Brieven oyer Engeland. Het Overheidsbedrijf. Tenslotte wordt besloten, naar aanleiding van het schrijven van Schoorl, D. on W. to machtigen onder handelingen mot Schoorl te voeren, machtiging to geven dat gas voor verwarming wordt geleverd on •m dan den verbouw van de fabriek zoo lang mo gelijk te laten rusten. Do heer Slot meent dat de prijs voor gn&verwar- ming spoedig dient te wonden vastgesteld. Gascomrniss* en B. en W. rullen dit vraagstuk nader onder do oogen iden en spoedig mot een Voor stel komen. In verband met de in handen van B. en W. gestelde circulaire van God. Staten butroffendo Bot gebruik van slootwater, deelen B. en W. mede, dat wat het gebruik van slootwater betreft, hier over reeds bopalingen rijn opgenomen in de alge- meone politieverordening. Wat betreft het veront reinigen van slootwater door het gebruik van pri vaten, welke uitboren op de «boten, «tellen B. en W. aan den rdad voor om in prinoipo oone bepaling in do Bouw- on Woningvorordonlng op te nemen, waarin wordt bepaald, dat binnen don tijd van lö jaron do privaten moeten uitboren op oen boorput. Do hoor Swan wijst er op dat niot alleen de mon- fichelljke faocaliön in do «looien terecht komqn, ook dierlijke faecali&n,- omdat or nog hooi wat voehou, dans zijn, die de stallen in do «looien doen uitloozen. Voorzitter meent dat do menschen tochi in dozo 10 Jaren wel wijzer zullen worden. De heer Slot zegt rnischion wel conservatief te zijn mafr hij verwacht weinig resultaat, van do voorgestelde regeling. Voorzitter: Hoe is het mogelijk, zoo'n vooruitstre vend man. De heer Slot kan zich niet iets ergers bedenken dan die beerputten on zou willen dat die de wereld uit waren. Wat do besmetting botreft, spr. meent dat dit gevaar reeds gereduceerd is door aansluiting aan de waterleiding. De heer Swan wijst er op, dat ondanks de aanslui ting aan de waterleiding, een groot deel van de be volking toch dagelijks in aanraking komt met het slootwater. Als men met een vaartuig er overgaat, is men reeds aan besmetting blootgesteld. Do heer Gutker acht het wol gewenscht, het zoo goed mogelijk te regelen, maar er is weinig ta be reiken, wanneer niot allo gemeentebesturen in Geesfcmerambacht gelegen, tot de voorgestelde rege ling overgaan. Spr. vraagt of het niet mogelijk' zou wezen na gemeenschappelijk overleg die bepaling op te nemen. Naar aanleiding van de opmerkingen van de hee- ren Slot en Gutker vraagt de heer Molenaar zich af of er misschien niet een beter stelsel is. Voorzitter zegt. dat uit hygiënisch oogpunt het ma ken van beerputten toch een stap in de goede rich ting is geweest. Ook het tonnenstelsel was in te voeren, maar of dat nu beter zal wezen? Men komt dan aan een volledigen reinigingsdienst toe, en ook dat grijlpt finantieel sterk in. Nog een ander, stel sel is volledige yio leering, maar ook dat stelsel Iaat wat te wenschon over. B. on W. voelen ook wel dat hun voorstel van Ingrijpenden aard is, maar, daar om stellen zij een overgangsperiode van 10 Jaren. Overleg, plegen mot andere gemeenten zou thans misschien weinig helpen, omdat er, aan den Lan- Sendijk. b.v., al genieenten zijn die afwijzend; heb- on besloten. I-Iet voorstel van B. en W. wordt hierop in stem ming gebracht on mot -4 tegen 3 stemmen verworpen. Voor de opname in de bouw- on woningverordening stemden de heeren Hof, Do Groot en Swan, tegen die heeren Molenaar, Slot, Gutker on Nannos. De rondvraag levert niet op, zoodat sluiting volgt. Zij, die met onbevangen, niot verpolitiekt oor deel de velo vraagstukken beschouwen, naar wel- moeilü gomeei bobben te wij don aan het overheidsbedrijf. de velo oplossing onze moeilijke tijd heeft te streven. m vooral In de gemeentepolitiek hun aandacht Do tijd, waarin do meest vooruitstrov leden, toenmaals vertegenwoordigd in c Partij het pioniers werk verrichten, lig kor zullen hebbel. De tiid, waarin do meest vooruitstrevende raads- de Radioale nog niot zoo verre, dat onze lezers zich do wording van het overheidsbedrijf niet zullen herinneren. Do monopolistische bedrijven waren in handen van concessionarissen, die, m het bezit der alleen heerschappij, hun winstcijfer opvoerden, zonder re kening te houden mot do belangen dar genieen schap on dor gemoentenaron. Hot besef drong door, dat de gemeente zeïve dér- gelijke bedrijven Behoorde te leiden en do tarfevéh zoodanig behoorden herzien te worden, dat zoowel do gemeenschap als de gomeentenaren erbij gebaat werden. Do geschiedenis heeft onwederlegbaar aange toond, dat de overheidsbedrijven zeer behoorlijk kondon fuhetionneeren in handen der gemeenschap. Tot voor korten tiid was er dan ook geen politieke wat gaat het ons aanP" *.Nou, ik Weet het niet," zeide Dolores, „maar hot kan best oen hoteldievogge zijn." „Nonsons," bromde de man, „Het meisje was oen •kind zestien of zeventien. We kunnen ons met dergelijke zaken niet bemoeien. We hebben aan die van ons zelf genoeg." „Je behoeft niet zoo boos te zijn. Ik heb niets ge daan," «eide Dolores verwijtend. Zij gingen samen naar buiten en namen naast elkaar pl&ats op een sofa in den reusachtigen salon, die gewoonlijk „hall" genoemd wordt. Geen der hier aanwezige uameS was knapper dan Mrs. Heron, geen had mooiere ju woelen of een elogan teren japon en allé mannen bewonderden haar openlijk behalve haar eigen eohtgenoot. Boven maakte het jonge meisje «ioh ieder oogen- blik ten nutte. De typisohe kleine sleutel die aan O'Reilly's horlogo bevestigd Was, paste niet o_p het bureau, maar er zou xn het bureau eon kistje kunnen staan, waarop hij paste. Ol'o zooht overal Toen er eindelijk norgons meer te zoeken soheen. herinnerde, rij zich plotseling een oouranteci-arti-j gelezen in oen Zondagsblad, dat haar op den geweest was, gegeven had. Hot artikeltje beschreef de moderne gemakken, die er in do grooto hotels aangébraoht WêÈêM "lle van de gastei waron. Kleine safó's waren ter in do muren dor eon naam van hefcji< herinneren. Misschien was 3 geplaatst en hadden allo sleutel'. Cló kon zioh den Er wo onde iiiuur.' Ieder panooï Icon oen vert__ ren vorsoheidono paneelon van verschil te, lichtgrijs gev< gezet. nemen goode van don rand een voor verborgen zijn. Maar O'Reil- ïy had Zoo angstig gokokon naar den linkerkant van flo kamer. Zü zou beginnen en hoopte aan den linkerkant tot een resultaat te komen. Doch een paar minuten nadenken zou missohien dadelijk vele minuten uitsparen. Welk van die paneclen verborg Haar do grootste waarschijnlijkheid een geheim r Een fries of plint van grijs geschilderd hout liep orgoveer drie voet boven bet lichtrood© tapijt rond do geheole kamer. Bovon dieze Mes waron op re gelmatige afstanden grooto gepleisterde paneelen,- twee aan iederen kant der kamer; zij vormden ach tergronden voor in goud gelijste gekleurde prenten;- en tusschen deze waren kleine, smallere paneel en partij, zoowel van links als rechte ot «H haddou op hun gemeen teprogrtuu eon paragraaf gew^d^aan^do^bevordering van hot monopolistisch Algemeen was men van oordeel, dat het over heidsbedrijf op oomxneroioelon loost behoorde go- sohoead to rijm Heeft nu do loop, die de gesohiedenis van het ovorhoidsbodriif heeft genomen, beantwoord aan do betrekkelijk eenvoudige eisohen, die bij het be hoor moeten vervuld worden? Wü durven deze vraag niet bevestigend beant woorden. Met de vooruitsohrijdende democratie heeft ook de politiek, do t afkeurenswaardigste politiek haar intrede gedaan in do gemeenteraden. Do politieke partij en boden tegen elkaar op bij de bepaling der arboidsvoorwaarden, zoodat de positie der werknemers in het gemeentebedrijf oen zoodanige uitzonderingspositie werd, dat ae bedrijven niet moer loonorja kondon gedreven wor den, zoodat van een oommoroieel beheer niot meer kon gesproken worden. Er ia na don oorlog oen belangrijk boekwerk verschonon: ,,dio Zukunfts aufgaben der Deutsohan Stadte" waarin bekwame deskundigen als Dr. Hans Luther en Paul Mitzlaff, eerste Burgomoostors in Berlijn en vole andoren op de moost objectieve Wijze do taak der gemoento veelzijdig belichten. Laatstgenoemde legt in het algemoen inleidings- woord den vinger .op de wonde, waar hij botoogt. dat voor alles moet worden overgegaan tot wat hij noemt „Entpolitisiering" dor gemeentepolitiek. Niet, dat politieke behandeling van elk vraagstuk waarin zoowel de gemeente als do deskundige partf-1 culier doel in kunnen hebben. En politieke slimme lingen idon hierin hot middol om hot nieuwe bodrüf to onttrokken aan do heerschappij van don Raad. hetgeen sommige domooraton niot boo vorkoord vinden, want dan rijn zo van het lastige vraagstuk, dat bij verkiozingen ox>geld doet, bevrijd. Men beweert wel, dat ae overhoud het bedrijf niet kan yoeron, maar net tegendeel is reeds lang be wezen. De goheolo moeilijkheid draait om het arbeiders vraagstuk en zoolang de leiders hun volgelingen niet kunnen overtuigen van do noodzakolykhoid, dat een uitzonderingspositie ten opziohto van hot particulier bedrijf de dood beteekont van alle eigen beheer dor gemeente, zoolang zal do ellende in het overheidsbedrijf blijven bestaan, trots alle po gingen tot oconomi8eoring dor bedrijven. ten sic geleid aoodo opgeschreven oonoassionaris. arbeid steeds naar voren komen. Wat bij de groote vraagstukken in het staats leven het standpnut der partijen beheerscht, be hoeft allerminst bij de practische gemeentevraag stukken beslissend te zijn. De praktijk bewijst, dat van de honderd, vraagstukken er zeker negen en negentig zijn» die niets te maken hebben met par tijpolitiek en die, zonder eenig vooroordeel be schouwd, niet van het standpunt der partijpolitiek mogen bezien worden.. Inderdaad, zoo ia het; het zal, meent genoemde sohrijver eenigen "tijd, vorderen, dat do politiek aangelegde figuren, die in de eerste plaats door het algemoen kiesrecht in de gemeenteraden zijn gebracht, er van doordrongen worden, dat de be handeling der practische vraagstiikken buiten het politiek verband^ behoort plaats te vinden. De partijpolitiek komt in den scherpsten vorm naar voren, wanneer het vraagstuk der arbeids- Ioonen aan de orde komt. Bii het overheidsbedrijf geldt vrij algemeen de stelling, dat de werknemer een betere positie mag innemen, dan rijn collega in het particulier bedrijf; maar dit verschil mag niet zoodanig riin dat er ver houdingen rijn aan te wijzen van 95 en 60 oent por uur In het bovenaangehaalde werk komt een belangd- rijk hoofdstuk over de positie van den gemeente arbeider, saamgosteld door Dr. Neikee, Burgemees ter van Saarbruchen en Mehlioh te Dortmund. Hierin wijzen rij op het verschijnsel dat bij de arbeiders der gasfabrieken, waterleidingen en eleo- triciteltswerken de neiging bestaat om in tijden van sterke loonsvorhooging, zonder rekening to houden met de Rnantiën dor gemeente deze verhoogingen van hert particuliere bedrijf te volgen. Daaruit zou men de natuurlijke gevolgtrekking mogen maken, dat dan ook bij verlaagde oonjuno- tuur berust zou worden in een verhoudingsgewijze verlaging der loonen bij het overheidsbedrijf. Toch leert de pïactijk het tegendeel. De partijpoli tiek leidt er toe, dat de loonen der hoogconjunctuur blijvende verdedigers vinden, ten koste van oen behoorlijke bedrijfsvoering. Deze schrijvers betoogen, dat het besef behoort door to dringen, dat de grafische lijn, die de loo nen in het overheidsbedrijf registreert, niet de tWacw' HOLLA/VD'S BESTE FABR.IKAAT Ageu! voor Schageiii Firma A, J. PH1N3. in ooje een lyn aio boven net gemiddelde uitkomt Wü zien dan ook in den allerlaatsten tijd nu de prijzen der grondstoffen zich weer tot de normale eigen* alle< etallen ne: got? beh< mate lloen 'die ven weer éön loorlijk rendement geven, welke niet in hooge afh, - trische s afnangon van een groot personeel. De Eleo- she Centraion rendeeren, terwijl de trambedrij- door het overheerschenae van do lévende werk krachten mot groote verliezen te kampen hebben. AI deze moeilijkheden kunnen alleen opgelost worden, wanneer de vroede raderen in de gemeen ten zullen loeren publiekrechtelijk te. denken. Men vergeet hoeveel sohade er al reeds is toegebracht aan de eenmaal reeds vastgewortelde gedachte, dat het monopblistisoh bedrijf behoort te zijn in handen der gemeente. En wat zien wij nu gebeuren. Men tracht, nu ge bleken is is. dat het onverstand der partijpolitiek hoogtij viert en de gemeenteraden, het overheids bedrijf om te zetten in het a.g. gemengd bedrijf, met de gewone bloempatroruen. Onder en boven deze laatste waren nog kleinere paneelen horizontaal aan gebracht, ongeveer vier meter hoog en tien meter lang; aan de linkerzijde van dien muur waren er twee. „Precies de goede grootte voo* die mooie Juwee lenkistjes", dacht Qo. „En de goode hoogte om ze te openen zonder j'o uit behoeven te rekken. Als ik een safe in deni muur moest aanbrengen, zou ik dat plekje kiezen." Zü streek er met haar vinger over heen. Er ge beurde niets. Geen veer ketste. Zij probeerde het elders met hetzelfde resultaat; zij waa teleurgesteld; doch slechts om met nieuwe inspiratie een nieuwen aanval te beginnen. En werkelijk ditmaal had zij «ucces. Een paneel week en een safe werdi zichtbaar. Vlug probeerde zij den sleutel. Hij paste en opende de ijzeren deur. Cló keek in het gat. In de safe lag een stapel bank biljetten en een papieren strook. Er lag ook een onvoloppe, maar niet de enveloppe, welke het jonge meisje gedacht h^»d, te zullen vind'en. Zij was lan ger, grooter, brei dt;' en dikker. Zij. scheen van ruw- linnen gemaakt ijn en in plaats van de mooie gouden zegels met het monogram, waron er vijf of ficieel uitziende lakstempels op. Clo's hart kromp ineen. Het scheen te ongelukkig om waar te zijn.' Maar er was ruimte genoeg in deze enveloppe, om de andere of den inhoud daarvan te bevatten. „Ik zal het ding moeten opon maken on kijken"; besloot zij' kort. Maar als zij, dat deed, hoe kon zij' dan zekerheid krijgen omtrent wat zij1 weten wilde?' Wanneer de envoloppe met de gouden zegels ver-- wljderd was, zou zij de documenten, die erin ge zeten hadden, niet kunnen hörkonnen. Ziji nam de binnen envoloppe uit de safe on keer de aio om. Aan, do andere zijde was oen adres, go-- schrevon met een krachtige, bijzondere handj „Justin OBeilly, p.a, Tho Manage* Coiumbian Bank, New York City'\ las zij. Er was slechts één reden om t« golooven, dat de enveloppe Mrs. Sand's papieren bevatte; Clo's eigen krachtige, instinctieve overtuiging. Zij drukte op een der lakken. Het knakte door; Een tweede onderging hetzelfde lot. Toen zij aan het derde begon, hoorde zij voor de deur zeggen:1 „Maak de deur met een looper open, als u zoo goed- wilt zijn". Het was O'Reilly's stem. HOODFSTUK XIII. Toen Beverley Sands de deu* tusschen Clodagh'e kamer en die van zuster Lake gesloton had, bleef zij zwijgend voor Justin O'Reilly staan. „Nu, Mrs. Sands", zeide hij, „ik moet u nog wel 24 Mei 1924, 's Avonds, voor ik naar bed ga, trek ik alvast hot blaadje van de kalender ar. Dat heeft een aubbel voordeel. Ten eerste: ik weet 's morgens, nis ik mijn oogen open doe de hoeveelste van ae maand het is. Ten tweede: ik heb het genoegen Wee of drie moppen to mógen lezen, voor ik ga slapen. Aange zien ia nooit last heb van slapeloosheid het tegenaeel is eerder waar zou ik ieder* die er wei last vaim heeft, willen aanraden: lees het blaadje van ae scheurkalender, alvorens in bad te stappen. Tenminste, als het een moppige scheurkalender la Ziehier de mop van gister, die de directe aan leiding is geworden van dezen brief: Jansen, koffiedrinkend; „Wat eon heerlijke drank toch. Weet je wel. lieve, dat het haast 'twee en een halve eeuw geleden is, dat de koffie naar ons overgebracht werd?" Zijn vrouw: „Wat gaat die tijd toch snel." Koffie, thee. .cacao, tabak. Stel' u voor, dat wo zo allo vier eens plotseling moesten missen. Zouden wo hot .niet als een onoverkomelijke ramp beschouwen? Tijdens den oorlog hebben we or al een voorproefje van gehad. Maar toon waren som mige er van nog wel te krijgen, en van de andere hadden we allomaal stiekum. nog wel wat in huis. Toch is or oen tiid geweest, en dat nog niet eens zoo heel lang geloden, dat de mensclihedd het zonder deze genotmiddelen moest stellen. Floris V dronk geen kopje thee. Jaooba van Beieren was een vrije vrouw xn veel opzichten, maar cigaretten rooken deed ze niet. Missohien dronk ze een kopje oacao? Neen, ook dat nog niet. Over een paar iwekon, in de maand Juni, gaat men in Londen het vierde eeuwfeest vieren van de invoering der cacao jm Europa. Vierhonderd van 1924, neen, dat heoft Jaooba nog met glans gemist. Maar Karei V zal mogelijk wel1 eens een kopje gebruikt hebben. Van de drie drankon, thee, koffie en cacao, heeft de oacao den voorrang gehad bij de invoering in Europa. Van thee lezen we voor de eerste maal in de Europeesche letterkunde in 1588, en de koffie is nog van laturen datum. Maar cacao werd ge proefd door de Spaansohe soldaten in Mexico in 1519, en blijkbaar beviel ze dezen zoo goed, dat zij het de moeite 'waard vonden ze mee naar Spanje te nemen. En zoo deed de nieuwe drank zijn eerste intree in Europa in 152-1 Koffie kwam wel pas laat in Europa, maar *word in Abessinië al gebruikt in de 15o eeuw, zoo als we lezen, met de vermelding er bij; dat ae daAr gedronken was „sinds onneuglijke tijden." Thee gaat, volgens de Ohineesohe legende, terug tot bijna 3000 jaar vóór Christus. Nu kunnen we de legende natuurlijk beschouwen als legende, maarliet is een historisch feit, dat thee een arank was in China tijdens de Tang dynastie, en dat was ruim 600 jaar na Christus. geluk wenschen". „Waarmede?" hakkelde zij, Zij' zag er heel jongt en nederig uit, heelernaal niet de trotsche prinses, die Roger Sands tegen zijn wil veroverd had. „Het is toch nog niet te laat om u met uw huwe-* ijlk geluk te wenschen?" antwoordde O'Reilly, nog> steeds zijn wreed glimlachje lachendi. „U wilt mij blijkbaar zooveel mogelijk kwetsen!" riep zij uit. „Ik behoor bij' de tegenpartij, Mrs. Sands". „Of ik dat niet weetl" antwoordde zij bitter. „Ik heb dat geweten van af dien dag in September, toen ik u in den Santa Fó Limited zag. Ik verwachtte iemand anders, niot u. Maar ik raadde onmid dellijk waarom u er was." „Ik heb de verplichtingen, die de vriendschap op legt, op mij genomen", verwaardigde O'Reilly zich' uit te leggen. „En dat brengt mij op een andere reden, om u geluk te wenschon: uw kleine vriendin. Een wonderbaarlijk persoontje. Ik wensch u van harte geluk met haar. Zij' hadi mij gezegd, dat zij' met pleizier haar leven voor u geven zou. En to oordoelen naar haar uiterlijk, scheelt dat niet zoo heel veet meer. Ik weet zeker, dat u niets liever doen zoudt dan naar haar toe gaan. O, tusschen twee haakjes1 nog een gelukwensch: de parelen". „Hoe weet u dat?" Bevorley vergat van louter verbazing haar vernedering, „Hebt u dan niet gehoord, dat Heron getracht hooft ze voor rijn vrouw te koopenP" luidde 0,Roil* ly's wedervraag. „Neen, heusch niot. Toen ik zo vanmiddag van m\jn man kreeg, was hot oen groote verrassing voor mb. Als ik geweten had. dat Mr. Heron,..." „U vorwaoht toch niot, dat ik geloof, dat u or ter wille van 'Heron of zijn vrouw afstond van gedaan zoudt hebbonP" lachte O'Roilly. „Ik geloof bijna, dat ik dat doen zou. Ik aal do parelen aan Mrs. Heron geven, als U don wilt wat Clodagh Riley u gevraagd heeft. Doe het In Gods naam. Ik zou moer dan de parelen voor die papieren willen geven. Ik zou er m«n leven voor willen geven, als dat ergens nuttig voor was. Ik weet, dat het nergens nuttig voor zijn bou. Maar de parelen kunnen wo niet tot een overeenstem ming komen, met do parelen?" „We kunnen heeïemaal niet tot oen overeen komst komen. Mrs. Bands." zeido O'Reilly ernstig. „En nu moot ik gaan. Ik heb oen. afspraak om met de Horons te ainoeren. Ik zou graag nog oven hooren hoe het met mijn naamgenoote is, en dan ga ik." Beverley had weinig van een beroep op het mede leden van 'dien man verwaoht, maar de toevallige Engeland kreeg do drie nionwo drankon onge veer b>gelijkertiiu. Allo drie in hot midden vim do Y}o oouw. Het eerste Londonscho koffiehuis, dat toon ook eerlik „ooffoo-houso" werd genoemd, dateert van 1652. Vijf jaren later, in 105/, kon men lozon in de „Public Advertiser", dat; „In Bishops- gatostreet, in Queen's Head-alley, in hot hui* van oen Franschman, oen uitstekende Wost-lndischo drank to koop was, genaamd chocolade, w.nir men hom ten uilen tijde, gereed voor gebruik, kon drinken, en ook, onbereid, tegen billijken prijs, moe naar huis kon nomen." Bristol eigent zich do eer toe, het eerst van allo jaren nadat de öpaansoho soldateA do cacao naar Spanje brachten. Wol 'n bewijs, hoe gebrekkig het verkoor nog was in die dagen en hoo weinig do vorsolulloiido landen eigenlijk van elkaar afwisten. Do bekende dagboekschrijver Samuol Popys doolt ons modo, dat hij zijn oorsto kopje thee dronk op don Ziston Soptombor 1060. Maar toch is do thee waarschijnlijk niot voel later dun do koffie en de oacao in Engolond gekomen. Irnmors, do Mor- curiua Politicus van September 1058 bevat de vol gende advertentie: „Een uitstekende eu door allo Sonoeshooron aanbevolon Chiuoosoho drank, door e Chinoezen genoemd Toha, door andore naties tay of toe, wordt verkocht in de Sultan's Kop, een koffiehuis in Hweotings Rente bij de Bours, Londen' Dit wat betreft de dranken. Blijft nog over do tabak. Daar kan ik tot mijn spijt niet zoo precies van opgeven, wanneer ze voor net eerst in Europa kwam. Maar Charles Kingsley geeft er in zijn historische roman Westward IIoi eenige interes sante bijzonderheden over. We mogen aannemen van een sohrijver als Kings ley. dat lui eon degelijke^ studie van hot tijdvak had gemaakt, waarin hij zijn beroemd verhaal laat spelen. Ais waarin t dit zoo is, mogen we aannemen, dat de tabak hot met glans van de cacao, koffie en thee frowonnen heeft. Dat namelijk tabaksrook in Engo- and werd uitgeblazen on opgesnoven yoor het eerst omstreoks hot jaar 1580. In Westward Hol lezen wo# van den onversaag- den Sal'vation Yco; die kennis had gemaakt met de Spaansohe Inquisitie en na lange omzwervingen terug was gekeerd naar zijn geboorteland. Niemand herkende hem in de streek, waar hij geboron was. Erger nog, zijn verschijning was van dien aard, dat hij een groote mate van wantrouwen inboezemde bij de brave bewoners van Devonshire. Geen won der, want Salvation Yeo was getatoeëerd wat meer voorkomt bij zeelui en men had hem den heuvel op zien komen, terwijl er vuur uit rijn mond kwam. De held van het verhaal, Amyas Leigh, gelooft niet veel van het vuurpraatje. Maar toch zou "hij zien, dat er meer van waar was, dan hü had ver moed. Amyas en 'Sal:v|itk>n Yoo trokken samen over do heidevlakten van Devcm, Amyas neemt oen teug uit do flosch, die hH bij zich draagt on biodt ze dan aan Salvation, die weigert, want, zegt hij, hij heeft eten en drinken bij zich. En dan, tot grooto verbazing van Amyas, haalde hij uit zijn wambuis een bruin blad, en rólde oen stuk er van op, tot hot de grootte had van zijn pink. Vervolgens stak hij hot oone eind in zijn mond, maakte vuur mot .behulp van z^jn mes, oen steen en wat zwam, stak het andere eind van liet opgerolde blad aan en begon to zuigen. Amyas zag den rook naar binnen gaan en weer te voor schijn komen door de neusgaten van BalVation. „Is dit," vroeg hij, „de tabak van do Indiërs?" „Ja, dat is het, God zij geloofd. Heeft u ze dan nooit eerder gezien P" „Nooit, hoewel wij er over hebben hooren spre ken. Maar we hielden hot voor een Sptwuisoho leu gen." .En dan komt uit don mond van Salvation Yeo eent lofrede op de tabak, die de moest hartstooh- tolijksto rookers zal voldoen on, tusschen twee haakjes metoen laat zien wat Charles Kingsley zelf van tabak en rooken dacht. „O, mijnheer, geen leugen, maar de gezegendo aarhoid. zooals ik kan bevestigen, die op dit kruid drie dagen en naohton Toen aUe dingen kan bevestigen, shton geloerd h< gemaakt werdoi heb zonder eten. werden, was er geen enkel beter dan dit: de metgezel van een eenzaam man, do vriend van den vrij gezel, voedsel voor den hongerige, een hartversterking voor wie treurig is, een slaapmiddel voor wie niet kan rusten, warmte voor neon, die koud is; en voor hot stelpen van wondon, het zuiveren van slijmen het regelen van de maag is er geen boter kruid op aarUe te vinden." Zóó gelukkig zijn wij. tegenwoordige stervelin gen. Terwijl ik deze regels schrijf, heb ik juist een kop cacao gedronken. Eenige koppen thee en koffio zijn daar in den loop van den dag al aan vooraf gegaan, met een aantal' pijpen tabak. Anne Floris V en Jacoba van Beieren, die al die zegeningen moesten ontberen. samenloop van omstandigheden, dat Heron die parelen wilde hebben, was zóó vreemd, dat het iets moest botoekenen. liet scheen vrooselijk, dat: zij zoo'n kans voorbij moest laten gaan. Zou zij Roger kunnen overhalen goed to vinden, 'dat zij afstand dood van de parelen? O'Reilly zou do prachtexem plaren zien en ervan vertellen. De Herons zouden in de verleiding gebracht kunnen worden mot haar te onderhandelen. In ieder geval loonde het de moeite om het te probeeren. Zwijgend ging zij naar de deur, die zij gesloten had, on "keek in de kamer van zuster Lake. Het verbaasde haar volstrekt niet, dat Clodagh vonlw- nen was. Dat behoorde tot het plan. Haar uitroep was voor O'Roilly bestemd. „Het kind is weg," zeido z;j „Dat wil zeggen dat zij zioh betervoelt. Zij moet in mijn kamer zijn of in mijn boudoir. Wilt u qvon modegaan P U moet fcoóh dien kant uit naar do lift." t was ncoi vrooma, ornaat zu norde, dat zij die. toen zij or wam, geslóten had. Zij had de O'Rouly het half bewustoloo- blik, dien zij over haar schouder wierp, zeide haar, dat de man was blijven staan togenover de vesti bule, waardoor men de etage verliot. „Wacht even," zeide zij, „ik zal kijken waar Clodagh is." Toen zij de deur van hot boudoir aanraakte, merkte zij tot haar verbazing, dat deze open ging vóór zij den knop omdraaide. Het was heel vreemd, omdat zij zioh hoel goed herinnerde, do laatste maal uitkwam, j kamer verlaten, toen O'RoiUy zo meisje binnen droog; en zü had met opzet do deur goed gesloten, omdat do pardon or waron. Zü had zo op oen tafeltje in het boudorir klaar gelegd. Niet dat zü bang was, dat zo gestolen waron. Haar kamenier was dien middag uitgegaan. En twee anderen van het peranoeel hadden verlof. Alleen do butler, de kok en zün helpster waren thuis en allo drie waren al jaren bü Roger in dienst geweest. Zü stonden bovent iedere ver denking en bovendien wisten zü niets van d« parelen. Niemand wist er iets van, behalve 'zü zelf, Roger, CIo, en nn ook O'Reilly. Roger was met zün auto lïitgogaan vóór zy do parolen van haar slaapkamer naar hot boudoir gebracht had. Wie had dan do deur geopend? Misschien had per slot van rekening Clo haar twoode avontuur niet durven wagen. Misschien was zü nog op do otago en had rij, om do oen of andore reden, die later wol uit gelegd zou worden, haar toevlucht genomen in net boudoir, Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 10