Nieuwe Abonné's voor de Schager Courant ont vangen de tot I JULI nog verschijnende nummers GRATIS. VOETBAL Plaatselijk Nieuws. •VLarktfoericfite®. DE „CLUB DER ZWARTE KLEEREN". In do Fronsche hoofdstad is een merkwaardige club geboren. Hot is de „club der zwarte kleeron", in hot middernachtelijk uur gesticht. Zij, die do op richtingsvergadering bijwoonden, verschenen daar ge maskerd, terwijl hun namen niet werden bekend naakt. Dit goldt ook voor de toekomst. Maar waarom deze „zwarte kleeren-club". Wat is hei doei? In hot modieuze Parijs, de residentie dor mode-koningen, zijn de stichters der voreoniging ten zeerste geschokt door de mannenmodes, welke door buitenlanders te Parijs zijn ingevoerd en wolken zij nu willen verbannen. In theaters en gala-avonden sullen zij als politiemannen optreden on een rigou reuze controle uitoefenen. De club wenscht do her leving dor Fransche elegantie, aangepast aan hot moderne teven. Do veroeniglng hoeft ook oen meer te waardeeren dool; zij zal n.1. een fonds stichten, waaruit arme studenten on artiston zullen geholpen worden. Moet men op plaatsen vertoeven, waar keurigo kleeding elsch is, on is men niet voldoende bemiddeld, dan kan men bij de „zwarte kjeoren-club" terecht. De naam der'vereeniging, zoo wordt aan do mo- dodeeling nog toegevoegd, duidt er niet op, dat altij zwarte kloederen gedragen moeten worden. In don a.s. .herfst b.v. zullen do loden bijeenkomen, om het 'dragen van meer-kleurige stoffen t.e besproken. Men wil echtor niet van de kleermakers afhankelijk zijn, maar zelf stoffen en kleuren bepalen, Hot lidmaatschap van dezen bond voor even tueel© liefhebbers is niot zoo gemakkelijk. Bij een aanvrage wordt zeer streng de móreele situatie on derzoent en men moet minstens vier borgen hebben. De club bestaat voonamelijk uit de éHte. ALLES BOVEN WATER. Do „Westminster Gazotte" meldt, dat na zes ja^ ren werken alle goudstaven en do meeste zilvermun ten tot een gezamenlijke waarde van 6.250.000 pond, welke, zich in do gezonken White St,ar-lijnor „Lauron- tic" bevonden, thans gevonden zijn. Do bergings werkzaamheden van de murine-bergingssectie zijn thans beëindigd. De bemanning van een marino-snelsloep van onge veer 1000 ton, heeft dozen schat na harden arbeid gerod. liet succes van het werk word volledig ge maakt door het gebruik van prof. Brook's instrument voor het plaatsbepalen van goud. HERRIOT EN MACDONALD. Uit Parijs, 24 Juni. Op do in Juli te houden intergeallieerde conferentie, welke de technische 'détails voor de uitvoering van het expertsplan zal regelen, zal Frankrijk waarborgen voor de uitvoe ring eischen. MacDonald heeft aan Herriot' verze kerd, dat Engeland Frankrijk ter zijde zou staan, wanneer een nieuw in gebreke blijven van'Duitsch- land geconstateerd zou worden. Commercieel© garanties zijn absoluut noodzakelijk. De ontruiming van hot Roergebied moet plaats kun nen vinden in ruil voor krachtigen financieelen steun. Het schijnt, dat Herriot en MacDonald hot vol komen eens zijn geworden omtrent de wenachclijk- heid van financieolo en economische garanties, waaraan zij de voorkeur geven boven militaire ga ranties. Frankrijk is van oordeel, dat de militairo controle commissie gehandhaafd moet blijven, totdat/Duitsch- land oen nauwkeurig onderzoek toestaat naar den stand der bewapening. MacDonald zal handelend op treden, indien Duitschland niet zou voldoen aan de eischen, welke in de jongste Fransch-Engelsche nota z\jn gesteld. Herriot zou aansturen op het sluiten van niet-aan- valflvordragon tuschen Frankrijk, Engeland, België en Italië, welke uitgebreid zouden kunnon worden tot een verdrag van wederkecrige hulpverloening on der do auspiciën van den Volkenbond, en tot welk verdrag ook, Duitschland zou kunnen toetreden. DE VLIEGTOCHT NEW-YORX—SAN FRANCISCO. Uit San Francisco, 23 Juni. De luitenant-vlieger Maughan is er in geslaagd om bij daglicht d.w.z. tusschen ochtendschemering en avondschemering don afstand New York—San Francisco af te leggen. De afstand van 2670 Eng. mijl werd afgelegd in 1308 minuten, met inbegrip van vijf landingen. DE „AARDAPPELKONING" OVERLEDEN. Te Kirton is dezer dagen, 83 jaar oud, de heer Wil- fiam Dennis ovorlodcn, dio beschouwd word' als de grootste aardappelteler van do wereld en bekend stond als de ..aardappelkoning". Hij begon als landarbeider op de aardappelvelden, kocht enkele acres land en ging in 1370 op zijn zeven acres aardappelen telen. Dortig jaar later was hij do eigenaar van 3000 acres on de grootste aardappel teler in de wereld. DE GEVOLGEN VAN HET NOODWEER. Uit Dusseldorf, 23. Juni. Volgens do Jongste op ga ef heeft het noodweer op Pinkster-Maandag een schade can 500000 goudmark aangericht. DE MOORD OP MATTEOTTL De Jtoliaansche Senaat zal te Rome bijeonkomen. De president zal antwoorden op do troonrede en daar bij verkléren, dat de Senaat den moord op Matteotti afkeurt. Mussolini zal do parlementaire politieke verantwoordelijkheid voor do tegenwoordige -situatie uiteenzotten. Verwacht wordt, dat de koning tegen do gewoonte in, een beroep op hot land zal doen voor eendracht en kalmte. HET SPOORWEGPERSONEEL'IN RUSLAND. Er gaan geruchten over een toenemende ontevre denheid onder het Russische spoorwegpersoneel, in verband met de slechte materieele* positie en do maat regelen, doör het politiek bestuur, genomen tor voor koming van „samenspanning". Van beteekenis is de omstandigheid, dat bij de jongste verkiezingen voor de vakorganisaties dor spoorwegarbeiders een aan merkelijk geringer percentage communisten gekozen is dan bij de vorige verkiezingen, terwijl voorts den laatsten tijd veel arrestaties onder het spoorwegper soneel plaats hebben. Do mogelijkheid van oen sta king wordt (hoewel de spoorwegarbeiders hot sta kingsrecht missen) nietailtgesloten geacht. HOE HET VROEGER WAS, Zooals wij reeds hebben meegedeeld zijn de vertoo ningen in het strikken van stieren op de tentoonstel ling van Wembley, na de interventie van do Vor eoniging tot Bescherming van Dioren voorloopig ge staakt. Naar aan leiding hiervan reproduceert een Engelsch blad uit de historische verzamelingen van graaf Cowpor een aankondiging uit vroeger tijden ton bewijze hoe men in Engeland over gevechten met on tusschen stieren dacht, toen er nog geen sprake was van officieel© dierenbescherming. De aankondiging luidt: „Hierdoor wordt aan alle gentlemen, jacht- en sportliefhebbers kennis gegeven dat hedon 27 April (1702) in den Berentuin bij Clerkenwell Green oon groot gevecht zal plaats hebben tusschen eon kort- harigen hond uit Middlcsox on een vaalbruinen uit Cow Cross tegen een inzet van eon guinje voor lede ren hond. Vijfmaal zullen de dieren tegen elkaar op gehitst worden en de winnende eigenaar krijgt beide guinjes. Tevens zal op dezen algomoenen. sportleven feestdag een wildo stier losgelaten worden te mid den van vuurwerk en mot twee of drie katten aan zijn staart gebonden, en daarachter honden die hem zullen opjagen en achtervolgen. Verder nog andere amusomenton in den vorm van sarren van stieren on ophitsen van beren. Aanvang om twee uur". DE IMMIORATIEWET IN DE VEREENIGDE STA TEN. Toen Zaterdag Lady Wornher, do vrouw van Sir Derrick Wemhor, te New York aankwam met, haar baby van een maand, deelden do immigratie-auto riteiten haar mode, dat het haar vrij stond do Ver- eonigde Staten binnen te komen, daar zij niet den vreemdelingen, in Amerika gedomicilieerd in hot bui tenland mogen doorbrengen, maar dat de baby niet toegelaten kon worden. Do baby was geen Britsch onderdaan, daar het Kind in Italië geboren was en dus ingevolge de immigratiewet Italiaansch onder daan waB. Het Dtaliaonsche quotum was bereikt en dus kon do baby niet worden toegelaten. Lady Werp her verkoos bij baar kind te blijven. Zij worden niot jnaar Ellis Island overgobracht. zooals de wet strikt [genomen vereischte, maar mochten aan boord blij- ven in afwachting van den uitslag van oen beroep op Washington. EEN TRAGISCH STERFGEVAL. Gisteren is het parlementslid der Labourpartij W. S. Rovce in een omnibus van Kings Cross naar het Ioigerhuis dood geblovon. Do naam van den heer j Royce was in do laatste dagen genoemd, daar hem I hot gouverneurschap van Tasmaniö was aangeboden. Hij was na zijn' familie te Spakling te hebben ge raadpleegd, juist naar Londen teruggekeerd om den minister van koloniën Thomas er van in kennis ie I stellen, dat hij het aanbod aannam. De overledene, 'die 67 jaar oud was, zat voor het district Holl&nd- with-Boston in Lincolnshire; hij was een zeer be- kende figuur in het Lagerhuis en een deskundige op landbouwgebied. Als jongeman was hij naar Zuid- Afrika gegaan met hot besluit om niet terug te kee- ren voor hij genoeg geld had verdiend om de boer- I derij te koopon, waarop hij grootgebracht was. Hij slaagde er in'na oen langdurige loopbaan bij de Zuid- Afrikaansche spoorwegen. A.ls boerenknecht vertrok ken, kwam hij op middelbaren leeftijd als welgesteld man terug. Tweemaal was hij conservatief candidaat voor Spaldiiig; in 1918 sloot hij zich bij de Labour- t partij aan. OPGEWONDEN TOONEELEN IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Rijksdag was bijeen om te praten over de am nestie aan politieke gevangenen. Deze voorstellen waren door links ingediend en het was op de vin gers na te tellen, dat hierover de gemoederen zeer opgewonden zouden worden. Dat is dan ook gebeurd, en het is zoo erg geworden als nog nooit te voren. Do stemming was onder de redevoering der Com munisten en Sociaal-Democraten reeds electrisch ge laden goweest. Toen daarop voor de Nationaalsocïa- listen de door den Hitlerputsch bekend geworden Beiorsche oud-minister van Justitie dr. Roth aan de beurt kwam, volgde het onweder en het inslaan van den bliksem. Sprekende over de vroegere communistische revo lutie in Munohon, zei dr. Roth: „De communist Le- vien heeft Indertijd terecht den kogel gekregen" Dit was voor. de linksradicalen en zelfs voor de so ciaaldemocraten te veel. Een ontzaglijk kabaal ont stond, de grijze vice-voorzitter Rieszer, van de Duit- sche Volkspartij, ^kon geen invloed meer uitoefenen. Uit de communistische banken vlogen inktpotten naar des sprekers hoofd en er voorbij tot in do ban ken dor regeering. Tal van colbertjasjes vertoonden plotseling zwarte vlekken. Boeken en andere papie ren volgden. Allen schreeuwden cn raasden wild dooreen. Mep wilde dr. Roth tot geen prijs verder' •laten spreken en terwijl men hem door woest* gebrul telkens overstemde, drongen in de zaal de rechtsehe en linksche partijen dreigend tegen elkander op. El ke seconde kon' het een vechtpartij worden. Daarop verdween de voorzitter plotseling, de zitting was h.'ermede 10 minuten geschorst. Nauwelijks was ze heropend, en stond de afgevaar digde Roth gereed, zijn rede voorl te zetten, toen de spreker der communisten, de bekende afgevaardigde Eichhorn verklaarde: „De uitlatingen van Roth over Lovten zijn zoo gemeen, dat we eigenlijk het volle recht zouden hebben, hem het verdere spreken te he le4 ten. In het belang echter van de gevangenen, die door deze besprekingen immers hun vrijheid moeten terugkrijgen, mag hij verder spreken. We laten hem als teeken van protest met zijn erbarmelijke aan hangers alleen." Waarop de geheeie fractie der communisten de zaal verliet. In hevige opwinding schreeuwde Roth onmiddellijk weer een antwoord, dat niet te verstaan was. Maar het moet wel opnieuw zeer ophFsend geweest zijn, want onmiddellijk herhaalde zich de chaos van zooeven. Ditmaal ging het tusschen de sociaal-democraten die in de zaal gebleven waren, en de rechtsehe groe pen. EP nu kwam het werkelijk tot '*en geregeld handgemeen. Sterke socialisten grepen Duitschvölki- schen bij de keel. In het midden van de zaal drongen en vochten zeker 80 tot 100 menschen van beiderlei kunne dooreen. En slechts een tweede schorsing van de zitting kon erger voorkom on. Dit zag ook do vico-voorzitter in, maar ditmaal bedaarde de opwinding niet door zijn weggaan. De"'zaal leek meer op een stadsplein, waar zooeven een ernstig ongeluk gebeurd was, dan op een parle ment. Overal heftig gesticuleerende groepen, overal scheldwoorden, geraas en getier. Ben-eden voor de ta fel, van het Huis wa9 het gedrang zoo groot, dat een der aanbidders van Ludendorff omvergeworpen werd en langs den rand van- de tafel als een tol rondwen telde. En dit alles speelde zich af in het halfduister, omdat niemand er in de consternatie aan gedacht heeft, de lampen te laten opdraaien. Eindelijk, tegèn acht uur, des avonds, wordt de zitting ten derden male geopend. Nu kan do kwestie worden, afgehandeld ofschoon de opgewondenheid groot blijft. DE RUSSISCHE KROONJUWEELEN. De „Evening Standard'Vdeelt mee, dat Sir Martin Conway, lid van het Engelsche parlement weer in Engeland is teruggekeerd na in Petersburg en Mos kou een onderzoek ingesteld te hebben naar de Rus sische kröonjuwéelen en andere Russische kunst voorwerpen. Conway, dio eenige weken in deze beide steden is geweest heeft verschillende musea enz. bezocht en ondervond alle medewerking der autoriteiten. De kroonjuweelen zijn, zeide hij,, niet verkocht. Hij heeft zo gezien en in panden gehad. Zij waren alle in hun origineele étuis. Conway weet niet waar ze bewaard wórden. Zij werden naar hem gebracht om ze to be kijken. Ook zijn allo kostbare serviezeh van den tsaar uit de verschillende paleizen ongeschonden. De meeste collecties zijn naar retersburg en Moskou gebracht. In de keizerlijke palelzen is weinig van vandalisme te bespeuren. Zij zien er nog precies zoo uit als in de dagen van den keizer. Alles 1 e intact gebleven. Conway werd getroffen door de eenvoud van de in richting van de vertrekken van den keizer en de kei zerin, Zljq algemeene indruk is, dat de bolsjewisten veel bewondering en eerbied voor kunst hebben en een hartstocht voor musea. LANDBOUW IN ENGELAND. De berichten uit de verschillende landbouwdistric ten in Engeland openen het vooruitzicht op zeer goede oogsten. De periode van zonneschijn is juist te goeder ure gekomen na langdurig vochtig, groeizaam weer. De eerste snede van den hooioogst zal meer overvloedig zijn, terwijl ook de graanoogst vermoe delijk boven het gemiddelde uitkomt. Ook de hop heeft zich goed ontwikkeld en staat er goed1 voor. VERSCHRIKKELIJK DRAJMUC Eon yersohrikkelijk drama van wraak! hooft zich te Parijs afgespeeld. Een man .van veertig jaar, suikerbakker van cün vak en uitstekend be kend staand, was gehuwd met oon vrouw van 80 Jaar. Zij hadden een zoontje van twee en een half jaar, maar de vrouw bedroog haar man mot een iongmensch van twee en twintig. Toen de man dit bemerkte volgden er heftige tooAealen* de vróuw Ijnn .mnnt ra rvfr J>n+L.BÜ -Jh te komen of althans hem het kind te laten. De vrouw weigerde hoonend en voegde hem toe, dat het kind het zijne «niet was. Toen de rampzalige man ontdekt had, dat de.^rouw met haar minnaar en het kind was gaan samenwonen, zon hij op wraak. Gisterochtend in 3e vroegte sloop hij het hotelletje, waar zij verblijf hielden, binnen. Eerst schoot hij het twee en twintig jarig jongmensfeh neer en bracht hem messteken too. De vrouw maak te hij op dezelfde manier af. In drio minuten was het schrikkelijk drama voltooid. „Nu kunt u de po litie gaan halen," zeide do man tot de menschen uit het hotel, die op de schoten en kreten toegesneld kwamen. ITij wachtte rustig en kleedde inmid dels het kleine kind aan. Tegen den commissaris van politie heeft hij gezegd wel den moord op het jongemensch, niet dien op zijn vrouw te betreuren. ONDERWIJZER-MILLIONNAIR. pe winner van het lot van een millioen fres, der verwoeste gewesten is bij de jongste tre'kking Fels, onderwijzer te Charleroi. Hij had het lot Vrijdag gekocht en des avonds deelde de bank, waar hij het lot kocht, hem mee, dat hij' winner was van het millioen. Een ander persoon had; een uur, voor hij het lot kocht, geweigerd het te nemen, omdat het niet deel uitmaakte van een heele serie. ONWEER IN HET ELBE-GEBIED. Over het gebied van Hamburg hebben. Vrijdag en Zaterdag, buitengewoon zware onweders gewoed, die vergezeld gingen van ontzettende regenbuien. In het geheeie gebied' van de Beneden-Elbe is groote scha de aangericht. Bij Hamburg zijn twee jonge meis jes door don bliksem gedood. In de stad Ham-brug zelf zijn op verschillende plaatsen kelders onder geloopen, zoodat de brand weer in vele gevallen hulp moest verleenen. den. Zó vreten al mtfu bessenstrulken kaal. Antw.:.Uw hoornen zij», aang. -.'-st doo-* Spcinon. bastaardrupSi waartegen mot 1 on* Parijsch gn on op 100 L. water opgetreden moet worden, onder toevo*. ging van 1 K.G. kalk. Uw adres stond niet in y\V brief vermeld, reden waarom ik u niot por post kon antwoorden. Aaltjes-ziekte ln erwtenplant Jok. Antw. op vraag 143 van P. A. v. E. te Beomster en Jb. P. te Andjjk: Uw erwten zijn aangetast door aaltjes, vooral <ile van v. E. zijn hevig aangetast. Het is niet aan te ba- velen, op datzelfde land de eerste jaren weer mot een vlinderbloemig gewas terug te komen, daar de aaltje» in den grond achterblijven. De Contr. bij den Plantenz. Dienst te Iloora; K. VAN KEULEN. PROPAGANDA-VOETBAL-WEDSTRIJD TE SCHA- GEN. AJomaria Victrli—R.C.H. (HaaiDlem). Veel hadden we er al over hooren mompelen, dat we met de Schager kermis een goede wedstrijd zou den te zien krijgen. De een noemde de IJmuider Stormvogels, een ander weer het Amsterdamsche Ajax, totdat we eindelijk zekerheid wilden hebben en we ons hebben gewendi tot het bestuur van de Schager V.V. „Sparta", en naar aanleiding van de ons verstrekte officieele gegevens kunnen we thans publiceeren, dat a.s. Zondag 29 Juni, (den laatsten Zondag der kermis) op het Sparta-terrein zal wor den gespeeld een propaganda-wedstrijd tusschen Alcmaria Victrix en Racing Club Haarlem. Het is dus het actieve Sparta-bestuur gelukt de hand te leggen op een paar elftallen, die met oere genoemd wor den in den N.V.B, Allen weten we dat de sympathieke Alkmaarsche 2de klassers dit'seizoen eon grooto kans maakten om naar de 1ste afdeeling van den N.V.B. te promoveeren, maar ten slotte toch de eer aan het Haariemsche E.D.O. moesten laten, wat echter niet wegneemt, dat do Alkmaarders dikwijls een 1ste klas spel kunnen vcrt.oonen. Hun tegenpartij voor a.s. Zon dag is de R.C.H., de kampioen van Nederland van het vorige seizoen, een nog jonge vereeniging, die echter eon schitterend 1ste klasse spel geeft. Doel van dezen wedstrijd is in hoofdzaak de voet balsport in Westfriesland te propageeren en het pu bliek uit Schagen on omstreken eens een echte eer ste klasse wedstrijd te bieden. Voor zoover'ons he kend, is dit de eerste maai; dat in Schagen twee der gelijke elftallen elkaar zullen bekampen en we mee- nen hier niet te mogen nalaten het Sparta-bestuur een pluim te geven, dat zij het hoeft aangedurfd de groote finantieele risico van een dergelijken wed strijd te loopen en er in is geslaagd twee dergelijke clubs naar Schagen te krijgen. We vertrouwen dan ook, dat velen uit Schagen en omstreken a.s. Zondag het Sparta-terrein aan de Loet zullen bezoeken om getuigen te zijn van een eerste klasse voetbalwedstrijd en spreken de'hoop uit dat de wedstrijd van Zondag de animo en de be langstelling voor de voetbalsport in West-Friesland krachtig moge versterken. Met het oog op de zeer hooge kosten is de entroe gesteld op fO.GO voor volwassenen en f0.25 voor kin deren. Kaarten worden in voorverkoop verkocht bij de heeren Roggeveen, sigarenwinkeliers,-aan de Loet en de Hoogzijde te Schagen. Waarschijnlijk kunnen a.s. Zaterdag de elftallen der beide clubs worden gepu bliceerd. PLANTENZIEKTENLEER. 102. Bestrijding grauwen worm. De heer L. Hartland, te Koedijk schrijft: Even een berichtje aangaande bestrijding omelten: Dinsdag is het land eerst geëgd en toen heb ik dat goed er oer gestrooid. Gisteren er besvt op geregend en vanmorgen ging ik kijken en lag het land be zaaid met doode emelten, dus het resultaat dat wij er van hebben is reusachtig. Ze lagen niet in den greppel, maar over 't veld verspreid, op sommige plaatsen wel 100 op een vierkanten meter. Wanneor wij er dit middel niet voor gehad hadden, dan geloof ik niet dat er iets van de kool terecht zou gekomen zijn, maar nu heb ik alle hoop. De heer P. Nan, te Hem, meldt: „Ook onze proef te gen de emelten genomen, heeft uitstekend voldaan. Zaterdagmiddag uitgestrooid, was hot resultaat, dat 's Zondagsmorgens de emelten bij honderden dood lagen in den greppel. Ik mag nog eens zoo'n enkel beestje aantreffen, maar ik kan u mededeelen, dat •het resultaat reusachtig is geweest, daar het vergif uitstekend heeft gewerkt". De heer J. Jonker te ,Sijbekarspel deelt mede: „Het bestrijdingsmiddel tegen do grauwo wormen heeft uitstekend geworkt. Reeds na 36 uur logen vele dood aan de oppervlakte. De ingeboete planton worden door don grauwen worm niet meer bestreden." Bestrijding valschen meeldauw bij koolplanten. Do heer Jn. Stammes te Heerhugowaard schrijft hierover het volgende: „Volgens afspraak zou ik u de uitkomst van de bespuiting der koolplanten met Bourgondische pap mededeelen: De planten waren nog maar in het beginstadium van meeldauw. We hebben voor een plantenbod van ongeveer 65 roeden 3 K.G. pappoeder gebruikt op 100 L: water. Zaterdag- 7 Juni hebben we de planten bespoten en reeds Dinsdag d.a.v. was de ziekte zoo goed als ge weken, do planten zijn direct flink door gaan groeien, zoodat de proefneming als uitstekend ge slaagd mag wórden beschouwd. De heer P. de Jong Tzn. te Waarland bericht, dat vrij algemeen de meeldauw met één keer spuiten is te bestrijden. Rupsen in kruisbessen. Vraag 142 te vraagt: Gaarne vernam ik .van VOOR EEN GOED DOEL. Blijkens do in dit nummer voorkomende adverten tie, houdt de Typografenafdeelihg alhier morgen een bloempjesdag. Do baton zijn voor het herstellingsoord, dór druk-' kersgezellen. RIJKSVELDWACHTER. De heer E. L. J. Voskuil, rijksveldwachter, thans (e Amersfoort, is als zoodanig aangesteld in de brigade Schagen. 'T KROKODILLETJE. Dit is een blijspel van Karl Strecker, dat. Dinsdag avond in de tooneelzaal van den heer Zwaag door Het Schouwtooneel werd opgevoerd. De roep die dit blijspel was vooruitgegaan was groot, en als Jan Musch optreedt, is men verzekerd van prima werk en daarom was de zaal tot het ein de dicht bezet. Het is een dwaas ding, dat Krokodilletjo, vol van de gekste situaties, maar juist daaroih slaat het in. Het moet goed gespeeld worden en dat was bij Het Schouwtoopeel patent in orde. Alles liep op rolletjes. En Jan M'usch heeft op onnavolgbare wijze de hoofd* rol vervuld. Zijn mimiek is onbetaalbaar en hij heeft van den inbreker een creatie gegeven, die den ganschen avond de aanwezigen buitengewoon heeft geamuseerd. Niet gewild-komiek, maar volkomep natuurlijk, is zijn koddigheid, en onweerstaanbaar is zijn vroo- lijkheid. En zooals hierboven al gezegd, er is door het ge heel© gezelschap uitstekend werk geleverd en zoo wel Co, Balfoort als Edmund Philipps en Pierre Mols als Caspari en Adr. Ilooykaas als Dr. W.etzel, om maar niet meer te noemen, hebben alles gedaan om het geheel volkomen te doen slagen. Het was een bijzonder aangenamen avond. DE MASKERSPELERS. Deze in onze omgeving zoo uitstekend bekend staande tooneelclub, gaf Dinsdagavond in „Cérès" het bekende spej van Heyermans: „De Opgaande Zon". Wij kunnen over de vertolking van dit. lang niet gemakkelijk te spelen stuk, niets dan lof hebben. Er is uitstekend werk geleverd, en jnet grooto waar doering mogen wij aan deze uitvoering terug denken. Wje met ons dat spel van den Middenstand, v. aar- in het loven van flen winkelier in zijn gewonen da- gelijkschen loop wordt geschilderd, met al zijn tegen spoed heeft gezien, zal begrijpen dat. het er juist op aankomt, dat de optrodenden de algemeene situatie goed begrijpende, in staat zijn de verschillende ka rakters goed en sprekend uit te beelden. Even zon digen tegen „den goeden toon", brengt do vertolking in groot gevaar. Welnu, dè uitmuntende weergave, het volkomen welslagen mag deze tooneelvereeniging zich als oen bijzondere verdienste aanrekenen. Het was in orde. Jammer dat het bezoek niet grooter'was, een volle zaal was verdiend geweest. Donderdag wordt De Rechte Lijn gespeeld, trot suc cesstuk van Fabricius. DE GENERALE REPETITIE VAN EEN KOST BAAR LEVEN. Wij woonden Dinsdagavond in het Theater Royal de opvoering bij van het blijspel van bovengenoera den titel; het werd opgevoerd door de N.V. ..Het Nieuwe Tooneel", Directie de heeren Adolf on Frits Bouwmeester. En laten we 't onmiddellijk maar zeggen: we heb ben ons uitstekend geamuseerd. „De generale repe titie" werd zóó goed weergegeven, dat we bij don aanvang dachten, dat er een kink in den kabel was gekomen en het opgekomen publiek zijn geld aan de cassa kon gaan terughalen. Maar het zou goed afkomen. Toen de strubbeling, die bij de generale repetitie natuurlijkewijze behoort, afgewikkeld was, begon de eigenlijke opvoering. Uet was werkelijk een allerleukst begin, totaal afwijkend van wat ieder ge wend is bij eene tooneeluitvoering. Dat meerderen ,met ons een oogenblikje van de wijs waren, kunnen we ons best voorstellen. Verder gaf het stuk eene aaneenschakeling van vermakelijke vergissingen en allerdolste verwikke lingen te aanschouwen. De creatie, gegeven door de drie geldschieters van Graaf Korff, welke woekeraars ter wille van hun groote vordering zich geroepen ge voelen des graven „Kostbaar Leven" te beschermen, was zeer komisch. Met groot plezier denken we ons terug de -scène in het bosch, waar de leeuwerik zingt en de koekoek roept cn waar zich de woordentwist ontspint tusschen Ratihor en Weichselfisch, of het een leeuwerik is, dan wel een nachtegaal, die daar zijn vroolijk lied zingt. De heer Adolf Bouwmeester gaf in zijn drio rol len, als regisseur, als geldschieter en als theater directeur, drie prachttypen. Wel jammer is 't, dat de blij-eindicende slotscène met wel wat al te weinig spel werd afgeraffeldj dat. ging ons al te vlug. 'Een matig bezoek viel ten deel aan deze uitstekende tooneelvoorstelling. MEDEMBLIK, 24 Juni 1924. xiardanpolen,: Groote muizen f5.70 a o.90, klomo' muizen f2.55 a 8.35, groote ron.de fö.80 a 6, alles p WARmSsOTIUIZEN, 24 Juni 1924. Schotaoho muizon f 12.10 a 13.80, OrioUngfen f7.30 a 8. Aanvoer: 11090 Kg. aardappelen. JfOORDEEMARKTBOND, Noord-Schanvoudn. 24 Juni. Schotsehn mnizon f 11.90 n. 13.60 drielingen f6.60 a 8.20, kleine fl.20, alles por 100 Kg. Bloemkool f 12.10 a 14.40 per 100 stuks Aanvoer: 31600 Kg. aardappelen, 50 stuks bloemk. LANGENDIJKER, GROENTENVE 1LING. 24 Juni. Wortelen f8.60 a 4.50 per 100 bos. Aardappelen>Schotsche muiree f 12 a 18.50, sobool-, moesters f 11.70, drieiingon f 5.70 a 9.60, klein» f 1 a 1.20, allee per 100 Kg. Aanvoor: 29750 boe -wortelen, 228600 Kg. aard appelen. HJRMEREND, 24 Jnnl. Aanvoer en prijzen waren noden: Kaas 15 fethpoig fabr. kaas f47, roet rijksmork f51, 75 si. boeren kaas f 45, mot rijksinerk f 52, 1 st. Commissiekaam. 2 st. Goudsche kaas, geen prijs; 1545 Kg. boter x 1.90 tot 2- 401 runderen w.o. 185 vette rl1.80, 201 melk- en geldokocien f1775425, handel matig; lo stieren, 47 paarden £200—800. handel matig; 96 vette kalveren fl.301.50, hanuel matig; 2i 1. nuch tere kalveren: slacht flO—86, fok £16^—82, handel Btug; ,665 vette varkons: zouterij fO.540.08. slacht f 0.58—0.62, handel vlug, 4 magere varkens f 14—2L handel stug: 182 biggen f 10—15, 443 schapen f 4o tot 52, handel stug; 389 lammeren f2032, handel stug: 19 bokken; kipeieren f67.50, eend eieren f5.75. PURMEREND, 24 Juni 1924 ._.QQ Eierenmarkt: kipeieren *:.f77-80, ,1Hl93 stu*s, b. f 6.70, 571 stuks; Eendeiexen a. £6.10—7, 17751 stuks. Totufll 35515 stuks.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2