terstond te hulp om de gewonden, die vrij, talrijk waren, de eerste hulp te verleenen en naar de ei*. kenhulzcn over te brengen. Do. Berlijnsche avondbladen publiceeren sensatio neels beschrijvingen van het spoorwegongeluk. Gebleken is, dat door een verkeerde volgorde bij het stellen van de signalen de personentrein uit Maffg denburg op oen silstaanden voorstadtrein inliep zoo dat enkele wagens in elkander schoven. Er zijn twee dooden, 16 zwaar- en 20 of meer licht gewonden. Ofschoon hot ongeval ongeveer 500 meter van een der grootste stations plaats had, duurde het 20 mi nuten eer de eerste technische en medische hulp kon werden verleend. De beambe aan wiens nalatigheid waarschijnlijk 't oi.geluk, aan het Potsdammer station te wijten is, word in hechtenis genomen. EEN BRUTALE TREINROOF. Do correspondent van de „Times" te New York deelt nadere bijzonderheden mee over edn treinroof bij Chioago. Donderdagavond werd, op 82 mijlen van dio stad, do trein naar Chioago, Milwaukeo on St. Paul tot staan gebracht door een bende roovers, dio er do aangeteekende stukken, tor waarde Van ,100.000 dollar uit wognamen. Toon de trein Chicago verliet, op weg naar St Paul. verstopten twee le den der bendo zich in den tender. Bij Kondout in Illinois dwongen zij don ma chinist. onder bedreiging met hun revolvers, den trein tot stilstand te brengen bij een plaats waar hun medeplichtigen met vier auto's wachtten. In do postrijtuigen bevonden zioh 70 postambte naren en een aantal zwaargewapende conducteurs. Zij sloten zich op, maar de bandieten kozon het. rij tuig uit. waarin zich de postzakken met aange teekende stukken bevonden en dwongen de con ducteurs do deuren te openen, door buisjes met ohlorinogas door de ramen te werpen. De leider, toegerust met oen gasmasker, overhandigde een tweede masker aan den chef van het pos trij tuig en eischte de pakken door de Feeral Reserve Bank van Chicago geconsigneerd naar Milwaukee, Min- neapolis, St. Paul, Helena, Butte; Seattle en Spokane. „Voor mijn eigen bijzonder doel," zoo voegde hii %er bij, „moet ik ook den zak hebben, ge consigneerd naar Roundup in Montana". Hij kreeg (lion zak. welke een aanzienlijk bedrag aan gela bevatte. De bandieten dwongen de ambtenaren do postzakken naar de auto's te dragen en maakten zich daarop uit do voeten. Een hunner, meenende dat zij zouden worden aangevallen, loste verschei den schoten uit zijn revolver, waardoor niemand van den trein werd getroffen, doch blijkens de sporen wei een zijner medeplichtigen. Vijfhonderd spoorweg- en postbeambten en ande ren begonnen binnen een uur na het gebeurde eón drijfjacht op de roovers. EEN KAMPONG BEDOLVEN. Uit Weltevreden, 14 Juni. Een kampong in de afdeeling Garoet met 150 bewoners is door een aardstorting bedolven. Twintig huizen en veertig bouws saw&h zijn verwoest. Het aantal slachtoffers iss nog niet vastgesteld. Nader wordt omtrent de aardschuiving ln het Ga. roetsche vernomen, dat de kampong Tjigombong go- heer weggevaagd: is. Er zijn 112 doodon; slechts 12 toevallig afwezigen ontsnapten. Het reddingwerk is uiterst moeilijk en het gevaar voor nieuwe afschuivingen wordt nog vergroot door de vorming van een meer ten gevolge van afdam ming van twee riviertjes. OP EEN RIF. Uit Weltevreden, 14 Juni. De 12000 tons pas- sagiersstoomer „Saarbrueoken" is nabij Sabang op een rif geloopen. De gouvornementsstoomer „Bella- tric" verleent assistentie. Er is hulp gevraagd uit Singapore. Het aisleepen zal mogelijk zijn, indien het weer goed blijft. Er zijn vermoedens van sabo tage, daar de riffen zeer duidelijk op de zeekaart zijn aangogeven, slechts 300 Meter uit de kust van Sabang. HET FRANSCHE MINISTERIE. Zaterdag heeft de heer Herriot de opdracht ont vangen om een nieuw ministerie te formeeren en Zondagmorgen was dit reeds compleet. Geen wonder ochter. want de heer Herriot liep reeds dagen met het volledige lijstje in zijn zak. Herriot zal behalve als premie, als minister van Buitenlandsche Zaken optreden. Aandacht, verdient dat minister van oorlog is ge neraal Noliet, tot dusver chef van de geallieerde missie te Berlijn, voor de militaire controle in Duitschland. Het optreden van generaal Noliet, als minister van oorlog, toont dat de nieuwe Fransche regeering, in de militaire quaostie onwrikbaar zal vasthouden aan de bepalingen van het Vredesverdrag. Het is een waarschuwing voor de nationalistische heeren in Duitschland, om een niet te groote mond, op te zet ten. Verder trekt de aandacht de nieuwe minister van onderwijs Fran^ois Albest, die zich als Journalist heeft doen1 kennen als een fel anti-clericaal, zoodat zijn benoeming een bevestiging lijkt dat Herrit gelijk aangekondigd was, een weinig vriendelijke pojitiek jegens het Vatikaan) zou voeren, o.a. door afcehaffing van hot Fransche gezantschap bij-den Heiligen Stoel. De nieuwe onderstaats-secretaris Moro-Giafferi is een veelgenoemd Parijsch advocaat van Corsicaan- schen bloode, die de verdediger is .geweest van Cail- laux voor het Hooggerechtshof en ook van den befaamde» Landrp. Herriot gaat van dozfi_week naar Engeland om met MacDonald te praten. DOOR STORMEN GETEISTERD. Uifc Moskou wordt gemeld, dat Woensdagnacht in Centraal-Rusland een hevige orkaan heeft ge woed, waarbij acht dorpen in het Wladimir-gouver- nement zwaar werden geteisterd. Ook uit Tiflis, den Kaukasus, Witesk en Wit Rusland komen be richten over aanzienlijke schade. HET FLESCHJE. Het wa$ de politie te Philadelphia opgevallen dat een winkeltje in tweede hanaskleoren plotseling een ongewone!* toeloop had gekregen en, wat het eigenaardigste van 't geval1 was. aafc er nagenoeg nimmer iemand met een pak kleeren uitkwam, al plachten de meeste klanten na hun bezoek een bij zonder opgewekt gezicht te toonen. Een stille diender wilde er meer van weten en ging ook eens op een tweede handspak jé uit. Daar bij bleek hem, dot in elke binnenzak van do Jasjes, dio h\j aanpaste een kwart literfleschje sterken drank stak. Dat was do reden van den grooten toeloop naar het winkeltje. De politie nam de koopman onmiddellijk in 'hechtenis, dio luide pro testeerde, dat hij het niet helpen kon als er in de kleeren, die hij opkocht per ongeluk oen floebh drank achtergebleven was. Hy had geen tijd alle zakken na to zoeken.... i POLITIE. Verloren: een bril. Gevonden: een sleutel; een jiostduif; een zak mot zakdoek; een porfcemonnaifcje. Opgevangen: een hond. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1924. Geboren: Petrus Nioolaas, zoon van Cornelis Scholten en van Maria Margaretha Molenaar. Maria Anna Aagatha, dochter van Petrus Droog en van Vronica Jong. Ondertrouwd: Cornelis Bakker, alhier en Jan netje Kwakman te Edam. Lourons Pieter van Graft te Heerhugowaard en Anna Buisman, alhier. Simon Hoedjes te Harenkarspel en Agatha Beemsterboer, alhier. Getrouwd; E.O. van Oorsohot te Anna Paulowna en A. M. M. Bierman. O. Bakker en J. Kwakman L. P. van Qragfc en A. Buisman. Overleden: Simon Meiten, echtgenoot van Trijn tje Stoop, oud 62 jaren. Kinnenlandsrfc Miwiw* ST. PANGRAS. Zondag jl. zou de laatste competitiewedstrijd tus- sohen Vrone 8 nn Groot Schermer gespoeld wor den. Doch Groot-Schermer was niet opgekomen, waardoor deze match verviel. Daarna werd er gespeeld tusschon de Voteren en van Vrone en die van De Omval. Vrone won deze match met 74. OUDE NIEDORP. 1 Zondag speelde V.V.V. I haar 2e nederlaagwed- -strijd tegen Concordia I. V.V.V. verloor met 0—7. V.V.V, 2 was op bezoek bU B.F.C. 2 en verloor daar met 1—3. SCHAGERBRUG. Voor de betrekking van Vader en Moeder in het Algemeen Weeshuis te Zijpe, hebben zich 25 sollici tanten aangemeld. CALLANTSOOO. De Huisvlijttentoonstelling, alhier gehouden op Za terdag 14 en Zondag 15 Juni, is voor de organisator, do voreeniging voor Vreemdelingenverkeer te Cal- lantsoog. een groot succes geworden. Het vriende lijke kerkje was op zeer doelmatige wijze van de noo- dige stellages en tafels voorzien, waaraaii en waar. op een keur van werkstukken was tentoongesteld. Het overgroots deel der inzendingen werd gevormd door de handwerken, zoowel nuttige als fraaie. Prachtig borduur- en haakwerk getuigende van een soms eindeloos geduld, deden zien dat in Cal lantsoog meer aan huisvlijt gedaan wordt dan me nigeen zou vermoeden. Doch ook de heeren hadden blijk van hun kunnen gegeven. Prachtig houtsnij werk. vlechtwerk, schilderijen en teekeningen waren in ruime mate aanwezig. Verder dienen genoemd te worden de schitterende inzendingen Indische kunst van mevr. van Tekelenburg te Callantsoog en dien heer Th. Roep te Schagen, de schelpenverzameling van den heer M. v. Dijk te Callantsoog, het radiotoe stel van den heer Oomj te Schagen en een drietal vol. ledig uitgeruste drie- en viermastschepen. Tusschen ■dit alles waren opgesteld de uitgeloofde prijzen voor de inzenders en de prijzen voor de verloting en zoo maakte 't geheel een effect zoo mooi, dat de bezoe kers zonder uitzondering buitengewoon voldaan waren over wat bun te zien gegeven werd. De be langstelling van de zijde van het publiek mocht voor zeker goed genoemd worden. Ongeveer 450 betalende bezoekers bezochten Zaterdag en Zondag de ten toonstelling. Als bijzondere attractie was de gelegen, heid opengesteld om te raden naar den tijd, waarop een klokje zou blijven stilstaan. Ongeveer 140 per sonen hebben hun raadvermogen hierbij beproefd. Zondagavond 8 uur werd de tentoonstelling geslo ten, waarna in Hotel „Duinzicht" de prijzen wer. den uitgereikt. Deze werden behaald in de: le Afdeeling. Vlechtwerk, enz.: Ie prijs de beer G. de Vos te Callantsoog (collectie matten). 2e Afdeeling. Figuurzagen, houtsnijden, enz.: le prijs de heer J. Ruig, Schagen (colleqtle houtsnij werk); 2e prijis de heer D. Prins, Callantsoog (oou- ranjbenhanger); 2e prijs de.heer T. Borst, Callantsoog, (kapstok); eervolle vermeldingen: de heeren J. C. Vos, M. Mooij te Callantsoog. Dr. E. E. Oterdoom, Zand. 3e Afd.: Teekenen en schilderen: lo prijs de heer P. Renooy te Schagerbrug (schilderwerk); 2e prijs de heer C. Ivos te St. Maartensbrug (teekenwerk), oervolle vermelding de heer C. Tekelenburg te Cal lantsoog (teekenwerk). 4e Afd.: Nuttige handwerken: le prijs mej. T. Zee manWit te Stompetoren (breiwerk); eervolle ver melding mej. P. de.Vries-Vos te Callantsoog (brei werk). 5e Afd.: Fraaie handwerken: Haakwerk: le prijs mej. T. Baken, Callantsoog, 2e prijs mej. Cath. Bruins, Callantsoog; 3e prijs mej. G. Zeeman-Kruis- veld, ,'t Zand; eervolle vermelding mej. A. Thoraasz, Callantsoog, mej. C. Kuiper, St. Maartensvlotbrug, mej. A. Zeeman, Callantsoog, mej. G. Bronder, Dirks- horn. 6o Afd.: Borduren; le prijs mej. G. Koster, Am sterdam, 2e prijs mej. G. Brouwer, Callantsoog, eer volle vermelding mej. N. Dekker, 'tZand, mej. J. L. Szobotha-Visser, Haringhuizen en mej. M. Butter- Grin, Koedijk. 7e Afd.: Andere fraaie handwerken: le prijs Mej. Tr. Bierman, Schagen, 2e prijs mej. J. Vos, Cal lantsoog, 3e prijs mej. N. Mooij, Callantsoog, eervolle vermelding mej. T. ten Boekei-Van den Berg, Cal lantsoog, mej. C. de Beurs-Brak, 'tZand, 8e Afd.: Voorwerpen niet onder de andere afdeelin- gen te rangschikken: le prijs mej. Cath. Kuiper, St.. Maartensbrug, 2e prijs niet toegekend, eervolle ver melding mej. N. Vost-Sey.mon, Callantsoog, de heer G. Baij. 'tZand. Ter opluistering: Eervolle vermelding mevr. Van Tekelenburg, Callajitsoog, de heer Th. Roep, Schagen, de heer M. van Dijk, Callantsoog. Aanmoedigingsprijzen werden nog toegekend aan Dora Mooij, Zuidscharwoude en Jacob Vos Az. te Callantsoog. De jury voor de handwerken bestond uit de da/- mes G. Koster-Eriks, M. A. Ch. Smit-Du Pied, J. C. A. Brouwer-Meijer en voor houtsnijden, schilderen, enz., uit de heeren J. Koster, E. E. Oterdoom en P. Vos. De voorzitter van de V.V.V. Oallantsoog, de heer P. Vos, begon met een woord van dank te brengen aan allen die hadden meegewerkt om deze eerste huisvlijttentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen, de inzenders, de commissie voor voorbereiding en Uitwerking en allen die de ten toonstelling -Bezochten. Met een toepasselijk woord werden daarna tde prijzen voor de fraaiste werk stukken uitgereikt. Daarna werd bekend gemaakt, dat do juiste tijd van 't klokje was: 11 uur, 12 mi.-, nuten, 13 seconden. Na onderzoek bleek dat dit i'uist geraden was door Mej. Tr. Zeeman Pd. te CoegTas. Thans werd overgegaan tot 't verloten van een zeetiental prijzen. Deze vielen op de volgende num mers: 98, prys 15 (taschje); 82, prijs 8# (vaas); 21. prijs 13 (ameublement); 107. prijs 1 (piëdestal met Dot); 193. prijs 3 (theeblad); 395, prijs 16 (mat; 862, prijs 6, (kh-vr e): 282, prijs 8 (Schuiers op plankje): 58, p: (mutsje); 62, prijs 5 (kleed je); 854, .prijs 4 C---akspot); 223, prijs 14 (portrét- lijst; 177. prijs 11 (porfcrotlijst); 393, prs 9, (vaas- ij es): 17, priis 10. (biscuitdoos); 809, prijs 12 (auto mobiel). I Naaat nog. het woord is govoerd door den 1 Edelachtbaren heer J. Koster, burgemeester, dankte de voorzitter nogmaals allen, in 't bijzonder het Kerkbestuur voor 't welwillend in bruikleen af staan dor kerk. verklaart hierbij 'fc badseizoen of ficieel voor geopend en spreekt de wensoh uit. dat do V.V.V. bij alles wat zii' onderneemt of zal on dernemen. steeds die medewerking mag onder vinden, als til die heden ondervonden heert. Hiermede behoorde de eerste Callantsoogsche Huisvly ttentoonstelling weer tot het verleden. HARINGHUIZEN. De heer A. Wiedijk' alhier, is geslaagd voor het examen boekhouden van de vereenigde leeraren. WIERINGEN. Voor do vacante betrekking van hoofd der school te Hippolytushoef hebben noh 7 sollicitanten aan gemeld. j WIERINGEN. I Men deelt ons mede, dat de raming voor de uit. breiding der eerstdaags aan te bestoden visschersha. ven te den Oever vanwege do directie der Zuiderzee werken, bedraagt f 49000. Mét dit bedrag is alzoo een flinke vergrooting te verwachten en geeft tevens weer veel werk. J PRINB HENDRIK OP DE LOCOMOTIEF. Het Haagsehe Correspondentiebureau meldt: Gisteravond is de Prins te 7 uur por Staatsspoor uit Den Haag vertrokken, om naar het Loo terug te keeren. Alvorens de trein uit Utrecht vertrok, heeft de Prins, die den wensch had to kennen gegeven, zich eens persoonlijk op do hoogte te kunnen stellen van de ïnechandek, het leven' en gebeuren op een trein- locomotief in volle vaart op een eenigszins langen afstand, plaats genomen bij den. machinist, onder ge leide van- een ingenieur der spoorwegen, die Prins Hendrik de vereischte inlichtingen verstrekte. Do Prins had over zijn costuum een stofjas "aan getrokken en droeg een stofbril. Op deze wijze maakte Prins Hendrik de reis van Utrecht tot Apeldoorn mede. SLAPTE IN DE ROTTERDAMSCHE METAAL INDUSTRIE. Uit Rotterdam, .16 Juni. Naar wij vernemen zijn j.1. Zaterdag bij Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf alhier ^50 arboidors ontslagen. Ook bij de Rot- terdamache Droogdok Maatschappij zijn deze week een groot aantal arbeiders opgezegd. Deze ontslagen houden verband met oen na oen korto opleving, weer ingetreden slapte in do metaalindustrie. Vermoede lijk zullen er nog, meer ontslagen volgen. WINKEL Zondagavond gaf WinkePs Harmonie in den tuin van don heer P. Bakker een oonoerb, onder leiding van haar directeur, den heer P. Pranger te Zuid scharwoude. Onder meer werden ook gegeven de te Hoogkarspel gespeelde oonooursnummers. Trou wens het geneele programma was goed verzorgd en werd met succes ar gewerkt. Zooals we verwacht hadden, was er nu ook weer een belangstelling voor dit concert als we_ in den Iaatsten tijd gewend zijn, ©en belangstelling, ten volle verdiend. Na afloop bal hieïd het gezelschap nog; wat bijeen. WIERINGEN. Hedennamiddag is in e Zuilderzée een heel stuk uit den wal, ten Oosten van Wieringen, het wae.trvliegtuig 64 van de Mok, gevallen, hetwelk, door de bewoners van den Oever werd gezien. Do val word op zee door een in de nabijheid varend plezierjacht gezien, welke terstond er heen voor en hulp bood. Vanaf den Oever had men telefo nisch .ae Mok op Texel met het ongeval in kennis gesteld en weldra kwam ook van daar hulp opda gen. In het vliegtuig zaten 2 personen, waarvan een door het plezierjacht werd opgenomen en hier aan wal gebracht. Deze persoon scheen ernstige Hoofd- en borstwonden t opgedaan te hebben en wérd terstond ter verbinding naar Dr. Picoardt alhier gebracht. Na verbonden te zijn, is hij naar het militair hospitaal te den Helder vervoerd. No. twee werd door een ander vliegtuig opgenomen en mee naar Texel genomen; deze bleek minder ern stig gewond te zijn. Bij het omgeslagen vlieg tuig vermoedelijk motor-defect houdt een Wieringer vischschuit de wacht. ROOF UIT EEN JUWELIERSWINKEL. Uit Amsterdam. 16 Juni. Hedenmorgen om vijf uur hoonde ide politie-beambte Vlug, die in de Leid- schestraat surveilleerde, dat op het Koningsplein een ruit brak. Hij deed zijn naam eer aan en snelde het plein op. Juist bijtijds om te zien, boe een man zijn hand door een gebroken ruit van den juwelienswin- wel van' Hoeting stak en zich eenige voorwerpen toe eigende. Er ontstond een wilde jacht, waarbij bet tweetal in de St. Jorisstraat terecht kwam. De agent ontmoette hier een groentenkoopmani die op een rij wiel gezeten was en die zijn karretje voor de verdere achtervolging leende. De vluchteling maakte hot Vlug niet gemakkelijk en rende via verschillende stegen ten einde zijn vervolger het spoor bijster te maken. Op een gegeven oogenblik botsten ze bijna tegen elkaar op. Van dit oogenblik maaklte de be- arhbt© gebruik om den dader vast te grijpen. Er ont stond een hevige worsteling, waarbij de agent ver schillende schrammen over het gelaat kreeg. Met behulp van een tweeden'politieagent werd de ar restant naar het bureau Singel overgebracht. Hij bleek door het gat in de ruit vijf gouden sigaretten kokers uit de étalage te hebben weggenomen. Hier onder waren er een paar, die per stuk een waarde van f800 vertegenwoordigden. De arrestant nam een zeer brutale houding aan. Hij #/as sedert vijf dagen uit de gevangenis ontsla gen. Tal. SCHOORL. Onze jaarlijksche tentoonstelling is Maandag weer gehouden onder het mooiste weer dat men zich maar wcnschen kan. Het bezoek was toch niet zoo groot als verwadht werd, vooral niet in de morgenuren, later werd het beter. De aanvoer op de paardenmarkt was van niet veel beteekenis. Met de inzendingen op de tentoonstelling ging het beter. Door het heerschende mond- en klauwzeer waren er niet veel koeien en schapen, maar in de rubriek paarden kwam men uitstekend voor den dag. Pluimvee en konijnen hield! ook veel over. De inzendingen van allerlei artikelen was weer groot. De stemming werd er in gehouden door de opge wekte muziek van het fanfarecorps. Op de tentoonstellinig worden de volgende prijzen toogekend. A. Paarden (warm bloed). 4_jarige paarden en ouder: le prijs T. Kostelijk, Noordscharwoude; 2e prijs L. Visser. SI Maarten; 3e prijs W. Ligthart, Rinnegom; eerv. verm. Jb. de Wit, Burgerbrug. 3-jarige Paarden: le prijs J: Kraakman, Akersloot, 2e prijs D. Schuit, Z.-Schermer; 3e prijs Jb. Swaan; Schoorl; eerv. verm. H. Polle, S'choorl. 2-jarige Paard: le prijs A. Wit. Akersloot; 2e pr. M. Roozing, Schagepbrug; 3e pr. Jb. Swaan, Schoorl; eerv. verm. O. Swaan, Bergen. 1-jarige Paarden: le prijs Jb. Praat, Groet; 2e pr. II. Mulder, Groet; 3e prijs W. Spruit, Groet; eerv. vem. C. v. d. Oord, West-Graftdijk. Merries met veulen: le prijs Jb. de Wit, Burger- brug; 2e prijs C. Paarlberg, Baradngerhorn; 3e prijs C. Kieft, St. Maarten. Hengsten: le prijs C. v. d. Sluis, St Maartensbrug; 2e prijs D. Duin Dz., Schoorl. B. Dragende koeien (afgewisseld): le prijs Dj Duin Sr., Schoorl; eerv. verm. D. Duin Sr., Schoorl. C. Wolvee. ff lammeren (Wenslydale). 2e prijs M. Besiteman, Burgerbrug 6 Lammeren (Tesselsch): le prijs Jb. de Wit, Ber gen; 2e prijs A. Leegwater, Groet. D. Pluimgedierte Mooiste toom kippen 1—6): le prijs C. don Das, Schoorl; le prijs N. Kaag; 2e prijs C. Moeijes, Schagen; eerv. verm. F. Bas, Groet. E. Konijnen. (Mooiste hok konijnen): le prijs C. Moeijes, Schagen; le prijs D. Tesselaar, St, Maar ten; le prijs P. J. Stroomer, Alkmaar; le prijs de zelfde; le prijs dezelfde; le prijs J. Feilen, Alkmaar; le prijs C. de Jong. Alkmaar; 2e prijs J. Feijen, Alk maar; eerv. verm. H. Kriller, Schoorl. Inzendingen ter opluistering. Duiven: Eerv. verm. P. Timmerman, Schoorl (tweemaal); eerv. verm. M. van Veen, Schoorl. OUDKARSPEL Gisteren, Maandag, herdacht de heer A. J. Vos van Zon alhier den dag dat hij' voor 40 Jaar aan de O. L. school alhier benoemd werd. Veertig volle jaren, een langen tijd. Zijn eerste veste benoeming, zijn eenige. Al die Jaren aan de zelfde school, hetzelfde pad naar de school, verkee- rende onder dezelfde menschen, onderwijzende de kinderen en later de kinderen van die kinderen. Is het wonder dat het feest was in het dorp. Feest op een eenvoudige wijze, den jubilaris eigen. Duizend kinderen hebt go. wel in de klas gehad, zongen de kinderen. Hot is waar, meer dan de halve gemeente heeft van den heer Vos van Zon het on derwijs ontvangen. Burgers van tegen de vijftig •preken nog van onzen meester. Oude momenten, herinneringen uit de schoolbanken, worden pnder elkaar op zoo'n dag nog weer eens naar boven ge haald; aangenaam of minder prettig voor dta meester, maar toch allen met het besef, dat hot gosd geweest is, momenten waarop men vroeger, op don meester de p... in had, maar nu mot dé gedachte, wat had ik het toch dubbel en dwars verdiend. Bij. allen heeft de heer Vos van Zon, op 19-jarigen leeftijd hier benoemd, thans met vorgrijsdo haren, een aangename herinnering uit de schooljaren ach tergelaten en zeker zullen vele oud-collega's van hem nog aangenaam terugdenken aan den omgang mot dezen eenvoudigen man. Burgers die nog wel eens denken, dat hoofdarbeid geen arbeid is en althans een onderwijzer in zijn werk te benijden ls, moeten tot andere gedachten ko men, wanneer ze zich een oogenblik verdiepen in den levensloop van dezen man, die ze geheel heb ben kunnen volgen. Altijd kalm en rustig, altijd dezelfde in voor- on tegenspoed, oen onbesproken levenswandel, slochta lovende met zijn gezin on zijn schooljougd en toch- geheel vergrijsd op den leeftijd van nog maar amper zestig. Nog zes jaar en do tijd voor zijn pensioen is aan gebroken. Wo gunnen het hem allen zeker van harte; als het mogelijk is, nog wel een paar jaar vroeger. Maar het is waar, ik dwaal af. Ala oud-loerliug is dit me wel te vergeven. Het is feest, slechts enkele uren uiterlijk, maar in ons binnenstetot laat in den avond. Eenvoud en hartelijkheid is den jubilaris eigen; door een voud en hartelijkheid moest ook dezen dag zich ken merken. Dat was zeker ook de opzet van de com missie, die zich op maakte dezen dag tot een onver getelijke te maken. De Oudercomraissie mot don heer De Wijn aan het hoofd, heeft zich zeker uitstekend van deze taak gekweten. Om 9 uur verzamelden zich de schoolkinderen in de school en zongen den jubilaris toe. Om tion uur was het receptie in de kolfbaan waarheen een groot aantal oudleeringen zich opmaakten om den jubi laris met een fermen handdruk te bewijzen, dat zo hem, hun meester, nog niet vergeten zijn. Een feli citatie, van harte gemeend- De schoolkinderen hadden zich in het lokaal ver zameld. B. en W. en op eem na den geheelem Raad, gaven van hun belangstelling biyk en ook enkele andere autoriteiten kwamen den jubilaris even bun felicitatie brengen. De zaal was geheel gevuld. De burgemeester sprak den jubilaris ongeveer als volgt toe: Geachte heer Vos van Zon! Het is nu 40 jaar ge leden, dat ge in deze gemeente als onderwijzer be noemd werd. Veel lief en leed hebt ge zeker in die jaren ondervonden, ik hoop meer lief dan leed. Veel hebt ge voor het onderwijs gedaan. Daarom meende de Raad, dezen dag niet onopgemerkt te moeten la ten voorbijgaan en overhandigen we u de beide stoe len, die hier reeds aanwezig zijn. Ik feliciteer u en uw gezin met den dag van heden en hoop, dat ge vele genoeglijke uren In den stoel zult kunnen door brengen. (Applaus.) Namens de burgerij verkreeg, de heer G. IJff het woord. In korte, doch innige bewoordingen overhan digde hij als lid der commissie uit de burgerij oen boekenkast en oen schemerlamp, sprak de hoop uit dat dc heer Vos van Zon nog jaren in ons midden mag blijven en sprak woorden van waardeering ivoor den geleverden arbeid. De heer De Wijn, hoofd der school, sprak namens het onderwijzend personeel. Deze dag i9 een onver getelijke, daar 40 jaar in een gemeente doorgebracht, igeen kleinigheid is. 40 Jaren lang hebt ge uw plicht gedaan, dat weet ik. Wel zijn het slechts de laatste paar jaren, dat we kennis met elkaar gemaakt hebben, doch deze heb- I ben me voldoende bewezen, wat ge voor het onder wijs gedaan hebt. Wij hebben op de meest prettige wijze met elkaar samengewerkt, ik vertrouw, dat dit ook vroeger ja- ren; het geval was. Ge waart steeds een prettige col-" lega. Voor een groot deel heb ik het aan u te dan ken, dat me de taak hier zoo gemakkelijk gemaakt is. We hebben gemeend u een souvenir te moeten aanbieden in den vorm van dit zilveren couvert. Ilc hoop, dat ge er nog jaren gebruik van kunt maken. Het zal u tot vreugde strekken, dat ook juffrouw Scale, die reeds enkele jaren het onderwijs verlaten hoeft, toen het aantal krachten van 6 op 4 terug moest gaan, zich aanmeldde, dat ze gaarne aan de schen king van het sou\enir mee wilde doen. (Applaus.) Daarna vroeg de heer Brugman uit Hoerliugoij waard als collega het woord. Ik kom, aldus de heer Brugman, met een vol hart tot u. Ik heb behoefte gevoeld u op (jfzen dag te complimenteeren. Wat ik hier gehoord en gezien heb, was naar mijn hart gesproken, heeft me goed gedaan. Collega Van Zon, het is voor u een mooie, doch een moeilijke dag. Ik weet het, doch spreek de hoop uit dat ge nog veel aan dezen dag terug zult kunnen denken, met veel genoegen. (Applaus.) Inmiddels hadden de schoolkinderen al eens het lied gezongen, dat speciaal voor dit doel gemaakt is en we aardig genoeg achten om het hier te laten volgen op de wijs van Limburg: Meester, 't is een feestdag nu, Wij zijn vel van jool. Veertig jaren is 't gieleen, Dat u kwam in do school. Moog de herinnering aan dien tijd Prettig zijn, vol vreugd, Hartelijk geluk gewenscjit Door Oudkarspel's jeugd. Duizend kinderen hebt ge wel In de klas gehad; - Duizend hoofden volgepropt, Met va.n alles wat. Arm en rijk hier hebt ge steeds Opgeleid tot deugd, En nog altijd arbeidt gij: Voor Oudkarspel's jeugd. Meester, nu u jubileert, Zijn we allen blij, Zingen we U hartelijk toe Op dit feestgetij: Wat ge veertig jaren lang, Waart tot ieders vreugd; Blijf dat ook nog jarenlajig Voor Oudkarspel's jeugd. Namens de schoolkinderen werd hierna bij monde van de jongejuffrouw Nellie Kok een prachtig bloemstuk overgereikt, waarop reeds oenigen ilja gewacht was, doch eindelijk met de auto van 12 uur arriveerde. Een daverend applaus was het antwoord van de aanwezigen voor deze hulde on de flinke manier waarop dit schoolmeisje zich van haar taak kwljtto. De heer Vos van Zon sprak hierbij met ontroering in zijn stem als dank voor de belangstelling on geveer het volgende: Het is me een groote eer dajt ook mijn monschen van voor veertig jaar hier aanwezig zijn, Hot is het bewijs, dat de Indruk sterk geweest is. Niet alleen de invloed van het onderwijs, aoch ook van de school. Ik merk daar dezen dag veel van. De liefde voor onze school is hier zeer duidelijk zichtbaar. Ik zeg u dank voor deze belangstelling ln het on derwijs. Ik dank den Burgemeester, die met den Raad aanwezig is om van hun belangstelling te doen blijken. Ik dank de vele leerlingen van Jong tot oud voor de belangstelling en hartelijkheid en hun lief de voor het onderwijs getoond. I)e dank geldt niet in do eerste plaats de cadeaus, doch- vooral do har telijke genogenheid. Ik dank mijn collega's voor het cadeau en de hartelijke woorden. Ik dank u allen hartelijk voor alles, waardoor dezen dog voor mii en de mijnen tot een onvergetelljken dag gemaakt is.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6