TWEEDE BLAD, Bimaenlandsch Nieuws» iJernengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 14 Juni 1924. 67ste Jaargang. (No. 7450. OWERREDEN. Te Linne bij Roermond: is een vijfjarig kind door den sneltrein overreden en onmiddellijk gedood. AUTOBUS OMBESLAGEN. Gistermorgen is bij bet spoorwegstation te Lichten- 1 voorde een autobus van de Geldersche-Westfaalsche Stoomtram bij het te scherp nemen van een bocht omgeslagen. De chauffeur had in strijd met zijn in structies, 34 pasagiers in de plaats van het maximum van 16 vervoerd; eenige reizigers hadden hoven op de i bus plaats genomen. Eenige ruiten werden vernield, waardoor een meisje lichte verwondingen opliep. Overigens kwamen allen met den schrik vrij. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP TABAK. Voorgesteld wordt een verhooging tot 15 pet. van den kleinhandelsprijs, behalve van dien van sigaret- j ten, waarvan de accijns 25 pet zal bedragen. De mi nister van financiën verwacht daarvan een hoogere opbrengst van 9 millioen. Bedoelde opbrengst blijft ongeveer 6 mi'llioen beüeden het bedrag, dat de mi nister zich1 oorspronkelijk voorgesteld had uit den verhoogden tabaksaccijns te kunnen verkrijgen. In verband met andere voorzieningen op belastingge bied, die in vergevorderden staat van voorbereiding zijn, heeft de minister gemeend, daarin voorloopig te kunnen berusten. NAAR RUSLAND. Naar de Tribune meldt, zijn de heeren Wijnkoop en L. de Visser naar Moskou vertrokken, om daar op het congres der communisten de Nederlandache communistische partij te vertegenwoordigen, -r ANNA PAULOWNA. Pplitie. Gevonden een bos sleutels. Inlichtingen te beko men ter secretarie. HARENKARSPEL. Benoemd tot bestuurslid! van den Polder Woud- meer, vacature C. Bakker Rz., de heer Jb. Strijbis. LOOP DER BEVOLKING. Loop der bevolking in eendge gemeenten van Hol lands Noorden en Westfriesland van 31 Dec. 1922 tot 31 Dec. 1923: Alkmaar 31 Dec. 1922 25266, 31 Dec. 1923 25819; An na Paulowna 4089, 4212; B&rsingerhora 1491, 1798; Bergen 4478, 4668; Callantsoog 982, 994; Harenkar spel 3051, 3072; Heerhugowaard 4364, 4434; Helder 29554. 30461; Hoogwoud 2101, 2098; Koedijk 1914, 1936; St. Maarten 1291, 1306; Nieuwe Niedorp 1680, 1644; Noord9charwoude 1762, 1779; Opmeer 524. 540; Oude Niedorp 1293, 1277; Oudkarspel 1820, 1831; St. Pancras 1211, 1229; Petten 349, 363; Schagen 3692, 3710; Schoorl 1827, 1852; Spanbroek 1580, 1573; Warmen, huizen 2099. 2121; Wieringen 3158, 3142; Wieringer- waard 1109, 1149; Winkel 1630. 1656; Wognum 1904, 1899; Zuidscharwoude 1743, 1735; Zijpe 4819, 4799. Twisk wijst bij den loop der bevolking in 1923 op enkele eigenaardige cijfers. In die gemeente overla den 3 mannen en 3 vrouw, daar vestigden* zich 31 mannen en er vertrokken 31 mannen; de bevolking teJde op 31 Dec. 1922 745 personen en op 31 Dec. 1923 ook 745. De gemeente Katwoude had op 31 Dec. 1923 de kleinste bevolking 217, waarvan 124 mannen en 93 vrouwen. Het percentage van overledenen was in de gemeen te Petten het geringst, dat bedroeg in dij loop van 1923 op 182 mannen 1 en op 167 vrouwen 2. UITVOER. In de 4 volle weken van Mei werden uit ons land 1032 runderen- uitgevoerd en wel 624 naar België. 393 naar Duit9chland en 15 naar Spitsbergen. VAN EWIJCKSLUIS. Donderdagmorgen zijn wij even- een kijkje wezen nemen op den afsluitdam. om de vorderingen van he' werk even gade te slaan. Nu de in het Amstel- diep liggende deelen van den dam elkaar steeds nader komen, wordt de waarneming hiervan na tuurlijk steeds interessanter. Wij constateerden ook ditmaal weer flink vooruitgang. De afstand tus- schem beide in bedoeld vaarwater hoven water 'lig gende, meest vooruitspringende deelen zal thans nog ongeveer 350 Meter bedragen. Wanneer men weet, dat de breedte van het Amsteldiep hier onge veer 1100 Meter bedroeg, kan worden nagegaan, dat reeds een belangrijk deel van de steeds als zeer moeilijk gegolden afdamming is tot stand gekomen. Toch zal de steeds toenemende stroomsnelheid in het nog opene gedeelte zéér zeker nog zeer groote ontwikkeling van kracht en arbeidsprestatie ver- eischen, waarhij echter van machtigen invloed zal zijn of windrichting en weersgesteldheid hierop gun stig of ongunstig zullen inwerken. Krijgen wij na melijk in de komende weken veel Noordwestelijke winden met ruw weer, dan zullen de daarmee ver gezeld gaande zwaro tijen nog belangrijke stagna tie kunnen veroorzaken. Gaat daarentegen de wind voor eenigen tijd naar het zuiden of zuidoosten met kalme weersgesteldheid, zoodat men eene tijdelijke periode van z.g.n. „dooie" tijen krijgt, dan loopt men de kan9 regelmatig te kunnen voortgaan, zonder door al te overmachtigen stroom te worden ge plaagd. In dat laatste geval zien wij den tijd dan ook niet zoo ver meer, dat men Wieringen (zij het voorloopig nog niet op rozen) toch al wandelende zal kunnen bereiken. Juist Donderdagmorgen is weer eene groote kraan gearriveerd, die bij de afsluiting van het laat ste gedeelte van het Amsteldiep behulpzaam zal zijn. Ook den zandaanvoer gaat. zoowel vanuit het Amsteldiep (waar eeni zandzuiger aan den Zuidkant van den nieuwen dijk even buiten het wad ligt) als van de zijde van Van Ewijcksluis regelmatig door. bij den evengenoemden zuiger, eveneens aan de Zuidzijde, juist waar het wad eindigt, heeft zich echter den laatsteri tijd eene vrij belangrijke verzak- wÜ» VO°^2*^ïn?ch over on*eveer 100 Meter v J! hi' ^3k den daar neergeworpen dam van kolleem,. die de binnenzijde van den dijk moet 1? n.^,k ,st!'k op z«de ««schoven. Nabij Vaw Ewijcksluis. waar men door het aan brengen van een nieuwe laag zanA de» dijk op- ™eU1Ki,neS tracht te verhoogen, wil het daar. -ïïet 6rpr v'otten- Het thana gebezigde zand schijnt met zoo goe/l te blijven staan, als men dit tot heden Bewoon was. Het loopt te voel voor U1L-. V™n,am0.,n ,dat mms 6en «eheelen dag wordt geperst, zonder dat eene nieuwe buis kan worden aangeslagen. Natuurlijk zal, nu de dijk hooger wordt en het zand dus meer moet worden opge. voena, ook dat laatste wel van eenigszins remmen- den invloed zijn. Ook bij de firma Van der Velde is men thans be zig het gedeelte dijk, waarvan wij vorige week schreven, dat dit nog verder moest worden opge werkt, met zand op te persen. Waar wij dat ge^ deel te van het werk echter thans niet bezochten, kunnen' wij 'hierover ditmaal geen nadere me/dedee- Iingen doen. WIERINGEHWAARD. Donderdagmorgen kwam de Wieringer Bioscoop auto ons dorp binnentuffen en moest aan de Kleine övtirt voor een aan den weg staanden bakkerswagen uitwijken. De weg is op dat punt niet breed, zoodat •de auto met 2 wielen in den lossen grond van de waterleidinggleuf terecht kwam en daarin tot den as wegzakte. Voor een oogenblik was men nog be vreesd voor omkantelen., doch gelukkig is dat niet gebeurd. Met een paar dommekrachten en battin- gen werd het stelletje weer omhoog gedraaid, waar na de reis werd vervolgd naar de Groote Buurt, &1= waar we met de a s. kermisdagen weer kunnen ge nieten van hunne voorstellingen. Voor autobestuur ders, speciaal vrachtauto's is het wel aan te beve len in onze gemeente niet al te ver uit te wijken. VAN EWIJCKSLUIS. Donderdagmorgen na de schaft brak onder de kel- leemlossers der firma Hofman en Van Hattum eene z.gjL „wilde" staking uit, die zich spoedig ook onder de kipkarrenlossers uitbreidde. Te ongeveer elf uur staakten ongeveer een zestigtal arbeiders. De oor zaak bleek teug te vinden in een gerucht, dat op het gedeelte van het werk bij de Quarantaine op Wierin gen in de vorige week voor hetzelfde werk een loon van f33.zou zijn' uitbetaald, terwijl hier slechts ongeveer f23.was verdiend. Of dit gerucht op waarheid gegrond was, konden wij nog niet met zekerheid te weten komen, doch in elk geval was de ontstemming onder de betrokken arbeiders groot. Men eischte 45 ct. per uur, terwijl hiervoor thans 38 cent plus karrengeld, wat met elkaar op onge veer 40 cent per uur neerkomt, wordt betaald. De be trokken arbeiders behoorden bijna allen tot de z.g.n. „polderjongens"; slechts enkele waren er onder uit deze gemeente. Zooals het bij dergelijke „wilde" (d.w.z. ongeor ganiseerde) stakingen gaat, ging het ook hier. De vlam ging uit als een nachtkaars. Te één uur 's mid dags was de staking reeds opgeheven en werd het werk door de toen nog aanwezigen hervat. V -jrschil- lende der „polderjongens" waren toen echter reeds vertrokken, om op een andere plaats hun geluk te beproeven. WAT DE GEMEENTEN AAN BELASTING IN NEN. Uit 's-Gmvenhago, ill Juni. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft een statistiek betref fende de verruiming van het gemeentelijk belasting gebied bewerkt, waarin voor elke gemeente de op brengst van alle afzonderlijke belastingen is mede gedeeld over de jaren 1920 en 1921. Over 1920 leverden de belastingen voor alle ge meenten te zamen ruim 227 millioen gulden op (in 1912 mog slechts ruim 45 mill.), over ^1 brachten de reeds bestaande belastingen in totaal bijna 260 mil lioen gulden op («Li. ruim 32 millioen meer dan over 1920), "terwijl de nieuwe belastingen in totaal ruim 10 millioen gulden opbrachten. Hierbij zij opge merkt, dat over 1921 door geen enkele gemeente van de bevoegdheid gebruik werd gemaakt tot het heffen van een bouwterrein-, een assurantie- of een logeergastenbelasting. HOE MET DE LANDSGELDEN WORDT OMGE. SPRONGEN. Op een ergerlijk geval van.' millioenenverkwisting door het hoofdbestuur der Indische posterijen ves tigt de Indische Courant de aandacht. Volgens dit blad toch is de tweede telegraafkabel tusschen Sderabaja en Makassar indertijd besteld, ondanks verklaringen van andere P.T.T.-autoritei- ten, dat 't -verkeer dien tweeden kabel niet noodig had en ondanks het feit dat er een 'zeekabel tus schen Batavia en Soerabaja ligt, die niet gebruikt wordt. De kabel werd besteld ter waarde van bijna 4 millioen gulden, en werd gelegd, ofschoon de be staande kabel het verkeer gemakkelijk kon verwer ken. Maar de onnoodige kabel werdi toch gelegd,: omdat anders de dwaze verspilling van den onnoo- j digen kabel in de gaten zou zijn geloopen. Nu ligt! ze daar ongebruikt in zee te wachten, waarschijn lijk op hetzelfde lot, dat de overbodige Batavia- Soerabaja-kabel reeds trof, namelijk dat er zoo nu en dan stukken uit worden afgesneden om daarme de andere kabels te herstellen. Een ernstig onderzoek schijnt wel dringend noo dig! Tel. AUTO-ONGELUK. Tusschen Voorthuizen en Terschuur is een auto tegen een boom gereden, vervolgens in brand ge raakt en totaal in vlammen opgegaan. De inzitten den. een Duitsche geneesheer, een dame en de chauffeur, werden ernstig verwond. Vooral de ge neesheer had hevige brandwonden aan de armen bekomen, die door een dokter uit Barneveld zijn verbonden. Ook de kinderen worden niet vergeten. Deze krlj- de uittlottngslijst In te zien. gen des Zaterdags een extra matinée van Mr. Car- Eerst kort geleden vernam h& dat bi] op zulk ter, als goochelaar, buikspreker, accrobaat, dres36ur, een ongedachte wijze raillionnair #3worden was. schutter, enz. enz. EEN 8TIER IN EEN KINDEROPTOCHT. Voorwaar een welvoorziene diich! Bovendien nog Terwijl een 10.000 kinderen te Chesterfield (En- eiken avond een dansje op den bekenden,'welver- gehand) een optocht hielden, brak een stier die door zorgden balvloer, met prima voor deze gelegenheid deze ongewone demonstratie een weinig overstuur extra versterkte muziek. Mijn liefje, wat wil je nog meer! DE BLAUWE DRAAK. Wij ontleenen aan de „Prawda" het volgende ta fereel, dat een beeld geeft van de „drooglegging" van Rusland. Kort voor Paschen heb ik in een provinciehoofd- geraakt was, los en stormde recht op de jeugdige teestelingen af. Er ontstond een paniek onder de kinderen, maar bereden politie wist den onstuimigen viervoeter nog bijtijds van koers te doen veranderen. Edoch, er is geen koppiger dier dan een wilde stier, en zoo geschiedde het, dat de gehoornde woes teling weldra op zijn schreden terugkeerde, tenein de opnieuw te trachten aan zijn aanvankelijk ge koesterd voornemen om den optocht te verstoren gevolg te geven. Het amok-makende beest slaagde hierin wonder stad m de Oekrajme het volgende gezien: een groo- weit met j^et gevolg, dat de kinderen, aan hevigen te menigte, zoo groot als in de jaren van ergsten angst ten prooi, in alle richtingen uiteenstoven. Het z JfP01* ©en winkel en wachtte ge- dier zag echter nog kans om een jeugdigen deelne- üi- j waren bijna uitsluitend boeren uit de mor aan den optocht tegen den grond te boksen, aL. omliggende dorpen^ gewapend met flesschen, krui- vorens het door eenige te hulp gesnelde mannen ken. emmers enz. Verbaasd keek ik naar deze me- kon worden gegrepen en weggeleid. uGn ou<*e k°©r triomfantelijk twee Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis ver, groote flesschen met vies uitziend vocht in zijn voerd, doch bleek er, tegen alle verwachting in, goed handen, mij de oorzaak van het gedrang verklaard te zijn afgekomen. Msb. had. Met kinderlijke vreugde zeide hij mij: van CHARLIE. Zij verkoopen spiritus! De befaamde filmclownCharlie Chaplin is, zonder i,Jtiv?en zail£e.. uitdrukking in zijn fletse oogen het te willen, de hoofdacteur geworden in een klucht, keek hij naar mij, streelde zijn ingevallen buik en waard om op 't doek gebracht te worden. ZeiLtre1i 6mak©^,•,, Drank-agenten hadden anonieme brieven ontvan- stedeling mei een vies boekje in de hand g^n, waarin onze goede Charlie werd gesignaleerd ging naar de wachtenden toe en fluisterde geheim- als een heimelijk consument van de in Amerika zoo zinnig: streng verboden geestrijke vochten. Wilt u een coupon koopen? Nog twee en een Onverwacht nu kwamen genoemde ambtenaren half emmer. Een armoedig gekleede boer kocht de coupon; met bevende handen greep hij! bet papiertje, betaalde haastig de gevraagde som en' riep: „Christina, Chris- tina, kom gauw hier!" Zijïn dochter nam zijn plaat® in de rij in en hij zelf snelde naar de markt om een inval doen in de villa van Charlie te Beverley Hills bij Los Angeles. De bedienden wegsturend, begaven de heeren zich regelrecht naar den kelder van den filmpias waar zij stellig een diatilleerlimch- ting hoopten te vinden. Zij slaakten reeds een kreet van triomf, toen zij {^ssrflfn te koopen. Een half uur later zag daar zoowaar een installatie ontdekten, die geheel Ji 6en kwart emmer blauwachtigen, en al het uiterlijk vertoonde van een clandestiene stinkenden viezen gedenatureerden spiritus den winkel verliet en dlat vocht als iets kostbaars op zijn wagen onder het hooi verborg. De bedienden werkten als paarden en toch kon den zij niet vlug genoeg de flesschen aanreiken en de boeren trappelden van ongeduld. Sommige boe ren konden niet wachten totdat zij thuis zouden ko. branderij. Zij zagen een toestel, voorzien van een aantal kronkelende koperen pijpen, die aan een over- haal-apparaat deden denken en waaronder groote gasvlammen een krachtige hitte aan het ontwik kelen waren. De man van de gedraaide beenen, den slobberpan talon en het malle snorretje was niet verrast door het onverwachte bezoek der wetsdienaren, die ech ter weldra zouden moeten inzien, dat zij een ko lossalen flater begaan hadden. Terwijl hij zijn meest komieken grijns aan de drankwetmenschen vertoonde, bracht hij dezen aan het verstand, dat zijn installatie alleen diende om het water van Beverley Hills, dat, naar ter plaatse algemeen bekend is, dermate kalkachtig is, dat het voor huishoudelijk gebruik ongeschikt is, zoo het niet tevoren een speciale behandeling ondergaat, te koken. De heeren waren spoedig van Charlie's onschuld overtuigd en trokken ©enigszins verlegen over hun vergissing af. EEN ZENDING DIAMANT GEHOOFD. 1 Uit Antwerpen, 12 Juni. Uit New York wordt men en dronken den zoo begeerden drank vlak voor het onverwachte bezoek der wetsdienaren, die ech- den winkel op.. Alles deed aan de tijden van het brandewijnmonopolie denken, en ik begon mijzelf af te vragen, hoe dat alles kon; bet wodkamonopo lie is toch Immers afgeschaft en het land is droog gelegd! Ik vroeg een kennis naar de oorzaak van deze overtreding van de drankwet op klaarlichten dag en ben daarbij het volgende te weten gekomen: De regeering van de Oekrajine heeft per decreet van 2 Mei 1922 veroorloofd gedenatureerden spiri tus aan de bevolking te verkoopen om haar op deze wijze te voorzien van spiritus voor verlichting, ver- wanning. transport en technische doeleinden. De betrokken winkels hebben hiervoor groote voorra den spiritus en vele toestellen gekregen. De kisteh met de toestellen blijven ongeopend in de winkels staan, daar er hoegenaamd geen vraag naar deze v 14i JU111 WWfW m <™!«ekoCbt «n,e'd. dat een'partij uit Antwerpen verzonden en de voornaamste verbruikers zijn de boeren. Om den spiritus te krijgen moet men een boekje imet spéciale coupons koopen, die elk recht geven op een zekere hoeveelheid spiritus per maand. Van de 2162 boekjes, die een winkel te Tsernigow (de stadwaarin de schrijver de Paaschdagen heeft doorgebracht) beeft uitgereikt, zijn 1400 door boeren gekocht, terwijl ook van de overige boekjes een groot gedeelte bij boeren is beland, want er wordt een levendige handel in deze coupons gedreven. De Russische boer gebruikt, zooals bekend, geen motoren, verlicht zijn. hut of in het geheel niet of met een klein olielampje, terwijl voor kookdoelein- I den geen spiritus maar het veel goedkoopere hout wordt gebruikt. De gedenatureerde spiritus wordt dus door de boeren als drank gebruikt. Het platteland vervloekt den „blauwen draak*, diamant te New York is geroofd. Een bende gemas kerde bandieten overviel gewapenderhand den auto, waarmede deze diamanten gisteren van de juist g*- kcmeni boot naar het douanekantoor en vandaar naar het postkantoor werden vervoerd. Er is voor een waarde van ruim één millioen gulden ontvreemd Woensdagochtend half tien werd een vrachtauto, die 25 pakken diamant en andere juweelen ver voerde, welker waarde op 100.000 pond sterling wordt geschat, op weg van het hoofdpostkantoor in de 8e Avenue en de 33e Straat, naar het douane kantoor, waar de edelgesteenten geschat zouden worden, plotseling genoodzaakt te stoppen, ten ein de een botsing met een taxi, welke zijn weg kruiste, te vermijden. Vier mannen met geraden revolvers stapten uit ds jvier mannen mei. geiaueu revolvers pvapien vut u« rZit (red MtUreerden 9,>tri U' te*wyi een achttal anderen uit een grooten toer- STAPVOETS RIJDEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen; Gelet op artikel 61 van de Algemeene Politiever ordening voor die gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat het Maandag 23, Donderdag 26 en Zondag 29 Juni a.s. in het be lang der openbare veiligheid is verboden in de kom der gemtente, vanaf de punten, waar de daartoe be trekkelijke waarschuwingsborden zijn geplaatst, an ders dan stapvoets te rijden met riju en voertuigen met paard bespannen. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste f25.— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 12 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd1, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. GEEN SIGNAAL. Als men zooals wij veel hoek Laan—Hoogzijde paa- seeren, kan men herhaaldelijk constateeren, dat door auto's noch motorfietsen signaal gegeven wordt. Dat gebeurde Donderdagavond ook weer met twee motor fietsen, met als gevolg dat zij onzacht tegen elkaar aanbotsten en de berijders met bun twee passagiers tegen den grond geworpen werden. Het liet zich een ocgenblik angstig aanzien. Maar nadat de kluwen van mptors en menschen door rappe handen was ontward, en alles weer op de been was, bleek.het dat alles wonder boven wonder was afgeloopen. Ten minste beide vehikels reden weldra onder luid ge toeter weg. K OEIENDIEF STAL. Naar men ons mededeelde heeft het Gerechtshof te Amsterdam dezer dagen A. Strooper veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met last tot gevangenneming. Men zal zich wellicht herinneren dat het hier geldt, de diefsftal van de vaarzen van den heer Marees alhier. KERMIS IN HET THEATER ROYAL. We namen een kijk'je in het kermisprogramma van het Theater Royal. Niet minder dan de twee vorige jaren belooft het Theater Royal gedurende de a.s. kermis te zijn het middelpunt van een aan genaam en tevens veredelend kermisgenot. Reeds Vrijdagavond 20 Juni opent dit Theater zijne deuren met het grootsche filmwerk: „Moeder" een film in den trant van „Het Oude Nest", maar pakkender nog en nalatend onuitwischbare indruk ken voor oud en Jong. Dinsdag en Woensdag geeft de N.V. Het Nieuwe Tconeel. Directie Frits en Adolf Bouwmeester, de successtukken „de Generale Repetitie van een kost baar Leven" en „Geven en Nemen", stukken die met een dieperen zin, zonder humbug te zijn, bet eene lachsalvo na het andere doen losbarsten. Verder treffen wij nog aan den naam \an George Hofmann, een goede bekende, en lest best, zal de kermis besloten worden van Vrijdag tot en met Zonr dag met het prachtfilmwerk „De Zaterdagavond op de kermis op Coney-eiland" (New-York), Dit film werk wordt die drie dagen afgewisseld door het op treden van Mr. Carter en Miss Corina,'welke laat ste ondermeer ontzagwekkende toeren, een Looping the Loop zal maken op een racerijwiel in een minia tuur wielerbaan, gebalanceerd door den heer Carter. noemt, en drinkt het toch. De spiritus is sterk, vergiftigd, bedwelmend. De vrouwen, moeders en de kinderen maken telkens wanneer de boeren naar de stad gaan een ellendi- gen tijd door, want de boeren keeren stomdronken terug en mishandelen hun vrouwen en kinderen. De boeren zelf, evenals in den goeden ouden tijd, toen er nog wodkawinkels bestonden, nemen zich telkens voor geen spiritus te koopen. Daar zij hun eigen zwakheid kennen, geven zij elkaar het geld af, met het verzoek in geen geval geld voor spiritus te geven. Zoodra zij echter in de stad! komen verge- ten zij al hun goede voornemens en geven met we- i derkeerig goedkeuren al het geld uit Den laatsten tijd dronken de boeren slechts sa- mogon (thuis gebrande wodka), die zeer licht is en zijn dus het gebruik van echten sterken drank af gewend, zij worden daarom spoedig dronken en ko men dan met elkaar om verschillende futiliteiten in strijd en het gevolg U dat messen wonden ge trokken, ware veldslagen worden geleverd, hulzen worden in brand gestoken, enz. Dergelijke toonee- len spelen zich op alle groote en kleine feestdagen en op de ontelbare plaatselijke feestdagen af. De boeren vervloeken den spiritus en drinken hem toch, vervloeken en drinkenPrawda" vindt dat het wenschelijk zou zijn den verkoop van spiritus op een eenigszins betere wijze te regelen en de nu geldende regeling op een grondige wijze te herzien. Hoe komt het echter, dat de spiritus door de boe ren, die hem immers vervloeken, wordt gedronken. Tot een zekere hoogte hebben wij hier natuurlijk met de Russische zwakheid te doen, met de geringe zelfbeheersching van de Slaven, maar daarnaast werken ook andere omstandigheden. Er is in Rus land niets dat koning alcohol zou kunnen verdrin gen. Iedere vorm van organisatie is streng verbo den, bibliotheken zijn er niet, cultureele belangen bestaan er niet en er wondt niets gedaan om de be volking op een hooger beschavingspeil te brengen. De bevolking zoekt daarom in den drank vergetel heid van de ellende van het bestaan. EEN INTERVIEW MET HEHRIOT. Uit Londen, 16 Juni. In een interview met den vertegenwoordiger van. de „Daily Express" heeft Her- riot, de a^s. ministerpresident van Frankrijk, ver klaard. dat hij met de Britsche regeeriiig wenscht samen te werken, om de onmiddellijke toepassing van het rapport der experts ter hand te nemen. Hij is voornemens binnen Üen dagen naar Londen te gaan. De partij Herriot «treeft naar verzachting van de strengheid tegenover Duitschland. VERHOOGING DER PAPIERPRIJZEN, Het JBerl. TagebL*1 verneemt, dat de papierhan delaars bezig zijn een internationaal syndicaat te vormen, met bet doel de papierprijzen te verboom gen. Op 7 Juli zal daarover te Stockholm een con ferentie gehouden worden. Volgens hetzelfde blad verkoopen de Duitsche papierfabrikanten hun producten goedkoop er in het buitenland en leggen dan iets op de binnenland- sche prijzen, om de winstderving aldus weer te ver- I effenen. Echter neemt de binnenlandsche concur- fentie door deze taktiek gestadig af. Het blad dringt erop aan, dat de minister van eootnomie de grenzen voor het papier open zal stellen, opdat door concur- rentie aan dit bedrijf zoo spoedig mogelijk een ein. I de kome. I MTT.T.TnVN ATR ZONDER DAT HIJ HET WIST. Een zekere mijnheer Vigneau te Toulouse, is de gelukkige winner geworden van een prijs van een millioen francs, uitgeloot bij de laatste trekking der obligaties van het Crédit National 1919. De man was totaal onkundig van het fortuin, dat hem ten deel was gevallen, daar hij verzuimd had wagen stapte, d3e den. vrachtauto gevolgd was. Zon der te letten op de groote menigte menschen, welke in de straat liep. trokken de 12 bandieten den chauf feur en zijn eenigen metgezel van den wagen. Snel werden de pakken in den toerwagen geladen en de chauffeur van den vrachtauto werd gedwongen in den toerwagen plaats te nemen. Voort ging het, in duizelingwekkende snelheid. ïntusschen hadden de vier bandieten,v die uit de taxi waren getapt, den metgezel van den chauffeur in bedwang gehouden. Na dezen met hun revolvers tegen den grond te hebben geslagen, sprongen ook zij weder snel dn de taxi, waarmede zij gekomen waren en verwijderden zich eveneens met groote snelheid. Nadat de toerwagen ongeveer 6 mijlen had afge legd door de binnenstad van New York. werd de chauffeur van den vrachtauto, welke overvallen was, op de Washington Height» uit den toerwagen ge worpen. VAN EEN DUIT. De heer Locke te Scremerston, een duivenhouder, had een van zijn vogels laten deelnemen aan een wedvlucht van Luton (Bedfordshire) naar Scremer ston (bij New-Castle), welke 24 Mei gehouden werd. Hij hoorde niets meer van den vogel, totdat het dier tje Zaterdag 7 Juni in uitgeputten staat terugkeerde. Aan een poot was het volgende briefje bevestigd: „Aan boord gekomen, den 25-5-24 te 54°25' NJ3. en 4°16' O.L. Los gelaten 31-5-24 te Dungeness. Ned. mi. Traehond, kajt. R. J. Kajuster". De eigenaar veronderstelt, dat het diertje door den storm naar zee is afgedreven en een toevlucht heeft gezocht op het genoemde schip. De eigenaar is voor de zorgen aan zijn duif hesteed zeer dank baar. Het beestje komt langzamerhand weer bij. Het vcrige jaar had het in dezelfdi wedvlucht den eer sten prijs behaald. DOOR EEN CYCLOON. In de provincie Treviso heeft een cycloon gewoed, een troepje kinderen werd omvergeworpen, waarvan er 1 tegen een in volle vaart zljnden trein werd geworpen, welke het kind verpletterde. MILITAIRE VLIEGERS GEDOOD. Uit Washington, 12 Juni. Luitenant Harold Mar- land en korporaal Ralph Wehlmann van het ma rine-luchtvaart-corps zijn bij Stafford met een vlieg tuig neergestort en op slag gedood. COOLIDGE REPUBLIKEINSCH CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP. Uit Cleveland, 12 Juni. Coolidge, de tegenwoor dige president der Vereenigde Staten in Amerika, is met zoo goed als algemeene stemmen benoemd tot republikeinsch candidaat voor het presidentschap. OVERVAL VAN EEN POSTWAGEN. Uit New York, 12 Juni. Twaalf gemaskerde roo- vers hebben in een der drukste straten van New York een postwagen overvallen. Zij wisten zich uit de voe ten te maken met 27 pakketten, inhoudende diamanr ten, paarlen, horloges, robijnen en andere kostbaar- herten. De waarde van het gestolene bedraagt circa 250.000 dollar. EEN BRUTALE AANRANDING. Eergisteravond, toen een twee^n-twintlgjang leisie rtat. de laatste metro had gemist, een taxi E.ÜI ^lOtCX O. UI1U, IU6U - meisje, dat de laatste metro had! gemist, aanriep om zich naar huis te laten brengen, sprong een man bij het wegrijden in de auto. Het meisje tikte met alle macht tegen de ruiten om den chauffeur te waarschuwen, die echter doorreed. Bij do woning van het meisje hield de taxi stil. Het meisje vluchtte haar huis binnen en bemerkte dat haar taschje met 180 frs. was geroofd. De dief en zijn medeplichtige chauffeur waren ver dwenen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5