu ook daarin, zoodat we nu voor alle moge lijke dingen zijn gewaarborgd, wat zeker een groote geruststelling is. Evengoed is net gowenscht, dat we steeds waakzaam blijven. De twee tekorten va® dl zusterverenigingen Ter Bregge en Oude Wetering hebben ons f65.10 gekost Het Borgfonds zal ons ongeveer 25 k 40 gulden koeten, doch we bespa ren weer de premie van de verzekering togen in braak. Ook wordt nog meegedeeld, dat tweemaal dool den Inspecteur L. v. d. Geest inspectie is gohoudo® De boekhouding was in orde .On hot 'beheer goed. De heer Daan Kaan brengt als commissielid to\ het nazien der rekening rapport uit van hare bevindingen en zegt, dat alles correot in orde werd bevonden. Do commissie stelt voor goedkeu ring en deohargeering. Aldus wordt besloten onder felicitatie aan den Kassier op dankzegging aan de commissie. Punt 0 is bespreking art. 11 van het huishoudelijk reglement, wat betrekking hoeft op hot boetestel sel bij wegblijve f0.50 is gestold. bij wegblijven der vorgadoringen, hetgeen op Do heer A. D.. Sleutel vindt 't onbillijk dat zij, die por volmacht hier zHn vertegenwoordigd, pf 80 cent voor oen zegel, öf boote moeten betalen, on zou in ieder geval voor hen goen boete willon toe- Voorzitter zegt, dat hot niot do schuld van hot bestuur is, dat eon volmacht gezegeld moot zijn, anders is net niet wettig. Om evenwel hierin tege moet te komen, worden do zogels voortaan koste loos verkrijgbaar gesteld en zou het bestuur dat artikel 11 fiover ongewijzigd willen laten. De heer Sleutel en do vergadering kan hiermede aocoord gaan. De heer Peereboom zou het nog liever willon ver- hoogen en b.v. stellen op f 1. Wanneer men 50 cent moet betalen, kan men evengoed thuisblijven, om dat men hier tooh in ieder geval vertering maakt. Voorzitter meent, dat hierover in deze verga dering geen beslissing kan worden genomen, omdat het niet op do agenda vermeld is. Alzoo aangehouden. Volgt punt 7vaststelling salaris Kassier. Voorzitter vraagt namens Bestuur en Raad van Toezicht weer hotzelfde vertrouwen der vergade ring om hen te machtigen het salaris te bepalen tusschen 600 en 800 gulden. De heer D. C. Jans zou in verband met de vele werkzaamheden het maximum willen verhoogen, terwijl do heer Jb. Bakker liever het salaris in deze vergadering zou willon vaststellen. Wat het eerste betreft, wordt besloten, dat het bestuur desgewenscht tot f 1000 kan gaan, doch wat betreft het nu reeds vaststellen, zooals de heer Bakker zou wensoheri, vindt voorzitter niet ratio neel. De heer Bakker zal er verder geen voorstel van maken. 'In aansluiting op dit punt wordt tevens op voor- Btel van het bestuur nog besloten een gratificatie van f50 aan den Kassier toe te kennen. Uit het Jaarverslag hebben we het volgende aan- geteekendHet ledental op 31 Deo. 1923 was 80. Door 143 inleggers werd van de leenbank gebruik gemaakt; het laatst uitgegeven boekje was no. 195; net hoogst ingelegd bedrag was f30.000, het laagste f4.90, het 'totaal bedrag inlagen was f226133.75. Door 4 personen werden voorschotten genome® tot oon gezamenlijk "bedrag van f 2250door 11 voor schotnemers werd f9950 terug betaald. Einde 1923 was door 7 voorschotnemers nog schuldig f9500. Het aantal orodieten in loopende rekening bedroog 24; het verschuldigde bedrag was f69304.97. Bij de Centr. Raiff. Bank to Utrecht was op 31 Deo. 1923 gedeponeerd een bedrag van f 131570.40. De totale ontvangsten hebben bedragen f 634944.51, uitgaven f 625845.05. Het reservefonds bedraagt mot inbogrip van f 527.79 winst over 1923, thans f 3105.08. De Kassior had 855 dagboekposten. Voorzitter zegt den Kassior dank voor zijn uit gebreid verslag. De heer Jb. Bakker vindt in verband mot de groote winst een vlug opvoeron van hot reserve fonds minder noodig on zou liever aan de inleggers b.v. iets hoogor rente willon uifckooren. Voorzittor gevoelt er ook wel voor, óm de loden in do eersto plaats to laten profiteeren van do winst on wil liioromtrent wol mot hot bestuur in over leg treden. Alsnu volgen oenigo vorlriozingen. Do heor P. J. Visscher wordt met 38 van de 39 stemmen horkozon als bestuurslid. De hoer Speefcs met 84. stemmen als lid van den Raad va® Toezicht. Als afgevaardigde naar do vorgadoringen waAr de leenbank behoort vertegenwoordigd to worden, wordt benoemd de heer D. Sleutel, terwijl het bi- stuur eventueel een plaatsvervanger zal aanwijzen. Als commissieleden voor het nazien dor rekening worden gekozen de heeren Daan Kaan, Jb. Bakker en D. C. Jans on als plaatsvervanger de heor N. l^Tde rondvraag vraagt do hoor K. A. Kaan, of hot wel goed gezien is van het bestuur dat het re servefonds yat op den achtergrond wordt ge duwd; het is tooh altijd mooi wanneer men behoor lijk ruggesteun heeft. Voorzitter 'meent zioh^ straks hieromtrent nog al voorzichtig te hebben uitgedrukt. Wel kan worden overwogen, of hot tempo iets langzamer kan gaan. Hoewel we natuurlijk niet alles kunnen voorzien, kunnen we toch wel zeggen, dat we hier in Wierin gerwaard niet zoo spoedig last zullen hobbon. De werkzaamheden berusten op een goeden grondslag en er wordt uiterst voorzichtig te werk gegaan. We zullen echter de wenk van den heer Kaan gaarne tor harte nemen. Do her K. Schenk vraagt, waar of dat reserve fonds is ondergebracht. Voorz. licht jfcoe, dat 'het te Utrecht by ons cro- diet is bijgeschreven. Do Kassier dankt bestuur en leden voor do wijze waarop ze hem ter zijde staan. De heer K. Zijp brengt namens bestuur en Raad van Toezicht dank aan den voorzitter voor diena eminente leiding, enz., waarna voorzitter weder- keerig dank betuigt voor de prettige samenwerking; aan aen Kassier voor de manier waarop hij de bloei va® de Bank bevordert en aan de loden voor de gehonden besprekingen en fcluit de vergadering. EXTRA-TREINEN OP ZONDAG. Het Tweede Kamerlid Ds. Kersten heeft den mi nister van Waterstaat do volgende schriftelijke vra gen gesteld': Is het uwe Exc. bekend, dat op Zondag 27 April 1.1. ten dienste va® den Ned. Voetbalbond voor een gehouden wedstrijd' te Antwerpen twee extra treinen zijn ingelegd op het baanvak Amsterdam—Eaechen vice versa? Acht uw Exc. zich niet geroepen dergelijke ont heiliging van den dag des Heeren te verhinderen, hetzij rechtstreeks of, indien de vrijheid' van beheer der spoorwegen dit niet toelaat, door den overwegen den invloed, dien de Staat op de spoorwegen oefenen kan? DE DUBBELE MOORD TE WIJCHEN. Uit Wijchen, 13 Mei. Het feit dat de verdachten ln do moordzaak te Wychen nog geen bekentenis heb ben afgelegd, aldus de Tel., doet de politie nog steeds zoeken naar aanwijzingen die eventueel voor het bewijs van belang kunnen zijn. Zoo is men te weten gekomen, dat de zwerver Van Munster den dag na den moord een flesch benzine gekocht heeft in een winkel in de buurtschap Heumen. In een bosch in deze omgeving heeft men eenige lappen met bloedvlekken gevonden. Ook hebben gisteren de maréchaussées den hond van den heer Jansen, die het huis bewoond naast dat waarin de moord plaats had, opgegraven en ten onderzoek naar Arnhem opgezonden. Deze hond werd, gelijk men weet, 14 dagen voor de misdaad gepleegd was, daar op het erf gevonden. Ook te Wychen zelf, en in de onmiddellijke nabij heid van het huis der vermoorden wordt nog steeds ijverig gespeurd. Beweerd wordt dat C. van den Broek, de oudste der beide gearresteerde broers, de® morgen na den moord in het herit was van meer dan twintig gul- don, torwljl hij Zaterdagavond daarvoor slechts eeni ge guldons had, het ovorschot van het weekgeld dat hij zijn moeder had afgedragen. Alle geruchten, die bijzonderheden vermelden wor den thans nauwkeurig nagegaan. Ieder die iets meent to weten dat va® belang kan zijn, wordt gehoord. Zoo wordt langzamerhand hot bewijsmateriaal ver zameld. Do voorloopigo hechtenis van de drie verdachten is verlengd! met zes dagen. Het onderzoek berust thans voornamelijk bij de deskundigen dr. Hesseli.ok en dr. Hulst. Er bestaan voorloopig geen redenen en tot andere arrestaties over te gaan. Goblekon is nog, dat de goarresteerde zwerver Van Munster op den bewustcn morgen in het café te Ned'or Assolt, waar hij gesignaleerd! was, bezoek ont vangen hooft van y. d. Broek. Dit is merkwaardig, daar laatstgenoemde nimmer dat café bezocht. DE KONINGIN NAAR TEEL. Men meldt uit Tiol aan do N.R.Ct: In d!en loop van d'o volgondo week, vormoodelijk Dinsdag o£ Woensdag, zal de Koningin met klein go- volg, na oen tocht door de Betuwo, een officioel be zoek aan onze stad brengen en ten stad huizo wordon ontvangen door hot gemeentebestuur. EEN IJZERFIRMLA VOOR f 30.000 BENADEELD. Uit Amsterdam, 13 Mei. Een ijzorfirma, die hier ter stode aan den Amstel haar zaken drijft, had in haar dienst als reiziger een zekeren Gcorge van Os. Hij verbaasde de firmanten herhaaldelijk door for midabele posten, die hij afsloot. Zoo bestelde een oude schoolvriondj te Den Haag eventjes voor f30.000 aan betonijzer, daar hij oen bioscoop moest verbouwen. Later bl,eek, dat hij' naar zijn vriend was gewandeld en hem had' overgehaald de bestelling tijdelijk op diens naam te doen factureeren. Dit had een bedoeling. Want de hoer Van Os had beslag weten te leggen op het vaartuig van een argeloos schippertje en liet hiermede het betonijzer, dat aan do ovorzijde van het IJ opgeslagen lag naar eenige medeplichtigen brengen, die het tegen oen lagen prijs kochten. Natuurlijk kreeg de vriend in Den Haag de wissel gepresenteerd. Zoodoende bleek do firma, dat zij het slachtoffer was geworden van een ski won oplich ter. Van Os verdween en begaf zich mot het geld, waarvan het bedrag belangrijk minder is dan de som, waarvoor de firma de dupe werd, naar Brussel en vervolgens via Parijs naar Menton. Hier maakte hij hot geld in gezelschap mot een Francaise op en tóen hij op last van do justitie daar gearresteerd werd, had hiji nog slecttts 50 francs bij zich. Hij liep door een domheid zijnerzijds in den val. Hij had name lijk naar een vriend om geld verzocht en had zijn adres er bij vermeldL De justitio telegrafeerde, en het resultaat was, dat Va®) Os gearresteerd werd. De arrestant laat een vrouw met zes kinderen on verzorgd achter. Tel. KIND VERBRAND. Te Koudekerk (Z.-H.) hoeft gisteravond een kindje van 11 maanden van den winkelier C. van W., door dat het dek van het wiegje, waarbij: met het oog op een ziekte van de klein o werd gestoomd, met het stoom toestel in aanraking kwam en in brand geraak te, ernstige brandwonden gekregen. Het kind is spoedig daaran overleden. DIERENMISHANDELING. De wethouder van onderwijs te VIaardingen heeft een circulaire gezonden aan hot gezamenlijk per soneel van alle onderwijsinrichtingen aldaar, waar aan het volgende is ontleend: Dezer dagen werd1 mij, niet voor het eerst trour wens, een geval van gruwelijke vogelmishandellng gerapporteerd, gepleegd door schoolgaando en opge schoten jeugd. Telkens bestaat bovendien de gelegenheid zich aan do moest vorscheidon gevallon van dierenmishande ling te stooton, on hot schijnt werkelijk dat dit ont zaglijke cn demoraliseoronde kwaad weder over hand toeneemt. Veel voorkomende vormen zijn ook het kwellen van kikvorschen, hot gooien naar watervogels, honden, katten, onz. Het verstoren van vogelnesten heeft op hot oogonblik weer eon schan delijken omvang aangonomen. Ieder is in staat dit lijstje nog aanmerkelijk aan te vullen. Ik acht hot zeer dringend gowonscht dat een op zettelijke en algernoono poging aangewend wordt om hel kwaad te beteugelen en roep daartoe uw aller medewerking in. Laat men in iodere klas van elke school nog eens nadrukkelijk do jeugd wijzon op het inonschontoerende, dat in dierenmishandeling gele gen is, op den verheffende® plicht ora steeds en on- der allo omstandigheden eerbied te betoonen voor het geschapene. Ik laat gaarne aan u over dit te doen op de wijze on naar don vorm, wolke u het beste lijkt doch ik reken zeer stellig op uw instemming en mede werking. OUD KARSPEL. Bij" de op gister gehouden stemming voot een „oofdingeland van de Banne Oudkarspol tenge volge van de benoeming va® de hoofdingeland, oen heer C. Buttèr Jz. tot lid van het dagelyksch be stuur, zijn uitgebracht 19 stemmen, waarvan op XL. de Wit 'Jz. 11 stemmen, J. Eecen Az. 8 mmen. Gekozen de heer L. de Wit Jz. BRAND. Te Hoogeloon (N.Br.) zijn afgebrand de boer derijen van de wed. Ch. Henriks en van C. ten Have. Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. Van aen inboedel ging bijna alles veroron. Ver zekering dekt 'do schade. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Gistermorgen kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland te Haarlom in buitengewone zitting bijeen, onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell Na opening der vergadering werd begonnen met het trekken de r af deelingen.. Eenige ingekomen stukken werden 111 handen gesteld van Gedeputeerde Staten om prae ad visde agendastukken werden commissoriaal ge- .maakt: Daarna werd de vergadering verdaagd tot ,27 Mei a.s., te half elf. GELDVERSPILLING. Eenigen tijd geleden werd het Coehoornpark t% .Bergen op Zoom op last van het Ministerie vau Oorlog g-esloten en zou' de daarin zich bevinden de cantmo ingericht worden tot verblijf der al daar gedetacheerde politie-soldaten. De muziektent word verkocht, verscheiden boomon werden omgehakt en er werd een nieuwe ingang met hok voor genoemde militairen gemaakt; terwijl men in het gebouw zelf aan hot breken ging. Maar nu worden die soldaten elders ouder dak' gebracht en staat de cantine te huur voor 135 m do maand. KOLHORN. - De doelnamo voor don motoroursus is buitenge woon groot; er hebben ach 51 personen opgegeven. Do cursus wordt geleid door den "heor Heeroma to Heldor. KOLHORN. Men is hier mot de ansjovis-visschery begonnen, de vangst is echter nog heel gering. AUTOBUSLIJNEN OP LANGEN AFSTAND. Uit 's-Gravenhage, 13 Mei. Naar wij vernemen zijn besprekingen gaande in zake do oprichting van 'n financieel krachtig concern, dat zich tot dool stelt het exploiteeren van autobuslijnen, niet tusschen kleinere plaatsen, maar op grooteren afstand, aan vankelijk tusschen de hoofdplaatsen van Nederlan«i. De bedoeling zit voor, de pasagiers in uiterst mo derne autobussen te vervoeren tegen tarieven, welko lager zijn dan die der spoorwegmaatschappijen. Tel. DIEFSTAL VAN EFFECTEN. Uit Amsterdam, 13 Mol. Een bediende van een handelsvereeniglng op do Keizersgracht, die daar zeer lang werkzaam was geweest, werd in de maana Maart ongesteld. Hl) vroeg en verkreeg ziekteverlof. Hij kwam op den vastgestelden datum niet terug

Schager Courant | 1924 | | pagina 2