The Ford Motori COMPANY. Maarten Smit Koegras* SPARTA V AM8TERDAMSCHE STUDENTEN- COMBINATIE O.D.Ö. Predikbeurten Marktberichte», Zondag a.s. Aanvanq 2 uur. tïemenyd Nieuws. Heeft heden voor Den Helder, Koegras en Omstreken (grenslijn Nieuwesluis, Groote Keeten), Texel en Wieringen als eenigsten Importeur voor den ver koop van Ford Cars, Fordtrucks en Fordson-Tractors in genoemd district aangesteld. Tweede Kamer. Bitinenlandscn Nieuws, plaatsen van ons land vertoond werd, Is Scfcagen door haast onbegrijpelijke omstandigheden tot op heden hiervan verstoken gebleven. Adolf Bouwmeester zal, evenals bij- de première te Amsterdam, de drie rollen, die van den regisseur, den geldschieter Weichselfisch, en den theaterdirec teur Krüsemann, vervullen. Ook de heer Frits Bouwmeester zal, evenals bij de eerste voorstellingen do figuur van Graaf Korff uitbeelden. De overige rollen zijn alle in bekende handen. Hot derde bedrijf, waar het stuk zijn hoogtepunt bereikt in de kostelijke scène-tusschen Weichelfisch en Datibor, de twee geldschieters, die in het bosch hot maar niet eens kunnen worden, of de leeuwerik dan wel de nachtegaal fluit, is zóó komisch, dat zelfs do felste critlek er door ontwapend wotdt. Woensdag volgt: „Geven en Nemon", het ndouw- sto Amorikannscho blijspel in drie bedrijven van A. Hoffmann, donzolfdon schrijver van „Welkom Vreemdoling", Dit blijspel werd to Amsterdam in don Schouw burg „Frascati" door het N.V. „Het Nieuwo Tooneol", dir. Frits on Adolf Bouwmeester, twee maanden ach tereen met enorm succes opgevoerd! In ..Het Casino" te Rotterdam- beleefde deze voor stelling veertien dagen lang eveneens een. ongekend succes. „Do Telegraaf" schroef: een evenement in dit niot al to rijke tooneel-soizoen. Een stuk om tranen te lachen. „Het Handelsblad": Er is door de toeschouwers tra nen gelachen. „Hot Volk": Om tranen te lachen „De Holanösche Revue": De scène van „Alle da gen voel ik me beter", gespeeld door Marie Hamel en Adolf Bouwmeester, is er een, waarbij, alle Krib- bebijters het afleggen, „De Madsbode": Wij kunnen dezè voorstelling zon der eenig voorbehoud aanbevelen. HET SCHOUWTOONEEL. De twee laatste avonden: Vrijdag en Zaterdag, brengt het Schouwtooneel van Adr. v. d. Horst en Jan Musch in de tooneelzaal van den heer L. Zwaag „Z.b.b.h.h," on „Levensstroomlngen". Hot eerste ia oen blijspel: Zijn bezigheden bui tenshuis hebbende, wat in do talrijke recencies een zeer onderhoudend vlot on prettig stuk wordt ge noemd. Het i3 met een goeden kijk op het tooneel en met het noodige flair geschreven. Het publiek amuseert er zich kostelijk bij. De Maasbode noemt het een geestige satiri op het hedendaagscho tooneelleven, frisch en raak. De dialoog is vlot gekruid met rake zetten, die een gullen lach in de zaal verwekken. J. B. Schuil in het Haarlemsch Dagblad schrijft: Er was Zaterdagavond geen twijfel mogelijk; dit was nu weer eens een stuk, dat bij het heele publiek onmiddellijk insloeg, dat dadelijk de algemeene sym pathie hadj en het tot het slot toe behield. En waar om? Omdat het zoo gewoon en natuurlijk was, zoo warm van hart, zoo frisch on pretentieloos, en voor al zoo door en door-Hollandsch. Het publiek wa9 er van het begin tot het eind ge heel en al „in", leefde mee in die gezellige huis kamer. had plezier om het geval, genoot van den kostelijken dialoog en de goede vondsten en was een oogenblik ondor den indruk, toen de schrijver in het tweede bedrijf even wat sentiment zonder senti mentaliteit gaf. Een beslist succes dus, dat voor een belangrijk deel ook aan de spelers en de regie van Van der Horst te danken was. Want dit blij spel is door de leden van Het Schouwtooneel over het algemeen uitstekend gespeeld. Over ..Levensstroomlngen schrijft o.m, de Nieuwe Courant: Onder de voortreffelijke regie van den kunstzinni- gen Adr. van der Horst, heeft Het Schouwtooneel hier Zaterdagavond een opvoering gegeven van dit prachtige tooneelstuk van mevrouw Jos. Simons—- Mees. Ik heb zelden zoo prachtig zuivor en zoo tot in allo bijzondorheden è-f tooneolspel mogen bewon deren van een gezelschap. - Va.n Dijk en mevrouw Beider waren»ja, ik heb maar één konschetsend woord voor hun spel: vol maakt, zooals ik mij de Verveer's bij de lectuur heb gedacht. Wij hebben genoten en het publiek, dat met de uiterste aandacht het verloop van dit drama volgde, bleek geheel 'onder den indruk te komen van hun §pel. Wie van echt fijn comediespel houden en de eer ste opvoering hebben gemist, zullen goed doen haar bij te wonen. „De Residentiebode'*: Zóó een tooneelstuk van een vrouw bewijst meer voor de vrouwenbeweging dan 100 luidruchtige vergaderingen of geestdriftige arti kelen. 'tls echt schitterend en up to date. De schrijf ster heeft een kraqhtig talent om in schoone taal pakkende tooneelscènes te ontwerpen. Erkend mag dat. de opvoering van dit stuk eerste krachten eischt. Dat thans zulke triumfem behaald werden, pleit weer machtig voor Het Schouwtooneel. Een gave vertol king van een prachtig stuk. Alle eer aan schrijfster en spelers. Zulk een stuk verdient honderden opvoe ringen. MARKTO VERZICHT. Do handel in vette koeien geleek wel eerst in den morgen iets trekkend, maar later werden ze goed verkocht, zelfs zeer duur; prijzen liepen tot de 50 67 ct. por pond. Do handel in kalf- en geldekoeien liep niet over, zeer matig. Zeer weinig pinken wa ren aangevoerd, die -duur verkocht werden, voor een prijs van f 105 per stuk. Do handel in stieren was ook lang niet wild, no- teerinK van 40—50 ets. per pond. Een heel gewone handel was het in do nuchtere kalveren. Lammeren voor de weide golden tot f 34 per kop pel per stuk; voor -den dood tot f40; de handel was zeer kalm. Matig was de handel in ovefhouders. De handel in vette schapen was redelijk, iets minder. Met de biggen en schrammen is het tegenwoordig misère, het spek is te goedkoop. De vette varkens konden niet meer gelden, de beste, als 27 ets. het pond. De slan&rs mogen wel eens afslaan met hun vleesch In bokken en geiten schijnt wel nooit geen han del te zijn. Do kippen worden nogal goed verkocht .handel best. De haantjes werden verkocht voor f 0.50—f 1.60. De konijnen waren ook gewild, vluggen handel. De handel In eend'- en kipeieren bleef dezelfde bij de vorige week. Boter idem. De handel was zeen goed. BENOEMD. De heer J. R. Kunnen, le ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot gemeente-secretaris te Zuid- scharwoude. SCHOOLFEEST. Vrijdagavond vergaderden ten Raadhuize verschil lende personen om het schoolfeest voor te bereiden vcor do kinderen van de Openbare Lagere School. De lijsten die in' onze gemeente waren aangeboden, hadden ongeveer f525.— opgebracht. De begrooting wees een bedrag aan van ruim f500, zoodat met do gemeentebijdrage en het saldo van vorig Jaar, het feest ruim gevierd kan worden. De datum is bepaald op Dinsdag 8 Juli. De kinderen zullen Schoort bezoeken en met de tram daarheen worden vervoerd. Het aantal kinderen bedraagt 374, n.1. van de 2e tot en met de 6e klasse. GEMEENTE SCHA GEN. Geboren: Elisabeth Maria, dochter van Willem Qauz en van Wilhelmina Schagar. Overleden: Trüntjo Balder, oud 25 Jaar, echtge- nooto van Oornelis Johannes Droog. POLITIE, Verloren: een lint van een meisjeshoed; een paar schoenen. Weggevlogen: een postduif. ZONDAG, 22 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE tai Oudesluis, geen dienst. DOOPSGEZ. OEMEENT te: Oudesluis, nam. 8 uur, Ds. van der Veen. NOORDERMARKTBOND, Noord-Soharwoude. 20 Juni. Sohotscho muizen f 12.20 a 14.80, drie lingen f S.50 a 8.80, kleine f 1.80 a 1.40, alles per 100 Kg. Bloemkool f 18.10 per 100 st. Aanvoer: 9280 Kg. aardappelen, 85 stuks bloemk. MEDEMBLIK. 20 Juni 1924. Aardappelen: Groote muizen f6.85 a 7, kleine muizen Ï2.65 a 8. per 50 Kg. LANGENDJ J K lilt GROENTENVEELING. 20 Juni. Wortelen f5.60 a 7.10 por 100 bos. Aardappelen: Sohotscho muizen f18 a 15.70, drie lingen rö.10 a 12, kleine f 0,90 a 1.20, per 100 Kg. Aanvoer: 18600 boa wortelen, 97400 (Kg, aartlap- polen. ALKMAAR, 20 Juni 1924. Asperges, dikwit f0.81 a 0.89, idem, dikblauw fO.48 a 0.65 per bos. Aardappelen f14 a 15.90 per 100 Kg. Bloemkool, le soort r 14.80 a 18.90 per 100 stuks. Aardbeien f58 a 74 Peulen f26 a 85 por 100 Kg. Wortelen f 3.20 a 8.80. Uien f 2.20 a 5.10 per 100 boa. Spinazie f 11.20 a.26.50 per 100 Kg. Kropsla f0.20 a 1.90 por 100 stuks. Speroieboonen f0.45 a.0.54 per Kg. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. - Aanvoer op 19 Juni: 6415 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen f 11.80 a 15.20, drielingen f 6.2Ö a 8.40, kleine f 0.80 a 1.20, per 100 Kg. HOORN, 10 Juni. 13 st. kleine Fabriekskaai, gem. f51, 17 st. kleine Boerenkaas, gem. f 51, -ongein, f 45, 4 st, Fabrieks Comm. Kaa», gem. f 49, 29 st. BoerenComm. Kaas, gem. f 50. Aangevoerd 63 stapels, wegende 39770 Kg. Handel vlug. ALKMAAR, 20 Juni 1924. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 182 stapels wegende 193000 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met rijksmerk f52, zonder ryksmerk f47.50, oommissiekaas met rijksmerk f50. Boerenkaas: kleine met rijksmerk f51.50, zonder rijksmerk f47.50, oommissiekaas met rijksmerk f50. Handel goed. ALKMAAR, 20 Juni 1924. Op de-heden gehouden graanmarkt waren aange voerd 138 H.L. Tarwe f 1315, Ger&t chev. f 18 18.50, Haver f1010.50, Bruine boonen f84, Ci troen boonen f56. Duiven boonen f 14.50, Groene Erwten f1421, Grauwe erwten f51 petf 100 Kilo. WINKEL, 20 Juni 1924. Aardbeien f35 a 42, Spinazie f 0 a 7, Peulen f 12 a 15 per 100 pond. Wortelen f6 a 8. Rabarber f 2 a 3, per 100 bos. Kropsla f 0.20 a 1,60 per 100 stuks. DE LOOP DER BEVOLKING TE BOEDAPEST. Do „Poster Lloyd" schrijft: De ongunstige invloed van don oorlog en do revolutie op economisch en so ciaal gebied heeft oen zeer ongunstige uitwerking ge had op den loop der bevolking van Boedapest. Bijna ieder wekelijksch verslag van het gemeente lijk statistisch bureau vermeldt achteruitgang van het geboorte- en toeneming van het sterf te-cijfer Dientengevolge gaat de bevolking van Boedapest ge stadig achteruit, zonder dat de overheid' er iets te gen doen kan. Zonder aanmerkelijke verbetering van de toestanden op sociaal- en economisch gebied kan men nauwelijks op beterschap irekenen. Volgens do gegevens van het statistisch bureau rijn er :in de twintigste week van dit jaar in het ge heel 143 huwelijken gesloten, d.i. 133 minder dan in de overeenkomstige weok van. het vorige jaar. Van Januari tot midden Mei zijn dit jaar in het geheel 3460 huwelijken gesloten tegenover 3856 over het zelfde tijdsverloop van het vorige jaar.. Het verminderde aantal huwelijken komt gedeelte lijk voort uit de moeilijke levensomstandigheden, die het beginnen van een eigen huishouding tot een ha chelijke onderneming, maken, gedeeltelijk ook om den woningnood. De treurige toestanden zijn ook van grooten in vloed op het sterfte.cijler. Eei> groot 'deel van de Boedapester bevolking verdient niet genoeg, ora fat soenlijk te kuiftien leven. Duizenden menschen lij den een kommervol bestaan. Door onvoldoende voe ding wordt bet weerstandsvermogen van een groot deel der bevolking voortdurend meer ondermijnd, zoodat zij des te gemakkelijker ten prooi vallen aan ziekten en wanneer zij eenmaal ziek zijn er moeilijk bovenop komen.. Van Januari tot middep Mei zijn te Boedapest in totaal 6881 personen gestorven tegen over 6410 menschen in hetzelfde tijdsverloop van' het vorige jaar, d.i dus 471 menschen meer. Het aantal slachtoffers van de longtuberculose is schrikbarend, alleen in de twintigste week zijn er 87 menschen aan gestorven, in dezelfde week was de sterfte aan longtuberculose zelfs nog grooter, nl. 105, in de 18e week 91. DRAADLOOZE TELEFONIE. De Manchester Guardian meldt dat een belangrij ke vooruitgang aanstaande is op bet gebied der draadlooze telefonie. Als gevolg van gedane proeven wordt verklaard dat niet alleen uitstekend verstaanbare gesprekken zijn gevoerd met. Amerika per draadlooze maar dat ook een combine.': *an de draadlooze telefonie met de gewone telefoon hijzonder succes heeft gehad en dat ledien van een regeeringscommissie in hun eigen huis de gesprekken uit Amerika konden verstaan. Een bijzonder bemoedigend feit is, dat het moge lijk gebleken is om de verbinding zoowel een groot gedeelte van den dag als des nachts te onderhouden. EEN JEUGDIGE MOORDENAAR, Te Rosenhof, een dorpje in de nabijheid van Wit. tenberge aan de Elbe, heeft een 10-jarige Jongen een 8-jarig meisje, dat ham voor spitsboef had uitgeschol den op straat afgewacht en vermoord. De jongen sloeg zijn slachtoffer eerst neer en wurgde het ver volgens met een touw. Daarna sleepte hij het lijkje naar het Elbe-strand', waar 'hij het verborg. De jeug dige moordenaar heeft volledige bekentenissen afge legd. HOE TREURIG. Te Berlijn-Sudende heeft een 19-jarige jongen gis teren getracht zijn grootmoeder te vermoorden om haar te bestelen. Toen de oude dame het bewustzijn verloor vluchtte de Jongen naar zijn kamer, waar hij eelfmoord pleegde. De jongen was onlangs uit* zijn betrekking ontslagen, nadat hij zich aan verduiste ringen had schuldig gemaakt. Zijn grootvader, een arts, had hem in huis genomen., in de hoop hem weer op het goede pad te brengen. HET GROOTSTE AMUSEMENTSPALEIS. New York zal, naar de „Times" meldt, het volgen de jaar het grootste gebouw ter wereld bezitten, dat uitsluitend aan vermaak is gewijd. Dit gebouw zal het historische Madison Square vervangen. Het nieu we pand zal gebouwd worden op de plaats van de oude tramremise In de 8ste AVenue tusschen de 49ste en 50e straat. Dit eigendom is voor 5 millioen gulden aangekocht. De kosten van het nieuwe gebouw zullen 7H mil lioen gulden bedragen. Het werk begint zeer spoedig en men hoopt het palels in 'October 1925 gereed te hebben. De stichting zal o.m. een arena omvatten van 400 voet lang en 200 breed, 25000 zitplaatsen on oen groot zwembad, dat 's winters voor hockoy-wed- strijden zal gebruikt worden. Men venvacht, dat men het gebouw ook zal kun nen gebruiken voor circussen, boksfeesten. paarden- show, de zes-daagsche, industrieele ondernemingen en politieke conventies. SPOORWEGONGELUK. Uit Londen, 19 Juni. Do express-trein uit Aber- deen, op weg van Glasgow naar Edinburg, en Lon den, is nabij Stilling ontspoord. Er zijn goon slacht offers. WETTELIJKE REGELING VAN DEN ZOMER TIJD IN ENGELAND. Uit Londen, 19 Juni. iDo Rritscho rogooring heeft besloten, hot lnitiatiof-voqrstol van 't parlementslid Sir Kingoley Weed over to nemen, waarbij do zomer tijd voor den tijd van 6 maanden doflnitfef wordt in gevoerd. De zomertijd zal bij aanneming van dit ontwerp duron van den eersten Zondag in April tot dien eer sten Zondag in October. DE JDOODENDE STRAAL". Uit Berlijn, 19 Juni. Een medewerker van de „Vossischo Zeitung" heeft een onderhoud gehad mot prof. Einstein over den „doodenden straal". Ein- stein stelde voorop, dat de onvolledige en ge deeltelijk elkaar tegensprekende berichten géén grondslag kunnen ztfn voor een wetenschappelijke voroordeeling. De uitvinder spreekt niet tegen, dat de werking van rijn stralen daarin bestaat, dat hij op grooten afstand dè ontsteking van ex plosie-motoren uitschakelt, munitie-voorraden tot ontploffing brengt, enz. Volgens de meening van Einstein kan er dus al leen sprako rijn van electro-magnetische golven. Die kunnen echter niot inwerken op voorwerpen, welke door een metalen mantek beschermd zijn, d.w.z. op voorwerpen, welke geheel of ten deele door, zij het ook nog zoo dun, metaal' omgeven" zijn. Immers, eleotro-magnetische golven van niet al te geringe golflengte worden, zoodra zij een meta len .plaat treffen, daardoor'geabsorbeerd en het is onmogelijk de groote energie voort te brengen, wel ke noödig is om stralen van korte golflengte zóó sterk te doen rijn, dat zij op grooten afstand door metallieke voorwerpen heendringen. De wijze, waarop in het openbaar van deze ont dekking is melding gemaakt, doet bij Einstein de verdenking ontstaan, dat de geheele ontdekking maar „bluff" ia. Tel. UIT ITALIë. De berichten uit Italië blijven melding maken van arrestaties, ontslagnemingen en onthullingen, ver band houdend met de moord op het Kamerlid Mat- teotti. De fascistische partij heeft een geduchte knauw gekregen, ,en zonder dat de aanvankelijke sensationeele berichten over het naderend einde van het fascistisch regiem inderdaad juist zijn gebleken, is het een feit dat Mussolini zich haastig van een aantal zijner intieme modewerkers heeft moeten ont doen om aldus het prestige van zijn partij te bewa ren. De „Corriere Italia", het hoofdorgaan der fascis tische partij, heeft besloten voorlooplg niet te ver schijnen. Friddi, de chef van het persbureau der fas cistische partiji (niet te verwarren met Rossi, het reeds afgetredon. hoofd van het persbureau van het ministerie van binnenlandsche zaken), höeft het col lectief ontslag van het bureau aangenomen. Het Directorium heeft een administratieve com missie benoemd tot het onderzoeken van den politle- ken toestand. Een draadloos bericht maakt mélding van de ar restatie van Commendatore Giovanni Morelli, een van de voornaamste fascisten en secretaris der partij sedert, de stichting. Voorts zouden de onthullingen van den „internationalen spion", Otto Chirzel, een nieuw licht op den oorsprong van do samenzwering tegen Matteotti hebben geworpen. EEN TREINBEROOVING IN RUSLAND. Gewapende werkloozen hebben tuschen- Taganrog en Rostow een trein aangehouden, die twee millioen roebel uit Charkow naar Rostow vervoerde. De werk loozen hebben de conducteurs en de beambten gebon den- en zijn daarna met de geldzakken verdwenen. Voor hun vertrek verklaarden zij' aan de passagiers, djat het geld gebruikt zal worden om de hongerlij'- dende werkloozen te Joezowka te ondersteunen. STAKING BIJ DE POST IN CANADA. Uit Ottawa, 20 Juni. Er is een algemeene sta king van postpersoneel uitgeroepen als protest tegen nieuwe loonschalen, vastgesteld door de commissie voor herziening van de kosten- van de burgerlijke diensten. Het regeeringsaanbod is verworpen door den bond van personeel welke het bevel tot'staking bekrachtigd: heeft. De postdiensten te Ontario en el ders zijn ontredderd. De regeering heeft den direc teuren der postkantoren last gegeven om de stakers te vervangen. EEN BOMAANSLAG TE CANTON. Uit Hongkong, 20 Juni. Tijidens een banket, dat door de Fransche kolonie te Canton ter eere van Merlin, den gouverneur-generaal van Tndo-China ge geven werd, wierp een onbekend Chinees een bom in de zaal, waar de gasten bijeen waren. Merlin bleef ongedeerd, doch Demorretz, de directeur van een groote Amerikaansche zijde-fabriek, zijn vrouw, als mede Rougeau van de Banque d'Indo-Chine, werden gedood. Twee andere gasten weden doodelijk en nog vijf anderen zwaar gewond., terwijl de aide-de-camp van Merlin licht werd gekwetst. I>e -dader, slaagde er in te ontvluchten. DE TOESTAND VAN DR. SEIPEL. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat dr. Seipel goed vooruitgaat. Hij zal een -dezer dagen het ziekenhuis verlaten en in een sanatorium opgenomen worden. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. 'De door de Fransche krijgsraden in het bezette ge bied veroordeelde Duitschers, die naar gevangenis sen in Frankrijk waren overgebracht, zijn thans alle teruggevoerd naar gevangenissen in het bezette ge bied. De gevangenen verklaren, -dat -zij tijdens het transport op zeer tegemoetkomende wijze zijn be handeld. Een draadloos bericht uit Londen deelt mee, dat de Hooge Rijnlandscommissie besloten heeft om 18 overheidspersonen, die uit de Palts verbannen wa ren, weer in haar functie te hersetllen, inclusief de president van de rechtbank to Plrmasens. DE MOUNT EVEREST-EXPEDITIE. Het Londensche Everest-comité heeft gisteren van kolonel Norton, den leider van de Everest-expeditie, het volgénde telegram ontvangen: „Pharudzong, 19 Juni, 4.50 n.m. Mallorv en Irving zijn 4>tj de Jongste poging tot beklimming van de Everest omgekomen. De overigen zijn in goeden wel stand in het hoofdkwartier aangekomen;'. Verdere bijzonderheden van dit drama worden nog verwacht Het Londensche comité heeft terstond aan kolo nel Norton een betuiging van deelneming in het vq$* lies van twee dappere kameraden van de leden der Everest-expeditie getelegrafeerd. Men vermoedt, dat hun dood is te wijten aan de ongunstige weersgesteldheid, waarmede de expeditie reeds bij voortduring te kampen heeft gehad. Iminers, nu het jongste verslag van kolonel Norton van 20 Mei wordt gemeld, hoe de expeditie ten tweeden malo door hevige sneeuwval vanuit het hoofdkamp op weg naar het hoofdkwartier werd teruggedreven. Vermoedelijk is in het begin van deze maand een nieuwe poging gedaan om den top te bereiken en heeft de dramatische gebeurtenis, welke aan twee der beste bergbeklimmers het leven beeft gekost, omstreeks 0 Junf JU. plaats gevonden. George Mallory was een ervaren bon-bekHm^-- Hij was lid van de oorsto Everest-expedltir en nam in 1922 ook deel aan do tweede. Toen wist hij <u Everest te bereiken tot een hoogte van 20.800 yom het hoogste punt tot dusver op dien berg bereikt Irviptf was een dor nieuwe en Jpngste leden der huidige expeditie on student, aan do Hoogeschooi van Oxford. Hij heeft gedurende de belde hiatsu jaren deelgenomen aan de joarlijksche bootrace, Hdbll - HITTE IN DUTT8CHLAND. In geheel Midden-Duitschland heerscht thans oor abnormale warmte. Te Berlijn word heden 29 gro<i«n Celsius in do schaduw geconstateerd. VELDRATTEN EN SPRINKHANEN. Ook een Russisch spreekwoord- zegt, dat. het ongeluk altijd hot amloro modebrongt. Dat onder, vindt Rusland nu weer. Er hoorsclit opnieuw dnmni« in hot land en velé duizenden hoctaren grnongei wasson zijn door do zon vwrzoiigd. Tot overmaat vr.u ramp wordt hot land. nu ook getulsterd door ontel» bare zwermen sprinkhanen en veldratten, die ui tg», strokto gebieden hebben verwoest. Hoe groot do scha. do is kun mon voorlooplg nog niet. zeggen, maar de Ivolgondo gogevens, die wjin de bolsjewistische pers hebbon gevonden, kunnen wol een beeld geven van do afmetingen van de ramp, die nu Rusland boeit getroffen. In vier gouvernementon van het Wolga- 1 gebied zijn niet minder dan 6.500.000 dèsjatienen (een despatieno is iets meer dan een hectare( door de veldratten en sprinkhanen, aangetast. De regeering staat hulpeloos tegen deze plaag, want de oorlogsbogróoting verslindt het grootste gedeelte van de beschikbare middelen en voor andere doel. j. einden zijn- er geen gelden te vinden.'Zoo bijvoorbeeld-; deelen de Russische blad-en mede dat in het boven, t gemelde gebied een plan wordt uitgewerkt, om 300.000 desja-tienen van deze schadelijke dieren te be. f vrijden (pl.m. 4 pet. van de aangetaste oppervlakte.) f En zelfs' deze zeer bescheiden plannen zullen ver. moedelijk niet ten volle uitgevoerd'worden. Dergelije kef meded'eelingen komen uit alle streken van Ru-C t land binnen. GEBREK AAN GELDMIDDELEN BIJ DEN DUFRt SCHEN LANDBOUW. De Reielislandbund heeft een adres gericht aan dén rijkskanselier, waarin de regeering verzocht» wordt, zoodanige wetgevende maatregelen te ne>l? men, dat de inning van 'den eerstvolgenden belas-" tingtermijn voor den landbouw wordt uitgesteld tot na den oogst. Er wordt op gewezen, dat door den geld nood de landbouw in den afgeloopen maand reeds niet in staat was de arbeidsloon en uit te betalen. Handelaars in Ford Products binnen t dit district* gelieve zich tot .bovenge- I noemden Importeur te wenden. In de Kamer is gister in behandeling genomen een ontwerp tot onthouding van Rijkssubsidie aan na 6 Oct. 1921 geopende H. B. Scholen en Gymnasia. (Een wet van 20 Mei *22 bepaalde dat het subsidie voor zulke scholen niet zou worden verleend gedu rende een tweejarigen termijn, dus tot 6 Oct. '23. Het .ontwerp bedoelt dien termijnlte verlengen tot een na der te bepalen -tijdstip, en breidt dien uit tot steun I voor uitbreiding van gebouwen). I Het was de heer Van Wijnbergen, waar door deze bepaling alleen 5 Roomsche onderwijsinrichtinge* zouden vallen van leer trok. Zijn critifk was scherp, maar bet mocht hem niet baten. Minister de Visser i hield kalm voet bij stuk. i Toelichtend waarom niet aanstonds bij het. vePstrij- i ken van den fatalen termijn oen nieuw ontwerp ter J behandeling gereed* lag, memoreert spr. dat sinds begin Augustus een voorontwerp gereed lag. Langdu rige gedachtenwisseling met Financiën en daarna de i crisis, hebben echter stagnatie veroorzaakt. Al .'-dien tijd heeft spr. besturen die hem naar zijn plannen kwamen vragen, meegedeeld, da-t geen subsidie in i uitzicht kon worden gesteld. Naast de voorbeelden van een neutrale en eeni Pro- - testantsche school (Oostburg en Leiden) die wel sub- 'sidie ontvingen, had de heer Van Wijnbergen ook eenige R.K. scholen (Overveen, Oldenzaal) behooren te noemen, die, evenals de eerste, in een uitzonde- ringstoestand verkeerden. i Voor de 5 scholen, die de heer Van Wijnbergen met zijn amendement wil steunen, nl. R. K. scholen te Den Haag, Maastricht, Sittard, Osa en Roosen- j dael, gelden deze omstandigheden niet. Spr. moet de 1 Kamer aanneming van dit amendement, dat 2 ton I zou kosten, ten sterkste ontraden. De 5 bedoelde scholen zijn bovendien reeds vorig j jaar in kennis' gesteld) wat hen te waéhten etond. Het slot is, dat het voorstel-Wijnbergen, om deze scho- I len toch te subsidieeren kelderde. Alleen 27 Room- scben stemden voor. Al de anderen en bloc tegen. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen. NOORDHOLLANDSCHE BANK. I Nader vernemen wij, dat de aanvrage tot sur séance van betaling van de Noord-I-Iollandsche Bank in verband staat met geïnde valsche chèques van Fransche zijde ten laste van do firma Uthormöhlen on Visser, kaas- en wijnhandelaren te Hoorn, wolko firma door do arrondissementsrechtbank te Alkmaar is failliet verklaard. —WINKEL. Door het Oosterpolderbestuur is het maken van twee bbuggen in gewapend beton opgedragen aan de firma Last en Zn. te Enkhuizen, nl de brug in

Schager Courant | 1924 | | pagina 10