Alieieei Ninis- NI vJi. SPAANDER X Co., Z»'t.«'rd>ifc 31 M<i 1924. 67ste Jaiirgang. No. 7443. Uitgevers i N.V, v.b. TRAPMAN Co., Schagen EERSTE BLAD. Raad en. 5 kedoebng v®-n Burgemeester en Wethouders is, de veiling te houden in beheer der gemeente, PGTOpneeï zooveel mogelijk gemeente werklieden te gebruiken. Groote Kleermakerij. Dahlia's. DEPOSITO'8. DE LANGE&DE MORAAZ, Alkmaar De frissche Lentelucht ESPERANTO- WAFELS SE Hl Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in hot eorstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT IMFi no 20 Prijs por 3 maandon fl.05. Losso numraors 0 cont ADVERTEN- TldN van 1 tot 5 regels fl.10, iodoro regel moor 20 cent (bowljano. inhogrepon). Grooto lettors wordon naar plaatsruimte borekond DIT NUMMER. BESTAAT UIT VIER BLADEN. !oi 1924,des Vergadering op Woensdag: 28 avondi 7 uur. Voorzitter de hoor J. Cornelisscn, burgemeester; «rotans do hoor A O. Roggeveen. Afwezig met kennisgeving do hoeren O. Iiuiborts, V I fop-ruun, Th. L. Overtoom en P. Trapman. Op du notulen zijn geen aanmerkingen, zoodat deze worden vastgesteld. Ih ingekomen een brie# van Gea. Staten met eenige opmerkingen over de begrooting. B. en W. stellen voor om aan deze enkel administratieve wijzigingen tegemoet te komen. Zonder stemming goedgekeurd. Moet nog gestemd worden over het adres van het Oomité van Actie tegen onderwysverslechtering, aan de regeering, waarover in de vorige vergade ring de stemmen hebben gestaakt Thans wordt met 4 'tegen 3 stemmen besloten een protest bij do regeering tegen do onderwijsver- Blechtering in te dienen. Voor hebben gestemd Mevr. RoosBreed en de hoeren Bregman, van Erp en Roggeveen; tegen de heeren Timmerman, van Nuland en Helder. Volgt een voorstel tot het oprichten van een eier- veiling, onder te brengen in het voormalig maga zijn der gemeente aan de Laan. B. en W. deelen mede, dat in verband met de om standigheid dat een zeer groot gedeelte van de in onze omgeving geproduceerd wordende eieren in andere marktplaatsen dan Schagen ten verkoop worden aangeboden, zij de wenschelijkheid hebben overwogen alhier een eierveiling te stichten. Ten einde te kunnen nagaan hoe een dergelijke veiling werkt, hebben de Wethouders met den Se cretaris der Pluimveevereeniging „Westfriesland" en den Gemeentesecretaris zich begeven naar Pur- merend en aldaar een eierveiling by gewoond in het gebouw der afslagvereeniging Beemster, Pu mier end en Omstreken. Een rapport van dit bezoek werd bij de stukken overgelegd. Daarna is door het College een vergadering ge houden met de leden van ovengenoemde Pluimvee vereeniging en belanghebbenden, in welke vergade ring 1s gebleken, dat voor het plan ook uit die kringen groote belangstelling bestaat en ongetwij feld op flinken aanvoer gerekend kan worden; 8taande de vergadering werd reeds toezegging gedaan voor den aanvoer van een belangrijk kwan tum, hetwelk nu te Amsterdam en andere plaatsen ter veiling wordt aangeboden. Verder nebben Burgemeester en Wethouders zich in verbinding gesteld met de firma van der Hoorn oiL Wouda te Utrecht en een bespreking gehouden met een der vertegenwoordigers van genoemde firma. Hierbij bleek dat een electrisch afmijn toestel, zooals door de firma is geleverd te Purmerend, Noordscharwoude, Broek op Langendijk qn vele andere plaateen, met een aantal aansluitingen van 25 zal zijn te leveren voor den prys van f 1300, bedrijfsklaar gemonteerd. Bij deze installatie is het aantal aansluitingen deegewenscht op te voeren tot Een dergelijke installatie met 40 aansluitingen zal kosten f 1600. Deze bedragen worden met f 200 verhoogd, indien luxe uitvoering wordt verlangd. 'De vertegenwoordiger van genoemde firma heeft het voormalig magazijn der gemeente op de Laan in oogenschouw genomen en bevonden dat do wagenremise ju bedoeld gebouw uitermate ge schikt is tot inrichting als veilingslokaal, daar door middel van een deur en twee loketten, direct ver binding kan worden verkregen tot het kantoor, waar de administratie en de uitbetaling zal kun nen geschieden. Volgens raming van den Gemeente-opzichter zal het aanbrengen van banken voor de koopers, bene vens enkele veranderingen, eene uitgave vorderén van pl.m. f700. Burgemeester en Wethouders meenen den Raad te moeten voorstellen, gelet op het algemeen belang aan de zaak verbonden, tot stichting van een eier veiling als bovenomsohreven te besluiten en de wagenremise met het kantoor van het voormalig magazijn daarvoor in te richten, hiervoor aan te schaften oen afmyntoestel van f 1300, hetgeen voor- lqopig voldoende wordt geacht, en de levering niervan op te dragen aan ae firma van den Hoorn en Wouda te Utrecht. i orvv?!® "'te^'-n. hieraan verbonden, bedragen- de t ^)UU te vinden uit de opbrengst eener gclalee- mng. Ongemerkt wordt nog, dat de montage van het afrayntoestej zal kunnen geschieden in 3 weken. Mocht de Raad besluiten tot stichting van fc^rveiltng als bovenbedoeld over te gaan, dan JSBf boven "et genoemde leeningsbedrag van Lv* «-1108* ©en crediet gevraagd voor do aan- scnamng van kisten en andere onvoorziene uitga- word enaverhwigd ^"-^"Ksbedrag zal moeten Wat betreft de thans bestaande eiermarkt in „Ceres wordt opgemerkt, dat 't de bedoeling deze te laten bestaan, ten einde de aanvoerders i is, van NORDEMA.NN Adj. Directeur, Alkmaar. PBIMA COUPEUR Ot12e -Vertej.nw. de heer HOVENIER, is eiken Donderdag bij den hr. Zwaag. Schagen. Wenscht U iets fijns op dit gebied, bestelt dan Uw planten bij „SURSUM C0RDA" le SCH00RL. Wij hebben de nieuwste en mooiste soorten tegen billijke prijzen. Aanbevelend, P. v. BODEORAVEN. kleine hoovoolheden in do gelegenheid te stellen, desverlangd daar hunne oieren van do hand to doen. Ten opzichte van het te heffen veilingtrporcentage, ligt het in de bedoeling dit lager to stellen dan te Purmerend, in welk verband er op wordt gewezen, dat de veiling, althans in den aanvang, geen fi nancieel sluitende zaak voor de gemeente zal zijn. Overwogen kan worden, in den beginne b.v. reis kosten aan de koopers te vergoeden, teneinde het welslagen der zaak te bevorderen. Gaarne zullen B. en W. zien, dat do verdere af wikkeling van deze aangelogooheid aan hun College wordt overgelaten. De noodige verordeningen ten opzichte van do heffing enz., zullen dan den Raaa to gelegener tijd bereiken. De heer Van Nuland kan zich zeer goed vereenigen met de verandering van de tegenwoor dige eiermarkt in Cérès, maar hij verschilt in de eerste plaats met B. en W. van meening wat be tref t# het laten voortbestaan naast de te stichten eierveiling van de markt bij Cérès. Spr. meent: we moeten de veiling stichten, en dan de markt opheffen, óf we moeten de veiling niet stich ten en ae markt laten bestaan. Het voortbestaan der eiermarkt zal afbreuk doen aan de veiling. Spr. wil dan ook de eiermarkt opheffen. In de tweede plaats is spr. er niet voor, het gemeentopersoneel te Delas ten met het bedienen der veiling. Niet, dat hu dit personeel er niet oompabel voor acht, maar de Pluimveevereeniging „Westfriesland" zal zeer zeker gaarne eenige leden willen beschikbaar stellen voor net leiden aer veiling en dan geeft spr. aan deze deskundige personen de voorkeur. Spr. geeft B. en W in overweging, een desbetreffend verzoek te richten tot de Pluimveevereeniging. Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel waren, dat de Pluimveevereeniging waarschijnlijk geen le den disponibel zou hebben, omdat zij ge mi meester van hun tijd zijn. Wat de eerste opmerking betreft, Ben W wilden de Cérès-markt behouden om kleine kippenhouders, die met 25 30 eieren ter markt komen, in de gelegenheid te stellen, die van de hand te «toen. ANNO 1804. De heer Helder deelt mede, op de gehouden vergadering met Pluimveehouders de overtuiging te hebben gekregen, dat allen, die eenige hoeveel heid eieren hebben te verkoopen, de veiling toe juichen. Alle daar aanwezigen zonder uitzondering, verklaarden een veiling te prefereeren boven eén markt. De markt echter bestaat nu eenmaal, en die wenschen B. en W. te behouden voor de kleine aanvoerdertjes, voor die mensehen, die nog niet zoo doordrongen, zijn van het nut der veiling en wij wilden die ^pienschen niet beletten hier met hun eieren te komen, 't Is zeer goed mogelijk, dat zjj later ook naar de veiling komen. Nemen wij de marktgelegenheid weg, dan verkoopen zij hun eieren aan dejtruideniers en komen niet naar Scha gen. En het is juist het doel van B. en W., dat er menschen naar Schagen komen, niet alleen de eieren, maar ook de menschen. Dat is het alge meen belang dat aan deze zaak verbondon is. Als de kippenhouders hier hun product kunnen veilen en er .niet mee naar Purmerend of Amsterdam behoe ven te gaan. dan komen zy gemakkelijk ook meer zelf naar Schagen. Spr. gelooft ook aan eene betere organisatie in de toekomst van alle pluimveehou ders in deze omgeving en hii hoopt dan,, dat Scha gen daar het centrum van mag zyn. De zaak komt aan steeds beter voor elkaar. Als er 5eden der Pluimveevereeniging vragen: mogen wij die veiling leiden, dan is daar wellicht niets op tegen, maar er is niemand van devereeni- ging tot ons gekomen. Dat is geen verwijt, maar noch de voorzitter der Vereeniging, noch ae secre taris, hoe ijverig ook, zyn in ae gelegenheid, hun tijd er aan te geven. Blyft dan alleen het gemeen te-personeel over, B. en W. zullen hun keus doen uit het marktpersoneel (tot den heer Van Nu land: U sprak van oompabel, maar bedoelt zeker wel capabel), dat er de bekwaamheid zeer zeker voor bezit. De heer Timmerman voelt wel voor het argument van den heer Van Nuland, over het verdeelen van de markt. Kan de veiling ook niet in Cérès komen P Is daar met den eigenaar van Cérès over gesproken? De heer Helder zegt, dat als deze het voor elkaar had kunnen krijgen, ny het wel gedaan zou hebben. Maar het ging niet. heer Timmerman vraagt naar de aan te schaf fen kistcr: worden die verhuurd? De heer Helder licht toe van wel. zwart noodlgt uit tot het maken van alt- stapjes en prikkelt den eetlust. Neem een paar pak|cs mee. U steekt xe gemakkelijk bij IL Uw winkelier levert ze U hygiënisch verpakt. Ze zijn HET ouderwctsche wafelgebak, rijkelijk met natuurboter gesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven croquant op de reis, zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. Prijs 38 cent per pakje. Vraag ook onze andere merken b.v. MOCCA -TRIC-TRAC (pixant wafeltje met koffiesmaak) DEMI-LUNE (zeer voedzame boter biscuit) De heer Van Nuland is niet overtuigd, hij wil ook graag do kleine aanvoerders hier houden, dat is zoor zeker goed, maar hij wil hen verplichten ook te veilen. De veiling zal dan beter slagen. Do hoer Helder antwoordt, dat B. en W niet dwingend willen optreden. De markt kan nog altijd opgeheven worden, m**»* op 't moment achten wy k0Mevr.fc Rooe^Breed vraagt, of 't ook het idóe der Pluimvcovereeniging was, de markt te behouden.^ De heer Helder zegt, dat dit niet gevraagd is. De heer Van Nulana stelt voor de eierenmarkt in Cérès op te heffen. De heer Roggeveen kan zioh met indenken in hot standpunt-Van Nuland, de kleine aanvoerders te dwingen naar de veiling te gaan, spr. wil hen vrij laten 'en hen niet dwingen. Als de groote eieren- aanvoerders niet tevreden^zijn met de markt, kan spr. zioh indenken, dat zij naar elders gaan, voor hen moeten wij de gelegenheid scheppen hier te kunnen verkoopen. Hy kan met B. en W. meegaan, in dit opzicht onze markt te bevorderen, doch we moeten overigens de aanvoerders niet aan banden leggen. Spr. vraagt nog, of het gebouw op de Laan niet verhuurd isr Voorzitter: Ja, maar de heer Wee ter is bereid, afstand van de huur te doen met ingang van 1 Juni. De heer Van Erp verklaart in een verward be toog, dat moeilijk weer te geven is, dat hij een ander standpunt inneemt, hij is voor den vrijhandel, en vindt de te stiahten veiling niet noodig. De plaats der veiling acht hy niet juist gekozen, omdat die niet in 't oentrumder markt ligt. Hebben de Wet houders zioh verstaan met den marktmeester te Purmerend? En is het hun bekend, dat die markt meester aan de menschen uit deze omgeving voor hun aangevoerde eieren een premie geeft, als zij in Purmerend komen? Het zal dan ook geen zin hebben hier een veiling te stichten. Spr. zal zyn stem niet kunnen geven aan een crediet van meer dan f 2000 voor deze zaak. Mevr. RoosBreed voelt veel voor de argumen ten van den heer Van Nuland, maar wil toch haar stem aan het voorstel van B. on W niet onthouden en eerst eens Zien, hoe het gaat. De heer Van Nuland wil in geen geval do men schen dwingen, alleen door opheffing der Cérès- markt vol hy hen naar de veiling brengen Do Voorzitter meent toch dat dit wel degelyk hetzelfde is als dwang; ook de heer Roggeveen zegt. dat Van Nulana dus door ophofnng der (markt de kleine aanvoerders wil dwingen naar de voiling to' gaan: spr. wil hen juist vry laten. De heer Van Erp herhaalt, dat het op andere markten voorkomt, dat er premies uitgeloofd wor den. Maar behalve dat, de eieren "wordon door z.g. ophalers opgehaald en naar de veiling gezonden, en nu is heb de bedoeling dat hier de menschen ka men, maar spr. betwijfelt dit, door de veiling zullen er juist minder menschen komen. Stel, er komen 5 koopers op de veiling, die spreken netjes den prijs samon af, en er komt niets van de veiling terecht. Ik hoop, dat ik mij vergis, maar ik ben voorstander van vrijhandel'. De heer Helder kan niet veel zeggen op het ge sprokene door den heer Van Erp. Als hy niet komt met bewijzen, dat de marktmeester van Pur merend premies geeft, een verklaring zwart op wit, zal ae heer Van Erp heel wat moeite hebben, spr. te overtuigen van do waarheid zijner bewering. De heer Van Erp: Maar dat is heel wat anders; in oomtié wil spr. er wel meer van zeggen. De heer Helder: Als U dat niet kan. op wit, noemt spr. het een ge woon praatje en meer niet. Het kan zóó in elkaar ritten: er zijn twee eierenveilingen in Purmerend, een particuliere en een gemeentelij kg. En nu is de veronderstelling te maken, die die par ticuliere veiling premies geeft om de eieren te krijgen. Maar dat de marktmeester 't zon doen, acht spr. uitgesloten. Spr. verklaart dan, den in druk te hebhen gekregen, dat de veiling heel eerlijk gaat, er was geen schijn van afspraak, in- tegendeel oen groote oonouryentio. Wat do heer Van Erp zogt, zijn hersenschimmen, maar 'dat zijn reen argumenten tegen do veiling. Do hoer Van 'Irp zegt nu wel, hot koet f2000. zeker, het kost moor, en do exploitatiekosten zullen ook mot dadelijk gedekt woren maar als jo niet vooruit ziet, niets wilt doen dan .verloopt Jo markt Spr. durft kosten te maken voor onze markt, gedachtig aan het oude spreekwoord: de oost gaat voor de baat uit! De heer Van Erp herhaalt, dat hy' in oomité mededoelingen wil doen over die aanvoer-provisie. De heer Van Nuland: B. en W. vragen een croS diert van f2000. dat wordt zeker f4000? Voorzitter Eoht in, dat er f2000 gevraagd wordt vodr het stichten 'der veiling, verhoogd met een zeker crodiot voor bijkomende koeten van kisten als anderszins. Voorzitter acht nn de zaak voldoende besproken. Eerst wordt gestamd over het amendement-Van Nuland, om ae eiermarkt in Cérès op te heffen. Dit wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Te en: Mevr. RoosBreed en ae heeren Bregman, an Erp, Roggeveen en Helder; voor de hoeren Timmeerman en Van Nuland. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aange nomen met 1 stem tegen (de heer Van Erp). Is aan de orde de vaststelling van het vermenig- vuldigingscyfor voor de inkomstenbelasting, dienst 1924--?25. Voorgesteld wordt, dit cijfer evenals het vorig jaar te bepalen op 1.25. B. en W» hadden hierbij overgelegd een aantal door den gemeenteontvanger verstrekte financieele gegevens. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heer Van Nulana zegt, dit reeds eenige we ken geleden te hebben gelezen in de Sohager Crfc. Hij vindt dit niet fair; eerst dienen toon de le den van den Raad op de hoogte te worden ge stold. Voorzitter: Wanneer hebt U dat gelezen? De heer Van Nuland: Al een poos. geleden. Ik vind het -jammer, dat de Wethouder, aifl bet kon weten, uit de school klapt. Do heer Helder verbaast zich zeer over deze bemerking. De heer Van Nuland verwart twee dingen. Er is niets op tegen, dat de krant, als haar iets tor ooro "komt van voorstellen van B. en W.» dit meedeelt, hoe wou U dat beletten? Maar iets anders is, als de krant woordelijk vermeldde de voorstellen met de motiveeringen van B. en W., dan was er reden voor verwijt. Men moet deze twee dingen echter niet verwarren. Want hoe dik wijls komt het niet voor, dat ik b.v. mijn meening of plannen over dit of dat onderwerp uitspreek? Ik praat daarover vrijuit met Jan en alleman en daar houd ik mij volkomen vrij in. Zoo is dat ook gegaan met het vermenigvuldigingscüfer van 1.25, en wanneer dit de krantredaotie bereikt, dan beeft die volkomen gelijk het to vermelden. Zoo is 't b.v. ook met de eierenveiling. Ik heb de plannen van B. en W. overal uitgebazuind en achtte-dat nuttig. Ik vind niet goed, als B en W. eenmaal hun voorstellen hebben geformuleerd, dat ze dan in dien vorm in de krant komen, voordat de Raad er kennis van heeft kannen nomen. Maar overigens lap ik dergelijke bemerkingen als van "den heer Van Nulana aan m'n laars, ik bon niet van plan, mij aan banden te laten leggen. De heer Van Nuland is heelemaal niet overtuigd; het is niet good to praten, dat de krant voorstellen van %B. en W. vermeldt, voordat de Raad er iets Van weet. De heer Helder: Ik wonsch mij mijn volle vrij heid voor te behouden. De heer Van Nuland: Ja, als 't in Uw kraam te pas komt. Maar anders is U er als de kippen bij, anderen te kapittelen. De heer Helder: Ik laat me door niemand aan banden leggen. De heer Van Nuland zou de Wethouders in over weging willen geven, 'dat zoo iets piet meer ge beurt. Achten B en W. mododeelingen noodig, dan met deze restrictie, dat do verschillende hier geregeld aanwezige verslaggevers er gelijktij dig; kennis van krygen. De heer Helder acht een dergelijke opdracht een onding. Wanneer ik een plan heb, spreek ik er over met wie ik wil en ben ik niet van zins, naar ver slaggevers toe te loopen. De heer Roggeveen merkt op, dat de heer Van Nuland zich meer stelt op het standpunt, dat hij ook verslaggever is van een krant, dan op dat van raadslid. Van de Wethouders is niet te vergen, dat zij overal hun mond over houden, en als de krant dan iets verneemt, dat belangrijk is, dan is die als ijverig publiek orgaan aan zichzelf ver plicht, dat te publiceeren. Dat spreekt vanzelf. En overigens kan van de Wethouders niet verlangd worden, dat zy naar de verslaggevers loopen, aie moeten zelf bun best maar doen, iets aan de weet te komen. De heer Van Nul and spreekt niet als verslag gever, maar hoeft zich als raadslid geërgerd. Voorzitter zegt, er niet debet aan te zijn, maar we knunon dit onderwerp op de eerstvolgende^ B. en W.-vergadering wel eens bespreken. Misschien dat de hpe.i; Trapman er in de eerstvolgende raadsver gadering er wel een woordje over wil zeggen. (Zoo zyn we ongemerkt meteen in de rondvraag verzeild.) De heer Van Nuland zegt, dat het riool in de Nieuwe Laagzyde verstopt schijnt te zijn. Zal nagezien worden. Do heer Bregman vraagt naar de oorzaak van het oponthoud m do oplevering van de twee wonin» gen der Gemeente by de Gasfabriek. Er wordt heelemaal niet aan gewerkt. Voorzitter zogt, dat er vele vorstdagon zijn. Spr. zal er den opzichter naar vragen. De heer Helder weet niet, hoeveel vorstdagen er

Schager Courant | 1924 | | pagina 1