Vet gerookt spek G. ANMEVELDT, DORPEN SCHAGEN, bl) afname van 5 pond 35 cent per pond. Gebr. Kweldam. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Marktbecictifes. Gemengd Nieuws. pervlakto van den grand aan. Soms worden de stengels gchool doorgevreten. Door deze vreterij worden do biotonplantjca in hun groed bolemmord en meormalen vollen zij zelfs in zulke mate weg, dat ovorgezaaid moot worden. Daar dit wegvallen der jonge plantjes, aan bie- tonbrand doet donken, vestigen wo speciaal de aandacht op het veelvuldig voorkomen dit jaar van doze vrotorrj opdat er geen verwarring ontstaat mot biotenbrand. Een afdoend beetrij dingsmiddol tegen het bioten- kovortjo ia niet bekend. Wel is opgemerkt dat op volden, dio grenzen aan peroeelen, waarop vorig jaar bieten hebben gestaan het kevêrtjo meermalen in 8torkoro mate optreedt. Niet onmogelijk is 't, dat resultaat is te bereiken met het bespuiten der jonge plantjes met oen ar- senioum houdend middel als Parijaon groen of Ura niagroen. Doze middelen worden gebruikt in oen oplossing van 1 op 10QQ waaraan toegevoegd 1 pot. kalk. Het zal echter noodzakelijk rijn, dat do rijen zorgvuldig van terzijde worden bespoten, omdat do kevertjes juist aan de stengels vreten. Er moet zooveol mogelijk naar gestreefd worden, dat hot stengeltje zoo bespoten wordt, dat do vloeistof er tot in don grond afloopt. Hoewel ons geen gege vens omtrent de uitwerking van zulk een hespui ting ten 'dienste staan, bevelen wij deze tooh ten zoorste als proefneming aan. Gaarne zal de Planfcenzioktonkundige Dienst te Wagomngen bericht ontvangen van al of niet l» reikfce resultaten. ZUIDSCHARWOUDE. Uit een groot aantal sollicitanten voor gemeente secretaris zijn door B. en W. een 5-tal opgeroopen, ten oindo gelegenheid te govon tot nadere kennis making. De opgeroepenen waren allen personen, die in de gemeonte-administratie werkzaam zijn en waarvan er onkelen het diploma gemeente-admini stratie bezitten. BEZUINIGING. Uit Edam, 19 Mei. Onlangs werd tot hoofd der school te Volendam benoemd de beer J. G. Ooster- b»»ok, dio sodort 10 jaren wachtgeld geniet. Wijl do benoemde oon betere positie bekleedt dan onderwij zer, bedankte hij voor de benoeming, en-hot wachtgeld word ingetrokken. Thans hebben zich voor deze vacature 12 sollicitanten aangemeld. ONWEER. Uit Oss, 20 Mei. De bliksem is alhier ingesla gen in de boerderij van H. v. Tuyl. Alles werd een prooi der snel om zich heen grijpende vlammen. In de polders wordon onkele stuks vee door den blik sem getroffen,,terwijl ook eenige boomen het moesten ontgelden. BEDOLVEN. BIJ het afgraven van den St. Pietersberg is de doof stomme arbeider A. K. onder afrollend gesteente be dolven en or dood onder uit gehaald. DE BESMETTELIJKE VEEZIEKTE IN NOORD BRABANT. Do heor A. v. L.(eeuwen) publiceert in Do Veld bode oonigo beschouwingen over de in do omgeving van Wijchen en olders in Noord-Brabant en Gelder land hoorachondo veeziekte, die met den naam van „haomorrhagischo sopticaemio" wordt aangeduid. Hieraan is hot volgende ontleend: Het woord „scepticaomie" is het best te vertalen door bloodbodorf of bloedvergiftiging, terwijl het woord „haomorrhagischo" aanduidt, dat dit bloede bederf gepaard gaat mot bloedingen of bloeduitstor tingen. In do Duitsch aprokendo landen, waar do ziekte al langer bekend is, wordt zij do „Wild- und Rindorsouche" genoemd. Dezo naam zegt alleen, dat hot eene be8mottoHJko ziekte van het wild on hot rundvee betreft.' De geschiedenis hiervan ia de vol gende: Omstreeks het Jaar 1878 trad in de omge ving van München onder herten en wilde zwijnen een vrij groote sterfte'op. die later overging op bet rundvee, in enkele gevallen ook op varkens en paar den. Door hot vindon van de betreffende ziektekie men word spoedig aangetoond, dat de ziekte besmet- lelijk was. Na dien tijd veroorzaakte deze kwaal in I Duitschl&ndi bolangrijke verliezen. Later trad de ziok-j te ook in Pruisen op. en in den laatsten tijd waren hot vooral do districten Posen en Bromberg in Prui- sen bonevens Opper-Belercn en Zwitserland, waar de ziekte hare slachtoffers eischte. Ook in Oostenrijk komt zij voor on vorder, in Hongarije, Frankrijk en Zweden. Onrustbarend zijn de verliezen tot nu toe niet ge- woest. Van' de smetstof is nog niet alles bekend, maar men veronderstelt, dat zij in. den bodem kan. leven en onder bej>aalde omstandigheden eon kwaad aardig karakter kan aannemen. KOLHORN. Het Holl. tooneelgezelschap Dir. De Vries van Am sterdam, gaf den 18den eene voorstelling in de zaal van den heer Buis alhier. Opgevoerd werd het too- neelspcl „Alleen op de Wereld". De opkomst was jammer genoeg niet groot, want 't was in één woord gezegd: meesterlijk spel. Door de aanwezigen is dan ook volop genoten. De blijken van instemming waren zoodanig, dat het gezelschap hier wederom zal op- treden, hetzij kermis, hetzij meer in 't volle van het volgende winterseizoen. KOLHORN. Met de ansjovisvangst wil hot hier nog maar niet. Gezamenlijke vangst is honderden in plaats van dui zenden. De prijs is zeer hoog, maar omdat de vangst te Modemblik moet vyordon verkocht, gaat er te veol aan transportkosten af. Gehoopt wordt dat er een gunstige wending moge komen en dat de vele aan voer hier aanleiding zij, dat hier weer een der vroe gere zouterijen in werking zal worden geeteld. •T WAS NIET ZOO ERG. Aan de halte SeppeBoschenihoofd stapten Zater dagavond vier reizigers op wel zeer verdachte wijze, aan den verkoelden kant., uit den trein, waarop ze het onmiddellijk op 'n loopen zetten en zich in do nabijzijndo bosschen vorscholen. Natuurlijk wekte do vreemdsoortige handelwijze gegronde argwaan, dat men hier niet met gewono reizigers te doen had. Di rect werden dan ook do marochaussó te Roosen te lefonisch on de rijksveldwachter te Zegge mot bot raadselachtige geval in kennis gesteld, die spoedig tor plaatse kwamen om zoo noodig een klopjacht to houden. ITot viertal word dan ook binnen niet al to langen tijd door de vertegenwoordigers van den hei- ligen Hermandad aangehouden, die do „verdachte j vreemdelingen" meevoerden naar de marechaussee kazerne te Roosendaal. Uit het ingesteld onderzoek bleek echter intus- schen, dat het gezelschap niet zoo gevaarlijk was als waan.'oor men hot had aangezien, en dat deze rei zigers zich slechts hadden schuldig gemaakt aan een ontduiking der reiskosten. Zij hadden gereisd zonder plaatsbewijzen on zagen op tegen de risico de controle te Roosendaal te passoeren, waarom zij al dus don trein waren ontsnapt. Natuurlijk werd 1 proces-verbaal opgemaakt. DE GEMEENTE ALKMAAR EN DB QUAESTIE HANDELSSCHOLEN MET DE BUITENGEMEEN TEN. Nog steeds verkeert deze quaestie in een stadium waarbij het nog voortdurend blijkt, dat er nog steoda ontevredenheid bestaat over den tegenwoordigen toe stand en de gevolgen, welke de huidige regeling met zich brengt. De gemeente Alkmaar oischt nog altijd, dat do buitongomeonten zich garant stellen voor de prompte betaling van 2/3 dar koeten, welke lederen leerling der Handelsscholen aan de gemeonte Alk maar ten laste komt. Verschillende gemeentebestu ren wonschon niet in dien eisch te treden met het gevolg, dat uit dio gemeenten geen leerlingen dezo scholen kunnen bozoekon. Dat is eigenlijk oen on houdbare toestand, doch hij ia begrijpelijk van het standpunt der buitengemeenten, die hun begrooting daardoor te zwaar belast zien en doorgaans ten koste van do minst gesitueerde burgers, die er over t geheel niet toe overgaan hun kinderen te Jaton loe ren. We vernemen, dat deze quaestie weer een onder - werp van1 bespreking heeft uitgemaakt tusschen veer, tegonwoordigers van buitengemeenten en die der gemeente Alkmaar, waarbij do laatste te kennen gaf te willen streven naar de inwilliging van de verlangens in zake vermindering der bijdragen in do kosten en de eisch, dat de gemeenten zich voor de kosten van alle leerlingen garant moeten stellen. Het ware te wenschen, dat spoedig aan dezen onge zonden toestond een einde kwami NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHER MING VAN VOGELS. Texel dood zich Zaterdag, toen do leden van Vogelbescherming, in vier groepen verdeeld, do ver schillende vogeltorreinen bezochten, wol van zijn beste zijde kennen. Eon heldere lucht, windstil woor. een opgewekte stemming, onder zulke om standigheden moest de tocht wol slagen. Boven de liohtgroeno polders, doorsprenkeld met bonte bloemenpracht, joelden ae. vogels van aller lei slag en meer dan honderd personen genoten vol op van het mooiste, dat de lente kan bieden. 's Avonds had in do ruime zaal vau Hotel Texel de feestelijke bijeenkomst plaats, ter viering van het 25-jarig bestaan der Vereeniging. Op do Groene Plaats, het marktplein, verzamelde zich een diohto menschenmassa, uit allo dorpen samengestroomd. Het was bekend geworden, dat den exoursionnisten oen bijzondere verrassing zou worden aangeboden, nl. het vertoonen van de Pinksterbruid. Sinds 3C jaar ruim bestaat deze gewoonte niet meer op het eiland, doch nu bleok wel, dat de bevolking in haar hart aan do oude gebruiken vorlrnocht is. Zoowol in de feestzaal als in, de straten van den Burg hadden do 25 meisjes van den Hoorn, in het wit gekleed en getooid mot de Texolsche kap, alle belangstelling en helder klonk weer het eenvoudige liedje van de Pinksterbruid; Wie weet, of niet de stoot gegeven is tot weder invoering van een oud en aardig gebruik. EEN BERUCHTE INBREKER. De rechtbank te Almelo heeft hedenmorgen don 31-jarigen inbreker H. W. Franke, veroordeeld: to wegens inbraak to Zuid-Dutte, waarbij, hjj uit een werkplaats twee motorrijwielen stal, drie jaren gevangenisstraf: 2o. wegens inbraak te Denokamp, waar hij uit een schuur een dogcar en oon paardetuig stal en uit een weide een uohimmolpaard, drio jaren ge vangenisstraf, en 3a wegens het stelen te Ambt-Delden, te zamen mot K. W. Donsing, van een paard en kar en twee zakken rogge, een emmer en eenige kunstmestzak- ken, terwijl rij te denzelfden nacht onder Lonne- kor gepoogd hobben don onbezoldigd rij ksveldwach ter J H. tor Mors, van hot leven te borooven door herhaaldelijk uit een revolver op dezen schoten te lossen, tot zeven jaren gevangenisstraf. Voorts werd de 26-jarigo Duitsaher K. W. Den- steg wegens modepliehtighcdd aan deze laatste fei ten veroordoold tot tweo jaren gevangenisstraf met aftrok van proven tievo hechtenis. De beklaagde Franke was wederom onwillb' en weigerde zijn ooi te verlaten om zijn vonnis aan to hooren. Het eind van het liedje zal wel weer zijn: is t Goedkoopste en Goede Rijwielmagazijn. SCHRIKAANJAGENDE VLINDERS. Van de zijde van „Artis" te Amsterdam deelt men mede: Dat er een groot aantal insecten zijn, die uiterst getrouw hun natuurlijke omgeving nabootsen, is al gemeen bekend. Er zijn er ook vele, dio van een ander soort na bootsing gebruik maken, om zich tegen hun natuur lijke vijanden te beschermen. Deze zien eer zeer gö- voa-lijk uit, terwijl het toch volkomen woorlooze achopsoltjes zijn. Het Ineectarium van Artis herbergt er eenige. De Wesp vlinder mot zijn doorschijnende smalle vleugols en zijn zwart on geel geringeld lijf, ia ook in zijn bewegingen precies een groote gevreesde wesp. Wie hem buiten tegen don stam van een populier op merkt. meent zeer zeker eon wesp te zien on zal zich wel wachten hot gevaarlijke beest aan te raken, uit vrees eon gevoeligen steek te krijgen. 'Toch kan hij monsch noch dier ook niet in het minst deren. De Pauwoogpijlstaart rust gewoonlijk tegen de stammen van populieren. Daar ziet men hem niet gemakkelijk, doordat alles, wat van vleugels en lijf zichtbaar is. in teekening en kleur wilgeschors lijkt Maar raak het diertje eens even aan. Plotseling ko men de verborgen gehouden achtervleugels voor den dag. goteekend met een paar onheilspellende Oogen. Daarbij beweegt het heele lichaam op en neer, zoo dat een vogeltje, dat van plan was hem weg te pik ken, verschrikt het veege lijf redt, alsof het door een roofdier, dat tot den sprong gereed is, bedreigd wordt Van oen gelijksoortige dubbele vermomming maakt de Rouwoog uit Amerika gebruik. Deze vlinder slaapt des daags, terwijl hij door middel van de poot jes aan een tak hangt. Zoo lijkt hij sprekend een dor blad. Doorschijnende vlekjes, die van vóór- en achter vleugels precies op elkaar 'liggen, verheelden een gaatje in het dorre blad, waardoor men heenzien kan. Wordt hij toch opgemerkt en verontrust, dan laat hij zich vallen en spreidt plotseling zijn vlou- gels uit. Zijn bladnabootsing, kan hem niet meer die nen, hij is toch gezien. Maar op zjjna chtervleugols komon een paar donker omzoomde oogen voor den dag, die het diertje een schrikwekkend aanzien ge ven, daarbij springt hij woest heen en weer en laat zijn oogen verdwijnen en plotseling weer te voor schijn komen, wat zijn aanvaller snel doet afdeinzen. WAT EEN GRAAF NIET AL DOET. Men meldt uit Amerongen: Nu graaf Bentinck zien weer ini deze gemeente hoeft gevestigd, hebben B. en W. het voorstel om het heffingsporcentago voor de belasting dat op 6 pet. was gesteld, teruggebracht op 4 pet. ERNSTIG ONGELUK. Op den hoek van den Zijlweg en de Duvenvoorde- straat te Haarlem, heeft oen ernstig ongeluk plaats gehad. In de richting Overveen reden dicht achter elkaar een motorrijder en oen automobilist. De motorrijder, die voorop reed. stak, bij de Hoofdmanstraat zijn linkerhand uit, ten teekon dat hij deze straat wilde inrijden. Op hetzelfde oogenblik had de auto de mo tor echter ingehaald on reed deze omver. De berij der de heer van M. kreeg wonden aan rechterarm en linkerknie. Zijn 6-jarig zoontje, dat op de duo zat, werd tegen den grond, geslingerd en klaagde over pijn in de maag. In het St. Elisabeth'g Gasthuis, waarhoon het kind werd vervoerd, moeet doe avonds nog tot een ope ratie van het knaapje worden overgegaan. Zijn toestand is lorgwekkend. AMSTERDAM. Er rijn hier al een paar vergaderingen geweest met de beide wethouder WiePdels en De Miranda om te komen tot eon resultaat wat de Ioonen van ar beiders on beambten betroft die bij de gemeente in dienst rijn. Maar na al dit langdurig overlog is nog geen enkel resultaat vorkregen. In de laatste bijeonkomst plaatsen D. on W. rich wederom op het standpunt: wij doen geen nadero vooretellen dat is eventueel de taak van do organi saties. De vertegenwoordigers van laatstgenoemde weigerden daarentegen eonparig met voorstellen hunnerrijds te komen, rij wenschten de huidige loonregeling althans voorloopdg te handhaven. Do vertegenwoordigers van allo organisaties heb ben achtereenvolgens de gelegenheid gehad hun ten aanzien van de voorstellen van B. en W. afwijzend standpunt nader uiteen tezetten; niet een hunner wenschte in de richting van de voorstellen van B. on W. concessies te doen. Van R. K. zijde werd zelfs aangevoerd, dat in enkele kleine Brabantscho plaat sen de gemeentelijke Ioonen hooger zijn dan te Am sterdam. Daartegenover stelden de wethouders Wierdels cn De Miranda het feit, dat te Amsterdam de Ioonen in de particuliere bedrijven over 't algemeen lager zijn dan de gemeentelijke. Het slotwoord van wethouder De Miranda was, dat do voorstellen van B. en W. niet waren ingen diend om er op af te kunnen dingen, krijgen de organisaties er niettemin wat af, dan zal dat een overwinning harerzijds beteekenen. Men staat dus nog even ver van elkaar af. DE KONINGIN EN DE EX-KEIZER. Als een sprekend staaltje van de manier, waarop sommige Amerikaanscho bladen uit Europa worden voorgelicht, vertalen wij onderstaand schoons, dat door den Haagschen correspondent van do „Chicago Tribune" aan zijn blad gezonden is. Als titel voert het bericht: „De ex-keizer bezoekt de orchideeën-tuinen". „Ex-keizer Wilhelm heeft gisteren een langen auto tocht gemaakt om do beroemde orchideeën-tuinen van Nederland te bezoeken. Een kleine escorte van Nederlandsche gendarmen vergezelde hem. „Dit uitstapje had eigenlijk de volgende week zul len plaats hebben, maar de orchideeën zijn dezo week uitgekomen en bovendien had koningin Wil- helmina aan de plaatselijke autoriteiten doen weten, dat zij de volgende week naar de bloemen zou ko men kijken. Teneinde oen ontmoeting tusschen koningin en ex-keizer te voorkomen, hebben de au toriteiten aan dezen laatste gevraagd zijn uitstapje deze week te maken, want een ontmoeting tusschen koningin en ex-keizer zou verkeerd uitgelegd kun nen worden door de anti-Duitsche Nederlanders, die heel graag hun gast van Doorn weer kwijt.zouden wezen. Wat zoo'n onschuldig bezoek aan de bloelende Be- tuwe toch nog een hooge politiek kan verbergen! 1 WEER EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Te Beetsterzwaag heeft de justitie, bijgestaan door den inspecteur der directe belastingen te Drachten, een inval gedaan in de woning van de wed. Zijlstra te Gorredyk. In beslag benomen werd een distUleartoestel. Tegen de weduwe en haar beide zoons in proces-verbaal opgemaakt. MET BRANDWONDEN OVERDEKT. Maandagmorgen heeft te Helmond het S-jarig dochtertje van don hoor De Wit bij het aansteken van een gaskomfoor zoo ernstige brandwonden be komen, dat hot kind aan de gevolg-en aarvan is overleden. De kleeren van de kleine waren te brand geraakt. BOSCHBRAND. Gisteravond heeft eon folie boschbrand gewoed ondor de gemeente Hilvaronboek. Talrijke H.A. bosoh en weideland werden een prooi der vlammen. ONWEER. Tijdons het onweer, dat Maandagavond boven Amsterdam woedde, werd een steenen bal, die op het gobouw van de gem. gasfabrieken aan de Zwanenburgstraat, hoek Zwanenburgwal, ter ver fraaiing is aangebracht, door den bliksem getrof fen. Do bal werd in stukken geslagen; de neerval lende steenen kwamen op de straat terecht, zonder iemand te troffen. Do brandweer kwam ter assis tentie. maar behoefde niet in te grijpen, aangezien door net inslaan van den bliksem geen brand was ontstaan en ook geen ongelukken waren gebeurd. DE STRIJD IN TWENTE. Gisteren is het aantal werkwilligen in de textiel fabrieken te Enschede weer eenigszins toegenomen. Op zes fabrieken werken nu weer pl.m. 1400 man, of ongeveer 15 Heden zullen een aantal confessionee- len en ongeorganiseerden het werk bij de firma S. J. Menko hervatten. DE KRACHT VAN EEN HOOS. Te Nieuwe Pekela zijn door een windhoos de hui zen van A. Rein diers en J. Bakker verwoest. BOSCHBRAND. Uit Eindhoven, 20 Mei. Gisteravond woedde on dor de gemeente Hilvaronbeek een felle boschbrand, die verscheidene hectaren bosch en heidegrond in de i asch legde. I^aat in den avond, geholpen door den I regen, is men er in geslaagd het vuur in zijn voort- I gane te stuiten. DE SPOORLIJN ALKMAAR—BROEK OP LAN- GENDIJK. Uit Alkmaar 20 Mei Naar wij' vernemen bestaat bij de si>oorweg€n het voornemen de personentreinen op de lijn AlkmaarBroek op Langendijk tot het minimum van het contract te beperken en in 1928 het i contract met do gemeenten Alkmaar—Broek op Lan gendijk en Zuidscharwoude over exploiteeren van deze lijn. op te beffen. Tengevolge van het toenemend autobusverkeer tusschen deze gemeente is'ml. de exploitatie van dezo lijn voor wat het personenvervoer betreft, niet meer rendabel geworden. ADVOCAAT-MANUF ACTURIER. Het Kamerlid de heer Oud, heeft tot den Minister van Justitie do volgende vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat door den Raad van Toezicht en Discipline der OTde van Advocaten te Rotterdam verzet is gedaan, welk verzet door het gerechtshof te 's-Gravenhage is bekrachtigd, tegen de toelating als advocaat en procureur van een meestor in de rechten, op den enkelen grond, dat zijn vak, dat van mamufacturier, niet in overeenstem ming zou zijn met de eer van don stand van advo caat, dit op grond van art. 5b Reglement III? Acht do Minister doze beslising niet zeer wille keurig. en voor den betrokkene in hooge mate kren kend, daar andere personen, wier nevenberoep ook bestaat in het verrichten van daden van koophan del, als bankiers, asuradeura e.d., zonder bezwaar door de Radon van toezicht en' Discipline worden toe gelaten? AchV de Minister het niet noodzakelijk, dat wijzi ging in gemeld art. 5b worde gebracht, teneinde de uitsluiting van bovoegden 'op zoodanige gronden in de toekomst te voorkomen? HET CONFLICT BIJ „WERKSPOOR". Het Haagscho Correspondentiebureau meldt: De Rijksbemiddelaar H. A van IJseplstein heeft gisteren een bespreking gehad met de partijen be trokken bij de staking op Werkspoor. Aanvankelijk werd met elk van beide partijen af zonderlijk vergaderd. Daarop volgde een bespreking met beide partijen gezamenlijk. Het bleek, dat de quaestie van den arbeidstijd op het oogenblik buiten ,het conflict ligt, ofschoon de directie van oordeel is, dat zij en niet de vakver- eenigingen in ieder bijzonder geval hebben te beoor- deelen of overwerk noodig is. Het conflict is dus te rug te brengen tot eon loonconfliot. Do vertegenwoordigers van de werknemers hebben zich neergelegd bij een vermindering van het tarief- loon met 10 pet. De directie is van oordeel, dat ook het uurloon in dezelfde evenredigheid verminderd moet worden. Zij heeft echter reeds de concessie gedaan, zich voorloopig met een onmiddellijk ingaande verminu dering van het uurloon met 5 pet. tevreden te stel len en het nog eenigen tijd (in ieder geval tot 1 Augustus as.) te zullen aanzien of een tweeede ver mindering met 5 pot noodzakelijk is. Waar verreweg het grootste gedeelte van de arbei ders uitsluitend in tarief werkt ls hot duidelijk, dat in dit opzicht nog slechts een klein financieel ver schil overblijft Bovendien wenscht de directie in het extra_per- centago, dat thans voor overuren betaald wordt, een reductie aan te brengen. Dit loonverschil is echter uit den aard der zaak van ondergeschikte beteekenis. Tooh bleken beide partijen op hun standpunt te blijven staan., zoodat de vergadering zonder resul taat uiteonging. De Tweede Kamer heeft zich gister beziggehou den mot een bezuinigingsmaatregel ten opzichte van het onderwijs. Het eindresultaat is geweest, dat de Nijverheid'sonderwijswet in zooverre werd gewijzigd dat voorloopig geen nieuwe subsidies meer zullen worden verleend. De eindstemming moet nog wor den gehouden, maar de an-rm^-mjpg ia vrijwel ver zekerd. Er is nog heel erg lang geboomd over oen bijkom, stig voorstel. De minister had namelijk bij deze gelegenheid meteen voorgesteld om do bepaling, dat oen subsi die wordt gegeven wanneer aan do voorwaarden is voldaan, ite vervangen door dezo, dat hot subsl<üe kan worden verleend. Zoodat ten allen tijde b.v. ook financieele overwegingen zouden kunnen gelden. Volgens den minister kon dit nu reeds, daar hij aan het woordje „wordt" geen imperatieve maar een fa cultatieve beteekenis gaf. Maar al wat onderwijsman in de Kamer was toe kende verzet aan on een amendemont-Gerhard werd aangenomen en kan veranderde weer in wordt, De heele strijd had in 't geheel geen actueel be- lang, aangezien, gelijk de heer Nolons opmerkte, er immers voorloopig toch geen subsidies moer worden verleend. En: toen is men verder gegaan met de rijwiel- en motorwet en werden de raadseltjes weer opgegeven: Is de chauffeur verantwoordelijk voor een onge val, of de eigenaar? Moet dié eigenaar bewijzen, dat door zijn wagen aangerichte schade aan overmacht te wijten was? Is een voetganger al schuldig aan zijn eigen dood! of verminking, omdat hij niet'op trottoir of voetpad wandelde, maar zich verstoutte, een weg over te steken? Het is te begrijpen, dat hier lustig aan werd ge smuld. Wat het resultaat zal worden, zal vandaög wel uitkomen. ARR0NDIS9. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 20 Mei 1924. A do Jong, aan boord der „Voetndam VII", over- fcr. belasting J25 of 25 d. h. A. Niidam, nan boord „Zeven Gebroeders", idem, f25 of 25 d. h. P. v. d. Horst, Alkmaar tabakswetoverfcr., 2 maal 'f 100 boete of 2 maal 25 d. li. Zaak tegen onbekende beschuldigden (accijns-de lict te Scnoorl), over tred. aocijnswet, elk 1 maand hechtenis en verbeurdverklaring van het te beslag genomen gedeelte distilloer-inscallatie. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 17 tot 20 Mei 1924. Getrouwd: Pieter Veuger, 27 j., smid en Engeltje die Leeuw, 22 zonder beroep, beiden alhier. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM APD. SCHAGEN. Maandagavond vergaderde in hot Patronaatsge bouw alhier de Bijz. Vrijw. Landstorm, onder voor zitterschap van den heer H. v. Nuland. De heer P. J. Oolders, commandant van Verband Alkmaar was ook aanwezig. Nadat de voorzitter, in zijn openingswooru cr op wees van het noodzakelijk bestaan van den Bijz. Vrijw. Landstorm on de beer R. Veonstra do notu len had voorgelezen., werd het woord gegeven aan den heer Oolders. Ook laatstgenoemde bracht naar voren de noodzakelijkheid van het bestaan van den B.VJL. eni dat wij ayen als één man 'zullen on moe ten staan achter de regoering, als het revolutiego- vaar dreigde. Daarna werd aan ieder aanwezig lid, een foto uitgeroikt van II. M. de Koningin,, als huldeblijk. Vervolgens werd nog bosproken do pas verschenen Landstormcourant. De voorzitter leidde dit punt in, eenige vragen werden gesteld, eenige antwoorden gegevon, doch allen waren het eens, dat de inhoud goed verzorgd was en dat deze courant het contact tuschen de leden onderling bewaarde. De heer Oolders stelde daarna ieder ip de gele genheid een geheel vrijwillige bijdrage tot steun de zer courant te geven, waarvan ruim gebruik is ge maakt. Ook werd nog besproken de te houden schietwed strijden. De datums der te houden wedstrijden zullen aan iedor lid bekend worden gemaakt. Na de rondvraag werd deze gezellige vergadering onder dankzegging gesloten.- OPPASSEN. L. B. en L. T., jongedames uit Schagen, reden al spelenderwijs op de fiets op het Noord, toen een, twee, drie die beide dames het eendenbier in raak ten. Danik zij directe hulp van voorbijgangers, -wa ren de meiskes spoedig op het droge, evenals de rij1- wielen. LANGKNDIJKER GKOENTENVEILING. 20 Mei. Uien f 1.70 a 2. Rabarber f3.50. Witlof f 11.10, alles per 100 Ka. <rA Aan voor: 1850 Kg-, uien, 430 Big* rabarber, lo4 ^frOOKDÉRMARTBOND, Noord-Scharwouda. 20 Mei. Grove uien f2.40 a 3.40, drieling^ f 1J20. Peen f 0.10 a 0.60. Doensoho witte kool f4.30 a f 5.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 9800 Kg. uien, 13800"Kg. poen, 20300 Kg. Deonsche witto. PURMEREND, 20 Mei 1924. Op de heden gehouden markt waren aangevoerd2 15 st. fabriekskaas f39, met rnksmerk f43, 40 st. boerenkaas f42, mot rijksmerk f45, 1 st. oommissio-| kaas met rijksmerk f43, 2 st. goudscho kaas f4OM 1950 Kg. boter f 1.70—1.90, 940 runderen. WA Jw vette x0.901.25, 735 melk- en geldekoeien fJ tot f450. 15 stieren handel matig: 41 paarden f200250, handel stug; 97 vette kalveren £130— 150, handel matig; 564 nuchtere kalVeren voor do slacht f 1036, fokkalvoron f1632, handel matig; 613 vette varkens voor do zoutorij f 0.560.60, voor 1393 lam tti pi ren flG2&, handel stug; 103 boldcenj Hpeieron f 5.506.50 per 100 stuks, oendei eren f j.75 per 100 stuks. PURMEREND, 20 Mei 1924. Op en StiUlkO, JUyülDJ.UU U 1 "W.WV, «v- J eieren a 5.80—f6, 40225 st., eendeieren b f&.W» 300 6tuis, totaal 61223 stuks. HOOGE CIJFERS. Het katholieke Belgische Kamerlid. Maenhout verzocht te mogen interpelleecen ovec de

Schager Courant | 1924 | | pagina 2