nuntii NiEiws- Een paar belangrijke Processen. Donderdag 12 Juni 1924. 67ste Jaargang. No. 7449. Oilyuvers i N.V, V.&. TRAPMAN Co., Snhagen E1E.STE BLAD. Hoesters Abdijsiroop KM Dit blad varachljnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenliön nog zoovool mogelijk in hot ecrstuitlcomond nummer geplaatst. POS rWCKËNINQ No. 23330. INT. TELEP no. 20 Prijs por 3 manndon fl.05. Losse nummors 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iodoro tegel moor 20 cent (bowijsno. inbogrepon). Qrooto lettors worden naao plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Wij hebben bier van. de week een paar zeer interessante processen gehad in kort geding. In liet begin van Mei i8 gebleken, dat een meisje van omstreeks 30 iaar in een vrij alleenstaande bun galow nabij JËastbourne vermoord was. Deze bungalow <7f Jdein huisje was het mooisto van oenige in de buurt gelegen tijdelijke woningen, zooals die in don oorlog opgetrokken werden voor de kustwacht. De moord-bungalow was vroeger door de officieren ,vtui een kustwacht nabij Eastbourne gebruikt. Daar ik er tegen ben om veel over moordzaken to publieoeren en als ik wat te zorgen had alle „wreede" bioscoopfilmen zou verbieden, wil ik vol staan mot die feiten te vermelden, die met de pro cessen, waarover ik het hebben wil, vorband houden. De vermoedelijke moordenaar, een zekere Patrick Mahon werd gearresteerd., toen hü aan het Viotoria Station to Londen een koffer afhaalde. Die koffer, gemerkt E. B. K., bleek de romp van het lichaam v van de vermoorde Miss Kaye te bevatten. Waar was do rest? Die rest te vinden is van belang, oindat de Engelsche wet slechts het schul dig over den moordenaar kan uitspreken^ indien de vermoorde is geproduceerd. Men zocht nu overal, het bleek dat de moorde-. naar getracht had de andere lichaamsdeelen te ver branden en langzamerhand werd de rest, alhoewel' gehavend, toch herkenbaar, teruggevonden. De belangstelling was enorm. Nu is het de laatste jaren meer eri meer de ge woonte geworden der Engelsche bladen vooral der avondbladen om ae slechte gewoonte der Amerikaanscho couranten te volgen en de grootste aandacht te schenken aan sensatie-berichten. Ergo' leest men de meest geassorteerde mededeölingen over eohtscheidingsprocessen enz., zoodat men zich soms geneert een courant te lezen, waarvan een keurig j'ong meisje aém de overzijde van U in den trein gezeten, een ander exemplaar aan het lezen is. Nu scheen deze moordzaak een prachtsensatie te beloven, zoodat de bladen zich beijverden hunne abonné's en gretige occasie-koopers daaromtrent minitieus in te lichten Met dat gevolg, dat ze ten eerste de golitie en justitie in Hun onderzoek gingen bemoeilijken, ten tweede door gefingeerde of half ware of zwaar aangedikte berichten bezig waren, den beschuldig de zwaarder te belasten dan voor eene eerlijke be rechting der zaak juist was. Men moet niet vergeten, dat die sensatieberichfcen ook gelezen worden door de lieden, die later, als juryleden, te beslissen zullen hebben of de be klaagde ook werkelijk schuldig is. Wordt over Ma hon door de jury het schuldig uitgesproken, dan zal de alleen rechtsprekende reohter, de zwarte kap opzetten en het doodvonnis uitspreken. Iedereen zal dus beseffen, dat het feitelijk een gemeene streek is om roedA stemming te maken tegen een beklaagde. Do man moet een eerlijke kans hebben. Zoo dachten de hoogste rechtsautoriteiten en degeen, die met onzen Minister van Justitie tè vergelijken is, er ook over. Zoo zien tvij de Altorney Geperal, Sir Patrick Hastings M. P., voor de Kroon aankla gen de Evening Standard, de Manchester Guar dian, en de Daiiy Express, wegens: „Gontempt of Court" (ongehoorzaamheid tegen de Rechtbank). De Attornoy General lichtte de zaak toe voor de King's Bensch Diviaional Court. bestaande uit den Lord Chief Justice (Lord Hewart) en de rechters Ju- tices Roche en Branson. Sir Patrick Hastings M. P., die nog niet lang (2 jaar geleden) als Socialist voor het Hoüse erf Commons gekozen werd, was vroeger een der meest bekende Londensche advocaten -voor strafzaken en het is zeker ook daaraan te danken, dat hij deze zaak tot de zijne gemaakt heeft. Hij .deed er een heel goed werk aan, want nu kon meteen eens door hem en door de rechters aan* de kaak gesteld worden het misselijke bedrijf van som mige bladen om door sensatieberichten hunne op lage te vergrooten. daardoor tevens echter de mora- teit van het Engelsche volk aantastende. De verdediging was zwak. Het treurigste figuur maakten eigenlijk nog de eigenaar van de Manches ter Guardian en diens zoon, de hoofdredacteur, die beweerde dat een redacteur de schuldige was en nat zij nooit zooiets zouden hebben willen doen. Lord Hewart nam die verontschuldiging niet aan en zei ongeveer: Ik zal tegen jullie toch een zware boete eischen ten einde aan jullie den lust tot herhaling en aan anderen den lust tot probeeren, te doen vergaan. Het (TOToIgr was, dat Daily Express en Man chester Guardian elk tot 300 p. st. (f3600) boete veroordeeld werden. Bii de Evening- Standard was het g-eval' nog- ernstiger. Paar was hiet alleen de courant voor amateur detective en -politieagent graan spelen, had niet al leen berichten gelanceerd, die deels bedacht, dools halt waar en deels overdreven waren en daardoor de zaak zelve ontzettend geschaad en den beklaag- de benadeeld, maar de Evening Standard was nog verder gegaan. Dit avondblad parasiteert op vuile berichten en op sensatie-nieuws. De millioenen men- schen, die 's avonds per underground, tube.- om nibus of trein het drukke Londen verlaten, huis waarts snellen. zullen de Evening Standard koo- pen, indien het sensatienieuws geeft, waarover een bcschlkken kan- ZSó denkt de edele Eord, die eigenaar is van de Evening Standard. w ij jjioeten dus zorgen, dat deze Eastbourne^1 bungalow-moordzaak een melkkoetje voor ons dacht de staf van de Evening Standard. Zn kwamen op een praëhtig idee. Er was een „dorde persoon in de moordzaak gesignaleerd: nVTCSw "et donkere haar. v Evening Standard heeft een der leden van paar staf naar die dame toegezonden en haar alles laten vertellen. Maar, dachten zij, nu kan zij dat ook loslaten aan onze oancurrenten. Want deze vrouw is week als was in de handen van ons, geraffineerde couranten-mannen. Zij is een veel te gemakkelijke prooi, dat bemerken wy wel. Hoe houden wij nare mededeelingen nu voor ons? Wel, door haar te verdonkeremanen. Zoo verdween de „dame met het donkere haar". Zii ging logeeren bij de vrouw van een der heeren van de Evening Standaard{ die nog al afgelegen buiten wöonti Hier was zij veilig voor uithooren door nieuwsgierige conourrenten van do Evening Standard. De Evening Standard had dus de primeur. De Evening Standard zou duizenden exemplaren meer verkoopen. Dat was nog eens werk. Maar in hun ijver vergaten de heeren van de Eve ning Standard aat „de dame met het donkere haar" ook gezocht werd door de Politie en Justitie, want I dat Mahon over haar gesproken had. De Evening Standard nad zich dus werkelijk op een allergevaarlijkst terrein begeven. Terecht- vroeg Lord Hewart ,de Lord Chief Justice, waar i het neen moest, indien de schatrijke couranten- eigenaren, uit concurrentiezucht, tegen elkaar op j zouden gaan bieden om de eerste en meest uit- gebreide sentatieberiohten omtrent gewichtige rechtzaken te klinnen brengen en .zich daarbij niet zouden beperken tot het reeds verderfelijke de- tective-dilettantisme, doch ook buitendien Kroon getuigen gingen verstoppen? De Evening Standara werd met 1000 p. st f12.000) beboet Ik hoop voor mijn tweede vaderland, dat de les zal helen, want de edele oorlogs-Lords Rothermere en Beaverbrook, de schatrijke eigenaren van de meest verspreide ochtend- en avondbladen: van de Daily Mail en Daily Express, de Evening News en 'Evening Standard, worden een gevaar voor de Britsche samenleving, indien er geen paal en perk wordt gesteld aan hunne tot sensatielectuur opwekkende redactie der onder hunne controle staande nieuwsbladen. Langzaam maar zeker werkt het vergif. Degoen, die eerst zulke dingen niet leest, begint er toevallig mee op een lang traject in den trein en het is als de verboden vrucht: Eén hapje smaakt naar meer. Een proces van geheel andere beteekenis en in een geheel ander land is dat van Baron Coppée voor het Brabantsohe Assizen Hof te Brussel. Terwijl het Engelsche proces, waar ik U over schreef, in kort geding, enkele dagen na do publi catie der geïncrimineerde artikelen, in de bewuste bladen voor een voor dergelijke zaken hoogste in stantie geschied was, hebben wij hier in België een zeer oude zaak voor ons. Baron Evence Coppée, de grootste der groote Bel gische Indistrieelen, is feitelijk volgens de acte van beschuldiging een oorlogsmisdadiger, de zaken waarvan hii beschuldigd wordt, dateeren van 1915 en daarna. Ér worden dus 9 jaar-oude koeien uit de sloot gehaald. Wij velgen die zaak hier in Engeland met belang stelling, omdat ze ons zoo vreemd voorkomt en or de dwaaste geruchten over de rondte hebben ge- j daan. I Onlangs toen ik in België was, heb ik er nog al wat over gehoord en dat geeft geen hoog denk beeld van Belgische toestanden. Na den oorlog begonnen de Belgische bladen en I wel uitsluitend die, welke in de Fransche taal uit komen en waarvan beweerd wordt, dat zij door Frankrijk betaald worden met eene actie tegen Baron Coppée en diens zoon. Wekenlang ging die actie door, maanden lang, jaren lang en eindelijk in 1920 werd Coppée ge vangen genomen, doch spoedig- daarop weer vrüge- laten. Men beweerde een er zij ds, dat Coppée had kunnen bewijzen niets strafbaars te hebben gedaan, dat hy integendeel glashelder had bewezen welke enorme diensten hij aan zijn vaderland had bewe zen, dat hü in 1917 met Von der Lancken de vrede bijna bewerkt had en wat al niet meer. Er waren echter velen, 4ie meenden dat de oude.Coppée zoo rijk en zoo machtig was dat men hem niet aandurfde. Toen Coppée weer vrij was begon de actie in de couranten opnieuw en vooral de Soir liet zich niet onbetuigd. Er wordt beweerd, dat indien Coppée aan de Soir een paar millioen frank had willen betalen, de zaak meteen gesust zou zijn. ren van steenkool, teer en benzoL aan den vijand, hoofdzakelijk aan de Kohlen Zentrale of door deze aan ae Keizerlijke werven te Brugge en te Wilhelmshaven. Die beschuldiging beteekent onder meer dat hü de Belg Coppée de brandstofzougeleverd hebben voor de Duitsohe torpedobooten en vooral voor de Duitsche 'onderzeebooten. In het geheel zou hij volgens de acte van beschul diging, waarvan de lezing zoo lang was dat het stuk over twee zittingsdagen verdeeld werd, ruim 10 millioen ton stookolie geleverd hebben. Dan*zou Coppée dus het vreeselüke wapen der Duitscher8, de duikbooten hebben helpen hanteeren. Zelfs neutralen moeten zoo iets vreeeelyk vinden. Wii Nederlanders hebben de zelfde eigensbh&pi als de Engelschen, wij vergeten en vergeven erg gauw. Men weet de uitspraak van den Dutisoner. die zei: „de Hollanders en Engelschen zijn domkop pen, want zii vergeten en vergeven zou gauw. maar wü Duitschers worden nooit gentlemen, zooals zij." Wii Hollanders hebben het torpedeeren van onze schepen reeds lang vergeten. Wü denken al niet meer aan de Tubantia, Koningin Emma en hoe zij allemaal heeten mogen en aan de tallooze visschers- vaartuigen die wreed getorpedeerd zijn. Wij vergeten en vergeven het feit dat de Duit schers onschuldige Hollandschezeelui hebben la ten „voetje spoelen" zooals in vroeger eeuwen de Duinkerker kapers dat onze zeehii deden. Over dat voetje spoelen der Duinkerkers, die tenminste met kaperbrieven van het land, waarmede wq in oorlog waren, uitgerust waren, leert men op school in Holland na drie eeuwen nog met het noodige afgrijzene doch over de vriendelijke Oostelijke na buren leest men^icts dan goeds. Zoo zit Coppée als beschuldigde gevangen. Neen, zoo erg is het nog niet met hem. Hij wordt met 1 u weel e handschoentjes aangepakt De otfder heer hij is diep in de zestig is volgens de doctoren te ziek voor de gevangenis en is dus in een ziekenhuis. t Met zijn eigen limousine, doch wel vergezeld 'oor^ twee gendarmes rijdt ny naar het Palais de Justice. Zü'h secretaris, zijne 6 verdedigers, besloeten hom bii jzijn binnenkomen, zoodat er al dadelijk iets van het vijandige verloren gaat. Coppée heeft zes verdedigers. ^ijn zoon, die van rechtsvervolging werd ontsla gen, betaalde naar men zegt 1 millioen frank aan de heeren advocaten, om onder elkaar te verdeelen. De oude heer schijnt aan ieder det zes advocaten i>on minimum van 250.000 fracs gegarandeerd to hebben plus een bonus, indien hü vrij komt. Dne katholieke en drie liberale advokaten van den eersten Yang hebben zijne verdediging op zich genomen. De ouu-minister Jules Renkm, Alexander Braun, Des Creesonnières, Thomas Braun, en Edo- nard Huijsmans. Waarom Katholieken en Liberalen zult go vragen Daar zit juist weer de poditieke kneep. Ik sprak een Luxemburger van geboorte, een oude heer, geboren toen Willem III, groothertog van Luxemburg was en vol lof over dezen vorst. Deze geboren Luxemburger, thans al ^jarenlang Belg, vertelde mij. dat behalve do actie van ae Soir er nog een actie vandeVeïdc tegen Baron Cop pée was geweest De socialistische leider Van de- Velde wil nl. over het hoofd van Coppée dien teau- Premier, den feT&af de Broqueville, treffen. Of p dat nu weer de Soir en de vriendjes van do Soir aangenaam zal zijn is dé groote vraag. Coppée verdedigt zich intusschen door te zeggen, dat hij in het belang van België met de Duitschers „quasi" goed was. Hij beweert divt hij daardoor gelegenheid had: lo. om te saboteeren en niet te leveren, wat zii precies wilden hebben, hetgeen, indien hij zich ver zet zou hebben en de Duitschers zijne fabriek genomen en zelf gedreven zouden hebben, wel netgeval geweeet zou zijn. Wat hij nu leverde, was ongeschikt als stookolie voor de duikbooten. reinigt Uw keel van het vastzittende slijm en verruimt Uwtorit met AKKER' ide 2o. om kunstmest te fabriceeren voor den Bel gischen landbouw met het patriotische gevoel om zijn land en de boeren te reefden. 3o. om zijne arbeiders te kunnen aan don gang houden en in het geheim duizenden Belgische ge zinnen te steunen. 4o. om jonge Belgen door zijne goederen naar do HoIlandscEe grens te laten ontsnappen, waar door zii Engeland konden bereiken en hun vader land gaan dienen. 5o. om in zijne uitgestrekte bosschen «ati de Fransch-Luxemburgsche grens de Fransche solda ten tegen gevangenneming door de Duitschers te beschermen door hen van leeftocht enz. to voorzien. 6o. om te voorkomen, dat mijnen en fabrieken door de Duitschers vernield zouden zijn ten koste van gansch het Belgische volk. Mijn zegsman zei: Let U maar eens op: Coppée komt vrij. Ik weet niet of hij schuldig is of met, maar in elk geval komt hü vrij, omdat liii te mach tig js. Men durft hem niet aan. Anderszyas zit daar misschien wel een gevaar voor hem in, want zelfs, indien hy heelemaal onschuldig is, zou men weer uit vrees voor de publieke opinie, die van klassen justitie zou kunnen gaan spreken, den rijkaard Coppée straffen, omdat hü een rijkaard is. Soms is er in de rechtzaal een politieke atmo sfeer en roept do Procureur Generaal, de opgewon don verdedigers toe: Ja, als jullie minister zyn, dan zal het eerst mooi worden. Coppée verdedigt zich intusschen wat hy kan. Hy is werkelijk een „superman", daar gaat niets van af. Wanneer men leest de gevatte antwoorden, de weloverwogenhoid dier antwoorden, de mooie zins wendingen, waardoor hij antwoordt zonder te ant woorden, dan weet men meteen dat hier een van België's grootste geesten op de bank der beklaag den zit. Ik kwam by myn laatste bezoek aan Brussel aan een bank om geld te wisselen. Een jonge Vla ming stond mij to woord. We praatten een beetje, waarbij ik de opmerking maakte, dat men vóór alles vaderlander moest wezen, dus vóór alles Hol lander, Franschman of Belg, enz. Het jonge mensch kreeg plotseling een kleur van opwinding: Belg, zei hy, Belg, wat is dat me neer? Ik ben Vlaming en geen Belg. Ik ben er trotsch op, Vlaming te zyn, maar ik schaam mij Belg te zijn. De Belgische vlag? Tk heb geen respect voor de drie kleuren. Ik draag het geel en zwart, de Vlaamsche kleuren, doch ik haat het rood, het Fransche rood. Is het een vlag om trotsoh te zün, dat} zwart, geel, rood, waarop die z.g. Belgen de Marseillaise schryven, waaronder die z.g. Belgen de Marseillaiso ringen? Belg kan ik niet zyn, wanneer men als Vlaming vertrapt en verguist wordt door een troep Franskiljons. Ik heb niets tegen de Walen, integendeel dat zün onze broeders, doch wij kunnen metnen geen voeling krygen, daar zorgen die Weet- Franscho Belgen met hun door Frankrijk gekochte Perrs wel voor. Wanneer wü morgen- in Wallonië willen vertellen, door middel van een dagblad, dat wij met hen, de Walen, samen willen gaan, mits op gelijken voet, dan wordt dat blad dadclyk uitgekreten en onmogelyk gemaakt onder de leu genachtige leuze pro boche! Alsof wij Vlamingen niet het hardste gestreden hebben tegen dén Duiti scher. Doch wat riet men in dit België gebeuren? Wy Vlamingen krygen geen recht oj/onze taal. maar de bewoners van Eupen en Malmédy, sedert den oorlog aan België afgestaan, krijgt volle taalrechten. De lieden daar worden in het Duitsch onderwezen, in het Duitsch berecht, krygen in het Duitsch gespreekt en krijgen als soldaten een apart corps, waar in het Duitsch gecommandeerd wordt. Maar wy Vlamingen moeten in de recht zaal Fransch kunnen verstaan on worden in het leger het cachot ingeduwd, indien or onder ons eenvoudige Vlaamsche arbeiderszonen zyn, die het wagen geen Fransch te verstaan. Let eens op, mijnheer, hoe een Coppée vrijge sproken wordt, terwijl een Dr. Borms gevangen zit. Let eens op, hoe Coppée vrijgesproken zal worden, evenals de FransJrillonsche moordenaar-stu dent in Leuven. Dr. Borms wordt getrapt, de ongelukkige Vlaam sche student, op wien de moord oarniag werd ge* pleegd, worat gehoond en beschuldigd door dezelfde Belgen, die een landverrader en een moor., denaar zullen vrij spreken: omdat het geen Vla mingen zyn. Waren wij maar nooit van Holland afgegaan, nu drie eeuwen geleden; thans is het te laat: geschiedenis verdeelt ons te véél, maar wij Vlamingen zullen niet rusten voor wij ons recht hebben en geregeerd zullen worden, zooals recht en billijk is. Helaas zijn de Vlamingen neg te veel verdeeld. Helaas zyn 'de politieke partijen nog niet tot het besef gekomen, dat men niet vóór alles Katholiek of Eiberaal of Socialist moet zyn, doch vóór alles Vlaamsch. Ik geef toe, de activisten gaan 'te ver, maar zü moeten er zijn als voorloopers, opdat de massa zal volgen en het goede bereikt kan worden. Die acti visten, die baanbrekers, doen oen goed werk, al gaan zü te ver, want zy openen de oogen der Vlaamsche massa. Zoo zal de dag eens aanbreken dat er weer een gelukkig Vlaanderen zal ziln en wij niet meer geregeerd worden door een cHque, die staat on der vreemde overheersching en wier justitië weet zal vryspreken een man, die ook ondor vreemde overheersching dadelijk weer den rug kromde en mi? _jan den naam Belg doet griezelen. Uil de woorden van dezen jongen Vlaming riet men weer„ dat deze zaak-Coppée aan België geen goed doet en men vraagt onwillekeurig zich zelf af, of die oude Luxemburger gelyk had met te be weren, dat de geheele actie tegen Oeppéé uit Parys gedirigeerd wordt. Arm België.' Het is alsof er een vloek rust op al do vroegere Nederlanden, een vloek van verdeeldheid, dié rioh manifesteert dagelijks in Holland en in België. Inmiddels heeft de heer Coppée gevraagd om wat rust. nadat de Juryleden gevraagd .had- den om Vrijdag na Hemelvaartsdag als zittings dag over to slaan. Hoe inmiddels die juryleden, over het algemeen eenvoudige lieden, wijs moeten worden uit de el lenlange acte van beschuldiging, acte van verweer, stapels en stapels vol bewijsstukken, deels ter be schuldiging en deels ter verdediging, stukken in het Fransch, stukken in het Duitsch, vragen van den President en antwoorden van den bpxlaagde, daartusschen voortdurend interrupties, soms van der zes. advocaten der verdediging, twee advocaten der oiviele party en den procureur-generaal tege lijk. Hoe die juryleden later wys moeten worden uit de eisch- en verdedigingsredovoeringen, is mij een raadsel Er zyn 40 getuigen k chaive en een paar hon derd decharge gedagvaard. Hot is om te duizelen voor die juryleden, dunkt mij. Als buitenstaander zou ik zeggen: Men had dit proces nooit moeten beginnen, het zal niemand be vredigen en heel veel kwaad doen aan een reéds genoeg geteisterd België. PLANTENZTEKTENLEER. 100. (Vragen deze rubriek betreffende in te zenden aan den» heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn. Spreekuur eiken Zaterdag aan buis. Niet op Zon dag.) BESCHADIGING VAN AUGURKEN. De jonge augurkenplantjes, die zoo juist lx>ven den grond gekomen zijn, worden nu al reeds bestreden door een soort aardvloo, die kleine gaatjes in de bla- deren vreet. Bij den beer Jb. Stavenuiter te Onder- dijk.zijn proeven genomen met Parijscb groen met heel veel succes. Hetzelfde middel passé men ook tegen de gewone aardvloo, n.1. 1 ons Parijscb groen op 100 L. water plus 1 Kg. kalk. BESTRIJDING VAN SCHURFT EN WORMSTEKIG HEID BIJ VRUCHTBOMMEN. Het wordt nu tijd om de bestriJdtiÉff van schurft en wormstekigheid ter hand te nemen. We willen hier vooral op de wormstekigheid wijzen en haar bestrij ding met Parijsch groen en ioodarsenaat Deze be st rijdingsmethodo wordt vooral in Amerika toege- I>a9t, maar begint in Europa ook meer en meer in, gang te vinden. Zij is gebasseerd op de mogelijkheid het jonge rupsje te vergiftigen op het oogenblik 'dat dit zich in do vrucht invreet Zooals men weet heeft dit invreten in hoofdzaak plaats in de kdkholte. Het is dus noodig dat daar een weinig van de giftige sproeivloeistof gebracht wordt Daar het rupsje zeer klein is. is de hoeveelheid arse nicum, die daar noodig is, uiterst gering. Om allé vruchten te beschermen is het evenwel noodig. dat bif alle in de kelkholte eenig vergif gebracht wordt D* ervaring in Amerika heeft geleerd, dat vooral hA spuiten onder hoogen druk noodig is. Men moet er echter rekening mee houden, dat 10 a 14 dagen, nadat de bloembladeren zijn afgevallen, de kelkblaadjes zich eluiten en dat deze dus de kelk holte afsluiten. De bespuiting moet dus uitgevoerd worden, voordat deze sluiting der kelkblaadjes plaats heeft gehad, dus uiterlijk 10 dagen na het af vallen der bloemblaadjes. Latere bespuiting heeft geen zin. althans niet bij appels. Bij peren kan nog w'el later gespoten worden, omdat bij deze vracht de kelkholte geopend blijft. Willen we nu bij peren de wormstekigheid en met een de schurftziekte bestrijden, dan menge men door de Bordeauxsche pap 1 ons Parijsch groen per 100 L. sproeivloeistof. Wil men bij appel tegelijk met worm stekigheid de schurftziekte tegen gaan, dan kan men spuiten met loodarsenaat in Californische pap. Ap pels toch verdragen in bebladerden toestand slechts Bordeauxsche pap. Loodarsenaat is in den handel als een witte pasta en wordt ter sterkte van H pet. in water of Calif w-

Schager Courant | 1924 | | pagina 1