iliClttn Billis- Bezoek! de Prachl-Danssalon. DE LANGE DE MORAAZ, Alkmaar <§)HONIG'S WMAIZENA SCHflGER KERMIS. Standplaats Oude Slot. Spiegelgladde vloer. Cavioli Dansorgel. B. H. Nieuwe Abonné's SPAANDER Co., Heerenkleeding, Gemengd Nieuws. Zaterdag 21 Juni 1924. 67ste Jaargang. No. 7454. Dit blad vorachljnt vlormaal por wook: Dlnodag, WoonBdag, Dondor- dag on Zatordag. BIJ Inzonding tot '.morgana 8 uur, worden Advor- tontlSn nog zoovool mogelijk ln hot oorotultkomond nummer goplaatst. Uitgevers t N.V, v.h. TRAPMAN Cd., Sctiagei» POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF 110. 20 Prijs por 8 maandon f 1.05. Looso nummora 0 cont. ADVERTEN- TUIN van 1 tot 5 rogoio f 1.10, lodoro [ogol moor 20 cont (bowlJ.no, Inbogropon). Grooto lottora wordon naar plaatorulmto borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. voor de Schager Courant ont vangen de tot 1 JULI nog verschijnende nummers GRATIS. Bnmenlandoch Nieuws. NOORDERSTOOMTRAM. Verschenen is het jaarverslag van de Noorderstoom- tramwegmaatschappij over het jaar 1923. De opbrengst van den spoorweg was dit jaar we derom ruim f 13.000 lager dan in het voorafgaande jaar. Zij bedroeg f75,834.38, tegen f89,064.57 in 1922, tegen f98.823.02 in 1921, tegen f 93,369.39 in 1920, te gen f87.945.13X in 1919, tegen 84.495.1 IX in 1918, te gen f76,186.61 in 1917, tegen f69,364.70X in 1916, te gen f 61.476.75X in 1915. In Januari was de totale opbrengst f7575.35, in Februari f 6278.24, in Maart f 6271,85, in April f 5589,77, in Mei f6268,02, in Juni f5890,41, in Juli f6686.17, in Augustus f7613,75, in September f5929.78, in October f 4946,75, in November f 5620,15, in' December f7164.14. Totaal f75834.38. De achteruitgang in de lopbrengst van den spoorweg openbaart zich zoowel in het goederen- als in het reizigersverkeer. In 1923: reizigers f57226, goederen f16653, diversen f1953; in 1922: f67240, f19903, f1920; in 1921: f74286, f22282, f2253; in 1920: f65353, f26402, f1612; in 1019: f59593, f26924. f1427; in 1918: f63508, f19439, f1546, in 1917: f55004, f17043, f4138; in 1916: f53031, f12512, f3820. Voor een deel is de teruggang van de opbrengst ongetwijfeld aan de tariefsverlaging toe te schrijven. Maar ook andere factoren moeten zich hebben doen gelden. Voor 'het reizigersvervoer de ongunstige zo mer, waardoor het bezoek van Schoorl geleden beeft. Dan de concurrentie door automobielbussen aange daan. Voor het goederenvervoer heeft de slechte po litieke inzet van het jaar 1923 met de Ruhrbezetting en de stagnatie in het verkeer met het buitenland evenzeer ongunstig gewerkt. Het wil het bestuur voorkomen, dat de teruggang slechts van voorhijgaanden aard is. Dit wordt in zoo ver bevestigd door de opleving van bet vervoer in den aanvang van dit jaar, Wanneer de tijden wat gunstiger worden is een regelmatige voortgang in de ontwikkeling van onzen spoorweg, wat hot trafiek betreft, te verwachten. Uit de afrekening der exploitante blijkt, dat de in komsten het bedrag der overeengekomen exploitatie kosten hebben overtroffen, zoodat door haar boven de bij het exploitatiecontract gegarandeerde som van f 99000 nog is betaald een bedrag van f 8,225.22,, der halve in hot geheel f 18.125.22. Krachtens de bepalingen der subsidie-overeenkomst met den Staat der Nederlanden van 6 Januaria 1911 zal aan den Staat eene terugbetaling moeten ge schieden op het rentelooze voorschot, welke restitu tie berekend ingevolge art. 36 par. 6 over het jaar 1923 nihil'bedraagt. Bij het subsidie-besluit van de Provincie Noord- Holland van 10 November 1903 Np. IV gewijzigd be- besluit van 17 Juli 1907 No. XXII is voorgeschreven, dat wanneer meer dan 4 pet. over het aandeelenka pitaal winst, is gemaakt, dat meerdere pondsponds gewijze verdeeld (moet worden over het aandeelen kapitaal der Vennootschap en de gezamenlijke ren telooze voorschotten. Volgens de hierachter staande winst _en verliesre kening bedraagt de totale winst f 14.919.39, ,te vermin deren met 4 pet. over het maatschappelijk kapitaal groot f 330.000 of f 13.200. geeft een winst-overschoi van f 1.719.39, waarvan 1/6 deel of f286.56X voor af lossing op het voorschot van de Provincie bestemd moet worden. Het bestuur stelt voor, een dividend van 4 pet. voor aandeelhouders beschikbaar te stellen. Het overschie tend bedrag van f 1432.82 X zal ingevolge art. 24 van de Statuten moeten worden gestort in bét reserve fonds. I.)estuUT ts samengesteld als volgt: Mr. W. C. vv ondelaar. Alkmaar, voorzitter; H. G. Th. Mann, Alkmaar; J. Burger Jz., Harenkarspel, Mr. W. C. Alkmaar, secretaris-penningmeester. Met groot leedwezen vermeldt het bestuur het over lijden op 22 Mei jL van het medebestuurslid, den eeck t© Schoorl. Gedurende geruimen tijd heeft de heer Peeck de belangen onzer Maat. scnappij behartigd; hij stond ons Bestuur steeds met zijn gewaardeerden steun terzijde. Zijne nagedachte nis zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. 85 ^RDBEIENPLUK. Uit Naaldwijk, aan de Tel. De pluk van de natuuraardbeien is thans op volle kracht. Op 4 duni kwamen enkele vruchten uit de natuur voor het eerst ter veiling. De uitvoer naar Duitschland is al wekenlang gaan- S6v?j bakaardbeien. Enkele veüingsbesturen hebben daarvoor afzonderlijke exportveilingen inge richt met de vruchten in Kistjes, welke in kratten vereenigd worden. Deze veilingen zijn zeer goed DEPOSITO'S. anno 1801. geslaagd. Doch de streek is niet meer ingericht op den exporthandel in aardbeien, omdat Duitsch land eenige jaren lang de vrucht niet meer nain. En Engeland vraagt uitsluitend een zuivere vrucht, zonder aanhangende zand- of aarddeelon. Daar dergelijke aardbeien geteeld moeten worden op een met een laag sfcroo of molm bedekten bodem, kan de streek deze niet leveren. Van Engelsche zijde is meermalen de aandacht op dezen toestand beves tigd. Doch al erkent de Westlandsche tuinder de juistheid van het feit, zoo is hij tot nu toe niet genegen tot grondbodekking over te gaan, daar het veelzijdige bedrijf toch al zooveel tijd en zorg vraagt. Het staat echter vast, dat bij aen nieuwen, uitplant in Augustus zoo mogelijk rekening zal gehouden worden met den uitvoer naar Duitsch land in het volgende seizoen. WIERINGERWAARD. JI. Woensdag werden alhier de gewone jaarlijk- lijksche premiekeuringen gehouden van merriën van 2 tot 7 jaar. Voor de rubriek Trekpaarden waren 8 voor gebracht, waarvan premiën toegekend aan Emma, geb. 15 April '22, eig. K. J. Kaan, Anna Paulowna, f10; Ali, geb. 26 April '17, eig. Wed. A. D. Grone- man alhier, f40; Ada, geb. 24 April '17, edg. Wed. A. D. Groneman alhier, f40; Gretchen, goh. 2 Juni '1920. eig. H. Spaans, Kolhorn, f40; Mina, geb. 3 April 1919, eig. H. van Hoorn alhier, f 40Catriena, langestraat alkmaar KON AMT absoluut waterdichte iU 1 Gabardine Regenjas. - HERTON NETTE, Engelands mooiste Regenmantel. GROOTE KLEERMAKERIJEN. De heer HOVENIER is Donderdags In Schagen derlandgch-Amerikaanscho Kamer van Koophancl, bijgestaan door de Vereeniging ,'t Koggeschip", werd met de regeling to Amsterdam belast. Deze bijzonder geschikte gelegenheid zal tevens dienstbaar worden jmmaakt tot ten uitvoer bren gen van een reeds lang beraamd plan om de verte genwoordigers van de Amerikaansche pers in West- Europa, Nederland nader te doen leeren kennen en hun te toonen, dat Holland niet in 2 dagen is afge zien. SMOKKELHANDEL. Men meldt uit Enschede, 'dat de smokkelhandel in de laatste weken van Duitschland naar Nederland en omgekeerd zeer toeneemt, als gevolg van de lage veeprijzen in Duitschland en den hoogen stand van do mark. Koffie, thee on tabak en ook andere arti kelen worden over de grens gesmokkeld. De smok kelaars laten dikwijls hun vrachten bij onraad in den steek; de douane vindt vaak flinke partUen ko loniale waren langs de grens. DE BURGEMEESTER BEDANKT. Uit Hoogkarspel, 19 Juni. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester 'dezer gemeente, de heer D. Brander Tzn., om gezondheidsredenen ontslag aan gevraagd uit zijn functie. WIERINGERWAARD. Aan de Bondsuitvoering door den Turnkring Hol lands Noorderkwartier, welke alhier den 6 Juli a.s. zal worden gehouden, zal door 17 vereenigingen met adspiranten en damesafdeelingen, tezamen ongeveer 900 personen, worden deelgenomen. Het zal worden opgeluisterd door de bekende muziekvereeniging „Harmonie" van Wieringen, welke des avonds tegen zeer matig entree een concert zal geven op het feest terrein. ZUIDSCHARWOUDE. De -heer A. Teer te Nederhorst den Berg, heeft de finitief voor zijn benoeming tot gemeente-secretaris in deze gemeente bedankt. NüORDSCHARWOUDE. De zuurkoolfabriek met machineriën, genaamd „De Nederlanden" is opgehouden bij publieke veiling op f 22000. ZUIDSCHARWOUDE. De heer Joh. Kroon is geslaagd! voor het examen gemeente-administratie. TEGEN HET REIZEN OP ZONDG. Door den heer Kersten, lid der 2e Kamer, zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Kan de Minister mededeelen, of het bericht juist is, dat van 15 Juni af tusschen Rotterdam en Hoek van Holland retourbiljetten worden verstrekt tegen knurft de kleine en met bonkarende gebaren vraagt re nog- meer pap van de bekende HONIG'S MAÏZENA. ALLEEN echt al* onder en boven een al uitzege! zit op het pakje Vraagt zc üv&Wlnkeüer C Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. 1918, eig. K. J. Kaan, Anna Paulowna, f 40. Bij de Landbouwtuigpaarden was de uitslag als volgt: De aangegeven 2-jarige merrie van G. W. Waiboer, Anna Paulowna, was afwezig. Van de 3-jarigen werden voor 't stamboek opgeno men Ipsorio en Hona van G. W. Waiboer en F van van der Horst, allen te Anna Paulowna. Voor de 4 tot 7-jarige merriën werden premiën van f 25 toegekend aan Gratie van G. W. Waiboer te Anna paulowna, Hansia van Jb. Kaan Kz., Wie- ringerwaard; Gronane van P. Raap, Schagorwadrd en F van O. D. Rezolman, Anna Paulowna. De keuringscommissie voor rubriek Trekpaard bestond uit de hderen Chr. Reinders Folfmer, Heem stede; C. J. Geense, Texel; en P. den Ouden, Rot terdam en voor de Tuigpaarden de heeren M. G. van Balen te Asperen, L. Zijlmans te Haarlemmer meer en A. W. Heidema, Hoofdinspecteur, Den Haag, met den heer J. J. de Boer als secretaris^ penningmeester. BEZOEK VAN AMERIKAANSCHE OORLOGS SCHEPEN AAN NEDERLAND. Onder commando van vice-admiraal Mac. Cully zal het vlagschip S.S. „Wyoming" en de S.S. „Ar- kansas" van 14 tot 25 Juli e.k. een bezoek aan ons land brengen en daartoe Rotterdam binnenvallen, komende van Torquay en na dit bezoek vertrek kende naar Gibraltar op een oefenreis voor circa 1000 adelborsten van het Marine-Instituut van An na/polis. De schepen zijn bemand met ruim 100 officieren, 1000 adelborsten en circa 2000 matrozen. De gemeen te Rotterdam zal o.a. een feest aanbieden ten stad; huize, terwijl de Holland-Amerika Lijn op 24 Juli e.k. 's avonds eenafscheidsfeest zal aanbieden aan boord van haar S.S. „Rotterdam". Voorts zullen verschillende excursies groepsgewij ze door Nederland worden gemaakt, waartoe o.a. de medewerking van de Ned. Spoorwegen en de Algem. Noderl. Ver. voor Vreemdelingenver keer is ingeroepen. Ten kantore daarvan vond .16 Juni een bespreking plaats van een commissie ad hoe. Besloten werd de medewerking van de gemeente besturen en de Vereenigingen voor Vreemdelingen; verkeer in te roepen van aie steden die het meest bezienswaardig werden geacht, nL: Dordrecht voor een bezoek op 15 Juli; Amster dam voor een bezoek op 17 Juli; Alkmaar 18 Juli; Arnhem, Apeldoorn, Noordwjjk aan Zee, Middel burg en Gouda voor 19 Juli waarover de gasten dan groepsgewijze worden verdeeld terwijl op Zon dag 20 Juli een boottocht vanuit Rotterdam naar de Brasemer- en Kagermeren wordt georganiseerd, alwaar de gasten de zeilwedstrijden zullen bijwo nen. Maandag 21 Juli is bestemd voor een bezoek aan "*s-Gravenhage en Scheveningen en Woensdag 23 Juli zal een bezoek aan Utrecht worden gebracht Voor het bezoek aan Amsterdam is reeds de me dewerking verkregen van het bestuur van „Artis", die aan Mie gasten gratis toegang verleent en van het Stadion waar 's namiddags een base-ball-wedr- p+rijd zal worden gehouden tusschen een team uit de ^imerikaansche adelborsten samengesteld en en Hollandsch team, terwijl 's avonds de internationale motorwedstrijden zuil n worden bijge .oon.1. D« Ne goedkoop tarief uitsluitend des Zondags? Indien dit bericht juist is, acht 'de Minister zich niet. geroepen, den .invloed der Regeering aan to wen den, ora dergelijk bevorderen van de ontheiliging van den dag des Heeren te doen beëindigen? VERDUISTERING VAN DIAMANTEN. •Een bewoner van Amsterdam stalde eenigen tijd' ge leden een partij diamanten ter waarde van f3500 ter •hand aan een persoon, die hem toezegde de steenen voor hem te zullen slijpen. Laatstgenoemde persoon is daarna naar Antwerpen vertrokken en vandaar naar Brussel, en zou zich, naar den eigenaar thans ter oore is gekomen, op het oogenblik te Parijs moe ten bevinden. Het feit, dat. hij zich steeds verder van zijn opdrachtgever verwijdert en van de partij dia manten tot dusverre niets is vernomen, heeft het vermoeden doen rijzen, dat hier verduistering in het spel is. De eigenaar heeft nu aangifte gedaan bij de politie, die de zaali in handen heeft. gemaakt e- op maat. MODE-ARTIKELEN. ERNSTIGE MISHANDELING. Men meldt uit. Boxmeer aan de „Prov. 'sHert. Crt.": In een café alhier ontstond oen woordenwisseling tusschen do gebroeders Mart. en Jac. Cr. Een poosje later werd de twist buiten voortgezet, doch bestond oogenschijnlijk uit een niets beduidenden woorden strijd, zoodat hieraan door niemand aandacht .werd geschonken. Plotseling komt M. C. echter bijna krui pende binnen, hevig bloedende. De ijlings ontboden geneesheer, dr. M. Dalimen, welke direct ter plaatse was, constateerde dat C. niet minder dan drie mes steken waren toegebracht, waarvan twee in de zijde en een in den rug. Deze laatste was nogal diep en heeft vermoedelijk een der longen geraakt. Zijn toe stand, hoewel niet direct levensgevaarlijk, baart toch zorgen. De getroffene is gehuwd en vader van kin deren. Hij is per auto .naar zijne woning te Vierlings beek vervoerd. De vermoedelijke dader, Jac. C. ,is tot heden voort vluchtig. Bij het verhoor, hetwelk de politie den ge troffene afnam, verklaarde deze dat niet zijn broer, doch hij zelf zich de steken had toegebracht. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat een andere broer eenige jaren geleden tijdens de kermis te Vierlingsbeek werd vermoord. DOOR HAAR KOE AANGEVALLEN. De 72-jarige vrouw van een landbouwer in de ge meente Steenwijk werd toen zij zich tusschen haar grazende koeien bevond, door een dezer dieren op een gegeven moment aangevallen. Het woedende dier wierp de vrouw tegen den grond en liep eenige malen over haar heen. Op verschillende plaatsen aan het lichaam, vooral aan hoofd en schouders, werd het slachtoffer ernstig gewond. HET BOEK VAN FORD. De Wereldbibliotheek (Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur te Amsterdam-Sloterdijk) heeft een vertaling het licht doen zien van hot boek, on der den titel ,My life and work", geschreven door den Amerikaanschen autofabrikant, amateur-politi cus en vredesapostel Henry Ford, die voor de sa menstelling van'zijn werk do medewerking, had' ge had van Samuel Crowther. De Nederlandsche verta ling is van Theo Holdert, die er den titel „Productie en Welvaart" aan gaf. In dit boek vindt men heel wat getheoretiseer en ook tal van politieke en ethische beschouwingen, die mon maar op den koop toe moet nemen; maar het boek is van belang voor allen die eens een nieu wen, frisschen kijk willen krijgen op het probleem, hoe een modern Amerikaan met moderne middelen een reusachtige wereldindustrie wist te vestigen en tot fabelachtigen bloei te brengen. Het is altijd de moeite waard te luisteren naar wat menschen te ver tellen hebben, die zich zelf in de wereld een- doel stelden en het ook bereikten. Bovendien is het voor iedereen dde rechtstreeks of indirect te maken heeft met of belang stelt in het wezen en de ontwik keling der groot-industrie en dit z(jn we toch allen zeker interessant eens te vernemen, wat een man als Ford over de daarbij op den voorgrond tre dende verschijnselen, en problemen beeft mee te doe len- Ten slotte mag men de gelegenheid niet ongebruikt laten om eens uit de eerste hand kennis te maken met eeni der markante figuren van' onzen tijd en. van do hedendaagsche Ver. Staten. Men behoeft hem niet in alles blindelings te volgen of zijn woord als een evangelie te beschouwen: dit staat vast, dat hij wat te vertellen heeft, en dat hij over tal van quaesties een eigen meening heeft, die frisch' aan doet en verdient dat men ér kennis van neemt eü rekening mee houdt. Uit de inleiding laten we hier bet een eni ander volgen: „De quintessens der gedachte die ik wil uitdruk ken, i3, dat verspilling en hebzucht het volbrengen van „dienst" beletten». Verspilling zoowel als heb zucht zijn echter onnoodig. Verspilling ontstaat ge- woenlijk doordat men niet begrijpt wat men doet en doordat men zorgeloos te werk gaat. Hebzucht is niet anders dan een der vele vormen van kortzich tigheid. Ik heb immer gestreefd naar fabricage met zoo gering mogelijke verspilling, zoowel van mate riaal als van menschelijke energie en naar een zeer laag verkoopcijfer, zoodat de totale winst alleen af hankelijk is van de hoeveelheid verkochte artikelen. In het fabriceeringsproces wil ik alleen maximum- loonen geven dat. is maximum-koopkracht. En daar dit tevens een minimum van fabriceeringskos- ten meebrengt en wij met een zeer kleine winstmarge arbeiden, kunnen wij een product leveren, dat in overeenstemming is met de koopkracht. En zoodoen de zal ieder, die met ons in relatie komt hetzij als werkgever, werknemer of koopcr voordeel heb ben van onzen arbeid. De onderneming die wij ge schapen hebben „dient" iedereen. En dat. is de eenige reden die ik heb om er over te spreken. De grond beginselen van dezen „dienst" zijn de volgende: 1. Afwezigheid van vrees voor do toekom et en van eerbied voor hot verleden. Hij die# vreest voor de toekomst, voor mogelijke mislukking, vermindert zijn werkkracht. Mislukking is niet anders dan oen aanleiding om, met boter overleg, opnieuw te be ginnen. Er ligt niet de minste schande in oen eer lijke mislukking. Het verleden is alleen in zooverre nuttig als het weg en middelen aangeeft voor vooruitgang. 2. Negatie van alle zucht tot overvleugeling De- geen die eenig werk het best doet, is de aange wezen persoon om het to doen. Het is misdadig te pogen iemand zijn werk te ontstelen, misdadig om dat men dan voor eigen^voordeel, de levenskans van een medemensch vermindert - omdat men dan tracht te heerschen door onderdrukking in plaats van begrip. 3. „Dienst* stellen boven winst. Zonder winst kan een onderneminig niet groeien. In het maken van winst ligt op zichzelf niets verkeerds. Een goed geleide onderneming moet vanzelf winst opleveren, onaar winst ontstaat alleen als loon voor „dienst". Winst kan niet de grondslag maar moet het ge volg van dienst zijn. 4. Industrie en handel zijn niet: laag inkoopen en hoog verkoopen. Zij vormen het proces van inkoo- pen van grondstoffen tegen redelijken prijs en het omwerken van deze grondstoffen, met zoo weinig mogelijk onkosten, tot een bruikbaar product voor den verbruiker. Sjacheren, speculeeren en andere dergelijke manipulaties bemoeilijken dit proces slechts.''

Schager Courant | 1924 | | pagina 1