Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. KEN FAJttn.EEPHOCBS. Bij do rechtbank te Kdinburg heeft juffrouw Con- stance Mory Lyon gisteren een proces aanhangig ge mankt om erkend te worden als oudste wettige doch- tor van deni heer Hubert Ernest Bowee-Lyon. Zij- be weert voor het huwelijk harer ouders te rijn gebo ren, doch door dit huwelijk te rijn erkend. Indien zij haar proces wint, zaJ zij- een nicht rijn van Lady Rowes-Lyon, die met den hertog van York is gehuwd, Juffrouw Constance ia thans winkelbediende. DREIGENDE STAKING VAN DE AMBTENAREN DER IERSCHE SPOORWEGEN. Uit Dublin, 26 Mei. Wegens een loongeschil heeft hel administratief personeel van alle ïersche spoor wegen besloten op 6 Juni te middernacht den ar- Tioivr to lficrcATi DE BEGROETING VAN LEGER EN VLOOT DOOR DE ZWEEDSCHE KAMER VERWORPEN. Uit Stockholm, 25 Mei. De Zweedsche leger- en vlootbegrooting die door de Eerste Kamer was aan genomen. is door de Tweede Kamer verworpen. Do Tweede Kamer heeft oen amendement der sociaal-democraten aangenomen, inzake beperking der bewapening tot ongeveer do helft der tegerir woordige sterkte. Volgens het bij de grondwet vast gestelde gebruik zou deze aangelegenheid] thans onderworpen moeten worden aan oen onderzoek, door oen gemengde eornmisiso uit beide Huizen, dio tot taak zou hebben te trachten oen compromisvoorstel to formuleeren, waarover dan door de Kamers ge meenschappelijk gestemd zou moeten worden. In dit geval echter schijnt, hot verschil zoo diep gaand, dat het practisch niet mogelijk lijkt, het uit den weg te ruimen, in verband! met het feit, dat de Tweede Kamer besloten heeft tot vermindering der begrooting van 85 millioen Kronen tot 52 millioen voor hot leger en van 40 millioen tot 24 millioen voor de voot. Voorts ^verd besloten het aantal in- fanterioregimenten van 27 op 14 terug te brengen en de andere wagen9 naar verhouding te beperken. Het aftreden van het Kabinet, dat mogelijk het go- volg zou kunnen zijn van. de verwerping ls tot dus verre vermeden kunnen worden, doch de toestand blijft onzeker en precair. HET ITALIAANSCHE KONINKLIJKE PAAR IN ENGELAND. Uit Rome, 25 Mot Do koning en dei koningin mot den kroonprins en prinses Mafalda zijn naar Londen vertrokken. Mussolini begroette hen bij het afscheid. Begeleid door vier Engelöche torpedojagers en met een luchtescorte van vijf vliegtuigen), heeft het stoomschip Maid of Orleans hedenmorgen den ko ning on do koningin van Italië van Calais naar Dover gebracht voor hun officieele bezoek aan Lon den. Hunne majesteiten) worden vergezeld door hun zoon en dochter, den prins van Piemont en erfgenaam van den Italiaanschen troon, en prinses Mafalda. De koninklijke bezoekers kwamen om een uur te Dover aan en bij het binnen komen van de haven losten de kustbatterljen saluutschoten. De prins van Wales vergezeld van den Italiaanschen gezant en het giewolg, dat aan het koninklijk echtpaar ge durende zijn bezoek' is toegevoegd, gingen aan boord om de gasten uit naam vani koning George te begroe ten. Aan de havon wachtte een bijzondere trein en hedenmiddag worden de bezoekers aan1 'fc Victoria- slation door koning George en kondngin Mary afge haald. Zeer groote belangstelling heorscht voor het be zoek dat tot Donderdag duurt en do ochtendbladen bevatten welkomstgroeten in het Italiaansch en waardeorendo artikelen over het huis van Sa/voie en do Italiaansche natie. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. Uit Antwerpen. 25 Mei. De politie heeft'aan boord van een Grtoksch zeilschip in de haven 74 Italianen gearresteerd, die verklaarden in Italiaan sche havens of te Marseillo door den Griekschen kapitein en andere ronselaars aan boord gelokt te zijn met de belofte, hen tegen geldelijke vergoeding, zonder paspoort Amerika binnen te helpen. Op die wijze had de kapitein 300)000 francs in handen ge kregen. Do kapitein schijnt aan de politie verklaard te hebben, dat do Italianen tegen hem in opstand zijn gekomen, blijkbaar om zich van hem te ontdoen. DE TOCHT VAN PELLETTER D'OISY. Reuter meldt uit Shanghai, dat kapt. d'Oisy uit de vliegtuigen hem door don gouverneur van Cho Kiang aangobodon, oon Broguet 14 mot 300 paarde- motor hoeft gekozen. Hit is jl. Zondag naar Peking vertrokken. DE STRAAL DES DOODS. Matthews heeft zijn beslissing met betrekking tot hot aanbod, hert* door een Franse li e firma gedaan, opgeschort, totdat de Britsche autoriteiten in de ge legenheid zullen geweest zijn een nader onderzoek naar zijn deathray tn te stellen. Hij had' een onder houd aan het departement van1 luchtvaart en hij zal eon demonstratie geven. Indien de regeering hem miet helpt bij het nomen van verdere proeven, zal hij, naar de ,;Eyening News" verneemt, onmiddellijk het Eransclie aanbod aanvaarden. Dr. Wall, een uitvinder van zekere reputatie en rector aan de universiteit te Sheffiold, heeft patent aangevraagd voor een uitvinding van denzelfden aard als van Matthews. BELGIë EN DE DUIVENSPORT. Bolgift is het land! van de duivensport en, zooals bekend, heeft men daar ook do vliegtuigen in dienst gesteld van -diie sport. Eergisteren, is er op groote schaal een proef genomen. Een Gollath-vliogtuig hooft n.L niet minder dan 1950 postduiven van Brus sel overgebracht naar Lo Bourget. Wegens de slechte weersgesteldheid kon het vertrek van het vliegtuig eorst kwart na 11 plaats vinden, doch men had toch succes, want de duiven konden reeds om één uur 's middags worden losgelaten. Zitting van Maandag 26 Mei 1024. Voor den Polltloreohter. Een onde zondaar. De eerste zaak vandaag was die contra den be klaagde Diric Redeke, een 60-jarig klantje uit ons arrondissement, zonder vaste woonplaats. Hij .had onlangs gebedeld on die zaak is onlangs behandeld, doch do behandeling werd geschorst om eerst den ambtenaar voor de reclasaeering onderzoek te bu ten doen. Deze, als gei gehoord wordende, bracht rapport uit en vervolgens werd dloor den O. v. J. geëisch^ 8 dagen hechtenis en 1 jaar rijkswerkinrichting. Het vonnis was dito dito. Dat ging om de knikkers. Jan van Dalfsen uit Broek op Langendijk heeft aldaar een omstreeks 15-jarigen longen Aldert Dek ker mishandeld. Dat gebeurde 23 April. De jongen had Jon een knikker en wat vuil in deni nek gegooid. Jan was daarover verholgen en mishandelde den Jongen en er groeide een gewichtige rechtszaak van. Evert Jong, een 17-jarige kameraad van Aldert, was hij het gevalletje present geweest en deed nu ook dienst als getuige. De O. v. J. eischte f 15 of 15 dagen. Vonnis f 10 of 10 dagen. 'n Driftkop. Dan hadden we Franciscus Adriaanse, uit Alk maar. Hij logeerde daar in het groote logement van J. Koeman aan döiu Tinenwal, kwam 19 April dron ken thuis en moest toen naar zijn benevelde her- vsens meenden te lang op bereiding of verwarming van z'n to nuttigen middagmaal wachten. In dichterlijk© bewoordingen,^ zooals een beschon ken» dat placht te doen, gaf dronken Fransje uiting aan de teleurstelling, die hem doorwoelde. 'tSmAkkt zoo, zoo'n door de huisvrouw op „'n hip en 'n drib" afgewerkt „lesaie' aardappelenvooml zoo tegen Jundzoo murw zijn ze dan! Maar als je 'n goedi stuk in ie kraag hebt on daar man keerde niets aan bij Adriaans dan mik Je 't zoo nauw niet Maar dat ie te lang moest wachten naar jfl^n zin vóór dat hij kon „aanvallen", dat „draaide" Frans. Hij sloeg, ,om den tijd om te krijgen" voor f18.15 glasruiten kapot. Door de geweldige openingen), daardoor „ver- workt", was z'n „lessde", dat lntusschen te heet was geworden, meteen weer gauw „op temperatuur". En Frans zelf ook. Maar nu had ie nog 'n vonnisje tot f 15 of 15 da gen te slikken. Zoo'n toe-spijsje. Afgetuigd; Niet verschenen was Pieter Sinmige uit Hoogkarspel. Piet, die al niet zoo piepjong meer is, had den wei- Jeugdigen, nog maar 18 lentes tellenden Krelis BaJo ker nogal stevig afgetuigd, toen die den 14 April1 j.1. met Piet's dierbare stiefkinderen „mot" had. Piet zal gedacht hebben bij z'n wegblijven: „ik hoor déér toch geen nuuwa"ik weet zelf allegaar wat er 'beurt is." En zoo was 't ook. Dat ie 'n tientje boeto heeft of 10 dagen hoehtends krijgt, zal hij; evengoed wei „au <l,e weet" komen. In eon booze bul Nicolaas Weger, absent els de rest, die we reeds beschreven, had zich met wikken en wegen niet erg opgehouden, toen hij in boosheid een groot caféruit bij Piet van Riel te Hoorn in-mepte, omdat ie d'r uit-z&t was, aangezien hij wat te veel ophad, tenge volge van z'n onmatig zul Maar hoe dan ook, Nicolaas had) z'n klavieren thuis to houden en die niet te leenen tot de zeer gevaar lijke sport van ruiten inslaan. Want, om dè.t ie doen zonder j e eigen jatten te bezeeren, mag j e wel nuch ter zijn. En dan blijft het nóg een kansje of je d'r wel heelhuids afkomt. En al is dat 't geval, dan wacht je toch nog de straf. In ddt geval was dat een boete van f 15 of 15 dagen zitten. Op z'n teentjes getrapt Gerrit Bra9, absent als z'n voorgangers, had sluis wachter C. Schot te Oudorp (Zes Wielen) den 7 April j.1. beleedigd. Bras, 'n schipper uit de omgeving van Ohdam, was stout weest, door met draaiende schroe ven met z'n motor door de bekende Zes Wiel en-sluis te gaan, wat volgens de bepalingen niet mog. Schot zei dat eni toen was 't klaar en begon Bras te schelden. Hij liep f 15 boete of 15 dagen zitten op. Tot aischeidl Jan van Willigen, uit Den Helder, een niet ver schenen granietwerker, een noos in dienst bij J. Geurts aldaar, had na het verlaten van dieni dienst nog wederrechtelijk van een gTOOt stuk gummislang op andere werken gebruik gemaakt, terwijl die 22 M. lange slang aan z'n vorigen baas Geurts hoorde, 't Was niet strikt in den haak, maar er was geble ken, dat er overigens niets dan goeds van beklaagde is te zeggen en liep deze er door met een vonnis tot f 15 of 15 dagen zitten. Je tijd afwachten. Poortsluiter was Jan Verfaille uit Den Helder, die een hond van H. Rovers aldaar letsel had aange daan, door het dier met een schot hagel te treffen. Jan dee 't omdat do hond in de wei was waar Jan's schapen liepen. Maar op 't moment dat Jan schoot deed de hond de schapen geen kwaad en had hij (die keer althans) de schapen nog geen kwaad gedaan. Jan had daarom eigenlijk niet den hondl mogen raakschieten. Het vonnis was f 20 of 20 dagen de doos in. .Dinsdag 27 Mei alleen uitspraken, doch dan worden geen nieuwe zaken behandeld. Binuenlandsoh Nieuws. VAN EWUCKSLUIS. Zondagavond bood een polderwerker* werkzaam hij de firma Bakker aan De Kooij in verschillende cafó's alhier een damesrijwiel te koop aan. Toen hij hierin niet slaagde, beproefde hij zijn geluk bij den heer S. smid en rijwielhersteller alhier, die voor f 10 koopman werd, echter niet dan nadat hij aan de drie metgezellen van den polderwerker had ge vraagd, of dit diéns fiets wel was, waarop deze ver zekerden, dat zij bedoelden persoon reeds lang ge noeg kenden, om te weten, dat-deze geen rijwiel zou stelen. Na den verkoop is het hiervoor ontvangen bedrag in drank omgozet Maandagmorgen bleek echter al spoedig, dat be doelde fiets door den polderwerker was gestolen bij den uitvoerder der firma Bakker op het werk aan De Kooij, van wien dé polderwerker dien zelfden middag nog f2.50 voorschot had ontvangen. De po litie heeft inmiddels het rijwiel in beslag genomen. Natuurlijk zullen ook de drie medeplichtigen niet vrij uitgaan. DE VERDWENEN NACHTWAKER. De beruchte in- en uitbreker W. Franken, die onlangs door de Almeloeche rechtbank wegens verschillende diefstallen en een poging tot dood slag op deai jachtopziener Ter Mors tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, is op last van d.G justitie vervoerd naar Goor. Gedurende zijn verblijf in het huis van bewaring te Almelo had do justitie versterking gekregen van haar ver moeden, dat E betrokken was bü de spoorloozo verdwijning van den bejaarden nachtwaker van Ommen, van de stoomzuivelfabriek Weddehoen, te Goor. Sedert 29 Augustus 1923 was deze ver dwenen, na een gepleegde inbraak in genoemde fabriek. Men had vermoeden, dat een misdaad ge pleegd 'was, thans eindelijk is het geheim ont sluierd., Wachtmeester der marechaussee Nierkems, 'te Hengelo, heeft gedurende vele weken het on derzoek in deze kwestie geleid en materiaal tegen F. verzameld, dat hij hem bij een van zijn bezoe ken voorlegdo. Toen eindelijk bekende F. bü do inbraak in Weddehoen en dan moord op van Om men betrokken te zü'n geweest. Hij deelde mede, mot een Duitsoher en een Nederlander, de „Zwarte Tijger", ingebroken te hebben in do stooinzuiveh fabriek Woddoh<»*n. De nachtwaker had zich ver zet, waarna de .'r.-teohar hem een schot hagel in hot hoofd ge&ohui had. De „Zwarte Tijger" heeft daarna v. Ommen den sohedei1 Ingeslagen. Met zijn drioën hebben zij den nachtwaker oen zak over het hoofcf gedaan en hem vervolgens op eenigen afstand van de fabriek in een stuk bouwland be graven. Bii sim bekentenis heeft F. de plaats besohre- ven, maar onderzoekingen ter plaatse leidden niet tot het vinden van net lijk, zoodat men vrees de met oen nieuwe poging tot ontvluchting van F. te doen te hebben. Maandagmiddag 'werd hij zoïf naar Goor ver voerd om aanwijzingen te Breven. Hij gaf ongeveer do plaats aan en mot behulp van een wichelroede loopor werd na eenig zoeken het lijk gevonden. MET EEN KWARTTON AAN DEN HAAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Amsterdam een zeer brutale berooving plaats gehad, waardoor een Duitscher nagenoeg zijn geheels bozit is kwijt geraakt. Sinds korten tijd verbleef te Amsterdam een Duit scher, die in Zwitserland blijkbaar heel goede zaken had gemaakt. Hij kwam althans met een boziï van ruim f25.000 naar ons land. welk bedrag hij de laat ste dagen bij zich droeg. Hij wist blijkbaar niet goed. wat bij met dit groote bedrag moest aanvangen; liet de bankbiljetten herhaaldelijk door zijn handen gaan ook in tegenwoordigheid van anderen, met het ge volg, dat al vrij spoedig verschillende personen wis ten, dat de Duitscher heel goed bij kas was. Zoo was ook een Duitsche vrouw, die reeds een keer of vier door de politie over de grens was gebracht, maar tel kens terugkeerde, voor baar landgenoot, maar meer nog voor zijn portefeuille, bijzondere belangstelling gaan koestoron. Vrijdagavond reeds was de konnis, making zoo ver gevorderd, dat de vrouw don avond in gezelschap van den Duitscher doorbracht, die zijn intrek had genomen in het hotel Het Wapen van Friesland in de Warmoosstraat. Dien avond, even wel stond hij niet toe, dat de vrouw hom naar zijn kamer volgde. Den volgenden avond échter geschied de dit wel. Het schijnt dat er toen op de kamer een stevig glaasje gedronken is. De Duitscher herinnert zich nl. van wat daarna gebeurd is niets meer. Wel weet hij, dat hij zijn portefeuille, waarin zich toen nog een enveloppe met f25.400 bevond, onder ssijn. hoofdkussen heeft gelegd. Maar toen hij Zondagmor gen omstreeks acht uur gewekt was, bleek met zijn „liefje" ook zijn geld te zijn verdwenen.' Het is gebleken, dat de vrouw de hotelkamer, die van binnen afgesloten was en golegen is op de eerste verdieping aan de achterzijde, via het balcon heeft verlaten. Zij is van het niet hooge balcon op straat gesprongen, welke minder gebruikelijke uitgang, 'a morgens omstreeks zes uur, in dé stille Beursstraat onopgemerkt ia gebleven. Do politie van. hot bureau Warmoosstraat heeft Zondagmorgen onmiddellijk, alles in hot werk ge stold, om do vrouw op to sporen. Daar door eon sig nalement) vrij spoedig bekend was, wie zij was, werd o.a. huiszoeking gedaan in perceel Kromme Mijh drechtstraat 1, waar de vrouw op kamers woonde. ,ZIj was daar evenwel sindS don vorigen middag niet meer geweest. Het is dan ook vrij zeker, dat de vrouw met één der eerste treinen naar Duitschland is gegaan. zij is uit Leipzig afkomstig en d,at zij den geheel en buit heeft meegenomen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat bij deze beroovingi een of meer handlangers in het spel zijn geweset. HET NIEUWE ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. Do kosten voor den bouw van een nieuw zieken huis te Alkmaar worden op f 650.000 geschat. Wordt evenwel de Cadettenschool tot ziekenhuis omge bouwd, dan rekent' men, dat de kosten slechts do helft zullen bedragen. TeL AUTOBUS VAN DEN DIJK, Een autobus van D. Verhoef en Zonen, rijdende van GorinchemAsperen op Geldermalsen en te rug is gistermiddag halfzes op don Sp ij kuchen Dijk bij Gorinchem van den dijk gereden door hot, bre ken van een as. Er zaten tien passagiers in. die al len gewond werden en naar het ziekenhuis te Go rinchem worden vervoerd. De meesten konden het, na verbonden te zijn, weer verlaten. Eenige ernstiger gewonden moesten ter verpleging blijven. DIRKSHORN. De heer Jan Zwart, de bekende organist te Am sterdam, zal op Hemelvaartsdag een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk alhier geven. CALLANTSOOG. De huLsvlijttentoonstelling, omgezet door de Ver. voor Vreemdelingenverkeer alhier, zal gehouden worden op Zaterdag 14 en Zondag 15 Juni a.3, CALLANTSOOG. De schoolfeestcommissie hield. Maandagavond eene vergadering ter bespreking van het a.s. schoolfeest Besloten werd om dit te vieren op Vrijdag 6 Juni e.k. Dit jaar zou alleen eene reis gemaakt worden naar Bergen en Schoorl. Het aantal kinderen* dat er aan zal deelnemen, bedraagt bijna 100. ANNA PAULOWNA. De Coöperatieve Verbruitsvereenigiiig „Nieuw! Leven" hield op Zaterdagavond 24 Mei een alge meene vergadering in „Veerborg". Mogen deze yergaderingen zich meestal' in nogal ruime belangstelling der ieden verheugen, ditmaal was de in don namiddag opgestoten storm oorzaak, dat vele trouwe bezoekers dezer vergaderingen, 'welke op groote afstanden over «de geheele gemeenf te verspreid wonen, werden gemist. Wegens afwezigheid van don Voorzitter, werd de vergadering door den heer G. Bakker geleid, die de aanwezigen wdlkom heette, zijn spijt uit sprak over het ruwe weer, dat ditmaal aan het bezoek zooveel afbreuk had god aan en daarna zich zelf, als 2e secretaris, het woord gaf tot voor lezing der notulen van de vorige vergadering. Nadat deze zijn goedgekeurd, brengt de èerste secretaris tevens Administrateur, de hoer K. Kou; ris Azn., het jaarverslag over 1923 uit, waaruit wij o.a. het volgende aanstippen: Er zün in 1923 gehouden 2 algemeen e en 19 be stuursvergaderingen. Daarnaast controleerde de Commissie van Toezicht verschillende malen kas en boeken, om zich te vergewissen of deze met elkaar overeenstemden. Daarbij1 werden allo ont vangst- en uitgaafposten met de daarop betrek king hebbende bescheiden vergeleken, terwijl uit de overige boeken verschillende^ steekproeven wer den genomen, ter oontrple der richtige overboeking in de büboekan. Het ledental bedroeg op I Januari 99, terwijl hiernaast 63 vrouwen van leden stonden ingeschre ven, op 31 December bedroeg dit 100, benevens 60 vrouwen van leden. De Omzet bedroeg in het afgel'oopen boekjaar voor de kruideniers-af deeling f56.501.09, voor de brandstoffen-afdeeling f 10.6664.44. Deze laatste af deeling had nog onder zeer moei- lü'ke omstandigheden gewerkt, wijl het terrein, waarop de nieuwe brandstoffen-opslagplaats zou worden opgetrokken, slechts na veel moeite op de gowensente voorwaardon van de H.S.M. was verkregen, den bouw van het pakhuis daardoor pas in den nazomer kon aanvangen en de nieuwe inslag van voorraden dus pas kon beginnen toen door de mijnen reeds de zeer hooge najaarsprijzen waren gesteld. Natuurlijk was dit niet zonder invloed op do verkregen uitkomsten gebleven, doch deson danks was toch, na aftrek van alle onkosten en vol doende afschrijvingen, een algemeen overschot van f 1141.97 behaald. Een statistische berekening van den omzet der kruideniersafdeeling toonde aan, dat. hoewel het omzetoüfer, in geldswaarde uitgedrukt, niet hooger is geworden, do omgezette hoeveelheid zinh tijdens de vier jaren, waarin de ferooniging thans werk zaam is, steeds heeft uitgebreid, zoodat de vorge- lükende cijfers, hiervan verkregen, eene opklim mende reeks vortoonen, gelükstaando met de cijfers 47, 50, 51V« <m 56V». Van do brandstoffen-afdooling, die pas sinds 10 October 1922 heeft gewerkt, kon natuurlijk nog niet eon zoodanige statistiek worden opgemaakt. Toch kon roeds worden geconstateerd, dat de om zet over het tijdvak van 10 Oct. 31 Deo. 1923, vergeleken bii dat zelfde tijdvak van het voor gaande jaar 20 pot. was gestegen. Een vergelijking van den omzet over de eerste vier maanden van het vorig jaar bü dezelfde maanden van het nu loo- riae boekjaar, toonde een vermeerdering van pet. Ook in dit opzicht kon dus reeds op aan zienlijken vooruitgang worden gewezen. Was dan oök in den boginno door sommigen de vrees wel eens uitgesproken, dat dit nieuwe bedrijf, wilde het prüsregelond werken, mogelük niet vol doende zou kunnon rondoeren. deze vrees is thans opgeheven, wü'I de thans verkregen omzet het mo gelük maakt om prijsregelond werkzaam te zijn en (laarnaast oen renaeerend bedrijf te behouden. Nadat nog is gememoreerd, dat ook de Coöpera tieve Grothandelsvereeniging „De Handelskamer" en do' Centrale Bond van Noderlandsche Verbruiks- ooöperaties over 1923 beiden een gunstig resultaat hebben weten te behalen, eindigde het jaarverslag met een opwekking tot verdere verbreiding der coöperatieve gedachte en hoogore opvoering der coöperatieve trouw, opdat op deze vredelievende wijze steeds meer het in artikel 2 der statuten om schreven dool, het in overeenstemming brengen der productie, mot het georganiseerde verbruik en de medewerking aan# de voorbereiding van het demo- oratiseeren on socialiseeren der handels- en produc tie-krachten, zou kunnen worden bereikt. Uit de tegeluk met dit jaarverslag ter goedkeu ring aangeboden balans per 1 Januari 1924, blijkt, dat hot tetaa! der vasto bezittingen, groot f 12.020.27Vi of 52.49 pot. der balanstotalen, dat dor schulden op langon termün, groot f 11,872 (51,84 pot der balanstotalen) overtreft. Hot bedrag dór )vlottende bezittingen f 10.483.02 is büna anderhalf maal zoo groot als hot bedrag der. schulden op korten termijn, dat f7.147.36y2 bedraagt, (45.78 pot. en 31.21 der balanstotalen)De fictiove bezittingen Va vorm en sleohts 1.73 pet. dor belanstotal on f397.16y8), waartegenover not eigen vermogen 11.96 pet. (2739.12Vs) on het straks genoemde overschot 4.99 pet. der oclanstotalen uitmaken. In actief en passief £luit de balans mét een totaal van f 22.900.46. Uit al deze cijfers blijkt dus, dat „Nieuw Leven" kerngezond mag worden genoemd. Uit een bügo- voegd rapport ter publicatie, der af deeling Ac count ancy van de „Handelskamor", aan wie do controle Over de hoofdboekhouding is opgedragen, blükt daarnaast nog, dat deze do onder scheidene balansposten, waar zulks mogelük was, met de overgelegde bewüsstiikken, als saldi- on voorraad.sta ton extra comptabel hoeft gecoest, dal zü do afschrijvingen op onroerende goederen on inventarissen voldoende hoeft l>ovonden on dnt de boekhouding aoouraat on tot hare volle tovro- <ïonhoid wordt gevoerd. De hoor D. Krouwoli, lid dor Conimissio van Toe zicht, verklaart namens dezo commissie, dat kas eu boeken steods in overeenstemming zyn bovondon met de betreffende bescheiden, waarom hü de ver gadering adviseert den Administrateur to deohar- geeren voor diens richtig beheer. Jaarverslag, balans en verlies- en winstrekening worden daarna met algemeene stemmen goedge keurd. Volgt verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van dè hoeren J Kouseband en W. Braaf (beiden herkiesbaar). De heer Kouse band heeft echter verklaard, wegens te drukke werkzaamheden geen herbenoeming to kunnen aan vaarden. Het bestuur adviscort thans in diens plaats Mej. A. WoudenbergLangodijk te benoe men wül deze als lid der Commissie van Toezicht zal moeten 'aftreden en als zoodanig niet herkies baar is, terwijl hot bestuur'haar, wegens hare bij zon dor o activiteit toch gaarne in ae leiding dor Vor- fceniging zou behouden. Bü eerste stemming wordt daarop herbenoemd de heer W. Braaf, terwijl mej. WoudenbergLange- gedijk in de ontstane vacature wordt gekozen. Bii de nu volgende verkiezing voor arie Commis sarissen, wegens periodieke aftreding van mej. WoudenbergLangedijk en de heer Adr. van Oudenaarde en wegens bedanken (door drukke bo zigheden) van den heer Jb. Jansen, worden als zoodanig gekozen de heeren Alb. Noordon en T. Jongejan en mej. M. B. Meuleveld—Krijger. Deze laatste niet ter vergadering aanwezig zijnde, wordt de commissie van toezicht het recht verleend, In dien mej. Meuléveld onverhoopt zou bedanken, zich zelve met een vüfde lid aan te vullen. Daarna worden een tweetal wijzigingen in de Sta tuten, welke reeds op ido vorige algemeene vergade ring aan do orde zijn- geweest en toon met op tweo na algomeene en met algemeene «temmen zijn aangeno men, doch waarover, wijl toen niet het voor zooda nige wijziging benoodigde drieviordo gedeelte der leden aanwezig was, thans nogmaals opnieuw zal moeten worden beslist, aan de orde gesteld. Het eor- ste hiervan beoogt eene verhooging van het inleg- geld van f20 op f25 per lid. Toen nl. voor 4 a 5 ja ren de vereengiing wilde beginnen te werken, had: zij van de „Handelskamor" hiervoor een crediet ontvan gen, waarin echter de bepaling was opgenomen, dat het injeggeld -der leden binnen vijf jaren na de ver strekking van het crediet op f25 zou moeten zijn ge bracht. Het bestuur wilde de toen pas vastgestelde statuten liever niet direct wijzigen, doch thans werd wijziging nooddg. De vergadering keurde met alge meene stemnien de voorgestelde wijziging in art. 9 goed. Eveneens werd met algemeene stwnw^ do tweede voorgestelde wijziging, dio slechts eene verbe tering van de redactie van artikel 42 beoogt, goedge keurd. Volgt voorstel verdeeling van 'het overschot. Het bestuur stelt voor, 40 pet. vam het overschot to ro- serveeren en 60 pet. te bestemmen voor dividend plus belasting. Uit de boezem der vergadering wordt ech ter het voorstel gedaan, om de 40 pet. voor de gewo ne reserve intact te laten, doch maarnaast mog 5 pet. te bestemmen voor de stakende Twentsche textielar beiders en de overigo 55 pet. voor dividend, pluis be lasting te bestemmen. Dit voorstel wordt gemotiveerd door de opmerking, dat de stakende textielarbeiders thans bezig zijn den strijd voor alle arbeiders te strijden, dat hot dus ook de plicht is is van. alle arbeiders in dien strijd1 iets.bij te dragen. Nadat dit voorstel van verschillende zijden is ondersteund, wordt het met algemeene stemmen aangenomen. Hierop doet het bestuur het voorstel de voor uit- keering bestemde gelden,voor zoover noodig, op de inleggelden over te schrijven, welk voorstel, evon- eens met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Een volgend voorstel van het bestuur heeft ten doel om de op de balans voorkomende reserve voor prijsdaling, welke reserve f765.43 bedraagt en dio tbans nog op de balans voorkomt, onder de schulden op korten termijn, naar de gewone reserve over te brengen. Het bestuur hoopt, nu de plaats gehad hebbende prijsdalingen steeds uit de verkregen overschotten bestreden zijn kunnen worden en de prijzen in de verloopen jaren reeds zóó aanzienlijk zijn godaald, bedoelde reserve niet meer noodig te hebben on acht dus thans overboeking gewenscht. De vergadering blijkt zich ook met deze zienswijze, algemeen te kun nen vereenigen. Als volgend punt staat op de agenda: Evontueele reclames van door het bestuur afgevoerde loden. Het bestuur heeft namelijk aan een vijftal leden,- wel ke reeds jaren lang niets of nagenoog niets van do vereeniging betrokken, een «chrijven gezonden, waarin zij mededeelde, bedoelde leden op grond van artikel 13 dor statuten (hetwelk hiertoe de bevoegd heid verleent) als lid af te willen voeren. Dozo lo den kunnen echter op de eerstvolgende algemeen© vergadering tegen deze beslissing in beroep komen. Eén dier bedóelde loden hoeft zich inmiddels reeds laten uitschrijven. Van de overigen is niets vorno- mon en waar zij op dozo vorgadering ook niet aan-, wezig zijn, wordt geacht, dat zij in hunne afvoering wenschen te berusten. Tenslotte deolt de secretaris nog mede, dat de ver eeniging op 21 Mei 1919 is opgericht en wij in do af- geloopen week dus ons 5—jarig bestaan zouden heb ben kunnen vieren. Dat is thans nog niet gebeurd, doch het bestuur is toch voornemens, ter herinne ring hieraan in den loop van dit jaar oen avondje voor de leden te arramgeeren. De bedoeling is om bij die gelegenheid o.a. de door den Cent ral cn Bond van' Verbruikscoöperaties In elkaar gezette coopom- tieve film voor onze leden te lateji afdraaien. Waar echter deze film pas over ongeveer een maand ge heel gereed zal zijn, en deze tijdens de zomermaan den op de Internationale Coöperatieve tentoonstel ling te Gent zal worden vértoond, zal het mogelijk wel najaar worden, eer er gelegenheid bestaat, deze hier te krijgen. Doch als wij hierin mochten slagen, belooft het ook een zéér mooie avond te worden. Spr. vertrouwt, dat tegen dit plan bij de leden geen be zwaar zal bestaan. De heer T. Jongejan stelt voor, op dien avond ook de verbruikers te noodigen, waaraan het bestuur blijkt gaarne te willen voldoen. Nadat bij de rondvraag npg enkele vragen zijn be antwoord, sluit de voorzitter, na een woord van dank to hebben gebracht aan do aftredende leden, van hot bestuur en van de Commissie van Toezicht voor de vele belangeloos door hen bewezen diensten cn aan de opgekomen leden voor hunne aanwezigheid, te ongeveer half twaalf deze bijzonder geanimeerde ver gadering.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6