Brieven over Engeland. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuw» Sebracht en later per auto naar Tilburg vervoerd. io niutorieole schade is groot. lel» VEENHUIZEN. Bij het onweer, dat zich Woensdag op den middag boven onze streek ontlastte, is een kalf van eten heer Oudhuis alhier, vlak bij zijn huis in do weide door den,bliksem gedood. JULIANADORP. Woensdagavond werd alhier op het dorp voor de kerk een openluchtbijeenkomst gehouden, alwaar de hoer 1'. Storm, H. der Chr. School te Helder, hot woord voerde. Hot geheel was gegrond op christelij- ken grondslag en werd afgewisseld door zang en orgelmuziek. Wegens te weinige bekendheid was er niot veel publiek aanwezig. JULIANADORP. Uit goeden/ bron vernemen wij, dat thans alhier vanwege het Roode Kruis een braucand en een ver. handtrommel gestationneerd zijn in het nieuwe' brandspuithuis, terwijl or ten huize van heer W. Vonk roods een gelegenheid is gemaakt tot berging van verschillend© vorplegingsartikelen vanwege het Witte Kruis. Do heer Vonk is bolaat met hot toe zicht over een en auder. JULIANADORP. Het buffet op het sportterrein van J.V.C.is na go, houden inschrijving toegewezen oan den heer M. van Heten alhier. ONGELUK AAN BOORD. Op den stoomtrawler IJmuiden 192 „Pelikaan van do Scheepsexploitatie-Maatschappij Marotten te IJmuiden is Dinsdagmiddag, terwijl hot schfp zi'h op de visscherij bevond, de flens uit het peilglas ge sprongen, de stoker Karei Maas uit Scheveningon, die zich in de machinekamer stond to wasschen, werd door de uitstroomende stoommassa overspo ten. Hij trachtto zich te redden door do trap van de machinekamer op te vluchten. Vermoedelijk ia hij met zijn kleeren aan de trap blijven hangen; men heeft hem althans, in die positie teruggevonden. Do levensgeesten waren toen reeds geweken. De opvarenden, die gotracht hebben hem 'te red-4 den, werden allen min of meer door den stoom ver wond. De kok, die werkzaam waa in de kombuis boven de machinekamer, go raakte door den stoom bowustoloos doch kon nog uit, zijn netelige positie worden1 gered. De stoomtrawler dreef hulpeloos rond en werd in dient toestand opgemerkt door den stoomtrawler IJmuiden 9'J „Johanna Elisabeth" van de Vereenlgde Exploitatie-Maatschappij. Omdat men geen stoom moer had kondén de netten niet meer worden inge haald, zoodat men deze heeft gekapt. Met do vlag halfstok kwamen de schepen gister avond binnen te IJmuiden, waar direct een genees kundig onderzoek word ingesteld en de politie het lijk van den verongelukte voor een nadere schouwing in beslag nam. N BARSINOERHORN. De veehouder C. Schenk aan de Kreii alhier, kreeg Woensdagmorgen jl.- een klap van een paard tegen 't hoofd. Geneeskundige hulp is ingeroepen gewor den. BARSINGERHORN. Alhier kwam in het dorp, de uR Hongarije afkom stige dienstbode van den heer P. Blaauboer uit den Waard polder te vallen, toen zij dezer dagen per fiets reed. Door modelijdende burgers werd zij op do been geholpen, daar zij 't bewustzijn scheen te hebben verloren voor moment en na den val waa blijven liggen. Gelukkig bleek de patiënte bij gedane navraag naar haren' toestand het nogal goed te maken. BRAND TE ROTTERDAM. Uit Rotterdam, 11 Juni. Te ongeveer halfzes he denavond is de bliksem ingeslagen in het pakhuis van den1 grossier in borstelwerk L. van Trigt. De bliksem sloeg door het geheele ongeveer tien meter diepe pakhviis, ging verder dwars door de woning van W. P. Volk en vernielde tenslotte de kop van een voor die woning staande lantaarnpaal. In het voor- gedeelte van het pakhuis was brand ontstaan en 't zich daar bevindende borstelwerk was spoedig een prcoi dor vlammen. Een reiziger der firma, de heer L. Berghout uit Pernis, welke zich in een achter hot pakhuis gelegen kantoortje bevond, moest zich dwars door hot vuur een uitweg banen. Hij bekwam daar bij ernstige brandwonden aan de beonen, het onder lijf en de handen. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Uit Amsterdam, 11 Juni. Hedenmiddag om- '.roeks 2 uur is in de Bloedstraat oen droevig onge luk gebeurd, dat een 3-jarig meisje het levon kostte. Het kind, dat door do moeder vergezeld was, sprong van een der stoepen af. Hot kwam te vallen vóór oen handkar, waarop zware balen tabak lagen en die door twee mannen werd voortgeduwd. Mot het hoofd kwam het meisje onder een der wielen. Het kind overleed dadelijk. De moedor viel na het ongeluk flauw; ook een der mannen, dio den wagon duwde, geraakte buiten ken nis. Tel. OVERREDEN. Uit Rotterdam, 11 Juni. Hedenmiddag te onge veer vijf uur is op de Goudsclïensingel een ernstig ongeluk gebeurd. Daar liepen de 11-jarige S. Kooi man met baar broortje achter een sloeperswagen. Plotseling staken de beide kinderen snel de straat over, doch ze zagen daarbij niet, dat van den an deren kant oon zwaar beladen vrachtauto naderde. De chauffeur haalde nog naar links uit. doch een aanrijding was niet moer te voorkomen. Beide kindo ren geraakten onder den auto, en de wielen/ gihgen hot meisje over het hoofd en de borst. Doerlijk ver minkt werd het kind naar het ziekenhuis aan de CooLsingel vervoerd. Bij aankomst was zij roeda over leden. Hot jongetje kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. LEIJERPOLDER. Woensdagavond vergaderden de ingelanden van dezen polder. Onder meer kwam aan de orde de gecombineerde electrische bemaling met de polders Ooster en Westerkampen en ondorlinge verbinding. Nadat al les lang en breed was toegelicht en besproken, ver klaarden zich van de 60 geldige stemmen 31 voor üiectrische bemaling en 24 tegen, zoodat daartoe was besloten. Het bestuur wordt gemachtigd de noodige werken uit te voeren. (Uitvoerig verslag Zaterdag.) DE BLOEDIGE PINKSTERDAGEN IN ZUID-OOST DRENTE. Uit Emmen, 11 Juni. Omtrent de ernstige vecht partijen in Zwartemeer, Kiazienaveen en Weerdinge ,is t.ians, aldus de Tel., een meer geregeld overzicht te geven. Gedurende de helde Pinksterdagen was het In ver schillende café s zeer rumoerig, zoodat de politie her haaldelijk moest optreden. Aangezien echter op vele pluatson in de gemeente in de! herborgen muziek on dans was, kon de politie niet overal den geheelen dag bij tegenwoordig zijn. Vermoed wordt, dat de vech- Uf bazen gesmokkelde Duitsche alcohol hebben go- dronken, welke van een dusdanige kwaliteit is, dat de gebruikers ware woestelingen worden. Ut de latere berichten blijkt, dat gelukkig nog gen dooden te betreuren zijn, hoewel twei personen in levensgevaar verkeeren. Een hunner, zekere Ger- rii Louwea, is Zondagavond door zijn oom Jan Voorn vreeselIjk mishandeld. Beiden zijn gehuwd en wo^ nen bij elkander in. Na eerst stevig te hebben ge dronken. zijn zij elkander met een mes te lijf ge gaan. De toestand van Louwes Is zorgwekkend. Van den* moordaanslag op Hannes de Veen zijn de daders nog met bekend. Volgens De Yeen is hij op den openharen weg door een aantal dronken personen aangevallon en vreesolijk mishandeld. Wie de daders waron weot hij niet, omdat hij zelf in erge mate beschonken was. Nadat hij verscheidene sto ken aan hals en gezicht had opgeloopen, heeft men hem met kokend water overgoten. Ook zijn toestand Is zorgwekkend. In Kiazienaveen zou een motorwedstrijd plaats hebben, welks wegens gebrek'aan voldoende deel name niet doorging. Toen de hotelhouder Wierunga Maar dan? Veronderstel dat dit nu reeds gelukt is. Kaukaaus. Verschillende oorzaken worden daarvoor iets anders daarvoor in de plaats wilde stellen, werd aan Grlndell-Matheuws, of wien ook. Niets zou oon- opgegeven: droogte, schadelijk gedierte en in som- hiervoor ochter geen' vergunning verleend. De door voudiger zijn dan de motor tegen oen dergelljken mige streken hevige stormen. In Noord-Rusland is de den drank verhitte bezoekers begonnen rumoerig te stroom te beschutten. Wie dus denkt, dat hij zich te- toestand gunstiger, maar ook daar wordt verwacht, 'orden. Toen o© politie de zaal van Hotel lennga gen luchtaanvallen zou kunnen beveiligen door der- dat een gedeelte van den oogst (tenminste 15 pet) ninl. D UKnHIno rf on TVlOVOoViatltlCOn VAT1 CAlilVo Tnnf/\wtfl»oHn«yfA ai—I» Jl_ vorloreil zal gnail 1 ft In het gouvernement Omsk zijn de beschikbare graanvoorralen ingeteerd, staat do oogst er slecht voor en maken de epidemische ziekten vele slacht offers. De raad van volkscommissarissen der sovjet unie heeft een bedrag beschikbaar gesteld voor hulp verleening aan deze streek. ZONDER BIER. Gedurende de Pinksterdagen hebbon niet minder dan 2000 bierrestaurants in Berlijn wegens gebrek aan bier tengevolge van de staking iri do Berlijn- sche brouwerijen moeten sluiten. 4000 andere restau rant» derfden door dozelfde oorzaak inkomsten. Al leen de groote bierrestaurants waron goed voorzien met bier, dat uit Dortmund en Munchon was aan gevoerd. EPIDEMIEëN IN RUSLAND. De epidemieën in Rusland breiden zich uit. Ook Azerbeidzjan is thans in ernstige mute door de ma laria aangestoken; bestrijding der ziekte kan slechts op onvoldoende schaal plaats hebben, wegens gebrek aan geneesmiddelen. In do republiek Bokhara héb ben zich pestgevallen voorgedaan en vreest men voor het uitbreken van een epidemie. ontruimde, stak P. Ebeltjes den marechaussee Van gelijke motorstiUettende stralen, verliest, eenvoudig der Pijl in de borst cn den rijksveldwachter Helm- j uit het oog, dat de vijand don de beleefdheid be- liolt in de handen. Ilun verwondingen zijn niet le- hoert te hebben, zijn vliegtuigen te voorzien van mo- vensgevaarlijk. doch laatstgenoemde zal van den j toren, die voor deze stralen-open en bloot liggen, steek blijvend letsel ondervinden. j Ziehier dus het oordeel van een export over den In Weerdinge werd, zooals gemeld, de caféhouder nieuwen straal. Het kan, maar het is onwaarschijn- Stulen in de borst gestoken. Men hoopt hem in het lijk en als het zoo is, wat dan nog? Wij, die ons geen leven te kunnen houden. De dader is zekere Gring- oerdeel kunnen vormen, wachten maar af ondortus- huis, die door den caféhouder uit de zaal zou wor- schen. Tien tegen een is de straal des dood? even den verwijderd. Nog tal van anderen moesten doo» wel het onderwerp in de krant, dat we geen van al- do politie en geneesheeren worden verbonden, daar zij snij- en steekwonden hadden opgeloopen. Do politie zet haar onderzoek voort. Sinds do oor logsjaren haddon zich in dozo gemeente zulke toonee- lon niet meer afgespeeld. HARENKARSPEL. Jen overslaan. En zij, die de krant doen verschijnen, kennen ons zwak en elk berichtje over don straal des doods vindt grif een plaats. Of zouden er landen zijnswaar de kranten op zulk een peil staan, dat men dergelljko berichten stelsel matig weert? Elk land heeft toch niet alleen do re- Uitslag verkooping 'op 11 Juni, vam de boeronwo- Keering, die het verdient, maar ook zijn dagbladen, ning met bouw. en weiland, van wijlen den heer C j F.enigen tijd geleden heeft do New York Independent Bakker te Kalverdijk. ten huize van den heer N. een onderzoek ingesteld naar de hoeevcolhoid plaats- Boon aldaar, en ten overstaan van Notaris Laurman ruimte, die de groote bladen in Amerika, Engeland, to Schoorldam. Koopons werden als volgt: 1 Frankrijk en Duitschland geven aan de afdeeiingen Porceel 14, weiland, in de Dergmoer, groot 1,82,70handel, sport, amusementen, politiek, strafzaken, bui- HLA., de heer L. Kalverdijk voor de som van f5084: i tenlandsch nieuws en kunst. Dit blad kwam toen tot perceel 5—8, weiland aldaar, groot 1,12,50 H.A., de de volgende peroentages: heer N. van Nienes voor de som van f4115; perceol 910,* weiland aldaar, groot 0.47,20 H.A., de hoer P. Kroon, voor de som van f 1895; perceel 11—13, wei- Handel land aldaar, groot 0.5550 H.A., de heer Jb. Bood Sport voor de som van f2454.25; perceel 14, bouwland. Amusementen groot 0,35,50 H.A., de heer P. Spaan Jbz., voor de Politiek som van f 015; perceel 15, huismans woning, te Kal- Strafzaken verdijk, de heer II. Boon voor de som van f3100; perceel 16—19, weiland te Kalverdijk, groot 1,04.80 H.A., de heer C Broorsen, voor de som van f 4178; perceel 20—30, weiland in den polder Woudmeer, groot 3,9050 HA., de heer F. Kostelijk voor de som I van f 8810; en; porceel 31—36, weiland aldaar, groot 2.64.50 II.A., de heer O. Bakker voor de som van f8415. Het totaal bracht op de som van f 38666.25. Amurika, Eng». Frank- Duitsch- ei land. rijk. 0 land. 17 30 15 17 3 8 15 1 ei 8 10 9 6 11 10 8 8 3 Nieuws 7 23 80 85 5 5 a 7 Juni 1924. Het is moeilijk tegenwoordig een krant te lezen, waarin niet meerdere of mindere ruimte wordt in genomen door verhalen over een of anderen doode- lijken straal. Sinds Grindell-Matthews met zijn won derstraal voor den dag is gekomen, schijnt het, dat er tientallen onderzoekers even ver of reeds ver der waren gekomen dan hij. Binnenkort hebben we allemaal zoon stralenuitzendingstoestelletje in ons huis en laten voor de aardigheid, of omdat hij ons te veel stof maakt, een voorbijvliegende auto stil staan. Als de politie daar op tegen mocht hebben, Jagen we met onzen straal de vogels uit de bessenboomen, of ivangen er muizen en malariamuggen mee. Oorlo gen schaffen we af, want daar is niets geen aardig- heid meer aan. Wie het eerst begint te stralen, heeft het immers vanzelf gewonnen. I Tenzij het allemaal larie is. Volgens sommige ge- i leerden is het dat zonder eenige twijfel. Sir Richard Gregoiy, president van de South-Eastern Union of Scientific Societies maakte eenige dagen geleden op Kunst Ik geef hier de percentages, zooals Tk ze vind. Doch die óver amusementen (1) en strafzaken (6) van Engeland lijken me heel twijfelachtig. Onder welke groep we den straal des doods moeten rang schikken, weet ik niot. Persoonlijk voel ik het meest voor strafzaken, maar anderen rekenen hem mis schien tot de afdeeling amusementen. In dat geval vindt hij zijn vruchtbaaraten bodem in Frankrijk. DE PRIJSVRAAG VOOR DEN WERELDVREDE. •Bohalve Edward Bok, die in de Ver. Staten een prijs beschikbaar stelde voor het beste plan tot er- zekering van den vredie, heeft, naar men zich her innert, een andere Amerikaan, Edward Filene, een dergelijke prijsvraag voor Frankrijk uitgeschreven. De termijn van inzending is thans gesloten en de jury van den Goncourt-prijs kan het niet drukker hebben dan die, welke met het doorlezen en bekro nen der ingekomen manuscripten is belast. Er zijn in het geheel 5139 plannen ingezonden, en de onder voorzitterschap van prof. Appell, rector van de uni versiteit van Parijs staande Jury, is met de lezing begonnen. In afwachting van den uitslag verheugen de Fran- sche bladen er zich over. dat er althans meer don 5000 Franschen zijn, die hun gedachten over het probleem van den wereldvrede hebben laten g;ian DE TWEE JONGE MOORDENAARS. Vandaag zullen te Chicago de jongelieden Nathan GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot®, mej. A. Ploeger, is dezer dagen geslaagd voor het diploma Coupeuse Dames- en Kinderkleeding van de Peereboom's Vak school te Amsterdam. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Johan Rotgans, oud 35 jaar, koop man, wonende te Schagen en Sophia Clara Greta Hoogerbeets, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Amstordam. POLITIE. Verloren: 2 portemonnaies met eenig geldL Inlichtingen ter gemeente-secretarie. jhet congres van deze vereonigingen heel korte met- Leopold en Richard Loeb voor do groote jury ver ten met de uitvinding van Grindell-Matthews, en schijnen om in staat van beschuldiging te worden heeft naderhand zijn beweringen nog eens herhaald gesteld wegens den moord, gepleegd op den knaap on toegelicht voor een verslaggever van de Londen- Robert Franks. Ilun advocaten hebben meegedeeld sche Observer. Wat hij zegt, komt hierop neer: dat zij hun schuld niet zullen erkennen. Echter mei- Geluid wordt voortgebracht door geluidsgolven. Hot i den sommige Amerikaanscho couranten, dat Loeb zal menschelijk oor kan tonen waarnemen van 32 tril- orkennen „schuldig" to zijn en dan als getuige tegen lingen in de seconde tot 32000 trillingen in de se- Leopold zal optreden, ln do hoop aldus zelf aan een i cende. Natuurlijk kunnen er tonen zijn, die meer doodvonnis te zullen ontsnappen, dan 32000 trillingen per seconde hebben, maar wij Overigens meenen vele Amorikaanache rechtsge- kunnen ze niet langer hooren. Ook kunnen sommige leerden dat do beide boosdoeners eon goede kans i monschen een hoogere toon waarnemen dan anderen, hebben om aan een terechtstelling te ontkomen, daar Voor velen bestaat bijvoorbeeld het geschreeuw van do verbijsterdende omstandigheden, waaronder de vleermuis niot, omdat hot aantal trillingen or de moord was gepleegd, in aaumerking genomen van por seconde zóó hoos; is, dat hun ooren hot niet aanleiding bestaat om de daders krankzinnig kunnon waarnemen. Andere menschen daarentegen te achten. De woningen van de ouders van Leopold hooren dat geluid nog juist wel. ;en Loeb worden door de politie bewaakt, daar de Predikbeurten. Zondag 15 Juni 1924. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 .uur, Dr. Van Dijk. Dirkshorn, voorm. 950 uur (o. t.), Ds. Boeke. Schagerbrug, voorm. 1050 uur, Ds. H. Buiskool. St. Maartensbrug, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 1050 uur, Ds. v. d. Kreeke. Valkoog, voorm- 1050 uur, Ds. Tlnholt Sint Maarten, nam. 8 uur, Ds. Tinholt Bai-singerhorn, voorm. 1050 uur, Ds. Van Loon. Eenigenburg, geen diénst. Oude Niedorp, voormt 1050 uur, Ds. Staal Veenhuizen, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Da Broekemo. Dirkshorn, voorm. 1050 uur, Ds. Buiskool. Juliaqpdorp, voorm. 1050 uur, Da GroeneveldL Winkel, geen dienst. Callamtsoog, voorm. 1050 uur, Dr. Snethlage. Nieuwe Niedorp, nam. halfacht, Ds. Schermerhorn. Onderwerp: Adama van Scheltema herdacht. De clamatie van mej. Menagé Challa. Collecte voor de diaconie. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, nam. 7.30 uur, Ds. lla&rs. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. v. d. Veen. Burgervlotbrug, nam. 7.45 uur, Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Schagen, nam. 7 uur, Da Boeke. Beide diensten collecte Bultenlandsche Zending. Breezand, voorm. 10.30 uur, de heer Boon. Breezand, nam. 750 uur, de heer Boon. GERET. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Anna Paulowna, ram. 250 uur, Preeklezen. Wat wij niet kunnen waarnemen, kan misschien wel worden waargenomen door sommige dieren. Zoo is het bekend, dat de kat geluiden hoort van meer dan 32000 trillingen per seconde, geluiden dus, die families tal van dreigbrieven hebben ontvangen. HEVIGE REGENVAL. Het blijft, volgens den Britschen draadloozen dienst in heel Engeland hard regenen en volgens do weer- voor ons „stil" zijn. En zoo is het volstrekt niet on- voorspelling is er geen onmiddellijk vooruitzicht I mogelijk dat mieren bijvoorbeeld, wanneer wij zo door dat dit zal ophouden. De openluchtsport, met name elkaar zien krioelen, plotselinge bewegingen zien ma- cricket, heeft er ernstig onder te lijden. ken,plotseling zien veranderen, van gedachte blijk- De regenval te Londen is deze maand reeds 1.60 I baar, al dien tijd in drukke conversatie met elkaar inches, terwijl het gemiddelde voor de geheele zijn. Dat wij er niets van hooren, zegt per slot van maand 2.15 inches is. In sommige plaatsen verder rekening niets andere dan dat het geluid indien het naar het noorden is de hoeveelheid regen reeds 7 or is, een aantal trillingen per. seconde heeft, lager inches, hetgeen ongeveer evenveel is als er in nor- dan 32 of hooger dan 32000. - muie tijden in Mei, Juni en Juli samen valt. Het is aan ieder bek »nd, dat deze geluidstrillingen GROOTE DORPSBRAND. worden voortgeplant door de lucht. Van een luidklin- In het dorp Beaume-le-Tnoid (Frankrijk) heeft een kende *bel hooren wij plotseling niets, wanneer wij ernstige brand gewoed. Twee en twintig boerenhui- haar onder de stolp van een lucht/pomp plaatsen, zen zijn daarbij in de asch gelegd, met al hetgeen er en de lucht wegpompen. We zien de bel heftig heen in geborgen was aan oogstproducten en landbouw- en weer gaan op een paar decimeters afstand aan werktuigen. ons oor, doch ze is volkomen goluidloos. Zooalg het geluid wordt ook het licht door trillin gen voortgebracht, doch deze trillingen planten zich niet voert door de lucht doch door de ether. Als de zonnestralen door de lucht naar ons toegevoerd moesten worden, hddden we nooit geweten, wat de zon was, of liever gezegd, waren wij er nooit ge weest. Precies weer als bij het geluid zijn er zeer korte lichtgolven, en zeer lan re. En zooaJs we op de piano een serie octaven hebl>en, hebben we ook bij het licht iets dergelijks, alleen een veel grootere serie. De langste golven, wat op de piano zouden zijn de laag ste noten, zijn de goh en, die worden gebruikt bij Vele stuks vee zijn in do vlammen omgekomen. De schade bedraagt, meer dan een millioen francs. De juiste oorzaak van het onheil is onbekend. Al leen weet, men, dat de brand in een schuur ontstaan is. SCHIPBREUK. Tusschen ~Brest en Ouessant heeft zich een angst wekkend zee-drama afgespeeld. Het stoomschip „Re d' Ouessant", dat een gerogelden dienst tusschen de haven van Conquert en Ouessant onderhoudt, liep in do baai van Lampaul op een rotsklip. Het water dron,-? snel het vaartuig, dat behalvo stukgoederen ook een 40-tal passagiers aan boord had, binnen. Daa- het eiland van Ouessant in het zicht was, bo de draadlooze telegraphie. Zooals we herhaaldelijk in waarden de passagiers hun koelbloedigheid, terwijl de kranten kunnen le:en, zijn die van eon respectabele lengte, eenige honderden metets. Lijnrecht daartegenover staan de hoogste lichtte nen.'de zeer korte golvingen van de X-stralen. In het gehuel zijn er ongeveer zestig octaven, waarvan slechts één enkel octaaf zichtbaar is voor ons oog. De laagste gezichtsnoot van dit octaaf wordt voorgesteld door rood licht, de hoogste door violet. v In deze reeks van trilüngsgolven, van de honder den meters lange der draadlooze telegraphie tot de zeer korte der X-stralen bestaat voor de natuurkundi gen geen besliste gaping. Met andere woorden: wan neer een natuurkundige hoort spreken van dozeof die wonderstraal, of straal des doods, is zijn eerste vraag aan den uitvinder: „Wat is de golflengte van uw straal?" De natuurkundige wereld zou eerst dan belangstelling kunnen gaan toonen, wanneer bleek, dat die golflengte lag buiten 't. gebied der tot nu toe bekende, dus grooter was dan de draadlooze, of klei ner dan de X-stralen. Of, indien uit het antwoord bleek, dat de stralen binnen dat gebied lagen, wan neer de uitvinder kon oantoonen, dat hij van deze dus reeds bekende stralen geheel nieuwe eigenschap pen had ontdekt. Beide gevallen zijn natuurlijk mo gelijk. doch, minst genomen, zeer onwaarschijnlijk. Blijkbaar worden de stralen, waarover we de laat ste weken zooveel hebben gelezen, ontwikkeld met behulp van electriciteit. Doch, zegt Sir Richard Gre- gcry. daar is hoegenaamd niets nieuws in. Elke na tuurkundige kan dergelijke stralen voortbrengen. En elke natuurkundige zou in staat zijn om een be paalde motor op een èfstand van eenige meters met dien straal stil te zetten. Maar dat is geen weten schappelijke bijzonderheid. Dat is *n aardigheid voor1 een variëteitentheater.j de kapitein volle stoom liet geven, teneinde zoo snel mogelijk de kust van Lampaul te bereiken. Wijl hel water weldra de machinekamer binnen drong, werden de vier reddingsbooten uitgezet. Eén daarvan sloeg onmiddellijk om. waarna de passa giers in aller ijl in de drie andere plaats namen. Vrouwen en kinderen schreeuwden van angst Een grijsaard viel in zee, maar een 14-jarige jongen sprong hem na en slaagde er in, hem te redden. Inmiddels kwam er van verschillende kanten hulp voor de schipbreukelingen opdagen, die allen aan boord van het stoomschip „EugènJPotron" werden opgenomen. De „Tle d' Ouessant" zonk inmiddels steeds dieper. De kapitein bleef tot het laatste toe aan boord. Toen zijn schip onderdook, sprong hij in het water en wist al zwemmende één der booten te bereiken. Alle opvarenden van het verongelukte schip kwa men/ behouden on wel in de haven van Lampaul aan. waar men vol angst op hun teritfkeer wachtte. OMNIBUSSTATION. Er is thans te Wembley een, groot centraal omni busstation ingericht, van waar 250.000 personen per dag kunnen worden vervoerd. Het station bevat 8 naast elkander gelegen perrons van 70 voet lengte met gemakkelijke in- en uitgangen voor de omnibus sen, die er ten getale van 800 per dag kunnen wor den eerwacht. Elf verschillende buslijnen komen hier ta zamen, en op de drukke uren kan er elke 15 seconden een omnibus vertrekken. Het vermeerderd busvericeer bleek vooral gisteren. Toen hebben de bussen op de verschillende lijnen 4.480.000 menschen vervoerd. DE OOGST IN RUSLAND. Het schijnt er met den oogst in Rusland toch niet Trekking van Dinsdag 10 Juli, 5e Klasse 13o Lijst. Nos. 2860 12048 en 22151 ieder f1000. Nos. 5964 6961 7079 en 9265 ieder f400. Nos. 8058 11886 12697 13900 17743 17800 en 19064 elk f200. Nos. 2765 5323 6623 6958 8236 8575 9961 11063 11746 12900 15372 1G0O4 16049 11746 19728 20677 21903 ieder f 100. Prijzen van f70. 49 106 124 190 484 528 604 649 812 815 893 923 994 1065 1005 1131 1513 1619 1645 1651 1791 1833 1974 2024 2036 2093 2264 2339 £196 2421 2452 2604 2723 2754 271X1 2789 2825 2873 2890 2945 3074 3135 3169 3182 3266 33i0 3491 3633 3715 4150 4186 4304 4419 4476 4534 4748 4749 4S41 4868 49G2 4996 5018 5059 5269 5350 5378 5439 5507 5712 5924 6174 6269 6299 6346 6374 6*27 6436 6520 6659 6620 6642 6950 7034 7171 7256 7489 7549 7555 7813 7997 8125 8310 8475 8562 8637 8692 8752 8770 8857 9137 9152 9165 9404 9434 9654 9703 9770 10012 10203 10220 10587 10623 10817 10930 10978 11205 11311 11383 11398 11468 11515 11523 11549 11551 11633 11740 11778 11S13 11925 12616 12699 12784 12824 12920 12934 12936 13311 13341 13519 13626 13631 13825 13837 13926 13942 14067 14334 14412 14446 14486 14751 14759 14789 14926 15123 15292 15306 15411 15456 15023 15687 16103 16151 16163 16210 16213 16264 16283 16392 16421 16577 16603 16664 16885 17106 17108 17112 17113 17156 17347 17567 17601 17647 17805 17999 18187 18211 18224 18235 18305 18766 18782 1S864 19133 19301 19304 19433 19450 19501 19643 19646 19711 19733 19752 19791 19828 20035 20082 20154 20159 20308 20391 20635 20733 20843 20S97 21079 21126 21159 21239 21302 21376 21161 21549 21730 21786 21888 21902 21978 21995) 22102 22165 22201 22247 22272 22310 22-108 22527 --692 --697 22732 22912 Zou het dan onmogelijk zijn, om een raoton om el-jzoo schitterend voor te staan als de eenige weken ge- ke motor, van welke constructie ook, stil te zetten op 'leden gepubliceerde officieele berichten deden ver een afstand, niet van eenige meters, maar van eenl-mceden. Niet alleen de anti-bolsjewistische emigran- ge kilometers?? Volstrekt niet Itenbladen. zooals de Dni, Roel e.a.. maar ook. de Hoogstwaarschijnlijk zal dat wel ge/vonden wor- bolsjewistische Nakanune en voorname in Rusland den. of is het reeds gevonden. De eenige moelfijkheid zelf verschijnende bladen, zooals de Ekon SisnJ, de -- --- - on is slechts het voortbrengen vaneen elctrischen Prawda enz., bevatten thans dagelijks berichten van f 14—24 652 vette varkens. Hollandsche, le kwoy-- stroom, die krachtig genceg is voor dit doel, en het reeds vaststaande of to verwachten oogst-misluk- 71 et, 2e en 3e kw. 62—60 ct Overz. en Geia. ie zenden van dien stroom door de lucht kingen, vooral in Oekraïne, Zuid-Rusland en den 69—71 ct per Kg. SCHAGEN, 12 Juni 5 paarden f150 a 250, 3 stieren f 175 a 450. 0 gelde- koeion, mag. f200 a 390, 64 idem, vette f300 a 530, 20 kalfkoeien f340 a 475, 8 pinken f 150 a 220, 92 nucht kalveren flG a 28, 41 schapen, mag. f36, 226 idem, vette f 43 a 56, 153 lammeren 22 a 30, 4 bokken en geiten f2 a 10, 20 varkens, mag, f 16 a 80, 121 idem, vette per Kg. 10,52 a 0.56, 130 biggen f 6 a 15, 119 kip pen f 1.50 a 3, haantjes f 050 a 1,75. 272 Kg. boter f 1.70 a 1.90, 9384 kipeieren f550 a 01)0, 7637 eeneieren f 550. LANGENDTJKER GROENTENVEILING. Br. op L. 11 Juni. 3386 Kg. aardappelen: Schotscho mui zen f20.30 23,50, drielingen f 11 a 14.50, kleine 16.20 per 100 Kg. ALKMAAR, 11 Juni. ,Aao Heden werd besteed: Asperges, Di«cw. f0,68 a 0,9d, idem dikbl. f0.45' a 0.60. per 100 bos. Aardappelen f 16 a 22, per 100 Kg. Bloemkool f 14 a 51, per 100 at. Aardbeien 10.72 a 1.26 per Kg. Rabarber f 0.90 a 7.20 wortelen f 10.40 a 19, per 100 bos. Uien f 6 a 6.70. sdI- nazie f 10,20 a 28,80, per 100 Kg. Kropsla f 0.50 a 2,60, raapstelen f 1 a 1,30, per 100 boa. HOORN, 11 Juni. 132 varkens: vette varkens f054 a. 0.60, zouters f 056 per Kg. Handel vlug, AMSTERDAM, 11 Juni. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 328 vette varkens. Ie kw. 95- 100 crt, 2e kw. 85—95 ct, 3e kw. 70--80 ct. levend goed, per Kg. 71 nuchtere kalveren

Schager Courant | 1924 | | pagina 3