PSSSS' Tweede Kamer. Rinnenlandsch Nieuws. HarktbmehfcÊB Predikbeurten» gSSXTSÏ SS10 -*• DE VLIEGTOCHT DER AMERIKANEN OM DE WERELD. Naar gemeld wordt zijn de Amerikaansche vliegers thans aangekomen te Minato, in het noordelijke district van het eiland Nippon (het hoofdeiland van Japan). TERUG. DOOPSGE& GEMEENTE te: Barsingerhora, voorin. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Onder werp-slot: Kaïn. Nieuwe Niedarp, geen dienst. EVANGELISATIE Ita: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Posthuma. Nam. 7 uur, de heer Posthuma. Enkele dagen geleden hebben wij verteld van drie Breezand, voorm. haJtelI, de beer Boon. al te ondernemende PaxUzraaartjes, die, helaas met Nam. hatfach^e heer^oon^ een stevig pak door een hunner uit zijn ouderlijk GEREI Gnmnuvin tb. buis Swe^kaapte effMteib avontuur dewijde Anna Paulewna, voorn. 10 uur, Preeklezem werèl J waren ^igetrokkenDe apen zijn te Straita- Nam. balfdrie. Preeklezen. buwr gepakt en naar Parijs teruggestuurd. Van de groote som. die zij bij zich hadden, was nog maar weinig uitgegeven. Volgens de Matin waren zij in het bezit van dure revolvers en dolken» Men vraagt zich af hoe de kinderen zich dde wapens hebben kunnen verschaffen. SCHEEPSRAMP. Uit Sault Ste. Marie, (Ontario), 21 Mei. Eon stoomschip, waarvan do naam onbekend is, is op het Bovenmeer gezonken. Er zijn 46 personen vordron- De hooge hoeren hébben vandaag gestemd over ©enige amendementen en subamendementen voor de motor- en rijwielwet. Van de sub-amendementen wordt alleen aangeno men een redactie-wijziging in het amendement-Sasse van IJsselt, benevens do daarin op te nemen bepa ling, dat „do rechter het bedrag dor schadevergoe ding kan beperken wanneer aannemelijk is, dat het ongeval mede is te wijten aan de schuld van iemand, voor wien de eigenaar of houder niet aansprakelijk is." Het amendement-Sasse van IJsselt-Van Rappard, betreffende omkeering van den bewijslast, ingeval van schuld of aansprakelijkheid, aldus gewijzigd en aangevuld, wordt vervolgens aangenomen met 44 te gen 30 stemmen. In verband met allerlei van regeeringswege aange- brachte wijzigingen worden de beraadslagingen over T. hM bureau' van een kleine plaats in de reeds vastgestelde artikelen heropend. De wijzigin- Pvreneedn vonden de stemopnemers een bankbiljet gen worden zonder beraadslaging en stemming aan- tv moi pon iivprio-A kin- genomen; er wordt een tweede lezing gehouden. Het ontwerp tot wijziging der Merkenwet '(vul. verlenging van de termijnen van inschrijving van merken door het Bureau van den Industrieeion Eigendom) wordt zonder discussie en stemming aan genomen. Ook nog andere wetsvoorstellen, w.o. van strafbare uitlokking, worden eveneens aangenomen. kQ(Uot geweldige Bovenmeer (Lake Superior) vormt do grens tusschen de Canadeescho provincie Ljntario en don Amerikaanschen staat Michigan. Sault bte. Mario ligt aan het Oostelijke uiteinde van het naeer. VULKANISCHE UITBARSTING. Uit Hilo (Ilawai), 20 MoL Een persoon werd ge dood on twee personen werden vermist na ___een eruptie van den vulkaan Kilauea. De haven is geslo ten VERSTROOIDHEID. van frs 100—. Zij: dachten eerst met een ijverige kie zer te doen te hebben, die een huldeblijk wenschte aan te bieden aan den gekozene. Het bleek later, dat een verstrooid kiezer bij thuiskomst zijn stem biljet nog in de portefeuille had, doch het biljet miste. Het geld kreeg hij terug, maar zijn stem was verloren. OVERSTROOMINGEN. Eon bericht uit Sebastopol maakt melding van ernstige overstroomingen in de lvxim. Aioepka en gedeelten van Sebastopol en Jalta loopen ernstig gevaar, terwijl groote schade dreigt te worden toe gebracht aan verschillende oude bouwwerken en historische gedenkteekenen. Een buitengewone com missie van deskundigen is in het leven geroepen, om maatregelen te nemen. NACHTEGALENZANG PER RADIO. Het gezang dor nachtegalen is Maandagavond met goed gevolg draadloos,.omgeroepen",; 't werd opgevangen door een miorophoon, die in een tuin, ver in de Surreybosschen gelegen, was geplaatst. Verscheidene nachtegalen komen geregeld in dezen tuin en hun gezang werd duidelijk weergegeven door den telefoon. Het geluid werd eerst naar het station te .Lon den overgebracht en vandaar naar do andere sta tions doorgegeven. Het gezang werd ook te Parijs en elders gehoord. HET CONFLICT IN HET ROERGEBIED. Uit Essen, -21 Mei. In vakvereenigingskringen- verwacht mom dat hot Zechonvorbamd! (de bond) van nijndirectios) de bindendvorklaring van de scheids rechterlijke beslissing zullen aanvragen en dat de laarvoor aangewezen autoriteiten daaraan gevolg «uilen geven. Mochten de mijnwerkersbonden het verzet tegen yori bindend verklaarde beslissing voortzetten dan «ouden'zij zich schuldig maken aan inbreuk op de wetgeving betreffende de beslechting van arbeidsge schillen. Als de firma Krupp morgenmiddag geen kolen heeft ALKMAAR. Naar den toestand van SI' December 1921 hebben B. en W. van het gemeentelijk pensioenfonds een we tenschappelijke balans doen opmaken door prof. Holwerda. De balans wijst een aanzienlijk nadeelig saldo aan, voornamelijk bet gevolg van: a. enorme waardevermindering der geldswaardige stukken; b. sterker -toeneming dan verwacht werd der contante waarde van reeds toegekende ten laste van bet fonds komende pensioenen; c. stijging van het totaal der pensioengrondslagen van de ambtenaren, wier pensioenen in de toekomst ten laste van het fonds komen van f 181.204 op 31 December 1916 tot f 323.647 op 31 December 1921, hetgeen een stijging der con tante waarde der toekomstige pensioenen beteekent van f294.000 tot f973.000* d. net storten volgens de vorige wetenschappelijke balans van een vaste bijdrage ad f 10.500 en één wisselende van 2 pot. dor grondslagen voor pensioen, welke storting net fonds de laatste vijf jaar niet voldoende schadeloos heeft gesteld. Wel heeft de gemeente eigener beweging haar bij drage verhoogd nog voordat de derde balans daar voor de noodzakelijkheid had aangetoond!, doch deze verhooging dekte niet of nauwelijks het gemis der bijdragen van de ambtenaren, aan wie met 1 Januari 1920 premievrij: pensioen was toegekend. Tot dekking van het door prof. Holwerda berekende tekort stel len B. en W. den Raad) thans voor: to rekenen met ontvangen en daarop bestaat bij den huidigen 'ugang van 1 Januari 1922 jaarlijks in het gemeente- - Ittlr nAna)nnivfnnrla tn ffArtumnAn QCL nnhlnBnnn stand van zaken heel weinig kans, zal zij' hare fa brieken sluiten. Do arbeiders, ongeveer 30.000 in lijk pensioenfonds te storten gedurende 35 achtereen volgende Jaren een annuïteit van f 37.800, benevens ■•etal komen dan allen ten laste van den werkloozen- I 0611 bedrag gelijkstaande met 10 pet. van de pensioen grondslagen der in dienst zijnde ambtenaren, wier pensioenen later geheel of ten deele ten laste van het fonds zullen komen, naar den toestand op 1 Januari van elk jaar; dat het verhaal zal bedragen 3 pet van >ndorstand. Ook. do Dortmunder Union maakt bekend, dat zij weldra haar bedrijf zal moeten sluiten. Uit. Berlijn, 21 Mei. In den afgeloopen nacht VVHHH hebben'in het Rhurgebied de eerste botsingen tus- don pensioengrondslag voor het eigen pensioen en schen mijnwerkers on politie plaats gehad. 4H pet. van den pensioengrondslag (maximum Ouder communistische aanvoering trachtte een i f 3000) voor het. weduwen- en weezenpensioen, in- menigto van vele honderden stakers en uitgeslote- gaand op 1 Mei J.l. nen de mijta Brassert bij Marl te bestormen, teneinde rr WIERINGERWAARD. de arbeiders, die er „Notstandsarbeiten" verrichten, He verkoop van het Emmabloempjo, ten behoeve af te rossen. Slechts met moeite gelukte het de po- van Het Witte Kruis, heeft dit jaar alhier opge- litie de mijnwerkers terug te dringen en de mijn te bracht: nihil. Naar men ons mededeelde, waren er bezetten. Er ontspon zich daarop oen geregeld «re- g©®J jongedames, die zich voor den verkoop dis- vecht, waarbij aan beide zijden tal van personen pombel wilden stellen. worden gewond. De mijnwerkers kregen onophoude-. DIEFSTAL TE ROTTERDAM, lijk versterkingen uit Recklinghausen en tegen 12 uur Aan een der goudsmidswinkols aan de Kruiskade 's nachts was de situatie van de politie zoo precair ge- vervoegden jacn twee Franscon, diea do winkel- worden, dat Belgische troepen haar te hulp moesten juffrouw alle mogelijke klednoodiën uitpakken om komen. De Belgen verjoegen de stakers en bezetten tenslotte na ongeveer twee uur met een zeer klein de mijn, die zij ook vandaag nog bezet hielden. gouden voorwerp tevreden te zijn. Do lieden betaal- Ook te Wattenscheid heeft een bloedige botsing tus- den en verlieten den winkel, schen mijnwerkers en politie plaats gehad. enigen tijd later ontdekte de winkeljuffrouw. Volgens het „Berliner Tageblatt" hebben de Rhur- dat een standaard met tien dasspelden, bezet met industrieelen vandaag aan de Rijksregeering meege- diamant, ter waarde van ongeveer f 1000, met de deeld. dat zij de lasten, die voortvloeien uit de Mi- Franschen jjen winkel verlaten had. Do politie cumoovereenkomsten en de staking van de mijn- werd van het gebeurde onmiddellijk in konnis ge* werkers, niet langer kunnen dragen. steld, doch van de vingervlugge bezoekers is nog De Franschen hebben een groot., aantal arbeiders Keen enkel spoor gevonden, uit Frankrijk naar het Ruhrgebied1 getransporteerd, DE VXJF WONINGB OU W*V OORSTELLEN VAN die alle kolenvoorraden, welke nog bij de mijnen lig- ROTTERDAM NIET GOEDGEKEURD, gen, voor hot transport naar Frankrijk moeten in- Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten, laden. het gemeentebestuur van Rotterdam mede te dee- len, dat zü hun goedkeuring zullen moeten onthou- GEMEENTE SCHAGEN. I den aan de viif woningbouwvoorstellen, welke de uenoren1: Abraham, zoon van Jan Klomp en van gemeenteraad in zijn vergaderingen van 28 Fobru- Gnetjo de Leeuw. POLITIE. Vermist: 2 postduiven. SCHAGEN, 22 Mei 1924 C Paarden f 250 500, 4 stieren f 150 a 350, 70 gelde- koelen mag 1250 a 450, 52 idem vette f380 a 510, 25 kalfkoeien 1300 a 450, 12 pinken f130 a 210,102 nuch tere kalveren f12 a 28 203 Overhoudere f38 a 55, 506 lammeren f20 a 32, B .n, en £e»en f3 a 18, 7 varkens, mag. f 15 a is deze hitte voor Mei echter niet, naar wij van het ari en 13 Maart heeft aangenomen. Het gewestelijk ooilege grondt zijn bezwaren o.m. hierop, dat de ge meenteraad voortgaat met uitgaven op uitgaven te stapelen, zonder dat de mogelijkheid van finan ciering daarvan vaststaat, zoodat het zich genood zaakt ziet onderscheid te maken tusschen produc tieve en improductieve uitgaven. N.R.Crt. WARMTE. Uit Amsterdam, 21 Mei. Wij zitten plotseling in de warmte en voelen dit des te meer, omdat de overgang tusschen het koude weder in de eerste helft van Mei en thans, zoo snel is gegaan. Abnormaal .vett0, Per Kg., f 0.52 a 0.60, 211 biggen Meteorologisch Instituut vernamen. De verwachting l}o ^PP®11 f 1.50 a 2.80, haantjes f 0.25 a 1.50, is, dat de temperatuur, welke vandaag weer iets hoo- boter f 1.50 a 1.80, 8324 kipeieren f450 a eeudeieren f575 ÖOOEN, 21 Mei 1324 GR9 TR?r Jm* '5' 51 vette v&rkems f0.58 tot WH.- Handel matig. ALKMAAR, 21 Mei 1924. dlkw?t f0-16 a 0.60, Idem, dikblanW mZLlZ.1 iïï* Pr<a f4.30 a '7.90 per 100 W. Bloemkool f 20 a 42 per 100 stuks. Rabarber f4.60 1780 Z3°- Wortelen f 15.40 a TT» airtïïLPenm Viea f3-80 a 5> P" 100 Vv?an' a 3.20 _ppr 100 Kg. kropsla fr rè mn°?nstak8- Witlof f2 a 19 per 100 Kg. Raapstelen f0.20 a 1.70 per 100 bos. ZONDAG. 25 MEL NED. HERV. GEMEENTE les Schagen, voorm. 10 uur, Ds vim nok Oudesluls, voorm. halm, Ds'. BustkooL Skilaartensbrug voorm. half elf, Ds. v. d. Kreeke. On^'J'00™- Ttahollt Oude Niedorp, geen dlenat. Veenhuisen, voorm. (hallelf Ds. de Groot ger was, dan gisteren-, morgen nog zal stijgen. En zoo lang ten Westen van Ierland de depressie blijft, zal in den naasten tijd niet veel verandering in den weerstoestand komen, en blijft er steeds kans op on_ weersverschijnselen. TeL KOLHORN. De ansjovisvangst alhier nam heden een gunstige keer; duizenden werden gevangen en wel per boot van 2000 tot 4000 stuks. Meerdere visschers maken zich nu gereed. KOLHORN. In de polders alhier n oosten dit Jaar vele akkers worden overgezaaid. Vooral de eerst uitgezaaide suikerbieten kwamen door de koude weersgesteldheid niet op. OUDKARSPEL. De afdeeling Langend4 :k II van de S.D.A.P. hield gisteravond een ledenveigaderlng voor behandeling van diverse punten. Allereerst werd een oogenblik stilgestaan en wer den enkele woorden van waardeering en deelneming gesproken in verhand met het overlijden van de sinds kort overleden partijgenooten Hugenholtz, Bruens en Adema van Scheltema. Daarna werden besproken de steunactie voor de stakende Textielarbeider in Twente en werd beslo ten het inzamelen van vaste wekelijksche bijdragen te bevorderen. Besprokeu werd de betooging eus. Zondag te< Haar lem en werd besproken de cursus welke Zondag 1 Juni te Zaandam gehouden wordlt en waar Dr. Van der Woerden een inleiding zal houden. Vier nieuwe leden hadden zich de laatste weken aangemeld en werden aangenomen. Meegedeeld! werd dat de gehouden Mei vergadering uitstekend geslaagd is, doch een klein finantieel te kort heeft opgeleverd. WEERINGEN. Op de gisteren gehouden le lammerenmarkt waren slechts 4 lammeren aangevoerd, welke worden ver kocht voor f25.per stuk. Verder versierden de leege hekken 't marktplein en stonden enkele belangstel lenden te kijken naar da...... lammerenmarkt. Vol gende week zal de markt wegens het invallen van den- Hemelvaartsdag, op Dinsdag worden gehouden en dan hopen wij dat de boeren t put van de markt zullen inzien en allen met volle wagens lammeren aankomen. WIE RINGEN. J.l. Dinsdagavond vergaderde de Vereenlging ter Bevordering van Getrouw Schoolbezoek te Wieringen in hot lokaal van den heer D. Lont Dz. te Hippoly- tushoef. Van het tachtigtal leden waron er 12 opge komen. Na opening door den voorzitter, den heer N. J. Poel en arresteering der notulen, van don secreta ris, don heer L. Spaander, bracht de ponningmoeete- rosse, moj. Dondorff, verslag uit van haar gehou den beheer. De rekening werd nagezion door de hoe ren Van der Veen en Windsma, die constateerden, dat zij nauwkeurig in orde was en een .aardig batig saldo opleverde, waardoor hot waarschijnlijk is," dat de grootsto kinderen der scholen van Hippolytushoef en Oosterland weer de groote reis naar Amsterdam kunnen doen. Maar dan dient er door ouders en kindervrienden weer flink op de lijsten geteekend te werden, vooral ook daar het aantal klassen, dat deel zal nemen, één meer is dan gewoonlijk. Nadat het aftredende bestuurslid, mevr. de wed. Berghuis, oparieuw als zoodanig gekozen was, wer den dian ook de meeste der aanwezigen aangezocht elk in een wijki met een inteekeenlijst rond te gaan; wat door allen werd aangenomen. We hopen, dat men die bereidwilligheid in het belang der jeugd zal toonen op prijs te stellen door ruime gaven. In de vergadering van 12 Juli zullen de gelden worden gestort en de feesten nader worden bespro ken. Nu werd reeds vastgesteld, dat beide feesten, voor grooten en kleinen, vóór de zomervacantie ge houden zullen worden; het tweede als gewoonlijk op Wieringen; het eerste zoo mogelijk op 24 Juni naar Amsterdam. Na enkele kleine regelingen ging daarna de ver gadering uiteen. UIT DE VOGELWERELD. Uit Warga, 20 Mei. In den Satjterpolder dicht bij dit dorp zitten een kievit en» een kemphaan naast el kaar te broeden op één nest waarin ze alk 4 eieren legden. ONWEER. Uit Etten, 20 Mei. AJhier is de boerderij van C. Kuystermans, aan den- Vaartkant. afgebrand. Behal ve het vee, dat in de weide was, en een weinig huis raad, kon niets gered worden. Huis en inboedel wa- ien slechts laag verzekerd. Uit Lage Zwaluwe, 20 Mei. De zwingelschuur van P. Polak is door hot inslaan van den bliksem afge brand. Een koe van den landbouwer de L. word in de weide door het hemelvuur gedood. Uit Rockanje, 20 Mei Alhier is afgebrand de boerderij van den heer L. Langendoen. Van de schuur en do stallen kon niets worden- gered. De woning van den eigenaar bloof gespaard. De schade is groot, doch wordt door verzekering gedekt. De brand ontstond door het omvallen van een p otroleumlamp. Uit Sommelsdijk, 20 Mei Van den landbouwer D. D. van Es te Oude Tonge, zijn een tweetal etroo- schelven afgebrand. Omtrent de oorzaak tast men nog 1d het duister. EEN WINDHOOS. E onzeer hevige windhoos teisterde over een opper- vlakto van een cirkel met een straal van ongeveer 100 Meter het benedeneind der gemeente Nieuwe Pe- kela. Een dikke boom werd dwars over he* kanaal geworpen Telegraaf- en telefoondraden werden ver nield. Massa's vruchtboomon werden ontworteld. Een boerenschuur werd in zijn geheel opgenomen en weer neergesmakt, tal van buizen werden van hun dak beroofd, vele spiegelruiten ingedrukt. Door den aanhoudenden regen ontstond er veel waterschade. Een halve brug werd opgenomen en een paar hon derd meter meegenomen. In de lucht was het een warreling van stokken, latten, pannen, enz. HET BROEKERTJE. Wat voorspeld is, staat te gebeuren: het Broekertje sterft zijn natuurlijken dood. Gelijk alles in onze samenleving den invloed on dergaat van den vooruitgang op wetenschappelijk, technisch en ander gebied, zoo zal ook het Broeker tje den tol aan den vooruitgang op het gebied van het verkeer hebben te betélon. Er was 'n tijd dat 't Broe kertje werd binnengehaald als het kindje van Hil- debrand, dat de kamer binnentreedt, toen het de ver binding van den handeld rij venden Langendijk tot aller vreugde en blijdschap bewerkstelligde, met bet achterland. Maar zooals alles wisselt en versterft, zoo wisselen en versterven ook de anti. en sympa- thiën voor veel, wat ons eertijds aangenaam of on aangenaam was. Do drang naar meer genot, naar meer gemak en vreugde, vakor naar meer geld, is de stimulans voor een veranderend inzicht, toegene genheid of mentaliteit De rustelooze geest des men- schen, die meedobbert met de golfjes van de zee van voor- of nadeel, hetzij in moreolen, hetzij in mate- rieelen zin, bekommert zich niet om antstane ver plichtingen, of betrekkingen van erkentelijkheid of dank. Als het Broek er spoortje spreken kon, wat zou het zich over dien ondank der menschen beklagen. Hoe zou het er vele Alkmaarders en nog meeroero Lan- gendijkers met scherpe moorden van waarheid aan herinneren, hoe het eens door hen werd genoemd en geroemd als de verlosser uit beider isolement Het «ou kunnen spreken van de tijden, toen ieder Lan gend ijker, die voor zaken als anderzins op reis moest met oen glans van genoegen op het gelaat trein- waarts stapte, stapte naar het station van bet Broe kertje, symbool von opgenomen te zijn J-n het we reldverkeer. De Langend ijkers, ze hadden nu hun eigen spqor. En wie soms oen onvriendelijk woord mocht zeg gen ean het adres van 'hot locaaltje, als het soms wat overlijd aankwam, dan kwamen daar wel tien stemmen tegen op, die het opnamen voor hun ge liefd communicatiemiddel, dat toch afhankelijk was in dez<n van ,K®t groote spoor". Maar toen leefden we in tijd. dat van auto-bussen nog niet werd ge droomd. Toen was er nog geen concurrent In zicht, die de liefde en aanhankelijkheid voor ons Idyllisch spoortje kon verstoren. Doch nu weet het, dat wei nig volt te bouwen op standvastigheid in liefde en trouw der menschen. De autobu9 doet haar intrede met haar voor velen waardeerbare gemakken, en weg is alle erkentelijkheid en dank. Volle bussen en een lteg spoor, ziedaar de twee sprekende bewijzen, dat liefde vaak kort van duur kan zijn. Ondanks de vele gevaren, die er in overdreven mate aan het ver keer langs den nu beruchten Twuijverweg per auto bus verbonden zijn, laat men het Broekerspoortje linka liggen en slaat niet eens een meewarigen blik op den zieke, die nog met moeite het leven rekt In tegendeel, met schamperen lach wordt lucht gegeven aan zijn leedvermaak over de leege wagons, dio daar langs den ijzeren weg voortrollen tusschen Langen dijk en Alkmaar. Verwondert het u dan, dat het zijn krachten voelt uitgeput en het besloten heeft te trachten door verminderden arbeid zijn levenskracht te verhoogen, die thans nog net op peil wordt ge houden door financieele levenszuurstof, die het be staan nog korten tijd kan rekken? De strijd tusschen leven en dood, tusschen autobus en spoor, is hier uitgevallen ten nadeela van den laatste: de laatste levenskrachten begeven hem, zijn uiterste wilsbeschikking, hoewel nog niet notarieel verleden, verzekert de prompte nakoming der bij zijn leven aangegane verplichtingen en geeft met beslist heid zijn vroegere bewonderaars een aanwijziging van ztfn naderend einde. Als de levensteekenen niet bedriegen, is het met den aanvang van 1926 met ons Broekertje gedaan» Straks roods zal het aantal dien sten worden ingekrompen en niet verder worden uitgevoerd dan contractueel is voorgeschreven. Do garantie, door de gemeenten Alkmaar, St. Prancras, Broek op Langendijk en Zuidscharwoude verleend, ten einde een zekere ontvangst voor de exploitante te waarborgen, zal straks wel worden ingetrokken, zoodat de Langendijk dan spoorloos is, wat niet zeg gen wil, dat de bewoners niet meer,op gemakkelijke wijze ,naar stad" kunnen gaan, doch niets anders beteekent, dan dat hier weer een strijidje is uitge vochten, waarvan het resultaat ferd voorzien door iedereen, die gelooft in do wet van komen en gaan, welke mathematisch op elkander volgen als oorzaak en natuurlijk govolg. DE LANDBOUW-TRACTOR. Voor don kanfconrooliter te Amsterdam hooft zioh gis tor on eon landbouwer uit Amstelveen te verant woorden gehad in verband mot do tractor-kwestie. Men kont deze historie, aldus do Tel.» Do boeren gebruiken don tractor zoowol voor hot drijven van stilstaande machines, immers wat is do tractor an dera dan 'n motor op wielen P ais voor hot vervan gen van eon span paarden bij het bewerken der. akkers. Noch tegen hot een, noch tegen hot andere wordt bezwaar gemaakt. Maar soms moet de trac tor over den weg van het land naar de boerderij worden gebracht of omgekeerd en dan staan de ambtenaren klaar en maken proceo-verbaal op we gens overtreding van de Motor- en rijwielwet. De kantonrechter te Haarlemmermeer had dezer dagen iemand tot fl boete veroordeeld voor het zelfde feit. Binnenkort komt de zaak in hooger beroep voor, maar inmiddels is gister voor den Amsterdamschetn kantonrechter do ambtenaar van het O. M. voor een deel meegegaan met de bezwa ren der verdediging tegen deze processen-verbaal, op grond van de onbevoegdheid van Ged. Staten om bepalingen te maken als die waarvan oen over treding was geconstateerd. De betrokken landbouwer was beschuldigd: „Als bestuurder van een motorrijtuig op vier wielen, al thans een motorrijtuig op meer dan twee wielen, geen personen motorrijtuig zijnde, welk motorrij tuig ledig zwaarder was dan 100 Kg. en waarvan de wielen voorzien waren van ijzeren wielbanden, althans anders dan gummibanden, te hebben gere den over den openbaren rij- ©u kunstweg Amstel- Holland gesloten was verklaard voor dergelijke motorrij tuigen, terwijl aan Beklaagde geen onthef fing was verleend van het verbod, dien weg te berijden met dat motorrijtuig." Beklaagde bekende het ten laste gelegde feit en liet de „toelichting" over aan mr. G. H. v. Zegge len, die de geschiodonis van de „tractor-kwestie" in den breode uiteenzette Ook in deze zaak wees pi. er op dat de tractor op „den weg" niet .gebruikt" wordt. Dat dit vehi kel den weg zou beschadigen ontkent hij, omdat het geen grootere snelheid kan ontwikkelen dan 0 K.M. f5ï»r uur en in den rogo^ niet vlugger gaat dan 3 14 K.M. Alleen de kleine voorwielen hebben gladde metalen banden, dooh de achtorwiolen heb ben geen scherpe kanten, maar gladde 6tukkon, waartusschen openingen bestaan, verder heeft da traktor geen sterke voering. Natuurlijk niet. De ma chine is zoo oompact mogelijk gemaakt. Wat pl.'s juridische bezwaren tegen de dagvaar ding betreft, achtte hij in de eerste plaats oen (tractor geen rij- of voertuig in den zin aor motor en rijwielwet. Van Dale zegt, dat een rij- of voer tuig (begrippen die elkaar dekkon)) is een mid del van vervoer op wielen. Maar do tractor heeft niets to vervoeren en kan dus nooit een rij- of voertuig worden genoemd. Maar hot grootste bezwaar had pl. er tegen dat de beschuldiging berust op een besluit tan Ged. Staten, dat z.i. onjuist is. Immers de motor- en rywielwet (art 4 b) geeft Ged. Staten van provin ciën de bevoegdheid „wegen gesloten te vorldaron". En wat hebben Ged. Staten van Noord-Holland gedaan? Zij hebben (Prov. Blad van N.-Holland, 1923, na 34) goedgevonden: gesloten te verklaren alle kunstwegen in de provincie, geen rijkswegen zijnde, buiten de bobouwde kommen der gemeen ten, on de provinciale wogen ook daarbinnen, met uitzondering vanEn aan volgen eonige uitzon deringen, aie het provinciaal besluit met name noemt. Dit nu acht spr. onjuist. Het ooilege van Ged. Staten is uitvoerend, niet wetgevend en door alle wegen te sluiten „met uit zondering van" hebben, naar pl.'s inzicht. Ged. Staten hun bevoegdheid overschreden. Zij hebben zich niet gehouden aan art. 4b dor rijwiel- en mo* torwefc en deswege een besluit genomen, dat geen rechtsmacht heeft. Op grond hiervan vroeg pl. ontslag van rechtsver volging van beklaagde. De ambtenaar van het O. M. achtte de tractor wèl een rij- of voertuig in den zin der wet. Het vervoort b.v. voortdurend den chauffeur, die hot toestel Kedient. Maar het besluit van Ged. Staten waarop de dagvaarding berust, achtte ook do amb tenaar van hot O. M. Diefc bindend en op grondi hiervan vroeg hij ontslag van rechtsvervolging van beklaagde. De kantonrechter zal over 14 dagen uitspraak doen. EEN OPLICHTER. Uit Roosendaal, 20 Md. In het pensionhuis der gezusters G., aan de Wouwsche Plantage, nabij Ber gen 'op Zoom, vervoegde zich Zaterdag 1.1. in den na middag een net heertje, volgens zijn voorgeven stu dent to Leiden, die daar kamers kwam bespreken voor zijn vri) goed gefortuneerde ouders, die te 's- Gravenhage heetten te wonen. Toen men het over den prijs eens- was, toog hij naar Bergen op Zoom, vanwaar uit hij zijn oudrs te lefonisch over het accoord zou inlichten. In den vooravond kwam hij terug met de bood schap, dat zijn ouders met, d© gemaakte afspraken genoegen namen en dat zij Dinsdag (20 Mei) zoudon komen om gedurendo drie maanden in pension te verblijven. Hij verzocht tevens tot Dinsdag in pen sion te mogen blijven, om dan dien dag zijn ouders per auto te Roozendaal van den trein te halen, waarna hij wederom naar Leiden zou terugkeeren, om zijn studie aldaar voort te zetten. Daar hot Jongmensch vertrouwen wist in te boeze men, vond men goed, dat hij tot Dinsdag zou blijven. Do Jongeman nam het ei goed van. Maandag^h- tond elf uur verliet hü bet pensiom na afgesproken te hebben om één uur te komen eten. Het werd twee uur, half drie uur, maar de jongeman bleef uit Toen begon men argwaan te koesteren en men be zocht „zijn" kamer.... Met den1 netten jongeman was blijkbaar ook zijn bagage verdwenen. Men was dus bedrogen uitgekomen. Echter er was nog meer verdwenen. Toen eenigen tijd later een der pensionhoudsters op haar kamer kwam, ontdekte zij, dat haar koffer en dio van haar zuster waren opengebroken en bij onderzoek bleek, dat uit de beide koffers eer gezamenlijk bedrag van 170 gulden en 1750 francs gestolen was. Nu was Leiden in last en aanstonds werd de ma rechaussee to Roosendaal met het geval in kennis gesteld, die nu op zoek is naar den ^Leidschen stu dent". HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIEL NIJVERHEID. Men meldt uit Enschede Hedenmorgen is het aantal werkwilligen, mede

Schager Courant | 1924 | | pagina 3