Binnenlandsch Nieuws. van een straatprediker. Billy Sunday, die straat-prediker, die te New York bij de beurs sinds jaren de menschen trachtte te bekeeren en die zich daarbij bediende van beurs-, sport- en kroegtaai, hetgeen hem wonderwel afging, ligt thans te Chicago ziek. Misschien moet hij ge opereerd worden. Maar hij houdt het hoofd hoog en vindt rust en bemoediging in de volgende redenoe- ring: „Ik hob nu zoo lang samon gewenkt met God, dat Hij mij niet in den steek zal laten." Deze gedachtengang is zeer zeker nieuw, noch vreemd, alleen de manier van zeggen is meestal an ders. een ongeluk met de simplonexpres. De Simplonexpress is op weg naar Italië bij Adels- berg op een goederentrein gebotst, waarbij vier men schen gedood en vijf zwaar gewond; zija. De dienst doende spoorwegambtenaar heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. De botsing was een gevolg van verkeerden wisselstand. een opzienbarend proces, Mag men den Engelschen advocaat lord' Halsbury gelooven, dan is op het oogenblik te Londen hot meest opzienbarend proces aan den gang, dat ooit in Engeland gevoerd is. De aard van de zaak wordt ten strengste geheim gehouden en zelfs werd een ac tie ingesteld tegen den uitgever, van de" „Daily Mail" die een poging had gedaan om een tipje van den sluier op te lichten. Het blad had ongeveer twee maanden geleden een entrefilet gepubliceerd, waar in hot vertelde, dat een zekere Charles Robiuson bij zijn terugkomst in Engeland van een verblijf van verscheidene jaren in hét buitenland, tot de hoogst onaangename ontdekking kwam, dat een bedrag groot ongeveer 125.000 pond sterling, te zijnen name gedeponeerd bij een der eerste Engelsche banken, do Midland Bank, was opgenomen, naar hij vermoedde mot behulp van valsche chèques. De ex-millionair stelde onverwijld) een actie in tegen de bank, die zich niet aansprakelijk wenschte te stellen voor wat met het geld was gebeurd. Tot zoover schijnt het, alsof het! niet anders be treft dan een oplichting, merkwaardig alleen wegens do groote schaal waarop zij werd gepleegd. Het en trefilet zeide voortgaande echter, dat deze 125.000 pond sterling waren overgebleven van een (totaal bodrag van 150.000 pond, die ten name van Robinson gestort waren door een Indischen rajah, als beloo- ning voor bowezon, zeer geheime diensten. Lord Halsbury nu, verklaarde in zijn1 pleidooi, waarin' hij betoogde, dat de uitgever van de „Daily Mail" diende te worden veroordeeld, wegens „con- tempt of Court", omdat bet blad door bovenbedoel de publicatie een al dan niet opzettelijke poging bad gedaan om de uitspraak over de door Robinson in gestelde actie te beïnvloeden, dat „een persoon, die 'n zeer hooge positio bekleedt", bij de zaak- betrok ken is, doch dat partijen waren overeengkomen, zijn '.naam noch zijn positie te noemen. Lord' Halsbury verklaarde vorder dat de woorden „rajah'a cheque", die in bet entrefilet voorkomen, onjuist waren, doch dat zij eonige aanwijzing zouden kunnen geven om. tront den persoon in quaestie, en besloot met te zeg gen, dat wanneer de zaak behandeld wordt, zal blij ken, dat mon hier te doen heeft met de meest ver bazingwekkende geschiedenis die ooit was vernomen Het is begrijpelijk, dat iedereen zich afvraagt wie de man van hooge positio is en van welken aard) de te verwachten onthullingen zijn, een epidemie onder de parusche paar» den. Hot „Journal" maakt melding van een geheimzin nige ziekte, die onder de Parijsche paardon gewoed heeft on waardoor er oen vijftigtal bezweken zijn. Do veeartsen hebben thans de vermoedelijke oor- zaaa opgespoord; tusschen den haver vond met eon vergiftig exotisch grasgowns, de „cassia occiden- talis". Dit gewas is blijkbaar frauduleus tusschen den haver gemengd, daar het veel zwaarder is. de vesuvius in werking. Uit Napels, 16 Mei. Gisteravond is de Vesuvius gaan werken, Er hebben hevige uitbarstingen plaats. Ónder de bevolking heerscht groote opwinding. het ongelukkige fooienstelsel. Hot orgaan dor Fransche hotelhouders „L'Hotel- lerie" heeft dezer dagen in eon artikel het fooien stelsel behandeld. Het vakblad gelooft, dat het stelsel onuitroeibaar is. Moffelt men het weg in een bijslag op de reke ning, dan zal het hotelpersoneel hooger loon eischen en het zal verder door oplettendheid en voorkomend heid toch weer Jagen op fooien. Louis Laloy, het artikel in de „Débats" bespre kend, wijst erop, dat overal ter wereld hot fooien- stelsel floreert, al zijn degenen, die fooien krijgen, niet overal dezelfde categorieën van personen. Dit is zelfs aan zokore mode onderhevig. Zoo krijgt in Frankrijk (ook bij ons?) een taxi-chauffeur een fooi, een tramconducteur niet. Hot fooienstelsel is een niet te verklaren; gebruik. Zij, die het willen afschaffen, kunnen die afschaffing niet beredeneeren. omdat' er van geen rede sprake is. Tegen een mode valt niet te redeneeren: 't is een tyrarn. aankoop van wembley. Uit Londen, 17 Mei. Hetgeen een ieder had kun nen verwachten, ofschoon niemand er aan gedacht heeft, is thans geschied. Te Londen is een Ameri kaan aangekomen, die voornemens is Wembley, waar de groote tentoonstelling wordt gehouden, to koopen Het is mr. L. Britton, een rijk industrieel van Now-York en Chicago en de bezitter van uitgestrekte petroleumvelden in Texas. „Ik ben naar Londen go- komen", verklaarde hij in een interview, „om te zien of er kans bostaat beslag te leggen op de terreinen en gebouwen te Wembley, zoodra de tentoonstelling geëindigd is. „Ik werk niet voor een syndicaat", verklaarde hij, ofschoon mij steun is aangeboden tot een bedrag van 10 millioen dollar. Ik heb mij nog niet in verbinding gestold mét de tentoonstellingsau toriteiten, maar mijn idee is, dat de tentoonstelling een .blijvende instelling moet worden; voor Londe- naars en Amerikanen. De afdeeling der vermakelijk heden zou worden uitgebreid tot een soort ontspan ningsdorp, juist buiten Londen. wij hebben onze plannen gebaseerd op de veron derstelling, dat de gebouwen van Wembley op 10 jaar berekend zijn. Naar de „Evening Standard" verneemt zou mr. Britton bereid zijn 8 millioen pond te bieden, doch hij zelf weet nog niet, hoe de Engelsche autoritei ten tegenover zijn aanbod zouden staan. Het bezoek aan do tentoonstelling wordt voortdurend grooter. Tot hedenmorgen hadden 954.200 bezoekers de con trole "epasseord en het is dus waarschijnlijk, dat he den het millioen zal worden overschreden. in de lucht. Met gevoelens van oprechte bewondering zal men de tijding vernemen, dat de drie Amcrikaansche vliegtuigen, die op hot einland Attoe (in de Aleueten) waren opgestegen, zonder ongeval op het Japansche eiland Paramoesjiroe (een; der noordelijkste oilan- denvan de Koorillen) zijn aangekomen na eon vlucht van 800 900 mijl, de grootste etappe die zij bij den tocht van het vasteland van Amerika naar dat van Azië in één rek te vliegen hadden. Daar er al eenigon tijd op het heuglijke bericht gewacht werd, en men maar niets hoorde, vreesde men reeds het ergste, maar tenslotte kwam de lang verbeide tijding. De drie vliegtuigen zullen nu boven de Koerillen, de .groote Japansche eilanden naar Tokio doorgaan, waar hun uit den aard der zaak een grootsche ont vangst wacht Indien de Amerikaansche vliegers geen bijzonderen tegenspoed hebben, en het ook don koenen Franschen vlieger Pelletier d'Oisy voor den wind blijft gaan, die uit het Westen op Tokio aan houdt, zouden de Amerikanen en de Franschman el kaar daar wellicht kunnen ontmoeten. nadere bijzonderheden over den ver wekker van het mond- en klauwzeer Onlangs maakten we molding van do ontdekkingen van de professoren Dahmen en Frosch te Berlijn. Totnutoe was het nl. niet mogen gelukken den ziek- tevoroorzaker voor het menschel ij k oog zichtbaar to maken. Men rangschikte het onbekende wezen dan, ook onder de zg. onzichtbare filtreerbaro smetstof fen, -omdat men meende dat het door de filters heen ging, welke de allerkleinste bacteriën tegenhouden. In enkele landbouwbladen vonden wij thans eeni- ge nadere bijzonderheden over de resultaten der proe ven en de werkmethoden van de bovengenoemde hoogloeraren. Prof. Dahmen heeft aangetoond dat niet de vloei stof (ziektestof) in de blazen, welke zich tijdens de ziekte vormen, de eigenlijke voedingsbodem van den verwekker der ziekte is,.zooals onderzoekers -totnu toe aannamen, maar dat veeleer het tegendee 1 het geval is. Prof. Dahmen vond nl. dat die vloeistof, in plaats van den verwekker te helpen vermenigvuldi gen, hem binnen 30 uren doodt Van dat eenmaal vastgestelde feit ging hij bij zijn verdere onderzoekingen uit en na onvermoeiden ar beid slaagde hij' erin, den verwekker in reincultuur te kweeken. De groote moeilijkheid daarbij was zijn uiterst ge ringe afmeting. Volgens de ontdekkers behoort hij, evenals de veroorzaker van de besmettelijke long ziekte welke eveneens ontdekt is of tenminste heet te zijn tot de „ultravisibele" organismen, d. z. die, welke door .den microscoop voor het oog van- den mensch niet zijn waar te nemen. Het schijnt prof. Froscm evenwel gelukt een 'toestel toe te passen, waarbij gebruik werd gemaakt van ultra-violet, •icht, hetwelk hij op speciaal daartoe geprepareerde fotografische planten liet inwerken. (Voor het oog zijn die ultra-violette stralen nl. niet waarneembaar.) Men vond dat het vermogen van den microscoop bij gebruik van utra-violet licht ongeveer werd verdub beld. De bediening van; bet bovengenoemde toestel, het welk van speciale lenzen, wélke het ultra-violette licht doorlaten, is voorzien, is heel moeilijk. Bij vol komen onzichtbaarheid van het te zoeken object, moet op goed geluk ingesteld worden, tot eindelijk het toeval een geschikt fotogram (microscopische fo to) oplevert. De fotogrammen van prof. Frosch foo- nen den parasiet van de besmettelijke longziekte als een bolvormig organisme (waarschijnlijk een sprult- zwam) en die van het mond- en klauwzeer als een uiterst klein staafje (ter lengte van 0.0001- m.m.) Mét behulp voni het toestel' zal het, naar men hoopt, gelukken, nog andere ziekeverwekkers, zooals bijv. van de runder- on varkenspest, te on'tdekkon. Hbld! het beveiligen van petroleumtanks tegen den bliksem. De Londensohe oorrespondent van Let HolL Nieuwsblad meldt: In de halfjaarljjksohe bijeenkomst van Royal Society heeft de Aiglo Persian Oil Cy een model laten zien van de methode, waarop zij haar petro leum tanks tegen hemelvuur beveiligt. Dure erva ring heeft geloerd, dat tanks voorzien van gewone bliksemafleiders geenszins een waarborg bezitten tegen het inslaan en dat het gevaar feitelijk nog grooter is dan bij tanks zonder bliksem afleid'-.-*. Naar het schijnt, wordt de bliksem aangetrokken door de ontplofbare en licht-ontvlambare damp, die steeds boven de tanks hangt Slaat de bliksem in dan zijn de tanks natuurlijk op hetzelfde oogen blik eon prooi der vlammen. Het model, dat werd getoond was feitelijk een nabootsing op kleine schaal van een onweer boven oen petroleumland. Er was een. zandvlakte ge maakt van ongeveer 1.25 M. middellijn, in net middon waarvan een dunne holle mast was go- plaatst ter hoogte van 56 C.M. aan hot boveneind voorzien van oen horizontalon arm, eindigend in oen afhangend puntje, alles Zoo geconstrueerd, dat de mast kon draaien en dat hot uiteinde t van den arm niet buiten den cirkel kwam. Een kleine dyna mo paf aan het horizontale stuk een draaiende be weging. Door mast en zijstuk was een hoogspan ningsgeleiding aangebracht, die bij 200.000 volts een electrisone vonk vertoonde van 5 k 6 c.M. lengte Op de nagemaakte woestijn werd eon kleine groep metalon schijfjes geplaatst, die potrol'eum- canks voorstelden. Zij werden niet voorzien van bliksem afleiders en toen het onweer in cirkelgang er over passeerde, geschiedde er niets Toen plaat ste de vertooner temidden van het groepje tanks nog een schijfje, dit maal voorzien van een blik semafleider, waarbij echter geen maatregelen geno men waren voor een verbinding met. 'de aarde. Dit schijfje kon dus zoowel een bliksemafleider alleen voorstellen of een „beveiligde tank" Opnieuwl werd oen onweer verwekt en de z.g. beschermende afloider wefd onmiddellijk getroffen door een krachtigen bliksemstraal, terwijl tevens een bil-ont lading werd waargenomen in de richting der an dere tanks, waardoor in werkelijkheid zeer zeker brand zou zijn ontstaan. TTet toestel werd weder stilgezet en 't schijfje met den afleider vervangen door een ander, waarhij wel verbinding met de aarde werd gemaakt. Toen nu het onweer opnienw in werking werd gezet, nam »nen wel opnienw het inslaan^waar a-an den afleider doeh niet de gevaarlijke bij-ontlading in de riehtin^ van de andere tanks. De proefneming werd eenieo malen herhaald, steeds met den zelfden nitsTn«\ Het fa natuurlijk niet doenlijk nit^ deze proeven op kleine schaal een vaste conclusie te trekken doch men schijnt wel te mogen aannemen le. dat tanks zonder beschermers minder gevaar loopen dan die, wol* voorzien van afleiders, die niet be hoorlijk zijn geaard; 2e dat het hebben van oen bliksemafleider met aardeverbining temidden van een groep van met-beschermde tanks de geheele groep togen hemelvuur beveiligt; 3e. op basis van ae afmetingen van het model zou een afleider ter hoogfco van 9 Meter voldoende zijn om een groep potroleumtanks staande in een cirkel vfcn 409 M. middellijn togen bKksom te beveiligen. spoorwegongeluk bij triest. Uit Parijs, 19 Met De berichten- over het onge luk van den Simplonexpres, die in de buurt van Triest met een goederentrein in botsing kwam, schij nen oorspronkelijk ernstiger te zijn geweest dan de feiten. 4 personen zijn gedood en 5 gewond. een fransche ballon in engeland ge land. Uit Londen, 18 Met Een Fransche luchtballon die gisterenmiddag te Parijs was opgestegen, is over het Kanaal gedreven en vanmiddag te Broughton (Hampshire) geland. Toen hij heel laag over de kust heendreef, is een der 'luchtschippers in zee gespron gen of gevallen. Hij zwom naar de kust (een af stand van ongeveer 1600 M.) en kwam zeer uitgeput aan. De tweede luchtschipper kreeg geen letsel Later: Een sensationeel voorval had gisteren in het nEn gelsche kanaal plaats, waarvan de toeschouwers op het eilandi Wight en dje kust van Hampshire getui ge waren, toen een Jonge Franschman, Roi-terd ge naamd, uit een luchtballon in1 -het water sprong on gered werd. De Fr&nscbe ballon nam deel aan den wedstrijd om don Aumont Tbovtlla-prlja In dsn nacht raakte hij den koers kwijt en gistermorBen ontdekten de Franschen bl] hun tocht over het kanaal, dat er gas uit den ballon ontsnapte. Zij wierpen alle ballast overboord, maar de ballon bleef dalen. Om het ge «•icht te verminderen nam Rodtard rijn toe-vrucht tot het waagstuk om uit den ballon ie springen. Een man op de klippen aan do kuet zag hem ongeveer twee mijl ver in ree rwemmen. Dere baalde een boot en ging hem te hulp, maar de boot lekte en de lucht, schipper kon niet aan boord worden genomen, maar werd gosteund totdat na waarschuwing van een an. deren toeschouwer do kustwacht tot redding kwam opdagen. De ballon ging. toen bil van het gewicht van Roitard bevrijd was, weder in de hoogte en de bestuurder landdo later veilig bil Romaey. de amerikaansche vliegers. Uit Yeterofoe (Koerillen), 19 Mei De Ameil- kaanscbe vliegers rl]n bier aangekomen. Doorzitten en Stukloopen schrijnen an smetten der huid verzacht en geneest men met PuroL de tocht van den franschen vlieger d'oisy. Uit Hongkong, 18 Mei. De Fransche vlieger d'Oisy is Zondagmorgen te Kanton aangekomen. een oplichter. De politie te Hamburg heeft een oplichter gear resteerd die er zijn werk van maakte, aan verschil lende scholen circulaires te zendon, waarin- hij voor gaf voor de leerlingen der scholen een zeer goed- koope gelegenheid te hebben georganiseerd om tij dens hun vacantie een reis naar Noorwegen te doen. Iedere deelnemer zou slechts 110 goudmarken heb ben te betalen. De oplichter, die voorgaf Oskar Meissner te heeten, en ook een pas op dien naam uit Maagdenburg had, die echter vermoedelijk op onrechtmatige wijze in zijn bezit was, bad klaarblij kelijk reeds zeei goede zaken gedaan. Zijn posL chèquerekening, waarop beslag is gelegd, had reeds een eerbied wuardigen omvang, terwijl bij zijn arres tatie nog beslag werdJ gelegd op een bedrag van 6000 goudmark, dat juist per aangeteekenden brief aan kwam. het aanmoedigen van groote gezinnen. De heer en mevrouw CognacqJay, wier welda digheidszin de Académie Frangaise in- staat -heeft gestold jaarlijks honderd prijzen van 1000 fres, elk te verstrekken aan gezinnen met talrijke kinderen, hebben tbans een nieuwe schenking gedaan met het zelfde doel door de Academië een som van 15.000.000 fres. te overhandigen, welks interest zal worden be steed voor het verleenen van nóg 103 prijzen. Deze prijzen worden toegekend aan families met vijf kin deren of meer, waarvan de vader en moeder be neden de 35 jaar zijn. Van de nieuwe 103 prijzen zijn er drie voor Algiers bestemd. modern speelgoed. Ras Taffari, de regent van Ethiopië, die op het oogenblik een officieel bezoek aan Parijs brengt, heeft zijn tienjarig zoontje meegebracht. Het Parij sche gemeentebestuur heeft het knaapje een ge schenk aangeboden, bestaande in een zorgvuldig na gebootsteautogarage van de firma Citroën in mi niatuur, met kleine auto-tjes, electrische verlichting, enz. groote boschbranden. Uit Wimnipeg, 18 Mei. Groote boschbranden woe den in Carada in Noord-Alberta, Manitobe en Sas- katchewan. Bosschen ter waarde van ettelijke milli- oenen dollars zijn in de asch gelegd. Vele personen die op afgelegen plaatsen wonen, verkeeren in ge vaar. Honderden mannen vechten -tegen de vlammen. groote brand. Uit Chicago, 18 Mei. Groote schade werd aan gericht door een brand in de slachterijen der stad. Meer dan duizend stuks vee kwamen in de vlammen om. Een aantal gebouwen word verwoest een vulkaan in werking. Uit New York, 18 Mei. Een Exchange-tolegram uit Honoloeloe meldt dat de vulkaan Kilanea, op hot eiland Hawaii, tot een hevige uitbarsting is ge komen. Enorme lavostroomen spuiten omhoog. Lavo- asch valt neer op een oppervlakte van- 25 vier kante mijlen in den omtrek. VOETBAL ST. PANCRAS. Zondag vingen dé bekerwedstrijden vaan Vrome al hier aan met een match van Vrone I—Heiloo L Deze word gewonnen door Vrone 1 met 31. Daarna kwamen WJ3.C. 2 van Westzaan en D.T.S. 1 van Oudkarspel in 't veld. De match werd gewon nen door D.T.S. 1 met 6—0. 's Morgens om 10 uur streden Vrone 3 en D.T.S. 8, van welke Vrone 3 wist te winnen met 31. Vrone 2 ging voor de seriewedstrijden naar Ber- gon en kwam -daar uit tegen D.T.V. Vrone 2 won de match met 2—1. oude niedorp. Zondagmiddag speelde op dit terrein voor de com petitie, N.V.V. 2 tegen Stormvogels 2 en wiat N-.V.V. te winnen met 2—1. V.V.V. 2 was op bezoek bij Excelsior 3 en moest Excelsior verliezen met 12. breezand. Zondagmorgen speelde B.F.C. I en H gecombineerd- tegen het elftal „Zeemeeuwen" uit Helder. Hoewel gelijk spel hier de verhouding had weergegeven, moest B.F.C. verliezen met 3—0. Van dezen wed strijd valt weinig bijzonders te melden; er werd eenigszins slap gespeeld. Door. eenigen onzer trouwste supporters zijn prij zen beschikbaar gesteld voor -hier te houden serie wedstrijden. Deze worden gehouden op 29 Mei (He melvaartsdag) en dé finale op 15 Juni. Spelen zullen: Voorwaarts I, D.O.S.K.O. L Blauw-Wit I en B.F.C, I. De eerste prijs zal zijn een Alveren lauwerkrans, de 2e prijs een verg. zilveren medaille, de 3e prijs een zilveren medaille en een herinneringsmedaille, uit geloofd door B.F.C. Het belooft voor de liefhebbers een paar mooie dagen ite worden. julianadorp. Op het J.V.C.-terrein zouden Zondag j.1. twee wed strijden plaats hebben nj. tusschen J.V.C. I en Sparta I en tusschen de J.V.C.-veteranen en de Sparta-veteranen. Sparta I kwam; echter niet op, welke onsportieve daad ten zeerste gelaakt werd. Be ter hielden zich de Sparta-veteranen, deze waren present en hebben in een aangename, zeer vriend schappelijke match getoond, dat ook menschen van meer gevorderden leeftijd liefde voor de sport kun nen hebben. Ditmaal waren de J.V.C.-veteranen hen de baas. Zij wisten dan ook een flinke overwinning te behalen. Met een- 7—2 overwinning voor de J.V.C.- veteranen eindigde deze gezellige wedstrijd. oudkarspel. D.T.S. in speelde om 10 uur een wedstrijd in §t. Pancras tegen Vrone Hl, welke zij met 31 ver loren. Om 4 uur speelde D.T.S. I te St. Pancras voor den Bekedwedstrijd van Vrone tegen W.R.C. n uit Westzaan. In een weinig fraaie wedstrijd, welke bovendien nog tamelijk ruw was, won D.T.S. met 6—0. Kliffen en Jb. Kos namen heiden 3 goals voor hun rekening. Volgende week hebben we bij D.T.S. de veteranen- wedstrijden. Over 14 dagen speelt D.T.S. de finale tegen Vrone I. noordscharwoude. Holland I speelde Zondag tegen V.A.F.C. TI uit Alkmaar. Holland I won met sprekende cijfers. Met een 5_i nederlaag werden ziji naar huis gestuurd. nieuwe niedorp. Zaterdagavond is de eerste oefenwedstrijd ge speeld door de N.V.V.ers op het nieuwe aangelegde sportterrein, waarvan de officieele opening zal ge schieden met de Pinkster as. Het terrein is veel ver beterd, langer en breedér geworden, geheel vlak ge maakt en omhekt, ter wering van hot publiek. Er zijn voor het ppbliek banken gezet voor zitplaatsen. Vor der is op het terrein- een consumptietent, 2 kleed kamers voorzien van waterleiding, zoo dat de spe lers zich daar kunnen wasschen on verkleeden. Pri vaat en waterplaats zijn ook aanwezig. Als het ge heel is afgewerkt, zal het er keurig uitzien. De Commissie van uitvoering heeft alle eer van haar werk. nieuwe niedorp. Zondag moest N.V.V. II haar laatste competitie- wedstrijd tegen Stormvogels II (Spanbroek), op het sportterrein te Oude Niedorp spelen en wist daar te winnen met 21. nieuwe niedorp. N.V.V. m ging op bezoek naar L.T.V. m, Heer- hugowaard en. behaalde daar de overwinning met 3-0. nieuwe niedorp. N.K.V. speelde met 9 man te Hoogwoud tegen UX. I en verloor met 05. anna paulowna. Zondag had de veelbesprokon wedstrijd ten bate van „Huiszorg" plaats tusschen het Anna Paulowna en W.F.V.B.-elftal. Er was zeer veel belangstelling. Als te ongeveer kwart voor 3 scheidsrechter Duin» ker de elftallen binnen de' lijnen blaast, zien wij' dat het Foldérelftal 1 invaller heeft voor Molenkamp, terwijl de W.F.V.B. volledig is. De heer Tames, als Bestuurslid van „Huiszorg" deed den aftrap en de eerste aanval is voor de gasten. Het spel gaat zeer vlug op en neer, met den WJF.V.B. iets in dé meer derheid. De achterhoede der gastheeren is echter I met Mallet aan het hoofd, onverbiddelijk en steeds I verhuist het leder naar de voorhoede, die hot echter 1 voorloopig niet vorder weet te brengen dan do backs. Bij één der aanvallen van1 do gasten komt de bal bij Blokker en met een onhoudbaar, -schot laat ihij doeman Wlrmubst visschen. Het Bondselftal zakt nu af, er wordt zeer slecht gecombineerd. De aan vallen van het A. P._elftal worden veelvuldigor en als de doelman buiten het strafschopgebied don bal met de hand bewerkt, geeft de scheidsrechter eon vrijen trap. Bakker plaatst zich achter den hal on met een zuiveren, doch -onhoudbaren schuiver brengt hij de partijen op gelijken voet, >11. Na nog een-ige wederzijdsche aanvallen, waarbij vermelding! ver dient een keihard schot van Peereboom, dat echter door Winmibst prachtig wordt gestopt, kondigt de scheidsrechter halftime aan. Na een vrij- 'lange rust is de verwachting, dat het Bondselftal het nu beter zal doen. De eerste aanval is dan ook voor de gasten, maar Dolver doet het le der met een forschen trap naar zijn; voorhoede ver-, huizen. Het spel gaat nu snel op on neer. Van meerderheid! is echter geen eprako. Als v. d. Berg al leen voor het doel komt, wacht hij een seconde te lang met zijn schot en een prachtkans is verloren gegaan. Na een half uur volgt weer een aanval der gastheeren; met een schopschot brengt v. d. Berg den bal voor het doel en de toeloopende Hendriks maakt er 2—1 van, Anna Paulowna leidt. Het gejuich is groot. Na den aftrap gaat het Bondselftal er weer van door en als Van Kooten op de lijn van het strafschopgebied den bal mét de hand bewerkt, ont gaat dit den scheidsrechter, zoodat het A P.-doel aan een groot gevaar ontsnapt. De aanvallende gas ten, meestal geleid door dé rechterwdng, zijn nu niet zonder gevaar en als Peereboom een geweldig schot i lost, denkt iedereen, dat de gelijkmaker er is. Maar op onbegrijpelijke wijze weet Winnubst den kogel weg te werken, waarvoor hij een welverdiend ap plaus ontvangt. Nog eenige wederzijdsche aanvallen volgen- en als de heer Duinker het einde aankondigt, heeft, buiten elke verwachting, dit sterke W.F.V.B.- elftal een nederlaag gelodon tegen eon- A. P-elftal. Waar de elf-tallencommissiea rekening 'hadden te houden met 't percentage van elk der 3 plaatselijke vereendgingen, kan in dit geval niet van de sterkste combinatie gesproken woonden. Wat het A. P.-elftal betreft, keeper Winnubst ver dédigde zijn) doel zeer goed, doch het doelpunt was voor hem onhoudbaar. Bij het aftrappen zagen wij hem liever niet zoo hoog trappen, waardoor alle plaatsen natuurlijk onmogelijk- is. Van de backs was Mallet de beste, ja wij meenen niet te overdrijven wanneer wij hem zelfs de beste der 22 spelers noe^ men. Vooral zijn prachtig kopwerk viel op. Ook Tim mer speelde een goeden wedstrijd; hij moet echter bedenken, dat wegtrappen nog geen plaatsen1 is. Ove rigens kwam zijn snelheid goed te pas voor de vlug ge linkerwing. Ook- de midden linie was goed, Rezelman bleek hier de beste. Hij was steeds waar -het gevaar dreigde, Delver had 'het birnnentrio zeer goed in 't oog, doch hij verwaarloosde hierdoor het voeden- der buiten spelers, wat een zeer groote fout is om eon aanval succes te doen hebben. Ook v. Kooten voldeed goed, waarbij in- aanmerking moet worden genomon, dat deze speler, als zijnde linkshalf, niet links kan trap pen. Van de voórhoede waren Bakker en v. d. Berg het beste, doch ook dé anderen deden hun best om door enthousiasme te vergoeden, wat zij; aan tech niek en snelheid misten. Het geheel was een goed elftal, welks enthousiasme de overwinning, bracht. Dit kan niet gezegd worden van het Bondselftal, vooral niet vóór de rust. Na rust trachtten zij. dit te vergoeden, maar bij een vertegenwoordigend elftal moet energie en doorzetting tijdens den geheelen wedstrijd aanwezig zijn. Van het Bondselftal waren de adhterhoede en de halfs het best. Het voeden van den, midhalf was vooral na rust prachtig. Doelmap Dirkmaat was goed, maar had het eersté doelpunt moeten -houden. De gewijzigde opstelling was een verbetering, daaT Blokker het spel niet voldoende verdeelde, waar door v. <L Lijn te weinig werk kreeg. Schoen vonden we van dit elftal de minste. Wij kregen den indruk •dat dit elftal toch wel in staat is om tegen- het A. P.- elftal met succes te spelen, mits het noodige enthou siasme er maar is. Na afloop werd; in de zaal van dén heer C. Slikker dloor -dien heer Tames een toespraak gehouden, waar in hij- liet uitkomen, de sympathie, welke „Huis zorg" geniet Hij bedankte de spelers zoowel als -het Bondsbestuur en de respectieve elftalcommissies voor al wat zij voor „Huiszorg" haddën gedaan om dezen dag te doen slagen en feliciteerde het A. P— - elftal met zijn succes, waarna de uitreiking der herinmeringsspeldjes plaats had. Hierna nam de heer D. Breebaart, voorzitter van den W.F.V.B., nog even het woord', Deze zei, om misverstand te voorkomen, -dat voor -den W.F.V.B., zooals bij alle wedstrijden gebruikelijk is, ook van dezen wedstrijd 2/5 van de recette moest worden ge heven. Verder gaf hij als zijn meening te kennen, dat gebrek aan voldoende fut in -het Bondselftal de hoofdoorzaak van zijn nederlaag was en hij hoopte, dat het te Nieuwe Niedorp iets anders zou laten zien. Wij gouden een groote nalatigheid begaan, wanneer wij aan dén heer Duinker niet eon- woord van -dank brachten. Deze sympathieke arbiter heeft weer veel bijgedragen tot het slagen van- den wed strijd en terecht had dan ook „Huiszorg" aan1 den -heer Duinker oen herinnering toegedacht De wedstrijd werd, uit sympathio voar „Huis zorg" geheel belangeloos opgeluisterd door muziek van de vereeniging „Concordia" te Breezanti e. m—v.v.v. il Wegens het zoo uitvoerige verslag van de n „Huis- zorg"_wedstrijd zullen wij van dézen ikaxmp alleen vormeidén, dat E. UI- -met 1—3 verloor, en clat er ge* protesteerd is tegen het meespelen van dén linksbui ten van V.V.V. l zondags arbeid. Men meldt uit Vlissingen: Zondag moesten op den kruiser Java w erkzaam- heden verricht worden. Het bestuur van do anti-rev. kiesvereeniging Vlissingen heeft daarvan i >en antt- rev. Kamerlid telegrafisch in kennis gesteld Daarop is van den minister van marine telegrafisct bericht ingekomen dat deze Zondagsarbeid was verbt >den. een autobus gekanteld. Een der autobussen van de firma Philips te Em«" hoven, waarmede de meisjes die in de or nstrekeo wonen, gewoonlijk na afloop van den arbe id! naar huis worden gebracht, is Zondagochtend op e ^en piel* ziertocht naar Nijmegen omgevallen. Bij het makeo

Schager Courant | 1924 | | pagina 2