Polder „Het Koegras". weg* Zaterdag 31 Mei 1924. 67ste Jaargang. No. 7443. tV**' Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden op Vrijdag 30 Mei 1924, des middags half twee, in Hotel „Bellevue" te Helder. Voorzitter de heer Jb. Verfaille, Dijkgraaf, Secreta ris de heer A. J. de, Jongih, opzichter de heer H. G. Th. Mann. Aanwezig, zijn verder de heeren P. Glas, J. v. d. Veer, C. Dito, D. Sleutel H. Bakker, G. de Beurs, G. W. Jimmink A. A. Kikkert, A. Noot, Mr. Laman Trip en Zeeman. Na opening volgt lezing der uitgebreide notulen, die onveranderd, onder dankzegging aan den secre taris, worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat van de heeren Loopuyt en Blankman telegrammen van verhindering zijn ontvangen, de laatste wegens ongesteldheid. Op 29 Maart. 1.1. is met de levering van electriciteit begonnen en het waterleidingbedrijf in werking ge steld, terwijl op 23 April de nieuwe Duinweg offi cieel is opengesteld. Met de voorziening van electriciteit en waterleiding is gebleken, dat in een lang gevoelde behoefte is Voorzien, terwijl door den nieuwen Duinweg de laat ste ontbrekende schakel is aangebracht om ons we gennet te completeeren. Spr. meent goed te doen op deze plaats nog eens dank te betuigen voor den steun door de betrokken autoriteiten verleend. Nu de voltooiing van den Duinweg een feit is ge worden, wordt voorgesteld tot overname in beheer en onderhoud door onzen polder, een besluit waartoe reeds in principe is besloten. De voorwaarden zijn eensluidend als die voor den Strooweg en Doggers vaart—Middenvliet, zoodat het Dag. Bestuur meent dat er geen bezwaar is het onderhoud op ons te ne men. Voorzitter brengt dit voorstel reeds in stemming, doch de heer Laman Trip informeert naar de jaar- lijksche onderhoudskosten. Voorzitter meent, dat deze zaak buiten beschouwing blijft. De polder bevestigt slechts, waartoe reeds in principe is besloten. Hoeveel de kosten van onderhoud zijn, zal in den loop der jaren blijken. De heer Laman Trip vraagt zich af of er voor dien weg een afzonderlijken arbeider moet worden aange steld. De gemeente Callantsoog heeft een deel van den weg in onderhoud, ligt het nu ook op den weg om steun te vragen aan de gemeente Helder? Spr. meent dat de leden nu toch tegen kunnen stemmen, en anders behoeven we niet te stemmen. Voorzitter herinnert, er aan dat reeds vroeger bij bespreking der plannen het voornemen bekend was den weg na voltooiing in onderhoud aan onzen pol der over te dragen. Een besluit daartoe kon natuurlijk niet eerder genomen dan na het gereed zijn van den De heer Laman Trip zegt dat deweg is aangelegd onder toezicht van onzen polder. Is dan nu nog noodig dat de vergadering stemt? Met het oog op den niet al te gunstigen toestand van den weg, zou het toch kunnen, dat de vergadering besluit den weg niet over te nemen. Stel je voor dat de polderlasten bijv. niet fl of f2 worden vermeerderd door dezen weg. Voorzitter zegt dat we in dat geval in gedrang kwa men met ons besluit van voorheen. Destijds hebben we die kosten onder de oogen moeten zien. Nu de weg gereed is, is het onze taak den weg in onderhoud over te nemen. Daaraan kunnen we nu niet meer ontkomen, ook al zouden later de kosten f 1 of f 10 meer worden. Door den secretaris wordt voorgelezen heb besluit dat ter goedkeuring aan Ged. Statefi zal worden gezonden. De heer Jimmink kent de voorwaarden van on derhoud voor den Strooweg niet, maar wijst wat den Duinweg betreft, op de a.s. groote kosten van onder houd, omdat, de weg in slechten toestand verkeert. Voor den fietser is het bijna levensgevaarlijk en de motorrijders durven bijna niet uit te wijken. Voorzitter is van oordeel dat deze kwestie langs he te nemen besluit loopt. Op 23 April was de weg goed en de omstandigheden zijn mede oorzaak, dat. de weg niet is zooals ook wij hem zouden wenschen. Wan neer er meer water gevallen was, zou dat beter zijn geweest. Het is onaangenaam dat er basalt in het midden van den weg wegzakt., maar dat hebben wij ook meegemaakt met de Middenvliet. tot Strooweg. Het materieel dat voor hen weg is gebezigd, is vol doende geweest. Dat er nu iets. te bemerken valt, zien- ook wij in. Wanneer echter onze eisch in den be ginne zoo was geweest, zou de weg er nooit zijn ge weest. Aan den weg is een geschiedenis verbonden. Laat de polder nu maar de laatste loodjes leggen, ook al zijn ze misschien zwaarder dan we dat zou den willen wenschen. De heer Laman Trip wijst op de consequentie van een dergelijk besluit en vestigt de aandacht op de kans van verstuiving van den weg, wanneer de helmbeplanting onvoldoende is. Spr. zou in de voor waarden willen opnemen dat in dat geval de pol- er niet verantwoordelijk is voor de kosten door die verstuiving aan het onderhoud verbonden. Voorzitter zegt, dat wanneer er duinverstuiving j?■uaV% ,}3eft he de laak van het Rijk is te zovgei dat dit in orde komt. Komen er evenwel gaten in de bermen, dan is het de taak van den polder het in orde te maken. De begrenzing van den weg wordt in de voorwaarden duidelijk aangegeven. De heer Laman Trip vindt het toch beter de bepa ling in de voorwaarden op te nemen. De heer v. d. Veer wijst er op, dat. de polder nog jaarlijl s geld aan he Rijk betaalt. Els er dus wat hapert aan de helmbeplanting kunnen we er op wij zen. Ook voorzitter zegt, dat wanneer er een klacht wordt ingebrachit over verstuiving, er altijd direct in wordt voorzien. Spr. vindt het een beetje eigen aardige houding als de polder dan nu nog weer een dergelijke bepaling maakt, als de heer Laman Trip wil. De heer Mann. opzichter, meent, dat men gerust kan wezen, wat de verstuiving betreft, want de be planting van den Koegras Zeedijk is in uitnemen. den staat van onderhoud. En wanneer er oversrui. ven mocht plaats hebben, zou er spoedig in worden voorzien. De heer Laman Trip handhaaft zijn voorstel om een bepaling in de voorwaarden op te nemen, dat kosten, veroorzaakt door duinverstuiving. niet ten laste van den polder komen. Voorzitter brengt dit voorstel in stemming, het wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen, vóór stem den de heeren Bakker, Zeeman, Kikkert, Jimmink en Laman Trip. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten tot overname in beheer en onderhoud van den Duinweg. Aan de orde komt de rekening en verantwoording over 1923, nagezien door de heeren De Beurs en Blankman, die itot goedkeuring adviseeren. De ontvangsten bedragen f 26648.25, de uitgaven f23055.19 en sluit de rekening alzoo met een batig van f3593.06. Dit komt in hoofdzaak door: meerdere ontvangsten dan was geraamd op de posten: deposito rente f70, verkoop van grint f625; :en door mindere uitgaven dan was geraamd op de posten: uitvoering Pensioenwet 1922 f300, bag geren van vaarten en slooten f1335; onderhoud van sluizen f325, onderhoud van bruggen enz. f780, en diverse kleine posten f 158. Totaal f 3593. Toen, in het najaar, het baggeren in de vaarten zou worden voortgezet, kon dat niet geschieden eerst door den hoogen waterstand en later door den ingevallen vorst. Om dezelfde reden is werk aan de sluizen en aan de bruggen, dat reeds was aanbesteed, niet kunnen doorgaan. Het Dag. Bestuur stelt zien voor, later een sup- pletoire begrooting aan te bieden, waarbij over het saldo geheel of gedeeltelijk voor het loopende dienstjaar zal worden beschikt, ten einde in dit jaar de vroeger voorgenomen werken alsnog uit te voeren. Zonder bespreking wordt de rekening goedgekeurd De geloofsbrieven van de nieuw gekozen hoofdin gelanden, de heeren Jimmink en Zander, worden nagezien door de heeren Laman Trip en Kikkert. Nadat tot toelating was geadviseerd, en 'besloten wenscht voorzitter den heer Jimmink geluk met. zijn herbenoeming en verwacht dat hij steeds als tot nu toe getoond, zal willen medewerken in het belang van onzen polder*. Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming van een dijkgraaf, wegens periodieke aftreding van den heer J. J. Verfaille. De stemming heeft tot uitslag dat de heer Verfail le met 11 van de 12 stemmen, 1 stem blanco, wordt herbenoemd. Voorzitter dankt de vergadering voor het. in hem gestelde vertrouwen, en hoopt, gelegenheid te heb ben nog eenige jaren de belangen van den polder te behartigen, mede met behulp van de overige be stuursleden en niet het minst van den secretaris en den opzichter. Felicitatie volgt. Aan de orde wordt gesteld een verzoek van het ge meentebestuur van Callantsoog om f 100 subsidie voor verbetering van de brug over de Scheiding3- vliet bij Duinweg. Voorzitter licht toe, dat de draai bij de brug aan den kant vanuit Koegras zoo scherp is. dal meerma len wielrijders komen te vallen. De kosten van ver betering worden geraamd op f300 en de gemeente Callantsoog vraagt nu van ons finantieelen steun tot een bedrag van f 100. Het Dag. Bestuur heeft de ze zaak besproken, maar het acht het gewensebt het oordeel van de vergadering te hooren. De heer Zeeman vraagt., of men de brug wil ver anderen, of den weg daar. Voorzitter zegt. dat men aan den Noordwestkant een stuk aan wil brengen, waarop de heer Zeeman als zijn meening kenbaar maakt, dat dan f300 wel licht te weinig geraamd is. Voorzitter noemt dat de zaak van de gemeente Callantsoog. Bovendien het is eerder te prijzen dan te laken als men een voldoende verbetering wil aanbrengen voor een laag bedrag. De heer Jimmink heeft van den heer Kruisveld gehoord, dat men de brug 3 meter wil verbreeden. Dan komt er wel een geschikte bocht en wordt de breedte der brug ongeveer 8 meter. Voorzitter zegt, dat wanneer de vergadering besluit de gevraagde subsidie te verleenen, hot Dat kan, meent het bestuur, wel aan zijn preten- Dag. Besttur toch van plan was, eerst betere inlich tingen te vragen over de wijze van verbreeding. tie worden overgelaten. De heer Zeeman acht verbetering wel nuttig, maar de gemeente Callantsoog heeft vroeger ge maakt dat de toestand niet goed is. De heer Jimmink ziet toch in de verbetering be lang voor Koegras. De heer Zeeman vindt verbetering wel noodig, maar toch is het meer een Callantsooger belang. Voorzitter zegt, dat men zich kan afvragen of het belang voor Koegras groot genoeg is, om daarvoor de gevraagde subsidie te verleenen. Niet kan men zich altiid op het Standpunt plaatsen dat, om dat een ander de toestand heeft gemaakt, men zich van het verleenen van steun moet onttrekken. De heer Jimmink vraagt, waar de provincie veel op heeft, met wegverbetering of niet aan provincie of aan het Hoogheemraadschap om steun kan wor den gevraagd. Voorzitter zegt, dat deze vraag aanhangig ge maakt zou kunnen worden bij het gemeentebestuur van Callantsoog, maar nu hebben wij te beoordeelen of de verbetering ons 't gevraagde bedrag waard is. De heer Jimmink vindt van wel, wanneer de brug 3 meter verbreed wordt. De gevraagde subsidie wordt met algemeene stem men toegezegd; alleen hield de heer Sleutel zich bui ten stemming, omdat, hij in beide college's zitting heeft. Bij de rondvraag vestigt de heer Zeeman de aan dacht op het vele kroos in de Middenvliet. Is die vaart goedgekeurd? Voorzitter zegt, dat deze zaak de aandacht van het Dag. Bestuur heeft. Verschillende factoren heb ben -tot dezen toestand meegewekrt en reeds is opdracht gegeven om na te kroozen. De toestand is over 't algemeen zoo, dat al overwogen is of nu reeds het krooswerk moet worden aan besteed. Blijkens mededeelingen door andere leden, zijn ook andere vaarten niet in een goeden toestand. De heer Zeeman vraagt, of de wegwerkers mis schien aan het krooswerk gezet konden worden. Voorzitter zegt dat dit niet gedaan is oin den schijn te vermijden, dat we de wegwerkers willen gebruiken voor het bedrag dat voor het kroozen is ingehouden. De heer Jimmink denkt 3at bij den aanlog van electriciteit en waterleiding door de vaarten geen goed toezicht is gehouden, want hij vreest dat de leidingen hier en daar niet op voldoende diepte liggen. Voorzitter zegt dat. er dienaangaande voorschrif ten bestaan en hij betwijfelt of deze vrees van den heer Jimmink wel reden van bestaan heeft. Wan neer toch werkelijk de leidingen te eondiep waren gelegd, zou dat èn voor het electrisch bedrijf èn voor de waterleiding een bedenkelijk geval wezen. Spr. kan zich ook niet voorstellen, dat het toezicht van de gemeente zóó was, dat een dergelijke toestand mogelijk is. De heer Jimmink wijst op de mogelijkheid do lei dingen te beschadigen met het baggeren. Voorzitter zegt, dat de maten zijn aangegeven en blijkt., dat de leidingen niet op diepte liggen, dan is dat een verzuim van de bedrijven en is de schade voor hun rekening. De heer Jimmink vond dat de menschen hier en daar zoo gauw klaar waren met het baggeren. Bijv. bij Jn. Hoogschagen en bij den heer Sleutel betwij felt spr. of de kabel van het electrisch licht op vol doende diepte ligt. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Mann, zegt de heer Jimmink niet het. oog te hebben op de hoofdleidingen, maar op de leidingen naar de particulieren. Voorzitter zegt. dat in ieder geval rekening ge houden kan worden met dp opmerking van den heer Jimmink en zij ter kennis gebracht kan wor den bh' ae gemeentebesturen van Helder en Cal lantsoog. De heer Jimmink zegt dat ten aanzien van het slootwerk de eigenaren verplicht zijn de slooten in orde te hebben. Spr. heeft gehoord dat bijv. in 1921 iemand daar toe is aangeschreven, maar het nu nog niet is ge beurd. Op die manier zouden er meer onwillige menschen komen, want zij die hun slooten direct in orde hebben laten maken, hebben daarvoor duur arbeidsloon moeten betalen. Voorzitter zegt, dat de slooten herhaaldelijk door het Dag. Bestuur worden gecontroleerd, maar dat dikwijls met verschHlende belangen rekening moet worden gehouden. Wanneer dan blijkt dat de men schen van goeden wil zijn, wordt het wel eens een jaar verschoven. Verleden herfst echter heeft het weinig gespeeld of op 2 nunten zou het slootwerk door den polder zijn aanbesteed en dan op kosten van xle betrokkenen. Als blijkt dat er onwil is, worden de menschen niet meer aangeschreven. De heer Jimmink zegt, misschien wel, verkeerd te zijn ingelicht, maar hem is een geval meegedeeld, waarbij 21 maal is aangeschreven geworden. Dat moest dan betreffen een sloot bij Delver, in de plaats \an Biersteker. De heer v. d. Veer deelt mede, dat daar gewerkt is, de schutten er nog inzitten, maar de menschen toen uitgevroren zijn. Na dien was slooten niet mo gelijk, omdat er bouwland ligt. Voorzitter zegt, dat die sloot ter sprake is geweest hij het polderbestuur. De heer Sleutel doet mededeeling over de wijze van toezicht op de slooten door liet Dag. Bestuur. In het gedeelte dat door spr. en den heer Glas wordt gecontroleerd, gaan de slooten er algemeen uit. Wat de opmerking over de dure arbeidsloonen betreft, de menschen die hun slooten direct in orde hebben, la ten maken, hebben daarvan wel zoodanig geprofi teerd, dat de meerdere kosten daardoor gedekt zijn. De heer Jimmink wijst er verder op, dat het wa terleidingbedrijf niet overal de slooten weer goed heeft opgeleverd na den aanleg van waterleiding. Voorzitter zegt, dat deze kwestie reeds door het Dag. Bestuur is besproken. De heer Laman Trip hoeft opgemerkt, dat in het noorden van den polder in plaats van een brug een dam wordt gemaakt. Komt daar eens duiker in en heeft de polder daarover iets te zeggen? Voorzitter zegt, dat het polderbestuur zich dat recht maar heeft aangematigd en bij don Staat heeft aangedrongen op het maken van een brug, omdat dan werd verkregen een betere vaartbewe ging on men ook beter de landerijen zou kunnen bereiken. Al was het maar een brug van 4 meter. Ook met het oog op de wenschelijkheid van het hebben van een fabrieksterrein was een brug ge wensebt. Evenwel van „Oorlog" is een afwijzend antwoord ingekomen. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1924 | | pagina 17