LOONCONFLIOTEN. Uit Deventer. Naar wij vernemen, heeft de di rectie der Machinefabriek Deventer besloten, voor de uitbotallng van het loon over christelijke feestdagen en Nleuwsjaarsdag de regeling van den Metaalbond in te voeren, mits het personeel genegen is 5X uur per week te arbeidt nonder 25 pet, extra loon voor de uren boven de 48 per week. Het personeel heeft door den Alg. Ned. Motaalbewerkersbond laten mee- deelen, dat het weigert, in dit aanbod te treden. - De Deventer IJzergietorij en Machinefabriek voor heen J. L. Nering Bögel en Co. heeft aan het perso neel meegedeeld, dat voortaan voor de christelijke feestdagen en Nieuwjaarsdag slechts 50 pet. van het loon vergoed zal worden, terwijl voor de andere 50 pet. gelegenheid zal worden gegeven de uren in te werken. Tot heden word aan deze fabriek voor bedoelde vrije dagen het volle loon uitbetaald. GEVALLEN. Do 14-Jarigo zoon van den heer G. de H. te Apel- noorn is Zondagmiddag met den buik in scherpe punten van een ijzeren hek gevallen en gistermid dag Aldaar aan de govolgon daarvan overleden, AUTO-ONGELUK. Een dezer nachten hooft in den Haag een ernstig nutoo-ngoluk plaats gehad! op de Koninginnegracht, bij don ingang van de Algemeene Begraafplaats. Do heer H. uit Voorschoten kwam, vergezeld van twee dames en een heer. met een 8-clinder auto, no, H 6250, van Schoveningon geroden, waar het gezel schap een bar had bezocht. Nadat de auto tegen do hoogte van de Koninginnegracht was opgereden, vloog hij tegen een daar staande lantaarnpaal, wel ke afbrak. De auto reed evenwel door en had nog zoo'n vaart, dat hij ter rechterzijde van den weg te gen een 20-tal meters verder staande boom aan reed, welke bij den grond geheel afknapte. Deze schok bracht de auto tot stilstand, doch ten gevolge hiervan werden de chauffeur-eigenaar en de naast hem zittende dame door de voorruit ge slingerd, waarna zij onder het zoo goed als geheel verbrijzelde voorstuk van de auto geraakten.. Niet zonder moeite gelukte het later den hulpbiedenden, de heide getroffenen onder de auto vandaan te helen. De ongeveer 30-jarige dame was er het ergst aan toe. Kormond riep zij telkens: „laat mij maar ster- voril" Ook de heer had verschillende wonden. Als oen bewijs, hoe sterk de schok geweest moet zijn, diene, dat het stuurrad geheel gebroken en versplinterd was. Do dame en de heer, die achterin de auto waren gezeten, hebben ook wonden en schrammen opge- loopen, maar zijn er betrekkelijk goed afgekomen. Nadat de ernstig verwonde dame Ten B. door den Eersten Hulpdienst naar het Ziekenhuis was ver voerd. bleek haar toestand hoogst zorgelijk. Ook de toestand van den chauffeur was in die mate ernstig, dat hem vanochtend: door den commissaris van po litie Kramer nog geen regelmatig verhoor kon wor den afgenomen. Hij verklaarde, dat 'hij het beheer over den auto verloren had, doordat van den ande ren kant een auto met verblindend) licht naderde. Deze verklaring is echter nog van geen enkele zij- do bevestigd; er zijn ooggetuigen geweest, die bewe ren dat de chauffeur met meer dan woeste vaart reed, zoodat de auto over den weg slingerde. HET KASVOORSCHOT AAJI DEN KON. HOLL. LLOYD. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag met 48 tegen 28 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot verleonen van kas voorschot aan den Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam. VACATURE-DEURWAARDER. De arrondl&scments-trecMbank te Amsterdam zijn voor do vervulling der vacature van deurwaarder bij dit college, op de voordracht geplaatst de heeren J. P. van Rossem, procureursbediende te Haarlem; A. A. do Vries, practizijn te Amsterdam en J. M. van Twuijver, deunvaardersbediende te Haarlem (even als de eerstgenoemde werkzaam te Amsterdam). VEEL GRAS. In de Heerhugowaard; was men Woensdag reeds raot do maaimachine in het grasland en dat in Mei, terwijl de boer in: hot begin der maand nog niet wist of hij zijn vee wol uit zou jagen. NIEUWE NIEDORP. Do heer W. do Hoog, kommies 1ste klas te Nieuwe Niedorp. wordt overgeplaatst naar Wormerveer. ELECTRISCHE KABEL. Uitslag der aanbesteding van het leggen van den electrisclien kabel van Schagen tot aan de Twee Wegen in do Wieoingerwaard.Laagste inschrijver K. Post te Zijdewind, voor f 1580. aan dien het werk is gegund. Inschrijvers 10. DE NIEUWE RIJWTELWET. Do Rijwielbelasting en wat ieder naar wij meenen, daarvan moet weten om overtredingen en de daar uit voortvloeiende boete te voorkomen. Deze wet is reeds door de 2de Kamer aangeno men. Nu volgt nog behandeling in Eerste Kamer en ten slotte de Koninklijke bekrachtiging. De belasting wordt geheven -door merken, die aan het rijwiel bevestigd moeten zijn. Dit merk is gel dig voor hert) jaar, dat daarop staal De belasting be draagt 3 gulden. De belastingmerken zijn te verkrij gen op plaatsen, die de minister daarvoor heeft aan gewezen. Zij worden kosteloos uitgereikt aan hoof den van gezinnen die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de Rijksinkomsten belasting voor hot loopende belastingjaar zijn of worden aangeslagen. Ieder rijwiel op den openbaren weg bereden, moet voorzien zijn van een geldig be lastingmerk. Geen merk is noodig voor kinderrijwielen, drie- wiolige rijwielen voor gebrekkige menschen. dienst- rijwiolen, beroden door ambtenaren gekleed In uni form, of voorzien van hun ambtlijk onderscheidings- teeken; rijwiolon bereden door rijks- of gemeente politie in uniform. Hij die op den openharen weg een rijwiel berijdt, dat het vereischte belastlngmerk mist, wordt gestraft met een boete van minstens f5 en hoogstens f25. Die op don openbaren weg een rijwiel berijdt, dat voorzien is van een voor kostelooze uitreiking be stemd belastingmerk, wordt, indien niet blijkit, dat zoodanig merk aan hem is uitgerejkt, gestraft met eene geldboete van minst/ens f 10 en hoogstens f 100. v-Met het opsporen van overtredingen zijn heiast ambtonaren, kommiezen, der invoerrechten en ac cijnzen, en de Rijks- on gemeentepolitie. Zij zijn be voegd ieder rijwiel, dat zij op den openbaren weg aantroffen, te onderzoekon. wordt het bereden, dan zijn zij bevoegd don berijder te doen stilhouden en hem desnoods met geweld tot stilhouden te dwingen. By overtreding zijn zij bevoegd het rijwiel in beslag te nemen en op te brengen naar den naast nabii- zijndon ontvanger der accijnzen. De ontvanger heft des verlangd het beslag op, tegen zekerheidstelling voor het maximum der geldboete. Do wet treedt in werking, zoodra r.if zal zijn aan genomen on zal reeds werken ovor hot kalenderjaar 1924. Het eerste belastingmerk zal loopen tot 31 Doe. 1024 en men zal daarvoor den vollen prijs moeten bemlen. Uiterlijk op 1 Jan. van elk jaar zal men ln het bozit moeten zijn van eon nieuw belastingmerk. Dezo wet vervalt met ingang van 1 Jaouari 1930. DOODELLJK AUTO-ONGELUK. Woensdagavond tusschen 7 en 8 uur is een ernstig auto-ongeluk te Dordrecht gebeurd. De 18-jarige wees Prook, wonende in het Weeshuis te Dordrecht, fietste met een tamelijke vaart den hoek om van de Ban- kastraat, toen hij plots een auto zag aankomen. Door dat hij met geweld remde, sloeg nij over het stuur van zijn fiets heen en kwam terecht onder de auto. Deze ging over het hoofd van den knaap, die onmid dellijk dood was. De chauffeur treft geen schuld. Van den schrik viel de chauffeur bowustelooa TANDEN INGESLIKT. Terwijl de SO-Jarige P. v. L. te Helmond met een zijner kinderen speelde, geraakten een tweetal kunsttanden los. welke hij doorslikte. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en op advies der doktoren werd hij naar het Grocte Ziekenhuis te Utredht. overgebracht, alwaar hiji een operatie heeft ondergaan en de tanden uit zijn lichaam zijn ver wijderd. Zijn toestand is op het oogenblik vrij goed. DE CONTRACTEN VAN HET PXM. MET DE GE MEENTEN. Uit Arasterdam, 28 Mei. In het begin van het vorig jaar noodigde de minister van Watoretaat op verzoek van Ged. Staten van Noords-Holland, een groot aantal gemeentebesturen uit tot het plegen van overleg omtrent een herziening van de vooroorlog- sche stroomleverinigscontracten, door het P.E.N. met die gemeenten gesloten. Deze conferentie kon door allerlei omstandigheden nog steeds niet gehouden worden. Onlangs heeft het bestuur der afdeeling Noord holland van de vereeniging van Ned. Gemeon- ten voorgesteld alsnog ongewijzigd te aanvaarden de voorstellen, welke voor ongeveer twee Jaar geformu leerd werden in het overleig tussdhen vertegenwoor digers van het P.E.N. en van de afdeeling Noord- Holland. Deze voorstellen betroffen bij oen kolen- prijs van f20 por ton een verhooging voor do maxi male belasting tot f180 voor de lo 50 K.W., afdalen de bij' vordere afname tot f85 per K.W., dooh ge middeld niet meer dan f140. Voorts doop de afgeno men enorgie volgens eien schaal van 5 ct. voor de oor- sto 50.000 K.W.U., afdalende tot 2.4 ct Eltndolijk f 150 por Jaar on per KM. van het hoogspanningsnet dat do transformatorstations, waaruit do gemeente stroom ontvangt, onderling verbindt. In een thans gehouden ledenvergadering der af deeling Noordholland i9 dit bestuursvoorstel met groote meerderheid verworpen. PETTEN. Ter gelegenheid van haar eenjarig bestaan heeft de P.S.V. alhier eenige wedstrijden georganiseerd, waarvoor uitgenoodigd zijn' D.F.C. I en II van Dirks- horn. P.S.V. zal haar uiterste best moeten doen om van de beschikbaar gestelde medailles een in Pet ten te houden. Ter opluistering wordt een gecostummerde voetbal wedstrijd gehouden, die waarschijnlijk wel de noodioe hilariteit zal verwekken. Het is te hopen, dat het weer zooveel mogelijk meewerkt, opdat deze dag voor Petten een feestdag wordt. HOOGWOUD. Op Donderdag 29 Mei j.L (Hemelvaartsdag) speelde de korfbalclub U.D.I. 2 een vriendschappelijke wed strijd tegen ^Togo" van Wieringerwoard op het al daar bestaande korfbal terrein en won dezen wed strijd, die begunstigd werd door mooi weer met 64. Flink zoo, jongens. ANNA PAULOWNA. Woensdagavond was de driedaagsche Fancy-Fair van „Huiszorg" voor het eerst voor het publiek toe gankelijk en zij maakte blijkbaar op allen een aan genomen, prettigen indruk. Er heerschte althans reeds dadelijk een opgewekte, allergezelligste stem ming onder de aanwezigen, die zich tot een voor- locpig, vluchtig kijkje langs de verschillende stan den bewogen of zich een zitje in den theetuin, in het achterste gedeelte der groote zaal hadden gekozen. Namens het bestuur der vereeniging „Huiszorg", heette de heer C. Keizer allen welkom, en sprak ven- der ongeveer het volgende: Dames en Heeren! Reeds toen het idéé om van wege „Huiszorg" een Fancy-Fair" te houden, werd geopperd, had men het voornemen den Burgemeester te verzoeken, deze met eenige woorden te willen openen. Tot aller spijt zeer zeker is onze Burge meester, om gezondheidsredenen, daartoe evenwel op dit oogenblik niet in staat. Men had zich dan ook reeds vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat in diens plaats de voorzitter der vereeniging een ope ningswoord zou spreken, toen deze door verandering van standplaats, plotseling aan de vereeniging werd onttrokken. Toen daarop het Bestuur mij aanzocht, deze Fancy- Fair met een enkel woord te openen, heb ik niet ge aarzeld, aan dit verzoek te voldoen. Er is toch alle reden, nietwaar, om even' stil te staan bij het werk en streven van de vereeniging ..Huiszorg". Hoe jong deze vereenigjng ook nog moge zijn, toch verwierf zij zich in korten tijd roods oen •zekere vermaardheid in de gemeente. Zij had dat te danken aan de onvermoeide zorgen van de oprich ters, waaronder de afgetreden voorzitter, de heer Krispijn, zulk een voorname plaats innam, alsmede van die der aan de stichters nog toegevoegde be stuursleden. De schier algemeene toetreding als lid der vereenijging hoeft haar al dadelijk op hechten grondslag geplaatst, en haar arbeid van nog maar onkele maanden heeft bewezen, dat de vereeniging in eigen behoefte voorziett De groote belangstelling voor „Huiszorg" geeft ons stellig reden tot blijdschap als wij1 bedenken, dat de vereeniging uitgaat van het beginsel, naastenliefde. In onze uitgestrekte gemeente is slechts een klein getal menschen bekend met den nood waarin velen onzer medeingezetenen verkeeren. Tot leniging van dien nood was daardoor dan ook slechts een klein getal personen aangewezen. Dikwijls waren deze niet, of slechts onvoldoende bij machte om de vereischte hulp of steun te bieden en bleef men tot groote scha de van het gezin, maar voorttobben. Terecht hebben de stichters van „Huiszorg" inge zien, dat de grootste nood wel dhkr heerscht, waar de huisvrouw of zij- die haar vervangt, door ziekte niet in staat is haar gewichtige en belangrijke taak in het gezin te vervullen. Dan dobbert het schip zon der roer, en zoo dit eenigen /tijd' moet voortduren dan is het begrijpelijk, dat ernstige schade aan dat schip wordt toegebracht. Vrouwelijke hulp in een dergelijk huishouden te verschaffen, werd alzoo het doel en streven der nieuwe vereenigclng. En al wordt daarmee nog lang niet alles gedaan, wat naastenliefde van ons vraagt, verstandig is het van Huiszorg, dat zty voorloopig zich hiertoe beperkt. Het beste toch, is dikwijls de vijand van het goede en zoo zou het allicht ook hier kun nen zijn. Immers, om' dit. óéne doei te boreiken is reeds zoo heel' veel noodig. Strekte men zijn helpende hand dus nog verder uit, dan zou men mogelijk moe ten ervaren, dat men den stok te ver had geplaatst en bij gebrek aan middelen, de vereeniging, hoe noode ook, weer zou moeten ontbinden. Zij het dan> op bescheiden wijfce, toch vereenigt ..Huiszorg" ons dus in naastenliefde.. Zoo kan het dan geenszins verwonderen, dat men leden, der ver eeniging telt onder alle politieke partijen en gods dienstige gezindten rmmers, hoe véél verschil er op ander gebied moe .-estaan, in geval van nood vra- Sen wiji niet, wit rjj> is die geholpen moet worden, och waarméé hij kan worden geholpen. Wij hopen zeer dat deze mooie samenwerking steeds zoo moge blijven, in het belang van het schoone doel dat de vereeniging beoogt. De taak van „Huiszorg;" stelt evenwel zware finan- tieele eischen. Ën vooral in den aanvang is het noo dig, dat de kas der vereeniging niet spoedig den bo dem' laat zien, omdat dit ontmoedigend zou kunnen werkon op do bestuurders. Dankbaar wordt hier dan ook herinnord aan de bijdragen, die „Huiszorg" reeds toevloeiden door de belangstelling van verschillende vereenigingen, die de opbrengst van een uitvoering te harer beschikking stelden. Het bestuur heeft gemeend, dat tot stijving der kas ook zou kunnen meewerken het houden van een Fancy-Fair. Het heeft, bij de verwezenlijking van dit idóe bewezen, niet tegen wat moeite op te zien en tegenover organisatiewerk niet te staan als een vreemde. Als wij slechts een blik werpen op alles, wat hier alzoo bijeengebracht en tot stand is geko men, dan past ons zeer zeker een woord van dank en hulde voor de moeite, de inspanning en zorg welke do samenstelling van deze Fancy-Fair met de daaraan verbonden tentoonstelling moet hebben ge kost. Hot Bestuur kan echter met groote voldoening op dien veelomvattenden arbeid terugzien. Het heeft daarbij echter gelukkig van veler belangelooze hulp mogen gebruik maken, ook van personen buiten, het Bestuur. Hun wordt voor die medewerking gaarre hier oveneens openlijk dank gebracht. Die allen bij name te noemen zou mij te ver voeren, gezwegen nog van do kans die Ik. daarbij beloopen zou, om enkele te vergoten. Doch lk mag niet nalaten de heeron R. Dekker, Jb. Jonker en C. D. Rezelman, die zelfs heole dagen achtereen zich hebben opgeofferd, hier afzonderlijk te noemen. Voorts mag ik ook niet vergoten do zeer velen, dio hun kunstvaardigheid hebben dienstbaar gemaakt, of hun. beurzon hebben geopend om het mogelijk te maken, dat een keur-collecüe handwer ken en andorzins kan1 worden tentoongesteld, die Vrijdagavond in het bezitt kan komen van do geluk kigen onder hen, die een of meer loten hebben ge kocht. Eindelijk mag niet worden verzuimd! dankbaar te memoreeren, dat deze groote zaal door den hoor H. Jonkoi* geheel belangeloos ter beschikking is gesteld. Ton slotte richt, ik nog een woord van.' idank tot het amatoursmuziekgezelschap, dat do bezoekers dit drietal dagen op oen strijkje zal vergasten, tot de damos, dio zich bereid hebben verklaard, oenigo zangnummers ten beste to geven en tot allen* die bij de verschillonde stands hun hulp zullen verleonen. Mot don wensch, dat dezo Fancy-Fair oen aan allo moeite geövenredlgd suceos moge oplovoron, ver klaar lk doze bazaar geopend. Do hoer Tamea, bestuurslid! van „Huiszorg" dank te don heer Keizer namens de vereeniging, voor diens waardeeronde en aanmoedigende woorden. Zo- ker, „Huiszorg" was in korten tijd zoer populair ge worden, maar dat kwam zonder twijfel spreker mocht dat gerust zeggen, want hij had er zelf wei nig doel aan doordat alles bij deze vereeniging zoo goed in orde is, wat zij inzonderheid te danken heeft aan de voortdurende zorg en toewijding van den vertrokken voorzitter, den heer Krispijn, Wat nu deze Fancy Fair betreft, weken achtereen is er voor getobd en gezwoegd' en spreker heefltJ de heilige over tuiging, dat sommige dames zich daarbij zelfs over spannen hebben. Doch hij weet. dat zij niet graag hebben dat daarover gesproken wordt. Zij zullen zich voor al haar toewijding ruimschoots beloond achten, wanneer deze Fancy Fair een schitterend finacieel resultaat mocht hebben. Op kermis wordt het geld soms besteed aan dingen, waar men later om Lacht, welnu, zegt spreker, weest dan nu eens niet minder royaal, in de overtuiging, dat ditmaal uw geld goed' besteed wordtt. Ondoenlijk is het. alle dames en heeren die zich voor „Huiszorg" verdien stelijk hebben gemaakt, afzonderlijk hulde te bren gen, doch één dame is er, die door haar buitenge wone werkzaamheid wel een extra onderscheiding mag hebben. En wie deze dame was, zou spoedig blijken, toen mevrouw Faase de rode las. die de af getreden voorzitter had willen spreken een aller aardigst A.B.C.-rijm en eindigde met namens „Huiszorg" een fraaie bloemenmand aan te bieden aan mevrouw Wijdenes Spaans-Bakker. Hierna liet het strijkje zioh hooreD en verspreid den de aanwezigen zich door de zaal. de verschil lende stands een bezoek brengend, waaronder de sjoelbak al spoedig een der grootste aantrekkelijk heden bleek te bezitten. Donderdag is het bezoek den heelen dag zeer druk geweest. DE VERLAGING VAN DE AMBTENAARSSALA RISSEN. ITet Volk schrijft: Naar ons van doorgaans welingelichte zijde wordt meegedeeld, heeft de minister van marine op ver zoek van de regeering een nieuwe salarisregeling ontworpen zoowel1 voor de militairen van land- en zeemacht als voor de burgerlijke ambtenaren. Vol gens deze regeling zouden de salarissen der mili tairen zooals die voorkomen op de betrekkelijke schalen van 1 Mei 1924, met maximaal 20 pet. worden verminderd, terwijl voor de salarisbe dragen tier burgerlijke ambtenaren een gemiddel de vermindering van circa 10 h 12 pet. zou zijn voorgesteld. HET INVOERVERBOD VOOR SCHOENEN. Minister Aalberse heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat met ingang van 15» Juni a.s. het invoerverbod voor schoenen zal' worden ingetrok ken, aldus de Standaard. AUTOBUS VERKEER OP LANGEN AFSTAND. Gisteravond is te Utrecht wederom een vergade- ring gehouden van forensen, waarin besloten werd dat Maandag as. de autobusdienst Utrecht—Amster dam definitief geopend zal worden. Voorts besloot de vergadering een bond van forensen Utrecht-Amster dam te stichten. Een vijftig personen traden ais lid, toe. WIERINGERWAARD. De heer J. B., die Vrijdagmorgen een wagentje hout had weggebracht, had in de terugreis op den Molen weg het ongeluk dat het Iemoen van' den wagen liep, waardoor het paard met het lemoen op hol sloeg. Het ging in galop het huis voorbij, en zoo tot de Kleinesluis, waar 't paard werd gegrepen. Doordat het lemoen steeds op en neer sloeg, heeft het arme dier zijn hakken tamelijk erg bezeerd. VERDRONKEN. Te Zutphen zijn gisternamiddag vier jongens van 1316 jaar, leerlingen der ambachtsschool, in de Helbergsche beek, bij de Zuiderhaven aldaar te water geraakt, doordat het bootje, waarin zij zich bevon den, vol water uit de sluis aldaar kwam. Twee jon gens, die niet zwemmen konden, C. de Rek uit Die ren en IL J. C. Cornegooruit Brommen, wisten zich te redden, de beide anderen, die wat zwemmen kon den, C. van Voelen uit Brommen en A. Niezen uit Almen, verdronken. Hun lijken werden een tijdje la ter uit de beek opgehaald. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Gistermorgen in de vroegte reed een zware vracht auto op de Stadhouderskade bij de Frans Halsstraat te Amsterdam. Een jongen van circa 18 jaar deed pogingen om boven op den wagen te klimmen tus- schen het voor- en achterwiel. Vermoedelijk is hij. op het oogenblik, dat hij op de auto klom, door de ket ting gegrepen. Hij: viel daardoor van den wagen en kreeg het achterwiel over het hoofd. De Jongen was onmiddellijk dood. DE VLIEGTOCHT NEDERLANDINDIë. Uit 's-Gravenhage, 30 Mei. Het Comité voor den vliegtocht Nederland—-Indiö heeft in zijn gisteren te Amsterdam gehouden vergadering definitief beslo ten het plan voor dien todht tot uitvoer te brongen en het vertrek van Schiphol op een der eerse dagen van October a.s. bepaald. Voor dien tocht zal wor den gebruik gemaakt van een nieuw Fokker ver keersvliegtuig type F VTI, dat thans door de K. L. M. is aangekocht, doch dat door genoemde maatschappij, na eenigen tijd in haar bedrijf te zijn gebruikt ge weest en mitsdien volledig te zijn beproefd, op gun stige voorwaarden aan' het Comité zal worden over gedaan. ^Tel. WEG DEN HAAG—ROTTERDAM. Uit 's-Gravenhage, 30 Mei. Verschenen 1$ de Me morie van Antwoord in zake het wetsontwerp betref fende de onteigening van eigendommen in de meente Rijswijk, Delft, Pijnacker en Overschie, noo dig voor den aanleg van een weg voor gewoon ver keer van VGravenhage over Delft naar Rotterdam. De minister voegt hieraan toe. dat het naar zijn meening niet verantwoord zou zijn de beoogde ver- keersverbetering langer uit te stellen, daar Immers pp den bestaanden weg een uitermate druk verkeer is en er schier dagelijks ongelukken gebeuren. VAN DEN GEWEZEN KROONPRINS. De gewezen kroonprins heeft met twee zijner zoons gisteren de automobiel wedstrijd en in het Grune- wald bijgewoond. Hij kwam onverwacht en weigerde op do tribune plaats te nemen, waarop een deel van het restaurant voor hem werd ontruimd. De kroon prins ontbood den winnaar bij zich, wenschte hem geluk en bood hem champagne aan. Toen de kroon prins het restaurant verliet om zich weder naar zijn auto te begeven, vormde de menigte een dubbele haag. waardoor de hooge bezoekers het terrein ver lieten. KOLHORN. Wet een gezellige drukte was het hier de laatste drie dagen, 28, 29 en 30 Mei, aan de haven, want er was goede ansjovisvangst en alles was in de weer. Vooral 29 Mei, Hemelvaartsdag, toeri er veel toe schouwers waren, en een fotograaf zich dan hier en dan daar posteerde om klokjes te nemen, van al do- ze bedrijvigheid. Met de ansjovis wordt ook vee! blijk gevangen, een waardelooze visch, doch van ge lijke grootte als ansjovis, zoodat de vangst grootor lijkt, dan in werkelijkheid 't geval is; 6000—8000 ansjovis per boot, kan echter bij don tegenwoordig hoogen prijs, een mooie vangst heeten. Het getal vis- schers neemt dan ook toe, en zou nog grooter wor den, als men maar deelvisschers kon krijgen, maar vast werk, waarin men bezig is. vaarwel te zeggen, is meer dan ooit, een groote waag te noemen. I NOORDSCHARWOUDE. Velen onzer muziekliefhebbers hadden gister weer eon schitterenden middag. Hot Harmoniogozelsohap Excelsior gaf ondor de kronigo leiding van baron Dlroctour. de hoer Pranger, woer eon matinéo in do muziektent. Het woer loonde zioh uitstekend voor een buiten oonoort wat wel oorzaak was, dat nog meer bo- zookers dan do vorige koor naar dit mooiste plokje j onzer, gemeente worden toegelokt. Eon keur van nummers worden ton gohooro go- bracht. t Het meest van allo bewonderden we do Fantnisio Pastoraio", mot clarinotsolo door don hoer van JNienes; de „Laura-Walzer" uit de operotto „Der Bottelstudont" en „Twee Ilongaarsche Dan sen doch ook de overige nummers bewezen, dat een ernstige stduio aan net optreden in het open baar yoorafgaat. ZÜIDSCHARWOUDE. De afd. ZuidscharwouedeBroek op Langendijk j van don Bond voor Staatspensionneering Besloot I voor f 15 deel te nemen in hot garantiefonds voor den j^anddag te Alkmaar. Naar dozen Landdag zal een fietstocht worden georganiseerd. ZUTDSCHARWOUDE. De voordracht voor hoofd der school alhier be staat uit de heeren A. Kramer, Helder: O. Stuff era te Wormerveer; J. Ronaud te Waarland en D. Tuin- stra te Helder. ZÜIDSCHARWOUDE Onze nieuw benoemde gemeente-secretaris, de de heer A. Teer is sedert 5 jaar in diezelfde be trekking werkzaam ter gemeente-secretarie te Oost- zaan, waar zijn vader burgemeester is, terwijl hij ook nog in dienst is geweest ter secretarie te Woer den. De moeilijkheid zal thans nog voor hem zijn een geschikte woning te krijgen, wat ongetwijfeld moeilijk zal vaRen, daar burgerwoningen hier zoo goed als niet zijn te begaan. ZÜIDSCHARWOUDE. De Coop. Boerenleenbank alhier vaardigde naar de Ringvergadering te Alkmaar af de heeren J. de Geus en T. Berkhout. Naar de Algemeene Vergadering te Utrecht wer den de leden van don Raad van Toezicht mot den Kassier afgevaardigd. CHR. COOP. CENTRALE BOERENLEENBANK TE ALKMAAR. Het vorige jaar besloot de Alg. Vergadering dezer Centrale dat, ieder der 43 aangesloten locale Ban ken zijn aandeel zou betalen in hot verlies, dat ruim f500.000 bedroeg, zoodat door iedere locale Bank een verlies van ongeveer f 12000 moest worden overgenomon. De Banken to Opperdoes, Bovenkar- spel en Wester-Blokker traden och tor uit en boden aan. bij te <kagen in het verlies voor ongeveer f4300, voor welk bedrag in 1920 een schuldbeken tenis werd geteekend. De Centrale Bank wenscht echter de bijna volle f12000, als gevolg waarvan een proces aanhangig is gemaakt, waarvan men in de kringen der locale Banken met te begrijpen be langstelling don uitslag tegemoet riet. Mocht hot blijken dat de locale Banken niet voor een bedrag van f 12000 kunnen worden aangesproken, dan is het ergste voor de Alkmaarsche Centrale te vreezen, daar dan ongetwijfeld nog meer locale Banken zuilen uittraien, waardoor de bostaans- mogelijkehid in twijfel mag worden getrokken. Eon zelfde proces staat thans gevoerd te worden tus sohen uitgetreden loden eener locale Bank met dezó. ZIJPE. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer is alhier gedurende den afgeloopen week mot niet minder dan 23 vermeerderd. Hierdoor is het aantal' gevallen, dat sedert 1 April jl. is aangegeven, in doze gemeente, gestegen tot 82. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd meegedeeld worden hier pogin gen aangewend een gymnastiekvereeniging op te richten. ST. MAARTENSBRUG. In een gehouden vergadering bij den heer Kossen alhier werd besloten aanstaande Woensdag 4 Juni een reisje te maken met de schookinderen van de laagste klassen naar Bergen, Schoorl, enz. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Wij vernomen, dat het burgerwoonhuis, eigendom van den heer P. van der Aarde uit de hand ver kocht is aan den hoer A. Watertor alhier. NIEUWE NIEDORP. Het fanfarecorps „Excelsior" alhier, di recteur de heer P. Dekker, heeft op Hemel vaartsdag to Hoogkarspel in den wedstrijd don 3en prijs behaald in do 2de afdeeling. NIEUWE NIEDORP. De heer H. Smit heoft zijn melkaffaire verkocht aan den hoer M. de Wit van Aartswoud. POLDERLAND IN ENGELAND. Door den heer J. Korthals Altes is bij do N.V. Boekhandel v.h. W. P. van Stockum en Zoon te Don Haag een werk uitgegeven getiteld: „Polder land in Engeland. Het is een prachtwerk van 415 bladzijden, 22 illustraties en 6 kaarten. Waar het een zeer belangwekkend werk is, waarover de meest gunstige reoonoios verschijnen en dat dus voor een elk die met poldorzakon hoeft te maken of er belang in stelt, een waardevol bezit vormt, laten wij hieronder volgen, wat het Han- deelsblad over dit werk vertelt: Dit werk is: „de geeohiedenis van een bedykor uit de Gouden Eeuw en zijne grootscho Hollondsch- Engelscho onderneming. En nog wel iets meer dan dit. Den 24sten Mei 1926 zal het driehonderd jaar geloden zijn, dat koning Karei I van Engeland een overeenkomst sloot met Cornelis Vermuyden omtrent hot droog maken van do Hatfield Chase on de aangrenzende moernslanden, ie allen groo tendeels onder water liggende green waarde hoddeii voor de Kroon tot wier oezifc zy behooiden. De 11 at- field Chase vormde een koninklijk jachtterrein (Royal Chase). In het noorden van Linoolnshiro bezat de koning van Engeland de ambachtsheorlyk- lioden Hatfield en Epworth en daartoe behoorden de Hatfield Chase en Isle of Axholme. Doch wie was Vermuyden en hoe kwam Karei I met hem in aanraking? Cornelis Vermuyden was afkomstig van Sfc. Maar tensdijk op Tholen, waar hy zich nad bekwaamd in het maken van dijken en toen nu in 1621 de Theems bij Dagenham buiten haar oevers was gotro don had ae voorganger van Karei I, koning Juco- bus I, de Zeeuw' naar Engeland doen komen, oir dat van zijn ervaring gebruik zou kunnen worden gemaakt bij het maken van nieuwe dijken op do plaatsen waar de oude vernield waren. Het werk bü Dagenham slaagde zoo goed, dat de koning Vermuyden nu belastte met den zorg

Schager Courant | 1924 | | pagina 14