Plaatseliik Nieuws. 'VLarktbeticnstea. Predikbeurten Gemengd Nieuws. Do koeien waren reeds gedurende minstens een wéék in de wèidé en hadden gedurende dien tijd Kc-n sojameel gegeten, terwijl de ziekte plotseling op trad. De kooien gaven don eenon dag nog volop melk pl.ra. 20 L., terwijl' de melkgift don daarop volgen den dag slechts 5 H L. bedroeg. l).e vreee, die zich voor de voedering van sojameel roods openbaarde, is als ongegrond te beschouwen. DE BETUWE IN BLOEI. De peren- en kersenboomgaarden vertoonen zich nu in. vollen pracht. In geen jaren was de bloei zoo rijk als thans; er zijn boomen, die*er uit zien, alsof ze besneeuwd zijn. Boomen die anders na elkaar bloeien, laten thans tegelijkertijd hun bloesempracht zien. VRIJZ. DEM. BOND. „De Vrijz.' Dem." meldt, dat de jaarlijkeche alge- mecne vergadering van der» Vrijz. Dem. Bond zal worden gehouden in Oct. of Nov. PARTIJBESTUUR S. D. A. P. liet partijbestuur der S.D.A.P. heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten tot hot vormen ecnor commis- si<\ dio o.m. tot. taak heeft na te gaan: lo. den s;and van het militairo vraagstuk izu hot buitenland; 2o. hot resultaat van bot werken van don Volken^ bond, inzake beperking dor bowapening Voorts zal medewerking verleend worden bij' do pogingen tot hot oprichten van een socialistisch stu dentenblad. DE RIJKSMIDDELEN. l>e rijksmiddelen hebben over den afgeloopen maand f 1.49 millioen minder opgebracht dan over April van het vorig jaar; over de eerste vier maan. dl.*n brachten zij f7.74 millioen minder op dan over die periode van 1923. WIJZIGING ARBEIDSWET 1919. I r is oen'wetsontwerp bij do Tweede Kamer in gediend, er uio .strekkende in het. vol continubedrijf voortaan een drieploegenstelsel mogelijk te maken. ANNA PAULOWNA. Do Burgemeester, die voor herstel van gezondheid afwezig is, heeft zich genoodzaakt gezien, verlen ging van ziekteverlof aan te vragen. WIERINGERWAARD. Ondanks do ijverige nusporingen der politie is het tot dusver nog niet mogen gelukken de vermiste schapen en lammeren van den heer P, Vel terug te vinden. Hut wordt toch wel wat erg, als *t vee op je eigen land niet meer veilig is. De kans om ze nu nog terug to krijgen, wordt met den dag kleiner. WIERINGERWAARD. Vrijdagmorgen is do Brigadier-titulair D. Bot van hier vertrokken naar Amsterdam, zoodat we thans zonder Rijkspolitie zijn. Do mogelijkheid bestaat, dat er hier weer een zal komen, doch op het oogenblik is daar nog niets van bekend. HELDER. De gemeenteraad heeft Donderdagavond beraad slaagd over wijziging van de tot dusver gevoerde grondpolitiek. Sedert hot grondbedrijf in werking is gesteld is in totaal tot 1 Januari van dit jaar een bedrag van bijna anderhalf millioen daarin vastge legd en 13. en W. hebben, nu dit grondbedrijf dien- tengevolge langzaam een grooten invloed heeft ge- kregeu op de geineftnte-financiön, zich afgevraagd of voor den vervolge moet worden voortgegaan mot uitsluitend uitgifte van gronden in erfpacht. Zij mecnen dat do waardevermeerdering van den grond niet van dien aard is, dat dezo oen voortgezette grondpolitiek wettigt, en wijzen in hun prae-advies op den Haag, dat zelfs rekening hield met een moge. lijken achteruitgang van den grond. Ook andere overwegingen do moeilijkheid om bankhypotheken to icrijgen enz. leidden er toe den raad te vragen zich te willen uitspreken of het niet beter is voor de toekomst, naast uitgifte in erfpacht, tevens ver koop van grond mogelijk to maken. De raad heeft met 15 tegen 5 stemmen zich bij de laatste -meerling aangesloten. LANGENDIJK. l)o warmte,' der laatste dagen heeft; „schot" ge- bracht in de jonge groenten en aardappelen. Moohfe hot woor voorioopig zoo blijven, dan zal nog veel van don achterstand kunnen worden ingehaald en eten we weer wol vroeg de nieuwe aardappelen. Vooral in Broek on 8t.-Pan.craa staat een en ander al zoor mooi. OUDESLUIS. .Naar wij vernemen, bestaat bij de firma Delver cu Van der Steen alhier, het voornomen voor hunne graan malerij oon elecfcromotor van 25 P.K. aan te schaffen en dozo aan to sluiten op het laagspan- liiiigsnet van hot G.E.B. van Zijpe. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE SLOTERDIJK. lis ter middag zijn to Slotordjjk twee tramwagens van db E. 8. Ai. mot elkaar in botsing gekomen, waardoor een motorwagon geheel, een tweede mo- torwagon gedeeltelijk vernield is en een tweetal wa gens beschadigd werden. Ongeveer lialf vijf kwam de snol-tram, die vier uur uit Haarlem vertrekt, te Sloterdjjk aan. Op de wisselplaats stond juist eon van de wagens, die den dienst AmsterdamSloterdijk onderhouden. De bestuurder van do Haarlemmer tram heeft willen remmen, doch juist op hot oogenblik dat hij zijn rem in werking hoeft willen stollen, is de stroom v«n.het electrische net uitgeschakeld geweest. Het gevolg was, dat do electrische rem, dio op allo drie wagens, waaruit do sneldionst bestond, werkte, niet gebruikt kon wordon. Do bestuurder heeft toen mot de luchtrem do wagons tot stilstand willen brengen, doch deze rem werkt sloohts op den voor sten wagen. Of do sneldienst to hard gereden heeft is niet bekend: oen feit is, dat de luchtrem do One wagens niet tijdig heeft kunnen stoppen; de Haarlemmer tram schoot door on kwam met een geweldigen stoot tegen den stilstaanden w"agen van den dienst AmsterdamSloterdijk terecht. Dczi* word een twintig meters vorder gesohoven en stooto toen tegen een tweeden stilstaanden wftgöni van den Slotordijkdienst. De motorwagen van ae Haarlemmer tram word door deze botsing opgetild en geheel ontzet, het voorbaloon werd ingedrukt, evenals het achtorbaloon van den Sloterdykwagen. Do volgwagensvan do Haarlemmer tram liepen lichte beschadigingen óp de koppelingen braken af. Do wftgenvoerder van de Haarlemmer tram, die hot voorbaloon niet tijdig kon verlaten, is er ver wonderlijk goed afgekomen. Slechts met een gebro ken been is do man, die als oon kundig bostuurderi bekend stond, tusschen do verbrijzelde overblijfse len van het baloon te vooreohün gehaald. JTct ontbroken van don electrischen stroom juist op hot ootfenbltk dat goromd moest worden een omstandigheid waar vermoedelijk het gebeurde slechts aan to wijten is is veroorzaakt door het omschakelen van den elootrischon stroom te Half weg. Op do drukke uren wordt daar het net van meer stroom voorzien. Juist op dit oogenblik moet de omschakeling hebben plaats gehad, waardoor het not enkelo oogcnblikken vrij van stroom is geweest. i. f - frdbld WONINGBOUWVEHEENIOINO. Onder leiding van den heer Schmalz, vergaderde Vrijdagavond in het lokaal van den heer J. K. Boontjes de Woriingbouwwereeniging „Schagen*1. Na opening volgt de lezing der notulen door den heer T. de Jong,en worden deze onveranderd goed gekeurd. Verschillende mededeelingen en Ingekomen stuk ken volgen. De penningmeester, de heer J. Schoorl Ps., brengt het jaarverslag uit, waaruit wij medodeelen, dat hot aantal leden is gebleven 14; dat de 61 wpningeni een geheel Jaar zijn verhuurd geweest en dat geen huur dervin-' is geleden. Met den verhuur had men niet de minste moeite. Er waren veel meer aanvragen dan woningen, «n daarom waa overgegaan tof dun 'bouw van nog 8 arbeiderswoningen. Dit jaar sloot de exploitatie met een verlies van f 172.491* De rekening on verantwoording was nagezien door de heeren Kerkmeer en Van Rijswijk, die adviseer den deze rekening goed te keuren, omdat alles in keurige orde was. Daartoe werd besloten. Tot finantieele commissie der volgende rekening werden benoemd de hoeren: Kerkmeer, Van Rijs- wijk, J. H. Schene, P. Meurs en P. Kramers, j De heeren Schmalz en De'Jong werden als be- I stuursleden herkozen. Daarna werd overgegaan tot de toewijzing van de 8 nieuwe woningen aan de nieuwe huurders. Er was ook ditmaal een heele reeks aanvragen, zoodat er i nog vele moesten worden teleurgesteld, j Hiorna sluiting. ALGEMEEN BELANG. i Ten lokale van „Cérès" hield „Algemeen Belang" Donderdagavond naar algemoeno vergadering, on der presidium van den heer J. Sohoorl Pz. j No opening worden notulen en jaarverslag door don secretaris, don heer Joh. W. Govora gelezen, dio in ziin jaarverslag memoreerde de bespreking met den burgomocsfcor over hot waarnomen van diens i funotie en tevens hot goed slagen van do jubileum- S feesten. i Do rekening en verantwoording van den penning- moester, den neer A. Zijdewind, wordt onder dank- dankzegging aan don funotionnaris goedgekeurd.'' Met inbegrip van het saldo 1922 ad f 99.02, bedroe gen do ontvangsten over 1923 f336.78, de uitgaven 1181.97, zoodat er over 1923 een batig saldo> was van f 154,81. Het aantal leden bleef stationnair en bedroeg 153, met 2 donateurs. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd me- dedeeling gedaan, dat do heer S Overtoom zich niet meer verkiesbaar stelde. De beide andere af tredende bestuursleden, de heeren J. Keesman en P. Kramers, werden als zoodanig herkozen. In de vacature-Overtoom werd voorzien door de benoe ming van den heer C. Breet en wel na een tweetal vrije stemmingen en een herstemming tusschen de heeren C. Breet en H. F. van Nuland. Inzake het voorstel tot oprichting van een. mu- ziektuin, wordt door 'den voorzitter toegelicht, dat in do vorige vergadering deze zaak door den heer Joh. W. Govers ter sprake is gebracht. Enkele besprekingen waren daarvan het gevolg en het Dag. Bestuur heeft te Alkmaar informaties in gewonnen hoe een dergelijke zaak daar is geregeld. De benoodigde gelden waren daar door de gemeente verstrekt, ae gemeente stelt zich garant, en de com missie die de zaak exploiteert, betaalt rente en af lossing aan de gemeente. De heer Govers had voor Schagen gedacht aan het perceel achter „Vreeburg" en net zou dus noo- dig- wezen, toestemming en medewerking van het gemeentebestuur te krijgen. Het Bestuur dacht goed te doen, om gevolg te geven aan den wenk van den heer Trapman, om voorioopig met een proefjaar te beginnen en dan zoo Weinig mogelijk kosten te maken. Bleek, na dat Eroef jaar, dat er voldoende publieke belangstel- ng voor de zaak bestaat, dan zou een vereemging of permanente commissie kunnen worden samenge steld. Dan eerst zou dus worden besproken de in richting van den tuin enz. enz. Door de Harmonie worden, in verband met de gemeentelijke subsidie, een 6-tal volksconcerten gegeven. Wanneer uie nu m den muziektuin werden gegeven en daarbij nog een 3 of 4-tal buitengewone oonoerten, door andere corp sen, dan dacht het bestuur dat een goed begin kon worden gemaakt. Bij de uitvoerige besprekingen over dit punt wera gewezen op, het lawaai, dat de Harmonie tijdens haar volksconcerten moét dulden en de wei nige medewerking van de politie. Anderzijds echter werd door een paar nelanghob- benden betoogd, dat de nering in net centrum van do plaats moest blijven en twijfelde men aan het slagen, waar een vroegere uitstekende gelegen heid, nl. de tuin achter „Vredelust" niet werd be nul. Onder de aandacht werd gebracht, dat hot geven van de ooncerten door Harmonie een kwestie is tus schen den gemeenteraad en Harmonie. Vreeburg werd geen ideale plek genoemd voor muziektuin, doch diende alleen om een goedkoope proef te kun nen nemen. Wanneer er voldoende kans van slagen kon worden verwacht, zou geprobeerd moeten wor den een meer geschikte plaats te krijgen', die na tuurlijk meer in het oentrum der gemeente moest wezen. Tenslotte wordt met 11 stemmen voor, 4 tegen en 2 blanco besloten het Bestuursvoorstelte accepteeren en zal dus voor een jaar een proef genomen worden met een muziektuin achter Vreeburg. Het terrein zal gratis door de gemeente beschikbaar moeten worden gesteld. Een commissie, die tot taak heeft, ach allereerst met gemeentebestuur en Harmonie in verbinding te stellen, wordt benoemd en zal bestaan uit het Da- Selijksch bestuur van Algemeen Belang, dat de evoogdheid zal hebben zich nog een tweetal per sonen toe te voegen. Bij de rondvraag wordt door den heer BerenRfel ter sprake gebracht de autobusdiensten en er op gewezen, dat de passagiers onnoodige afstanden meerijden door de circuleerende route. Door den heer J. Keesman word hot niet good geaoht dat de bus als eind- en beginpunt heeft genomen het station. Do bedoeling is geweest de menschen hier te krijgen om hun inkoopen te doen, maar niet om ze naar den trein to brengen. Do heer S. Droog wees op de te hooge tarieven, b.v. van den dienst SchagenKolhorn. Door de vergadering werd deze laatste opmer king algemeen 'beaamd. Wat de opmerking van den hoer Berends betrof, werd er op gewezen, dat de proef met één bus wordt genomen en men ver schillende trajecten wil bedienen. Bovendien zijn de omstandigheden ernaar; een dienst, uitsluitend bijv. SchagenBurgerbrug zou te weinig levens vatbaarheid hebben. Dat er uitsluitend menschen naar hier gebracht worden om inkoopen te doen, zal wel niet mogelijk zijn en er dient ook gelet te worden pp het.renaabel maken van den dienst. Do gemankte c;-,i erlangen zullen bij do exploi tatie-oommissie va; den autobusdienst worden ken baar gemaakt. In de bestuursvergadering was door den heer Kerkmeer gewezen of het feit dat er geen dage- lyksche doorgaande vrachtdienst bestaat naar de Van Ewijcksluis. Waar straks Wieringen een ach terland van beteekenis wordt, kan niet worden volstaan met een Dondordagschen dienst alleen. Algemeen vindt de vergadering goed, dat hot Be stuur over deze zaak in onderhandeling treedt met oen der vrachtrijders van Wieringerwaard, om to trachten tot een oplossing te komen in de aange geven richting. Door den heer Van Nuland wordt nog eens ge wezen op hot goed slagen van de jubileumfeesten en in verband daarmee de wenschelijkheid betoogt, jaarlijks een feest door „Algemeen Belang" te or- ganisoeren. Bij de besprekingen wordt herinnerd aan het voornomen van de Middonstandsvereeniging tot het houden van een winkelweek, wordt als aanlei ding van het feest genoemd Koninginne-verjaar* dag en speciaal voor aifc j^ar het bestaansjubileum van de Hard draverijvereeniging. Tenslotte krijgt het Bestuur opdracht, zioh in vérbinding te stellen met Middensfcandsvereeniging on TT nrd draverij vereeniging. Hierna sluiting. VERKOOPINO. Uitslag der verkooping te Schagen ten overstaan van Notaris J. W. C. Kroon te Zuldscharwoude. van vaste goederen, eigendom van de erven van wijlen den heer C van Galen: t Boarenplaatzfa, huif. tuin, erf en weiland, groot 1.19.72 HA., onder Oudesluis. Kooner de heer C. van 1 Galen te Noordscharwoude voor f3560. 2. Huif en erf te Oudesluis, kooper dezelfde, voor f810. VERKOOPINO. Uitslag der verkooping te Schagen ten overstaan van Notaris Vrijburg. Weiland, nabij' Valkkoog, in den polder Burghorn, onder Schagen, groot 1.93.50 H.A., eigendom van de heeren K. Boontjes Cz. to St. Maarten en C. Boontjes Cz. te Schagen. Koopers Meijer en Pels te Alkmaar voor 13715.15. MARKTOVERZICHT. ~Tn 'Se vette koeien was niet die handel van de vorige week; even te kort vraag. De prijzen liepen van 48 tot 60 ets. per pond. De handel in gelde on kalfkoeien was heel goed. In pinken stug. Weinig stieren aangevoerd, handel stug. Kalmpjes was de handel in nuohteren kalveren. De overhouders wordon good verkocht, hoogste prijs was f58 por stuk, per koppel. Eon vluggen bondol was hot in do lammeren, flin ke prijzen worden bostood Weinig handel was er In bokken en geiten. Dg handel irj sohrammon was vrij good. Met do big gen iets stugger on mot de votte varkens was hot woer niet zoo schitterender is toch nog 32 ets. por pond besteed, de hoogste prijs; groote aanvoer. De handel in kippen was goea. Konijnen hoege naamd geen aanvoer. Haantjes werden verkocht voor f 0.50, tot f 1.10. De gemiddelde markt van de kipeieren, was iets hooger; eendeieren zelfde prijs bij de vorige week. ,De boterprijs was merkelijk hooger, do handel' was heel goed. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Dirk Donker, oud 5 maanden. POLITIE. Verloren: een achterbord van een driewielde kar. Gevonden: een heeren- en damesfiets. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. Pifnloos scheren met behulp van PuroL E'en uitkomst voor hen die last hebben van schrij nen en stukgaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten. ALKMAAR, 16 Mei 1924. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 120 stapels wegende kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met merk f42, zonder snerk f 38.50, commissiekaas met merk f 45. Boerenkaas: kleine met merk f44, zonder rijks- merk f39.50, commissiekaas met merk f45. Handel vlug. ALKMAAR, 16 Mei 1924. Op de heden gehouden graanmarkt waren aange voerd: 487 hectoliters. Tarwe f1214.50, Rogge f9 tot 12, Gerst ohev. f1313.25, Haver f9.5012, Paardeboonen f 12.2513.25, Bruine boonen f3245, Duiven boonen f 16.5017, Witte boonen f 25, Blauwmaanzaad f32, Erwten: groene groote f2ê tot 21, grauwe f 4560. alles per 100 kilo. HOORN. 15 Mei 9124. 16 stapels kl. Fabriekskaas f 42, gem.17 stapels kl. Boerenkaas f44 gem.; 3 stapels Fabrieks Comm. Kaas f 45 gem., 8 étapols Boeren Comm. Kaas f45 gem. Aangevoerd: 41 stapels, wegende 31492 Kg. Handel vlug. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude 16 Mei. Grove uien f3.10 a 4.90, drielingen f 1.20 a 1.90. Peen f 1.60 a 2.50. Deensche witte kool f9.10 a 9.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 7600 Kg. uien, 7300 Kg. Deensche witte, 20300 Kg. peen. ALKMAAR., 16 Mei 1924. Asperges, dikwit dP 0.5 a 0.66. Idem, dikblauwi f 0.30 a 0.49 por bos. Prei f 5.20 a 8.60 per 100 bos. Bloemkool f19 a 43 per 100 stuks. Rabarber f 1.60 alles per 100 bos. Uien f 4 a 6. Spinazie f 3.10 a 8, a 10. Radijs fl.80 a 2.70. Wortelen f 16.80 a 21.50, per 100 Kg. Kropslaf 10.60 a 20.10 per 100 stuks. Witlof f 4 a 12 per 100 Kg. Raapstelen f 0.70 a 1.70 per 100 bos. ZONDAG, 18 MEL DOOP8GEZ. GEMEENTE tot Oudesluis. nam. kwart voor 8, Ds. R. v. d. Veen. Vertoeving. EEN GRIEZELIGE VONDST. Te Bingen aan den Rijn heeft dezer dagen een metselaar, die bezig was een huis te herstellen in een hollen wand een griezelige vondst gedaan. In gemetseld vond hij in staande houding het lijk van een meisje. Aan de haren en de gelaatstrekken her kende hij de 10 jaar geleden plotseling verdwenen dienstbode 'Christine Vogt. De moordonaar die hel lijk had ingemetseld, moet zich destijds heimelijk naar Amerika hebben ingescheept. DE VERHOUDING TUSSCHEN DE LIBERALEN EN ARBEIDERS IN ENGELAND. De Woensdag gehouden vergadering der liberale partij heeft, in overeenstemming met het voorstel van Lloyd George, besloten tot het organiseeren van een groote campagne in de kiesdistricten door het geheele land. Deze campagne zal blijkens de toelich ting, door Lloyd George gegeven, gericht zijn tegen de arbeiders, die zooals men weet, reeds sedert eenigen tijd bezig zijn met hun eigen, voornamelijk tegen de liberale gerichte campagne. Hij verklaarde, dat het doel der liberalen moest zijn, tegen de eerst volgende verkiezingen' twee millioen nieuwe' aanhan gers te winnen, die, naar zijn meening, gevonden moesten worden onder de gematigde' Labourman- nen. De liberale partij' heeft besloten een commissie te benoemen, die de.campagne zal voorbereiden. Deze commissie, die onder leiding zal staan van Sir Al- fred Mond, zal gedeeltelijk uit Liberale Lagerhuis leden buiten het parlement bestaan. MOEILIJKHEDEN IN DE MIJNINDUSTRIE IN ENGELAND. Uit Londen, 15 Mei. De dreigende, rampspoe dige nationale mijnwerkersstaking zal, naar men gelooft, worden vermeden. Hedenavond werd er over eenstemming bereikt inzake de mijnwerkersloonen, op voorwaarden, die zullen worden voorgelegd aan de op 29 Mei te houden conferentie van mijnwer- kcrsgedelegeerden. De mijnwerkersleiders bevelen- het aanvaarden der overeenkomst aan, ofschoon de voorwaarden niet alle eischen inwilligen. De voorwaarden bieden over het algemeen den mannen een verhoogd mini mumloon, hetwelk 40 bedraagt boven de standaardloonen van voor den oorlog, terwijl de standaardwinsten lichtelijk worden verminderd. De mijnwerkers genieten voorts een verhoogd aandeel in alle surplus-winsten, n.1. 88 terwijl de mijn eigenaren 12 surplus-winst zullen ontvangen. DE CHOLERA-EPIDEMIE. Uit Allahabad, «15 Mei. Bij de cholera-epidemie te Bihar werden verleden week 425 gevallen gecon stateerd. De snelle afneming van de epidemie in het Patna- district wordt toegeschreven aan het droge, warme weder. De Swarajisten zijn voornemens een wetsontwerp in te dienen, om de plaatselijke besturen onafhan kelijk te maken v&n de controle, thans door de com missie uitgeoefend. DE TERECHTSTELLINGEN IN 8IBEPÏ8. De staking op den Amoerspoorweg In onderdrukt aldus de Russische bladen. Hot stakingscomité is gearresteerd. De geheelo spoorweg is bezet door strafexpedities, die Jacht maken op de «tukingsloi leiders. Op alle stations zijn militaire rechtbanken geïn&taleerd, die hot recht hobben doodvonnissen uit to spreken. Het aantal gefusiloerden wordt geheim gehouden, maar het is zoor groot. Uit Blagowesjts- jensk, dat dicht aan de Chincesche grens ligt, zijn vele beambten naar China gevlucht. GROOT—LONDEN. Dezer dagen heeft de voorzitter van de financieele commissie van Groot-Londen, J. M. Gatti, in,het Rc- ge-cringsgebouw van London County mededeelingen gedaan over de financieele huishouding der wereld stad. Do bruto uitgaven zijn in do buurt van ■*- 19.000.000. Trekt men do baton af, die voorvloeien uit sommige gomeontelijke diensten en ook do ro- geeringsbijaragon, dan komt men op eon bodrng van 10.000.000, dat uit belastingen moet wordon ge vonden. Hot bouwen van nieuwe bruggen o^er do Theems on hot in orde houdon der oudo kost schatten; maar ook het aanleggen van groote verkèorswogonj in hut aun Londen grenzende gebied, vcrslnidt reusachtige bedragen. Mot dien wegenaanlog wordt nutuurlijir het verkeersbolang van hot eigonlijke London gebaat; maar het dient toch vooral als middel tot werkver schaffing. Ook het vraagstuk van den woningbouw dwingt tot dure oploselnuon, PASCHEN TE MOSKOU. De Paaschda>ien die in Rusland een week later werden gevierd dan in West-Europa, zijn te Mos kou zondor de gevreesde onlusten voorbijgegaan. On danks den heviger» sneeuwstorm waren alle kerken stampvol. Dergelijke berichten komen ook uit andore Russische steden en dorpen. Te Moskou hebben do „komsokoitsen" (de com munistische jeugd) bij de meest door hét volk ver eerde kerken anti-religieuse demonstraties gehou den en bij wijze van vermaak werden nu en dan voetzoekers onder de geloovigen geworpen, hetgeen natuurlijk telkens tot verstoring van den dienst leidde. Uit angst voor repressailles werden do opschrif ten „Christus is opgestaan!" die gewoonlijk met Paschen in Rusland overal wórden aangebracht, nu achterwege gelaten. „Prawda","waaraan wij deze mededeelingen oni- leenen, schrijft, dat het communisme niet bij machte is gebleken de Christelijke gewoonten langs den tot nu toe gevolgden weg uit te roeien en raadt daabom aan een nieuwe tactiek te volgen, een omtrekkende beweging toe te passen, zooals dè krant het noemt, n.1. langzamerhand aan de Christelijke feestdagen een communistisch karakter te geven. Het blad raadt daarom aan het vieren van Paschen te com- bineeren met het vieren van den eersten Mei. AARDBEVING IN AZIATISCH TURKIJE. Uit Konstantinopel, 14 Mei. In de 9treek van Erze- roem heeft een aardbeving" drie dorpen geheel en vier andere gedeeltelijk vernield. Er zijn'ongeveer 50 dooden. De schokken hóuden aan. HOOG BEZOEK. Parijs krijgt dit voorjaar tal van gekroonde hoof den op bezoek. Gisteren is prins Taffari, regent en trconoprolger in Ethiopië, te Marseille aangekomen. Vandaag wordt hij te Parijs ontvangen mot al den pronk, die bij dergelijke ontvangsten gebruikelijk ,is. Prins Taffari, een jongeman van eveh dertig, moet er, volgens een Parijsch blad in zijn wijden r.ationalen mantel, die1 aan een Romeinsche toga I doet denken, uitzien als eon prins uit een Óostersch sprookje. Prins Taffari zal ongeveer vijf maanden in Europa Mnven en ook het Engelsche en het Italiaansche hof bezoeken. Hij zal de Europeesche instellingen, scho len, bibliotheken, musea, fabrieken, enz. bcstudeeren en ook te Genëve een bezoek aam den zetel van den Volkenbond broncen. MUNITIE-ONTPLOFFING. Uit Sopdershausen, 15 MeL Heden, heeft hier in een munitiebérgplaats van de rijksweer een hevige ontploffing plaats gehad, welke twee slachtoffers eischte. Twee soldaten van de rijksweer waren bezig handgranaten van het eene vertrek naar het andere over te brengen, waarbij waarschijnlijk een der granaten door onbekende oorzaak ontplofte. Er volgde een hevige knal, waarna brand ontstond. Een der soldaten werd later mot brandwonden overdekt en stervende buiten het gebouw gevonden, van den anderen is slecht9 het verkoolde lijk teruggevonden. De bergplaats werd geheel vernield; de ontploffin gen hielden den geheelen dag aan. EEN BIJBELVASTE KIEZER. Tn een Berlijnsch stemlokaal vond men bij de jongste verkiezingen een blanco-stembiljet nevens een briefje waarop stond: Jezaia 41, vs. 24. Daar staat nl.: ..Ziet, gijlieden zijt minder dan niet en uw doen is uit niets, en het is een gruwel u te kiezen". DE AARDBEVING IN AR ME NI Uit Konstantinopel, 16 Mei. Dc aardschokken in het gebied van Erzeroem duren voort. Volgens na dere berichten is er een Armeensch dorp geheel ver woest en zijn er reeds meer dan 150 dooden. EEN GRIL VAN DE NATUUR. Te Moskou is do vrouw van eon bekend arts uit Wladiwostok met haar kind aangekomen, een jon gen van pl.m. vijf jaar, dio volkomen hot uiterlijk van een volwassen man heeft. De jongen is als een normaal kind geboren, maar ontwikkelde zich' bui tengewoon snel en heeft nu een vollen baard, een snor en een diepe basstem. Zijni spieren zijn zoo sterk ontwikkeld, dat de meeste volwassenen hem niet aan kunnen. In geestelijk opzicht is hij nog een gewoon kind. Zijn bewegingen zijn onzeker, evenals dit bij alle kinderen 'van zijm leeftijd het geval is. Ook zijn gril len, wenschen en smaken bevinden zich' in volko men overeenstemming met zijn leeftijd. Het kind' is nu in een kinderziekenhuis opgeno men. Alle toegepaste middelen om dén te voorspoe- digen jongen van zijn „ziekte" te genezen hebben voorioopig geen resultaat opgeleverd. EEN PIKANT SPELLETJE. Heden zal bij Pontypridd, in het Rhondd'a-dal, een golfwedstrijd worden gespeeld tusschen den hertog van York, den tweeden zoon des konlngs, en den ar- beidersleider Frank Hodges. De prins had Ilodges een jaar geleden uitgedaagd. EEN FORTUINLIJKE STAD. Een der fortuinlükste steden in Engeland is Don- caster in Yorkshire. De stad is. eigenares van do -.Town Moor racebaan, waarop sinds onheuglijk" tijden in September de klassieke Donoaster Stakits verreden wordt, waarbij zioh de bekendst" paar denmarkt in Engeland voor éénjarige voll'l:>eaveu- lens aansluit en (loze beide gebeurtenissen leveren de gemeente telken jare oen bedrag van pl.rn. 15.000 pond netto winst op, welko bodroeg der belasting betalende burgerij alreeds ton goede kwam. Nu komt het bericht, dat een nieuwe kolenmijn aang- boord is, die niet alleen een 10.000 arbeiders naar do stad en haar onmiddellijke omgeving zal doen vloeien, maar welker voornaamste lagen zich juist onder de renbaan blijken te bevinden. Do gemeente heeft haar ondergTondsche rechten aldaar verkocht .toften een ruimt tantième n naar voorloopigo berekening zullen uit dien hoofde on geveer zes millioen gulden in do gemeentekas ge vloeid zijn voor de kolenlaag uitgeput zal wezen. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 14 tot en met 16 Mei 1921. G eborenDick, zoon van Evert Rentenaar on van T^«rled«n?'beeltje de Wit, 83 ja*r, eohtiren. van Hillebrand Kiztemaker. Met een gil greep zij de gebroken einden, van net „ricuc a.

Schager Courant | 1924 | | pagina 14