TWEEDE BLAD» B'tnienlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws, Dinsdag 3 Juni 1924. 67ste Jaargang. No. 7444. de arbeidsbemiddeliig. Woensdag is te Fijnaart (N.-Rr.) onder leiding van den Rijksbemiddelaar, den heecr L. A. Fruytier, een bespreking gehouden tusschen -de partijen, be trokken bij de dreigende staking van landarbeiders in die gemeente. De aanleiding tot die staking was de weigering van de in de Landbouwvereeniging georganiseerde landbouwers met de vertegenwoor digers van de organisaties van de arbeiders te over leggen om te komen tot een collectief contract. De bestuurders van de Landbouwvereeniging wenschten echter niet verder te gaan dan een ver gadering van hun leden, waarin dat onderwerp be sproken zou worden, te overwegen. Aangezien de leiders van de arbeiders met die toezegging niet te vreden waren, is Vrijdag jl. de staking uitgebroken Gisteren is evenwel de bedoelde vergadering van d© Landbouwvereeniging gehouden, welke op ver zoek van het bestuur door den heer Fruytier werd bijgewoond. In dio bijeenkomst werd met bijna al- gemeene stemmen-besloten de besprekingen met de arbeidersorganisatie te openen, mits Maandag aa het werk zou worden hervat. In een onmiddellijk daarop door den heer Fruytier met de arbeidersleiders gehouden bespreking, heeft men het besluit genomen, onder die omstandigheden de staking op to heffen. auto-ongeluk. Eergistermiddag is op den Bennebroekerweg, ge meente Haarlemmermeer, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer Schwarz, onderdirecteur van het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging te Am sterdam, reed met zijn luxe auto, waarin behalve hij zelf zijn echtgenoote en zoontje, mevrouw Rast. de neer Milisch en het 13-jarig zoontje van dr. van der Valk te Amsterdam zaten en die bestuurd werd door den chauffeur J. O. met een gangetje van ongeveer 30 K.M., toen plotseling hoe het gebeurde kon men niet zeggen de auto uitschoot naar den kant van den weg en tegen een boom opreed, met het gevolg, dat het voertuig totaal vernield werd. De chauffeur werd ernstig gewond, het zoontje van dr. van der Valk kreeg een verwonding aan de kin. De overige inzittenden, behalve het zoontje van den heer Schwarz liepen lichte verwondingen op. De chauf feur, wiens toestand zich vrij ernstig liet aanzien, is naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. de hoofdigedirectrice. Een directrice van een particulier sanatorium te Blaricum weigerde, ondanks herhaalde aanmanin gen en de ten opzichte van de betaling tegemoetko mende houding yan het gemeentebestuur de bijdra ge in het wegenfonds te voldoen, Hiermede kwam zij in strijd met de bouwverordening en toen goede woorden niot meer hielpen, werd onder toezicht van den burgemeester met de slooping van hot reeds bij na voltooide bouwwerk begonnen. Toen de halsstar rige dame het dak goeddeels afgebroken zag, achtte zij hei raadzaam hervatting van de afgebroken on derhandelingen te verzoeken. rijwielen met aanhangmotor. Zooals men weet, zijn de rijwielen met aanhang- motor onder de wet onder de motoren gebracht en moei de eigenaar zich van een plaat voorzien. De vraag is nu, of do eigenaars van zoo'n rijwiel, dio reeds in de Personeele Belasting zijn aangeslagen, dubbel zullen hebben te betalen. Naar het „Vad." verneemt, kunnen dezulken terugbetaling van de gestorte belastingen of afschrijving van den aanslag vragen. een quaestie van eigendomsrecht. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak ge daan in een procedure over een eigendom van een stuk grond te 's-Heerenloo, gemeente Ermelo. Op den grond, die reeds vela jaren in gebruik is bij een landbouwer, deed een te De Bilt wonende arts eigen dom saanspraken gelden. De landbouwer wilde den grond evenwel niet afstaan omdat hij den grond' reeds meer dan 30 jaren ongestoord in bezit had en dus eigenaar was. De rechtbank liet den landbouwer toen toe, om door getuigen te bewijzen dat hij den grond 30 jaar bezat Tegen deze beslissing kwam de land bouwer in hooger beroep bij het gerechtshof. Hij voerde aan, dat hij tegenover den eischer zijn recht niet behoefde te bewijzen, omdat deze in-het geheel geen aanspraken had op den grond. Door den eischer werden notarieel© akten overgelegd, waaruit bleek, dat hij den grond had gekocht, maar de landbou wer voerde hiertegen aan. dat de verkoop er niet het minste recht had om den grond te verkoopen. Het Hof heeft nu beslist, dat inderdaad uit niets blijkt, dat de verkoopers recht hadden over den eigendom van den grond te beschikken, zoodat de eischer door de overgelegde notarieele akten zijn eigendomsrecht niet kon bewijzen. Reeds in 1883 stonden de gronden op hot kadaster ten name van een ander dan da verkoopers. In de verkoopakte wordt wel gezegd, dat de kadastrale te naamstelling abusievelijk is ge schied, maar uit niets blijkt, hoe dit abuis dan ont staan is. De vordering van den eischer werd als onbewezen ontzegd, terwijl hij in de proceskosten werd veroor deeld. de rechten van den aannemer v? aaanemer to Apeldoorn, die den bouw van een nuis had aangenomen, kreeg van den aanbeste der bericht, dat het werk niet doorging. Later werd net bouwen van het. huis aan een ander opgedragen. De aannemer heeft daarop den aanbesteder voor de Zutphensche rechtbank gedagvaard; hij vorderde on:i»in<iing van de overeenkomst en schadevergoe ding. Tegen het vonnis der rechtbank werd appèl inge- vf», - e.n het gerechtshof te Arnhem heeft nu beslist, aat volgens de wet een aanbesteder ten allen tijde een aanbesteding kan opzeggen, doch de aanbeste- S™1! dan ,ver?licht aan den aannemer alle door -bom gemaakte kosten en schade te vergoeden, vrïïf u u® van oordeel, dat de eischer niet kon nroaf»"6*" ontbinding der overeenkomst wegens wan. mofrü i>n^l at Keen wanpraestatie plaats had, waf'uSï?1vordering tot schadevergoeding terecht dn aanbesteder ontkende evenwel dat komst van aanneming tusschen partijen Ww ^nd Kekomen. Het Hof besliste nu dat de getuigen zal moeten bewijzen, de door >JJS£1?,kislag gestelde aanneming en indien hü <chfX1&1,Veft óok het bed,nK van de geleden rwhfhün! wmi verband daarmede naar de Zutph6n ^ggewezen. fmvï? moord te leiden. - Jj' T w"' Mei' Hedenmiddag heeft de 41- J' M" werkzaam op de drukkerij „Herman- vrtn tot moord gedaan op den directeur ruc. |7.| i do0r hem D>et 6en m8s in den onnoILf, De aangevallene moest naar het Dia- kebracht worden; hij wordt aldaar ver en hn i i heeft zich bij de politie aangegeven rnnn.M bylUcnis genomen. fs®r-de helden der zee. VÏÏPÏf ®- 31 Mci- - 08 minister van Wa. oen J.,hedenochtend in audiëntie ontvangen der V8n het hoofdbestuur van het Heiden •meester van8 «Sa™3 niikere,«nds". met den burge- ten^nrf*ï„ k'"1"', eere-voorzitter van dat fonds. n 8l0d8 °«n bespreking te houden in zak» het 1 «tuien van .hulp vtcu tftaatswuge osca da xxxXlUfdeDda redders van schipbreukelingen. worstelende raadsleden. Uit Dordrecht. 31 Mei. In de raadszitting van Zwijndrecht hebben zich gisteren niet-alledaagsche gebeurtenissen afgespeeld. Toen de heer Stolk de interruptie bezigde: „Jo zuigt overal vergift uit'\ tijden» een rede van den heer Kögeler over een uitdrukking van. den heer Schaper in de Tweede Kamer, verzocht de voorzitter burgemeester P. Doorn den spreker te zwijgen, daar hij hem anders uit de raadzaal zou laten zet ten. da heer Stolk antwoordde hierop: ..dat hij dat nog zien gebeuren". De burgemeester riep daarop twee politie-agenten binnen, waarna een worsteling ontstond. Enkele raadsleden namen het voor hun collega op: hei werd een rekken en trekken, een schreeuwen en lawaai van belang. EeD der op den grond liggende vroede vaderen, -de heer Los, zong al worstelende, het Wilhelmuslied. Vrijwel alle partijen namen aan de worsteling deel. Ten slotte mocht de heer Stolk na excuses ge maakt en na beloofd te hebben, zich a^n de leiding van den burgemeester te onderwerpen in de zaal blijven. Om foen de heeren wat op verhaal te doen komen werd de vergadering voor een kwartier geschorst. Tel. de amsterdamsche wolmarkt. Uit Alkmaar wordt aan het Hdbld. gemeld: De mededeeling door een der Rotterdamsche cor respondenten, dat door Sovjet-Rusland te Amster dam een belangrijke order voor wol geplaatst zal worden, is in de kringen van don Noord-Holland- schen wplhandel met bijzonder genoegen gelezen omdat hieruit blijkt, dat de kans om in de hoofd stad wederom een gegrondveste wolmarkt te krij gen, ten zeerste wordt verhoogd. De wolmarkt nam ie Amsterdam in het raidden der vorigp eeuw een niet onbelangrijke jplaats in te midden der wereldmarkten, doch ging in de zeven tiger jaren geheel' verloren, Wel kwam er in de oorlogsjaren 19151920 eenige opbloei, doch nè. dien tijd werd van oen officieele wolmarkt weijjig vernomen. Het aantal buiten!andsche huizen evenwel dat in Amsterdam kantoren voor wolhandel hield, maakte het waarschijnlijk dat- te eeniger tijd het weder tot een openbare markt zou komen. Dit werd kort geleden nog waarschijnlijker door het oprich ten van de Nederlandsche Woltrust met een kapi taal van eenige millioenen, waarin o.m. de voort varende president der Ned. Handelmaatschappij zit ting heeft. Nu ook van Russische zijde de aandacht op de Amsterdamsche wolmarkt wordt gevestigd lijkt het oogenblik voor het opnieuw ontstaan der open markt gunstig hetgeen ook voor den handel in binnenlandsche wol niet anders als toe te jui chen is. st. pan cr as. De heer T. Engel, hoofd der O. L. school alhier, mocht bericht ontvangen van den Pensioenraad, dat •hem pensioen kon worden toegekend. het conflict in de twentsche textiel nijverheid. Door het voortduren van de staking te En-schede ia garengebrek ontstaan aan de fabrieken der Maat schappij, tot exploitatie van Ankersmit's K&toenfa- brieken te Deventer. Daar wordt nu 234 uur per week korter gewerkt. overreden. Te Heerlen is eergisteren de 30-jarige G. V., weg werker bij de spoorwegen door 'n locomotief over reden en1 gedood. Hij laat een vrouw met 2 kinderen achten*. de staking bij werkspoor De directie van Werkspoor heeft, naar de Tel. mee deelt. aan de etakende werklieden bericht, dat op grond van werkstaking den 5den Juni de dienst betrekking zal zijn beëindigd, tenzij de stakers op dien datum het werk hebben, hervat en! geregeld blij ven verrichten. OU DES LUIS. Zondagavond keerde onze Harmonievereeniging „Coneordia" onder veel belangstelling van de zijde der burgerij, in een opgewekte stemming huis waarts van hot gehouden concours to Hoogkarspel, alwaar zij den eersten prijs» behaalde in de tweede afdeelin£ met 151 punten. Voorwaar een mooi suc- ces voor de voreeniging en haar üverigen directeur, den heer Haanstra. Al voortgaande wordt misschien eenmaal het hoogste doel bereikt. broek op langendjik. Gedurende de maand Mei werd op 23 dagen neer slag in den meter govonden, tot een gezamenlijk bedrag van 42.1 m.M., terwijl do gemiddelde regen- j val dier maand 48 m.M. bedraagt. Over de afgoloo- pen 5 maanden werd in 't geheel 181.7 m.M. afge tapt, het gemiddelde over die 'maanden bedraagt 221 m.M. Op 14 Mei ontlastte zich boven deze streek oen zwaar en langdurig onweder, op 18 Mei een minder zwaar en lang onweder, terwijl op 19 Mei onweer in de verte werd gehoord. Op 13 Mei word een gerinkel van romen en deuren gehoord als by de ramp van Muiden. van ew1jcksluis. Op Vrijdag 30 Mei werd Van EwijcksTuis bezocht door ongeveer 35 Rooinsch Katholieke raadsleden j uit verschillende plaatsen van Noord-Holland. Do heeren kwamen hier aan por auto en hebben de Zuiderzeewerken bezichtigd. Daarna werd iets ge bruikt in het hotel van den heer Wai boer en de terugreis weder aanvaard. van ewijcksluis. Zondagmiddag geraakten door don hovigon storm, welke kier woeÖa'e# 3 a 4 bakken van de heeren Van j Hafcfcum en Hofman los van hun touwen en werden door don hevigen wind meegevoerd de zee in. De aleepboofcen Leonard en Johanna Susanna van den heer Hofman gingen uit, om genoemde bakken zoo mogelijk weer te halen, doch mochten er niet in slagen een dezer bakken terug te brengen, omdat zii ver zee indreven. dirkshorn. In hei Concours op Zondag 1 Juni te Hoogkarspel, uiig chreven door den West-Frieschen Bcnd van .Harmonie- en Fanfarecorpsen, heeft het Fanfare corps „Onder Ons" allhier, weder nieuwe lauweren weten -te behalen. Dank zij volhardende studie onder de uitstekende leiding van den directeur, den heer Blaauw, werd I aan „Onder Ons" toegekend den len prijs met 172M punt, met bijkonderen lof der Jury, in de afd. Uit- I muntendheid. Met het hier reeds eerder als „zeer mooi" vermel de vrije nummer: „Parade aux Flambeaux", werd het maximum aantal punten behaald. zuidscharw oude. Het R.K. fanfarecorps, dir. de heer J. de Greef, behaalde op het concours te Alkmaar den 3den prijs in de 3e afdeeling. zuidscharwoude. Ons fanfarecorps „Kunst na Art>eid", nam verlo den Zondag deel aan .het concours te Hoogkarspel. Het trad op in de afd. Uitmuntendheid en; wist daarin den lsten prijs te behalen met 1743* punten, het hoogste aantal dat op het geheele concours is behaald. In den eerewedstrijd bekwam het opnieuw den len prijs met 84 punten, zoodat het, gezien het hoogste aantal bereikte punten, met 3 eerste prijzen huiswaarts keerde. Onnoodig te zeggen, hoe heeren werkende leden en directeur in hun nopjes waren en fhun een enthousiastische ontvangst van de zijde der ingezetenen ten deel viel. Wij wenschen het fanfarecorps van harte geluk met de verkregen lauweren. WEBRINGEN. Zondagmorgen met stormweer vertrok de mu- ziekvereeniging „Apollo" van den Oever per motor- botter van schipper C. Rotgans naar Medembük en verder per autobus naar Hoogkarspel om deel te nemen aan het aldaar to houden muziekconcours. Reclames Het beste geneesmiddel voor een trage lever, sche le hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foeter's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu een dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewanden en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezond heid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.66; in apotheken en drogistzaken. Meer dood dan levend kwam men aan. Het was met dat stormweer een vreeselijke reis geweest, zoodat bijna allen zeeziek waren. Na eenige oogenblikken van rust kwamen allen weer min of meer bij en werd aan den wedstrijd deelgenomen. De meesten echter waren nog lang niet capabel om te spelen, maar men i was er voor overgekomen, dus maar aangepakt. Bo. ven verwachting liepen beide muziekstukken vrij flink van stapel, maar of ze prijswaardig zouden worden gekeurd, verkeerde men in het onzekere. Na afloop van den wedstrijd bleek, dat „Apollo" toch, trots alle tegenspoed, zich nog goed had gehouden, want in de 3e afdeeling „Harmonie" behaalde* zo een len prijs met 1523* punt. Dat gaf een heele op luchting en de hoera's voor ..Apollo" kwamen niet van de lucht. Door dit behaalde succes kwam de vereeniging de eer toe direct weer te spelen in den eerewedstrijd. De uitslag hiervan wordt later bekend gemaakt, doch de vereeniging maakte toen een nog beter figuur, daar allen weer wat op verhaal waren gekomen. De terugreis 's avonds naar Wieringen, 't was nog stormweer, was al niet veel beter dan 's morgens. Om 9 uur kwam de boot behouden de haven binnen. Op de haven was het stampvol nieuwsgierigen om den uitslag te vernemen, en toen die bekend ge maakt was. was 't een drukte van belang. Feeste lijkheden werden er verder niet gehouden, want de reis had velen er toe gebracht om spoedig onder de wol te gaan. Trots al <le narigheid welke de weersge steldheid medebracht, had „Apollo" toch nog een reuzensucces te boeken, waarmede wij haar van de ze plaats hartelijk feliciteeren. en waardoor zij over gaat in de 2e afdeeling. st. maarten. Vrijdag had eene vergadering na oproep door hef bestuur plaats bij den heer Jb. Schermerhörn. ter bespreking „schoolfeest". Na opening door voorzitter werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening van den penning meester bleek een ontvangst van f306.55, uitgaaf f263.56, dus voordeelig saldo f41.99. Besloten werd, ook dit jaar weder schoolfeest te houden en met alle kinderen een' rijtoer naar Schoorl en Bergen te maken en bij goed weer per tram naar Bergen aan Zee. Op voorstel van den' heer G. Bijpoat werd de commissie samengesteld uit 2 dames en 2 heeren en bij meerderheid van stemmen als zooda nig gekozen de dames A Heneweer-Goed en A Groet-Wit en de heeren P. Jonker en P. Heneweer. Als blijk van erkentelijkheid voor 't vele en goede den kinderen gedaan, werd de heer P. Schagen op voor stel der vergadering aan de commissie toegevoegd. Besloten werd op 18 Juni het feest te houden. Even als voorheen zal met lijsten gewerkt worden om de duiten voor het feest bijeen te krijgen. Staande de vergadering, welke slechts door 13 man bezocht was. werd f51 geteekend. Hierna sluiting. schoorl. Vrijdagavond vergaderde de vereeniging „Alge meen Welzijn" in het lokaal van den heer Timmer man. Door afwezigheid van den voorzitter opende de heer S. de Vries deze vergadering met een woord van welkom. Notulen en uitvoerig jaarverslag wer den onveranderd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heer W. v. d. Molen eni mej. N. Peeck, voor den heer C. Jonker werd gekozen de heer C. v. Zoonen; allen namen de benoeming aan. Hierna werd het zomerprogramma en de Flora- liawedslrijd besproken. Een commissie werd be noemd om handwerken te maken, de baten zullen dan bestemd zijn voor de plaatselijke courant. Vervolgens werd het tooneelstukjo opgevoerd „Moeder's verjaardag", door eenige leden van de J. V.G., dat zeer goed werd gespeeld en bijzonder in den smaak viel. De voordracht met lichtbeelden door den heer Ds. Boeke, .Reisindrukken uit Engeland", werd duidelijk uiteengezet. Jammecr was het dat de opkomst zoo slecht was. Met een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt, om dezen avond zoo goed te vullen, werd deze vergadering gesloten. - schoorl. De pensionhoudersvereeniging alhier, die onlangs 'n film heeft laten maken van „Mooi Schoorl" heeft Vrijdagavond in het hotel „Eleanora" die film op het doek weergegeven voor ultgenoodigden, waaronder ook het gemeentebestuur. De voorzitter, de heer M. v. d. Garde, opende deze bijeenkomst met een harte lijk woord van welkom en dankte ieder die aan het tot stand komen van dezo film had medegewerkt, in het bizonder het gemeentebestuur. De opname door den heer Blokker is met zorg gedaan, zoodat heden avond de film voor het eerst zal vertoond worden, om later de wereld in te gaan en in de grootste bioscopen to worden vertoond, o.a. Leeuwarden, Groningen, Uirecht, enz. Spr. spijt het. dat het be stuur van V.V.V. niet aanwezig is, hoewel het wai uitgenoodigd. Reeds was er een aanbod ingekomen van een filmondernemer om overal de film „Mooi Schoorl" te laten draaien. De heer Blokker zegt, dat de film in zeer beknop- ten vorm is opgenomen en daar deze voor het eerst werd weergegeven, zal er hier en daar nog wat bij gewerkt moeten worden. Een paar aardige stukken die zeer in den smaak vielen werden daarop ver toond en de gedeelten Mooi Schoorl, Duin, Bosch en Zee. bewees hoe rijk onze streek aan natuurschoon is. We twijfelen niet, of het doel van het maken van deze film. reclame-maken voor onze gemeente, zal door deze schitterende film worden bereikt. Na nog maals dank te hebben gebracht voor de ontvangen gemeente-subsidie en met de beste wenschen voor het welslagen, volgde daarop sluiting. Onder flinke belangstelling werden Zaterdag een tweetal voorstellingen voor kinderen en volwassenen gegeven. - oudkarspel. Onder de rubriek bijzondere gebeurtenissen no teerden we heden het geval, dat in onze gemeenté Maandagmorgen drie ingezetenen die elkanders buurman zijn, ten raadhuize togen om aangifte van hun jonggeborene te doen. Zo trokken er tezamen heen, om voor elkander getuigenis af te leggen en tezamen gingen ze weer huiswaarts, elkander het beste met moeder en kind toewensohende. De ambtenaar van den burgerlijken stand was ïn- zijn ongewoonte, want het is een zeldzame gebeur tenis, dat drie aangiften van geboorte in een ge meente als de onze op één dag plaats hebben. - wieringer waard. Zondagmorgen passeerde alhier de familie E. uit den Helder met 5 personen per auto. Vanuit de Grootebuurt zou men den Barsingerweg oprijden, doch inplaats van over de brug te rijden, kwam de auto tegen de leuning van de brug. Hoewel met een klem gangetje werd gereden, was de wagen daartegen toch niet bestand. Met een verbogen as en een kapot spatscherm moest de auto alhier worden achtergelaten, terwijl do personen, die allen ongedeerd zijn gebleven, per huurauto van hier naar Alkmaar zijn gebracht. Het had maar weinig gescheeld of het zaakje was in de sloot terecht gekomen. i schagerbrug. De alhier bestaande Muziekvereeniging „Cree- oendo", directeur de heer Schut van St.-Maarten, behaalde Zondag jl. op het Groot Nationaal Mu- kiesooncours te Alkmaar in de derde afdeeling fan fare den tweeden prijs. ■iii lil iii ■—■w lil iiiii moordaanslag op dr seipel. Uit Weenen, X Juni. Hedenavond heeft een orgeveer dertig Jarig socialistisch art>eider, Jaworek geheeten, op het Zuideretation te Weenen een moord aanslag gepleegd op dr. Seipe.1, den Oostenrijkschen bondskanselier. De dader kwam uit denzelfdon trein, waar Seipel mee aangekomen was. Hij loste op het slation twee revolverschoten op den bondskanselier. Het eerste schot veroorzaakte een lichte wond, het tweede een ernstige wond in de long en na nog eenige stappen gedaan te hebben zakte Seipel in een. Hij werd naar een kliniek overgeb^cht, waar de kogel uit de long gehaald werd. Zijn toestand is ernstig, maar hij! Js geheel bij bewustzijn en zeer kalm. De dader richtte zijn pistool daarna op zich zelf en bracht zich eomstige verwondingen toe. De om*, standers wilden hem te lijf. Seipel zelf riep den man niet te mishandelen. Men zegt, dat de moor denaar stervende is. Vermoedelijk is het een poli tieke aanslag tengevolge van do ophitsing dor soci alisten tegen Seipol. De dader van den aanslag is de dertigjarige textiel arbeider Jaworok uit Pottendörf. HIJ was vanochtend nog niet dood, maar weigerde nog eenige verkla ring te doen over zijn misdrijf. In zijn bezit is oen brief gevonden aan zijn vrouw, waarin (hij schrijft, dat hij' in de fabriek, woar hij: werkt, geld ver duisterd heeft. Daarom wil hij sterven. Maar hij wil den bondskanselier Seipel. die schuld is van het orgeluk van de art>eiders, meenemen in den dood. Hij had gisteren nog een bijeenkomst van socialisten bijgewoond, waarin een spreker gezegd had, dat enkel de dood van Seipel de vrijheid van Oostenrijk ken redden. Daardoor waa hij vereterkt in zijn be sluit Seipel te vermoorden. Dr. Seipel had gisterenochtend het 76-jarig Jubi leum-feest van de vereeniging der Oostenrijksche gendarmerie bijgewoond. Het is bij de terugkomst van dit feest, dat de aanslag gepleegd is. De dader heeft zijn plan blijkbaar goed voorbereid. Hij heeft het geheele traject van oen trein van den bonds kanselier meegereisd om een gunstige gelegenheid voor zijn misdaad te verkrijgen. In zijn zakken wer den onder andere gevonden een kaart van lidmaat schap van de socialistische partij en een scherpe dolk. De eenige verklaring, die hij vanochtend af gelegd heeft is, dat hij opdracht tot den aanslag ont vangen had. N.R.Ct Jaworek heeft tevens nog verklaard, dat hij op- draoht had dr. Seipel uit den weg te ruimen, doch omtrent zijn lastgevers wenschte hij rich niet uit te laten. Hij verqocht echtere dat men zijn moeder naar Weenen nou laten komen, dan eou hij allee heeft een rustigen nacht doorgebracht. Zijn algeïneene toestand is bevredigend. zware regens in engeland. Uit Londen, 2 Juni. Aan het einde van do week heeft hot in verschillende deelen van Engeland he vig geregend en wel dermate, dat binnen eenige uren een groote oppervlakte in verschillende graaf schappen onder water stond. Te Tynemouth viel in veertig uur 4.4 inch regen of wel meer dan de normale hoeveelheid in een heele Mei- of Juni maand. Uit verscheidene deelen van het land ko men berichten over ernstige schade. De rivier de Severn steeg ten gevolge van den grooten watertoe voer van de Welsohe bergen snel. Te Worcester liep het terrein van de beroemde landbouwtentoonstel ling van de drie landen, die morgen zou worden geopend, onder en besloten werd van de tentoon stelling af te zien. Het vee, dat reeds was aange komen. kon worden gered. Het. tentoonstellingster rein werd in een meer herschapen en op vele plaat sen stond zes voet water. De lagere gedeelten van Btrmingham werden ook overstroomd en in sommige huizen bereikte het water de beneden-verdieping. Ook in Oost-Northumberland rijn groote gedeelten van het land overstroomd en In West-Lancashire Is groote scha'e berokkend aan de aardappelvelden en andere gewassen tengevolge van het buiten zlj.a oevers treden -van de rivier Ellersbrook. achtentwintig gouden bruiloften op óón dag. Het goedmoedige Vlaamsche stadje Nyvel heeft eergisteren feest gevierd, ter gelegenheid van de gou den bruiloft van 28 echtparen. Het spreekt van zelf dat het eigenlijke feest van elk dier gezinnen niet juist op den datum viel. Sommige hebben de vijftig huwelijksjaren reeds geruimen tijd overschreden, doch de oorlog deed hen besluiten! de viering tot blij- der dagen uit te stellen. Het geheele stadje was versierd en de 27 echtpa ren één paar was ten gevolge van de emotie ge noopt thuis te blijven! werden met muziek afge haald. In optocht, gevolgd door kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen begaf men zich onder het luiden der klokken naar de kerk, waar een mis werd opgedragen. Daarna hield de burgemeester in het stadhuis de feestrede. Hbld. woningbouw in engeland. De Engolsche Labourregeering heeft in het La gerhuis een plan ontvouwd tot net tegengaan van aen woningnood. De regoering wi! in vijftien jaar twee en een half millioen huizen bouwen. De staat en de locale autoriteiten zullen 1375 milioen bijdra gen, waarvan het aandeel der regeering 926 millioen is. Het aanstaande iaar zullen er 90.000 huizen ge bouwd worden, welk aantal te beginnen met 1934 tot.225.000 por jaar zal stijgen. Door den minister von volksgezondheid is f een memorandum gepubliceerd, waarin de financieelo voorstellen worden besproken, die Dinsdag in het Lagerhuis zullen worden ingediend en waarop de woningwet van de regeering is gebaseerd. Hieruit blijkt, dat de lasten voor de schatkist vdor het loopenae jaar zullen bodragen 278.000 pond en de lasten voor de plaatselijke belastingen 135.000 pond. De kosten worden gerageld hooger tot 1940 of 1^41 en van af dit jaar tot 1964—1964' zullen de kosten van het plan voor ae schatkist ongeveer 23 millioen jaarlijks en 11V* millioen voor de plaatse lijke belastingen bedragen. Van dien tijd af tot 19791980 is er een geleide lijke teruggang tot aan het laatstgenoemde iaar, wanneer de subsidie zal zijn 645.000 pond en 340.000 pond respectievelijk. In het memorandum wordt echter verklaard, dat de bijdrage voor de schatkist moet worden bepaald voor het oogenblik slechts voor de huizen, dio in de eerste drie jaren worden gebouwd. Allo drie jaren zal men een onderzoek naar een eventueele subsidie- verlaging instellen en een der eerste voorwaarden van net plan is, dat minstens- twee derden yan het aantal huizen dat voor ieder jaar als practisch uitvoerbaar wordt aangegeven ook gebouwd moe ten worden. eindelijk zijn vedtende straf. Te Richmond County is de onder-commissaris van politie tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dezo man, zekere Harry Hoffman, maakte er zijn werk van om aan dames, die haast hadden, door regen overvallen waren 01 zich in ongelegenheid bevonden, een plaatsje in zijn auto aan te bieden. Lukte het hpm zoo iemand in de auto te lokken, dan mishan delde hij haar. Dit was ook gebeurd met een mevr. M. A Bauer. Deze dame deed een autotochtje mot haar moeder en haar twee kinderen van negen en zesjaar. Op eon rijweg geraakte de auto in een kuil en de dames kondon den wagon niet in bewe ging krijgen. Mevr. Bauer ging nu te voet op weg om hulp te halen. Op den noofdweg gekomen, reed een auto langs, waarin zij een plaatsje kreeg en die met haar weg tufte. Doch op ongeveer 500 meter verder zag de moeder, die in de stilstaande auto was blijven zitten, dat iemand uit de auto sprong of werd gegooid. Zij hechtte er geen ge wioht aan; maar later kwam een politieagent haar

Schager Courant | 1924 | | pagina 5