Aliuiti Nieiws- Aiitrintit- Laitluillii Maarten Smit The Ford Motor COMPANY. Koegras* Nieuwe Abonné's Japan en Amerika. Binnen landsch Nieuw». Dinsdag 24 Juni 1924. SCHA 67ste Jaargang. No. 7455. m Dit blad vorechijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder- dag en Zatordag. Bi] inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiSn nog zoovoel mogelijk in ln>t onrslnilUonnuid nun.n.or goplnmst .l.. ,,!VörSi N.V, v.li. TRAPMAN CoSnhflrn |»>SKKI'.K£NIN<1 No. 233:40. INT. 1 M FF no 20 Prijs por 3 maandon f 1.05. Los9g nummors 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogols fl.10, iodoro rogol n)oor 20 cont (bowijano. inbogropon). Grooto lottora wordon naar plaatsruimto borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. voor de Schager Courant ont vangen de tot 1 JULI nog verschijnende nummers GRATIS. Degenen, die reeds jaren lang de verhouding tus- schen Japan en Amerika kennen, kunnen onmoge lijk gerust zijn omtrent de huidige situatie. Men zou bijna beginnen te vreezen, dat Amerika het conflict uitlokt en de zaak nu maar uitgevochten wil hebben. In mijn artikel, indertijd geschreven naar aanlei ding van de Vlootpntwapeningsconferentie te Was hington heb ik het een en ander medegedeeld om trent de rivaliteit der Amerikanen en Japanners in en rondom de Stille Zuidzee (Pacific). •Het maakte toen den indruk alsof Amerika trachtte met den rivaal tot overeenstemming te komen, het geen een verblijdend teeken was. Het gaat bij alle conflicten tusschen verschillende Rijken den zelfden weg. De groote geschillen smeu len jaren en jaren, de diplomaten houden zich met die geschillen*Dezig en lateni wij dit tot eer der di plomaten zéggen -houden meestal de geschillen beneden het kookpunt. Tot opeens buiten om een veel kleiner verschil rijst en voor dat de diplomaten het kunnen bezwe ren de ketel doet overkoken. Zoo is in 1914 de wereldoorlog ontbrand. Er waren heel wat groote geschillen,, er was een geweldige ri valiteit tusschen verschillende landen, doch steeds hadden de diplomaten kans gezien de geschillen te vereffenen, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Poincaré was dan ook in Petersburg, keizer Wil helm in Noorwegen, iedereen was in vacantiestem- "ming gedurende de zomermaanden van 1914, tot daar in Bosnië een schot viel en niet alleen het hart van den Oosienrijkschen troonopvolger Ferdinand d'Este doch ook het Europeesche kruitvat trof: Pantimo- nium! Geweldig waren de gevolgen voor de wéreld, die thans nog uit duizenden groote en kleine won den bloedt. Gaat naar Em® en ge zult een gedenksteen zien om de betrekkelijk kleine oorzaak aan te duiden van het ontbranden van den oorlog van 1870, toen koning Wilhelm van Pruissen en de Fransche ambassadeur Benedetti elkaar in de Trinhalle-galerij ontmoetten en ten gevolge van een door Bismarck vervalscht te legram het misverstand ontstond, waardoor de oor log niet meer te voorkomen was. In onze eigen geschiedenis heeft het niet salueeren met de vlag een Engelschen oorlog doen ontbranden. Een kleine oorzaak, doch het groote geschil was reeds lang hangende. De groote geschillen tusschen Amerika en Japan dateeren deels ook reeds van jaren her. De Amerikanen hebben altijd met leede oogen de immigratie der Japanners in hun land toegelaten. Se dert 1900 waren de Japanners eerst door Engeland, daarna door Nederland en andere landen met Euro peanen gelijk gesteld. De Japanners in Amerika eischten daar dus ge lijkstelling in alle opzichten. De staat Californië was daartoe niet bereid, wilde in de scholen der Amerikaansche kinderen niet die der Japanners toelaten. Ik heb indertijd naar de re den gevraagd. Een Amerikaansch autoriteit vertelde mij het volgende. De Japansche kinderen zijn, als Aziaten, vroeg rijp en daardoor hebben zij een zeer schadelijken in vloed op het moreel der schoolgaande jeugd. Nu is daar wel iets voor te zeggen. Die vroegrijpheid heb ben wij o.a. dikwijls bij onze IndO-Nederlanders moe ten constateercn en heeft enkele jaren geleden in den Haag tot vrij bedenkelijke toestanden geleid. Nu is echter nooit mogelijk de moraliteitsquaestie precies te definieeren en is het daardoor altijd een zeer be denkelijke zaak om eenè bepaalde categorie perso nen van verkeerden invloed te beschuldigen. Ik zou ten min9te nooit zoo ver durven gaan om in het Haagsche geval juist de Indo's als eenig schuldigen aan te wijzen. Zoo gaat het natuurlijk in Amerika niet aan om de Japanners de immoraliteit der scholieren aan te wrijven. In Amerika zijn het over het algemeen nu niet zulke heiligen. Hoe de jeugd daar is bewijst een recent geval. Twee scholieren van 19 jaar, zoons van schatrijke Joodsche bankiers, vermoordden dezer da gen een 14-jarigen zoon van een anderen rijken Joodschen koopman. Gevraagd waarom zij dat ge daan hadden bleek het, dat sensatielust de groote drijfveer was. Een der jongens verklaarde dat hij wel eens wilde weten hoe je je voelde nadat je een moord had begaan, de ander probeerde al dadelijk politie en justitie om te koopen en zei. dat hij wel eens wilde zien hoeveel het zijn vader zou kosten om hem van den electrischen stoel (doodstraf) af te hou den. Nu kan men uit dit geval niet de conclusie trek ken, dat alle Joodsche jongelelingen of alle rijke jongelingen in Amerika zoo zijn. Doch wel bleek hier ook alweer de verderfelijke invloed van de bioscoop. Wanneer ik dan ook hoor en zie wat kinderen in die bioscopen opgedischt krij gen, dan is men bijna dankbaar geen kinderen te bezitten. Trouwens al mijn familieleden, vrienden en kennissen klagen over den invloed van de bioscoop. Ik heb nog nooit bemerkt, - dat Kamerleden, die zich zoo warm maken over verslechtering van het onderwijs en van de onderwijzerssalarissen, een zwak ke poging hebben gedaan om de verslechtering der zeden van de jeugd tegen te gaan door een degel ij ken, volhardenden striid tegen den verderf el ijken in- v'oed van de bioscoop te beginnen. Men gewond* de kinderen aan het kalm bekijken van toonee'en van wellust, monrd en wreedheid, too- neel-n wa i van de photographiën in de bioscooptoe gangen mij al ergeren en waarvoor de kinderen zich natuurlijk verdringen, vooral omdat toegang daar binnen om naar de film zelf te zien, aan hen verbo den is. Inmiddels kunnen zij aan de photo's hun hart ophalen en het noodige afkijken. Bahl Het tienjarig zoontje van mijn vriend C. haalde mij onlangs over mee naar de bioscoop te gaan, er werd een film Petit Jasques gegeven, dat zou Jacky Coo- gan wezen, zei hij. Ik ging mee, doch ben na twee ta- fereelen verdwenen. Ik was toen al getracteerd op het bijna wurgen en de deur uitsmijten van de moe der van Jacques, die tusschen twee haakjes heele- maal niet Jacky Coogan was, het vreeslijk met de opgen werken van den „schurk" en diens brave, doch coquette echtgenoote, enz. enz. Buiten gekomen zag ik dat mijn vriend C. en familie nog op een paar moorden en zelfs op de guillotine getracteerd zouden worden. Den volgenden dag hoorde ik dat ze, toen de guillotine kwam, maar haastiglijk waren vertrokken. Intusschen hadden die kinderen al meer ijselijk heid gezien dan nuttig en noodig is. Of ik soms een zuurpruimer ben, waarde lezeres sen en lezers? Inviteer me maar eens om samen ker mis te houden! Vooral als je van dé zweef houdt, en dan nog van een .flinken extra zet, dan ben ik Je man! Maar die fllmpornographie vind lk walgelijk! Ik wil nu niet generaliseeren en zeggen dat de bioscoop uitsluitend de kwaadstichtster is. maar zeker ls het een der allergrootste factoren in de verpesting der moraliteit van de jeugd. Iedere Amerikaan zal u graag toegeven, dat dit ten minste in Amerika het geval is. Daarbij de ellendige hypocrisie der geheelonthou ding en de betreurenswaardige gevolgen der ont duiking en toename van gebruik van drank, mor- phine, cocaine en andere bedwelmende middelen door jeugdige personen en vrouwen en je hebt al heel wat factoren bij elkaar. Zoodat men de Japanners niet om het zedenver derf uit de Amerikaansche scholen behoeft te weren. Vooroordeel tegen de Japanners is een veel groote- re reden, al wordt die niet graag door de Amerikaneii erkend. Van dat vooroordeel .hebben de Amerikaansche ar beidersleiders echter een gretig gebruik gemaakt om de scherpe wet tegen Japansche immigratie door Congres en Senaat aangenomen te krijgen. De Japansche werkman moet geweerd worden. Dat is de wensch, neen de eisch der Amerikaansche vakvereenigingen en zooals langzamerhand elk land zie hier Engeland en zie Holland wordt ook Amerika langzamerhand maar zeker door de vak vereenigingen geregeerd, en wordt zoodoende het parlement een zetbaasinrichting der vakvereenigin gen. De eerste die onder het juk door is gegaan was Woodrow Wilson en nu ls het kwaad niet meer te aeeren. President Coolidge heeft een dappere poging ge waagd om Senaat en .Congres nog tot inkeer te bren gén, doch het heeft niet mogen baten. In Japan is het besluit van de Amerikaansche wet gevende vergadering als een diepe beleediging, hot- Japansche volk aangedaan, beschouwd. Verscheidéne Japanners hebben hara kiri gepleegd omdat zij de schande hun volk aangedaan, niet wil den overleven. Men wil die patriotten met pracht en praal op staatskosten begraven. Men wil alle Amerikaansche goederen boycotten. Men toont reeds op allerlei wijze de diepe veront waardiging. De haat tegen Amerika en de Amerika nen is weer enorm toegenomen, men vreest ieder ongenblik een© uitbarsting. De Amerikanen denken altijd dat alles met geld te koop is. De jeugdige moordenaar, die denkt aan zijn gerechte straf te ontkomen, doordat zijn vader mil- lionnair is, denkt typisch Amerikaansch. Zeker, de Amerikaan kan veel betalen, de Japan ner is betrekkelijk arm. De Amerikanen kunnen mooie oorlogsschepen bou wen en kunnen hun zeelui goed: salarieeren. Maar wie, zooals ik, aan boord van die Amerikaansche oorlogsschepen die bemanning gezien heeft en het gebrek aan discipline over dat gekochte volkje: Scan- dinaviërs, Hollanders, Amerikanen, Engelschen, Ita lianen en wat al niet, en die weet hoe weinig vertrou wen de Amerikaansche zeeofficieren stellen in hun bemanning, die zich geen illusie maken omtrent het eerste treffen der tweo vlooten. Trouwens het ontzettende ongeval aan boord "van de Mississippi, het eenige maanden geleden veronge lukken van een flotille torpedobootjagers pleit nu niet bepaald voor de Amerikaansche vloot. De Japansche vloot is uitstekend gebouwd en in gericht. geheel volgens Engelsch model, en. is be mand met Japanners. Wat dit beteekent? Dat iedere man aan boord van dit Japansche oor logsschip van den hoogste tot den laagste het de grootste eer vindt voor zich en zijne famlie, om vooh zijn Japan te sterven Iedere man aan boord zal tot het uiterste zijn plicht doen, zal geen moment aarzelen om de grootst mogelijke energie en kracht te ontwikkelen teneinde den strijd te winnen. Wilt ge toch naar de bioscoop, ga dan zien. do film la Bataille. Deze film is gemaakt naar aanleiding van den roman van Abel Ferreire: la Bataille en geeft een kijk op de vaderlandsliefde van den Ja panner. Bij den'Japanner, komt de eer van het va derland zelfs voor de eer van zijn vrouw. Ik heb de film niet gezien, doch ik ken het boek al jaren. Ik heb het gelezen, terwijl ik in Japan ver toefde en ik wil eerlijk bekennen, niet erg van de Japanners hield Voor hun patriotisme had ik echter groot respect. Wat in dat boek staat is natuurlijk niet gebeurd, doch iedereen, die de Japanners kent, zal u zeggen, dat; wat de Japansche zijde van hei gegevene betreft, het geval mogelijk is. Ik herinner mij daar nog over te hebben gespro ken met wijlen den heer Van de Polder, die verleden jaar met zijne lieve echtgenoote zoo jammerlijk om het leven is gekomen bij de ramp in Yokohama. De heer Van de Polder was. toen ik in Japan vertoefde, secretaris der Nederlandsche Legatie. Hij kende Japan en de Japanners door cn door en had eene groote bewondering voor hen en is dan ook, na zijn aftreden, in Japan blijven wonen. Hij vertel de mij, toen wij het over la Bataille hadden, dat de mentaliteit der Japanners inderdaad zoo was als in dat boek geschilderd werd. Het is een spannend moment, wanneer de gezag voerder van de Japansche kruiser van de Britsche Heeft heden voor Den Helder, Koegras en Omstreken (grenslijn Nieuwesluis, Groote Keeten), Texel en Wieringen als eenigsten Importeur voor den ver koop van Ford Cars, Fordtrucks en Fordson-Tractors in genoemd district aangesteld. Handelaars in Ford Products binnen dit district gelieve zich tot bovenge- noemden Importeur te wenden. Amerika, tegen een land met een bevolking van 120 millioen zielen, met ongelimiteerde hulpmid delen en reusachtige!* rijkdom. Ik sprak juist een Amerikaan, die zeide, al zou het 20 jaar moeten duren, de United States zouden niet toegeven en zouden op don duur moeten win nen, alt zou 'het geheele Japansche volk uitgeroeid moeten worden. De rijkdom van Amerika is inderdaad enorm. Dat bleek mij dezer dagen weer, toen ik met een troepje toeristen in den trein zat. Vader van ruim 60 jaar, moeder en twee dochters. Het bleken Ame rikanen te zijn. Hij was Hollander van goboorte, had. pl.m. 45 jaar geleden, in Holland langer on derwijs genoten en een ambacht geleerd, was daarna naar Amerika gegaan. Hii was, vertelde hij, nog werkman. Zij maakten thans oen plebrierreds door Europa, wat hun drie duizend Dollar (pl.m. f 7500) zou kosten. Hij voegde or aan toe, ik zou die som ïniet besteden, in dien ik mij dat niet absoluut kon permitteeren. Onwillekeurig dacht ik aan het verschil tusschen de werklieden in Europa, waarvoor Ouderdoms- verzekering noodig is en deze ruim 60-jarige werk man, die dit reisje zich kon veroorloven om daarna weer tot zijn ambacht in Amerika terug te keeren. Amerika is het land der onbegrensde mogelijk heden. Met de Amerikanen is het ten slotte slecht kersen eten. Dat hebben de Duitscher» ook nog weer aan den lijve gevoeld. Toen do Yankees aan den oor log deelnamen, stuurden zü al heel gauw ruim 300.000 man per maand naar net front, allen keurig uitgerust en bewapend. Amerika is een wereld op zich zelf en'het is te hopen, dat ook ditmaal het conflict tusschen Japan en deze Wereld, dit Amerika, bijgelegd wordt, zon der wapengeweld. marine attaché, die bij hem aan boord is. eischt dat hij het commando zal overnemen teneinde de Japan sche kruiser te doen profiteeren van de nieuwste techniek en practijk der Engelsche marine. De neutrale attaché weigert natuurlijk, doch dan komt de eisch van den bedrogen vriend en echtge noot: Beiden sneuvelen. De eerste officier, een Ja panner, van het oude regime en niet zoo bekwaam als de gezagvoerder, heeft dien steeds, vooral in zijn hart, beschuldigd van weinig gevoel voor eer en ge brek aan vaderlandsliefde. Na al wat gebeurd is, gaan hem de oogen open en pleegt hij hara kiri, ten einde volgens Japansche wij ze ootmoedig schuld te bekennen tegenover den su périeur, die blijken gegeven heeft veel grooter pa triot te zijn geweest dan hij. Zooals de Russische vloot toenmaals niet bestand was tegen de Japansche, zoo zal ook de Amerikaan sche vloot overmacht van do Japanners bemerken. De Amerikanen zullen verstomd staan over de macht, die de Japanners zullen ontwikkelen. Wat geeft een Japanner om zijn leven, wanneer het om de qer van zijn vaderland gaat. Wat telt bij voorbeeld een menschenleven, wanneer het gaat om het vernietigen van Lock Gatum, de grootste sluis van het Panamakanaal? Indien die sluis vernietigd wordt, is de bewegelijkheid van de Amerikaansche vloot enorm gekortwiekt. Hoeveel Japanners zullen met die wetenschap niet gaarne hun leven offeren om hun vaderland te dienon l Misschien zie ik het te somber in, maar ik vrees voor een Japansch-Amerikaansch conflict. Men ziet hoe Russen en Chineezen hef eens zijn ge worden. Indien de Japanners zich daarbij aansluiten dan heeft Amerika een harden noot te kraken, om dat Japan dan geen gevaar behoeft te duchten in Oost-Azië en zich dus geheel op den strijd tegen Ame rika kan werpen. Wanneer de Amerikaansche biünenlandsche poli tiek niet beheerscht werd door de vakvereenigingen, dan zou het met die Immigratiewet nooit zoo'n vaart hebben geloopen, want alle Congresleden en Senato ren weten natuurlijk evengoed als ik en een ander dat ze den Japanner toch niet weren, omdat die een voudig vanuit Canada of Mexico over de grens zal wippen. Het is dus klaarblijkelijk weer: Wien de Goden vertierven willen, slaan zij met blindheid. De Amerikanen worden door hun hatelijke poli tiek tegen Japan er niet beter op, de verdere ont wapening van de vloot, waar President Coolidge heen wilde sturen, zal nu natuurlijk op een echec uitloopen, terwijl oorlogsgevaartusschen Japan en Amerika begint te dreigen. De Japanners in Honolulu behoeven slechts een Amerikaan te mishandelen en de poppen zijn aan het dansen. De gemoederen der Japanners zijn nu veel meer verhit dan in 1907 en 1908, tijdons de Califoraische schoolquaestio. Toen was ik .zelf getuige van «He opwinding en scheelde hetbijna niets of er was oorlog geweest. Thans is de toestand veel gevaarlijker. Toen was het conflict gelocaliseerd, ging het tüsschen één staat, ui Californië, heden gaat het om een con flict, uitgelokt door con besluit van de vertegen woordigers van geheel het Amerikaansche Volk. Het is thans niet: Californië tegen Japan, doch de Vereenigde Staten tegen Japan. Ik ben omtrent de gevolgen allerminst gerust. \an Engelsche zu'de wordt inmiddels alles go- daan om de gemoederen te bekoelen en de Japan ners zullen wel rekening moeten houden met Groot- Britannië, omdat zij geld, indien zij het niet uit Amerika kunnen en willen halen, wel in Londen moeten zoeken. Laten wij dus afwachten. De toestand is dus nog niet uiterst gevaarlek, do diplomaten trachten de zaak nog te regelen De Japanners, hoe dapper en vaderlandslievend ook, zien toch ook het gevxar van een strijd t*gen DE ONBEWAXTE OVERWEG. Gisteravond is de 20-jarige J. V. uit Neerpelt bij het oversteken van een onbewaakten overweg In de buurt van Valkenswaord door een trein gegrepen en op sltg gedood. BROEKHUYS GEZOCHT. Het Algemeen Politieblad meldt, dat de officier van justitie te Amsterdam verzoekt te worden be kend gemaakt met de woont- of verblijfplaats van Willem Hendrik Broekhuys, geboren te Deventer 17 Juni 1883. DO ODEGEV ALLEN. Te Buggenum is gisteren een dochtertje van den koster L., vijf maanden oud, uit de wieg doodgevallen. NAMAAK WAARDEPAPIER. ENZ. De minister van justitie heeft bepaald, dat de cen tralisatie, welke reeds bestaat ten aanzien van het justitieel onderzoek naar Strafwetsovertredingen op het gebied van bankbiljetten, uitgebreid wordt tot an dere waardepapieren en tot muntstukken en wel in het bijzonder waar het betreft Nederlandsche van rijkswege uitgegeven zilverbons,, rijksdaalders, gul dens, en andere munten, postzegels, rentezegels, ta- •baksbanderolies, schuldbrieven enz. Dit geldt voorloopig tot 1 Juli 1925. Ingeval derhalve gevallen fan vervalsching ter kennis van politie en justitie komen, dient het on derzoek zoo spoedig mogelijk to worden gehouden in overleg met den procureur-generaal te Amsterdam en het onder dezen ressorteeren de bureau, hetwelk zich met deze aangelegenheid in1 het bijzonder bezighoudt. Dit bureau beschikt over uitgebreide gegevens en* kan derhalve bij dit onderzoek van zeer voel nut zijn. DE BONDGENOOT VAN WETHOUDER DE MI RANDA. Do N.R.Ürt. meldt: Men zal zich herinneren, dat de wethouder voor de levensmiddelen te Amsterdam, de heer De Miranda, zich indertijd van een bakker in de Kinkerstraat, ge- naamd Houtman, bediende, omeen broodprijsvorla- ging hier ter stede te forceeren. Die man verkocht, n aart oen overtuigend gebleken is, zijn brood beneden den kostprijs, waarschijnlijk om aldus de bakkers in do omgeving binnen korten tijd „dood" te concurree- ren. Dit belette wethouder De Miranda niet, hem als werktuig te gebruiken bij zijn streven naar inmen ging van de gemeente op het gebied der levensmidde lenvoorziening. En zelfs werd Houtman in staat ge steld met gemeentesteun geruimen tijd dit onreëel bedrijf voort te zetten. Destijds hebben wij de vraag gesteld, of zoo iemand nu eigenlijk wel de man was. met wien de gemeente in zee kon gaanDe ondervinding heeft geleerd. hoe gewettigd die vraag was. In de afgelooper. week heeft Houtman voor de Rechtbank alhier in hooger beroep terecht gestaan, wegens overtreding van de Arbeidswet. Blijkens het verslag in Het Volk., het liifsorgaan van den heer De Miranda wees de amb tenaar v&n het O. M.. mr. Van Lier, er allereerst op, dat bekl. reeds tienmaal veroordeeld is en eenmaal werd vrijgesproken. En dan volgt: ..Spr. (de ambtenaar van het O. M.l wist, dat bak ker Houtman de man'is, die indertijd treiivei d heeft voor broodprijsverlaging. In dit verbtnd dacht spr. te doen te hebben met oen sympathieke persoonlijk heid Daarom informeerde spr. dan ook bij het kan tongerecht, waarom het noodig was. dezen bekl. hech tenis op te leggen. Wat spr. toen vernam, deod zijn sympathie voor bekl. verdwijnen. Het js heel gemak kelijk, den prijs van het brood to doen dalen, als men het daarbij met bet gewicht niet zoo nauw neemt. Behalve voor Arbeidsovertredingen is bekl. ook daarvoor meermalen veroordeeld. Aan het kanton gerecht oordeelde men. dat bekl., waar geldboeten geen indruk op hem schijnen te maken, alleen door hechtenis tot gehoorzaamheid aan de arbeidswet te brengen is. Spr. vraagt daarom voor bekl. oplegging van dezelfde straf (hechtenis van zeven dagen) als waartoe de kantonrechter hem veroordeeld heeft." Tot zoover het verslag in Het Volk. Zou wethouder De Miranda in den vervolge niet wat kieschkeuriger worden bij het zoeken van bond- genooten voor de gemeente? HOOGWOUD. Onze vroegere plaatsgenoot, Je heer P. de Boer Hz., slaagde deze week voor het Notarieel Staats examen le gedeelte. ZIJPE. Tot Vader en Moeder in het Weeshuis alhier zijn benoemd de heer II. Bufchfer en Echtgenote te Winkel

Schager Courant | 1924 | | pagina 1