Gemengd Nieuws. B rgerlijke Stand. Tweede Kamer. VOETBAL MarktbericSiïes, voorschot nemers, wier aken nog niet waren afge wikkeld, moest de rente nog worden betaald. Loopende Rekening: In L. R. had de bank op 1 Jan. '23 te goed f90497.90#', Uitgegeven in L. R. ia i 199225.33 en ontvangen f 215060.14#, zoodat de bank op 31 Dec. te goed was f74673.09. Aan rente werd in L. R. ontvangen f4148.50 en niets uitgegeven* Winst: Na aftrek van alle onkosten bleef aan zui vere winst over f 543.23waarvan echter nog moet ontvangen worden f335.49, zijnde de rente van de voorschotnemers, wier zaken nog niet zijn afgewik keld. Deze winst moet op de reserve worden gebracht, waardoor het reservefonds stijgt tot f 16247.41#. Het Bestuur en de Raad van Toezicht hielden ge regeld de noodige voeling met elkaar en schonken steeds hun volle aandacht aan de uitgeleende bedra gen en ontvangen borgstellingen, opdat de veiligheid dor belegdo gelden zoo good mogelijk verzekerd bleef. Tot afgevaardigde naar de ftlgemeono vergadering te Utrecht wordt benoemd de heer A. de Boer en tot diens plaatsvervanger de heer G. C, van Daten Blon ken. Naar aanleiding van den beschrijvingsbrief wordt medegedeeld, dat een Borgloods is gesticht, waaruit de verliezen worden gedokt, die een of andere bank tengevolge van fraude door den kassier zou kunnen Jijden. Het huishoudelijk reglement wordt op voorstel van het Bestuur in zooverre gewijzigd, dat Bestuur en Raad van Toezicht de zitingsdagen regelen. Tot nog toe werd eiken Zaterdagavond zitting gehouden. Bij wijze van proef zal de kassier voortaan Donderdags zitting houden te Schagen en Donderdagavond ter gewoner plaatse. Do h'eer K. Keuris gelooft, dat deze verandering voor de kleine inleggers of opnemers geen verbete ring is; hun komt do Zaterdagavond beter gelegen. Voorzitter is dit niet met spreker eens. maar in elk geval, de maatregel is slechts een proef en mocht die niet voldoen, dan zal het Bestuur natuurlijk den ouden regel weer invoeren. Het voorstel om voortaan geen spaargelden op te halen, omdat deze maatregel niet heeft beantwoord aan de verwachtingen, wondt aangenomen. Gehoopt wordt evenwei, dat zij die reeds «paartiens zijn. dit sullen blijven. Hierna rondvraag en sluiting, ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond 3 Juni hield da vreeeniging tofc bevordering van getrouw schoolbezoek een algemee- no vergadering in Voorburg. De voorzitter, de hoor D. Stammes, heet de aan wezigen welkom en uit den wensoh, dat de bespre kin gen van aangenamen aard mogen zijn. Do secretaris, ae hoor D. Koorn, loost de notulen welke onveranderd woren goedgekeurd, met dank voor de uitvoerige weeigavo. Hierna doet de penningmeester, do heer O. Kel ner, rekening en verantwoording. Als commissie tot het nazien der -rekening worden aangewezen de hooron J. Hoep, Jb. van Stipriaan en J. Hollander. De commissie verklaart, bij monde van laatstge noemde, do besohaiden volkomen in orde te heb ben bevonden- Besloten 'wordt, dat «de oudste leerlingen, als belooning voor getrouw schoolbezoek, een reisde naar Amsterdam, do andere kinderen een uitstapje naar Bergen aan Zee zullen maken. De heenreis naar Bergen zal geschieden per boot, de terugreis por spoor. i Behalve het onderwijzend personeel en het Be- stuur, worden tot commissieleden voor Bergen ge- 1 kozen do hoeren V. Kaan, P. Jimmink, P. van Eoten, Jb. van Stipriaan, M. de Graaf, J. Hoep, O. Kok, L. Blaauboer, J. van Leijden, H. Jonker Hz., C. van der Linden, G. O. van Balen Blanken, O. Rozelman Da, en H. op 't Veld. Als geleide voor do reis naar Amsterdam wor den gekozen de hoeren B. de Vries, Sterkman, R. L.# Waiboer, J. van Nieuwland, O. Kooiman, O. Keizer, mevr. Keizer en Mej. van Dijke Do muziokvereoniging „Concordia" te Breezand zal do reis naar Bergen mot muziek opluisteren. Het schoolfeest zal plaats hebben op 2o Juni en de eerstvolgende commissievergadering op 17 Juni Hierna rondvraag en sluiting, met dank voor de aangename samenwerking. BROEKHUYS VOOR DE RECHTBANK. De rechtbank te Rotterdam behandelde in hooger beroep een zaak betreffende overtreding der Lofcé- rij-wofe 1905 tegen W. H. Brookhuys. Men zal zich herinneren, dat bekl'. op lOOotober jl. wegens de uitgifte van de 31ste premielconing der Holland- scho Orodiotbonk terecht stond voor den kanton- rechter te Rotterdam. De ambtenaar van het O. M. heeft toen zes maanden hechtenis gecischt. De kantonrechter heeft hem vrijgesproken en het O. M. ging in hooger beroep. Bekl. was niet versohenen, evenmin als mr. Bour- lier, die bij vorige gelegenheden als verdediger cn gemachtigde optrad.Do stukken, op de 31ste premieleening betrekking hebbend, zijn verleden jaar te Amsterdam bn ae trekking in „Bellevue* door de politie in beslag genomen. Onder ae getuigen was der heer Melius, direo* tour van de N.V. „Sportpaleis" te 's-Gravenhage. j die verklaarde dat Broekhuys voor f 100.000 het recht gekocht had om voor eigen rekening de 28ste tot de 33sto premielconing uit te govon en dat al hot ontvangen geld zou worden aangewend voor do uitgifte van niouwo Aeeningen. Eon vasto regel voor do trekkingen was or niet. Men trok als men zin had. Het O. M. mr. van Lier vroeg vernietiging van hot vrijsprekend vonnis van den kantonrechter en betoogde dat vooral nu bekl. zich opnieuw met (ie uitgifte van premieleeningen bezig houdt, tegen hem straf geëischt moet worden. Eisch zes maande* hechtenis. Uitspraak 17 Juni. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Maandagavond «heeft te Appelscha (Fr.) een ern stige vechtpartij plaats gehad, waarbij; drie personen werdeni gewond- De 22»-jarige man had. verkeering met een meisje, welke verkeering dezer dagen verbroken werd. Do ex-verloofde was hierover zeer verbolgen en zon op wraak. Gisteravond begaf hij zich, onder den invloed van sterken drank verkeerende, naar de woning van zijn vroeger meisje en wilde door het vernielen van een venster binnendringen. De vader en broer van het meisje wilden dit echter beletten, waarop voor het huis een vechtpartij ontstond, waarbij men el kaar met mestvorken te lijf ging. De vader en broer van het meisjo werden ernstig toegetakeld. De va der van het meisje nam toen een stuk hout en sloeg den aanvaller op het hoofd, zoodat deze bowustelooa in elkaar zakte. De toestand van de flria vechtersbazen li ernstig. KIND VERBRAND. Door onbekende oorzaak Is de boerderij van do familie Gösllng te Zwartemeer (gem. Emmen) afge brand. De ouders waren mot twee zoons naar do kerk. Twee kinderen, van zes en één Jaar, waren thuis gelaten. Het jongste kind is verbrand. Van het vee is een pink gered, een koe en drie geiten kwamen om. DE VERDWENEN NACHTWAKER TE GOOR. Uit 's-Gravenhage, 3 Juni. De heer Kleerekoper heeft aan den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den minister van Justitie bekend, dat toen het lijk van* den vermoorden nachtwaker der fa briek „Weddehoen" te Goor van de plaats waar het was gevonden, vervoerd werd naar een terrein bij die fabriek waar de sectie zou geschieden, voor dat vervoer een „trekkar" is gebezigd, zonder éénge be dekking zoodat alles zichtbaar was voor de honder den voorbijgangers? 2. Weet de minister, dat daarna de sectie heeft plaats gehad in het openbaar, althans op hoogstens 20 meter van den openbaren weg, zoodat een groot aantal personen, waaronder vele kinderen, van nabij kon gadeslaan ou*. hoe het hoofd van den zomp werd gescheiden? 3. Weet de minister, dat de romp daarna nog go- ruimen tijd daar is blijven liggen, duidelijk zicht baar van den openbaren weg? 4. Mochten voornoemde feiten zich aldus hebben toegedragen, acht dan de minister de autoriteit, aan wie in dit geval de leiding was toevertrouwd, voor de vervulling van een politioneel ambt geschikt? vptrjv zpeej unue Jfuipfuiseq ep ep ue ueqogfe sjejjo DE WINTER IN SIBERI1 De sowjet-bladen deelen mede, dat de winter In Krasnojarsh, het koudste punt van Westelijk Siberié, waar de gewone wintei-temperatuur 35-40 graden bo neden het vriespunt is, doch temperaturen van 50 gr. niet tot de uitzonderingen behooren, is het dezen winter niet kouder geweest dan 30 gr. In doorsnee is de winter er niet kouder geweest dan in de Oekraine en de centraal-Russischa gouvernementen. TOONEELSPELERSSTAKING. De reeds geruimen tijd dreigende tooneelspelers- staking te New York is Zondag begonnen. Vijf schouwburgen op Broadway waren genoopt hun deu ren te sluiten. Daarmee is een einde gemaakt aan een reeks van goed trekkende blijspelen als „Re gen", „De Zevende Hemel", „Lolipop'", .,De Zwaan" en „De Zenuwlijder". De stakers eischen' dat de di recteuren uitsluitend leden van de vakvereeniging als speler zullen aannemen. Verschillende schouw burgen hadden voor den fatalen termijn van 1 Juni dezen eisch ingewilligd vandaar dat de staking slechts van beperkten omvang is. DE GEDACHTEN VAN MLACDONALD. Volgens de Times zal MacDonald morgen naar Lossiomouth vertrekken, waar hij, zoo mogelijk, hot grootste gedeelte van de Pinkstervacantie zal door brengen. Hot schijnt, dat MacDonald ten opzichte van deja algemeenen toestand tamelijk optimistisch is. indien men ten minste de Daily Mail mag gelooven. Volgens dit blad zou MacDonald nl. gisteren in een particu lier gesprek met leden van de arbeiderspartij in het Lagerhuis over den Europeeschen toestand hebben gesproken en het vertrouwen hebben geuit, dat er uitzicht bestaat op eon spoe»dige regeling van de ver schillende «hangende vraagstukken. De leden der arbeiderspartij hebben bij deze gelegenheid MacDo nald te kennen gegeven, dat zij het gewenscht ach ten, dat ook het parlement in besluiten omtrent de buitenlandsche politiek zal worden gekend, waarop MacDonald mededeelde, dat de regeering reeds over wogen bad gelegenheid tot een debat daarover te geven. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Over de overstroomingen in Engeland; ten gevolge van de hevige regens aan het einde van de vorige week komen nog steeds berichten, die gewagen van groote schade die is aangericht. De rivier de Severn te Worchester stond gisteren 22 voet boven het ge wone zomerpeil en het electrisch licht, het gas on het tramverkeer in de stad hadden van het water te lijden. Men vreest dat vier of vijf personen bij de over stroomingen zijn omgekomen in verschillende plaat sen van Engeland. Te Preston eijn een aantal koeien en schapen in zee gespoeld. SPRINKHANEN. Uit Cannes wordt gemeld, dat verschillende plaat sen in de Zee-Alpen door sprinkhanen geteisterd sle stap de moeilijkste. Wanneer zij eenmaal het raam uit' was, behoefde zij niot meer bang te zijn, dat zij gopakt zou worden. O'Reilly zou de kleeren- kast doorzoeken en in de badkamer kijken. Dan zou hij tot de conclusie komen, dat de vogel reeds ge vlogen was. Nooit zou hij denken, dat een meisje zou durven wat zU van plan was te durven. Vreemd genoeg bracht dio gedachte Clo ertoe om te handelen. Voor het oogenbllk liet haar angst haar los. Zij stapte vlug over het kozijn en voelde de muurkap onder zich. Hij voelde stevig aan en gaf haar bijna troost; maar toen zij met haar anderen voet tastte, groep de angst haar weer aan en stroom de als ijswater door haar aderen. Zij trachtte aan niets anders te denken dan aan dat redding belo vende, in den wind wapperende gordijn. Zij greep zich vast aan de raamlijst met vingers, zóó vochtig, dat zij op de steen uitgleden. ZIJ deed eon. twee, drie stappen nog één en zij zou het kozijn moeten los laten. Zou zij bij het wapperende gordijn, kunnen komen? Een paar oogonblikken geloden scheen het haar te weerstaan. En thans, nu zij het hebben moest, ontglipten de witte plooien aan haar «hand. Als de wind ging liggen, was zij verloren. Zij moest of zij wilde of niet denken aan- al de dingen, waar aan zij niet wenschto te denken. ZU dacht aan die onmetelijke diepte onder zich. Toen zij mot haar vrijen arm naar het gordijn greep, werd de kamer, die zij verlaten had, hel ver-i licht. O'Reilly zocht daar naar haar. Het was zoo eenvoudig geweest, om, toen zij daar op den vasten grond stond te zeggen, dat hij niet uit het raam zou kijken. Maar hij zou kunnen kijken; hij zou haar voeten langs don muurkap kunnen hooren schuife len. Als hij zijn hoofd nu uit het raam stak, zou zij vallen. Het jonge meisje begon over baar gehêele lichaam I te beven als een blad aap oen hoogen tak. Zij zou verder moeten gaan, dacht zij. Maar het gordijn wapperde zoo heel dicht bij, dat zij een nieuwen stap waagde. Het kant schoot langs haar vinger».1 Met een laatste krachtsinspanning groep zU een plooi. De moed kwam weer tot haar terug. Nu moest zij de lijst van O'Reilly'» raam loslaten. Engel, bidt je voor mij?" vToeg zij zich af, omdat zij zelf niet bidden kon. Zij kon slechts tellen. Zij vond het vreemd, dat bet haar zenuwen kalmeeren zou wanneer zij telkens weer haar vingers op het gordijn telde; maar toch kalmeerde het haar. Steeds steviger klemde zij zich aan het gordijn vast. Het naar zich toetrekkend, begon zij opnieuw dien elndeloozen tocht van enkele inches. Goddank, het licht in O'Reilly^ slaapkamer was uitgedraaid. Voor het oogenbltk was zij veilig voor hom. Welk een typisch woor i was „veilig" juist op dat oogen bllk. Zij was nu v-over gekomen, dat zU het gordijn loslaten en haar armen over het kozijn slaan kon. Zij wierp er haar lichaam op en bleef dan een oogen bllk liggen, uitgeput, nu de spanning voorbij was. Maar was deze voorbij? Neen, nog niet. Als haar voet van den steenen muurkap gleed, zou zij de klacht, die noodig was om op het kozijn te klimmen, niet meer hebben. Een kort oogenblik zou zij blijven) han gen en dan naar beneden storten i „De papierenl" zeide zij to tcichzelf «om zich moed in te spreken. „Zij zijn nu bijna veiligl Houd je goed, Clol Een minuut nog en alle gevaar ia voor.» bij." De kamer aan gene zijde van bet raam was, even als die van O'Reilly, donker. Er was dus. God zij dank, geen kamermeisje, dat om hulp zou kunnen schreeuwen. Clo stond zich een minuut toe om op adem te komen. Dan. maakte zij zich gereed om zich naar binnen te trekken. Met behulp van het gordijn en een zwaar meubelstuk, dat dicht bij het raam stond, leek dat vrij makkelijk; en het zou ook mak kelijk geweest zijn1, als haar krachten niet bijna uit geput waren. Toch golukte het haar eindelijk met haar knieën op het kozijn te komen. Dan stak zij een been er over hoen en tastte naar den grond. Zij had dien juist gevonden, toen een «leutel in het slot knarste on een deur, vóór zij zich achter de gordij nen verbergen kon, wild geopend werd. Een licht golf stroomde uit de gang binnen en teekende haar witte gstalte af tegen den donkerblauwen achter grond van den avond. Wordt vervolgd. worden. In de gemeente Mandelieu hebben de in- sekten in het bijzonder huisgehouden en groote scha de aan het gewas toegebracht. DE DUITSCHE REGEERING BLIJFT. Na alle mogelijke en onmogelijke strubbelingen, is het eindresultaat, dat de tegenwoordige rijkskanse lier van Duitschland, Dr. Marx, aanblijft en ook allo andere Rijksministers aanblijven. Het nieuwe mini sterie is dus geheel hetzelfde als het oude, zoodat de uitslag der Rijksdagverkiezingen niet veel verande ring in de regeeringskoers heeft gebracht. BALONONGELUK IN AMERIKA. Uit Belleville (Illinois, Ver. St.) wordt gemeld, dat de lijken van de beide vermiste weerkundigen, dr. Meisinger en luit. Neely, van den Meteorologischon dienst dor Ver. Staten, op 150 mijl ten N.-O. van Scottfield zijn gevonden. De beide weerkundigen had den eenige .series ballon-vluchten georganiseerd om de 1'ioht-gesteldheden blji de storm-centra's waar te nemen. Mien vermoedt, dat de ballon bij oen dezer vluchten door den bliksem getroffen, is en ontploft. HEVIGE AARDBEVING OP MARTINIQUE. Uit Martinique wordt gemeld, dat er hedenmorgen een hevige aardbeving hoeft plaats gehad. Er is wei nig schade aangericht. DE OPSTAND IN ALBANI8. Uit Rome, 3 Juni. Naar gemeld! wordt is Pirana door do nationalisten bezet; de regeeringstroepen zijn verslagen. DE TOESTAND VAN SEIPEL. Uit Woenen, 3 Juni. De geneesheeren zijn op grond van het gisteravond laat ingestelde onderzoek naar den toestand van Seipel van oordeel, dat inge val geen complicaties optreden, op genezing kan worden gehoopt. De crisis is evenwel nog niet voor bij. Het projectiel bevindt zich óf in het longweefsel óf, wat waarschijnlijker is, aan de rugzijde van de borst kas. hetzij in de wervelkolom of in det ribben. Aan een operatie is voorloopig niet te denken. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1924. Ondertrouwd: Johannes Hink, oud 24 Jaren, to Noordscharwoudo en Geertruida Bleeker, oud 22 ja ren, alhier. Getrouwd: Eeltje Zijlstra en Grietje Rus. Nicolaas Petrus Bakker en Catharina Stoop. Johannes Hink en Goetruida Bleeker. Overleden: Maria Nieuwenburg, oud1 51 jaren, echt- genoote van Gerrit Bakker, GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1924. Geboren: Jan, zoon van Jan Breebaarten Neel tje Kromhout, Gehuwd: Jan Zwagerman, 24 jaar en Dieuwer- tje Bakker, 23 iaar. Jan Smit, 30 jaar en Trijntje Smit, 24 jaar. Willem Fijnheor, 25 jaar en Aafje Pluim, 21 jaar. Overleden: Immetje Boendermaker, 81 jaar, echt- genoote van Gerrit Krap. Jannetje Pool, 50 jaar, weduwe van Ubbe Mulder. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 28 Mei tot en met 3 Juni 1924. Geooren: Cornelis, zoon van Nicolaaa de Beet en van Aagje Worp. Geertruida, dochter van Cornelia Rampen en van Catharina Margaxetba Kruit. Jannetje, dochter van Former Abbenes en van Trijntje Hagen. O verleden:. Pi eter Jonker, oud 68 jaar, echtgenoot van Trijntje Boetel'. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1924. Geboren: Johanna Maria, dochter van Jaeobus Groen en Aaltje Trompetter. Johannes Oornelis, zoOn van Johannefl Wokke en Eva Korver. Huwelijksaangiften Oornelis van den Berg, oud 28 jaar, to Warmenhuizen on Guurtje Molenaar, oud 27 jaar. alhier. Theodorus Petrus Boers, oud 32 iaar te Zuidscharwoude en Trijntje van 't Hof; oud 32 jaar, alhier. Cornelia Langedjjk, oud 24 jaar, alhier en Cornelia Gemier, oud 23 jaar, alhier. Johannes Kos, oud 29 jaar, te Oudkarspol en Catharina Hink, oud 21 jaar, alhier. Cornslis ae Ruijter, oud 26 jaar, alhier enAntje Meurs, oud 21 jaar, alhier. Huwelijken: Cornelia van Nienee, oud 23 jaar en Guurtie Opperdoes, oud 21 jaar, beiden alhier. Cornelis van den Berg, oud 28 jaar, te Warmenhui- zen en Guurtje Molenaar, oud 27 jaar, alhier. Theodorus Petrus Beers, oud 32 jaar, te Zuidschar- woudie en Trijntje van 't Hof, oud 32 jaar, alhier. Cornelia Langedijk, oud 25 jaar en Cornelia Gem ier, oud 23 iaar, beiden alhier. Johannes Kos, oud 29 jaar, te Oudkarspel en Catharina Hink, oud 21 jaar, alhier. Overleden: Johanna Christina Wolf, oud 15 jaar, dochter van J. F Wolf en J. v. d. Hurk. Gerarda Catharina Schuijt, oud 11 jaar, dochter van Jan Schuijt en van Ürsula Bekker. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1924. Goboren: geene. Ondertrouwd: Leendert van Rozelaar, oud 27 jaren. won. te Harenkarspel en Aafje Brugman, oud 26 jaren. Cornelis Vogelenzang, oud 33 jaren, won, te Anna Paulowna en Wilhelmina Broekhui zon, oud 35 jaren, won. alhier, onlangs to Araster- sterdam. Johannes Pieter Moolaert, oud 24 jaren, won. to Haarlem en Neeltje Kaan, oud 23 jaren, won. alhier, onlangs te Schoten AlbertusNuy, oud 22 jaren, won. to Anna Paulowna en Maria Agatha Anna Stasia Rohdo, oud 23 jaren. Getrouwd: Dirk Borst, oud 26 iaren, won. te Anna Paulowna en Guurtje Meulevela, oud 28 jaren, Johannes Zijp, oud 34 jaren, won. te Zuid scharwoude en Geert ie Panoras, oud 26 jaren. won. alhier, onlangs te Alkmaar. Willem Jimmink, oud 28 jaren, won. te Zijpe on Aagje Wijn, oud 27 i'aren -'Cornelis Vogelenzang en Wilhelmina Broek- iuizen. Leendert van Rozelaar en Aafio Brugman, Johannes Pieter Moelaert on Neeltje Kaaij. Overlederi: Dirk Brouwer, oud 64 jaren, eohtge- noofc van Elizaboth Kwaad. Jaoob van Hekum, oud 73 jaren. GEMEENTE CALLANTSOOCK Ingeschreven gedurende de maand Me 11984. Geboren: Cornelis Arie, zoon van Elisabeth Blom. Cornelis Hendrikus, zoon van N. Klaver en M. C. Sluij». Laurentius, zoon van G. v. Diepen en B. Tha- mis. Johannes, zoon van A. Noordstrand en J. Wever. Getrouwd: Klaas Roos. 27 jaar, gem. Zijpev en Trijntje van Twuijver. 22 gem. Callantsoog. Overleden: Jan Zander, 55 jaar, echtgenoot van Trijntje Duin. van het maximum-aantal leerlingen per klas van 48 leerlingen. Dia is, roept spr. uit, nu al de derde ver andering sinds 1920. 'tWaa 40, werd toen 35. eindelijk 25, en nu plotseling de verhooging tot 48. Dit is het sinds '78 niet meer geweest. Spr. voorziet dat vooral de kleine s»cholen, waar van de 2 of 3 thans aan wezige leerkrachten één zal moeten verdwijnen, de dupe van dien maatregel zullen worden. Het aantal éénman- en tweemanscholen zal on rustbarend stijgen. Maar ook voor grootere scholen wordt het allerwonderlijkst. Soms moet men een klos in vier splitsen, om de kinderen bij de overblijvende leerkrachten onder te brengen. De minister weet hiervoor geen ander middel als verbouwing. Maar wie moet daarvan de kosten dragen, De school- en gemeentebesturen en niet het Rijk. Spr. Insluit met zich eens te verklaren met. de opvatting der grootsto paodagogen en dio van het Engolscho ondorwijs-ministerie, die van oordoel zijn dat juist in tijdon van nood aan de volksopvoodlng en ontwikkoling geen penning mag worden te kort gedaan. Hot zou zijn: den tak afzagen waarop men zit! Mej. Wostormnn (lib.) meent uit hot ondorwijsbfr- loid te kunnen concludeeren dat zich daarin «hot Ko rnis van een man, der practljk als leider van hot departoment wreekt. H. i. is .do pacificatie eigenlijk mislukt, daar de strijd is overgebracht naar de ge meenten. In plaats van de klas-vergrooting bepleit spr. een systeem van concentratie van scholen waardoor eveneens het aantal leerkrachten kan verhinderd worden zonder de thans te verwachten funeste ge volgen. Spr. komt er voorts tegen op dat niet alleen de arbeid der overblijvende leerkrachten, zoozeer ver zwaard' zal worden maar dat tevens op hun salaris 16# zal worden gekort nadat zij reeds een be langrijke pensioenkorting moesten offeren. Het niet-invoeren van den leerplicht voor het 7e leerja&r zal tengevolge hebben dat tal van kinderen geen afgerond onderwijs zullen ontvangen en de school reeds zullen verlaten voordat zij bijv. iets over Indië «hebben geleerd. Spr, verdedigt tenslotte haar denkbeeld om het Fransch weer in te voeren op de lagere scholen. De heer Gerhand, zich bij do critiek van den heer Ketelaar aansluitend, oordeel» «het absoluut afkeu- j renswaardig dat het onderwijsbeleid zich thans uit sluitend laat leiden door de bezuinigingsvraag. De goede maatregel om do scholen wel op 't 7e leerjaar in te richten wordt weer geheel illusoir ge maakt door de vrijstelling van den leerplicht. Daar door wordt 't den ouders gemakkelijk gemaakt do kinderen zoo gauw mogelijk van de school te ne men en 't 7e leerjaar zal alleen door de kinderen van welgestelden worden gevolgd. In 't algemeen wil spr. als zijn overtuiging uit spreken, dat alle bezuinigingsmaatregelen geen ef fect zullen hebben zoolang niet een einde gemaakt is aan da „allerdolste" methode om maar steeds kleine nieuwe schooltjes te stichten. Er zijn gemeen ten met enkele duizenden inwoners, waar 5 a 6 la gere scholen zijn. Van do 7000 scholen zijn or 700 éénmans- en 1400 tweemanisscholen. Er moet concen. tratie komen. Naar spr.'s meening hebben de tegenstanders der pacificatie gelijk gekregen, het onderwijs is slechter geworden, en thans wordt de toestand ongunstiger gemaakt dan hij in de laatste 50 jaar is geweest. De anti-rev. mijnheer Van der Molen heeft ook bezwaren. Hij meent, dat de voorgestelde maatrege len niet den bloei van het onderwijs zullen .bevor deren, Wel verheugt spr. zich over de in H aanvankelijk plan aangebrachte wijzigingen. De minister heeft echter de intrekking van het K. B. van 19 Jan. afhan kelijk gesteld van de aanneming dezer onveranderde 'maatregelen. Dit dreigement zal de minister wel niet voor 100 pet. handhaven, want zou de Kamer, even als zij deze voorstellen kan afwijzen, dan ook do eerste niet kunnen weigeren? Dio passage heeft al bewerkt, dat linksche amendementen worden houden, omdat, men er meende dat de rechterzijde bij voorbaat daaraan haar sanctie had verleend en overleg al zou zijn uilgesloten. Spr. meent dat daar voor geen reden is, en dat ook de regeeringsfracties zich haar volle vrijheid willen voorbehouden. Spr. veroordeelt het, dat de vblle zwaarte der be zuiniging op het onderwijs is afgewenteld. Voor Oorlog is nu weer 2 miilioen suppletoir aan gevraagd en er zou 12# miilioen op bespaard wor den. Waar blijven die? vraagt spr. met verheffing van stem. Heeft de Kamer geen recht te weten wat er van de voor eenige maanden getrokken lijnen overblijft? Geroep: Heel goed! Spr. wil wel verklaren, dal hij niet zijn levenlang aan de zaak van 't Onderwijs gewijd heeft om 't nu te billijken dat, zoo schijnt het. alles op 't onderwijs i wordt afgewenteld; hij wil daar niet toe 'meewerken, i tenzij hem bewezen wordt dat 't absoluut onvermij- I delijk is. Waarom nu 40 miilioen en vroeger maar i ruim 28? 't Is wel makkelijk, maar we willen ook van de andere departementen wat merken! Stemmen: Bravol Spr. behandelt daarna eenige onderdeelen van de wet. De heer Kersten (H.' Ger.) betuigt over het alge meen zijn instemming met deze wet. De Kamer Is begonnen met de behandeling van het ontwen) Wijziging van' de Leerplichtwet en van de Lager Onderwijswet 10eo. De eerste spreker is de heer Ketelaar en spreker komt met zijn ernstige bedenkingen tegen dit wets ontwerp. Eerstens keert hij zich tegen hot instituut der assistenten. Daarmee wordt een streep gehaald door al 't geen na langen strijd op 't gebied der ver beterde opleiding is bereikt. Het begint weer te lij ken op den ouden toestand toen men de leerlingen uit de hoogste klas naar de laagste stuurde om er te helpen. Een door den V. D. Bond ingestelde eDquéte bewees dat nagenoeg alle onderwijzers niets dan lost van de assistenten duchten. De bouw en in richting dor scholen en de ligging der lokalen zullen 't. uitoefenen van toezicht veelal onmogelijk maken. Grooten toeloop van assistenten, die zonder vergoe ding willen werken, verwacht spr. niet; en de ho noreering zal op de gemeenten nieuwe lasten leggen. De tweede belangrijke wijziging is de opvoering NIEUWE NIEDORP. Zondag moest N.V.V. I haar «derden wedstrijd spelen voor den Beker en nu tegen Blauw-Wit I (Winkel), op het sportterrein to Kolhorn. Hot was' door den sterken wind een leelijken wed- i strijd. N.V.V. speelde voor de rust voor den wind en wist 2 doelpunten te maken, zoodat de rust inging met 20 in 't voordeel van N.V.V.. Na de rust wist geen van beide partijen oen doelpunt te maken, zoodat 't eind ook kwam mot 20. N.V.V. word alzoo weer overwinnaar en zal nu nop een wedstrijd moeten spelen tegou W.F.O. (Weinngerwaard). OUDESLUIS. Zondag jl. speelde D.O.S.K.O. II alhier, een rriendsonappolijken wedstrijd tegen B.F.C. II van in haar gelederen had, wist te winnen mot 31. Breezand. D.O.S.K.O. H die een spoler uit D. I in haar gelederen had, wist te winnen met 3»1. NOORDERMARKTBOND, Noord-Soharwoude. 3 Juni. Grove uien f 3 a 4.50 per 100 Kg. Aanvoer: 5600 Kg. uien. PURMEREND73 Juni 1924. Op de heden gohoudon weekmarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 13 stapels fabriekskaas f39, met rijksmerk f44; 57 stapels boerenkaas f 41, met rijksmerk f45.50; 2 stapels commissiekaas met rijksmerk f40: 4 stapels Goudscho kaas met rijks merk f43; 1420 kilo boter f2—2.10, 749 runderen w.o. 190 vette fl1.30. 539 melk- en geldekoeien f200476 20 stieren, handel in runderen matig}' 45 paaijdon; f200300, handel vlug; 132 vette kalveren fl.301.50, handel matig; 441 nu oh tere kalveren, voor de slacht f 1036, fokkalveren f 16—' 32, handel matig; 587 vette varkens voor de zou torn 5458 oent, voor de slacht 56—Al oent, handel vlug, 95 magere varkens f 1424, handel stug; 296 biggen f 12—18, handel vlug: 1080 lammeren f 18 tot f30. handel vlug; 161 bokken; kipeieren f0.25 tot f6.75, eiondeieron f5.75. PVURMEREND, 3 Juni 1924. Op do eierenveiling waren de prijzen heden: kip* eieren a f6.407.10, aangevoerd 10178 Btuks; b. f5.30—5.40, aangevoerd 883 stuks; eendeieren f5.606.90, aangevoerd 29083 stuks. Totaal-aan voer 46144 stuks.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6