Raad Wieringen. 1 Dinsdag 24 Juni 1924. 67ste Jaargang. No. 7455. Vergadering van den Raad op Zaterdag 21 Juni 1924, des namiddags 5 uur. Afwezig de heer M. Kooij. Voorzitter Burgemeester L. C. Kolff. Secretaris de heer C. F. van Duin. Na opening volgt voorlezing en goedkeuring der nctulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ie. Dat het meubilair enz., achtergelaten door tl den voormaligen Duitschen Kroonprins, in openbare veiling netto heeft f792.20. 2e. Dat aan het wetsontwerp regelende de te ver- leenen schadevergoeding aan visschers, met bekwa men spoed wordt gewerkt, d I 3e. Dat wegens de weinig tegemoetkomende hou- n ding van de eigenaars, de voorgenomen verbreeding e van den Noorderweg en Havenstraat te Den Oever M achterwege moet blijven. De eigenaars vroegen f 10. 0 per M2., hetgeen voor Wieringen een exhorbitanten r prijs is, temeer waar door de gemeente in de kom van het dorp aangekochten grond met f 5.per M2, >i werd betaald. Hierbij valt nog te memoreeren dat a aanvankelijk eenige eigenaren bereid waren den 4 grond voor f5.per M2. af te staan, maar na over- i leg met de andere belanghebbenden de aanvankelijk e bedongen prijs regelden naar die van de andere eige naren en alzoo ook op f10.per M2. brachten, u 4e. Een schrijven van de heeren D. Mulder Pz., H. J. Bakker en J. Kooij Cz., vermeldende dat zij hun herbenoeming als leden van het college van armvoogden aanvaarden, onder dankzegging aan den Raad voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. -5e. Dat door B. en W. ten kantore van den ge- meente-ontvanger kas verificatie was gehouden. Uit het daarvan opgemaakte proces-verbaal bleek dat de ontvangsten bedroegen f 130.177.74, de uitgaven f 105.742.39 £2, alzoo kassa f24.435.34)4. Boeken en be scheiden waren in orde bevonden. Van het aanwezige kassa was ruim f20.000.belegd bij de Boerenleen- bank. 6e. Op een verzoekschrift van den heer C. Dekker werd wegens opruiming der honden een half jaar ontheffing verleend. 7e. Een schrijven van den heer J. B. Tijm, ver zoekende hem met ingang van 1 Juli a.s. eervol ont- z slag te willen verleenen als hoofd der O. L. school te Hippolytushoef. B. en W. stellen voor dit ontslag eer vol te verleenen op een nader door hen te bepalen datum. Goedgekeurd. 8c. Een schrijven van' mej. G. Spaander, verzoe kende haar eervol ontslag als onderwijzeres aan de a O. L. school te Weslerland te willen verleenen. B. en W. stellen voor ook dit ontslag eervol op een nader door hen te bepalen datum te verleenen. -- Goedgekeurd. 9e. Ingekomen was de rekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie te Schagen, welke werd goedgekeurd. 10e. Een schrijven van heeren Gedeputeerde Sta ten, waarbij ruiling van grond met den heer J. Krom- medam werckgoedgekeurd. (De heer Krommedam is echter op zijnwoornemen om te ruilen teruggekomen, zoodat van deze ruiling niet veel zal terecht ko men. Corr.) Voorzitter zegt, naar aanleiding van een in de vo rige vergadering genomen besluit om een proef te 1 nemen met het ophalen van straatvuil bij de inge zetenen, werd een oproep om gegadigden in de Wie- nnger Courant geplaatst. De eenige gegadigde, de heer D. van Duin, is bereid om éénmaal per 14 dagen het vuil bij de ingezetenen op te halen en hiervoor een opslagplaats ter beschikking te stellen tegen een vergoeding van f200 per jaar. Werd goedgekeurd. In de indertijd door den heer Oden voorgestelde en aangenomen regeling om de winst der Zeegras-Ex ploitatie, na aftrek van alle op dit bedrijf vallende kosten, waaronder een bedrag van f 500.te storten in de gemeentekas, de restant winst aan de wier- maaiers uit te betalen, vinden B. en W. iets onbil lijks. De winst wordt thans verdeeld over het aantal gemaaide pakken en aan ieder maaier naarmate het door hem gemaaide aantal pakken per pak uitbetaald. De maaiers echter doen niet allen hun best om mooi, lang en zwart zeegras af te leveren, zoodat van sommige maaiers klachten inkomen van de hande laars, wat voor hun tengevolge kan hebben vermin dering van debiet, tot schade van exploitatie en de maaiers zelf. B. en W. stellen alzoo voor de winst over 1923 niet meer per baal maar procentsgewijze al naar de kwaliteit die geleverd is, uit te betalen, het welk voor 't vervolg tevens voor de maaiers een prikkel is in hun eigen belang om toch vooral goed zwart en droog bereid zeegras af te leveren. De heer Kaan vindt deze voorgestelde regeling bil lijk, temeer waar werkelijk gebleken is dat soms voor prima zeegras betaald werd en dat dat prima dan lang niet aan de eischen voldeed. De heer Oden kan zich met het voorgestelde ver eenigen, echter onder de bepaling dat deze maatre gel niet voor den oogst van 1923 zal gelden. De heer Lub gaat zeer ver met het advies van B. en W. mede. Gaarne had hij echter bij deze bespre king de meer deskundige heer, het raadslid de heer M. Kooij, aanwezig gezien. Voor hem (de heer Lub) blijft het echter een vraag of de schuld wel altijd aan de maaiers is te wijten. Is de plaats waar goed zeegras staat, wel door allen te bereiken? En biedt die plaats dan ruimte voor al len om te maaien? Zoo neen, dan worden deze men. schen gedwongen om minderwaardig zeegras te maaien en gaat het niet aan om hun hiervoor op te winstuitkeering te beknibbelen. De grootste onbil lijkheid vindt spreker echter om dezen maatregel toe te passen op de op den oogst 1923 gemaakte winst. De menschen zijn destijds aan 't maaien gegaan onder voorwaarde van een evenredige en gelijke uitkeering per baal, ongeacht de kwaliteit. Ik kan echter wel ac eoord gaan met de nieuwe voorgestelde regeling wel ke men in het leven wil roepen en stel dan ook voor, deze te laten ingaan met den nieuwen oogst van 1924 en de voorgenomen maatregelen zoolang op te schor ten. Wethouder Minnes kan zich met dit voorstel ver eenigen. evenals meerdere leden. Ten slotte besluiten B. en W. hun voorstel in afwachting van een nieuwe regeling voor andere jaren in te trekken. Bij de voordracht omtrent het maaien van zeegras in 1924 wordt op voorstel van den heer Kaan aange nomen om afgescheiden van de uit te keeren winst, aan de maaiers, die prima-prima zeegras leveren f 0.50 per baal meer te betalen; zoodat de prijs van f 7 50 op f 8 komt. De heer J. Lont stelt nog voor, om in dit verband den door de handelaren te bepalen prijs voor dat zee gras ook met f 0.50 te verhoogep; om op die wijze de winst constant te houden. De heer Kaan vreest, dat hierdoor de handel in ge vaar zal worden gebracht. De heeren Oden en Minnes zijn. het hiermede eens. De heer Lub gaat met het voorstel accoord, te meer waar de heer Kaan (handelaar) in het debat had te kennen gegeven dat naar zijn verwachting de wier- handel in den loop van het jaar zal opleven. Naar aanleiding van de besprekingen trekt de heer Lont zijn voorstel in. Een voorstel van B. en W. tot aanleg van een rio_ leering in de Belt, aanvankelijk geraamd op f 1290., wordt na een kleine wijziging (verkorting) aangeno men. Over de voordracht tot het verleenen van toelagen voor verrichte diensten aan de manschappen der brandweer ziet uw verslaggever geen kans iets weer te geven, aangezien ongeveer alle leden tegelijk aan het woord waren. Hoofdzaken waren, dat aan den chef-monteur en chef-chauffeur een jaarlijksch sala ris zal worden verstrekt van f 75, plus f 1 per uur in geval van brand. De overige manschappen, zoo gere- quireerd, genieten bij brand en oefening f 1 per uur. De discussien waren zoo verwarrend, dat ten slotte de secretaris belast met het noteereh, aan den voor zitter de vraag stelde, wat er nu eigenlijk besloten was. Opnieuw kwam nu ter tafel een voorstel om aan den rijksveldwachter M. J. Gijswijt een toelage van f50 te verstrekken voor buitengewone diensten, waarover in een vorige zitting de stemmen 55 staakten en werd aangehouden. Thans werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Goedgekeurd worden verschillende af- en over schrijvingen, betalingen uit den post van onvoorzie ne uitgaven en suppl. begrooting, alles het dienst jaar 1923 betreffende. Rondvraag. De heer Lub herinnert aan het be zoek van den wichelroedenlooper. Hij weet niet of nog andere raadsleden belang stellen in zoo'n leerzame excursie; hij voor zich meent, dat het ook voor de raadsleden van belang is te weten waar de watervindplaatsen in de gemeente zich bevinden en vraagt aan B. en W. om bij voorkomende gelegen heden van dergelijke zaken aan de raadsleden ken nis te geven opdat zij, die hier belang in stellen, hierbij tegenwoordig kunnen zijn. De voorzitter zegt, wegens uitstedigheid de proef neming niet te hebben bijgewoond. Wethouder Minnes antwoordt den heer Lub er tot zijn spijt er niet aan gedacht te hebben. Nadat de heer Minnes een zeer duidelijke en aan gename uiteenzetting van het verloop der onderzoe kingen heeft gegeven, toont de heer Lub zich vol daan. De heer Oden vraagt met het oog op het heer- schende mond- en klauwzeer, hoe het staat met den invoer van vee. Voorzitter zegt, wanneer de toestand hopeloos wordt (dus van 'n epidemie kan worden gesproken), het verbod van invoer kan worden opgeheven, maar dat B. en W. meenen, het verbod vooralsnog te moeten bestendigen. Do heeren Bakker, Lont en J. Kooij, landbouwers, achten het ook wenschelyk, het verbod te handha ven. Alleen wordt besloten om 'slachtvee ingevoerd uit onbesmet gebied en voorzien van een verkla ring van den districtsveearts ter invoer toe te laten, met den veewagen te doen vervoeren en daarna den wagen te doen ontsmetten. De heer Kaan brengt ter sprake het geval van den doodgehongerden zwerver Richter te Baam, wegens nalatigheid van betrokken autoriteiten en wenschc maatregelen om die hier te voorkomen. Voorzitter zegt, maatregelen hiertegen te zullen nemen. Hierna sluiting der openbare vergadering en gaat de raad in comité. WIERINGEN. Zondag had Succes I van hier Blauw-Wit van Helder op bezoek. Voor dezen wedstrijd was door Blauw-Wit een medaille uitgeloofd, welke zij ech ter wisten te behouden. Als scheidsrechter J. Bruse van Helder om half drie de elftallen in het veld fluit, zien wij de volgende opstelling: Blauw-Wit: doel A. Bakker, H.R.C. Ha; J. Buüs, H.R.C. I; E. Smit, H.R.C. VI, h, D, van Willigen, H.R.C. a: P. Goudswaard H.R.C. II; J. Visser, voor C. Quispel H.R.C. III; H van Dam, H.R.C. III; D. Christiaani, H.R.C. II; F. Doezie, H.R. C. III; C. Flasal. Succes I: doel W. Mostert, a. J. Kooorn, D. Nieuw buurt, half N. Halfweg, Jb. Koorn, C. Koorn, voor H. Lont, F. Swanink, Jb. Oden, C. Kroon en J. Slikker. Als Christiaani den bal voor Bl.-Wit aan 't rollen brengt, zien wp al direct een sterke overwicht van de Blauw-Witters en hebben deze al spoedig de leiding. Mooie aanvallen van Succes worden onder broken door de hechte verdediging van Blauw-Wit. Blauw-Wit voert het score langzaam op en hebben spoedig een voorsprong van 30. Een mooi schot van Oden had echter beter lot verdiend. Kort hier op is het rust. 30. Na de rust zien wij al direct Succes I in "het offensief. Als de Blauw-Wit-back even een benauwd oogenblik heeft speelt Succes flink op en plaatst den bal langs den keeper in het doel, 31. Hier door werd Succes meer aangemoedigd en spoedig doelpuntte onze Toon tweemaal. 33. Opnieuw we-ru door beide partijen flink aangepakt en wist even voor het einde Blauw-Wit nog eenmaal te doelpunten 43. Kort hierop blaast scheidsrechter inrukken. Blauw-Wit had gewonnen en behield de medaille De wedstrijd had veel belangstelling. A.s. Zondag zal opnieuw hier een voetbalmatch plaats hebben en wel tusschen Succes I van hier met het Post- en Telegraaf-elftal van Helder.

Schager Courant | 1924 | | pagina 7