liltllll Bitlis- Poorler's Tapijt- Meubelhandel gesloten is. NI v.h. SPAANDER 4 Co., DE LANGE&DE MORAAZ, Alkmaar Uitgevers i N.V, v.h. Co., Scbagen EERSTE BLAD. Dit het hart Yan Holland. Kekeninq-Courant m. rentevfirgoedinq aan de Laan Ie Scbagen maakt bekend, dat de Zaak vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Woensdagmorgen 8 uur Raad Harenkarspel. Zaterdag 7 Juni 1924. SCHA 67ste Jaargang. No. 7447. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in hot eorstuitkomend nummer goplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. nó. 20 l Prijs por 3 manndon f 1.G5. Losse nummors 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iodoro rogol moer 20 cont (bowljsno, inbogropon). Grooto lottors worden naar plaatsruimte borokoncL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Wegens Pinksteren verschijnt a.s. DINSDAG geen nummer van dit blad. De Uitgevers. Pas heeft Lordj Cecili ons duidelijk vertelt, hoe de Volkenbond ons in staat zal stellen, den eeuwigen vrede te benaderen, of Mr. Patijn, onze burgervader, begint twee oorlogen tegelijk. Den omnibusoorlog en bet offensiof tegen Voor burg en Rijswijk. Het laatste is doodgewoon een ver overingsoorlog. een krijgstocht van Den Haag om zich ,te verrijken ten koste zijner zwakken naburen Moet er zoo worden omgesprongen met hei zelfbe schikkingsrecht der natiën? Is dat het principe van den Volkenbond? Is Mr. Patijn daarvoor zoo lang lid geweest van „Vrede door Recht"? De kwestie is natuurlijk, dat onze belastingen in do laatste jaren wat heci hoog zijn geworden, even als de huishuren en dat dus tal van menschen voer het geld, dat zij anders meer zouden heLhen af te dragen aan den Haagschen gemeente-ontvanger een abonnement op de tram nemen of zelfs een klein outotje koopen en in Voorburg en Rijswijk gaan fo rensen. Daar heb je wat meer lucht, wat meer groen, wat lager huur en veel lager belasting en het ©enige wat er tegen is zou zijn dat je dagelijks een half uur van je leven verliest met heen en weer trammen. Dit geforens zit natuurlijk Den Haag dwars, omdat allerlei baten dientengevolge voor de residentie ver loren gaan en dit zal wel het hoofdmotief zijn om aan te dringen op annexatie. Er zijn ter verdediging van dezen veroveringsoor log allerlei argumenten geopperd. Zoo bijv. dat die gemeenten reeds profiteeren van. licht, water, tele foon, straks ook van de rioleering enz. van Den Haag Dal ''li argument alleen waarde zou hebben, als 'Den Haag a\ die voordeelen gratis gaf, terwijl er in- tegendeel zeer behoorlijk voor wordt gerekend, zal wel geen betoog behoeven.,Het is dan ook een argu ment pour besoin de la cause. De Voorburgers en Rijswijkers gevoelen machtig weinig voor de annexa tie, waarvan zij geenerlei voordeel, wel tal van na- deelen verwachten. ,.Sum civis Haganus" is wel erg plezierig, maar het heeft zelfs in Nederland nog niet de beteekenis van „civis Romanus" of „British subject", die over de geheele wereld een introductie plachten te zijn, om dat de macht van Rome of van het Britsche Rijk achter den burger ervan stond. Integendeel Haagsch burger te zijn is in Nederland geen aanbeveling. Windhappen, houten ham eten. ani-btenaarsdrukte hebben en gemaakt spreken zijn voor vele landgenooten nog steeds de attributen van den echten Hagenaar. En die attributen zijn nu niet zoo vleiend, dat de bewoners onzer voorsteden er op gebrand zijn, die onderscheiding te koopen en zwaar te betalen door een hooger belastingaanslag! De voorstedeling betaalt zelf of via zijn gemeente bestuur wat Den Haag voor zijn leveranties en dien sten meent te moeten berekenen en als dit te weinig zou zijn, heeft Den Haag het steeds in de hand voortaan meer te rekenen, zonder dat Voorburg of Rijswijk, die nu eenmaal afhankelijk zijn geworden van de groote buurvrouw, veel anders zouden kun nen doen, dan er zich bij neerleggen. Me dunkt dan ook, dat de voorsteden een groote kans zouden krijgen op het voortduren van hun on afhankelijk bestaan als zij Den Haag aanboden twee derden inplaais van een derde der belastingpennin gen van de forensen aan Den Haag af te staan. Dan zou spoedig blijken, in hoeverre de Haagsche expan siepolitiek een economische noodzakelijkheid is, dan wel zucht naar verovering en uitbreiding van belas tinginkomsten. Natuurlijk mankeert ook een economisch argument geenszins. Want de woningbouw, ziet u, en de par ken 1 Precies of er nog geen vierkante kilometers bij do zijnen onbebouwd liggen alvorens Den Haag au bout de son lat in raakt. Alleen dóór een eind te maken vaan de Krondverspilling van thans door het bouwen van huizen met een verdieping en door het niet meer aanleggen van buitenstraten met zulk een breedte, dat men nauwelijks den overkant kan zien, zou men op Haagsch gebied nog grond genoeg vinden voor een halve eeuw bouwcrslust. Als Rijswijk en Voor burg waren aangebouwd, zoodart de eene gemeente ongemerkt in de andere overging, zooals bijv. Kra- lingen en Rotterdam, Watergraafsmeer en Amster dam, zou er oen behoorlijk motief zijn. rtbrelk.' dU voorloopig nog ten eenenmaie nnnteuw l'™?16 «"breiding met Looeduinen is er zooyee grend om te bebouwen beschikbaar omiecnd aan voikahuia- frip't^j^&^neTH^erLr duinen nog bij elkander behooren: De Haagsche po litieverordeningen nl. kunnen nog niet on het nieu worden toegepast Om de dcXnvoSl dige reden, dat de Loosduinsche opvattingen er zich "et v erb°d van melkveen op ZoZ dag kan wel in' Den Haag, maar niet in (het zëër kerksche) Loosduinen worden toeeeDast noodziuik^nver h« is zonder tot aQnexatie van onnoodig westen ^eiJ de bewoners dier winge westen op den duur gelijk vanzelf snrAekt celiike meerei °JlsP7i!tiebrVïakjTlfi:' b.randweer en wat dies Met het ^evïi? i *0 belastin* gaan betalen, stütton gevolg, dat de kosten van een en ander K^er^arvaa scbendnerUhen!?ff« W?n®n er vermoedelijk vijf men- zen Uzifmeni fe .vierkante meters (straat en huir een (of noc nii?™ aan de P^ferie vermoedelijk zal ziin Fik hawn T>er' M2. een 8°ede raming aan DolïtionAalo KVan de buitenbuurten kost dus aan politioneel®, en brandweerveiligheid, circa het vijfdubbele aan de gemeenschap van wat de eigen lijke stadsmensch kost en het is buitengewoon de vraag of de meerdere belastingontvangsten van de genen, die thans forensen, dit zullen goedmaken. Terwijl het geheele annexatie-idee en de aanslag- verhooging, voor de inboorlingen dier dorpen, die daar en niet in de stad bun bezigheden hebben, een voudigweg een daad van willekeur is. Tuinders, bloe misten, veehouders om slechts enkele groepen te noemen kunnen zich moeilijk verplaatsen naar elders. Zijn gebonden aan hun gtrond en moeten dus wel meedokken in uitgaven, waarvoor zij geenerlei interesse hebben, ja zelfs, die rechtuit tegen hun be lang kunnen zijn. Dit brengt vanzelf ook den autobusoorlog ter spra ke. De merkwaardige beschikking van den burge meester, dat interlocale bussen geen standplaats krij gen en op Haagsch gebied geen passagiers mogen op nemen. Dat deze beschikking juridisch een onding is, zal wel blijken uit' het kort geding. Maar tegelijk blijkt ar uit hoezeer de belangen van de stad en van de haar omgevende dorpen tegen elkaar in gaan. Waren er geen bussen, dan zouden bewoners der dorpen met een ander vervoermiddel heen en weer leizen tusschen dorp en stad. Bijv. met de tram, die nu eenmaal dubbel zoo duur is en op veel minder geriefelijke punten aankomt. Als het Mr. Patijn lukt de bussen te nekken, wordt de tram weer alleenheerscher en zijn de dorpelingen opnieuw gedupeerd. Al zal dan ook de tram, in staat zijn voor zijn monopolie meer aan den Haag te be stalen, als er straks sprake zou zijn van hernieuwing der concessie. Zoo ziet men hoe alles in elkander grijpt dat de annexatie ook in dit opzicht, niet alleen voor de dor pen, doch ook voor de Hagenaars, die naar buiten willen, niets dan verkeerds zal brengen. Hooger prijzen, minder verbindingen! Doch de theorie zal een nieuwe overwinning hebben behaald. Te duur naar de werkelijke waarde. A. Dahlia's. Wenscht U iets fijns op dit gebied, bestelt dan Uw planten bij „SUKSUM CORDA" Ie SCH00RL. j Wij hebben de nieuwste en mooiste soorten tegen billijke prijzen. Aanbevelend, P. v. BODEORAVEN. ANNO 1004. verleenen ter tegemoetkoming in de kosten van de werkloosheidsbestrijding. Voorzitter acht het 't beste om nu maar in de be slissingen te berusten. Goedgevonden. Bericht is ingekomen van de Hollandsche Spoor wegmaatschappij. dat de bewaking van den overweg 'bij Jongkind in het Waarland is opgeheven. Ingekomen is het jaarlijksch verslag van den toe stand der gemeente, verslag volkshuisvesting, het verslag van de commissiën toti wering van schoolver zuim, en verslag over het voortgezet onderwijs. Wat het schoolverzuim betreft, er blijkt uit de verslagen, dat weinig ongeoorloofd schoolverzuim plaats vindt., terwijl voorzitter uit de verslagen over het voortgezet onderwijs concludeert, dat de raad dankbaar mag wezen, dat dit onderwijs ia ingevoerd, terwijl bet aantal leerlingen best was te noemen. Aan mej. Van Es, is ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres te Waarland. Benoemd is voor tijde lijk mej. Butter, doch mej. Butter vroeg ontslag te gen 23 Mei en mej. Kuiper tegen 1 Juni. Getracht wordt tijdelijke leerkrachten te krijgen, doch waar het hier nog maar een maand' voor het- openbaar on derwijs betreft, zal het wel moeilijk gaan en moet &r nu wat geschipperd worden. De hoogste klassen heb ben verlof en de andere kinderen, 64 a 67, krijgen om den anderen dag onderwijs. Voorzitter deelt verder mede, dat in de vorige ver gadering is gezegd, dat de balans en winst- en ver liesrekening van het G.E.B. een winstsaldo aangaf van f 101. Dat was nieti juist, de winst bedroeg f 404.09. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot opheffing van de openbare lagere school te Waar land en het besluit niet tot het bouwen van een openbaar schooltje te Waarland over te gaan. In behandeling komt de circulaire van den Inspec teur der Volksgezondheid, waarin aangedrongen wordt pressie uit te oefenen, dat de nog niet aange slotenen aan de waterleiding daartoe overgaan. Van de 486 aan te sluiten perceelen in onze gemeente waren er op 1 Januari 1924 aangesloten 248, dat is 51 pet. Voorzitter zegt. dat B. en W. binnen een paar da gen zullen overgaan tot het aanschrijven van die nog niet aangeslotenen. De Raad heeft indertijd de consequentie aanvaard of mindere mate behept met hoofdluizen, 5 kinderen leden aan impetigo, terwijl er 9 gevallen van favus (kletskop) voorkwamen. Aan de betreffende kinderen werd een schrijven voor de ouders medegegeven, waarin aangeraden Werd): óf om meer zorg aan de kinderen te besteden; óf den huisarts te raadplegen; óf de kinderen tijdelijk van de school te houden. Het laatste kon natuurlijk alleen maar het geval zijn bij het constateeren van schurft. Bij de favus-gevallen (hoewel besmettelijk, lanq- durig en hardnekkig!) kon slechts aangeraden wor den, den huisarts te raadplegen. Van de school kon den die kinderen niet geweerd worden, omdat nóch „de Wet op de besmettelijke ziekten" nóch de politie verordening dezer gemeente hiertoe recht geven. Aanvulling der politieverordening met eene be paling, die in dergelijke gevallen toegepast kan wor den, lijkt rapporteur daarom zeer gewenscht. Verder neemt hij bij1 dezen de vrijheid bij het col lege er op aan te dringen een vaste schoolarts aan te stellen om de na te noemen redenen: le. slechts een geregelde controle zal verbetering in den toestand brengen; 2e. het werk van den geneeskundige als ambte naar (met vastgestelde instructie enz.) woTdt beter door het publiek gewaardeerd, dan wanneer een en en^de'n^ni^aan^iotenen zui5e^nu"nogTmaan- ander geheel aan den geneeskundige zelf wordt den gelegenheid hebben om te zorgen, dat ze aange- °^ercreIaten- sloten worden. Wanneer er na Uien tijd nog hals- Vergadering van den Raad op Donderdag 5 Juni 1924, des middags 4 uur. De vergadering is voltallig, terwijl bovendien nog aanwezig is de heer A. Kistemaker, rendant-arm- voogd. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Jb. Dam. Voorzitter heet de aanwezigen welkom, in het bij zonder den heer Kistemaker en opent de vergadering. De notulen worden gelezen, ze wordien onder dank zegging onveranderd goedgekeurd. Allereerst wordt overgegaan tot behandeling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1923. De heer Kistemaker, rendant_armvoogd, doet re kening en verantwoording, waaruit blijkt, dat het saldo van vorig jaar was f 1277.2314. Met inbegrip van dit saldo bedroegen de ontvangsten f7300.78H, de uitgaven beliepen f 6185,25. zoodat er nu een ba tig saldo was van f 1115.5314. De gemeentelijke sub- sidie bedroeg over dat dienstjaar f 3500, de opbrengst der gehouden collecte was f 115.50. Over 1922 is nog j landhuur te vorderen tot een bedrag van f20, over' 1923 f 129. Aan subsidie is aan het Parochiaal Arm bestuur te Tuitjenhorn uitgekeerd f 1200, aan de Her vormde Diaconie f 600. Het saldo is nog te vermeerde ren met f 72 ontvangen landhuur, zoodat het werke lijk saldo nu f 1187.53 >4 is. Door de heenen Francis, Groen en Duivis worden die bescheiden nagezien. Bij monde van den heer Groen wordt verklaard, dat alles in orde is bevon den. Voorzitter bTengt namens den Raad den rendant- armvoogd dank voor zijn accuratesse en beveelt de belangen van hert Armbestuur weer in de goede zor gen van hem aan. De heer De Vries acht verbetering van het Arm huis te Kerkbuurt noodig en noemt het aanbrengen van een nieuwe goot en het wat oog!ijker maken» van een kamer, die vroeger voor bergplaats is ge bruikt Voorzitter erkent dat verbetering noodig is en doet toezegging, dat bij de eerstvolgende schouw de zaak zal worden opgenomen. Door den inspecteur van het Lager Onderwijs is goedgekeurd het leerplan. Door dit besluit is goed keuring gehecht aan dë bepaling, dat de school offi cieel om 10 uur aanvangt of 9 uur oude tijd. B. en W. van Heerhugowaard hebben goedgekeurd dat de kinderen van Waarland een school in de ge meente Heerhugowaard bezoeken. Vanaf 5 Mei heb ben de kinderen de school regelmatig bezocht. Ingekomen' is de begTooting van den Keuringsdienst op waren, de bijdrage voor de buitengemeenten is voor 1924 geraamd! op 18,17 cent per inwoner. Van N. Kieft en G. van der Oord is dankbetuiging ingekomen, voor verpleging, van hun kinderen in het St. Elisabethgesticht. Goedkeuring is ontvangen op een suppletoire be grooting. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en door Ged. Staten is bericht ingezonden, dat zij geen termen hebben kunnen vinden, öïn een subsidie te starrigen- zijn, zullen andere maatregelen worden ge nomen en tot verbaliseeren worden overgegaan. In dien de nog niet aangesloten perceelen .niet worden aangesloten, zouden daarvan de wei-aangeslotenen die dupe worden, omdat door het bedrijf rekening is gehouden met volledige aansluiting. Aansluiting achten B. en W. nu temeer gewenscht omdat de economische toestand in de gemeente on eindig veel beter is. Voor 1 October zullen de percee len dus moeten zijn aangesloten. Zonder bespreking gaat de Raad hiermee accoord. De levering van leermiddelen voor de openbare school te Dirkshorn is na inschrijving opgedragen aan den boekhandel v.h. Trapman en Co. te Schagen, voor f 136. Mej. Bakker is voor rekening der gemeente ter verpleging opgenomen in het Stadsziekenhuis te Alk maar. NORDEMANN Adj. Directeur, Alkmaar. BRUINE en BLAUWE COSTUMES. Onze Vertegenw. de heer HOVENIER, is eiken Donderdag bij den hr. Zwaag, Schagen. Van den Minister is mededeeling ontvangen van de te verleenen bijdragen aan de woningbouwver- eenigingen. Voor „Woningbouw" bedraagt de bijdra ge f35.75, rentevoetbijdrage en f443.30 materiaalbij- drage, voor „Harenkarspel I" f462.81, voor „Goed Wonen" f269.39. Van den Inspecteur deer directe Belastingen is be richt ontvangen dat de opbrengst van d© plaatselij ke belasting over 1923—1924 bedraagt f 15806.14. In eerste instantie was meegedeeld dat de opbrengst ruim f 13000 zou zijn. Vervolgens volgt voorlezing van een ingekomen rapport van den gemeentegeneesheer, die, blijkens het rapport in opdracht van B. en W. de scholen in de verschillende wijken bezocht heeft, om een on derzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand der kinderen. Dit onderzoek had in het bijzonder plaats met het oog op het voorkomen van scabies (schurft) hier en in de aangrenzende gemeente St Maarten. Het onderzoek had te Kerkbuurt plaats op 7 en 8 Februari. Van de 129 kinderen waren er 3 lij dende aan schurft, 57 kinderen waren- in meerdere of mindere mate behept met hoofdluizen of neten, 9 kinderen leden aan impetigo (besmettelijk kinder- zeep), 4 kinderen aan favus (kletskop). Op 19 Februari had onderzoek plaats te Dirkshorn. Scabies werd niet aangetroffen. Van 124 kinderen waren er 16 in meerdere of mindere mate behept, met hoofdluizen, 1 leed aan ringworm, 1 aan een begin van favus en 1 aan een ooglidontsteking. Op 22 Februari werden de kinderen te Tuitjen horn onderzocht Van 76 kinderen waren er 1 met scabies, 5 met hoofdluizen (in mindere mate) en 12 met impetigo (besmettelijk kindërzeer). Te Waarland werden de kinderen op 11 Maart na- i gekeken. Onder de 175 kinderen werden 2 gevallen van scabies ontdekt, 28 kinderen- waren in meerdere overgelaten; 3e. de onkosten voor de gemeente zullen tenslotte gelijk blijven. Naar aanleiding van het gesprokene in een van de laatste vergaderingen omtrent het 3e punt meent rapporteur goed te doen met het raadscollege mede te deelen, dat gewoonlijk fl a fl.50 per kind en per jaar als schoolarts wordt berekend. Waar onderge- teekende als niet vast-ambtenaar het werk zal moe ten doen, meent hij, dat eene berekening van 30 ets. per kind en per keer eene billijke honoreering ia Rapporteur vertrouwt, dat het raadscollege zich met een en ander zal kunnen vereenigen. Voorzitter wijst er op, dat uit het rapport blijkt, dat er onder ontzaglijk veel kinderen ziekte heerscht en het dus wel goed gezien is dat aan- den gemeente geneesheer opdracht is gegeven een onderzoek in te stellen. Wat de adviezen van den geneesheer betreft, het zou wel wenschelijk wezen, dat kinderen die sca bies hebben van school gestuurd konden worden. Een belooning van 30 cent per kind is zeker voor j het onderzoek billijk te noemen. Wat betreft de Wenschelijkheid om een vast schoolarts te benoe men. misschien zou de Raad B. en W. kunnen uit- noodigen binnen korten tijd met een dergelijk voor stel te komen. De heer De Vries stelt dan voor, dat de Raad aan1 B. en W. opdracht geeft met een voorstel te komen waardoor we krijgen een vast instituut schoolarts. Algemeen kan de Raad met dit voorstel meegaan. Op de vraag, of verder de diverse medodeelingen nog aanleiding geven tot bespreking, vraagt de heer Francis hoe het. mogelijk is, dat do winst van het G.E.B. nu zooveel gunstiger is. Vorig maal werd de winst van f 111 genoemd en is toen nogal over de tarieven gesproken, terwijl nu de winst f400 blijkt te zijn. Spr. vraagt, waar die grootere winst plotse ling vandaan is gekomen. Voorzitter zegt. dat de administrateur-1 ijnwerker over het algemeen goed voldoet, maar wat boekhou ding betreft, moet hij nog wel wat leeren. De balans en winst- en verliesrekening, die bij B. en W. was ingekomen, gaf f 111 winst aan. Die heb ben B. en W. onder de oogen- gezien en ze hebben ge-- dacht, dat die waarschijnlijk wel goed zou wezen. Als men niet in hot bedrijf zit. zijn de cijfers niet zoo gemakkelijk na te gaan. Toen evenwel de zaak is nagezien door iemand die beter in dergelijke dingen zit, bleek, dat ©en post van f300 foutief was ge plaatst Het was dus uitsluitend een administratieve fout. Spr. gelooft niet dat wanneer de raad geweten had. dat de winst f 400 bedroeg, dit van invloed: zou zijn geweest bij de besprekingen over de tarieven. En- mocht dat wel het geval wezen, dan' is het een kwes tie van een jaar. De beer Francis geeft in overweging geregeld1 de balans en winst- en verliesrekening aan deskundig onderzoek te onderwerpen. Voorzitter zegt. dat dit in de bedoeling ligt. B. en W. stellen voor een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan tot een bedrag van f20.000. Na toe lichting goedgevonden. B. en W. stellen verder voor niet over te gaan tot het aangaan van eene geldleening voor werkloos heidsbestrijding, maar de benoodigde gelden te dok ken uit de gewone middelen- over 1923. Voorzitter licht toe dat voor genoemd doel is uit gegeven f 1797.35, terwijl gerekend was op een uit gaaf van f3000 en besloten was voor dit bedrag,-een leening te sluiten en af te lossen in jaar. De heer De Vries informeert naar de regeling, toen in den laatsten tiid in olaats van f2 loon wat

Schager Courant | 1924 | | pagina 1